Noord-Jemen valt zuiden aan tijdens overlegpoging trijd in Rwanda gaat oor ondanks bestand Buitenland Talloze Amerikanen ziek door gifgasaanvallen Irak Rusland: Partnerschap is slechts een eerste stapje Israël bombardeert bases Hezbollah in Zuid-Libanon Walvisreservaat mogelijk in Zuidpoolgebied Britse pers in ban van 'vleesetende' bacterie Veiligheidsraad schrapt wapenembargo Zuid-Afrika Krim-overleg blijft steken op Sebastopol ONDERDAG 26 ME11994 Seen auto's in Athene wegens smog [hene Het Griekse ministerie van milieu heeft voor vandaag en rijverbod voor particuliere auto's afgekondigd in het cen- um van de hoofdstad Athene. Een combinatie van vuile lucht i hoge temperaturen heeft honderden mensen met ademha- Ïbgsproblemen in het ziekenhuis doen belanden. 'alau op 1 oktober onafhankelijk pROR Palau, een eilandenarchipel in de Stille Zuidzee, wordt olgens een overeenkomst met Washington op 1 oktober onaf- lankelijk van de VS. De Amerikaanse regering bestuurt de repu- g iliek Palau volgens een mandaat van de VN. De eilandenstaat /as eerder in handen van Spanje, Duitsland, Australië en Japan, 'ijdens de Tweede Wereldoorlog werd het gebied door de VS ieroverd. 8 loslopende leeuwen bleken honden WARSCHAUBijna honderd politieagenten, jagers en vrijwilligers ibben twee dagen lang vergeefs de bossen bij het Poolse dorp lelenow uitgekamd op zoek naar twee leeuwen. Inwoners had- len de dieren begin deze week gesignaleerd. De operatie werd fgeblazen toen de politie erachter kwam dat de 'leeuwen' grote onden waren die gewoon in het bos werden uitgelaten. ^Turkse leger doodt PKK-strijders 0 nkara Turkse troepen hebben de afgelopen twee dagen in sj liyarbakir, in het zuidoosten van Turkije, veertien leden van de ri Koerdische Arbeiderspartij (PKK) gedood. In de provincies Hak- iri en Sirnak vonden militairen de stoffelijke overschotten van I PKK-strijders die eerder door het leger waren gedood. j)ntvoerders eisen appartementen iskou Ontvoerders van een Russische zakenman eisten voor iens vrijlating geen geld, maar twee appartementen. Zij kregen 1 iets, want de politie slaagde erin de zakenman te bevrijden en ijf van zijn ontvoerders aan te houden. Volgens de politie is de ïan gemarteld en met de dood bedreigd. piloot overlijdt vlak voor landing dkyo Een toestel van British Airways is gisteren veilig op okyo's luchthaven Narita geland, hoewel de piloot vlak voor de mciing bezweek aan een hartaanval. De co-piloot nam over en oerde de landingsoperatie verder uit. Het toestel had 312 men- n aan boord. I outros-Ghali: 'Ik heb gefaald, schandalig Roei- GENEVE Rtr-DPA-AFP-GPD Rwandese regeringsleger en rebellen van het Rwandees triottisch Front (RPF) hebben bestand genegeerd en de T^ijd om de hoofdstad Kigali >rtgezet. Bij een granaatin een ziekenhuis van het Ie Kruis vonden twee mede- ikers de dood en raakten vijf 'renten gewond. Overleg over '^crisis in het land is op niets 'elopen door het aanhou- l^ide geweld. secretaris-generaal Bout- l|-Ghali noemt het een schan- il dat landen niet bereid zijn litairen beschikbaar te stellen de uitbreiding van de vre- imacht in Rwanda. ,,Ik heb ichillende regeringsleiders :onsulteerd en hen gesmeekt •pen te sturen. Helaas heb ik gefaald. Het is een schandaal", verklaarde de teleurgestelde en gefrustreerde Boutros-Ghali. Hij zei dat* iedereen verantwoorde lijk is voor het drama in Rwanda, omdat de wereld te langzaam reageert op de etni sche oorlog tussen Hutu's en Tutsi's. Volgens de Nederlandse mi nister Pronk (ontwikkelingssa menwerking) moet de interna tionale gemeenschap een tribu naal organiseren waar de ver antwoordelijken voor de slacht partijen worden berecht. Steeds duidelijker wordt dat de moor den in dit land, waarbij naar schatting 500.000 doden zijn gevallen, zorgvuldig en syste matisch zijn voorbereid. Pronk doet zijn oproep naar aanlei ding van zijn recente bezoek aan Kigali. Tijdelijk f 51.845,-. Houdt u in ieder geval nog wat ruimte over. Ruimte voor 7 personen. Een variabel interieur. 