Oremans promoot vrouwentennis De Roode optimistisch na bezoek aan chirurg Sport Verlenging wordt TAVV noodlottig Voorzichtige rentree Nelissen in kleine Belgische profkoers ^V'ers naar Groningen )ude Milla scoort weer Andre Agassi kan verlies niet bevatten CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464. PLV.-CHEF ROB ONDERWATER. 071 -356463 nie-operatie waarschijnlijk niet nodig Iet eerste bezoek aan een orthopedisch chirurg eeft Ron de Roode gisteren optimistisch ge temd. Maandagavond viel de Telstar-speler hal- erwege de tweede helft van het nacompetitiedu- I met ADO Den Haag (1-0) uit met een ogen- chijnlijk ernstige blessure. Het eerste medische nderzoek in Den Haag leverde in elk geval het oede nieuws op dat operatief ingrijpen naar alle 'aarschijnlijkheid niet nodig is. Op 6 juni voert de Haagse chirurg Bos, die De ioode onder behandeling heeft, een scan-onder- oek uit. Pas dan kan een duidelijke diagnose 'orden gesteld. Zeker is dat de 29-jarige Leide- 7 aar de banden in zijn rechterknie zwaar heeft y errekt. Dokter Bos vermoedt, nadat hij gisteren e knie heeft bekeken, dat één band gedeeltelijk gescheurd. In dat geval is opereren niet nodig n kan de kwetsuur door rust genezen. De Roode zelfs op 11 juli, de dag waarop Telstar begint iet de voorbereiding op het nieuwe seizoen, van e partij kunnen zijn. Op maandagavond was De Roode nog aange- agen. Nu de blessure lijkt mee te vallen, bekijkt ij de situatie van de positieve kant. Dit is immers f en voetbalkwetsuur die vanzelf zal genezen. Hij it nu in een andere situatie als vorig jaar, toen bij - lem een gezwel in de onderbuik werd geconsta- :erd. Daarvan herstelde hij wonderbaarlijk snel. Het heeft De Roode ook een nuchtere kijk op het leven gegeven. De rechterknie wordt ondersteund door een brace, met behulp van krukken kan hij zich goed voortbewegen. Vier dagen na het scan-onderzoek reist De Roode met zijn gezin af naar Portugal. Gedurende twee weken wil hij met alle stress van het afgelopen jaar afrekenen. Om met goede moed aan het komende seizoen te beginnen. Hoe triest de afsluiting van dit seizoen ook is. Want het had voor hem zo mooi kunnen zijn. Nadat hij na de pauze van de wedstrijd tegen ADO Den Haag op Schoonenberg was ingevallen voor Richard Plug, kreeg hij twintig minuten later de kans om Telstar op voorsprong te schieten. Oog-in-oog met de Haagse goalie René Stam kwam hij net een stap te laat, waardoor hij met zijn voet bleef haken. In plaats van 1-0, de beves tiging van zijn terugkeer, was De Roode weer te rug bij af. In de lappenmand. De ongelukkige actie van zijn spits is voor trai ner Simon Kistemaker het bewijs van zijn stelling dat De Roode nog niet helemaal fit was. Kistema ker: „Een fitte De Roode maakt zo'n bal af. Dat heb ik hem al zo vaak zien doen. Het zou een ty pisch De Roode-doelpunt zijn geweest. Iedereen riep dat hij moest worden opgesteld. Zelf zei hij ook dat hij topfit was. Ik loop lang genoeg mee om daaraan te twijfelen. Ik heb daarvoor steeds gewaarschuwd. Als je te vroeg begint, loop je het risico op een ernstige blessure. Helaas zijn mijn woorden uitgekomen." Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen o/d Rijn, of maak een afspraak: tel. 01720-22100 TAW daalt af naar de Afdeling Leiden. De zaterdagvierdeklas ser uit Ter Aar moest gister avond op het veld van Rohda '76 in Bodegraven in allerlaatste instantie het onderspit delven tegen het Driebrugse WDS. TAW verloor het tweede beslis singsduel pas na verlenging met 6-4. Het krachtsverschil tussen beide degradatiekandidaten was over 240 minuten gemeten vrijwel nihil. In het pinkster- weekeinde bleef een beslissing na twee uur nog uit (1-1). Maar in de hectiek van de doelpunt rijke allerlaatste beslissingswed strijd ging de ploeg uit Ter Aar gisteravond uiteindelijk kopje onder. Aanvankelijk zag het daar niet naar uit. Bas Westerwaal kopte al in de eerste minuut raak uit een voorzet van Frank Aartman. Aan de andere kant sloeg Dan ny Machielsen echter genade loos terug. De spits van WDS bepaalde de ruststand op 2-1 en bouwde halverwege de tweede helft de voorsprong van zijn ploeg zelfs uit naar 3-1 In de slotfase, die TAW met tien man moest afwerken om dat Meiko van Veen met twee gele kaarten van het veld was gestuurd, bracht Kees Hoogenes de spanning terug na een goede strafschop (3-2). Aartman - met een gele kaart bestraft - bracht TAW vlak voor het einde van de reguliere speeltijd op 3-3. De noodzakelijke verlenging begon slecht voor de moege streden Teraarders. Binnen drie minuten passeerden Rob en Ramon de Koning doelman Pa- trcik Hubink: 5-3. Nog één keer kwam TAW terug, toen Hoog enes vanaf elf meter een over treding ten opzichte van Wes terwaal mocht wreken (5-4). Maar in het begin van de twee de helft van de verleninging be zegelde Machielsen het lot van TAW: 6-4. Ron de Roode afgelopen maandagavond nadat hij in botsing is geko men met Den Haag-keeper René Stam. Links Telstars clubarts Ron Pe ters, rechts verzorger Jan Spierenburg. foto united photos de boer poppe de boer Danny Nelissen heeft zijn rentree in het profes sionele wielerpeloton gemaakt. De Limburger koos na het groene licht van de artsen en de KN- WU een kleine koers in België: Houthalen - Helchteren. Na ruim 150 kilometer finishte Nelis sen vermoeid als zestiende, op 56 seconden van de Belgische winnaar Jan Bogaert. Nelissen wachtte maanden op het moment dat hij weer op de fiets kon klimmen. Op 18 januari •'ontdekten artsen in Veldhoven tijdens een keu ring een hartritmestoornis bij de jonge professio nal. Ploegleider Priem wilde geen risico's nemen, waarna de KNWU uit voorzorg zijn licentie in trok. In plaats van zijn oude vak als metselaar en straatmaker weer op te nemen, vocht Nelissen te rug. Uiteindelijk constateerden artsen na inten sieve onderzoeken dat de afwijking aan het hart ongevaarlijk was. Dinsdag kreeg de belofte van TVM de fel begeerde licentie terug. Een dag later reed hij weer temidden van zijn oude collega's. Met wat overgewicht, maar tevre den. De 4000 trainingskilometers waren niet voor niets geweest. „Als ik nog een onzeker gevoel zou hebben, zou ik niet meefietsen", zei hij bij zijn af rekening met de zwarte periode uit zijn loopbaan. Priem heeft nog geen beslissing genomen. TVM liet Nelissen dinsdag weten dat hij eerst een ver klaring moet ondertekenen, waarin hij het spon sorende bedrijf vrijwaart van alle risico's. Pas daarna zou hij weer in de ploeg worden opgeno men. De renner heeft nog niet getekend. Zijn manager Krikke: „Dit is een beetje te veel van het goede. Zeker na alle onderzoeken en de resulta ten daarvan." FC Twente Iaat Pahlplatz vertrekken nNDHOVENBoudewijn Pahlplatz staat de komende driejaar bij pSV onder contract. De Eindhovense clubleiding bereikte giste ren een akkoord met FC Twente over de transfersom. Het be drag werd niet bekendgemaakt. PSV was in een eerder jjhdium al met