Dwangsom voor Leidse horeca 'Leiden Verkoop condooms stijgt 'Wie rijk wil worden kan beter papegaaien kweken' Rechtbank wil psychologisch rapport van overvaller Falende verkeerslichten herstellen automatisch 'Huur op Maat' draait 1ultuur en kunst uit Leids verleden - RIJDAG27 MEI 1994 13 'afés overtreden geluidsnonnen e nkele Leidse horeca-ondernemers kunnen binnenkort n dwangsom tegemoet zien omdat zij weigeren aan de ettelijke geluidsnormen te voldoen. Het ontbreken van ia; en akoestisch rapport, waarin de vereiste maatregelen rli, er gelegenheid worden vastgelegd, is voor de gemeente m inleiding om de ondernemers middels een boete dwin- nc >n mee te werken. Hoe hoog de dwangsom uitvalt, is et bekend. htfie weigeraars worden nu wel ingepakt volgens het gemeen- lijke 1-2-3-systeem. Na twee aarschuwingen volgt een door :t college van B en W opgeleg- sanctie in de vorm van een vangsom. Het gaat ondermeer m de cafés de Twee Spiegels, is Antigoon en 't Brandewijn- alsmede koffieshop Sahara, gemeente sluit niet uit dat er de komende maanden nog i paar gelegenheden worden ngeschreven. In het Besluit Horecabedrij- f^n Milieubeheer (voorheen iderwet) staat precies be- hreven hoeveel geluid een ca- 'aan de buitenkant' mag pro- ïceren. Die landelijke normen n zo streng dat vrijwel alle ei- naren van cafés geluidswe- rende aanpassingen moeten doen, wil er nog versterkte mu ziek kunnen worden gespeeld of gemaakt. De gemeente is vorig jaar be gonnen met alle horeca-gele- genheden te controleren op de geproduceerde hoeveelheid de cibellen. „Daar zijn we nu zo goed als klaar mee. Sommige zaken, met name restaurants, hoeven geen akoestisch rapport op te laten maken omdat die sowieso onder de norm blijven. De meesten horecazaken ko men wel boven de norm uit en hebben inmiddels een rapport laten opmaken. Ook de daaruit voortvloeiende verbouwingen hebben inmiddels plaatsgevon den. Een klein aantal blijft ech ter medewerking weigeren", al dus G. van Mourik van de afde ling milieu. Omwonenden zijn de overlast beu en gaan verhuizen Voor sommige mensen ko men de maatregelen van de gemeente te laat. Een gezin dat sinds een half jaar aan de Nieuwstraat woont nabij café de Twee Spiegels gaat ver huizen omdat het de geluids overlast beu is. Na meerdere keren zonder resultaat bij de politie te hebben geklaagd is de maat voor hen vol. De po litie liet weten niet in te grij pen omdat de zaak in behan deling was bij de afdeling milieu van de gemeente. Toen de familie daarop ver haal ging halen bij wethou der J. Laurier (Groen Link s/milieu) over het weinig doortastende optreden van de politie, kreeg zij een per soonlijke brief van Laurier. Daarin stond dat de gemeen te maatregelen zou nemen. Omdat die tot nu toe zijn uit gebleven verhuist het gezin deze week naar elders. leiden hans koenekoop Een nieuw programma stuurt de computer aan die negentig procent van de verkeerslichten in Leiden regelt. Het program ma zorgt ervoor dat wanneer de lichten door een storing gaan knipperen, ze automatisch na vijftien minuten weer werken. De gemeente heeft het pro gramma aangeschaft naar aan leiding van het ongeval op za terdag 23 april op de kruising Willem de Zwijgerlaan/IJssel- meerlaan. Twee zusjes van vijf en zes jaar oud werden bij het oversteken overreden door een vrachtauto. Beiden raakten ern stig gewond. De oranje lichten knipperden op dat moment. Het nieuwe programma kan alleen interne storingen verhel pen. Als een verkeerslicht moedwillig wordt vernield of een lamp gaat kapot, dan werkt het niet. Maar al met al zal de verkeersveiligheid op de kruis punten verbeteren. „En dat is prettig voor iedereen", zegt ver- keersambtenaar J. Kwestro. De centrale computer die de verkeerslichten regelt, staat in het Stadsbouwhuis. Dat leverde voorheen problemen op tijdens de weekeinden, wanneer nie mand aanwezig was in het kan toor. Storingen moesten dan eerst door de politie worden ontdekt en doorgegeven. Op