'Galeries zijn net kijkhuizen' Van het Groenewoud ontwapenend Het leven als doorgangshuis Boete voor Boomsma Cultuur Kunst Claes in gesprek met zijn ideale lezer in de Burcht VRIJDAG 27 ME11994 Concert in Hartebrugkerk leiden Het Hartebrugkoor, Philharmonisch koor Hagacantare, het kamerkoor van het Leyenburg Ziekenhuis en de Schola Can torum van de Hartebrugkerk geven op zondag 29 mei om 15.00 uur een concert in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat in Leiden. Het orkest Leiden Sinfonietta verzorgt de instrumen tale medewerking samen met Anton Doornhein op orgel. Op het programma staan onder meer de Missa Brevis van Gabrieli, Gre goriaanse gezangen en werken van Mozart en Tsjaikowski. Leven Aletta Jacobs verfilmd utrecht Nouchka van Brakel verfilmt onder de titel 'Een zoek tocht' het leven van Aletta Jacobs. Debutante Luutgard Willems speelt de hoofdrol naast acteurs als Truus te Selle, Catherine ten Bruggencate, Krijn ter Braak en Sacha Bulthuis. De in 1854 ge boren Aletta Jacobs was de de eerste vrouwelijke student aan de universiteit. Tevens deed ze veel stof opwaaien met haar protes ten tegen misstanden in de prostitutie, het propageren van voorbehoedmiddelen en het geven van seksuele voorlichting. De film, een initiatief van de Groningse stichting Aletta Jacobs, gaat naar verwachting dit najaar in première. Concert Canite Tuba lisse Muziekvereniging Canite Tuba uit Lisse geeft op zaterdag 28 mei haar jaarlijks concert in de hallen van bloembollenveiling CNB. Het leerlingenorkest opent het programma gevolgd door optredens van de majorettes en de drumfanfare. Na de pauze speelt de harmonie onder leiding van dirigent H.Oenema num mers uit onder meer de Phantom of the Opera. Het concert aan de Grachtweg begint om 20.00 uur. Korset Madonna geveild londen Het roze korset, waarmee de zangeres Madonna tijdens -haar wereldtournee in 1990 haar boezem verhulde, is bij Chris tie's in Londen voor 12.100 pond (33.000 gulden) verkocht. Dat heeft het veilighuis gisteren bekendgemaakt. Het kledingstuk is door de Franse mode-ontwerper Jean-Paul Gaultier gemaakt. Onder de overige pop-topstukken van de veiling was een door president Clinton en leden van Fleetwood Mac gesigneerde alt saxofoon die voor 60.000 gulden onder de hamer ging. Een serie zwart-witnegatieven met gitaarvirtuoos Jimi Hendrix haalde 56.000 gulden. Alphense Kroontjespen voor Slee alphen aan den run Carry Slee heeft de Alphense Kroontjespen gewonnen met haar 'Sneeuwman, pak me dan'. De Kinderjury vond haar werk het leukste in de stapel aan nieuw verschenen jeugduitgaven. Het bekroonde boek maakt deel uit van een serie over de Ideuters Iris en Michiel. Slee krijgt de onderscheiding za terdag 4 juni om 12.00 uur uitgereikt in boekhandel Haasbeek, samen met de openbare bibliotheek initiatiefnemer van de Kroontjespen. Stone verfilmt leven Evita Perón buenos aires De Amerikaanse filmregisseur Oliver-Stone, be roemd om zijn Vietnam-films, gaat een film jnaken over het le ven van Evita Perón (1912-1952). Ze was de tweede vrouw presi dent en populistische dictator Juan Perón en de lieveling van het Argentijnse volk. Stone liet eerder dit jaar het plan varen om het leven van de voormalige Panamese dictator en drugshandelaar Manuel Noriega te verfilmen. Die zit momenteel in een Ameri kaanse cel een straf van veertig jaar uit. .Kaartjes Jesus Christ Superstar leiden Het Koninklijk Ballet Vlaanderen speelt op zondag 12 ju ni de rockmusical Jesus Christ Superstar in het Congresgebouw in Den Haag. Met dit uit 1971 stammende werk braken compo nist Andrew Lloyd Webber en tekstdichter Tim Rice definitief door. Kaarten voor de voorstelling zijn tot 3 juni te koop bij het uitbureau K&O, Oude Vest 45, Leiden, telefoon 141141. Addo Kruizinga in zijn rol als