Cohen Stuart wacht op wachtgeld Kerk Samenleving Bedoeïenen in Bijbels Museum Netwerk geestelijke verzorging veteranen Friese kerken presenteren 'Vertrouwenstelefoon' voor boeren Het blijft koel VRIJDAG 27 MEI 1994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -356443 BUITENLAND KORT 'Rode' bisschop Mgr. lacques Gaillot. de 'ro de' bisschop van Evreux en het enfant terrible van het Franse episcopaat, is niet van plan om zijn mond te hou den. Als de bisschoppencon ferentie hem een spreekver bod oplegt, treedt hij af. Gail lot heeft dat gisteren gezegd in een reactie op een brief van de voorzitter van de bis schoppenconferentie, aarts bisschop Joseph Duval van Rouen. Het progressief-ka tholieke blad Golias heeft de tekst van de brief gepubli ceerd. „Je stellingname in de media is nauwelijks meer te dulden", schrijft mgr. Duval naar aanleiding van twee te levisieprogramma's waaraan Gaillot meedeed: het soft- pomo-programma 'Frou- Frou' en een discussie met de vooruitstrevende Duitse psycholoog en theoloog Eu- gen Drewermann. „Niet één keer heb je Drewermann ge zegd dat hij eens over zijn opvattingen moet naden ken." schrijft Duval. De 'te tolerante' bisschop van Evreux zelf vindt zijn optre- den in de media van groot nut. „Zo bereiken we men sen met wie we anders nooit in contact komen." Het is het zoveelste conflict tussen Gaillot en zijn collega's. Vol gens Golias is het mogelijk dat hij onder curatele wordt gesteld van een 'apostolisch curator', te benoemen door het Vaticaan. De nuntius in Parijs weet echter van niets, zegt Gaillot. Galilei Het Vaticaan eert Galileo Ga lilei, 361 jaar geleden als ket ter veroordeeld, met een postzegel. De wiskundige en filosoof krijgt een postzegel van 850 lire, ongeveer een gulden. Daarop staat hij af gebeeld temidden van plane ten en astronomische instru menten. Galilei had in 1632 het officiële standpunt van de Rooms-Katholieke Kerk weersproken, dat de aarde als het middelpunt van de zon werd beschouwd. Aan hem wordt de zin toege schreven: „En zij beweegt toch." Paus Johannes Paulus II 'rehabiliteerde' hem. Maar de hofwiskundige uit Floren ce had zijn theorie niet kun nen bewijzen, voegde de paus eraan toe. Wapenlevering De rooms-katholieke vredes beweging Pax Christi zegt haar rekening bij Credit Lyonnais op als de bank geen opheldering geeft over haar betrokkenheid bij wapenle veranties aan Rwanda. Dit schrijft de beweging in een brief aan de Nederlandse di rectie van de bank. Pax Christi beroept zich op on derzoek van de mensenrech tenorganisatie Human Rights Watch. Daaruit is gebleken dat een Franse vestiging van de bank betrokken is geweest bij wapenleveranties, ter waarde van zes miljoen dol lar, van Egypte aan Rwanda. De vredesbeweging wijst er op dat Credit Lyonnais nog kan worden beschouwd als een staatsbank, waarin de Franse overheid een domi nant belang heeft. Zij ziet de garantie van de bank daarom als 'een geheim militair bij standskrediet van Frankrijk aan RuandaHet gaat de vredesbeweging te ver Credit Lyonnais 'mede-verantwoor delijk te verklaren voor het drama dat zich momenteel in Rwanda afspeelt'. Wel acht zij de betrokkenheid bij de wapenleveranties 'in moreel opzicht laakbaar en ontoe laatbaar'. Hervormde Kerk en ex-functionaris in Jeruzalem rollend over straat De hervormde Raad voor de verhouding van Kerk en Is raël weigert dr. Geert Cohen Stuart in Jeruzalem wacht geld uit te keren. Het contract met Cohen Stuart, die ja renlang de 'luisterpost' van de Hervormde Kerk in Jeru zalem was, liep al vorig jaar september af. De raad meent dat hij eerst naar Nederland moet terugkeren. Cohen Stuart vindt dat het voor hem zinvoller is om in Jeruza lem te blijven wonen. LEIDSCHENDAM GPD Het conflict tussen de raad en Cohen Stuart begint steeds meer op een 'nog lang niet afge lopen' dramaserie te lijken. Al sinds 1987, toen de raad weiger de het contract met Cohen Stu art te verlengen (maar van de kerkelijke geschillencommissie de kous op de kop kreeg), is het een publiek geheim dat de ver houding