Grote bedragen alleen nog bij bank te wisselen 'IRT: Klucht voor moddergooiers' Criminelen misbruiken het telefoonnet steeds vaker Binnenland Monster van de Jura hoort twee jaar eisen Rechter van Albert Heijn-zaak gehaald Belgen boos op 'discriminerende' Nederlanders Zaterdag 28 mei introduceert de ANWB een nieuwe auto JNDERDAG 26 ME11994 ANP Algemeen Nederlands Persbure. CPD Geassocieerde Pers Diensten herdachte babymoord zit nog vast [fuwarden De 67-jarige eierboer uit het Friese Augustinusga fe wordt verdacht van moord op zijn eigen pasgeboren (klein kind moet van de raadkamer van de arrondissementsrechtbank Leeuwarden nog dertig dagen vastzitten. De man zou zijn ichter hebben verkracht en daarna de baby, die uit die ge meenschap geboren werd, hebben omgebracht. De dochter leeft haar vader er ook van beschuldigd dat hij haar heeft ge- vvongen een tweede incestbaby eveneens te vermoorden. Er jjjn inmiddels dertien getuigen gehoord, aldus Justitie. fextielpyromaan en meubelterrorist idhoven» De Eindhovense politie heeft gisteren een 61-jarige wouw aangehouden die regelmatig meubels vernield. Ze werd ip heterdaad betrapt toen ze in een winkel een matras kapot- Ineed. Een paar jaar geleden werd ze ingerekend toen ze in tal winkels rekken met kleding in brand stak. De vrouw is vol lens de politie psychiatrisch patiënt. De politie verdenkt haar i<an meer van dergelijke vernielingen. Jteun voor 'achterlijk' Flevoland irussel Flevoland krijgt 320 miljoen gulden (150 miljoen ecu) an de Europese landen. De Europese Commissie is gisteren ak- ;oord gegaan met de toewijzing van de steun. Lelystad is blij net het geld. Het komt uit het fonds voor de plattelandsontwik- ;eling en uit de fondsen voor landbouw en visserij. De Europese iteun moet 'een wezenlijke bijdrage leveren aan de sociaal-eco nomische ontwikkeling' van Flevoland. Er moeten meer banen ;omen in de polder. Flevoland staat al jaren bekend als foren- jengebied. De meeste inwoners hebben goeie banen in de landstad. NV li: Enige manier om witwassen bij dubieuze kantoren tegen te gaan Wegens poging tot ontvoering en moord amsterdam anp amsterdam gpd Het wisselen van bedragen boven de duizend gulden buiten banken of erkende wisselkantoren zou moeten worden verboden. Dat is de eenvoudigste en meest doel treffende manier om het witten van zwart geld bij du bieuze wisselkantoortjes tegen te gaan. grenscafés, hotellobby's en der gelijke moeten aan controle en meldingsplicht worden onder worpen. Zodra Nederland in zijn totaliteit in de ogen van de georganiseerde misdaad te boek staat als land waar het moeilijk witwassen is, zal de geldstroom zich naar het buitenland verleg gen", aldus Overmars. Het voorstel van de NVB js een uitbreiding van de wet Mel ding Ongebruikelijke Transac- Dat zei mr. L.M. Overmars, di recteur van de Nederlandse ver eniging van Banken (NVB), van middag tijdens de Accountants dag 1994. Naast een verbod op het wisselen van grote bedragen wil Overmars dat niet alleen banken, maar alle burgers ver plicht worden om verdachte transacties te melden. „Wisselkantoren, casino's, ties (MOT), die 1 februari dit jaar in werking trad. Deze ver plicht banken en financiële in stellingen 'ongebruikelijke transacties' bijvoorbeeld gro te contante stortingen of du bieuze overboekingen te melden bij het Meldpunt, dat is ondergebracht bij de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI). De NVB-baas noemde verder de eerste ervaringen met de wet MOT 'niet onbevredi gend'. Volgens de NVB kent bestrij ding van zwart geld via de wet MOT een aantal bezwaren. Bankbedienden moeten een transactie melden als deze aan één van de kenmerken in de wet voldoet. In de praktijk blijkt dat met 95 procent van de transacties die worden gemeld, niets mis is. Bijkomend gevolg is ook dat de meldingsplicht bankmedewerkers blootstelt aan omkoping of chantage door mensen, die er belang bij heb ben dat hun transactie niet wordt gemeld. De wet MOT geldt voor ban ken, wisselkantoren, beurshan delaren, beleggingsfondsen, le vensverzekeraars