Judas. FOTO BART CLOET groningen anp Officier van justitie Souer heeft gisteren voor de rechtbank in Groningen een boete van vijf honderd gulden geëist van' zo wel de auteur Graa Boomsma als de journalist Eddy Schaafs- ma van het Nieuwsblad van het Noorden. Een interview van Schaafsma uit 1992 bevat volgens de offi cier een passage die beledigend is voor alle Nederlandse solda ten die tijdens de politionele ac ties in voormalige Nederlands Indië hebben gevochten, omdat Boomsma er een vergelijking maakt met SS'ers. De oud-mili tair Lodewijk Buma voelde zich beledigd en klaagde Boomsma schrijver voerde mr. Doeleman als verweer aan dat zowel uit het hele boek als uit het inter view blijkt dat de auteur zich nu juist niét tegen de soldaten richt. Op grond van een hele reeks citaten uit historische stu dies betoogde de verdediging dat er feitelijk sprake is geweest van oorlogsmisdaden in Indo nesië die wel degelijk met SS- misdaden vergeleken kunnen worden. De raadslieden wezen smaad van de hand. Een beroep op de vrijheid van meningsuiting von den ze des te meer op zijn plaats. De journalist kan al hele maal niet aansprakelijk worden gesteld voor uitspraken van een ander die hij citeert. chef annemiek ruygrok. 071 356472. plv -chef jan rijsdam. 071 -356472 muziek recensie hans keuzers 'De Minister van Ruimtelijke Ordening' van Raymond van het Groenewoud - pia no, gitaar, Cesar Jansens - drums, percus sie, Vincent Pierins - bas, Bertus Borgers - saxofoon Gezien 26/5 Stadsschouwburg, Leiden. Raymond van het Groenewoud heeft de dampende rock and roll vaarwel gezegd. Dat was het eerste half uurtje van zijn thea tershow 'De Minister van Ruim telijke Ordening' met ingetogen jazzy vertolkingen maar al te duidelijk. Naast een selectie van oud werk - het openingsnum- mer 'Brussel by Night' blijft met zo'n sfeervol arrangement een geweldige binnenkomer - valt bij de nieuwe nummers een sterke engagering op. De Belg Van het Groenewoud steekt daar de draak mee met het grappige 'Arme Penis', maar ondertussen heeft hij met 'L'e- tranger e'est mon ami' en 'Jarig' al stelling genomen tegen ras senhaat en fout geleide inzame lingsacties. De sterke begeleidingsgroep speelt bijzonder subtiel en ver heft de rust bijna tot stijl. Bertus Borgers - ook al zo'n ouwe jon gen uit het rockcircuit - groeit niet alleen met zijn treffende saxpartijen tot grote hoogte, maar blijft daarnaast bij saxloze nummers gewoon op het podi um en neemt dan plaats in een grote leuningstoel aan de zij kant en drinkt verdiend van zijn cognacje. De verbindende teksten tus sen de nummers zijn niet altijd even sterk maar soms is Ray mond ontwapenend: 'Ik zou willen spreken met een eigen stem, nu ik geen negentien meer ben' zingt hij bij 'Een ei gen stem' en voegt daar dan broodnuchter aan toe: „Maar dat had u natuurlijk al lang ge- Aan het eind van het optre den speelt Van het Groenewoud zijn publieksfavorieten 'Marie, Marie ik hou van jou', met een gefluisterde door de zaal geroe pen "Voor jou sta ik uren in de kou", het door het publiek mee- gehumde 'Liefde voor muziek' en het tijdens de toegift ge speelde met veel percussie on dersteunde, cabareteske 'Cha Cha Cha'. Even heeft de zaal hoop op nog meer. De leden van de band zitten al achter de instru menten en Raymond van het Groenewoud neemt plaats ach ter de vleugel. Tijdens een serie lichtspots neemt de band een aantal verschillende poses aan zonder te spelen. Bertus Borgers komt even later in de volgspot en slaat het meegebrachte boek met een knal dicht. Raymond van het Groene woud slaat als dikke veertiger een nieuwe weg in en gezien het succes kan hij nog een flink aantal jaren mee. Kees Buurman exposeert met schilderijen en vliegers in eigen 'winkel De Leidse kunstenaar Kees Buurman zoekt naar een vorm van