die bewuste zaterdag sprongen de lichten om 10.15 uur op knippe ren, rond 12.00 uur vond het ongeval plaats en om 16.00 uur gaf de politie de storing door aan de gemeente. Om 16.30 uur werkte de installatie weer. S. de Vreeze, ex-wethouder volksgezondheid, onthulde een van de eerste condoomautomaten aan de muur. FOTO HENK BOUWMAN Leids project met automaten succesvol ~lpEi' Hmeelspelers die het begin van ^Ize eeuw op de planken van Leidse schouwburg een hurkenrol vertolkten liepen kans om van meelevende 2S eschouwers na afloop een pak te krijgen. Zo erg waren de 3C eschouwers in de ban van wat 39 zich op het toneel afspeelde. Deze anecdotes is opgeno- en in de achtste aflevering f, Fes gram harddrugs gevonden van 'Leiden zoals het was'. Dit nummer is geheel gewijd aan kunst en cultuur in de historie van de sleutelstad. Volgens de schrijvers was het rond de eeuwwisseling somber gesteld met het kunsüeven. Melodra ma's als 'Het wedergekeerde weesmeisje' waren daarentegen erg populair. Ook de kunstaca demie Ars Aemula Naturae, waar volgens de schrijvers dilet tanten de boventoon voerden, leidde een kwijnend bestaan. Leidenasfr Theo van Doesburg richtte het tijdschrift De Stijl op, dat wereldberoemd zou wor den. Na zijn vertrek in 1918 keerde de provinciale rust weer terug. Pas veel later, in de jaren zestig en zeventig, kwam er een opbloei van beeldende kunst en literatuur. Maarten 't Hart, Maarten Biesheuvel, Karei van 't Reve, Anton Korteweg en Ben Walenkamp gaven en geven kleur aan het Leidse cultuurle ven. leiden carolien buddingh De verkoop van condooms uit automaten in Leiden vertoont een stijgende lijn. Dit blijkt uit de evaluatie van het project corldoomautomaten. Conclusie uit deze evaluatie is dat de ge meente blijft streven het con doomgebruik te stimuleren door meer automaten te gaan plaatsen. Binnenkort zullen nog automaten komen in de wijken Mors, Stevenshof en Merenwijk. De werkgroep, die met de uit voering en evaluatie is belast, bestaande uit medewerkers van de directie welzijn en van de GGD, geeft aan dat niet kan worden gezegd of er sprake is van een absolute stijging van de condoomverkoop. Cijfers over de verkoop in winkels zijn na melijk niet bekend. „De ver koop van de condooms uit de automaat bij het stadhuis, is het hoogst. Het afgelopen jaar zijn daar 1870 condooms verkocht", aldus Henny Vermaas, voor lichtster bij de GGD. Ook de twee andere automaten in het centrum, bij jazzcafé 'The Duke' en het Studiehuis, hebben een grote aftrek. Het is de bedoeling dat de au tomaten vanaf nu winst mogen maken. Vermaas: „De gemeen teraad beschouwde een jaar ge leden het opstarten van dit pro ject als een overheidstaak. Een gevolg hiervan was dat preca- - riorechten, een soort belasting, niet werden verhaald op eige naren van gebouwen waar con doomautomaten hangen. Daar stond tegenover dat de eventue le winst uit de verkoop van de automaten niet naar de eigena ren van deze gebouwen gin gen." Nu 'de markt' de verkoop gaat overnemen, zal de exploi tant deze belasting gaan betalen en de winst zal worden uitge keerd aan houders van deze au tomaten. Inmiddels heeft het college van burgemeester en wethouders besloten dat de winst op automaten die aan openbare gebouwen hangen, naar het AIDS-platform in Lei den zal gaan. De gemeente heeft het afgelo pen jaar veel voorlichting gege ven om het condoomgebruik te stimuleren. „Het is moeilijk om het effect van voorlichting te meten, maar volgens de exploi tant was er sprake van een extra stijging direct na een grote cam pagne onder studenten", aldus Vermaas. Deze voorlich tingstaak zal de gemeente blij ven uitoefenen. Vermaas: „Zo gaan we het komende jaar op een aantal scholen projecten draaien". leiden hans koenekoop Het project Huur op Maat be gint te lopen. Tegen de tachtig inwoners van Leiden hebben een contract afgesloten bij een van de vier autoverhuurbedrij ven, die tegen een goedkoop ta rief een auto