tussen werkgever en werknemer niet optimaal was. Maar inmiddels gaan de twee partijen rollend over straat. Toen de synode eind 1992 be sloot de theologische adviseur in Jeruzalem in te ruilen voor een Israëlfunctionaris die vanuit Nederland zou werken, werd op particulier initiatief de stichting Vanuit Jeruzalem opgericht. De stichting beijvert zich voor her bezetting van de post in Jeruza lem en verwijt de Hervormde Kerk een koerswijziging in het Israëlbeleid. Bovendien zou de raad de synode hebben gemani puleerd bij zijn streven om van Cohen Stuart af te komen. De raad deed er steeds het zwijgen toe, omdat publiciteit nadeling zou zijn voor de 'privacy en belangen' van Co- hen Stuart. Wel kwam er eind vorig jaar een publiekelijke re actie van dr. Karei Blei, secreta ris-generaal van de Hervormde Kerk. Hij noemde in een blad het verhaal van een koerswijzi ging een 'mythe'. Toen Cohen Stuart later in hetzelfde blad re ageerde door Blei te verwijten dat hij een 'rookgordijn' optrok, schreef Blei in een naschrift dat uit Cohen Stuarts woorden bleek dat deze 'niet helemaal aan de positie van werknemer bij de raad lijkt te hebben be antwoord'. De raad weigerde ook de stichting Vanuit Jeruzalem te woord te staan, die inmiddels al een brochure had uitgegeven Dr. G. Cohen Stuart. over wat de 'zaak Cohen Stuart' was geworden. Maar onlangs sloeg de raad toch terug, in een brief aan regionale commissies voor Kerk en Israël. In het schrijven legde de raad nog eens uit waarom hij zich tot dan toe niet 'publiekelijk heeft ver-, weerd tegen van bepaalde zijde publiekelijk verspreide geruch ten, tendentieuze berichten, aanvallen, aantijgingen en zelfs verdachtmakingen aan het per soon van de raad'. Zo'n verweer zou ons onwaardig zijn, aldus de raad. Deze zinsnede is weer tegen het zere been van de stichting en Cohen Stuart. In een open brief aan de raad, die dezer da gen wordt verspreid, schrijft de stichting nog eens dat de raad dan wel kan ontkennen dat de luisterpost is opgeheven, maar dat dit toch wel het geval is wanneer iemand niet meer - zoals sinds 1967 het geval was - permanent in Israël woont. Ook vindt de stichting het onbegrij pelijk dat de raad niets doet met haar aanbod om eventueel de kosten van de luisterpost te dra gen. Ook Cohen Stuart heeft nu een open brief verstuurd, onder meer aan de synode. Hij klaagt op zijn beurt dat de raad hem en de stichting in opspraak brengt. Wij worden 'impliciet als roddelaars, kwaadsprekers, leugenaars e.d. uitgemaakt'. Het bevreemdt hem dat de raad zich zoveel zorgen maakt over zijn privacy. „Van bescherming van mijn werk of belangen door de raad is nog nooit iets geble ken. De raad heeft mijn naam' privacy en belangen bij voort during geschaad. Wat de raad 'zorgvuldigheid en discretie' noemt, is ongewenst paternalis- Cohen Stuart zegt dat hij 'aan vrijwel alle door de kerk aan mij gestelde voorwaarden' voor een wachtgeldregeling heeft vol daan. Hij heeft op zes 'enigszins passende functies' in Nederland gesolliciteerd. Tevergeefs. De raad, die hem uit Jeruzalem weg wil hebben, wil het volgens hem laten aankomen op een proces. Dat is volgens de advocaat van Cohen Stuart helemaal niet de aangewezen weg. Immers, 'een juridische procedure tussen de kerk en een van haar medewer kers is weinig verheffend en zal een kwalijke invloed hebben op de publieke opinie'. De advo caat heeft nog geen reactie van de raad ontvangen. heiug landstichting De expositie 'Bedoeïenen, gastvrijheid in de woestijn' is van 29 mei tot 30 oktober te zien in het Bijbels Openluchtmuseum op de Heilig Landstichting. De tentoonstelling geeft een beeld van het dagelijks leven van deze nomaden aan het begin van deze eeuw. Naast twee binnenexposities met veel fotomateriaal is in het museumpark een bedoeïenenkamp van zes tenten ingericht. De grote gastvrij heid van de bedoeïenen is al bekend uit de bijbelse verhalen. In de joodse, christelijke en islamitische cul tuur is die gastvrijheid overgenomen als een belangrijk aspect van het sociale