Schultz krijgt zege weer niet cadeau USA94 jLltingh buit regenbui |oed uit ADO Den Haag loopt in op koplopers nacompetitie Blind meldt zich ook in ziekenboeg WorldCup Sport Rik Smits verliest ondanks 22 punten 3 RIJ DAG 27 MEI 1994 chef willem spierdijk. 071 -356464, plv -chef rob onderwater. 071-356463 urus rob van der zanden e vijfde set van zijn wedstrijd gen David Wheaton mocht in Jacco Eltingh zo laat moge- k worden gespeeld. Woens- igavond werd het duel vanwe- duisternis afgebroken, giste- •n met vijf uur uitgesteld van- de regen. Dat was lekker, llni|ant hij had last van een lichte i lierblessure. Rond half zeven 11 avonds was hij er wel klaar ^ufior. Beter dan Wheaton in elk ival: het werd 6-4 en Eltingh net als Haarhuis en Krajicek de laatste 32. Een honderd procent score de mannen. Samen met Mi ni Oremans en Brenda :hultz zit er nog een handvol ederlanders in het Grand lam-toernooi op de vijfde dag. at is nog nooit gebeurd. Eltingh pakte op Roland Gar is tot aan dit jaar nog geen •tje. Nu won hij al twee wed- rijden. De 23-jarige Heerde- aar is in vorm en dat merkte rtieaton gisteren. De 24-jarige ïan uit Saddlebrook, Florida, ad drie jaar geleden zijn beste 1 lizoen en leek een topper te e orden. Hij won de Grand aa am-Cup in München en in dat evfoenerige toernooi van zestien ,vvleelnemers kreeg hij in één ap vier miljoen gulden. Voor er tennispotjes. Dat hij daarna iet zo veel zin meer had om te ainen en te spelen lijkt logisch, ij gleed af naar nummer 104 an de wereldranglijst en wel- :ht vindt hij nooit meer de ïotivatie om er meer van te laken. Eltingh daarentegen wel. Hij as gisteren dolblij na de latste set, die de totaalscore op •3, 4-6. 7-6 (7-4), 6-7 (4-7), 6-4 racht. Vooral blij omdat hij ïaar steeds uitstel kreeg. Woensdagavond voelde ik pijn n dacht: houd hem aan de 't'( raat tot het wordt uitgesteld. nj sn nu weer die regenpauze. Dat ,ei tam me goed uit. Ik heb me gl ïrtn behandelen, smeerde veel m®et een warme balsem en voel- Werdel gaat door met bekvechten na nederlaag Soms zit er bij een tenniswedstrijd zo weinig publiek dat het rumoer op de tribune oorverdovend kan klinken. Brenda Schultz stoorde zich gisteren aan het onrustige publiek en hoorde sommige dingen letterlijk. „Nu een service a la Krajicek", had ze opgevangen. En: „Die meid krijgt van jou maar twee games". Ze werd er niet goed van maar bleef bij de les. Tegen Marianne Werdel klaarde ze het karwei in twee sets: 6-4,7-6 (11-9). de me fitter." in de derde ronde treft hij Daniel Vacek, de pupil van Michiel Schapers die pre cies één plaats hoger dan El tingh staat op de wereldrang lijst: 61. Op de vierde dag die door re genbuien werd ontregeld sneu velden opnieuw drie geplaatste spelers. Cedric Pioline, veertien de geplaatst, verloor van Alberto Berasategui (6-4, 7-5, 6-3). Car los Costa (vijftiende) kwam te kort tegen Hendrik Dreekmann, een Duits talent van 19 jaar: 7-6 (8-6), 6-4, 6-4. De grootste stunt haalde Aar on Krickstein uit. De Amerikaan (nog steeds de jongste speler die ooit een ATP-toernooi won, op zijn zestiende in Tel Aviv 1983) versloeg de als tweede ge plaatste Michael Stich: 6-3, 6-3, 6-4. De Duitser klaagde over een elleboogblessure die hem parten speelde. „Onder norma le omstandigheden win ik." De drie genoemden die sneu velden zitten allen in de onder ste helft van het schema en dat was al zo zwak. Nu zijn Ivanise vic, Martin en Chang de enige 'grote jongens' in dat gedeelte. parus rob van der zanden „Bij mijn eerste wedstrijd was het veel drukker, maar toen was het heel stil langs de kant. Nu was er voortdurend geluid en ik ben niet zo kinderachtig, maar overwoog ik om naar de umpire te stappen. Je laat je toch beïn vloeden, vooral als toeschou wers zeggen dat je wel even wint van die tegenstander." Over het enorme kreunen van de speelsters tijdens een rally hoorde je geen toeschouwer klagen. De 23-jarige inwoonster uit Heemstede was gisteren vroeg in de middag net voor de uren lange regenbui binnen, maar geruisloos en gemakkelijk ging het niet. Werdel, een 26-jarige Amerikaanse die 59ste op de wereldranglijst