Rotterdam 'opzoomert' met zestigduizend bezems EIND 'We wilden alles onderzoeken' Huisartsen krijgen budget voor medicijnverstrekking Randstad Uitslagen meerkeuzevragen Veel gemeenten negeren identiteitskaart VNG Ontslagen werknemers Fokk< wacht moeilijke bemiddeling VRIJDAG 27 ME11994 Bewoners steken handen uit de mouwen voor veilige en schone straat Zestigduizend straatbezems, 50.000 heesters, 2500 bal- konbakken. 90 fietsklemmen, 400 liter verf, 2300 lichtbol len. Een kleine bloemlezing uit de boodschappenlijst die de dienst Gemeentewerken van Rotterdam van enthou siaste Rotterdammers heeft opgekregen voor de morgen te houden 'Opzoomerdag'. rotterdam anp De gele bezems worden mor genochtend met een colonne van 40 vrachtwagens uit Utrecht aangevoerd. .-Mie spul len moeten in meer dan dui zend straten bezorgd zijn als Rotterdam om half tien aan het 'opzoomeren' slaat. De grote hoeveelheid bestelde attributen doet terecht vermoe den dat het hier om een grote schoonmaakdag gaat. Toch houdt het Rotterdamse werk woord opzoomeren meer in dan alleen het schoonmaken. opknappen en verfraaien van de stad. Opzoomeren staat voor samenlevingsopbouw. Het werkwoord is ontleend aan de Opzoomerstraat in de Rotter damse wijk het Nieuwe Westen, waar de bewoners vier jaar gele den het voortouw namen om de verpaupering en onveiligheid gezamenlijk aan te pakken. De voorbereiding is een jaar geleden begonnen. Toen kon den bewoners en organisaties bij het stedelijk coördinatiebu reau hun 'uitdagingen' aanmel den. Inmiddels is het bureau overspoeld met initiatieven en bestaan naast de 32 officiële Opzoomerpleinen ook al 'illega le' opzoomeractiviteiten. Elk er kend plein kreeg de opdracht twintig straten te werven, waar bewoners bereid zijn om de handen uit de mouwen te ste ken voor een schone en veilige straat. Naast de opknapbeurten van de geselecteerde pleinen zijn tal van organisaties in actie geko men om hun steentje bij te dra gen. Zo worden 26 pleinen ver fraaid met een door Rotterdam se kunstenaars gemaakt kunst werk. Er zijn zeventien kinder koren opgericht, die met de vijf tien bestaande het Opzoomer- lied zullen zingen. Acht speeltuinen worden als nieuw opgeknapt met als bij zonderheid een nauwe betrok kenheid van migrantenorgani saties. Het museum voor Vol kenkunde opent de permanente tentoonstelling Het Reispaleis. waar kinderen kennis kunnen maken met andere culturen. Op het metrostation Maashaven wordt een ecologische onder houdsarme tuin a Op de 32 pleinen die de uit daging hebben aangenomen, wordt zaterdagavond een door de gemeente betaald wijkdiner geserveerd. Naar verwachting schuiven om half zes in heel Rotterdam 9000 mensen aan ta fel om de door hun buren ge kookte maaltijd te nuttigen. Het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest besluit de Op zoomerdag met een openlucht concert op het Afrikaander- plein. Onder leiding van diri gent Jan Stulen speelt het orkest naast werken van Tsjaikovski, Bernstein en Gershwin een klas siek arrangement van het Op- zoomerlied. Vele bezems behoren tot de attributen die de Maasstad leefbaarder moeten maken. Te weinig huizen voor vluchtelingen leiden Er worden veel te weinig woningen beschikbaar gesteld voor de opvang van vluchtelingen en statushouders. In Zuid- Holland werd tot 1 april 1994 nog geen 60 procent van de beno digde huizen door gemeenten vrijgegeven. De Leidse regio en Rijnmond lopen het sterkst achter: daar is respectievelijk 51 en 43 procent van de opvang gerealiseerd. Een en ander blijkt uit een tussentijdse meting uitgevoerd door de provincie. In 1993 zouden er in de hele provincie 7513 vluchtelingen moe ten zijn gehuisvest, maar in april van dit jaar was slechts voor 4319 ontheemden woonruimte gevonden. In de Leidse regio hebben de gemeenten Leiderdorp, Zoeterwoude en Alkemade nog geen vluchtelingen opgenomen. In de Bollenstreek lopen Noordwijk, Voorhout en Warmond het sterkst achter. Record telefoontjes geluidhinder