Gevangenen pas vrij na examen Niet nodig bij elk puistje in paniek te raken' Binnenland Zaterdag 28 mei introduceert de ANWB een nieuwe auto Formatie duurt langer Hirsch Ballin: De politieke val van een 'briljant' geleerde Andriessen ziet voorlopig af van bijbaan bij KNP Gisteravond gezien op TV? Bel 06-300121 KANS VOOR EEN KIND IRIJDAG 27 MEI 1994 Effecten nieuwe WAO-wet zichtbaar 7QETERMEERIn het eerste kwartaal van dit jaar is het aantal nieu we WAO'ers vergeleken met vorig jaar met tien procent afgeno men, van 26.900 naar 24.000. De uitstroom uit de WAO (beëindi ging van uitkering) nam met tien procent toe van 23.600 tot 26.000. De Sociale Verzekeringsraad (SVr) leidt hieruit af dat de effecten van de nieuwe WAO-wetgeving langzaam maar zeker zichtbaar worden. Het totaal aantal WAO-uitkeringen nam met 1100 af tot 919.100. Alkmaarder vermoord na ruzie jiiKMAAREen 24-jarige man uit /Alkmaar is woensdagavond voor lijn woning doodgeschoten. Hij is het slachtoffer van ruzie tus- Jen twee families. De politie kent de twee daders, maar heeft Ken nog niet kunnen aanhouden. Dat maakte een politiewoord voerder gisteren bekend. In een winkelcentrum in Alkmaar- Koord ontstond dinsdag een vechtpartij tussen de twee families, Bie al lange tijd ruzie met elkaar hadden. Enkele uren voor de Schietpartij werd de politie gewaarschuwd dat een aantal men- jen onderweg was om de in het gevecht geuite bedreigingen ten uitvoer te brengen. supermarkten verwerpen CAO-bod 'oerden De werknemers in de supermarkten zijn tegen het CAO-bod van de werkgevers, zo concludeerde de FNV Diensten- lond gisteren naar aanleiding van een referendum. Van de bijna ,.000 mensen die reageerden verwierp 95 procent het eindbod. )e bond had 60.000 enquêteformulieren onder de 175.000 me tewerkers in de supermarkten verspreid. Het overleg over een jieuwe CAO liep begin mei vast. De vakbonden willen vóór 1 ju li het overleg heropenen. jasbarbecue vertoont gevaarlijke fout otterdam In alle draagbare gasbarbecues van het Amerikaan- e merk Sunbeam, die vorig jaar zijn gemaakt, zit een gevaarlijke ibricagefout. De importeur heeft kopers van deze Patiomaster ia advertenties opgeroepen de brander en de gasslang terug te turen. Door de fout bestaat er gevaar voor explosie. ïén Nederlander in Mekka gedood hekka» Onder de 270 doden die maandagmiddag in het gedrang p het islamitische bedevaartsoord Mekka vielen, bevindt zich ;én Nederlander. Dat blijkt uit de officiële cijfers die afgelopen lacht door de Saudische autoriteiten werden opgegeven. De ientiteit van het slachtoffer is nog niet bekend. laas nieuwe Duitse ambassadeur 3nn» Wilhelm Haas (62) is benoemd tot nieuwe ambassadeur an Duitsland in Den Haag. De Duitse ambassade en het minis erie van buitenlandse zaken in Bonn bevestigden gisteren dat Baas medio juni ambassadeur Klaus-Jürgen Citron opvolgt. Ci- on, die op 1 juni met pensioen gaat, nam gisteren afscheid, laas behoort tot de Duitse topdiplomaten. Hij was onder ande- vijfjaar ambassadeur in Israël en bekleedde die functie vanaf 1990 in Japan. XTC-pil oorzaak van dood jongeren rotterdam XTC-pillen zijn hoogstwaarschijnlijk de oorzaak ge weest van de dood van twee jonge mensen die in de afgelopen maanden in het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt zijn overleden. De jongeren kwamen met ernstige leverschade binnen op de af deling Spoedeisende Hulpverlening. Volgens de verhalen van Ijun meegekomen vrienden hadden de slachtoffers niet meer Tan één of twee van de 'liefdespilletjes' geslikt. Utrechtse politiechef Wianla pleit voor nieuwe aanpak hierden-den haag gpd Veroordeelde criminelen moeten niet zonder meer op vrije voeten worden gesteld na het uitzitten van hun straf. In plaats daarvan moeten zij eerst een 'examen' af leggen 'waaruit blijkt dat zij hun gedrag hebben verbe terd', vindt de Utrechtse