en assurantie tussenpersonen. Casino's en credit-cardmaatschappijen zul len nog vóór de zomer verplicht worden ongebruikelijke finan ciële transacties van hun klan ten te melden. Tegen een 38-jarige Zwitser, met de bijnaam 'monster van de Jura', is gisteren in hoger be roep voor het Amsterdamse Ge rechtshof twee jaar cel geeïst voor poging tot ontvoering, ern stig misbruik van en moord op Nederlandse kinderen. Volgens de advocaat-generaal kunnen deze pogingen worden bewe zen, ook al heeft de man samen met zijn vriendin nooit recht streeks een kind benaderd. Het openbaar ministerie heeft videobanden gevonden waarop de man een Zwitserse baby en peuter seksueel misbruikt. Voor die feiten moet 'het monster' in eigen land voorkomen. Hij wordt na de uitspraak uitgele verd. De man en vrouw zijn eerder veroordeeld tot achttien maan- [ok: Tegenvaller an één miljard oor asielzoekers uitvoering van de begroting 94 loopt uit de hand. Er is een tenvaller van één miljard gul- >h en er dreigt nog eens een kort van 750 miljoen gulden, ft de schade zoveel mogelijk beperken, mogen de minis- rs geen financiële verplichtin- in meer aangaan. Dat blijkt uit Voorjaarsnota, die minister >k (financiën) aan zijn colle- 's heeft gezonden. Morgen aat het kabinet erover. Het grootste probleem is dat veel meer asielzoekers naar èderland komen dan was ge- amd. Dat kost de staat dit jaar igeveer één miljard gulden ex il Daarbij wordt uitgegaan ft de komst van 50.000 asiel- lekers. In de oude becijferin- in was dat aantal gesteld op LÖÖ0. Daarnaast dreigen er bij alle Ipartementen extra uitgaven igrootte van 750 miljoen gul- to, want het in gang gezette lèid blijkt meer te kosten. Een toot deel daarvan wordt ver- irzaakt door hogere kosten de deelneming aan VN- jdesoperaties (zo'n 250 mil- (Het is nog wel de vraag of het ibinet het voorstel van Kok lerneemt. Het zou betekenen it geen enkele minister de ko- ende tijd geld mag uitgeven n 'nieuwe' verplichtingen, ïdanks dat van de meeste be- otingen nog maar veertig pro- 1 fit is uitgegeven. 'olitici bezorgd iver grote animo oor krasloten j n.haag gpd 'Rechters willen koste wat kost daders arnhem anp Rechter-commissaris mr. La- mens is gisteren door de presi dent van de rechtbank in Arn hem, mr B. van de Pol, van de AH-zaak gehaald. Van de Pol vond het 'goed invoelbaar' dat de betrokken verdachte het ge voel kreeg dat de rechter-com missaris vooringenomen was je gens hem. Dat betekent volgens haar overigens niet dat Lamens ook vooringenomen of partijdig zou zijn. De zaak diende in een 'wra kingsprocedure'. Daarbij staat de vraag centraal of de rechter een'zaak objectief kan beoorde len en of hij niet vooringeno men of partijdig is. Voor zover bekend is het de eerste keer dat de rechtbank een door een ad vocaat ingestelde wraking heeft toegewezen tijdens een open bare rechtszitting, t De zaak is aangekaart door raadsman P. Bovens van de ge ruchtmakende Albert Heijn-af- faire. Bovens probeerde al eer der rechter-commissaris mr. Crol te wraken, maar dat werd niet toegewezen. Volgens Bo vens zijn de rechter-commissa- rissen in de Albert Heijn-zaak •partijdig en vooringenomen, omdat ze koste wat kost daders willen vinden voor de bloedige overval op een AH-filiaal in Oosterbeek in mei 1990 waarbij twee doden vielen en een zwaar gewonde. De rechtbank was het met Bovens eens dat Lamens in sep tember vorig jaar ten onrechte machtigingen heeft gegeven voor het leggen van telefoon taps om gesprekken af te luiste ren. Het gerechtelijke vooron derzoek was toen al gesloten en de rechtbank had hiervoor hele maal geen nieuwe opdracht ge geven aan de rechter-commis saris. Lamens wilde beginnen met het verhoor van de chef van de Regionale Criminele Informa tiedienst (RCID) van het district Gooi- en Vechtstreek over het installeren van de acht, zoals nu blijkt illegale, telefoontaps. De ze RCID-chef moet nu door een andere rechter-commissaris worden gehoord vóór de vol gende zitting in de langslepen de AH-zaak. Die is vastgesteld op 28 juni. Bovens was gisteren zeer ver