Ukemade teleurgesteld pver afwijzen subsidie Misdaadromans zijn mijn grote Toekomst Gnephoek houdt raad van Alphen verdeeld Rijn Veenstreek Kermis in Koudekerk traag op gang Sprookjesmodeshow boeit ouderen niet e P tegen verdubbeling N207 Klachten over crematorium voor dieren -IJDAG27 ME11994 CHEF* HENNY VAN EGMOND. 071 -356414, PIV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356413 'drijven blijven zitten waar ze zitten e vijf bedrijven in het hartje van Alkemade, die minder r jndelijk voor het milieu zijn, blijven voorlopig waar ze o en. De provincie heeft een verzoek van de gemeente 11 ewezen om geld voor verplaatsing beschikbaar te stel- Een van die bedrijven is een potplantenkwekerij in Jelofarendsveen. u made marieta kroft a made krijgt alleen geld om Si jmgeving van het sluisje in 'Qjwe Wetering op te knap- mogelijk een bijdrage >ér een deel van het Westein- 11 Roelofarendsveen. e gemeente Alkemade is te- gesteld. „Het is om moede- t<i van te worden", moppert ruimtelijke ordening A. de „We steken veel tijd en h rgie om goede en passende g ecten aan te leveren. In het gemeentehuis gaan al stemmen op, die zeggen dat we met het hele gedoe maar moeten op houden, want we krijgen toch geen subsidie." Wat hem vooral dwars zit, is dat de subsidie voor uitplaat sing van bedrijven uitblijft. „Met de provincie praten we al jaren over de verplaatsing van het potplantenbedrijf Dobbe en dan krijg je plotseling te horen dat de provincie niets bijdraagt. Zelf hebben we het geld ook niet. Op alle fronten krijgen we met financiële tegenvallers te maken." Voor de uitplaatsing van Dob be had de gemeente een bijdra ge van zes ton gevraagd. Hij verwacht niet dat Dobbe nu staat te springen om naar een plek buiten de dorpskom te ver huizen. Daarbij komt dat de ge meente geen huizen meer mag bouwen, hetgeen van invloed is op de grondprijs. De potplantenkweker kan nog niet reageren. „De plannen zijn heel pril. Binnenkort heb ik het er nog eens over met de ge meente", merkt hij op. Volgens De Kok wordt er in het gemeentehuis hard gewerkt aan de plannen voor de herin richting van de omgeving rond het sluisje in Nieuwe Wetering. In het najaar buigt de gemeen teraad zich hierover. Het plan aa en aan den run. Niet de nieuwste mode, maar sprookjeskleding werd gisteravond getoond tijdens een leshow in het activiteitencentrum De Wielewaal in Alphen. Ongeveer twintig bejaarden keken naar de 'ling van Roodkapje (zie foto), Sneeuwwitje, Doornroosje en andere sprookjes. Niet iedereen was even en- giisiast. „Ze hebben hun best gedaan, maar het was amateuristisch. Ik vond het niet de moeite waard", zei uvan de aanwezigen. foto ben de bruyn t houdt in dat het sluisje wordt opgeknapt, de drie onbewoon baar verklaarde woningen ten noordoosten van het sluisje worden gesloopt of opgeknapt. Het vorig jaar aangelegde par keerterrein wordt uitgebreid. Bovendien wordt er een dorps plein aangelegd, zodat Nieuwe Wetering een eigen centrum krijgt. Hoeveel de provincie bij draagt is niet bekend, omdat de kosten van de herinrichting nog moeten worden berekend. Onzeker is of de provincie geld over heeft voor het West einde. Het gaat hier om de nummers 20 tot en met 34. De ze woningen worden gesloopt en er komen nieuwe voor in de plaats. Tegelijkertijd met de nieuwbouw wordt de omgeving opgeknapt. Hulpgemalen bij molenviergang in najaar klaar aarlanderveen Het waterschap De Oude Rijn stromen is begonnen met het plaatsen van drie elektrische hulpgemalen bij de molenvier gang in Aarlanderveen. Het werk wordt uitgevoerd door in genieursbureau Oranjewoud BV en Hertog Polderbemalingen. Naar verwachting zijn de werk zaamheden in de loop van dit najaar voltooid. In februari is, na een jaren lange discussie door de diverse betrokken overheden, besloten om 's werelds laatste nog in werking zijnde molenviergang in werking te houden. De hulp gemalen worden slechts ingezet als de molens het bemalen van de drooggemaakte polder aan de Westzijde van Aarlanderveen niet aan kunnen. Met de