'We beginnen een nieuw leven in Azië' Feiten &Meningen EU weet geen raad met angst voor tweede Joegoslavië Willem Hoekzema: 'Ik ben geen koploper' Dian van Leeuwen: 'Ik zou het weer zo doen! VRIJDAG 27 MEI 1994 EUWSANALYSE Het decor werd gevormd door de hoog op lopende spanningen tussen Rusland en Oekraïne over de Krim. De directe aanlei ding waren het Joegoslavië-trauma van de Europese Unie en de vrees voor nieuwe uit barstingen van nationalistisch geweld in een uithoek op het continent. Maar arg waan, gekift over de tafelschikking en de va ge roep om 'preventieve diplomatie' zijn vooralsnog de enige uitkomsten van een grote ministeriële conferentie die gisteren in Parijs werd gehouden over de ontmante ling van de etnische tijdbommen die op verschillende plaatsen in Oost-Europa tik ken. Aan de brandhaarden in de voormalige Sovjetunie durft niemand zijn vingers te branden. Oost-Europa is allergisch om zich door het Westen te laten examineren. En 'Brussel' ruziet als vanouds over de rol van de verschillende internationale organisa ties. Het idee, iets meer dan een jaar geleden gelanceerd door de Franse premier Edou- ard Balladur, was pretentieus en kreeg snel bijval en steun van de EU. Alle landen van Oost-Europa zouden in een groot Pact voor Veiligheid en Stabiliteit hun onderlinge me ningsverschillen over minderheden en grenzen moeten beslechten. Juridisch bindende verdragen en diplo matieke procedures in geval van oplopende spanning zouden een tweede Joegoslavië moeten voorkomen. Met een blik op de vaak omstreden grenzen tussen bijvoor beeld de voormalige Sovjet-republieken en tussen Roemenië en Moldova zou het Pact zelfs het ondenkbare mogelijk moeten ma ken: grenscorrecties. Binnen een jaar, toe vallig vlak voor de Franse presidentsverkie zingen, zouden volgens Parijs alle landen goede buren in de ware zin des woords moeten worden. Van die grote ambities is weinig overge bleven, zo bleek gisteren in Parijs. Tijdens een ceremoniële plechtigheid gaven vijftig ministers van buitenlandse zaken en afge vaardigden van organisaties uit Oost en West officieel het startschot voor het 'stabiliteitspact'. Het komend jaar wordt er aan 'regionale tafels' onderhandeld over de verschillendespanningshaarden. Aan één tafel wordt onderhandeld over de conflicten tussen Estland, Letland, Litou wen en Moskou over de bescherming van de achtergebleven gepensioneerde Russi sche officieren in de drie Baltische landen. Aan de andere tafel, moeten Roemenië, Hongarije, Slowakije, Polen, Tsjechië en Bulgarije praten over hun minderheden problematiek. De conflictstof daar variëert van de 800.000 Turken in Bulgarije tot de zigeu ners, van de na 1945 achtergebleven Duit sers tot de 1,7 miljoen Hongaren in Roe meens Transsylvanië. Hebben zij recht op eigen scholen, kranten, omroepen, cultuur, taal en godsdienst? Horen zij bij het 'moe derland'? Alleen al het zo openlijk stellen van de vragen kan overigens, constateerde Europees Commissaris Hans van den Broek bezorgd, 'averechts werken en de spanning verhogen'. Het oorspronkelijke idee juridisch bin dende afspraken te maken, is echter verla ten. Wat 'preventieve diplomatie' precies inhoudt, blijft vooralsnog onduidelijk. Het idee van mogelijke kleine grenscorrecties zaaide zoveel paniek, dat het snel is inge slikt. Het verlangen naar rust en orde in Oost-Europa heeft zó de overhand gekre gen, dat de minderhedenproblematiek wat naar de achtergrond is verdrongen. PARUS PETER DE VRIES CORRESPONDENT Haïtianen wachten gelaten op effecten van algeheel embargo Het ziet er niet naar uit dat de nieuwe inter nationale sancties het einde inluiden van het militaire regime dat in Haïti de scepter zwaait sinds de gekozen president Jean- Bertrand Aristide anderhalfjaar geleden werd afgezet. Voor de meeste Haïtianen betekent het in stellen van het embargo slechts een volgen de onvermijdelijke stap naar isolatie en ge brek. De sancties zullen, als ze daadwerke lijk worden uitgevoerd, veel harder zijn dan voordien. Sinds afgelopen zondag moeten alle exporten naar het land zijn gestaakt. Van het verbod zijn alleen basisvoedsel, medicijnen en spijsolie uitgesloten. Een onmiddellijk gevolg van de sancties is de sluiting van de laatste produktie-activi- teiten en het verlies van naar schatting achtduizend