heugd over de uitspraak. Hij zal opnieuw pleiten voor het niet- ontvankelijk verklaren van het openbaar ministerie in deze zaak, wegens de 'zeer besmette' gang van zaken rondom het po litieonderzoek. Zijn cliënt zit op 8 juni al een jaar in voorlopige hechtenis. Tegen hem is veer tien jaar geëist. Door de toege wezen wTaking is de kans groot dat de zaak weer wordt aange houden, aldus Bovens. De hoofdverdachte zit namelijk nog steeds in Chili en de kans is klein dat de man wordt uitgele verd. brussel» Met een luidruchtige demonstratie door de stad hebben 2.500 Belgische grensar beiders gisteren in Brussel hun woede geuit over 'discriminerende' Nederlandse premie maatregelen. In tegenstelling tot hun Neder landse collega's, die belastingverlaging heb ben gekregen, ontvangen de Belgische grens- werkers geen compensatie voor de verhoging van de sociale premies per 1 januari. Daar door zijn de 15.000 in Nederland werkzame grensarbeiders er gemiddeld tweehonderd gulden netto per maand op achteruitgegaan. De boosheid daarover werd duidelijk gede monstreerd in de Belgische hoofdstad. „Werk voor nop, voor Nederlandse job" en „Grenze loos werken - grenzeloos inleveren", stond op de spandoeken. In de optocht liepen ook FNV-vertegenwoordigers mee. De Belgische vakbonden pleiten voor het instellen van een 'egalisatiefonds', waaruit compensatie aan de grensarbeiders kan worden betaald, foto epa den cel. Volgens de advocaat- generaal kunnen deze pogingen bewezen worden, ook al heb ben de man en zijn vriendin nooit daadwerkelijk een kind rechtstreeks benaderd. Ze reden dagenlang met een auto rond over de Veluwe, op zoek naar slachtoffertjes. In de auto was een speciaal geprepareerde kof fer aanwezig, waarin het gekid napte kind verstopt kon wor den. De koffer was voorzien van luchtgaten. Het gedrag van bei de verdachten was er onmis kenbaar op gericht het delict te voltooien, aldus de advocaat- generaal. De uitspraak is op 8 juni. Asielzoekers in Hooghalen weigeren eten hooghalen gpd In het asielzoekerscentrum in Hooghalen (D) hebben gisteren circa dertig sympathisanten voedsel geweigerd uit protest tegen de uitzetting van een 24- jarige landgenoot. De man, die al eens eerder uit het centrum is verwijderd, mag dertig dagen niet meer in het centrum ko men. Die maatregel nam de di rectie nadat hij het keukenper- soneel had bedreigd met een mes. Daarop ontstond een mas sale vechtpartij tussen ex-Joe- goslaven en Iraki's. De 'hongerstakers' vinden dat het beleid in het centrum niet deugt en dat de directie en de medewerkers liegen over de wa re toedracht van het incident met de jonge 'Joegoslaaf. Daar mee zouden ze een zondebok hebben voor de onrust die on der een deel van de bewoners heerst. De 24-jarige man ontkent met een mes te hebben gedreigd. Hij zegt wel dat hij een keuken mes in zijn hand had, maar dat was zelfbescherming, aldus de man. Hij ontkent ook bij de vechtpartij aanwezig te zijn ge weest. Eerste Kamer 'uit logeren' wegens renovatie den haag» anp Hirsch Ballin en Van Tliijn kopje onder in debat ndanks het succes van de kra- Dterij gedurende de eerste ::ertien dagen is de Tweede imer tegen uitbreiding. PvdA, )A en D66 willen eerst een iderzoek naar de mogelijke rslavende effecten. Het CDA il de reclame voor de kraslote- beperken. Volgens CDA-woordvoerder in der Burg staat de telefoon zijn fractie roodgloeiend. Hij verontrust over het grote suc- s en de onverwacht grote ver- top van loten zodat de kraslo- rij niet het hele jaar door kan Séri. lógelijke verslavende effecten, ,iaar ziet voorlopig geen heil in .eperking van de reclame voor krasloterij. D66 deelt zijn op ging- De WD noemt de ophef 'érdreven. De liberalen^ zijn iet tegen uitbreiding van het intal krasloten, zoals de Ne- 'ferlandse sporttotalisator heeft ivraagd bij monde van voor- fter en oud-PvdA-kamerlid in den Bergh. Op dit moment fn op jaarbasis voor 84 mil- ;n gulden aan krasloten be- likbaar. 