instandhouding van de Molenviergang is een inves tering gemoeid van ruim 2,2 miljoen gulden: 1,8 miljoen neemt het waterschap voor zijn rekening. Het resterende bedrag betaalt de provincie Zuid-Hol land en de gemeente Alphen. koudekerk aan den rijn De belangstelling was gistermiddag nog mager. Maar gedurende de avond werd het gezellig druk op de kermis in Koudekerk en draaiden de attracties er vrolijk op los. Het jaarlijkse evenement in het Rijndorp duurt tot en met morgen. Op het kermisterrein aan de Middenwaard treedt vanavond de boerenkapel Het Klapstuk op. Morgen staat het dorp bol van de activiteiten. Zo is er een braderie en rommelmarkt rondom bejaardencentrum Rhijndael, een magie- en karaokeshow en als sluitstuk om elf uur een groots vuurwerk in het Hofste depark. foto ben de bruyn HSL in raadhuis runsaterwoude. alphen aan den run* godelieve oldenbroek De Gnephoek lijkt het symbool geworden van de toekomst van Alphen. Pe gemeenteraad de batteerde gisteravond opnieuw over de polder ten westen van de stad. Een debat tussen idea listen en realisten. D66 wil als enige partij pertinent geen wo ningbouw in de Gnephoek, de andere fracties durven zo'n hard standpunt niet in te ne men omdat afwijzen van wo ningbouw kan betekenen dat de provincie Zuid-Holland de Gnephoek zal aanwijzen als lo catie voor baggerstort. PvdA- raadslid L. Kleingeld vindt D66 niet realistisch: „D66 voert als Don Quichotte een zinloze strijd tegen de windmolens van de Gnephoek." Hij rekende vlot voor dat vanaf 2000 toch 300 woningen jler jaar nodig zijn, alleen al om de eigen bevolking te kunnen blijven huisvesten. In dat licht gezien moet de weg tot bouwen in Gnephoek open blij ven. „Het is niet realistisch te stellen 'nooit' te bouwen in Gnephoek. A. van Geest van D66 wil echter een duidelijke uitspraak: te allen tijde handen af van Gnephoek. De grenzen van Alphen liggen vast. Kerk en Zanen is de laatste grote wo ningbouwlocatie en daarna is het op. WD-wethouder D. van der Veen Meerstadt suste de ge moederen door te melden dat de beslissing over de Gnephoek kan worden doorgeschoven naar een volgende zittingspe riode. Pas in 1998 zal de wo- ningbouwproblematiek feitelijk een rol gaan spelen. „Het is dui delijk dat er grenzen zijn aan de groei van Alphen. Het college wijst verdere instroom af, maar inderdaad zullen er voor de ei gen jongeren meer woningen gebouwd moeten worden." Jackie Lourens krijgt alternatieve kunstprijs en aan den run Socialistische Partij in Al- n is tegen een verdubbeling de N207, de provinciale tussen Alphen en Leimui- Volgens fractievoorzitter G. mes zullen files niet worden :heven, maar zich verplaat- naar de ingang van Alphen. rts staat het regeringsbeleid teruggang van het autover- voor. „en dus is het beter tandacht te richten op ver- ring en uitbreiding van het ibaar vervoer." te Harmes op de vingers door omstandig uit te leggen dat het rijksbeleid gericht is op een te rugdringen van de groei van het autoverkeer. De jaarlijkse groei bedraagt nu dertig procent en moet terug naar vijftien pro cent. „Uitgaande van minimaal 15 procent groei in het autover keer, dan is een verbreding van de N207 beslist noodzakelijk." Wel onderschreef de wethou der de opmerking van Harmes dat verdubbeling alleen de files zal verplaatsen. Daarom is er een onderzoek gaande, dat moet uitwijzen hoe deze pro blematiek kan worden opgelost. msterdammer ernstig gewond 1saterwoudeEen 59-jarige man uit Amsterdam is gisteren ïstig gewond bij een ongeluk op de provinciale weg in Rijnsa- woude. De Amsterdammer is met vermoedelijk een gebroken ïedel en een beenbreuk opgenomen in het VU-ziekenhuis in n woonplaats. De man, die met zijn auto in de richting Alphen ;d, kwam in botsing met een tegenligger, die werd bestuurd or een 60-jarige Waddinxvener. Door nog onbekende oorzaak s de man uit Waddinxveen op de verkeerde weghelft terecht :omen. Na de botsing reed ook nog een automobilist uit Al en op het wrak van de Amsterdammer in. Het slachtoffer ikte bekneld en werd door