leven. foto pr Tilburgse synagoge na renovatie een centrum van joodse cultuur TILBURG ANP De synagoge van Tilburg wordt de komende jaren gerenoveerd. Na de renovatie, die ongeveer 700.000 gulden gaat kosten, doet het gebouw dienst als on derkomen voor de liberaal- joodse gemeente Brabant en als centrum voor documentatie van de joodse cultuur. Het 120 jaar oude gebouw werd tot in de jaren '70 gebruikt als synagoge voor de orthodox- joodse gemeenschap van Til burg. In de Tweede Wereldoor log werd het interieur volledig vernield. Van de ruim 300 leden kwamen er meer dan honderd in nazi-kampen om het leven. De sterk geslonken gemeen schap droeg het gebouw in 1976 over aan de gemeente Tilburg. Begin dit jaar kon de'liberaal- joodse gemeente Brabant het gebouw voor een symbolisch bedrag overnemen. Voorwaarde was wel dat ze de kosten voor renovatie zelf moest opbrengen. De enige liberale gemeente on der de grote rivieren omvat on geveer 35 gezinnen. „Een klei ne, maar enthousiaste groep mensen", zegt bestuurslid mw. M. van Praag. Lidmaatschap FNV taboe voor vrijgemaakt-gereformeerden ZWOLLE ANP UTRECHT ANP Predikanten en aalmoezeniers in de krijgsmacht hebben een netwerk opgericht voor geeste lijke verzorging aan veteranen. Met name de oudere veteranen hebben behoefte aan contact met een geestelijke 'die hun taal spreekt'. Het netwerk kan een beroep doen op tientallen geestelijk verzorgers uit de krijgsmacht; de meesten van hen zijn inmid dels zelf ook oudgedienden. Er zijn in Nederland ongeveer 200.000 veteranen. Zij hebben hun militaire ervaringen opge daan tijdens de Tweede Wereld oorlog, in voormalig Nederlands Indië, Korea, Nieuw-Guinea of tijdens meer recente operaties in het kader van de Verenigde Naties. Het lidmaatschap van de FNV is onverenigbaar met dat van de Gereformeerde Kerken Vrijge maakt. Dit stelt directeur J. Len- ting van het Gereformeerd Maatschappelijk Verbond (GMV) in het blad Ambt en Plicht. Hij beroept zich op syno de-uitspraken uit de jaren twin tig en dertig. De FNV mag dan een andere gedaante hebben aangenomen dan de vakbonden waarop de uitspraken van destijds betrek king hadden, haar beginselen zijn volgens Lenting nog steeds nier christelijk. De FNV is 'mil der en pragmatischer' gewor den, maar gaat nog steeds uit van 'de fundamentele misvat ting van de tegenstelling tussen werkgevers en werknemers'. Lidmaatschap, van de FNV is reden voor 'een vermaning', schrijft Lenting. In een synode besluit uit 1920 staat onder meer dat 'voor een lid van de Gereformeerde Kerk geen plaats is in een organisatie van de klassenstrijd'. Kerkeraden heb ben volgens deze uitspraak de roeping om op huisbezoek en catechisatie hun leden te ver manen zich 'te voegen bij orga nisaties die staan op christelijke LEEUWARDEN GPD Veel plaatselijke kerken hebben nog altijd een blinde vlek voor de problemen waarmee boeren kampen. „Daarover zijn gruwe lijke verhalen te vertellen", al dus ds. Pieter Hoekstra van het OSOF, de maatschappelijke poot van de Friese kerken. De organisatie presenteerde deze week de Friese vertrouwenstele foon 'Boeren in de klem'. 'Een luisterend oor voor boe ren en tuinders', zo staat er voorop de folder van de ver trouwenstelefoon te lezen. Er worden twee nummers ver meld. Het zijn privé-nummers, 'om de drempel zo laag moge lijk te maken', aldus Hoekstra. Achter het ene gaat ds. Gerard Venhuizen, gereformeerd predi kant in Oenkerk schuil, en het andere is van een maatschap pelijk werker. Het is de bedoe ling dat er nog twee nummers bijkomen. Met de vertrouwenstelefoon geeft het OSOF (Overleg Sa menwerkingsorganen in Fries land) een 'nieuwe impuls' aan het project 'Boeren in de klem' dat eind 1992 van start ging, al dus OSOF-consulent Harry van der Snee. Het project kreeg veel aandacht in de media en heeft zo bijgedragen aan de bekend heid van de problematiek, maar het kreeg weinig weerklank in de Friese kerken. De cursus 'boeren voor ambtsdragers' die het OSOF aanbood om kerkeraden te hel pen een 'landbouwantenne' te ontwikkelen, ging wegens ge brek aan belangstelling niet door. „Het is duidelijk dat de kerkelijke ambtsdragers er op dat moment nog niet aan toe waren", aldus Hoekstra. Hoekstra legt uit dat het OSOF besloten heeft 'de route om te keren'. In plaats van vooral de kerken informeren, is besloten om boeren een luiste rend oor te bieden, met behulp van deskundige mensen. On dertussen zullen de kerken weer worden benaderd. Hoekstra: „De vertrouwenstelefoon mag nooit een vervanging zijn van het reguliere pastoraat en diakonaat. Het is alleen een ex tra ondersteuning. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: B.M. Essenberg, G P Arnold (adj), J Kiel (adj), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R D. Paauw. tel. dag 9 30- 11 30 uur071-356215, of per post. HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82.2321 BM Leiden Telefoon071 -356356. REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521 -19353, Fax 02521 -19610 POSTADRES. Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071-323508 Fam. benchten 071-323508 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma.-vrij. van 08 30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vnj van 8 30-17 00 uur Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071 -128030 bij vooruitbet (ind. BTW) per acc giro autom bet. per maand 29,30 per kwartaal 85,55 84,55 per jaar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederiand: per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij 18 00-19 30uur, zat 10 00-12 00 uur Tel. 071-143241 HET WEER De weersverwachting maakte sinds de jaren vijftig een stormachtige ontwikkeling door dankzij de in breng van tal van moderne hulp-, middelen. Voor die tijd was het weerbericht het subjectieve pro- dukt van de meteoroloog, die aan de hand van getekende weerkaar ten en na studie van binnengeko- rrfen meetgegevens aan het werk ging. Zijn kennis, inzicht en erva ring met vroegere weerssituaties bepaalde uiteindelijk de kwaliteit van het weerbericht. Die kennis is ook nu nog onontbeerlijk, al zou je haast denken dat de computer het werk van de weerman heeft overge nomen. Toen in 1960 de eerste weersatelliet werd gelanceerd was het mogelijk de bewegingen van de complexe wolkenstructuren - de 'weerfilm' - van bovenaf te volgen. Dit visuele aspect vergrootte het in zicht in het gedrag van depressies, fronten, buiengebieden e.d. aan zienlijk. Snellere computers kon den inmiddels de ontelbare bere keningen aan, die nodig waren om het toekomstige weer te verwach ten. Eind jaren zestig werd in ons land overgegaan tot een driedaagse ver wachting. Sinds 1980, na de op richting van het Europees Centrum voor Middellange Termijnverwach tingen, rekent de Cray-supercom puter al 10 tot 14 dagen vooruit, maar in de praktijk blijken dezel rekeningen niet werkbaar. Daarc houdt men het tegenwoordig op bekende vijfdaagse prognose. Ui teraard staat de betrouwbaarheii van de verwachting voorop. Ondi zoek heeft aangetoond, dat de vi wachting voor de eerste dag vooi in circa 85 procent van de geval overkomt met de werkelijkheid, percentage loopt op de vijfde da terug naar gemiddeld 55 procen De mate van betrouwbaarheid vi eert met het circulatiepatroon in de atmosfeer. Een noord-zuid ge richte stroming levert wat meer problemen op dan een strakke westcirculatie. Tijdens perioden met een vlakke luchtdrukverdeln - zoals die zich in de afgelopen week voordeed met een aantal k ne, maar grillige storingen - kan zelfs een 24-uursprognose al on sporen. De komende dagen is een hoge- drukgebied ten westen van lerla voor ons land het bepalende wei systeem. Een hopeloze positie a je uitkijkt naar een beetje zomer weer. De voorraad Noordzeewolk is nog niet uitgeput, maar geleia lijk aan voert de noordenwind oo opklaringen mee. Het blijft de ei ste dagen droog, maar nog altijd aan de koele kant met 15 grade als maximum. HET WEER IN EUROPA Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Rustig en droog weer. Ver der perioden met zon, maar vooral langs de oost kust van Schotland