verhuren. Onge veer de helft van de deelnemers woont in de binnenstad. Doel van 'huur op maat', de Leidse variant van 'call a car', is om zoveel mogelijk mensen te bewegen hun eigen auto de deur uit te doen. Via een con tract bij een van de vier auto verhuurbedrijven kunnen zij op afroep en zo vaak als ze willen een auto huren. De gemeente Leiden stimuleert vooral bin nenstadbewoners een contract af te sluiten met het oog op de toekomstige autoluwe binnen stad. „Zoveel contracten in twee maanden tijd vind ik geen slecht resultaatzegt H. van Gelder van de afdeling verkeer en vervoer. „We overwegen trouwens opnieuw publiciteit te geven aan het project, omdat het de laatste weken weer wat minder gaat." Een onderzoeksbureau heeft opdracht gekregen de eerste deelnemers te ondervragen. De 'gemeente wil een nauwkeurig beeld krijgen van de beweegre denen en verwachtingen van de Leidenaars die een auto huren via het abonnement. Deze week krijgen de binnen stadbewoners die meedoen aan het project een kortingskaart voor parkeren. Die was beloofd bij aanvang van het project, maar de dienst parkeerbeheer slaagde er niet in de kortingen tijdig te berekenen. De autover huurbedrijven zijn ook tevreden over de resultaten. „Wij zijn vooral positief over het functio neren van het systeem. Ik was even bang dat iedereen op het zelfde moment een auto zou opvragen, maar de spreiding is zo goed dat de situatie heel werkbaar is", zegt een woord voerder van Auto Peter. Kam steeg laat eenzelfde geluid ho ren: „Het leuke van het project is dat je nu vaste klanten hebt met wie je regelmatig contact hebt." jiPENEen inval in een huis aan de Stuyvesanthof in de wijk itevenshof heeft de politie gisteravond een magere vangst van :es gram heroïne en cocaïne opgeleverd. Vier personen, 19,21, .7 en 29 jaar oud, werden aangehouden. De politie beschikte 13 )ver aanwijzingen, dat er in het pand harddrugs verkocht wer- 13 len. De vier arrestanten worden vandaag verhoord. Snorfietser rijdt door iden» Een 44-jarige Leidse is gisteravond op de Julianastraat f loor een snorfietser ondersteboven gereden en met een zware 2( lersenschudding in het AZL opgenomen. De vrouw kwam uit de ichting van de Herensingel, de snorfietser voor haar van links 11 an de Anna van Saksenstraat. De vermoedelijk jonge man op 1C le snorfiets reed door na de aanrijding. De politie zoekt getui gen van de aanrijding, die om kwart voor negen plaatsvond. 'iParkeermeter in de Oude Vest iden» Twee mannen, 18 en 23 jaar oud, zijn gisteravond op de li )ude Vest aangehouden, nadat zij in de buurt de kop van een 21 mrkeermeter van de paal hadden gerukt. De politie kreeg rond ien uur een melding, dat twee mannen een meter aan het ver- leien waren. Zij vond het tweetal op de Oude Vest. Bij het zien de agenten gooiden de dieven hun buit in het water. Bejaarde vrouw door rood tidenEen 82-jarige Leidse is gistermiddag met een hersen- ichudding in het AZL opgenomen na een aanrijding op de Wil- em de Zwijgerlaan. De vrouw stak vanaf de Marnixstraat over. :en 23-jarige automobilist uit Alphen aan den Rijn kon haar niet neer ontwijken. Getuigen wisten te vertellen, dat het voetgan- [erslicht voor het slachtoffer op rood had gestaan. Vlan steelt 44 paar sokken tiDENDe Leidse politie hééft gistermiddag op de Langegracht en oude bekende aangehouden op verdenking van wiiakeldief- :al. De 37-jarige Voorschotenaar fietste langs het politiebureau iet een overvolle boodschappentas. Dat wekte de argwaan van en agent. Bij zijn aanhouding bleek de man 44 paar sokken bij ich te hebben. Hij bekende die te hebben gestolen in een win- el in de Stevensbloem. Leidse afdeling van Succulenta viert 75-jarig bestaan leiden dorith ligtvoet De cactussen en vetplanten zijn inmiddels uit zijn slaapkamer verbannen, maar de tuin van de Leidse bioloog B.J.M. Zonneveld staat vol met duizenden potten. Wat begon in zijn voor- en ach tertuin breidde zich langzaam uit. Op dit