schiphol» Bij de Commissie Geluidhinder Schiphol (CGS) is in de eerste drie maanden van dit jaar een recordaantal klachten gemeld. Maar liefst 20.000 telefoontjes van ruim 5000 mensen kwamen in het afgelopen kwartaal bij de CGS binnen. Vorig jaar belden in het eerste kwartaal nog 1433 mensen met klachten. Meer dan de helft van de bellers kwam uit Amsterdam. Dit om dat vorig jaar de Buitenveldertbaan door werkzaamheden bui ten gebruik is gesteld. Experiment Spaameland moet stijgende kosten drukken heemstede rens koldenhof Huisartsen moeten een vast be drag per jaar krijgen om ge neesmiddelen van te betalen. Blijven ze daaronder dan mo gen ze de helft van het geld houden. Dat is de kern van een experiment waarmee de verze keringsmaatschappij Spaarne- land een onderdeel van het Zilveren Kruis de enorme stijging van de uitgaven aan ge neesmiddelen wil remmen. Vo rig jaar werd voor iedere verze kerde in Midden- en Zuid Ken- nemerland 421 gulden aan ge neesmiddelen uitgegeven. Een stijging van 6,8 procent ten op zichte van 1992 en bijna 70 gul den meer dan het landelijk ge middelde. Dat blijkt uit het jaar verslag over 1993. De Heemsteedse zorgverzeke raar voert momenteel overleg met de Districts Huisartsen Ver eniging over het voorstel. Spaarneland hoopt nog dit jaar met de proef te kunnen begin nen. Volgens waarnemend di recteur R. Krikke is het effectie ver het medicijngebruik terug te dringen via de huisarts dan via eigen bijdragen of het aanpak ken van apothekers. Krikke: „Er zijn nog wel wat haken en ogen. We moeten bijvoorbeeld uitkij ken voor vluchtgedrag, zoals artsen die in plaats van medicij nen voor te schrijven gaan ver wijzen naar de fysiotherapeut." Spaameland wil nog geen strafkortingen opleggen bij bud getoverschrijdingen. Maar dat zou op termijn wel kunnen ver anderen. Examens. Terwijl de jeugd ermee worstelt, denken de wat ouderen er met gemengde gevoelens aan terug. De een zakte voor zijn examen, maar slaagde in het leven. Een ander slaagde, maar zat ermee dat anderen zakten. Een derde moest en zou de hoogste cijfers halen om als armeluiskind maar te kunnen studeren. In een serie komen de kandidaten van toen aan het woord. leiden rudolf kleun Karen van Grunsven, directeur van het Arbeidsbureau Leiden moet even in haar geheugen graven als het gaat om het eind examen van de middelbare school. Maar dan komen de herinneringen in rap tempo los. „Het was 1973, de HAVO. Ruim twintig jaar geleden alweer. De echte naam van de school schiet me nu niet gelijk te bin nen, maar het was de vroegere HBS en MMS aan de Kruisstraat in Utrecht. We hoorden tot de eerste jaargangen die examen deden na de invoering van de Mammoetwet. Ik had een ty pisch pretpakket. Nederlands, Duits, Engels, geschiedenis, aardrijkskunde en biologie. Dat laatste kon toen nog zonder scheikunde." Examenkoorts heeft Karen van Grunsven indertijd niet in de greep gehouden. „Ik ben al tijd een typische 'zesjes-scho lier' geweest. Op ieder rapport altijd wel één onvoldoende. Ik ben ook niet ineens gaan blok ken. Maar ik heb nooit zo'n mor ie lijst gehad als de eind- lijst. Dat kwam doordat het exa men vooral bestond uit dingen waar ik goed in was. Ik las graag en ik had dan ook geen moeite Geen examenkoorts indertijd voor Karen van Grunsven. Karen van Grunsven, directeur Arbeidsbureau Leiden FOTO BEN DE BRUYN met het lezen van boeken voor literatuurlijsten. Tekstverklaring lag me ook goed en dat was een belangrijk onderdeel van het examen." Terugblikkend ziet Van Grunsven het examen vooral als de 'start voor een volgende stap'. Ze ging werken. Een keus die was ingegeven doordat ze niet goed wist wat ze voor ver volgopleiding had willen doen. „Zeven jaar later, in 1980, wist ik dat wel. Toen ben ik heel be wust begonnen aan een HBO- opleiding personeelswerk." Haar eerste baan kreeg ze bij het huisvestingsbureau van de gemeente Utrecht, bij de afde ling sociale huisvesting. „Dat is wat om als jong meisje