staat, was een taaie tegenstander. Ze verloor al drie keer van Schultz, maar al tijd in drie sets. Omdat de ser vice van Schultz zo nu en dan behoorlijk haperde (één keer drie dubbele fouten op rij) en omdat haar forehand er meestal 'niet lekker op zat' werd het op nieuw geen eitje. In de eerste set brak ze de ser vice van de Amerikaanse op 2-2. Op 5-2 mocht ze al uitserveren, maar ze liet haar opponent te rugkomen tot 5-4. Het kwam alsnog goed. In de tweede set ging het gelijk op. Schultz kon de met een zonnebril spelende Werdel niet van zich afschud den. Ze sloeg met haar back hand een paar schitterende winners, maar met de forehand was dat te veel gevraagd. Schultz' problematische fore hand is al door veel coaches be studeerd en onder handen ge nomen. Zo vaak dat ze er ture luurs van werd. Met haar nieu we cóach Glenny Schaap („Hij is eigenlijk mijn buddy, meer een maatje dan een coach") heeft ze afgesproken dat de dis cussie niet weer begint. „Als hij niet zo lekker loopt zoals van daag dan begint hij niet over grip zus of zo, maar gaan we nog even trainen en raak ik er een paar goed." Ze raakte de ballen gisteren regelmatig niet lekker in het hart van de be spanning. Dat was op de tribu ne duidelijk hoorbaar. Als ze hem goed raakte, was de bal zwanger van topspin en een probleem voor Werdel. Het was allemaal voldoende om te winnen. Al moest Schultz in de tweede set alles geven. Er waren geen breaks en in de bar rage kreeg ze zelfs setpoint te gen, 5-6. Opeens was daar een schitterende fore-handwinner die zo schaars was in de partij. Op 8-9 was ze weer dichtbij een derde set. Met een ace (ze sloeg er in totaal elf) werkte ze het tweede setpoint weg en op 10-9 benutte ze haar tweede wed- strijdpunt, waarna op Roland Garros een regenpauze van vijf uur begon. Schultz had na afloop een weinig verheffend gesprek met Werdel, die een beetje kinder achtig op de nederlaag reageer de. Ze vroeg in de kleedkamer, of ze ook eens kon winnen zon der een coach langs de kant. „Ik mag iedereen in het circuit en doe niet gauw moeilijk, maar na die opmerking had ik het hele maal gehad. 'Jij betaalt geen Brenda Schultz. archieffoto coach', heb ik gezegd." Schultz vindt dat een speel ster uit de top dertig, ze is 25ste, een privé-begeleider nodig heeft. Met Schaap heeft ze de man gevonden die ze zoekt. Af standelijk en toch dichtbij, de rol van de 26-jarige Amster dammer past perfect bij haar. Coaching tijdens een wedstrijd is in het tennis verboden, maar de in een hoekje geposteerde ex-prof was toch van waarde met een paar tips, meende Schultz. En niet alleen vanwege dat oogcontact dat sommige spelers na elk punt zoeken. Glenn is als speler altijd al intelligent geweest. Het kwam er niet uit vanwege andere fac toren. Wie weet is hij vanwege zijn inzicht juist één van de bes te coaches. De toekomst zal het leren." In de derde ronde treft ze Conchita Martinez, de nummer drie van de wereldranglijst, te gen wie ze vorig jaar in Berlijn voor het laatste speelde. Het werd toen een dikke nederlaag: 6-1,6-0. new york.rtr Patrick Ewing heeft ook in de tweede play-off-wed- strijd van de basketbalfi nale van de Eastern Con ference, nog een stapje verwijderd van de grote eindstrijd in de NBA, van Rik Smits gewonnen. De olympisch kampioen van Barcelona, lid van het be faamde Dream Team, had een belangrijk aandeel in de nieuwe overwinning van de New York Knicks op de Indiana Pacers (89- 78). Ewing droeg liefst 32 punten bij en pakte bo vendien dertien rebounds. Smits, dit seizoen alom erkend als NBA-ster, zag de teller ditmaal stoppen bij 22, één minder dan Reggie Miller. De lange Nederlander kreeg van zijn coach Larry Brown andermaal een compli ment, maar die vond ook dat de rest van het team zich te afhankelijk opstel de van Smits. „Door op deze manier te spelen, lijkt het wel of Rik per soonlijk de Knicks moet verslaan." Daar zag het na een goede start van de Knicks in de tweede periode even naar uit. Indiana's groot ste voorsprong daarin was acht punten, maar bij rust was er evenwicht: 40-40. Het beslissende tussen- sprintje van New York Knicks kwam