Ramaphosa voorzichtig maar vastberaden op weg naar presidentschap IRT-zaak steeds bizarder Feiten &Meningen Maori's bang voor blanke extremisten uit Zuid-Afrika 'Bonden vrijen net zo lang totdat ze moeten trouwen' DONDERDAG 26 ME11994 Wie op een hoge post een complete bende van zijn werk maakt, moet niet verbaasd zijn dat hij zijn functie verliest. Zeker niet als het om zware overheidstaken gaat. Functioneringsgesprekken of niet, conse quenties kunnen moeilijk uitblijven als een onafhankelijke commissie de grove fouten tot in detail vaststelt en kabinet en de Tweede Kamer de uitkomsten van het on derzoek onderschrijven. Zo niet als de problemen in Amsterdam spelen. De IRT-affaire verwordt steeds meer tot een bizarre klucht. Niet voor niets had de nieuwe Tweede Kamer gisteravond on gekend felle kritiek op de al zwaar gehaven de ministers Van Thijn en Hirsch Ballin. Toch veranderde er niets wezenlijks aan de affaire, wat ook eigenlijk op voorhand niet viel te verwachten. Demissionaire ministers hangen immers staatsrechtelijk in het luchüedige. Desondanks werd het absurde van de thans ontstane situatie opnieuw dui delijk zichtbaar. De commissie-Wierenga heeft in een lij vig rapport een vernietigend oordeel geveld over de omstreden opheffing van het Inter regionaal Rechercheteam Noord-Hollan- d/Utrecht. De schuld daarvan wordt bij po litie en openbaar ministerie in Amsterdam gelegd. Hoofdcommissaris Nordholt, com missaris Van Riessen, hoofdofficier Vrak- king en procureur-generaal Van Randwijck krijgen stuk voor stuk zware verwijten. Het kabinet deelt de conclusies, de minis ters Van Thijn en Hirsch Ballin verbinden er voor zichzelf geen gevolgen aan, maar zeg gen wel functioneringsgesprekken met de betrokkenen toe. En vervolgens blijft ieder op zijn post en krijgt Nordholt zelfs de lei ding van een nieuw Interregionaal Recher cheteam. „Na al dat negatieve gedoe hebben politi ci de burger nog heel wat uit te leggen, wil de politiek niet net zo ongeloofwaardig worden als in Italië of België", aldus com missievoorzitter Wierenga. En zo is het pre cies. We zien ministers die de verantwoording dragen voor ernstig falen, maar om uiteen lopende politieke redenen mogen aanblij ven en elkaar daarna ook nog eens publie kelijk in de haren zitten. We zien hoge Am sterdamse politie- en justitiefunctionarissen die voor een deel zelfs bewust niet doen waarvoor ze zijn aangenomen, maar rustig kunnen blijven zitten. We zien ook allerlei geheime informatie die in Amsterdam bin nen de kortste keren op straat ligt. Het is niet meer uit te leggen. Tenzij je er van uit moet gaan dat met betrekking tot Amsterdam andere normen gelden dan voor de rest van Nederland. Waar de poli tiek, justitie en politie op de bres moeten staan voor een consistent en integer beleid, stemt die gedachte weinig vrolijk. ARTHUR MAANDAG Cyril Ramaphosa, de secretaris-generaal van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), is nog volop in de race voor de opvolging van Nelson Mandela tot president van Zuid-Afrika. Met zijn verkie zing dinsdag tot voorzitter van de grondwetgevende vergadering (de gecombineerde Eerste en Tweede Kamer) bouwt Ramaphosa verder aan de machtsbasis die hem op de hoogste post in het land moet brengen. Ramaphosa bedankte voor een baan in het kabinet van Mandela, nadat hij de strijd om het vice-presidentschap had verloren van Thabo Mbeki, de ai mabele voorzitter van het ANC. Velen schreven hem hierop af, omdat zij net als voorheen, een kabinetspost zien als opstap naar het presidentschap. Maar in een democratie werkt het an ders. De parlementariërs en de ach terban van het ANC kiezen een nieu we president, en niet een kleine kring kabinetsleden. Ramaphosa hij heeft de ambitie en de vaardigheden voor het presidentschap weet dat. Daarom zit hij nu in het parlement, is hij voorzitter van de beide kamers waar politiek gevoelige onderwerpen worden behandeld en heeft hij het beheer over de partij als secretaris-ge neraal. In de aanloop naar de verkiezingen was Ramaphosa de hoofdonderhan delaar van het ANC bij het samenstel len van een interim-Grondwet. Hij was in die baan in zijn element. Op cruciale momenten heeft hij vastgelo pen besprekingen opnieuw losgetrok ken (in samenwerking met minister