politiechef Wiarda. peld aan een 'bewezen gedrags verandering' tijdens de deten tie. „Pas als een overvaller zo'n gedragstest met goed gevolg af legt, zou hij kunnen worden vrijgelaten." Wiarda wees op de centrale rol die drugs en alcohol spelen bij overvallen, berovingen en andere geweldscriminaliteit. Een rol die volgens Wiarda veel groter is dan uit officiële cijfers blijkt, doordat onder 'druggere lateerde criminaliteit' alleen de misdaden van het bekende groepje verslaafden wordt gere- ,,Ik vind het idioot dat iemand die keer op keer overvallen pleegt na een aantal maanden te hebben vastgezeten zonder enige controle weer op de sa menleving wordt losgelaten en gewoon weer van voren af aan kan beginnen", zei Wiarda gis teren tijdens een forumdiscus sie over 'zin en onzin van pre ventie' in Hierden. Een straf moet volgens Wiarda door de rechter 'niet in maanden wor den gevat', maar worden gekop- ANWB den haag gpd Er is meer tijd nodig voor de vorming van de paarse coalitie. Bij de bespreking van de sociale zekerheid zijn zodanige meningsver schillen tussen de onderhandelaars Kok (PvdA), Bolkestein (WD) en Van Mierlo (D66) gebleken, dat de informateurs geen kans zien nog voor het weekeinde een eerste balans op te maken. Dat wordt op zijn vroegst medio volgende week. Gisteren hebben de onderhandelaars de ziekte-, nabestaanden- en bijstandswet doorgenomen alsmede de WAO. Vandaag komen AOW en WW aan bod. De hele gezondheidszorg inclusief de AWBZ, ziekenfonds en premiehoogten komt daarna aan de orde. De on derhandelaars zijn het nog op geen enkel punt eens over de analy se van de problemen, laat staan de aanpak ervan. stiens popkje van der ploeg Razendsnel kan de 'vleeseten de' bacterie van het type strep- tococcen groep A zijn vermen gende werk doen. Cor Bil, een dertiger uit het Friese Stiens heeft het aan den lijve onder vonden. Nog geen etmaal na dat hij plotseling ernstige pijn in zijn linkerschouder kreeg, moesten schouder en arm wor den geamputeerd. „Ik heb puur geluk gehad dat ik niet dood ben", zegt Cor. Dat klopt, maar tegelijkertijd had hij stomme pech dat hij werd getroffen door zo'n uit zonderlijk ernstige streptococ- cen-infectie. „De kans om deze y ipfectie te krijgen, is net zo 2 groot als de kans dat je een straaljager op je kop krijgt", zegt Klaas Marck, plastisch chi rurg in het Medisch Centrum Leeuwarden (MCL). Hij ver- laiirichtte samen met chirurg Den Hollander de verminkende, maar ook levensreddende ope ratie. Bil werd op een donderdag middag in februari 1993 met een onverklaarbare, ernstige pijn in zijn linkerschouder op genomen in het ziekenhuis. Drie jaar daarvoor had ik ook al schouderklachten. Een ge knapt spiertje, volgens de fysio- ?d therapeut. Na dertien weken ziektewet ben ik weer aan het werk gegaan, want thuis werd ik gek. Daarna bleef ik wel een" klein beetje last houden, maar -ja, iedereen heeft wel eens wat." Of de infectie toen al slui- )p merde, is niet duidelijk. Vol gens de deskundigen kan de in fectie in een klein wondje be- pfginnen. Die donderdag in februari was de pijn andere dan daarvoor. ,Zo'n pijn had ik nog nooit ge had. Ik ben niet kleinzerig, maar ik stond gewoon op mijn pt kop, zo pijnlijk was het. Ik wist niet meer waar ik het moest zoeken. Ik heb morfine gekre gen, maar verder konden ze ook niet veel doen. Ze wisten niet wat er aan de hand was. Ik mocht zelf kiezen tussen naar huis gaan of blijven. Ik besloot in het ziekenhuis te blijven, want ik vertrouwde het niet. Ik werd zo gek van de pijn dat ik voor de trein wilde springen.", 's Avonds kreeg Cor Bil blauw achtige verkleuringen op zijn schouder. Een arts-assistent, die dit verschijnsel niet kon verklaren, schakelde chirurg Den Hollander in. Deze ver- Cor Bil: „Kans is klein op nog zo'n infectie." moedde een zogenoemde fas- cie-infectie, een door de strep- tococ veroorzaakte