kunst, die zich niet beperkt tot de sterk af gebakende wereld van mu sea en galeries. Drie jaar geleden verbrak hij zijn verbintenis met een Am sterdamse galerie, om zijn werk op een persoonlijker manier te kunnen presen teren. Vanavond opent hij voor de derde maal een verkooptentoonstelling in de 'Kees Buurman Winkel', gevestigd in zijn eigen wo ning aan de Nieuwe Rijn in Leiden. Onder de titel 'Kunst en vliegwerk' toont de kunstenaar niet zijn zwart-wit tekeningen maar schilderijen en beschilder de vliegers. leiden onno schilstra „Schilderkunst is in Nederland een elitaire zaak geworden", zegt Buurman. „Het heeft zich naast de maatschappij ge plaatst. Galeries zijn tegenwoor dig een soort kijkhuizen gewor den, waar de mensen alleen maar even binnenlopen en dan weer verdwijnen. Er wordt maar weinig verkocht, terwijl de kos ten enorm hoog zijn: meestal rekent een galerie 40 tot 50% commissie voor het bemiddelen tussen klant en kunstenaar. Ik probeer te werken in een rich ting, waarin de kunst meer is in gebed in het dagelijkse leven." Buurman (1933) is één van de oudgedienden in de Leidse kunst. Aan de wending die zijn werk de laatste jaren heeft ge nomen ging een langdurige ontwikkeling vooraf. Hij begon zijn loopbaan als klassiek land schapstekenaar: in de jaren zes tig kwam hij in de ban van het constructivisme en de geome trische abstractie en de laatste jaren is hij tot een synthese van die beide richtingen gekomen. Tegenwoordig schildert Buur man sterk geabstraheerde land schappen, gekenmerkt door een meditatief soort verstilling. Dikwijls schrijft hij er fragmen ten in van zijn eigen poezie, of zelfs «Jmplete gedichten. Zijn werk is getoonzet in een register dat doet denken aan Ja panse natuurlyriek. Dat is geen toeval. Al jaren vindt hij inspira tie in de cultuur van het Veite Oosten. „In Japan is de kunst veel meer onderdeel van het da gelijks leven. Kunstwerken zijn Kees Buurman: „In Japan is kunst veel meer deel van het dagelijks leven. Die kant gaat mijn werk ook op." er gebruiksvoorwerpen, en ge bruiksvoorwerpen kunst. Die kant gaat mijn werk ook op." Speelgoedje Op zijn nieuwe tentoonstelling toont Buurman niet alleen schilderijen maar ook vliegers. „Een vlieger is een voorbeeld van een gebruiksvoorwerp, een leuk speelgoedje, dat ook kan functioneren op een heel ander niveau. In Japan is vlieger een symbool voor de ziel, die uit stijgt boven het lichaam, maar die er toch met een dunne draad aan is verbonden. De laatste tijd heb ik vliegers be schilderd als schilderijen en heb ik in mijn schilderijen vliegers verwerkt. Het sluit aan bij de thematiek van licht en lucht, waar ik me al jaren mee bezig houd." Op dit moment is Kees Buur man nog als docent verbonden aan de kunstacademie in Kam pen. Aan het eind van het jaar zal hij stoppen met lesgeven. Vanaf dat moment zal zijn 'win kel' veel belangrijker worden voor zijn inkomen. „Ik ben mijn loopbaan begonnen in een pe riode waarin alles mogelijk was," aldus Buurman. „Iedere scheet werd destijds gesubsidi eerd. Dat is tegenwoordig an ders. Je bent gedwongen zake lijker te werken. Maar ik zal nooit inhoudelijke concessies aan mijn werk doen. Ik verkeer in de gelukkige omstandigheid dat ik'in de loop der jaren een vaste klantenkring heb kunnen opbouwen. Nu moet ik ervoor zorgen dat die mensen mijn huis ook weten te vinden. Je moet natuurlijk een hele hoge drempel over om bij mij thuis aan te bellen." Buurman is niet zo bang voor schadelijke gevolgen van de re cente bezuinigingen op de kunst door de overheid. „Voor jonge kunstenaars wordt het natuurlijk niet makkelijker. Ze moeten zich nu binnen een paar jaar weten te vestigen op de kunstmarkt, en dat is te kort om je voldoende te kunnen ont wikkelen. Een kunstenaar heeft gemiddeld zo'n 20 jaar nodig om zijn