de 22-jarige aanvaller tot overeenstemming gekomen. Boudewijn Pahlplatz, zoon van voormaligTwente-speler Theo, is de eerste grote aankoop van PSV na de maanden geleden aan gekondigde schoonmaak. Een groot'gedeelte van de selectie moet verdwijnen. De Belgische spits Luc Nilis moet binnenkort het voorbeeld van Pahlplatz volgen. PSV is het met Anderlecht eens over de trans fersom. Met de speler wordt nog onderhandeld over de Financi en. De Eindhovenaren zoeken ook nog een doelman. Wendlinger geeft teken van leven nice Karl Wendlinger heeft zijn ogen geopend. Dat was gisteren het eerste teken van leven van de Formule-I-coureur nadat hij dinsdag uit de 'kunstmatige coma' is gehaald. Ook bewoog de Oostenrijker, die twee weken geleden tijdens de training in Monaco crashte, armen en benen. Dat heeft Diego Tamasini van het Sauber-team, waartoe Wendlinger behoort, bekendgemaakt. De Italiaan Andrea Montermini (29) rijdt de komende twee races in de Formule I voor het Simtek-teain. Hij is aangetrokken als vervanger van de Oostenrijker Roland Ratzenberger, die een maand geleden bij training voor de Grand Prix van Imola om kwam. De rest van het seizoen start de Fransman lean-Marc Gounon (31) naast eerste rijder David Brabham. Zege levert in Italië drie punten op milaan ln de Italiaanse voetbalcompetitie wordt een overwin ning volgend seizoen met drie punten beloond. De clubs uit de twee hoogste divisies besloten daartoe gisteren tijdens een bij- Eenkomst in Milaan. De maatregel moet vandaag door de voet balbond worden bekrachtigd. Het afgelopen seizoen werd al met de nieuwe regel geëxperimenteerd in de derde divisie. Het extra winstpunt stimuleerde de clubs tot aanvallender voetbal. In de Engelse competitie wordt al sinds het seizoen 1981/82 met drie punten voor een overwinning gewerkt. De wereldvoetbalfedera- tie (FIFA) is ook voorstander van het systeem. In de eerste ronde an het WK in de Verenigde Staten is een overwinning goed voor drie punten, een gelijkspel levert één punt op. <DHOVENanpMet beide spelers moet FC Gro ningen de zaak nog afronden. SV en FC Groningen hebben Béerens kwam vorig seizoen lereenstemming bereikt over op uitleenbasis uit voor MW. transfer van Raymond Bee- Op dit moment is hij op Kreta is en Alfred Schreuder naar waar de Maastrichtse club deel- Groningse eredivisieclub, neemt aan een toernooi. lenfica niet meer te achterhalen sabon rtr/sidnoorden drie punten uit het vuur. wee wedstrijden voor het ein- Hoewel Michel Preud'homme E van de competitie is Benfica ook aanbiedingen had van an- impioen geworden van Por- dere clubs, koos de nationale I igal. Het is de dertigste lands- doelman van België voor Benfi- lel voor de club uit Lissabon, ca. „Die club straalt prestige uit ie gisteren de Belgische doel- en heeft ambities. Bovendien an Michel Preud'homme (35) maakt de thuishaven van de KV Mechelen voor twee jaar ploeg, Estadio da Luz, onder- oKetft vastgelegd. deel uit van de voetbalgeschie- De* ploeg van trainer Toni denis", aldus Preud'homme elde het kampioenschap veilig vanuit het trainingskamp van de 3-0 overwinning op Gil de Belgische ploeg in Font-Ro- icente. De doelpunten waren meu in Frankrijk, in Joao Pinto (twee keer) en Het is de derde keer in zijn assili Koelkov. loopbaan dat de international iNaaste concurrent Porto heeft (49 interlands) de mogelijkheid :n achterstand van vier pun- had bij een Portugese club te te- i. De titelhouder kan in pun- kénen. In