ontsteking van het dunne weefsel dat als een enveloppe de spieren om hult. Om zo'n ontsteking te stoppen is een operatie nodig. Cor ging dezelfde avond onder het mes. Tijdens de operatie bleek dat de infectie nog dieper zit. De streptococ had het spierweefsel aangetast. De chirurgen wisten dat zo'n infectie zich via de spieren in een razendsnel tem po door het hele lichaam kan verspreiden. „Het is een proces waarbij je ieder kwartier een ander beeld kunt zien en waar bij uren dus tellen", zegt Marck. Behalve snel moest de ingreep ook radicaal zijn. Marck:.,,Dat was voor ons wel even slikken. Begonnen we de operatie met het idee om vanuit het dode spierweefsel te werken, op een gegeven moment moesten we de zaak omdraaien en vanuit gezond weefsel de infectie op rollen." Het was een beslissing die de chirurgen 'met forse tegenzin' namen. Marck: „Zo'n drasti sche operatie doe je niet een- twee-drie. Het is niet niks om zo'n verminkende ingreep te verrichten terwijl je de patiënt niet hebt kunnen voorbereiden en niet om toestemming hebt kunnen vragen. Maar we wis ten ook dat een te voorzichtige aanpak funest zou zijn." Cor Bil beseft dat terdege. „Ik zie deze chirurgen in de eerste plaats als levensredders, niet als verminkers. Na de operatie reageerde ik ook nogal laconiek op die amputatie. Ik was ver suft door de medicijnen en be sefte toen nog niet zo goed wat er precies was gebeurd. De klap kwam pas later, en ook nu heb ik er af en toe moeite mee. Ik kan niet werken en ik vind het soms moeilijk om met vreemde mensen om te gaan. Ik ben toch een stukje van mezelf kwijt en daardoor durf ik min der. Gelukkig is mijn vriendin Sonja een enorme steun. Ze vindt me nog steeds even mooi." Kort na de operatie had Bil last van angstdromen en hallucina ties. Nu is hij niet meer bang. FOTO SIEP VAN LINCEN De berichten deze week over de 'vleesetende bacterie' heeft hij met bijzondere belangstel ling gevolgd, maar angst voor weer zo'n infectie heeft hij niet, want de kans is zeer klein dat hij hem krijgt. Dat onderstreept chirurg Marck ook. Hij erkent dat het verloop van de infectie dramatisch is, maar enige relativering is op zijn plaats. „Over een infectie die zo zeldzaam is, moeten we ons niet te druk maken." Het advies van de geneeskundige hoofdinspectie aan artsen om alert te zijn op mensen met wondjes, vindt Marck dan ook niet erg werkbaar. „Het is abso luut niet nodig om bij elk puist je in paniek te raken." ANP Algemeen Nederlands Persl GPD Geassocieerde Pers Diensten kend. „Het IRT .(Interregionaal Recherche Team Amsterda m/Utrecht, waarvan Wiarda tot de opheffing de leiding had, red.) hield zich niet voor niets voor praktisch honderd procent met drugcriminaliteit bezig." Volgens Wiarda is de politie niet verantwoordelijk voor mis daadpreventie in de woonwij ken. „Agenten die door de wij ken surveilleren om criminelen af te schrikken, zo werkt het niet. Dat is een verantwoorde lijkheid van de burgers zelf. Pas als de bewoners zelf hun wijk controleren, zelf tegen crimina liteit en vandalisme optreden en de politie inschakelen als er werkelijk wat aan de hand is, kunnen we effectief optreden tegen de massale criminaliteit." Broer in Friese incestzaak vrijgesproken leeuwarden gpd Een 37-jarige man uit het Friese Kootstertille is gisteren door de rechtbank in Leeuwarden we gens gebrek aan bewijs vrijge sproken van het verkrachten van zijn zus. De vrouw is ook de aangeefster in de geruchtma kende babymoordenzaak in het Friese Augustinusga. De zaak wordt al vergeleken met de Eper zaak vanwege de moord op pas geboren baby's. Volgens rechtbankpresident Van Gelder was er sprake van een 'flinterdunne zaak'. Officier van justitie H. Dijkstra had vier jaar cel geëist. De advocaat kon digt een forse schadeclaim aan. Het slachtoffer zat al die tijd in een psychiatrische inrichting. Gedurende de