2.0i I6V motor. j Een bijzonder complete uitrusting. En nu tijdelijk in 3 exclusieve 5 two-tone combinaties. Beperkt leverbaar bij de Mitsubishi dealer. AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent IPS* Inter Press Service RTR* Reuter UPI United Press Internat Zuid-Jemen wil overleg met bemiddeling van Arabische Liga washington ap Er is overtuigend bewijs dat Irak tijdens de Golfoorlog Amerikaanse strijdkrachten met gifgas heeft aangevallen. Duizenden Amerikanen zijn daardoor ziek geworden. Dat staat in een rapport van het Amerikaanse Congres dat gis teren is vrijgegeven. Het Pentagon (ministerie van defensie) concludeerde eerder dat de Amerikanen tij dens de korte oorlog in 1991 niet aan strijdgassen zijn blootgesteld. Het Congres riep echter zeshonderd vete ranen uit de Golfoorlog op, van wie velen getuigden dat na Iraakse raketaan vallen meerdere keren het alarm af ging dat waarschuwde voor gifgas. Volgens de veteranen was de lucht op zulke mo menten vergeven van damp en hadden zij een brandend gevoel op hun huid. Bijna alle getuigen hadden de sympto men die bekend staan als het 'Golfoorlogsyndroom', ziekte verschijnselen die waar schijnlijk het gevolg zijn van blootstelling aan gifgas. Het 'Golfoorlogsyndroom' kan gepaard gaan met bloe dingen, duizeligheid, haaruit val, gewrichtspijn, slapeloos heid en een vertroebeld ge zichtsvermogen. In veel ge vallen zouden hogere officie ren hun manschappen heb ben verteld dat de explosies waarbij gifgas zou zijn vrijge komen niets meer waren dan vliegtuigen die door de ge luidsbarrière gingen. Gratsjov laat NAVO in verwarring achter Noordjemenitische vrouwen woonden gisteren de begrafenis bij van de slachtoffers van de Zuidjemenitische Scud-aanval op Sana. foto reuter Noordjemenitische strijdkrachten hebben vanmorgen vroeg opnieuw Scud-raketten afgevuurd op de Zuidjeme nitische hoofdstad Aden. Zuid-Jemen reageerde met luchtafweergeschut. Twee van de projectielen ontploften in de lucht, een derde kwam neer op het strand bij de luchthaven. Volgens vice-president Abdel-Rahman al Jifri, van het sinds zaterdag tot aparte staat uitgeroepen Zuid-Jemen, richtte de aanval geen schade aan. aden-sana-cairo rtr-dpaten weten onvoorwaardelijk te willen overleggen onder auspi ciën van de Arabische Liga. Het noordelijke grondoffen- sief is voorlopig voornamelijk gericht op inneming van de olierijke zuidoostelijke provin cie Hadramaut en niet zozeer op inneming van Aden. Dat ver klaarde de Noordjemenitische minister van planning Abdelka- De nieuwe aanval op Aden werd uitgevoerd, terwijl uit Cairo be richten kwamen over onder handelingen tussen beide par tijen. Onder andere de Verenig de Staten, Egypte, Saudi-Arabië en Syrië hebben aangeboden te bemiddelen in het conflict. Zuid-Jemen heeft inmiddels la- rim el Irjani. Het Zuiden dreigde eerder in de week zijn raketaan- vallen op de noordelijke hoofd stad Sana te hervatten als het noorden doorgaat met dergelij ke aanvallen. In totaal zijn sinds het begin van de oorlog tussen Noord en Zuid op 4 mei twintig Scuds afgevuurd op doelen in het Noorden. Een van de raket ten trof op 11 mei een woonwijk in Sana. Daarbij vielen 23 do den. Zuid-Jemen trad zaterdag on der de naam Democratische Republiek Jemen uit de unie met het conservatieve Noorden die op 22 mei 1990 was ont staan. President van de nieuwe republiek werd de vroegere vice-president van het verenig de Jemen, de zuidelijke leider AJ-Beidh. De leider van Noord- Jemen, president Ali Abdullah Saleh, verklaarde de afscheiding onwettig en nietig. Hij zei dat de oorlog wordt voortgezet om tegen elke prijs de nationale eenheid te herstellen. Al-Beidh, tot het samengaan van beide Jemens president van Zuid-Jemen, besloot enige tijd geleden zich in Aden terug te trekken. Dit uit onvrede met de groeiende invloed van