Roelif Meyer van de Nationale Partij). En uiteindelijk heeft Ramaphosa een akkoord uit het vuur gesleept, waar van analisten zeggen dat het de rege rende Nationale Partij op alle fronten heeft geklopt. Gewapend met die kennis en ervaring gaat Ramaphosa nu als voorzitter werken aan het schrijven van de nieu we Grondwet. Deze besprekingen zul len twee jaar duren. De vraag is wat Ramaphosa daarna gaat doen. Mandeia's opvolging is actueel: het is een zaak van landsbelang, en dat is één reden voor speculatie over moge lijke kandidaten voor die post. Een andere is dat Mandela met zijn 75 jaar niet meer de jongste is. Bovendien is binnen het ANC al geruime tijd een sluipende machtsstrijd gaande, waar bij facties zich achter Mbeki of Ra maphosa opstellen. Mbeki weet zich verzekerd van de steun van ANC'ers die in ballingschap aan de afschaffing van apartheid heb ben gewerkt, en dankzij zijn goede contacten met Winnie Mandela ook van de radicale jongeren binnen de partij. Ramapahosa vindt steun bij de arbeiders en de 'democratische bewe ging', de mensen die in Zuid-Afrika zelf het systeem van raciale onder drukking hebben bestreden. De 41-jarige Ramaphosa is geschoold als advocaat en verdiende eerder zijn sporen in de vakbeweging. Van 1982 tot 1991 was hij als secretaris-gene raal van de vakbond voor mijnwer kers, de NUM, de drijvende kracht achter zowel de uitbouw van die bond, als het georganiseerd verzet te gen de mijndirecties die werden ge zien als verlengstuk van de apart heids-regeringen. Hoewel Ramaphosa met zijn NUM de grootste staking uit de geschiedenis van Zuid-Afrika verloor, in 1987, is hij erin geslaagd de lonen voor de zwarte arbeiders op te trekken en hun leefsi tuatie te verbeteren. Sinds 1985 speel de Ramaphosa een belangrijke rol in het vormen en uitbouwen van de vak federatie Cosatu, nu het belangrijkste vakverbond in het land. Vanuit die achtergrond kreeg Ramap hosa diverse organiserende functies in ANC-commissies. Hij geniet ontzag bij zowel werkgevers, werknemers als politici. Hij staat bekend als een bril jant strateeg, een bikkelhard onder handelaar die altijd zijn huiswerk heeft gedaan en vele stappen vooruit denkt, en een uitstekend organisator. Het zijn ideale eigenschappen voor een man die naar het presidentschap streeft. JOHANNESBURG JOHN VAN SCHAIK MEDEWERKER De Maori's zien met angst en beven de toekomst tegemoet. ARCHIEFFC In Nieuw-Zeeland is grote be roering ontstaan door de immi gratie van extreemrechtse blan ken uit Zuid-Afrika, die na de ontmanteling van de apartheid hun land de rug toekeren en een sterke voorkeur voor Nieuw-Zeeland blijken te heb ben. Vooral de inheemse Maori- bevolking slaat alarm. In 1992 emigreerden nog maar 382 Zuidafrikanen naar Nieuw- Zeeland. Vorig jaar liep dat op tot 2.799. Alleen al tijdens de eerste vier maanden van dit jaar namen 1.626 blanke Zuidafrika nen de wijk naar Nieuw-Zee land. Eerder deze maand arriveerde de Zuidafrikaanse geestelijke Jan Smith, pleitbezorger van de blanke overheersing over ande re rassen, met zijn gezin in Nieuw-Zeeland. Smith was in eigen land de leider van de Kerk van de Schepper én werd als immigrant in Nieuw-Zeeland toegelaten op grond van zijn professionele kwalificaties. Smith is kernfysicus. Tegen zijn volgelingen in Zuid- Afnka predikt hij dat 'het cultu rele erfgoed van het blanke ras wordt bedreigd door onze doodsvijanden: joden, kaffers en ander slijk'. Leden van Smiths rechtse christelijke groe pering waren betrokken bij de moord op minstens twee zwar ten en worden beschuldigd van het beramen van terroristische activiteiten. Bovendien zou Smiths beweging banden heb ben met neo-nazistische orga nisaties in Duitsland, Groot- Brittannië, Verenigde Staten, Canada en Latijns-Amerika. De komst van het gezin Smith heeft de woede gewekt van Nieuwzeelandse anti-racisme- groeperingen. Ongeveer dertig actievoerders postten onlangs bij Smiths huis in Auckland (ge huurd van een Aziatische huis baas) beukten op de deur en schreeuwden door luidsprekers: 'Het slijk komt op bezoek'. Ac tieleider Dick Cuthbert zei on langs in een populaire talkshow: „Onze ergste nachtmerrie is uit gekomen." Jurist Taki Anaru van de Maon Juridische Dienst in Wellingtq zegt dat Smith naar Zuid-Afrik moet worden