weekeindverlo- ven zou ze vijf keer zijn ver kracht door haar broer. De zaak staat volgens Dijkstra los van de incestzaak tegen de 67-jarige vader van het slachtoffer. den haag gpd Van kandidaat-kroonprins tot roemloos afgetreden minister. Het politieke leven van de Til- burgsebestuursrechtdeskundi- ge is harder gebleken dan hij en zijn CDA tevoren ooit had den gedacht. De als 'briljant' omschreven professor Ernst Hirsch Ballin (43) werd in 1989 door premier Lubbers geroe pen tot het ambt van minister. De verwachtingen omtrent zijn politieke daden waren hoog gespannen. Hij stond in CDA- kringen bekend als een veelge vraagd en gerespecteerd voor zitter van tal van studiecom missies. De behoudende rooms-katho- liek was populair onder de CDA-achterban en in het begin van zijn ministeriële loopbaan ook onder zijn ambtenaren. Zijn gedrevenheid, werklust en goed doortimmerde betogen werden gezien als een aan winst voor partij en kabinet. Gaandeweg zag het CDA in de Amsterdamse Brabander zelfs een goede opvolger van Lub bers, als redelijk alternatief voor de veel minder ideolo gisch gedreven Brinkman. Het is er niet van gekomen. Vooral de afgelopen twee jaar nam de kritiek op Hirsch Ballin toe. In de CDA-fractie werd men wat wrevelig over zijn mooie verhalen over normen en waarden. „Hij is er toch in de eerste plaats om boeven te vangen", zo luidde het in de wandelgangen. Ook buiten zijn eigen partij en op het departement van justi tie groeide het ongenoegen over de bewindsman. Ambte naren klaagden over de eigen zinnigheid van hun minister die soms letterlijk wegliep van de discussie als hem de uit komst daarvan niet zinde. Wat Hirsch Ballin in zijn hoofd had, wilde hij niet snel prijsgeven. Het gevolg van slecht luisteren naar zijn medewerkers onder vond de minister vorig jaar in het debat in de Eerste Kamer over de Vreemdelingenwet. De afschaffing van het hoger be roep bij asielaanvragen lag zeer gevoelig, zo bezwoeren zijn ambtenaren hem keer op keer. Hirsch Ballin wilde van geen bezwaren weten, hield halsstarrig vast aan zijn eigen zienswijze en werd tenslotte door de senator De Boer (Groen Links) zelfs als 'wel haast autistisch' betiteld. Hirsch Ballin mag dan een uit- sekend jurist zijn volgens sommigen een 'uitstekend stu deerkamergeleerde' maar politieke behendigheid heeft hij de afgelopen jaren niet ge toond en ook niet aangeleerd. Het 'veld' kreeg ook steeds meer moeite met de CDA-poli- ticus. De Amsterdamse crimi noloog Rüter noemde hem een 'amateur op het gebied van het strafrecht'. En voorzitter Van Delden van de Nederlandse Vereniging van Rechtsspraak beklaagde zich over het grote aantal wetten dat over elkaar heen tuimelde zonder dat werd nagegaan of ze ook alle maal uitvoerbaar waren. Rech ters klaagden dan ook openlijk over de sterk toegenomen werkdruk. Ook werd zijn een zijdige aandacht voor rechts handhaving ten koste van rechtsbescherming gehekeld. Over al deze zaken is Hirsch Ballin echter niet gestruikeld. Het werd de nasleep van de IRT-kwestie die hem de das om deed. Bleef hij in het eerste debat in april nog overeind ondanks een eerste opwelling om het bijltje er maar bij neer te gooien mede dankzij col lega Van Thijn werd de nasleep van de zaak hem uiteindelijk noodlottig. Het interview in Het Parool, waarin de PvdA- ministervan binnenlandse za ken uithaalde naar zijn justitie- collega greep Hirsch Ballin erg aan en zette de IRT-kwestie opnieuw op scherp. Met de 'fundamentalist' Hirsch Ballin wenste Van Thijn niet meer in een volgend kabinet te zitten, zo liet de bewindsman weten. Hij krijgt gelijk. Zotel in Twente Middenklasse hotel voor zieken geopend hengelo anp In het Streekziekenhuis Midden Twente (SMT) in Hengelo is gis teren het eerste Zotel van Ne derland geopend. Het is be doeld voor mensen die na ver blijf in het ziekenhuis nog een beperkte medische