aan het ein de van de derde periode. Een driepunter van Derek Harper zorgde voor 64-62. Die voorsprong stond de thuisclub niet meer af, vooral dank zij Ewing die in de tweede helft 20 pun ten maakte, waarvan elf in het laatste kwart. Kamiel Maase in de wachtkamer madison Wisconsin Kamiel Maase verkeert in spanning. Bij wed strijden in Madison Wisconsin (VS) benaderde de Leidse atleet de A-limiet voor deelname aan de Amerikaanse studentenkam pioenschappen op de 5000 meter. Maase realiseerde een tijd van 14.00,71, waarmee hij vijf seconden van de strengste selec tie-eis voor de kampioenschappen van volgende week in Boise verwijderd bleef. Maase moet tot de achttien snelste studenten in de Verenigde Staten behoren om aanstaande donderdag te kunnen deelnemen aan de series 5000 meter. Swift opent vernieuwd parcours leiden Het vernieuwde parcours van de Leidse wielervereniging Swift wordt zondag 29 mei officieel geopend met een kampioen schap voor recreanten (vanaf 10.00 uur), een skeelerwedstrijd (vanaf 12.00 uur) en een koers voor prominenten en gemeente- ve raadsleden (13.30 uur). Na deze festiviteiten is er een kleine re et ceptie van de wielervereniging, die dit jaar ook haar 75-jarig be- 3u staan viert. Het parcours van Swift is op 'De Bult', aan de Willem van de Madeweg. Groen-Wit organiseert Demogyjada leiden Demogyjada is de naam van het jazzdansfestijn dat zon dag wordt gehouden in de Vijf Meihal aan de Boshuizerlaan. De Leidse gymnastiekvereniging Groen Wit heeft de organisatie in handen van het evenement, waarvan het ochtendprogramma om 10.30 uur begint en het middagprogramma om 15.15 uur. Dertig verenigingen uit de Leidse en Haagse regio en het West- land verzorgen in totaal vijftig jazzdans- en jazzgymnastiekop- tredens. Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar. Zesde Van der Neut-toernooi leiden Een duel tussen scheidsrechters en trainers uit Leiden en omgeving vormt het opwarmertje van het Dirk van-der Neut- toernooi, dat zaterdag voor de zesde keer wordt gehouden op het terrein van VNA. Behalve het vlaggeschip van deze vereni gingen strijden de eerste elftallen van Leidsche Boys en Leiden al en het tweede elftal van Roodenburg om de bokaal. De scheids rechters spelen vanaf 11.30 uur, om 12.30 uur begint een de monstratie van de Boksvereniging Leiden, om 13.00 uur is de af trap van de wedstrijden VNA-Leiden en Leidsche Boys-Rooden- burg 2 en om 14.30 uur wordt de finale gespeeld. Dirk van der Neut reikt om 16.00 uur de prijzen uit. den haag anp De strijd in Groep A van de na- competitie is nog volledig open. Het duel tussen de koplopers AZ en RKC eindigde gisteravond onbeslist: 0-0. Daardoor be houdt ook nummer drie, ADO Den Haag, met nog twee wed strijden te spelen kans op de eredivisie. Voor AZ was er spra ke van een kleine morele winst. Vier dagen eerder had RKC in Waalwijk de concurrent nog mei-4-1 afgedroogd. ADO Den Haag heeft zijn kans op een plaats in de eredivi sie behouden door de vierde wedstrijd van de nacompetitie in groep A met 2-1 van Telstar te winnen. ADO Den Haag en Telstar wekten gisteren geen moment de indruk het eredivi sieschap te verdienen. Beide clubs brachten vermoeide en gehavende elftallen in het veld. De thuisclub drong het meest aan, kreeg door de snelle Jeffrey Tal an ook meer kansjes, maar vond pas laat openingen. Beide ploegen vertoonden voor rust te veel egelgedrag. Ze mochten absoluut niet verliezen. ADO leek tactisch te slagen toen de opgekomen verdediger Koning in de blessuretijd van de eerste helft raak kopte op een voorzet van Talan. Daardoor kon de thuisclub na de pauze counteren. Zo werd ook de overwinning bevochten nadat Telstar via een aanval van Oostrom door de as van het veld gelijk was gekomen door Oerlemans. Een vlijmscherpe counter bracht libero Heesen echter tien minuten voor tijd vrij voor Nederburgh. Hij schoot blind en hard, maar wel NEC NEC is officieus gepromoveerd naar de eredivisie, VW officieel gedegradeerd naar de eerste di visie. NEC won donderdag in groep B van de nacompetitie met 2-1 van VW, maar heeft zondag in het Nijmeegse sta dion De