de brandweer bevrijd. De weg was uur voor alle verkeer afgesloten. iefstal van schuttingdelen ■hen aan den run Uit een loods aan de Hoorn in Alphen zijn teravond een aantal schuttingdelen gestolen. Een getuige zag ld elf uur dat de loods was opengebroken en dat mannen be- waren met het laden van een bestelauto. Nadat de dieven in gaten hadden dat zij waren ontdekt reden zij zonder licht lonteur valt van trap 'hen aan den rijn* Een servicemonteur is gistermiddag bij een leotheek aan de Hooftstraat in Alphen van een trap gevallen, man is met rugletsel opgenomen in het Elisabethziekenhuis Leiderdorp. OSR staat bol van activiteiten elofarendsveen Voetbalvereniging DOSR heeft een weekein- vol met activiteiten. Voor de jeugdelftallen beginnen die van- ond al en duren tot morgenmiddag vier uur. Ze kunnen mee- en aan een puzzeltocht, het waterbassin en aan de voorron- van het penaltyschieten voor de C, D, E, en F-junioren. De *d overnacht in de tent van de fancy-fair. Voor jong én oud is wat te beleven vanaf zaterdagavond zes uur. In de kantine tat het rad van avontuur. In de tent voor de kantine is een kin- reiland, de superspiraal, de hamsterbak, sjoelen en touwtje kken. Zondag wordt er met 20 teams een touwtrekcompetitie houden. Verder kunnen de DOSR-aanhangers tussen de vier tachtig jaar de hele dag door deelnemen aan doelschieten, ei- in vangen en gooien. Zondagavond verricht de notaris de jjkking van de grote loterij. alphen aan den run* kees van kuilenburg In Russische recensies kreeg Jackie Lourens lovende kritie ken. De Alphense schrijfster had in één van haar boeken, dat in het Russisch was vertaald, vol gens de recensenten een goede Iveergave gegeven van het deca dente leven in het Westen. „In het boek kwam onder meer partnerruil voor. Dat was voor hen kennelijk het grote voor beeld van decadenti®", merkt de 73-jarige Alphense schrijfster van politieverhalen op. Van het boek werden overi gens in de voormalige Sowjet- Unie zo'n half miljoen exempla ren verkocht. „Op een gegeven moment werden er 3250 gulden aan royalties op mijn rekening bijgeschreven. Dat was alles. Maar voor mij was het al leuk dat een van mijn boeken in het Russisch was vertaald. Overi gens in één boek samen met W.H. van Eemlandt en Willy Corsari. Schrijvers, die net als ik verhalen over de misdaad schrijven." Verhalen die de Al phense zaterdag 4 juni de eerste Alternatieve Kunst- en Kuituur- prijs van de Stichting Alphense Ateliers (Staa) oplevert. Een prijs bedoeld om Alphen te be wegen volgend jaar een ge meentelijke kunst- en cultuur prijs uit te reiken. Het is de tweede keer dat Jackie Lourens in de prijzen valt. Ruim twintig jaar geleden kreeg zij voor haar eerste boek een aanmoedi gingsprijs. „Daar is het bij ge bleven. De waardering kwam van mijn grote schare lezers", aldus de schrijfster die blij is met de prijs die zij van de stich- ting krijgt. Castellum Lourens, die ruim 30 jaar in Al phen woont, is inmidddels met haar 22ste boek bezig. Binnen kort wordt dit door Bruna uitge geven. Opmerkelijk is dat de verhalen zich allemaal in Castellum aan den Rijn. „Des tijds heb ik met veel bewonde ring de opgravingen gevolgd naar het romeinse verleden van Alphen. In Alphen stond des tijds een castellum. Vandaar dat ik voor Castellum aan den Rijn heb gekozen. Slechts een keer ging Lourens 'vreemd' en schreef een verhaal uat zich af speelde in Bloemendaal. De Al phense schrijft politieverhalen. „Dat vind ik een boeiend on derwerp. Op dat gebied volg ik alles op tv, zoals Derrick én Der Alte. Rond 1970 kwam het in eens in mij op om politieverha len te gaan schrijven." Daarbij ging Lourens niet over een nacht ijs. Zij liet zich uitvoerig op de hoogte brengen van het wel en wee bij de politie door een bevriend politieman. Ook wat betreft wapens en gebruikte technieken. Ook las zij lesboe ken die gebruikt worden op de politieschool. „Je hoeft niet alles te weten, als je maar weet waar het te halen is. Op die manier voorkom je dat je onzin op schrijft. Tot nu toe heeft