teruggestuurd omdat zijn verblijf in Nieuw- Zeeland in strijd is met het Vei e drag van Waitangi. Daarin sta< |i dat de soevereiniteit en cultuu van de Maori's moet blijven g< waarborgd. Maori-organisaties hebben he jj immigratiebeleid van de over heid al in 1991 bekritiseerd, oi f dat de inheemse bevolking er niet in wordt gekend. Een hoo i zitting hierover moet nog plaatsvinden. Minister Maxwell (immigratie) Ij zegt open te staan voor een ra: cisme-test bij de immigratie procedure of voor het opstellei j van een 'zwarte' lijst met be kende racisten, maar alleen als de publieke opinie daar volled j achter staat. De roep om een t tale stop op de immigratie stroom uit Zuid-Afrika noemt Maxwell 'een te extreme maat j regel'. De Raad voor de Burgerrechte i waarschuwt er echter voor da; het moeilijk is een grens te tra ken als het om het uiten van e tremistische ideeën gaat. Het daadwerkelijk trekken van die grens door een racisme-test of een zwarte lijst, zou een g lijk precedent kunnen scheppif bij de vrijheid van politieke mi ningsuiting in het algemeen. Imm igrat ie-adviseurs zeggen dan ook dat Maxwell nauwelij juridisch houvast heeft om Smith het land uit te zetten. David Cooper van het Malcolr Pacific-adviesbureauzegt dat de minister alleen een verblijfs vergunning kan intrekken als die is verkregen door 'fraude, een valse of misleidende voor stelling van zaken of het verbe gen van relevante informatie'. Aangezien de Nieuwzeelandsé immigratie-autoriteiten niet aan de kandidaten wagen hur mening over racisme te geven kan Smith onmogelijk worden beschuldigd van misleiding. SYDNEY KALINGA SENEVIRATNE Verlies aloude bondgenoot CDA dwingt boerenbonden tot federatie WIM STEVENHAGEN De Nederlandse boeren en tuin ders zijn decennia lang ge trouwd geweest met het CDA. Met de uitslag van de kamerver kiezingen is een scheiding inge zet. De agrarische lobby moet op zoek naar nieuwe partners. Het Landbouwschap wankelt. De natuurbeweging lonkt. Deze week viert,het schap zijn 40-jarig bestaan. Sinds 1954 vormt het een overlegplatform voor agrarische werkgevers en werknemers. Die samenwerking is een succes gebleken. Het Landbouwschap was dè spreek buis van agrarisch Nederland. De overheid kon geen regel doorvoeren zonder instemming van het boerenfront. Vooral dankzij de historische band met het CDA. Sinds 1958 is de mi nister van landbouw steevast van CDA-huize geweest. Inmiddels is de omgeving van het boerenerf ingrijpend veran derd. Internationaal worden be schermende subsidiestelsels af gebouwd, neemt de concurren tie toe en dalen de prijzen. Te gelijkertijd vergen natuur en milieu kostbare investeringen. De samenleving stelt haar eisen; de land- en tuinbouw heeft slechts te gehoorzamen. De Wageningse hoogleraar Ger van Dijk, directeur van de Na tionaal Coöperatieve Raad, voorziet dat die tendens zich voortzet. „De relatie tussen de landbouw en de samenleving wordt zakelijker. Twee hoofd punten bepalen de discussie. Allereerst de economische bete kenis van de land- en tuinbouw. Ten tweede gaan natuur en landschap een grotere rol spe len." De lagere opbrengsten en hoge re kosten hebben inmiddels ge leid tot een landbouwcrisis. De inkomens zijn in enkele jaren tijd rigoreus gedaald. De econo mische tegenwind heeft bressen geslagen in het boerenfront. Van eenheid is allang geen sprake meer. Noordelijke en zuidelijke boeren zitten elkaar in de haren over het mestover schot. Werkgevers en werkne mers ruziën over de tuinbouw- CAO. Het ministerie van land bouw krijgt geregeld bezoek van boze boeren, met en zonder tractor. Bij de verkiezingen kreeg het CDA de rekening gepresenteerd voor alle malaise. Veel boeren en tuinders hebben de partij ge straft omdat zij niet in staat is gebleken het onheil af te wen den. De steun van de boeren voor het CDA is niet langer van zelfsprekend, waarschuwde de Brabantse boerenvoorman Ad Latijnhouwers een half jaar ge leden. Profetische woorden. Volgens peilingen heeft het CDA de helft van zijn aanhang onder de agrariërs verloren. De politieke aardverschuiving heeft ook een keerzijde. Nu het CDA aan macht heeft ingeboet, zijn de boerenvoormannen tot hun grote schrik hun Haagse bruggehoofd kwijt. We worden nu gedwongen andere ingangen te zoeken, zegt Jef Mares, CDA- lid