Goffert nog een punt nodig om het feest te openen. „Onze penningmeester is een gelukkig man", zei trainer Pruyn na afloop. Vloekend betraden de spelers van NEC na afloop de kleedka mer. Ze verzuimden het doel saldo een lift te geven, hetgeen ze nog meer zekerheid had ge boden. Zondag komt de enige concurrent, Heracles, op be zoek. De Almeloërs hebben vier punten mindet en het doelsaldo verschilt zes punten: plus zeven om plus een. Eigenlijk weinig aan de hand dus voor NEC, maar je weet nooit. „Heracles zal die laatste strohalm meene men in de bus", zei Pruyn. „We hadden de tweede helft veel doelgerichter moeten zijn." Heracles Op de tribunes werd de tussen stand van promotiekandidaat nummer één NEC angstvallig in de gaten gehouden. Op het veld waren de spelers van De Graaf schap en Heracles vooral met zichzelf bezig. De Graafschap, dat de thuiswedstrijden van groep B in Wageningen afwerkt, domineerde in de eerste helft en liep uit naar 3-0. Heracles kwam echter sterk terug en won uiteindelijk met 4-3. NEC-speler Cruden (midden) vecht om de bal met Laros van VVV. i Kirjakov als toerist naar WK iu| (iqskou noordwuk jan mennega gpd-verslaggever Bondscoach Dick Advocaat kan vanavond in de oefeninterland van het Nederlands elftal in Utrecht tegen Schotland geen be roep doen op Ronald Koeman, Dennis Bergkamp en Danny Blind. Koeman volgt deze week een aangepast trainingsschema omdat hij met Barcelona een lang en slo pend seizoen achter de rug heeft. Bergkamp en Blind zijn wegens blessures niet inzet baar. Bergkamp sukkelt al enige tijd met een onwillige bilspier en trainde ook gisteren weer niet met de groep mee. In gezelschap van fysiotherapeut Rob Ouderland rende hij rondjes op een bijveld van het Noordwijkse SJC, waar Oranje dagelijks tweemaal te gast is. In de laatste minuut van de training van gistermorgen liep Danny Blind een blessure op in zijn rechterlies. Volgens boridsarts Frits Kessel zou sprake kunnen zijn van een verrekking. „Maar op dit moment is dat niet met zekerheid te zeggen. Pas 24 uur nadat de blessure is ontstaan kan een duidelijker diagnose worden gesteld", aldus Kessel. Omdat zowel Ronald Koeman als Danny Blind tegen Schotland niet van de partij zul len zijn, neemt Frank Rijkaard waarschijn lijk de liberopositie in. Stan Valckx en Frank de Boer zijn de twee vleugelverdedigers. In de voorhoede treedt Oranje aan met Mare Overmars op rechts, Bryan Roy op links, Ruud Gullit als diepste puntspeler en Ro nald de Boer als schaduwspits. De training van gistermiddag maakte niet de precieze bezetting van het middenveld duidelijk. Wim Jonk is daarop een zeker- heidje, Jan Wouters, die gistermiddag rust kreeg eveneens. Voor de resterende plaats maakt Advocaat een keuze uit het tweetal Rob Witschge/Aron Winter. Geeft hij aan Witschge de voorkeur, dan fungeert Wou ters als rechtermiddenvelder. Kiest hij voor Winter, dan neemt Wouters de positie in van linkermiddenvelder. Vermoedelijke opstelling Nederlands elf tal: De Goey; Valckx, Rijkaard, Frank de Boer: Wouters. Jonk, Witschge/Winter; Overmars, Ronald de Boer, Gullit, Roy. Strafschoppentoemooi bij Leiden Zo'n 1300 jeugdige voetballers nemen naar verwachting deel aan het strafschoppentoemooi van de voetbalvereniging Lei den. Maandag 30 en dinsdag 31 mei zijn de voorronden op het complex in de Mors. In schrijven kan tussen zes en ze ven uur, vanaf zes uur beman nen keepers uit de Leidse re gio het doel. Beide avonden gaan negen jongens en zes meisjes uit de drie leeftijds groepen (7 tot en met 9 jaar, 10 tot en met 12 jaar, 13 tot en met 15 jaar) door naar de kwartfinale. Die is op donder dag 2 juni. Dan kunnen totaal tien jongens en zes meisjes per leeftijdsgroep naar de hal ve finale, die diezelfde avond wordt gehouden. Vijf jongens en drie meisjes uit elke groep nemen deel aan de finale op zaterdagmiddag 4 juni. Bij de jongens staat in het doel Carlo l'Ami, keeper van Heerenveen. De meisjes zien keepster Jolanda Broekhof van Ter Leede voor zich. Het strafschoppentoemooi wordt voor de zeventiende keer gehouden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23