Kamer boos over aannemen Polen J Ellenlange wachtlijsten voor de angsttandarts Binnenland Drugexperiment moet criminelen buiten kerk houden Justitie stelt onderzoek in 'Baby Bea v' mag meedoen aan herdenking Zaterdag 28 mei ntroduceert de ANWB een nieuwe auto 'Prullenbak nog te goed Voor asielvoorstellen' ien jaar cel en TBS voor jispuiten besmet bloed Klaar voor gebruik iNDERDAG 26 ME11994 n Nederlands Persbure. erde Pers Diensten k SGP onderzoekt stemmenverlies haag Na het CDA gaat ook de kleine christelijke partij SGP n onderzoek instellen naar het stemmenverlies bij de verkie- ïgen voor de Tweede Kamer. De staatkundig gereformeerden rloren op drie mei onverwacht één van de drie zetels. Het par- bestuur vermoedt dat het verlies in kiezersgunst iets te maken eft met de discussie over het niet toelaten van vrouwen tot be- functies. Welke personen de commissie stemmenve. - s zullen bemannen is nog niet bekend. araan op stap in Stroe loe» In de Veluwse bossen bij Stroe loopt al enkele dagen een raan, een anderhalve meter lange hagedis, rond. Het dier is itsnapt uit het huis van zijn baas in Stroe. Volgens de eigenaar het dier, een vleeseter, niet gevaarijk voor mensen. teperk avondverkoop benzinestations' n haag De CDA-fractie in de Tweede Kamer is niet gelukkig et het voornemen van Shell om naast zijn benzinestations te an experimenteren met avondwinkels. In schriftelijke vragen :eft het CDA-kamerlid Smits er bij minister Andriessen van onomische zaken op aangedrongen maatregelen te nemen de uitvoering van deze plannen te verhinderen. Veer CD-fractie gesplitst itterdam In Rotterdam is de CD-fractie in de deelgemeente- ad IJsselmonde voor driekwart opgestapt. Drie van de vier le- ;n gaan volgende week naar Vlissingen voor overleg met de an- ;re ex-CD'er Poppe, die een nieuwe partij overweegt. De fractie IJsselmonde heet voorlopig fractie-Van Eek, naar één van de afvalligen. Volgens Van Eek is CD-fractieleider Janmaat een ctator' en is de CD onder hem veel te extreem. Het drietal wil elk geval een 'nettere partij'. 'Tuur/ijk is het een beetje riskant, zit er wat risico aan vast' rotterdam marcel potters De wijze waarop Karei (35), he- roïnedealer in de Pauluskerk, z'n haridelswaar naar de Mau- ritsweg vervoert, blijft geheim. Z'n beroepsgeheim, zegt hij zelf. Maar, om toch een tipje van de sluier op te lichten: „Ik loop niet rond met wapens, om me te kunnen verdedigen. Bij wie ik m'n drugs haal, kan ik niet zeg gen. Het gaat om jongens die het puur om het geld doen. Ze verkopen me liever vijf dan twee gram heroïne." Twee dealers, twee smaken. Ka- rel voor de streepjes bruin, de heroïne, zijn collega Humphrey (40) voor de balletjes wit, de co caïne. De klanten vragen om drugs voor een joetje, of een geeltje, en krijgen een afgepaste hoeveelheid. Beiden zijn zelf verslaafd, en proberen door hun werk in de Pauluskerk - ze zijn dagelijks 'open' van 10 uur 's ochtends tot half drie 's mid dags - hun eigen portie te ver dienen. Het duo dealers, met wie domi nee Visser sluitende afspraken over de handel in de kerk heeft gemaakt, is één en al ontspan ning. Karei drinkt koffie, zelfs twéé kopjes achter elkaar, Humphrey nipt thee. En terwijl op een belendend tafeltje een man halsbrekende toeren uit haalt in een vertwijfelde poging een nieuw peertje in een lamp te draaien, vertellen ze over hét experiment. Een proef, die cri minelen voortaan buiten de kerk houdt, de overlast tot nul reduceert. Karei, die zich ontpopt als woordvoerder van de twee: „Het schijnt bekend te zijn bij de politie, wat we hier doen. Ze hebben niet laten blijken of het nu wel of niet mag. Tuurlijk is het een beetje riskant, zit er wat risico aan vast. Voor ons is dit een veel betere situatie. We zit ten veilig, en hebben geen last van agressie, zoals bij het Cen traal Station. Daar word je bij wijze van spreken neergestoken voor een tientje." Hij gebruikt al zestien jaar. Ooit in een 'scene' beland waar he roïne populair is, en er nooit meer vanaf gekomen. Eén