het verleden liet hij in gelijk komen met Benfica. aanbiedingen van Porto en dat geval telt het onderlinge Sporting Lissabon lopen. Bij KV isultaat. Benfica sleepte dit sei- Mechelen kon hij een langduri- oen tegen de aartsrivaal uit het ge verbintenis krijgen. DXERRE lilla heeft weer gescoord voor Kameroen. De inmiddels 42-jarige eld van de wereldtitelstrijd in Italië van vier jaar geleden maakte isteravond de enige treffer voor zijn land in de oefenwedstrijd in tegen Auxerre. Kameroen verloor met 1-2. Australië heeft de kandidatuur voor de organisatie van het WK oetbal in 2002 ingetrokken. Het land heeft nu de zinnen gezet op 006. Voor 2002 zijn Japan, Zuid-Korea en Colombia kandidaat. Sampras bindt strijd aan met Hollanders parus»- Als Pete Sampras volgende week Roland Garros wil winnen, moet hij eerst een paar Hollandse horden ne men. In de derde ronde komt hij uit tegen Paul Haarhuis, die gisteren de laatste 32 bereikte over de rug van Lars Jonsson. Als 'Sweet Pete' dat duel wint, krijgt hij naar alle waar schijnlijkheid Richard Kraji- cek op de koffie in de vierde ronde. Als tenminste alles vol gens schema verloopt en daar ziet het naar uit. Kraji- cek won gisteren ook zijn duel uit de tweede ronde tegen de Fransman Thierry Champion (de nummer 192 van de wereld kreeg een wild card). In vier sets was de 22-jarige Hagenaar klaar met de door het thuispu bliek luidruchtig aange moedigde Champion: 6-3, 6-3, 4-6, 6-2. „Ik voel me fy siek goed. Wat nog belang rijker is: ik merk dat ik weer instinctief ga tennissen, dat is een goed teken." Haarhuis had meer moei te in zijn tweede wedstrijd. „Maar dat had ik ook ver wacht", aldus de 28-jarige Brabander, die vijf sets lang moest zweten tegen de las tige 23-jarige Zweed Jons son. De tengere baseliner is weliswaar slechts nummer 97 van de wereld (Haarhuis 25), maar is wel een taaie gravelbijter en hij had eer der dit jaar in Jakarta al eens met 6-1,6-1 van Haar huis gewonnen. Nu waren de rollen omgekeerd: 6-3, 2- 6, 1-6, 7-5, 6-3. „Nu moet ik natuurlijk Sampras in vijf sets bezig houden, dan is hij gesloopt voor de partij tegen Richard", lachte Haarhuis na afloop. Kraji- cek moet eerst nog afreke nen in de derde ronde met de Zweed Mikael Till- stro"m, een niet te Qnder- schatten qualifier. Jacco Eltingh moet van daag op herhaling. Hij liet het in zijn duel met de Amerikaan David Wheaton op een vijfde set aankomen. Die werd vanwege de inval lende duisternis niet meer gespeeld. Eltingh - Whea ton werd gestaakt op 6-3, 4- 6, 7-6 (7-4) 6-7 (4-7). Nice, Rennes en Bastia terug op hoogste niveau parus Nice, Rennes en Bastia zijn ge promoveerd naar de hoogste di visie van het Franse betaalde voetbal. De drie clubs nemen de plaats in van Toulouse, Angers en Olympique Marseille. De laatste club eindigde als tweede in de eerste divisie, mgar werd door de Franse bond als gevolg van een omkoop schandaal rond de wedstrijd te gen Valenciennes op 20 mei 1993 een klasse teruggezet. 