en voorzitter van de Katho lieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond (KNBTB). „Tot nu toe was de belangenbeharti ging nogal eenzijdig gekleurd, op het CDA gericht. Dat moet veranderen. Ongeacht of er een paarse coalitie komt of niet. We moeten ons veel breder richten op alle grote partijen." Premier Lubbers noemde een paarse coalitie onlangs een ramp voor de land- en tuin bouw. Landbouwminister Buk man onderschrijft dat, zij het in mildere bewoordingen. „Het CDA heeft het belang van de agrarische sector voor econo mie en landschap altijd erkend. De andere partijen helaas wat minder. Ik geloof niet dat een paarse coalitie goed is voor de sector. De dominantie van PvdA en D66 zal vrij groot zijn. En de WD is tegenwoordig toch min der in de landbouw geïnteres seerd dan vroeger." WD-landbouwspecialist Piet Blauw bestempelt de angst voor een paarse coalitie als koudwa tervrees. „Die vrees is gebaseerd op emotionele gronden, niet op feitelijke. Trouwens, wat heeft het CDA de afgelopen vier jaar nou gedaan voor de landbouw? De WD is als partij met de grootste boerenaanhang graag bereid de nieuwe minister van landbouw te leveren, verzekert het Kamerlid. „Een liberale be windsman op landbouw kan een frisse wind brengen." Gestimuleerd door de nieuwe politieke verhoudingen steve nen de regionale en nationale boerenorganisaties in hoog tempo af op een fusie. Jarenlang was het onmogelijk tot één gro te boerenbond te komen, uit angst de eigen identiteit te ver liezen. Vooral de katholieke en protestante bonden waren huiverig. Nu is plotseling het besef doorgedrongen dat agra risch Nederland niet is gebaat bij versplintering. Volgend jaar gaan alle zeventien bonden op in een federatie. Daarin krijgen de vier bedrijfstakken melk veehouderij, tuinbouw, inten sieve veehouderij en akkerbouw een hoofdrol. De verzuiling maakt plaats voor een zakelijke opdeling. De federatie is niet meer dan een tussenstap op weg naar een volledige fusie, weet Blauw. „De bonden vrijen net zolang tot ze moeten trou wen." Het Landbouwschap wordt het slachtoffer van de vrijerij. Jef Mares: „Het Landbouwschap was tot nu toe spreekbuis van de boeren en tuinders. Die rol verandert als de landbouw zich via de federatie aan de politiek presenteert. Wanneer de werk gevers zich apart manifesteren is het denkbaar dat de werkne mers hetzelfde gaan doen." Krijgt Mares gelijk, dan is het lot van het Landbouwschap beze geld. Zonder de belangenbehar tiging resten slechts wat over heidstaken, zoals het uitschrij ven van verordeningen en het innen van heffingen. Zo'n in cassobureau zal bij de boeren niet populair zijn, waarschuwt Bukinan. „Ik ben bang dat de organisaties zich zozeer richten op de federatievorming, dat ze de negatieve gevolgen voor het Landbouwschap uit het oog verliezen. Met een beperkt ta kenpakket is het maar de vraag of de overheid het schap nog i stand wil houden." Voorzitter Arjan Kamp van he Nederlands Agrarisch Jongere Kontakt (NAJK) ziet slechts uitweg. „Het Landbouwschap moet ook de natuur- en miliei beweging en de consumenten bonden toelaten in zijn gelede ren. Anders is het gedaan met het schap." De natuurbeweging ruikt haai kans nu de boerenlobby de oq de paden verlaat. Tot nu toe zijn milieu-organisaties bij landbouwzaken nog altijd gee volwaardig onderhandelings partner. Zo sloten kabinet en Landbouwschap vorig jaar eei mestakkoord, terwijl de miliei beweging slechts voor spek en bonen meepraatte. Voorzitter Pieter Winsemius v Natuurmonumenten (725.000 leden) voorziet een ommekee Hij verwacht dat natuur en landbouw samen gaan optrek ken. „Het klinkt misschien gel uit mijn mond, maar de natui beweging is gebaat bij een ste ke boerenorganisatie. Land bouw en natuur hebben geza menlijke belangen. Het platte land loopt achter. Het verpau pert. Dat treft zowel de natuur als de landbouw. Beide zijn dil gebaat bij vernieuwing van hel platteland. Ik voorspel dat wij negen van de tien keer aan de zelfde kant komen te staan." I DEN HAAG KEES PIJNAPPELS Cyril Ramaphosa heeft de kwaliteiten in huis om een waardig opvolger te worden van Nelson Mandela. FOTO AFP CKf/WMAiir&ir o?m in6£K-- ■«to»... fyf! wei H6SS6KS Al teH MKziewujKÉ. mm her M;

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2