keer probeerde hij crack, gekookte cocaïne die vervolgens wordt gerookt. „Ik snapte de kick hier niet van. Heb ook helemaal niets gevoeld. Geen succes, dus." Om op rooftocht te gaan, met pijn en moeite autoradio's bij elkaar te scharrelen, daar voelde hij van meet af aan niets voor. Karei kocht drugs, en ver kocht ze, met winst. Zo voorzag hij in zijn eigen behoefte. Na rotterdam gpd Het openbaar ministerie stelt een onderzoek in naar het Dekri-project in de Pauluskerk. Politie en justitie waren er niet van op de hoogte. Ook de gemeente Rotterdam wist van niets. Burgemeester en wethouders vinden dat dominee Visser eerst contact had moeten opnemen voordat hij zijn experi ment met verkoop van hard-drugs startte. Dat schrijft de ge meente in een perscommuniqué. „De gemeente Rotterdam heeft veel waardering voor het werk van de Stichting Diakonaal Centrum Pauluskerk," stelt het communiqué. Het college wijst er verder op dat de ge meente na de zomer een plan presenteert voor de verstrek king van drugs op sociaal-medische indicatie. „Dan kan wor den beoordeeld of het initiatief van de Pauluskerk binnen de uitgangspunten en doelstelling past van het experiment dat de gemeen te voorbereidt. waf omzwervingen kwam hij in de Pauluskerk terecht. Daar bleek de concurrentie moor dend. Karei: „Het liep daar op den duur flink uit de hand. Er liepen zóveel dealers rond. Met drie man doken ze op een verslaaf de, begonnen aan hem te trek ken, er ontstonden vechtpartij en. Het was gewoon niet meer in de hand, te houden. De Pauluskerk ging vervolgens een tijdje dicht. Dominee Visser wil de eerst schoon schip maken." Met een pasjessysteem was het mogelijk nog maar een select clubje verslaafden in de kerk toe te laten. Vier dealers werden uit het aanbod gevist Karei en Humphrey vielen in de prijzen. Letterlijk, want ze hadden in de Pauluskerk voortaan het rijk al leen, verkochten verdovende middelen aan een groep vaste klanten. Het mes sneed echter aan twee kanten. Dominee Visser kon aan de handelaren harde eisen stellen, waardoor de chaotische taferelen van weleer niet zou den terugkeren. Geen agressie, was het uitganspunt. Dus als een gebruiker een keer niet kan betalen, er ook niet meteen op los meppen. Geen gestolen spullen als betaling aannemen en de nieuwste vondst be lasting betalen. Tien procent van de omzet wordt dagelijks afgedragen. De eerste duizend gulden heeft do minee Visser inmiddels aan de belastingdienst overgemaakt. En als het aan hem ligt, zullen periodieke betalingen volgen. Doel is de twee dealers zo offi cieel te laten registreren, als maatschap zelfs, onder de naam Project Dekri Pauluskerk. Karei: „Hoe de klanten hierop reageren? De mensen die toe gang hebben tot de beneden verdieping, waar kan worden gebruikt, vinden het geslaagd. Ze zijn ervan verzekerd, dat ze niet in de maling worden geno men. Ook met de hoeveelheden drugs die ze voor hun geld krij gen, is het wel in orde. En ze kunnen in alle rust gebruiken." et TV, maar erk centraal Ij bajesklanten ïetineerde Oranjefans zijn Ir de nachtelijke TV-beelden i het WK voetbal in Amerika aan de welwillend- van hun gevangenisdirec- bestaat geen landelijkTV- voor het gevangeniswe- Justitie hanteert de vuistre- [dat gevangenen de volgende gewoon aan het werk iten en niet de hele nacht bal kunnen kijken. 1 de extra beveiligde inrich- (EBI) in Vught lieten op eede Pinksterdag tien gedeti- rden hun eten staan, omdat 24 uur per dag TV willen nen kijken. Doordeweeks eten de TV's in de cellen 's :hts om één uur uit. Door het sverschil met de VS wordt groot deel van de recht- ekse WK-uitzendingen later gzonden. EBI-directeur Wiorst is niet van plan de re- 5 daarvoor zonder meer aan lassen. Kijk, als Oranje in een kwart- nalve finale speelt, wat ik als jtballiefhebber nog steeds It geloof, dan worden in het land uitzonderingen ge- ikt", aldus Koehorst. de Nederlandse gevange- ten bepaalt de directie goed- zelf of het regime ver- erpt of versoepeld wordt, een woordvoerster