'atiënt wurgde Jrouw uit angst ■'oor ontdekking -jvENTER anp -en 51-jarige man heeft bekend ®t hij op 19 mei een 49-jarige Medepatiënte van het psychia- epche ziekenhuis Brinkgreven ij Deventer heeft gewurgd. Op ochtend van die dag had hij |5 gulden uit de kamer van de rouw gestolen, 's Middags be- )ot hij haar te doden uit angst it de diefstal zou worden ont- ikt. Dat heeft de politie giste- |n bekendgemaakt. den haag harm harkema ,Zou minister van justitie Hirsch Ballin nog een tipje van de slui er willen oplichten over moge lijke verschillen van inzicht met zijn collega-minister Ed van Thijn?", vroeg het Groenlinkse kamerlid Rabbae rond een uur of half elf gisteravond. Een ver verste Tweede Kamer stond toen alweer 3,5 uur met de bei de demissionaire bewindslieden in het strijdperk. Uiteindelijk zou tot één uur 's nachts wor den doorgedebatte'erd over de affaire rond de ontbinding van het Interregionale Recherche team Noord-Holland/Utrecht. Het debat was een uitvoerig vervolg op de IRT-séance van 8 april, die zeventien uur duurde en waaruit Hirsch Ballin als zwaar aangeschoten wild te voorschijn kwam. Hirsch Ballin ging niet in op de viaag van Rabbae: „Want dat zou afbreuk doen aan de eenheid van het re geringsbeleid". Schamper gelach uit de ka merbankjes was zijn deel. Want als het de afgelopen maand in de IRT-affaire ergens aan heeft ontbroken, dan was het wel eendrachtig optreden van beide ministers. De aanloop naar het kamer debat van gisteren begon ruim een week voor de verloezingen. Van Thijn viel Hirsch Ballin openlijk aan in Het Parool. Be halve aan 'fundamentalistische' en 'immorele' uitspraken over mongooltjes, had Van Thijn zich 'verschrikkelijk geërgerd' aan 'het volkomen eigen broed sel' van Hirsch Ballin in het IRT- debat in april. Van Thijn (voor malige baas van de Amsterdam se politie) zei er 'schoon ge noeg' van te hebben dat Hirsch Ballin zoveel schuld voor de ontstane puinhoop van de schouders van het openbaar VVD'er Dijkstal slijpt de messen tijdens het kamerdebat. ministerie in Amsterdam had gehaald en op de hoofdstedelij ke politietop had gelegd. Hirsch Ballin reageerde daar op in deze krant weer woedend op- Van Thijn die het vertrou wen in Nordholt en Van Riessen had hersteld. Hij voelde zich ge noodzaakt om voor zijn onder geschikten hetzelfde te doen, de Amsterdamse procureur-gene raal Van Randwijck en diens hoofdofficier Vrakking. En dat terwijl hij, mede namens Van Thijn, op 8 april in de Kamer nog alle vier de Amsterdamse hoofdrolspelers de mantel had uitgeveegd en hen donder en bliksem had voorspeld. Het werd steeds duidelijker dat het nooit meer goed zou ko men tussen beide bewindslie den. Bovéndien duurde het, naar verluidt als gevolg van hun onderlinge ruzie, weken voordat de Kamer opheldering werd verschaft over de afhandeling van de IRT-affaire. Dat gebeur de uiteindelijk in een summier briefje dat in elk geval door de oppositie openlijk als 'onder maats' werd betiteld. Waren WD, D66, Groen Links en de kleine confessionele partijen al boos geweest over de IRT-affai re, hun woede steeg tot het kookpunt nu bleek dat de mi nisters er door hun onderlinge herrie een nóg grotere janboel van hadden gemaakt. WD-wóordvoerder Dijkstal sprak van een 'klucht voor twee heren die met modderkluiten gooien' en 'een belachelijke ver toning met een droevige onder toon'. Zijn ongehoord harde conclusie: „Beide ministers zijn incompetent gebleken". Zijn D66-collega Kohnstamm hield de ministers voor dat de gang van zaken voor beiden aanlei ding had moeten zijn 'om zich op hun politieke functioneren te beraden'. Hirsch Ballin en Van Thijn slaagden er niet in de gevolgen van hun ruzie voor de afhande ling van de IRT-affaire te baga telliseren. Het was dan ook geen echte 'verrassing dat de Kamer met een motie oordeelde dat ze bij de afwikkeling van de IRT- zaak 'ernstig te kort zijn gescho ten, waardoor verdere schade is ontstaan'. In april is Van Thijn door de oppositie nog gespaard. Toen kon alleen Hirsch Ballin een verdere ministeriële carrière op zijn buik schrijven. Voor de CDA-bewindsman leverde het tweede IRT-debat geen nieuws op. Sinds gisteren zit Van Thijn net