moment is hij uitge weken naar een kas en heeft hij ook op het dak van zijn schuur nog eens honderden potten met planten neergezet. Zonneveld is tweede voorzit ter van de Leidse afdeling van cactus- en vetplantvereniging Succulenta. De landelijke ver eniging bestaat 75 jaar en dat wordt komend weekeinde ge vierd in de Leidse Hortus. De Leidse afdeling verzorgt onder meer een plantenbeurs. Tijdens de markt kunnen belangstellen den cactussen en vetplanten kopen, er boeken over lezen of zich opgeven als lid. De Leidse afdeling telt zestig leden, liefhebbers die graag mooie planten met grote bloe men kweken of allerlei variëtei ten kruisen. Zonneveld doet vooral dat laatste. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan bij de Leidse bioloog/geneticus. „Het blijft spannend om te zien hoe nieuwe kruisingen bloei en", vertelt de Leidenaar. „Ik kijk hoe erfelijk bloemkleuren zijn, ik probeer nieuwe, speci fieke kleuren te kweken. Elke keer maak ik nieuwe kruisingen. Ik kies soorten uit en breng met een pincet het stuifmeel over. Op een label schrijf ik de namen In de tuin van de Leidse bioloog Zonneveld staan duizenden potten. „Het blijft spannend om te zien hoe nieuwe kruisingen bloeien." FOTO HOL VAST/MARK LAMERS van de ouders. De gegevens bloeit misschien twee tot drie houd ik bij in schriften. Ik heb dagen, terwijl de bloem van een er zes, bij elkaar goed voor tien orchidee bijvoorbeeld wel twee jaarwerk." maanden kan bloeien. Maar Dat een cactus een saaie, on- daar staat tegenover dat cactus- opvallende plant is, wil er bij de sen met die verscheidenheid leden van Succulenta beslist aan doornen aardig zijn om te niet in. „Ach, een cactusbloem zien. Een orchidee lijkt na de bloei nergens op, het is net dood gras." Zonneveld zegt dit lachend. „Ik kan het weten, ik ben ook lid van een orchideëen- vereniging." Tijdens de plantenbeurs kun nen niet-leden zaterdag en zon dag cactussen en vetplanten ko pen. De leek kan er vragen naar bloeiende exemplaren en loopt er geen kans in dat opzicht be donderd te worden. In tuincen tra worden namelijk nogal eens planten verkocht die zijn opge kweekt v^n zaad dat in het wild is verzameld. Soms gaaLhet om grote soorten die pas tot bloei komen als ze een hoogte berei ken van ruim 2,5 meter. In een normale huiskamer zal de plant die hoogte nooit zal halen. De cactus of vetplant zal er ook nooit tot bloei komen en de ko per zal wellicht teleurgesteld ra ken. Wie wil dat zijn cactus elk jaar getooid is met nieuwe bloemen, dient er op te letten dat hij een bloeiende cactus koopt. En niet ëen cactus waar bovenop een zijden bloemetje prijkt. „Er zijn best kleine soorten die buiten de kas elk jaar mooi kunnen bloeien", geeft Zonneveld aan. „Enige voorwaarde is dat ze 's winters koel staan en geen wa ter krijgen." Niet duur Een dure hobby is het kweken van cactussen en vetplanten niet, vindt Zonneveld. „Ja, als je een kas wilt aanschaffen wordt het natuurlijk een duurdere hobby. Maar dat hoeft niet, want veel planten kunnen ge woon buiten staan of nemen genoegen met een zonnige ven sterbank. Op zo'n beurs betaal je misschien een gulden voor een plantje." De verkopers - de leden van de Leidse afdeling - zullen dan ook niet rijk worden van hun liefhebberij. „Als je geld wilt verdienen moet je papegaaien gaan kweken. Ook al verkoop je nog-zo'n mooie plant, je ver dient er geen dubbeltje aan. Om een flinke plant te kweken heb je soms jaren nodig." •(EF HENNY VAN ECMOND, 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 I In zware straf hangt hem bo- in het hoofd. Maar voor het II t een uitspraak van de rechter imt zal de 19-jarige man zon- ;r vaste woon- of verblijf- aats, die in februari van dit ln ar betrokken was bij twee 'ge- pt apende' overvallen in Leiden, ta( ch eerst aan een psycholo- sch onderzoek moeten onder- erpen. Een eerste poging 'di jartoe mislukte, omdat de zei ian transport naar een psycho- ;|ll iog weigerde. Zeer