en En geland ook wolkenvelden. Maxima uiteenlopend van 11 graden aan de Schotse en Engelse oostkust tot 17 graden plaatselijk in het zuiden en zuidwesten. België en Luxemburg: Vandaag in de Ardennen eerst nog kans op regen. Verder droog en wolken velden, maar vooral mor gen ook perioden met zon. Middagtemperatuur van daag ongeveer 14 graden, morgen vooral landin waarts iets hoger. Noord- en Midden-Frank- Vandaag in het oosten eerst hog regen, maar vanuit het westen geleidelijk droog en nu en dan zon. Mor gen overal droog en perioden met zon, in het noorden ook enkele wolkenvelden. Middagtemperatuur oplopend naar on geveer 20 graden op morgen, in de meer zuidelijk gelegen departementen iets hoger. Langs de Kanaalkust .maxima rond 14gbaden. Portugal: Flink wat zon en droog. Morgen vooral langs de westkust enkele wolkenvelden en in het noorden mogelijk een bui. Maximumtemperatuur van 19 graden bij Porto tot circa 26 graden in het zuiden en oosten. Spanje: Meestentijds zonnig en droog, in het binnenland mogelijk een lokale regen- of onweersbui. Morgen in Galicié meer bewolking en kans op regen. Middag temperatuur aan de Golf van Biskaje on geveer 20, langs de Costa's in het oos ten en zuiden tussen 25 en 30 graden. Landinwaarts maxima tussen 30 en 35 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden, aan de noord kant van de eilanden ook enkele wolken velden, maar waarschijnlijk droog. Mid dagtemperatuur tussen 23 en 28 gra- Marokko: Westkust: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Maxima aan het strand on geveer 22 graden. Tunesië: Flinke perioden met zon en droog. Zeer warm; middagtemperatuur. tussen 28 graden aan het strand en 40 plaatselijk in het binnenland. Zuid-Frankrijk: Vandaag eerst nog enkele wolkenvelden en plaatselijk wat regen. Er waait een matige Mistral. In de loop van de dag droog, geleidelijk meer zon. De Mistral gaat liggen. Morgen zonnig. Warmer; morgenmiddag temperaturen op de meeste plaatsen tussen 25 en 30 gra- Mallorca en Ibiza: Droog en flinke zonnige perroden. Maxi mumtemperatuur ongeveer 28 graden Italië: Droog en overwegend zonnig. In de Po- vlakte en de noordelijke bergen vandaag nog wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Maxima in het noorden rond 26, in het zuiden middagtempera tuur meest rond 30 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, maar in het noorden ook enkele wolkenvelden. Droog. Maxima bij grote wateroppervlakken ongeveer 30, in het binnenland tot 37 graden. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus overwegend zonnig en droog. Middagtemperatuur ongeveer 30 gra- Duitsland: Vandaag langzaam naar het oosten weg trekkende regen, gevolgd door enkele verspreide opklaringen. Morgen droog en vooral in het zuiden af en toe zon. Middagtemperatuur van 14 graden in het noorden tot 18 in het zuiden, mor gen iets hogere temperaturen. Zwitserland: Vandaag naar het oosten wegtrekkende regen, aan de zuidflank van de Alpen droog en perioden met zon. Morgen overal zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur vandaag van 18 graden in het noorden tot 25 in Tessin, morgen maxima overal rond 23 graden. Tokyo rege. Oostenrijk: Toronto Vandaag bewolkt en perioden met re- Tunis onb« gen, aan de zuidflank van de Alpen Vancouver half waarschijnlijk droog en af en toe zon. WEERRAPPORTEN ZATERDAG 28 MEI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.27 Zon onder 21 Maan op 00.00 Maan onderop Waterstanden Katwijk Hoog water 06.01 18.35 Laag water 01.57 14.31 Weerrapporten 26 mei 20 uur: Amsterdam De Bill Deelen Eelde Den Heider Rotterdam Boedapest Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Luxemburg Malaga Mallorca Malta 23 19 18 12 DE 26 15 r 19 14 tr 18 11 17 10 17 11 22 30 21 26 11 15 10 25 19 23 12, 19 15 13 10 14 10 24 11 31 19 25 13 32 18 half bew. onbew half bew. Los Angeles zwaar bew New Orleans half bew New York zwaar bew 18 16 30 19 6- 23 18 Ie 29 20 H 25 21 lp 19 10 'l 30 16 K 15 9 1,

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14