zo diep in de modder. De ministers zijn niet naar huis ge stuurd, omdat ze hun porte feuille al hebben ingeleverd, de missionair zijn. Een paar weken geleden zei hij nog wel te voelen voor een ministerschap op bin nenlandse zaken in een nieuw kabinet. Dat zit er niet meer'in, hij kan zich weer storten op een andere hobby, een boek schrij ven. „Lijkt me niet de zwaarste straf', zei Van Thijn vannacht. De leden van de Eerste Ka mer verkassen vanaf half ju li voor hun vergaderingen een jaar naar de Ridderzaal, omdat hun vergaderzaal wordt opgeknapt. Om de kosten van de tijdelijke ver huizing binnen de perken te houden, krijgen alle senato ren wel een stoel, maar slechts enkelen een lesse naar. Het is de bedoeling dat de hele zaal van de Eer ste Kamer wordt terugge bracht in de staat waarin zij verkeerde bij de eerste inge bruikname in de zeventien de eeuw. De plafondschilde ringen worden schoonge maakt en schade door lek kage wordt hersteld. De re novatie wordt geschat op drie miljoen gulden. Met ingenieuze trucs wordt abonnee op kosten gejaagd utrecht gpd Steeds vaker misbruiken crimi nelen het openbaar telefoonnet. Via ingenieuze trucs jagen zij nietsvermoedende abonnees op hoge kosten, onder meer door stelselmatig misbruik van draadloze telefoons en autotele foons te maken. Het komt bo vendien steeds meer voor dat de onderwereld PTT'ers om koopt. „Voor de georganiseerde mis daad zijn wij een interessant bedrijf geworden", zegt woord voerder A. van de Wetering van PTT Telecom. Het bedrijf beves tigt de toenemende tendens dat 'de onderwereld in de bovenwe reld infiltreert'. Dit jaar maakten zich ten minste tien PTT'ers schuldig aan corruptie. PTT Te lecom heeft inmiddels voor 1.500 vertrouwensfuncties een 'verhoogd veiligheidssysteem' ingevoerd. Al eerder werd bekend dat criminelen telefoongesprekken afluisteren. Vorige week bleek dat ook gesprekken van Amster damse agenten werden af getapt. Het vermoeden bestaat dat daarbij PTT'ers werden in geschakeld. Een van de trucs is dat crimi nelen 'meeliften' op de kiestoon van een abonnee. Door met hun niet-goedgekeurde, draad loze toestellen dezelfde fre quentie te kiezen als het appa raat van een abonnee, kunnen zij binnen een straal van 150 meter op andermans kosten bellen. Incidenteel misbruik was al langer bekend. Maar in een aantal wijken van grotere ste den pakken criminelen het in middels grootschaliger aan. Op de hoek van de straat verkopen ze de illegale draadloze toestel len tegen spotprijzen. Directeur J. Kooij van PTT Telecom Net werkbedrijf in Den Haag: „Ver volgens rijdt 's nachts een busje door de wijk en bellen diezelfde verkopers doodleuk op kosten van hun klanten naar bijvoor beeld Colombia of Egypte ge beld". Een andere truc is het 'aanha ken' op verbindingen tussen klant en centrale. Alhoewel PTT Telecom ruim 140 miljoen gul den heeft uitgetrokken voor ul tramoderne beveiliging, is een klein deel van de verdeelkasten (zo'n vijf procent) nog niet voorzien van gepantserde ka bels. Volgens PTT Telecom wordt 'fysieke inbraak binnen kort onmogelijk'. Ook autotelefoons zijn doel wit. Erkende dealers program meren bij verkoop van een au totelefoon een nummer in het toestel. Dubieuze dealers geven die code door aan criminelen. De cijferreeks wordt vervolgens 'ingebrand' in een gestolen au totelefoon waardoor wederom op kosten van een ander kan worden gebeld. Andere onver klaarbare gesprekken, vooral op dure 06-nummers, lijken vol gens PTT Telecom voort te ko men 'uit motieven als criminali teit en verhoging van de 06-om- zet'. Volgens Kooij hoeven abon nees niet bang te zijn dat zij op draaien voor het misbruik van het telefoonnet door derden. „Is sprake van een plotselinge piek in de telefoonkosten, dan trek ken we natuurlijk eerst grondig de oorzaak na. Blijkt er geen aanwijsbare reden te vindeit, dan wachten we eerst af of de telefoonnota weer de normale hoogte bereikt. Is dat zo, dan schelden we in de meeste geval len een deel van de hoge reke ningkwijt."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3