Saleh en conservatief-religieuze groepe ringen in het Noorden. Begin mei ontaardden de slepende politieke spanningen in een re gelrechte burgeroorlog. BRUSSEL ALY KNOL CORRESPONDENT Rusland ziet in het Partner schap voor Vrede met de NAVO slechts een eerste stapje naar een alomvattend veiligheidssys teem in Europa. Daarin zou de NAVO op den duur onderge schikt moeten worden gemaakt aan de Noordatlantische Sa menwerkingsraad (NASR) en de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CV- SE). Die stellingen poneerde de Russische defensieminister Gratsjov gisteren in Brussel op een bijeenkomst van 35 defen sieministers van de NAVO, de landen van het voormalige War schaupact en Zweden en Fin land. Met zijn ideeën gaat Gratsjov veel verder dan het on middellijke doel van het Part nerschap. Via het in januari dit jaar ge lanceerde Partnerschap voor Vrede, dat inmiddels door acht tien landen is getekend, streeft de NAVO militaire samenwer king en oefeningen na met Mid den- en Oost-Europese landen. Gratsjov liet Brussel in verwar ring achter over de vraag of Rusland zich bij deze beperkte opdracht van het Partnerschap wil neerleggen. Volgens de brede visie van de Russische minister moet het Partnerschap op den duur bij dragen aan de 'transformatie van de NASR in een onafhanke lijk militair en politiek lichaam, met nauwe banden met de CV- SE'. In de ogen van Gratsjov moeten de CVSE en de NASR in de toekomst de activiteiten van de NAVO, de Europese Unie, de Raad van Europa, de WEU en de landen van de ex-Sovjetunie coördineren op veiligheidsge bied, bij vredeshandhavende operaties en bij de bescherming van de rechten van nationale minderheden. De plaatsvervangend secreta ris-generaal van de NAVO, de Italiaan Balanzino, ontweek een reactie op de voorstellen van Gratsjov. Hij zei dat hij het Rus sische document 'door tijdge brek' nog niet had kunnen le zen. Mogelijk zal de NAVO be gin volgende maand, als de mi nisters van buitenlandse zaken van de Alliantie in het Turkse Is tanbul bijeen zijn, publiekelijk antwoorden. MARJAYOUN Rtr-AFP-AP Israëlische .gevechtsvliegtuigen hebben gisteren twee bases ge bombardeerd van de pro-lraan- se Hezbollah-beweging in Zuid- Libanon. Twee vliegtuigen schoten vier raketten af op de bergketen Jabal al-Rafii, veertig kilometer ten zuiden van Bei roet. Bij een vergelijkbare actie dinsdag raakten twee Hezbol- lah-strijders gewond. Syrië heeft naar aanleiding van de ontvoering van de Liba nese guerrillaleider Dirani Israël ervan beticht het vredesproces in de waagschaal te stellen. Af gelopen zaterdag werd de shi'itische leider door Israëli sche commando's van zijn bed gelicht en meegenomen naar Israël. Dirani zou volgens Israël inlichtingen hebben over de sinds oktober 1986 vermiste Is raëlische luchtmachtofficier Ron Arad. De Hezbollah eiste naar aan leiding van de ontvoering het aftreden van de Libanese pre mier Rafik Hariri, omdat de Li banese regering de ontvoering niet had weten te voorkomen. De regering in Beiroet zei dat de ontvoering het vredesproces kan schaden en diende een klacht in bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Het Israëlische leger heeft plannen klaar liggen voor terug keer naar de Gazastrook, als de eerste fase van het vredesproces op een mislukking uitloopt. Dat meldden de Israëlische media gisteren. „Het is duidelijk dat wij onze conclusies zullen trekken. In het uiterste geval, betekent dat een terugkeer naar Gaza", aldus Matan Vilnai, de bevelhebber van het zuidelijk commando. De Gazastrook en Jericho werden vorige week formeel aan de Palestijnen overgedra gen, als onderdeel van de ak koorden die tussen Israël en de Palestijnse Bevrijdingsorgania- tie (PLO) zijn gesloten. In Israël is echter grote woede gerezen over het feit dat de Palestijnse politie niets heeft ondernomen om de daders van een moord aanslag op twee Israëlische sol daten op te sporen. PUERTO VALLARTA Rtr-DPA