tegen de zin r e in officier van justitie D. Hes link hield de Haagse recht- 'r ink gisteren de zaak tegen de ni l-jarige aan. an Met een fietspompje als pseu- do-vuurwapen beroofden de verdachte en een jongere mede plichtige op 5 februari van dit jaar een 74-jarige man in zijn huis aan de Bachstraat. Ze sta len 520 gulden, een bankpas, een ring, een horloge en vijf overhemden, bonden een zesde overhemd om de nek van het slachtoffer en zetten hem op de wc, waar zij hem toevoegden dat hij er pas vanaf mocht ko men als hij tot honderd had ge teld. Hun tweede slachtoffer, een hoofd krantenbezorger, be dreigden zij op 12 februari met een mes. De man werd beroofd van 900 gulden - het loon van de bezorgers - en opgesloten in een kelderbox. Zware vergrijpen, vond advo caat T. Putto. Maar ook vergrij- •pen die totaal niet pasten bij zijn cliënt, zoals hij die had le ren kennen, zei de raadsman. „Hoe hij tot deze daden heeft kunnen komen moet een psy chologisch onderzoek uitwij zen." Putto vindt dat de 19-jari- ge 'onverklaarbaar en zorgwek kend' gedrag vertoont en dat onderzoek door een deskundige absolute noodzaak is. Tijdens zijn voorarrest bracht de man zichzelf ernstige verwondingen toe. En op de dag dat hij uit de gevangenis op transport moest naar de psycholoog raakte hij in paniek, wendde een barstende hoofdpijn voor en weigerde in het busje te stappen. Troosteloos De rapporten van reclassering en maatschappelijk werk schet sten een troosteloze jeugd van de man, die tot zijn veertiende in Marokko woonde. „Altijd veel slaag gehad van je vader. Op je vijftiende naar Nederland geko men 'en een jaar later weer te ruggestuurd. Op je zeventiende weer naar Nederland gehaald en na een half jaar lts een tijdje gewerkt als tomatenplukker", somde president E. Timmer mans van de Haagse rechtbank op. „Je mocht geen Nederlandse vrienden hebben, niet roken, niet uitgaan en bent gaan zwer ven. In de zomer van 1993 met je ouders op vakantie naar Oude Vierde A K Oude vierde' I 3 gaat nooit verloren. Gisteren werd in Leiden een herdenkingsplaat voor het 4e regiment infanterie onthuld. Marokko gegaan en daar ach tergelaten. Wegens diefstal daar vier maanden in een cel gezeten en op eigen gelegenheid weer hierheen gekomen. Hier staat dat je voldoende intelligent bent en voldoende aanpas singsvermogen hebt om alsnog uit te groeien tot een waardevol burger van deze maatschappij. Een lange celstraf wordt afgera den. Je bent nog niet verhard door het criminele milieu. Een voorwaardelijke straf en stevige begeleiding zijn hard nodig vol gens de reclassering." En met Teleurstelling De Katwijkse Nan- daden Hollander reikte in Utrecht niet tot de voorlees-topdrie. 'Ik ben wel een beetje teleurge steld'. een somber 'tsja' besloot zij haar opsomming. Makke De verdachte bevestigde zowat elke zin van de rechtbankpresi dent. Volgens zijn raadsman is dat nou juist de makke. „Hij verstaat Nederlands veel slech ter dan hij doet voorkomen. Hij zegt op alles: ja, ik begrijp het, zo is het. Juist omdat hij zo be reid is zich aan te passen, laten ze hem stikken." Putto zei dat nadat officier van justitie Hesse- link de rechtbank aanhouden Gnephoek De Alphense raad is I verdeeld over de toekomst van de Gnep hoek. Wel of geen wo ningbouw? van de zaak had ontraden. „Het was meneer teveel om in een busje te gaan zitten om naar de psycholoog te gaan. Hij lijkt mij niet iemand die door iets ge kweld wordt of niet begrijpt waar het hier over gaat. Hij heeft zijn kans gehad", zei zij. Maar de rechtbank oordeelde anders. „Gezien de ernst van de feiten vinden wij het verant woord om een psychiatrisch rapport te laten opstellen", zei president Timmermans. „Maar", voegde zij eraan toe, „als hij voor de tweede keer weigert is het einde oefening." De verdachte zegde echter toe deze keer wel mee te werken aan een onderzoek. De zaak wordt voortgezet op 21 juli.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13