banen. Het uiteindelijk effect zal nihil zijn. Dat legercommandant gene raal Raoul Cedras en politiechef Michel Frangois zich zullen laten verdrijven, wordt op zijn minst betwijfeld. In de tussentijd worden de mensonterende omstandigheden van de allerarmsten, van wie velen in gore hutjes in CitéSoIeil aan de rand van de hoofdstad wonen, alleen maar erger. Er zijn tekenen van een op handen zijn'de uittocht van bootvluchtelingen, die naar de Amerikaanse staat Florida proberen uit te wijken. „Vergeleken met wat hier staat te gebeuren, zal de landing in Normandië in het niet vallen", voorspelt Jean Marie Nou- aisser, directeur van World-Tex, tot vorige week vrijdag de grootste kledingfabriek. In een enorme hangar met zeshonderd naaimachines krijgen Haïtiaanse vrouwen 30 cent per uur voor het stikken van T- shirts en joggingpakken die worden ver kocht in de Verenigde Staten. Vrijdag moest Nouaisser hen vertellen dat ze geen baan meer hadden. „Ze zullen geen eten meer hebben, de bodem is bereikt. Ze zullen ster ven van de honger." Dagelijks stomen patrouilleboten van de Amerikaanse kustwacht de haven van Port- au-Prince binnen meteen nieuwe lading vluchtelingen die zijn opgepikt vanaf gam mele vaartuigjes op zee. Afgelopen vrijdag kon een patrouilleboot in de normaal uitge storven haven nauwelijks een plek vinden om aan te leggen vanwege de roestige vrachtschepen die allemaal tegelijk hun laatste vrachten kwamen afleveren of inla den voordat het embargo van kracht werd. De dreiging van een uittocht vormt de kem van president Clintons dilemma over Haïti. Een niet te stelpen stroom vluchtelingen naar Florida zal hem in die staat ernstige politieke schade toebrengen. Maar om kri tiek op oneerlijke behandeling van de boot vluchtelingen te ontwijken, heeft hij beloofd een einde te maken aan de praktijk van het automatisch terugsturen. Het 'doorlichten' van de vluchtelingen moet op zee beginnen op een cruiseschip dat speciaal voor dit doel van Oekraïne wordt gehuurd. Als de crisis verergert, zal voor Clinton de verleiding tot een invasie groter worden. Speculaties over een interventie op grote schaal worden aangemoedigd door het uit lekken van een document van het Ameri kaanse ministerie van justitie. Daarin wor den veertien hoge Haïtiaanse officieren be schuldigd van directe betrokkenheid bij co caïnesmokkel naar de VS. Men is nog niet vergeten dat president Bush de beschuldi gingen van drugsmokkel aan het adres van Manuel Noriega aangreep om de invasie van Panama in 1989 te rechtvaardigen. Inmiddels stapelen de berichten over wede schendingen van mensenrechten zich op. Daarmee neemt de druk op Clinton om te handelen toe. De schendingen worden vol gens waarnemers begaan door het leger zelf, door de politie en bovenal door de nieuwe en gevreesde rechtse organisatie Fraph (Le Front Pour l'Advancement Pro gress d'Haiti), een reïncarnatie van de be ruchte Tontons Macoute die de hele opposi tie het zwijgen oplegde tijdens het 30-jarige bewind van de familie Duvalier. Mathieu Saint Cyr is 'coördonnateur'vooi Fraph in de sloppenwijken van Cité Soleil. In een interview buiten zijn 'kantoor' een leegstaande kruidenierswinkel in een onge plaveide zijstraat verdedigt hij de organi satie en beschuldigt hij de media van een valse voorstelling van zaken. Voorlopig lijkt het leger het instellen van sancties geruisloos te accepteren. Twee we ken geleden nog daagde het regime Was hington uit door de 81-jarige Emile Jonas- saint als nieuwe president te installeren. Deze verklaarde zichzelf vervolgens ook uit voerend premier. Robert Malval, die door de internationale gemeenschap nog steeds werd beschouwd als de legale premier, werd aan de kant gezet. Malval hoopt no steeds dat het regime van Cedras zonder militaire interventie kan worden afgezet, denkt dat de zakengemeenschap niet lai een volledige stopzetting van de industri zal tolereren, én dat Cedras met de insta! tie van Jonassaint een ernstige misreken heeft gemaakt. „Ik denk dat veel mensei zelfs als ze geen aanhangers zijn van Ari de, zich van het leger zullen afkeren", zo zegt hij. Anderen denken echter dat de sancties h - leger verder zullen verrijken. „Het leger er zeker niet onder te lijden hebben", ze\ Nouaisser. „Zij hebben een hoop geld, ei hoe groter het embargo, hoe