van Jus- „Het beleid is dat cTe men- in de inrichtingen moeten ken en niet 24 uur per dag iun cel zitten", zegt zij. Voor binnenhalen asperge-oogst den haag gpd geneve De enige nog vliegklare Surpermarine Spitfire-jager, eigendom van de Dutch Spitfire Flight, zal meedoen aan het herdenkingsdéfilé van de D-day invasie op 6 juni in Normandië. Het toestel werd vernoemd naar Beatrice Patterson, de toenmalige verloofde van de Nieuwszeelandse jacht- vlieger T. Patterson. Hij schoot met zijn jager een vliegtuig van de Luftwaffe neer. De piloten schilderden toentertijd de namen van hun vrouw of vriendin op de neus van hun jagers: Baby Bea. Patterson verongelukte na de oorlog in Nieuw Zeeland. Zijn weduwe is op 6 juni misschien van de partij. foto gpd coertmunk Minister De Vries (sociale zaken) heeft de personeelspro blemen van de Limburgse aspergetelers onderschat. CDA, WD, PvdA en D66 noemden het gisteren 'te dol voor woorden' dat Polen worden ingeschakeld voor de asperge-oogst, terwijl honderdduizenden Nederlanders als werkloos staan ingeschreven. biedt, mogen de tuinders arbei ders van buiten de EU aantrek ken. Daarbij gaat het vooral om Polen. Het arbeidsbureau moet daar een vergunning voor ver strekken. De rechtbank in Roermond verplichtte het arbeidsbureau vorige week tot het in behande ling nemen van de vergun ningsaanvragen. Het proces was aangespannen door de Lim burgse Land- en Tuinbouw- bond (LLTB) die meent dat de oogst zonder Polen grotendeels verloren gaat. Volgens De Vries zijn inmiddels honderd vergun ningen verstrekt. Deze week be slist het arbeidsbureau of hoger beroep wordt aangetekend te gen de uitspraak van de rechter. De Vries vreest dat de uit spraak ertoe leidt dat tuinders weer massaal Polen aannemen, die vaak niet volgens de CAO Het arbeidsbureau in Noord- en Midden-Limburg onderzocht vorig jaar 8.000 ingeschreven werklozen. Daarvan werden er 3.400 aangeschreven. Na selec tie achtte het arbeidsbureau er 500 geschikt voor het asperge steken. Er zijn er daadwerkelijk tachtig aan de slag gegaan. Aan 325 uitkeringsgerechtigden is gevraagd waarom zij geweigerd hebben, 125 hebben inmiddels een strafkorting. De Tweede Kamer toonde zich gisteren in meerderheid onthutst over de povere resulta ten. De inzet van het kabinet is immers zoveel mogelijk Neder landse werklozen in te schake len bij de asperge-oogst. Lukt dat niet, dan komen andere EU- werknemers in aanmerking. Pas als dat ook geen oplossing oiteenj Vluchtelingen Werk tegen plan-Geelhoed den haag gpd ANWB Opzettelijk zwaar letsel toegebracht' pterdam 1 Amsterdamse rechtbank in llsterdam heeft gisteren een [jarige man veroordeeld tot jaar cel en TBS met dwang- ileging. Hij heeft volgens de ïtbank opzettelijk met het '-besmet bloed ingespoten Izijn 36-jarige ex-vriendin. De is dat de vrouw, moeder van be kinderen, binnen twee jaar AIDS lijdt, wordt groot ge- t. lak na de uitspraak gooide man, die zei de vader van slachtoffer te zijn, van de lieke tribune een dichtge- it mes naar de man. „Snij maar je eigen keel mee schreeuwde hij. Tegen Amsterdammer was twaalf r cel en TBS met dwangver- ging geëist. De rechtbank it bewezen dat de man zijn vriendin opzettelijk en met arbedachten rade zwaar li- imelijk letsel heeft toege- icht. 'olgens de rechtbank heeft man vanuit zijn voornemen slachtoffer het leven onmo- ijk te maken, haar willens en tens een voor het leven scha- ijke stof toegediend, daarbij iruik makend van een zwak- jaafde AIDS-patiënt. De ver- 'deeelde wordt als "vermin derd toerekeningsvatbaar be oordeeld. De man gaf op de zitting twee weken geleden toe dat hij had gestoken, maar ontkende dat hij speciaal bloed bij zijn zwakbe gaafde vriend had afgenomen en dat bij de vrouw had inge spoten. Volgens de Amsterdam mer bedreigde de vrouw, die hij had opgezocht in haar woning in Amsterdam Zuid-Oost, hem met een mes en heeft hij daar om geprikt. Deze beweringen worden niet gestund door fei ten. Getuige-deskundige R. Cou- tinho, hoofd volksgezondheid