'Derby der lage landenmet Belgische Appebnans boeit tot de laatste slag Het was een onvervalste Nederland - België, eeft derby der lage landen. Niet in de Hel van Deurne, maar in de hel van Roland Garros. Miriam Oremans en Sabine Ap pelmans maakten er een interland van met alles erop en eraan. De thriller op baan 2 had alles wat de meeste vrouwenpartijen tegenwoordig zo node missen en was tot de laatste klap uiterst bizar en spannend. Oremans was na drie sets meer mans dan Appelmans: 6-3,1-6, 6-4. Ze zit bij de laatste 32. Het Belgische en Nederlandse publiek op de overvolle tribunes (er zaten zo'n 2000 mensen) be moeide zich nadrukkelijk met het heerlijke potje. Hugo Ekker niet. Terwijl hij toch de coach is van beide vrouwen. De Amster dammer was wel op het park, maar bekeek de partij binnen op TV. Nog nooit kwamen zijn twee pupillen tegen elkaar uit in een officiële wedstrijd, althans niet sinds het moment dat ze hem als trainer namen. Ekker koos voor afstand. „Ik dacht: laat die twee het maar lekker sa men uitzoeken. Ik laat me niet zien op die baan." Wel zo verstandig. En zeker zo praktisch, want terwijl Ore mans en Appelmans druk bezig waren met elkaar, moest Step hanie Rottier aantreden tegen niemand minder dan Steffi Graf. De blonde Zeeuwse is het derde ijzer dat Ekker in het vuur heeft op de Open Franse. Alle aandacht ging daarom uit naar het nieuwe stadion aan de Avenue de la Porte d'Auteuil waar 'Frau Graf de underdog ontving. Het werd een eervolle nederlaag voor het 20-jarige ta lent uit Sint Janssteen: 7-5, 6-3. Rottier was 's ochtends opge staan en had een nerveus ge voel over zich. „Dat was ik in de partij kwijt. Ik ben in de wed strijd iets tekort geschoten, vooral qua ervaring denk ik." Graf was altijd haar idool, nu haar tegenstander. „Die eerbied is gebleven, maar niet meer zoals vroeger. We hebben geen woord gewisseld, in de kleedka mer deed ze haar mond niet open, maar dat doet ze volgens mij tegen niemand." Graf vond het één van haar mindere wedstrijden, maar roemde haar tegenstander niet temin. „Ze heeft me met haar dubbelhandige backhand vaak in problemen gebracht. Ik was mezelf niet helemaal vandaag." Volgens de nummer één van de wereld zijn de voorspelbaarheid en de gezapigheid bij het vrou wentennis aan het afnemen. „De favorieten winnen niet meer zo gemakkelijk in de eer ste ronden. Grote uitslagen worden minder en deze week zijn bijvoorbeeld Sabatini, No- votna en Navratilova al uitge schakeld." Nederland - Duitsland haalde het gisteren qua amusements waarde niet bij Holland-België, Oremans-Appelmans dus. De 21-jarige Berlicumse, 54 op de wereldranglijst, startte voortva rend en maakte vrijwel geen fouten, ze won de openingsset met 6-3. Toen begon ze te kwakkelen. „Ik wilde de punten te snel maken, dat leverde fou ten op en vervolgens raakte ik het ritme kwijt." Appelmans ging daarbij iets beter spelen en dus werd het 6-1 voor de 22-ja- rige linkshander uit Erembode- gem. In de laatste ronde liep de Belgische, de nummer 17 van de wereld, uit naar 3-0. Maar de partij die als een nachtkaars leek uit te gaan werd een nacht merrie voor Appelmans. Op 3-1 brak Oremans terug tot 3-2. Ze hervond haar vertrouwen, haar vorm en de achilleshiel van de Belgische. Die lag bij haar zwal kende forehand, die Oremans steeds met een diepe, lage bal bestookte. Het werd 3-3, 4-3, 5- 3 en op 5-4 mocht de Brabantse uitserveren. Dat ging met pijn en moeite: 6-4. Zenuwslopende rally's, ballen op de lijn, op de netband, gillende toeschou wers, het had alles van een thril ler gehad. „Tk heb karakter getoond", zei de winnares die in de eerste ronde had gestunt tegen Marti na Navratilova. „Vaak zie je na zo'n verrassende prestatie snel een uitschakeling. Ik ben bij de les gebleven." Appelmans had het over een 'zenuwmatch'. Ze vond dat ze aan spanningen ten onder was gegaan tegen haar trainings maatje. De nederlaag werd door de charmante tennisster