meer geld v zullen krijgen." Hij wijst het idee dat zak lieden het regime onder druk kunnen ze ten resoluut van de hand. „Niemand kan hen onder druk zetten. Zij hebben de wa pens. Daarmee houdt het op." PORT-AU-PRINCE DAVID USBORNE VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Op het partijvoorzitterschap van de WD lijkt een vloek te rusten. Van Someren, Kamminga en Ginjaar is de Zoetermeerse krachtpatser Dian van Leeuwen de zo veelste die met gemengde gevoelens haar voorzittershamer neerlegt. Talrijk waren de affaires en giftige pijlen die op haar werden afgevuurd. Van haar belofte een 'gezellige partij' te smeden kwam weinig terecht. Zal haar opvolger, Willem Kruizinga, rust brengen en: waarom vloeit er zoveel bloed in de WD? Een dubbelinterview. Vijf uur per week kost 't hem, schat hij. Een ongelovige reactie brengt hem tot wat nader re kenwerk. Nou goed dan: acht uur per week. Maar dat moet voor Willem Hoekzema, in het dagelijks leven burgemeester van Huizen, echt genoeg zijn om het landelijk voorzitter schap van de WD naar behoren te vervullen. Hij rekent het voor: één keer in de drie weken een vergadering van het hoofdbestuur, éénmaal per week bijpraten met de di recteur van het partijbureau en een paar keer per jaar een par tijbijeenkomst in het weekein de. En dan zijn er natuurlijk tus sen de bedrijven door wat tele fonische contacten met partij genoten om actuele politieke ontwikkelingen door te nemen. Wat-ie wel heeft bedongen: „Een chauffeur die me brengt en haalt naar de partijbijeen komsten. Ik kan uitstekend wer ken in de auto." En zo wordt ie dere minuut goed besteed. Een werkezel,^o is hij ooit al eens getypeerd. Hij zelf zal die kwalificatie niet bestrijden. Illu stratief is bijvoorbeeld de wijze waarop hij WD-telefoonverkeer naar het gemeentehuis van Huizen wil voorkomen. „Ik krijg een fax thuis. Mensen die iets willen, kunnen het op die wijze kwijt. Geen telefoontjes, want mijn ervaring is dat je ongewild al gauw een half uur aan de lijn hangt." Nog een kwalificatie die bij uit stek op de nieuwe voorzitter van toepassing is: onomstreden. Terwijl hij toch al een aardige loopbaan achter de rug heeft. In 1982, hij was toen burgemeester van Coevorden, werd hij bijna Vvi t s - Willem Hoekzema. van de ene dag op de andere staatssecretaris van defensie na dat Charles Schwietert toch niét de titel had die hij beweerde te hebben. „Ed Nijpels drong er toen op aan dat er snel iemand moest komen. Ik heb van tevo ren gezegd dat ik het vier jaar zou doen, niet langer. Mijn hart ligt bij het burgemeesters ambt." De personeelszaken van defen sie heeft hij vier jaar naar eer en geweten behartigd zonder ook maar één keer in een situatie te belanden waarin de publieke gemoederen verhit raakten. Tij dens zijn burgemeesterschap van Coevorden was Hoekzema enige tijd voorzitter van de ka mercentrale Drenthe van de WD en lid van het hoofdbe stuur van de partij. „Maar die combinatie van functies werd te gek op den duur. Het is voorge komen dat ik rond m'n auto liep om wakker te blijven." Al die ervaringen bij elkaar maakten Willem Hoekzema vol gens het partijkader tot de meest geschikte kandidaat voor het partijvoorzitterschap. Hij noemt zijn kwaliteiten zelf nog maar even op: „Ik weet hoe het in Den Haag gaat, ik ken de par tij goed en ik kan een bindende figuur zijn". Dat laatste zegt iets over zijn persoon. „Ik roep niet gauw weerstanden op. Ik heb geen scherp karakter, ben geen koploper. Echt een bestuurders type, veel minder een politiek geprofileerd type." Kortom: een figuur die rust moet brengen in de liberale ge lederen, nadat jarenlang het voorzitterschap vervuld werd door personen die na verloop van tijd niet meer onomstreden waren: Jan Kamminga, Leendert Ginjaar en Dian van Leeuwen. Geen wonder dat de liberalen op zoek gingen naar een rustige kandidaat onder wiens leiding commotie niet erg voor de hand ligt. Hoekzema dus, een man die zich in het verleden noch als 'Wiegeliaan' noch als 'Bolkestei- ner' heeft doen kennen. De vraag hoe hijzelf met affaires zal omgaan blijft in de lucht hangen. Een lachje, geen ant woord. Voordien wel de consta tering dat de rust weergekeerd is nadat er - toegegeven - nogal wat spanningen zijn geweest. En met die goede verkiezings uitslag op zak heeft Hoekzema natuurlijk een extra reden om optimistisch gestemd de toe komst tegemoet te zien. HUIZEN WIM VAN DUK Bijna drie jaar partijvoorzitter schap van de WD heeft Dian van Leeuwen een paar niet erg vleiende etiketten opgeleverd. 