van de Amsterdamse GG en GD, trof bij het slachtoffer een grote 'virusvariatie' aangetrof fen. Hij acht het 'waarschijnlijk' dat de besmetting door middel van de injectie heeft plaats ge vonden en dat er een hoeveel heid bloed is ingespoten. Uit vergelijkend onderzoek tussen bloed van de vriend van de ver oordeelde en de vrouw is geble ken dat de virusvarianten in het bloed van beiden zeer op elkaar lijken. De advocaat van de veroor deelde, mr. De Krijger, vindt de straf van de rechtbank zwaar. Hij wist nog niet of er hoger be roep wordt ingesteld. Vluchtelingen Werk Nederland is bijzonder slecht te spreken over voorstellen van de ambte lijke commissie-Geelhoed om tot een sterke afname van het aantal asielzoekers te komen. Volgens voorzitter Scholten van Vluchtelingen Werk zijn het 'ex treme voorstellen, die ook WD- leider Bolkestein nooit voor zijn rekening heeft genomen. De prullenbak is nog te goed voor deze plannen'. Volgens Schol- ten brengt de commissie-Geel hoed de asielzoekersproblema- tiek terug tot een boekhoud kundige kwestie, en ondermijnt zij een broodnodige Europese aanpak van de problemen. In het vorige week bekend ge worden plan-Geelhoed wordt onder andere voorgesteld om alleen nog asielverzoeken in be handeling te nemen van vreem delingen die via Schiphol of een van de havens in ons land ko men. Iedereen die via België of Duitsland komt, zou op voor hand de toegang moeten wor den ontzegd. Volgens Vluchte lingenwerk is dit voorstel, dat tachtig procent van de asielzoe kers buiten zou sluiten, volledig in strijd met het internationale Vluchtelingenverdrag. De commisssie^Geelhoed wil voortaan alleen nog opvang bie den aan politieke vluchtelingen en 'echte ontheemden', zoals oorlogsslachtofers uit Bosnië, die via Schiphol of de Noordzee naar Nederland komen. Dat be tekent dat de vergunning tot verblijf op humanitaire gronden en de vergunning tot voorlopig verblijf voor degenen die we gens de toestand in hun land niet terug kunnen worden ge stuurd, zouden worden afge schaft. capelleaan denussel* Mr. Pieter van Vollenhoven, echtgenoot van prinses Margriet, opent vandaag in Capel- le aan den Ussel de nieuwe metrolijn van Rotterdam/Capelsebrug naar dit station, De Terp. Gisteren was De Terp nog leeg en werd er flink geboend om het schoon op te leveren. foto anp worden betaald. Dat ondermijnt het kabinetsbeleid meer Neder landse werknemers in te zetten. Vooral het CDA-kamerlid Van der Linden nam zijn partijge noot De Vries op de korrel. In dramatische bewoordingen nam hij het op voor de 'hard werkende Limburgse tuinder die niet de rekening op zijn bord mag krijgen van het slecht functionerende arbeidsbureau'. Van der Linden is afkomstig uit Limburg. Zijn broer is bestuurs lid van de LLTB en tevens land bouwer. PvdA, Groen Links, en de So cialistische Partij verweten Van der Linden alleen maar oog te hebben voor de belangen van de tuinders. Dat diezelfde tuin ders vaak de CAO ontduiken en daarom Polen aannemen, wordt door de CDA'er niet ver meld. Volgens SP-fractievoorzit- ter Marijnissen, die voor het eerst sprak in de Tweede Ka mer, is aspergesteken 'pokke- werk'. Alleen als het beter be taald wordt, is volgens de SP voldoende personeel voorhan den. Vrachtauto's met twee aanhangers den haag gpd Transportbedrijven willen de weg op met trucks met dubbele aanhangwagens. Ze nemen er al genoegen mee als dat toestem ming daarvoor (voorlopig) be perkt blijft in de periode tussen tien uur 's avonds en zes uur 's ochtends. De transportbedrij ven hebben hun pleidooi neer gelegd in een brief die de weg vervoerdersorganisatie 'Trans port en Logistiek Nederland' (TLN) gisteren aan de kabinets informateurs heeft aangeboden. De 'vrachtwagentreinen' kun nen veel zwaardere vrachten aan dan de vijftig ton die nu ge bruikelijk is. Nachtelijke ritten met dubbele vracht kunnen de kosten van de wegtransporteurs aanzienlijk drukken. „De vertra ging die het beroepsgoederen- vervoer door files oploopt, kost de branche meer dan een