nog ie mand gezegd dat ik onzin heb geschreven. Al moet ik dat nu wel even afkloppen." Onbekenden Hoofdpersonen In de verhalen zijn hoofdinspecteur Erik Jager en de rechercheurs Herstal en De Griep. Daarnaast ook ande ren die geregeld opduiken in de boeken. „Zeker geen bekende Alphense politiemensen. Toen ik begon met schrijven kende ik niemand bij de politie in Al phen en nu nog niet." Omdat de verhalen in Alphen spelen heeft Lourens er alles aange daan om de gemeente te leren kennen. „Heel de gemeente heb ik te voet doorkruist. Als je over de misdaad in Alphen schrijft moet je correct zijn in het be schrijven van straten en wijken. Daarin mag je geen fouten ma ken. Alleen de nieuwe wijken doe ik per auto. Tenslotte ben ik geen twintig meer. Ook heb ik de afgelopen jaren gemerkt dat er veel moois verdwenen is. Zoals in Beerendrecht en Kerk en Zanen. In een van mijn boe ken heet Kerk en Zanen dan ook 't Heem, omdat het zo'n mooi natuurgebied is." Lourens heeft nooit de behoefte gehad om een ander onderwerp te kie zen. „De misdaad heeft mijn grote belangstelling. Bovendien heb ik een grote schare lezers, die steeds op het volgende boek wachten. Die wil je ook niet te leurstellen." De Alphense heeft geen idee hoeveel boeken er zijn verkocht. "Ik let nooit zo op de bijschrijvingen, maar ik schat dat er van elk boek zo'n Jackie Lourens: 'Om Alphen goed te leren kennen heb ik de gemeente te voet doorkruist.' foto ben de bruyn Een stand met informatie over de hogesnelheidslijn staat vanaf vandaag tot en met 2 juni in het gemeentehuis van Jacobswoude aan de Suyderbon in Rijnsater- woude. Op 2 juni verhuist de stand naar de Schuur in Hoog- made. Die avond om 19.30 uur wordt daar een informatie avond gehouden over het tracé van de flitstrein. stompwuk «joost panhuysen Het dierencrematorium in Stompwijk is een gewild object voor lokale amateurfotografen. Menig omwonende schiet plaatjes van zwarte rookplui men die uit het bouwwerk ont snappen. Al het beeldmateriaal is bedoeld als oproep aan de ge meente Leidschendam om een einde te maken aan de overlast die het bedrijf zou veroorzaken. Buurtbewoners klagen over stank, zwarte neerslag, lawaaie rige verbrandingsovens en ver keersoverlast. Ook de Stompwijkse dorps raad leverde gisteravond kritiek op het dierencrematorium, dat na recente klachten deze maand opnieuw door politie en gemeentelijke milieu-ambtena ren is geïinspecteerd. De inrich ting van het bedrijf bleek aan de eisen van de vergunning te vol doen. De ambtenaren kregen te horen dat de zwarte rookwal men hun oorzaak vinden in het verbranden van vette dieren. "Een lachertje", noemde dorps raadslid A. van der Haar deze verklaring gisteravond. Hij ver weet het bedrijf 'uit commercië le motieven' bij te lage tempe raturen dieren te verbranden. Gevolgen: een lager aardgasge bruik, maar ook extra rookont wikkeling. G. Belt sprak het ver moeden uit dat de oven van het dierencrematorium dringend aan vervanging toe is. De Leids- chendamse wethouder C. van Ewijk was kort: „De betrokkene is erop gewezen dat het omgaan met de installatie volgens de re gels dient te geschieden." Maar de omwonenden zijn ontevreden over het optreden van de gemeente. „Een boer die hier wat hout verbrandt, krijgt onmiddellijk een boete, maar het dierencrematorium mag el ke dag ongestraft zwarte rook walmen uitstoten", aldus N. Klarenbeek, een buurman van het bedrijf. De kans bestaat dat de exploitant van het dierencre matorium, een vergunning gaat aanvragen om zijn bedrijf in de toekomst te mogen gebruiken voor de opvang van rhesusaap- jes die door TNO als proefdier zijn gebruikt. Dorpsraadslid mevrouw B. van Bemmelen zag in het cremeren van 'bestraalde of ingespoten apen' zelfs een gevaar voor de plaatselijke volksgezondheid. Als de plan nen doorgang vinden, zal met het dierencrematorium waar schijnlijk ook het dierenpension verdwijnen. Medewerkers van het dieren crematorium wilden vanmor gen geen commentaar geven.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17