'Stalin aan de Koninginneg racht', kopte De Telegraaf in mei 1993 boven een artikel over de weerstand die in de partij zou zijn gerezen tegen de ijze ren vuist van de voorzitter. Het verongelijkte opstappen van in terim-manager De Wit en het bestuurslid Verdijk in datzelfde jaar bracht prominente WD'ers op nog een andere bijnaam: 'Lady Die' (Dame Dood). Dian van Leeuwen is, nu zij het stokje overgeeft aan haar opvol ger Willem Hoekzema, geneigd dergelijke kritiek met een forse schep zout te nemen. In haar werkkamer in het Haagse Thor- beckehuis stelt zij vast: „Ik heb het 't afgelopen jaar niet mak kelijk gehad, maar ik beklaag me er niet over. Als je denkt te weten wat je wilt, dan roept dat weerstanden op." De scheidende partijvoorzitter heeft nóg een verklaring voor de giftige pijlen die de afgelopen jaren op haar zijn afgevuurd. Zij is een vrouw, en een vrouw zou het aan de top van een partijor- ganisatie nu eenmaal niet mak kelijk hebben. „Van mannen accepteert men het makkelijker als zij een onprettige boodschap moeten brengen. Een vrouw die dat doet, wordt al snel voor kil versleten. Maar mijn opdracht was een hechte professionele club smeden." In die taak is Van Leeuwen, er kent zij ruiterlijk, slechts gedeel telijk geslaagd. „Bij mijn aantre den in 1991 heb ik gezegd: lan ge tenen moeten bij mij worden ingeleverd, achterkamertjes Dian van Leeuwen. moeten worden gesloten. Drie jaar na dato moet ik vaststellen dat nog niet alle lange tenen zijn ingeleverd en er nog steeds achterkamertjes actief zijn. Dan doel ik op telefooncircuits die zich soms tegen individuele mensen richten." Hoewel de WD de pretentie heeft een zakelijke en doelge richte partij te zijn, is er bij de liberalen de afgelopen jaren meer bloed gevloeid dan bij de FOTO GPD MONIQUE BAAN andere grote partijen. „De dis cussie gaat bij ons vaak over personen", bevestigt Van Leeu wen. „Misschien komt het om dat men het over het basisidee van het liberalisme wel eens denkt te zijn. Als je ideologisch verdeelder bent, dan gaat de discussie daér meer over. Ik hoop maar dat het een genera tieprobleem is. Bij de jongeren die nu de partij instromen, tref ik een andere mentaliteit aan." Over de trammelant met WE i coryfee Hans Wiegel praat Va I Leeuwen niet graag. In de par i werden tenen gekromd nadat I Van Leeuwen de voormalige commissaris der koningin in Friesland telefonisch had late 1 weten dat het partijbestuur unaniem had besloten niet hem, maar Frits Bolkestein to lijsttrekker te benoemen. Wie gel, die speelde met de gedack te naar Den Haag terug te ke- t ren, reageerde verongelijkt. Van Leeuwen vindt nog steed l dat zij de zaak-Wiegel correct heeft afgehandeld. „Wij hadd een lijsttrekker die het goed deed: Bolkestein. In de partij1 was tegen hem ook geen verz <i gerezen. Er was dus geen aan leiding om die discussie te op^1 nen." Dian van Leeuwen ziet niet o in wrok. Haar vertrek bij de p tij had iets onvermijdelijks, meent ze. „Als ik het nog een mocht overdoen, dan had ik misschien nog eerder mensei geselecteerd op basis van hui kwaliteiten. Maar wat mijn pi soonlijke functioneren betref blijf ik ervan overtuigd dat w; gebeurde, moest gebeuren. II zou het precies wéér zo doen maakt het je niet populair. Dl gevallen die aan de orde zijn weest, zijn ook netjes afgekaa Dat mag hard klinken, maar daar zat ik wel voor. Je kunt o zeggen: anderen hadden het veel eerder moeten doen. Nie durven doorbijten is misschii nog veel erger." DEN HAAG PAUL KOOPMAN THE INDEPENDENT Het koloniale paviljoen, waarvan de balkons zijn ontwricht en het dak lekt, doet in de Haïtiaanse hoofdstad Port-au-Prince dienst als militair hoofd kwartier. Onze vraag wordt met sarcasme aan gehoord. Is het mogelijk dat de generaal toch zal vertrekken? „Ja. Mijn kof fers staan daar", ant woordt de officier met een geniepig lachje. „We gaan een nieuw leven beginnen in Azië. Ja, daar gaan we heen." Lege olievaten op een vrachtwagen richting Dominicaanse grens. Via dat land wordt het embargo tegen Haïti omzeild.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2