binnen te stappen..." Het vinden van werk ging in 1973 heel anders dan nu. „Toen kon je nog ergens binnenstap pen en zeggen 'hier wil ik wel werken'. Dan zeiden ze daar staat een bureau en begin maar. Pas afgestudeerde academici kregen in die jaren direct hoog ingeschaalde banen bij instel lingen en bedrijven. Nu mogen ze blij zijn als ze net boven het minimumloon mogen begin nen", verzucht ze. Ze ziet daarbij niet alleen een tegenstelling met de generatie jongeren, maar ook met de ou deren. „Na de oorlog moesten de huidige vijftigers en zestigers keihard werken voor de weder opbouw. Daarna kwamen wij, de babyboomers, met een totaal ander uitgangspunt. En voor de generatie die nu aan de bak moet komen is het weer anders, veel moeilijker." Aan haar middelbare school tijd heeft Karen van Grunsven vooral goede herinneringen. „Ik heb een hele leuke schooltijd den haag gpd MAVO/VBO heeft .gisteren eind examen gedaan in de vakken Frans en natuurkunde, beide op C- en D-niveau. Door ons bena derde leraren gaven onder voor behoud de volgende antwoor den op de meerkeuzevragen. De nummers zonder antwoord ge ven de open vragen aan. Frans VBO/MAVO C-niveau (50 vragen) 1 D; 2 A; 3 C; 4 D; 5 D; 6 A; 7 B; 8 B; 9 B; 10 D; 11 B; 12 D; 13 C; 14 A; 15 D; 16 A; 17 B; 18 C; 19 A; 20 A; 21 A; 22 B; 23 C; 24 C; 25 C; 26 A; 27 B; 28 B; 29 D; 30 D; 31 C:32 A; 33 C; 34 C; 35 A: 36 A; 37 C; 38B;39 B;40 D; 41 A;42 D; 43 C; 44 C;45 C; 46 D; 47 D; 48 B; 49 C; 50 C. Frans VBO/MAVO D-niveau (50 vragen) I A; 2 C; 3 F; 4 D; 5 C; 6 A; 7 C; 8 A; 9 A; 10C; II D; 12 C; 13 C; 14 C; 15 A; 16 B; 17 B; 18 D; 19D;20C; 21 A; 22 B; 23 A; 24B;25A; 26 B; 27 A; 28 C; 29 C; 30 B; 31 B; 32 B; 33 B; 34 C; 35 B; 36 A; 37 B; 38 A; 39 C; 40 B; 41 B;42 B; 43 C; 44A;45 D; 46 C; 47 A; 48 A; 49 E; 50 C. Natuurkunde VBO/MAVO C-niveau (40 vragen) I A; 2 3 4 A; 5 6 7 8 9 D; 10 II 12; 13 B; 14 C; 15 C; 16; 17; 18 B; 19 A; 20 B; 21 22 A; 23 24 A; 25 B; 26 27 B; 28 29 30 A; 31 B, 32 B; 33; 34 B;35C; 36 D; 37 D; 38 D; 39 40 Natuurkunde VBO/MAVO D-niveau (37 vragen) I A; 2 C; 3 4 A; 5 6 7 8 9 D; 10 II 12; 13 A; 14 C; 15 B; 16 C; 17; 18; 19 B; 20 A; 21 B; 22 23 A; 24 25 A; 26 B; 27 A; 28 A; 29 30 31 E;32 C; 33 B; 34 D; 35 D; 3637 De erkende identiteitskaart van de Vereniging van Neder landse Gemeenten is niet in alle gemeenten verkrijgbaar. Uit gegevens van de VNG blijkt dat zeker tachtig gemeenten wei geren de kaart, die vanaf 1 juni gebruikt kan worden als offi cieel legitimatiebewijs, te verstrekken. De inwoners van die gemeenten zijn verplicht zich te legitimeren met een duurder alternatief: paspoort, toeristenkaart of rijbewijs. Iedere inwoner van Nederland vanaf 12 jaar moet zich van af volgende week in bepaalde situaties kunnen legitimeren. Dat geldt onder meer op het werk, bij financiële zaken, bij ontdekking van zwart reizen met het openbaar vervoer, bij sportwedstrijden en bij het aanvragen van een sofi-nummer. Daarbij kan uitsluitend gebruik worden gemaakt van de vier door het ministerie aangegeven legitimatiebewijzen. In Katwijk is de VNG-fcaart (kosten 32 gulden) niet verkrijg baar. Want, zegt een woordvoerder, over een halfjaar komt er een nieuwe kaart van het ministerie van binnenlandse zaken op de markt. De VNG-kaart zou dus wel eens een dure aan schaf kunnen blijken te zijn wanneer op 1 januari '95 weer een nieuwe kaart beschikbaar is die ook veel langer geldig is. Op het Leidse stadhuis wordt de kaart wel verkocht. Maar niet van harte, maakt een woordvoerder duidelijk: „Wé voor zagen dat er veel vraag naar zou zijn. Maar wie de kaart niei direct nodig heeft kan beter een half jaar wachten." Overi gens heeft de VNG-kaart een levertijd van een week omdat de gemeenten niet alle benodigde gegevens in huis hebben en dus elders moeten opvragen. In veel gemeenten blijkt de vraag van burgers naar de ge meentelijke identiteitskaart groot te zijn. Volgens de VNG is er echter geen sprake van een tekort aan identiteitskaarten. Wel zijn er