wég te vinden. Maar ik denk niet dat de huidige verza kelijking ten koste van de kunst zelf zal gaan. Kunstenaars zul len economische concessies moeten gaan doen, een baantje alphen aan den run* literatuur Namens de aangeklaagde De uitspraak is op 9 juni. recensie susanne lammers Burcht Literair: Genieten van de klassie ken Rudi van der Paardt in gesprek met Paul Claes Gezien 26/5, Sociëteit de Burcht, Leiden Paul Claes' boek De Sater kun je afdoen met een gezelschapsspel voor gefrustreerde gymnasias ten en classici. Dat dit niet te recht is, bleek gisteravond in de Burcht. Toegegeven, De Sater is voor een groot deel een aanste kelijke hertelling van klassieke bronnen, maar het is ook de vi sie van Claes' op de klassieke romans. Nu eens niet gegoten in een slechts door enkele vak broeders gelezen wetenschap pelijk artikel, maar in de vorm van een schelmenroman. Endy- mions zoektocht naar zijn vader kan gelezen worden als een aaneenschakeling vanvoorna melijk erotische lotgevallen, maar kent verschillende lagen. Het gaat onder andere ook over de fascinatie voor opstanding en verrijzenis. Deze roman is zogezegd het 'oerboek' van bijvoorbeeld Apu- leius' Gouden Ezel en Petronius Arbiters Satyricon. Claes schreef dit boek omdat het er niet was. Van de Satyricon is immers slechts een tiende, of misschien zelfs maar een twintigste over geleverd. Hij doet het dus voor komen, alsof Petronius uit zijn boek geput heeft. Hij schreef een 'remake', waar niet alleen de klassieke thema's aan de or de komen, maar ook de moder ne. Claes' idee, dat opstanding en het gevecht tegen de sterfelijk heid in de klassieke romans de diepere laag vormen, laat zich er voornamelijk uitlezen door de experts. Het proto-type van zo'n kenner is Rudi van der Paardt, die Claes interviewde. Een gesprek van de schrijver met de ideale lezer, zoals Claes het zelf formuleerde. Van der Paardt toetste zijn analyse van het boek door de classicus, anglist, germanist, vertaler, docent en schrijver zijn interpretaties voor te leggen. De aandachtige luisteraar voelt zich regelmatig klein worden en vraagt zich af of hij zijn school geld niet terug moet gaan halen. Maar gelukkig kun je ook te ver doordenken, zoals blijkt bij een passage waarin sprake is van een muurtekst 'pas op voor de hont'. 'Hont' verwijst gelukkig toch niet naar de' 'Zeeuwse in terpretatie' van de Odyssea, maar duidt gewoon op een rijk- geworden plurk, die nooit goed heeft leren spellen. Ook uit het voorlezen van het eerste hoofd stuk van het boek blijkt dat een voudige lieden zich kunnen amuseren met dit werk. Maar het is een prettige gedachte dat je dit boek om de vijf jaar uit de kast kunt halen, en er telkens weer wat nieuws uit haalt. roderick de smit De jaarlijkse Kunstestaffette van de Provincie Zuid-Holland en de Culturele Raad Zuid-Holland begint dit jaar in Alphen aan den Rijn. Op 2 juni is de officië le opening met een danstocht door het Park Rijnstroom. In het park komen ook drie paraffine baljurken in een vijver te drij ven, dezelfde die vorige zomer in de Hofvijver in Den Haag dobberden. Op de voormalige begraafplaats aan de Ouds- hoomseweg komen nog eens zeventien exemplaren te staan. Het is de eerste keer dat Al- Kunstestaffette begint in Alphen phen meedoet aan de Kunstestaffette waarvan dit jaar het thema is: beeldende kunst in de stedelijke openbare ruim te. In de speciale Alphense Kunstkrant die huis-aan-huis is verspreid, staat een overzicht van de activiteiten op het ge bied van kunst en cultuur die de komende weken plaatsvinden. De jaarlijkse kunstestaffette heeft als doel het voor een breed publiek toegankelijk ma ken door Zuidhollandse steden die evenementen organiseren te ondersteunen. De paraffine baljurken die naar Alphen komen, zijn ge maakt door het kunstenaarscol