De Verenigde Staten en Groot- Brittannië hebben gisteren tij dens de walvisconferentie in het bied. De kans dat het voorstel Mexicaanse Puerto Vallarta door de dertig aanwezige leden voorgesteld een walvisreservaat van de 37 lidstaten wordt aan- te openen in het Zuidpoolge- genomen, is volgens een Brits hina behoudt andelsstatus VS shington ap Amerikaanse president Clin- i zal de speciale handelssta- van China verlengen. Dat lakte een regeringsfunctiona- gisteren bekend, linton stelde de verlenging de status van meest begun- ?de handelsnatie vorig jaar lankelijk van de vorderingen de China maakt in de nale- ig van de mensenrechten, nister Christopher (buiten- dse zaken) heeft de presi- nt aangeraden de verlenging i de handelsstatus te koppe- aan de vorming van een tnmissie die naleving van de 'nsenrechten moet bestude- Washington wil de han sbanden met Peking niet rbreken omdat de snel groei de economie veel mogelijk- den biedt voor Amerikaanse drijven. China, dat zijn goe- en tegen de laagste invoerta- ven in de VS kan afzetten, ?ft de afgelopen weken bur 's laten emigreren en gevan- ïen vrijgelaten om Clinton listig te stemmen. LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Britse artsen dreigen de strijd tegen een bacil van ongekende hardnekkigheid te verliezen: de boulevardpers. Voor de der de achtereenvolgende dag probeerden zij gisteren de stroom van geruchten over een geheimzinnige epidemie in te dam men, maar vergeefs. De vetgedrukte kop pen bleven hun onheil stichten. „Levend opgegeten", zo werd een slacht offer aangehaald. „Bacterie-moordenaar at mijn gezicht op", aldus een ander slachtoffer. „Bacterie at mijn Terry op", meldde een weduwe. En natuurlijk: „Vleeseter rukt op." Aanleiding voor de hysterie was de dood van vier mensen als gevolg van een bacte rie: streptococcus Groep A. Als deze men sen aan een griepvirus ten prooi waren ge vallen, zou hun dood alleen via de overlij densadvertentie de krant hebben gehaald. Maar streptococcus Groep A is niet zo maar een bacterie. In een hoofdredactioneel commentaar schrijft The Guardian, een dodelijk serieu ze krant: „Wat kunnen de media beter ge bruiken dan een vleesetende bacterie die mensen binnen 24 uur vernietigt? Kom op, Steven Spielberg. Hollywood kan hier wel mee uit de voeten." The Guardian wijst er ook nog op dat de vier doden in het niet vallen bij de 100.000 jaarlijkse slachtoffers van roken en de 30.000 verkeersdoden. Maar vervolgens wijdt de kfant twee complete pagina's aan de vier doden onder de onheilspellende kop: 'De terugkeer van de bacterie-moor denaar'. De media hebben zich met een gretigheid op de 'bacterie-moordenaar' gestort die tien jaar geleden slechts was voorbehou den aan het AIDS-virus. Het AIDS-virus, dat anno 1994 in het Verenigd Koninkrijk minder slachtoffers maakt dan wankele keukentrapjes, was interessant omdat het seks met de dood verbond. De streptococ- cus-bacterie vond deze week even gemak kelijk haar weg naar de kolommen vanwe ge haar unieke eigenschap menselijk'vet in hoog tempo te verslinden. Een 41 -jarige verpleegster uit Schotland, Rosean Millar, wist vele kranten te halen met haar onderhoudende relaas. Ze be schreef hoe de huid op haar buik eerst doorzichtig werd en hoe vervolgens het vlees eronder zwart begon te kleuren ter wijl de bacterie zich een weg at door haar weke delen. De bacterie verslond, zo voeg de ze eraan toe, 2,5 centimeter vlees per uur. Gruwelijk, maar is er sprake van iets nieuws? De artsen zeggen van niet. Hoe wel er dit jaar in Groot-Brittannië negen mensen aan de bacteriologische infectie zijn overleden, zijn dat er volgens deskun digen slechts een paar meer dan normaal. Maar bovenal heeft onderzoek uitgewezen dat de slachtoffers door streptococcus- bacteriën van verschillende stammen zijn gedood en elkaar dus niet kunnen hebben besmet. Dat drie van de vier doden in Glouces tershire vielen, een tamelijk kleine