en verpleeg kundige zorg nodig hebben. Ook andere patiënten die geen intensieve zorg behoeven, zijn welkom in het Zotel. Dat geldt eveneens voor hun familie. Het gaat om een experiment van twee jaar. Het Zotel is te vergelijken met een goed middenklasse hotel. Het beschikt over achttien ka mers (waarvan er vijf zijn voor zien van twee bedden), met elk sanitaire ruimte, telefoon, tele visie en minibar. Op een centra le plek bevindt zich een onder zoek- en behandelkamer. In noodgevallen kunnen de gasten van het Zotel elk mo ment van de dag gebruik maken van de medische- en verpleeg kundige zorg die het ziekenhuis biedt. Een verblijf in het Zotel kost tweehonderd gulden per dag. inclusief het standaard- verpleegpakket. Een normaal ziekenhuisbed kost tussen de acht- en negenhonderd gulden per dag. Ook hun familieleden kunnen terecht in het Zotel. Zij betalen 75 gulden per dag. Een op de tien patiënten uit het zie kenhuis komt in aanmerking voor het Zotel, verwacht de zie kenhuisdirectie. ANWB komt met huurauto den haag gpd De ANWB begint volgende week voor haar leden in Zuid- Holland, Noord-Holland en Al- mere een experiment met 'huurauto's op afroep' voor mensen die hooguit 120 dagen per jaar een auto nodig hebben. De ANWB-leden sluiten een contract af waarin wordt vastge legd dat ze een bepaald aantal dagen per jaar een auto lenen. De afgelopen twee weken heeft onze 1 -uur Fotoservice in de regio Utrecht met technische problemen te kampen gehad. Het kan daardoor zijn dat de kwaliteit van uw foto's minder is dan u van ons gewend bent. Neemt u in dit geval contact met t den haag gpd De demissionaire minister An driessen (economische zaken) zal voorlopig geen enkele activi teit ondernemen als bestuurslid van het papierconcern KNP BT. Hij zal deze functie pas aan vaarden als hij minister-af is. Gisteren werd bekend dat An driessen direct na de verkiezin gen formeel was benoemd tot bestuurslid van de stichting die een groot deel van de aandelen KNP BT beheert. Afspraak daar bij was dat Andriessen met zijn werkzaamheden daadwerkelijk zou beginnen als hij geen mi nister meer was. Tot die tijd kreeg hij ook niets betaald. Vol gens de woordvoerder van de minister werd daardoor elke be- langenverstrengelingvermeden. WD, D66 en Groen Links vonden dat niet. Volgens hen is De actie KANS VOOR EEN KIND van UNICEF is weer in volle gang! Om kinderen aan voedsel, drink water, gezondheid en onderwijs te helpen. Geef u nu op als donateur. Om kinderen een kans voor de toekomst te geven! Daar doe je toch aan mee! het 'onacceptabel' dat An driessen. nu al banden met een bedrijf aangaat, terwijl hij bij een traag verlopende kabinets formatie nog maanden minister kan zijn. Deze handelwijze is in strijd met de regeling die geldt voor nevenfuncties van minis ters en staatssecretarissen. Daarin zijn bijbaantjes voor bewindslieden in het algemeen niet geoorloofd om 'onwenselij ke vermenging van belangen' te voorkomen. Deze regels gelden ook voor demissionaire be windslieden. Alleen 'in uitzon derlijke omstandigheden na goedkeuring door de minister president' mag hiervan worden afgeweken. WD, D66 en Groen- Links menen dat Andriessen deze regels heeft overtreden. Volgens Andriessen was het niet nodig zijn bijbaan bij KNP BT aan de ministerraad te melden. Ex-CD'er naar Burgerpartij den haag anp Het voormalig CD-raadslid Poppe in Vlissingen heeft zich samen met twee collega-raads leden aangesloten bij de Bur gerpartij Nederland. De even eens dissidente CD'er Van der Eijck uit Roosendaal is voorzit ter geworden van het interim- dagelijks bestuur dat hij en Pop pe hebben opgericht. Poppe is daarvan secretaris. De Burger partij wil over twee weken een nieuw verkiezingsprogramma samenstellen. Poppe werd on langs door de CD geschorst. BRPSf hlf?scm ballih

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3