lectief 'Patchwork', en werden vorig jaar in de Haagse Hofvij ver geplaatst, waar het projekt de naam Very Important Per sons (VIP's) kreeg. \^P's symbo liseerde daar de uiterlijke schijn zonder inhoud, maar op de lo- katies in Alphen krijgen de jur ken een andere betekenis. „Ze suggeren stervelijkheid en zet ten aan tot denken over rituelen rond de dans en de dood," al dus de kunstenaressen van Patchwork. beeldende kunst recensie onno schilstra Expositie: werk van Kovacs Tamas Vilmos Te zien t/m 2 juni. Openingstijden wo t/m vr 12-18, za 11 -17 uur Galerie Zichy, Steenstraat 7, Leiden. Bij het bekijken van het werk van Kovacs Tamas Vilmos dringt zich snel de vergelijking op met Francis Bacon: de schil derijen van deze 42-jarige Hon gaar vertonen dikwijls dezelfde compositievormen en schilder technieken als die van de Ame rikaan. Geabstraheerde, ver vormde menselijke figuren, op gebouwd uit een nerveuze wir war van kleuren, staan geïso leerd in minimaal aangeduide, monochroom geschilderde ruimtes. En net als bij Bacon ligt er bij Kovacs een uitgesproken som berte over de schilderijen. Maar waar Francis Bacon getuigt van een wereldbeeld gebaseerd op wanhoop, gruwel en uitzicht loosheid, daar stralen de doe ken van Kovcs steeds een reli gieus geïnspireerd vertrouwen uit in een verlossing uit het aardse tranendal. Kovacs weet zijn ideeën vlot om te zetten in verf. Een nadeel van zijn vlugge werkwijze is, dat zijn schildertrant snel neigt naar maniërisme. Voor Kovacs lijkt het van te voren reeds vast te staan hoe bepaalde vormpro blemen op te lossén. Vorstellin gen met de meest uiteenlopen de onderwerpen blijven daar door steken in illustratief soort eenvormigheid. De hoofdrol spelers in zijn schilderijen zien er eigenlijk allemaal hetzelfde uit, wat het moeilijk maakt om je met hen te identificeren. Het vergroot de afstand. Dat Kovacs' schilderijen desalniettemin boeiend zijn, wordt veroorzaakt door hun merkwaardige visionaire kracht. Veel van de doeken bezitten de onbegrijpelijke, beangstigende helderheid van een koorts droom. Wat is de symbolische betekenis van drie mensen in een trappenhuis? Van twee figu ren voor een poort? Van een stoet op een brug? Voor Kovacs lijkt de mens in de eerste plaats een eenzame passant te zijn, een onafgemaaiu onderdeel van de schepping. In zijn schilderij en beeldt hij het leven af als een doorgangshuis, een beproeving op de weg naar een onzichtbaar reisdoel. FOTO FRANS ROMBOUTS erbij moeten zoeken, maar de kunst ontwikkelt zich toch wel. Wat dat betreft ben ik niet defaitistisch." De tentoonstelling 'Kunst en vliegwerk is tot 3 juni te zien in de Kees Buurman Winkel aan de Nieuwe Rijn 89. De ope ningstijden zijn: vanavond 20- 22 uur, za 11-17 uur, zo 14-17 uur en di t/m do 20-22 uur. Na 2 juni is de expositie te zien na telefonische afspraak, telefoon 140088. Tekenfilm Finkers hengelo anp Cabaretier Herman Finkers heeft samen met tekenaar John Croezen een tekenfilm gemaakt met het verhaal Macbeth van Shakespeare als thema. De Vara zendt de rolprent op 18 juni uit. De tekenfilm is een zeer vrije in terpretatie van het klassieke ko ningsdrama. „De rode draad van het verhaal zit er wel in, maar er zijn de nodige humoris tisch bedoelde elementen aan toegevoegd, zoals Seth Gaaike- ma in de rol van hofnar", zo lichtte de cabaretier toe. De film had al eind 1992 klaar moeten zijn. Finkers: „Het teke nen van al die galopperende paarden en veldslagen nam meer tijd in beslag dan was voorzien. Het was allemaal handwerk." Het idee over Mac beth kwam toen Finkers en zijn broer Wilfried grappen, zaten te bedenken over oorlog, moord en Middeleeuwen. meubel lease service De nieuwe manier van zorgeloos inrichten Vraag naar de folder!

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21