vanwege de grote vraag enkele problemen ont staan met het versturen van de kaarten aan de gemeenten. Volgens een verklaring van de VNG ontvangen gemeenten die zonder kaarten komen te zitten op dit moment een nood voorraad. Onderzoek nal* sfeer tehuizen den haag monica wesseling k< jle Ruim 1200 inwoners van 2|A Holland worden de komdp maanden gevraagd of zij bjoi keuze van een bejaardenlff tehuis voor geestelijk gehcjvi capten of psychiatrische injp1 ting, de 'kleur' van die insteP belangrijk vinden en zo ja, p ke kleur ze dan prefereren. |v< van het onderzoek is na te 4 of vraag en aanbod wel goejR elkaar zijn afgestemd. b Ruim een jaar geleden flD een aantal provinciale-statag* den het provinciaal bestuum een onderzoek gevraagd. N provincie moet, bij de toest ning van geld, steeds kip tussen de verschillende inp lingen. De verschillen tujre het ene en het andere (te-)P zijn niet alleen levensbesef welijk; ook qua sfeer verschfc de huizen onderling. Wortfti het ene huis de Dag van beid groots gevierd, in eenei der wordt de Bidstond voof Gewas nageleefd. De politieke partijen biijp Zuid-Holland vinden dat idkc een het recht heeft de sfe kiezen die hij of zij wil. Or| achter te komen of die behjp ook werkelijk aanwezig is Ijk Zuidhollanders, wordt nujsi derzoek gedaan. Het Insffl voor Toegepaste Sociale Wp schappen voert het ondeifr uit. Het kost 175.000 guldeijr gehad, en ook een heel leuke puberteit.'We hadden een grote en gezellige klas. Het was een spannende tijd. Inspraak, de mocratisering, schoolopstan- den, conflicten rond de school krant. Het speelde geloof ik op iedere middelbare school in de jaren zeventig. Ik heb er van ge noten. Wat dat betreft is het toch saaier geworden. Boven dien wilden we alles onderzoe ken in het leven. Soms tot groot verdriet van mijn ouders. Vooral mijn vader moet het daar moei lijk mee hebben gehad, met vier dochters." den haag anp De ontslagen werknemers van vliegtuigbouwer Fokker wacht de komende tijd een moeizame bemiddeling naar een nieuwe baan. Dat zeggen woordvoer ders van de arbeidsvoorziening in de regio's Schiphol en Drechtsteden, de plaatsen waar veruit de meeste ontslagen val len. Fokker maakte de afgelopen dagen de namen bekend van 1100 werknemers die niet meer in dienst kunnen blijven. Vanaf volgende week gaan de mede werkers van de arbeidsbureaus aan het werk om de ontslagen werknemers van Fokker aan een andere baan te helpen. De arbeidsvoorziening wei gert evenwel te speculeren over een mogelijk voorspoedige be middeling van de doorgaans goed opgeleide ex-medewerkers van Fokker. Bij eerdere ont slagrondes kwamen veel gedu peerden wel betrekkelijk snel aan een andere baan. „Ik ben sceptisch of we dat nu kunnen herhalen. De markt is duidelijk achteruit gegaan. Er zijn momenteel heel weinig va catures in de metaal", meldde directeur A. Goijert van het Re gionaal Bestuur voor de Ar beidsvoorziening Kennemer-, Amstelland en Meerlanden. Het RBA heeft voor vier maanden een kantoor geopend bij Fok ker. Een woordvoerder van het RBA Drechtsteden zei eveneens dat er nauwelijks vacatures in zijn regio zijn voor metaalarbei ders. „Bovendien gaat het vaak om vrij specialistisch opgeleide mensen. Dat kan een nadeel zijn", aldus deze woordvoerder. Goijert zei wel te hopei bedrijven met niet eerder gemelde vacatures zich op melden voor de metaalwe van Fokker. „Het gaat om opgeleide mensen met goed arbeidsverleden. Som bedrijven zeggen dan: ja, zo iemand kan krijgen, neem ik hem. Wij hopen d; iets zich voordoet", aldus xil ert. De RBA's laten voorts dat de bemiddeling vai nieuwe, werkloze groep tuigbouwers niet ten kosti van de bemiddeling val „vaste" klanten. Om ver ging van langdurig werk"' op de arbeidsmarkt te vo ;c men wil de arbeidsvoorzii^ extra vacatures werven. D( ste resultaten van deze ac<£? tie zijn wel positief, aldus ert. 'SWERELDS GROOTSTE SPECIALIST IN LEDEREN ZITMEUBELE

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18