graaf schap, wordt inmiddels toegeschreven aan toeval. Anders dan het AIDS-virus kan de streptococcus-bacterie bovendien met succes worden bestreden, verklaarden de medici in koor. Het bacil zou niet, zoals sommige bacteriën, resistent zijn tegen anti-biotica. Maar de deskundigen zijn roependen in de woestijn, en konden zelfs niet voorko men dat het Lagerhuis besmet raakte met de boulevard-bacil. Daar, in de moeder al ler parlementen, eiste een woedende La- bour-woordvoerder dat de regering de 'op hol geslagen' bacterie een halt toeroept. Mandela wil snel praten met blanken nestie overwegen voor blanke extremisten, inclusief de bom menleggers van de extreem rechtse Afrikaner Weerstands beweging (AWB) die hebben ge probeerd de verkiezingen te sa boteren. Mandela had gisteren ont moetingen met Ferdi Harzen- berg van de Conservatieve Partij en generaal Constand Viljoen, die als leider van het rechtse Vrijheidsfront in het parlement zit. De president wil op korte termijn een forum opzetten voor onderhandelingen met de rechtse groepen die een eigen gebied voor de Afrikaners eisen. Na het gesprek liet Harzenberg doorschemeren bereid te zijn met minder genoegen te nemen dan een onafhankelijke, alleen door blanken bewoonde staat binnen Zuid-Afrika. Hij pleitte voor een territorium 'niet ten koste van iemand, maar om naar beste te kunnen bijdragen aan de ontwikkeling van het land'. NEW YORK-KAAPSTAD Rtr-AFP De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft gisteren una niem het zeventien jaar oude wapenembargo tegen Zuid-Afri ka opgeheven. Ook een resolu tie uit 1984 wórdt ingetrokken. Daarin worden alle landeri op geroepen geen produkten in te voeren van Zuid-Afrika's eigen wapenindustrie. Het wapenembargo uit no vember 1977 was een van de laatste strafmaatregelen van de internationale gemeenschap te gen de apartheid in Zuid-Afrika. Volgende maand krijgt het land zijn zetel in de Algemene Verga dering van de VN terug. Het was in 1974 geschorst als lid van de internationale organisatie. De Zuidaftikaanse president Mandela heeft gisteren gezegd zo snel mogelijk onderhande lingen te willen openen over het stichten van een woongebied waar blanken een meerderheid vormen. Mandela wil ook am- delegatielid redelijk groot. Grote dwarsliggers op de con ferentie zijn Japan en Noorwe gen. Zij willen op walvissen kunnen blijven jagen en krijgen daarvoor tot dusverre de steun van in totaal vier Caribische landen en staten in de Stille Oceaan. Japan is wel voor een be schermd gebied voor walvissen in Antarctica als het daar mag blijven jagen op een minder met uitsterven bedreigde soort. Zo jaagt Japan nog steeds op de dwergvinvis, ook al gelden daar voor sinds 1986 vangstbeper kingen. Noorwegen hervatte vo rig jaar de jacht in het noorden van de Atlantische Oceaan. Studenten protesteren voor de Ja panse ambassade in Mexico-stad tegen het walvisbeleid. Om hun actie kracht bij te zetten, hadden de actievoerders een enorme wal vis vervaardigd. Het gevaarte trok een heleboel bekijks. foto reuter MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De besprekingen tussen Rus land en Oekraïne over de span ningen op het schiereiland de Krim zijn gisteren zonder resul taat beëindigd. Na drie dagen onderhandelen, bleef het breek punt de status van de havenstad Sebastopol op de Krim, hoofd kwartier van de Zwarte Zee- vloot. De Russen willen dat het Oekraïnse deel van de vloot 164 oorlogsschepen op ande re bases wordt gestationeerd. De Russische vloot kan wat Oekraïne betreft in Sebastopol blijven. Oekraïne staat er echter op dat Sebastopol in het af te sluiten verdrag wordt genoemd, ook al komt de Oekraïnse basis in Balaklava. Balaklava hoort niet bij Sebastopol-stad, maar wel bij de Sebastopol-regio. De taak om het muggezifterige overleg tot een goed einde te brengen, is in handen gelegd van werkgroepen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7