mil jard per jaar", aldus TLN-voor- zitter F. Feij. En juist van die fi les zullen ze 's nachts geen last hebben. amsterdam karel van den berg De gespecialiseerde 'angsttandartsen' in Neder land kunnen de toeloop niet bijbenen. Extreem bange patiënten, die na jaren zonder behandeling eindelijk de stoute schoenen aantrekken, komen zes maanden tot een jaar op een wachtlijst te staan. Een enkele kliniek neemt zelfs geen nieuwe angstpatiënten aan. „Je zou dat mankrachtprobleem moeten oplos sen en in de opleidingen veel aandacht aan angst besteden", vindt tandarts-psycholoog Ad de Jongh. Hij is wetenschappelijk medewerker van de Academie voor Tandheelkunde Amsterdam (ACTA), die een kliniek voor bijzondere tandheel kunde herbergt. Eén op de vijf Nederlanders is welgemeend bang en vijf procent van de mensen mijdt daardoor 'de man met de boor'. De patiënten die zich bij de angsttandarts melden, zijn gemiddeld dertig jaar en hebben hun gebit gemiddeld negen jaar niet laten controleren of behandelen. „Maar ik krijg ook mensen in de stoel die al twintig of dertig jaar niet zijn geweest", zegt De Jongh. De Nederlandse tandheelkunde besteedt sinds een jaar ofvijftien serieuze aandacht aan de 'vrees voor de zenuwbehandeling'. Uit Amerika waaide eind jaren zeventig het vragenlijstje over, dat De Jongh nog gebruikt om de diagnose te stellen. Hij toont een voorbeeld, waarop een pa tiënt stellingen als: 'De tandarts gaat in mijn tong, tandvlees of wang boren' en 'Ik stik tijdens de be handeling', honderd procent geloofwaardig noemt. Vaak schuilt achter de angst voor de tandarts een ander psychologisch probleem. „Bij de laatste tien mensen die ik heb gezien, zaten vijf incest* slachtoffers", vertelt De Jongh. Veelal hebben de ze patiënten trauma's opgelopen bij gedwongen orale sex. Ook verkeersongelukken of pijnlijke tandheelkundige behandelingen op jonge leeftijd kunnen leiden tot angst voor de tandarts. „Maar ik krijg ook stoere mannen met tatoeages, die zich niet aan de man in de witte jas durven over geven". De eerste afspraak mondt uit in een plan voor de daadwerkelijke behandeling. „De belang rijkste kenmerken zijn, dat de patiënt steeds weet wat er gaat gebeuren en de controle heeft. Je laat hem bijvoorbeeld een vinger opsteken zodra het pijn doet, en dan stopt de tandarts". Het gaat er om het vertrouwen en uiteindelijk het zélfver- trouwen van de patiënt te winnen. Mensen moeten daarbij hoge drempels nemen. De Jongh kent patiënten die door hun afgetakelde gebit in een sociaal isolement leefden. Hij noemt het voorbeeld van de man die wekenlang bij een praktijk postte, om te kijken of patiënten heel huids naar buiten kwamen. En dan zijn er men sen die dagelijks vakkundig hun eigen prothese maakten, van appel of kauwgum. De Jongh heeft zo'n dertig gespecialiseerde colle ga's in het land. Nog een paar honderd van de zesduizend tandartsen hebben een cursus ge volgd over het omgaan met bange patiënten. Er wordt niet alleen een tekort aan tandartsen voor speld, ook de houding van de beroepsgroep is volgens De Jongh een oorzaak van het 'beman ningsprobleem' en de lange wachtlijsten. „Op de ACTA krijgen studenten drie colleges over angst aangeboden. Die worden slecht gevolgd. Veel stu denten en tandartsen hebben iets van: 'Daar ga je niet voor boren'. Ze vinden het te soft". Verder signaleert De Jongh een financiële belem mering. De tandarts die een angstpatiënt in de praktijk krijgt, kan voor de tijdrovende behande ling bij de ziekenfondsen een uurtarief declare ren. Daarvoor moet hij het ziekenfonds overtui gen dat het 'tarief per gat' niet volstaat. „Er moet sprake zijn van een 'ontoelaatbare ziekelijke nei ging'. Ze zijn bang dat een tandarts zegt: 'Geef mij maar een uurtarief, terwijl hij in vijf minuten klaar is. Maar de ziekenfondsen zijn daarmee toch moderner dan de particuliere ziektekosten verzekeraars. Daar kan de arts helemaal geen uurtarief declareren", aldus De Jongh.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5