beter gedragen dan door Navratilova twee dagen eerder. Appelmans beloonde Oremans met twee dikke zoenen, terwijl Navratilo va zich afreageerde met het ka- potslaan van een racket. Ore mans speelt in de derde ronde tegen Petra Ritter, de nummer 103 van de wereld uit Australië. Kristie Boogert haakte af. De blondine uit Zuid-Beijerland verloor van Lori McNeil, die eerder Caroline Vis uitschakel de, in drie sets: 4-6,6-1, 6-2. verklaring op tafel voor zijn ne derlaag. De teleurstelling was te groot om een analyse te geven. De anders zo welbespraakte speler zat erbij als een huilende nar die zijn tekst niet meer kent. Agassi was als ongeplaatste speler een van de favorieten voor de eindzege. Hij heeft nog niet veel gepresteerd op gravel dit jaar, maar iedereen weet dat de langharige man uit Las Vegas als geen ander kan pieken als het moet. In een interview had hij verklaard op te gaan voor de titel. „Ik weet dat ik in de finale van Roland Garros mijn aller beste tennis kan tonen. Maar voordatje in de finale staat..." Gisteren werden het woorden die aan betekenis wonnen. Het toernooi is een attractie armer, nadat eerder Boris Becker was afgehaakt met een rugblessure. Becker en Agassi zijn twee spe lers met charisma, tennissers die los van hun prestaties tot de verbeeldingspreken. Agassi - hij heeft tegenwoor dig collega en landgenoot Brad Gilbert als coach - haalde twee keer de finale in Parijs. In 1990 verloor hij van Andres Gomez, in 1991 van Jim Courier. De kleurrijke baseliner kreeg de kri tiek dat hij meer een reclame heid en een stripfiguur was dan een topspeler. Met zijn zege op Wimbledon in 1992 maakte hij alle critici monddood. Nu zat er na een reeks matige prestaties weer een stunt aan te komen. Maar Muster stak er een stokje voor. De 26-jarige Oostenrijker staat bekend als een 'beest', de beste speler op gravel. Een trainingsdier en een beuker van jewelste. Dat heeft Agassi geweten. Musters bij naam is 'Alpen-Boris'. Toch nog een Boris op Roland Garros dus. Een schrale troost. Onder de witte pet van Andre Agassi zochten twee ogen naar iets dat er niet was. Twee natte ogen staarden volkomen ver dwaasd in het niets. De 24-jari- ge Amerikaan kon niet geloven dat het toernooi van Roland Garros voor hem over was. Hij was geen geplaatste speler op de Open Franse. Agassi dui kelde op de wereldranglijst naar plaats 19 en dan kun je dus op een groot toernooi in de tweede ronde al op een man als Tho mas Muster (elfde geplaatst) botsen en uitgeschakeld wor den. Aldus geschiedde. Misschien was het niet eens zo gek dat hij tegen de lamp liep in de lichtstad Parijs. Maar de manier waarop het gebeurde was wel sensationeel en huive ringwekkend. In een vijfsetter die het publiek nog lang zal heugen, kwam Agassi in de laatste set terug van een 1-5 achterstand. Hij maakte Muster gek met zijn alles-of-niets-spel en haalde op tot 5-5. Muster vloekte, spuugde en tierde dat het een aard had. Hoe kon hij het nog zo ver laten komen. Het stadion barstte bijna uit zijn voegen. Agassi serveerde voor 6-5, maar hield de zenu wen ook niet in bedwang. Mus ter vervolgens wel: 7-5 en einde verhaal. Totaalscore: 6-3, 6-7 (5-7), 7- 5,2-6, 7-5 na drie uur en vijftien minuten. De cijfers stonden er, al bleef Agassi als een ongelovi ge Thomas voor zich uitstaren. Zelfs voor de Franse TV leek hij er met zijn gedachten nog niet helemaal bij toen hem wagen werden gesteld. Op de persconferentie na af- loop, maakte hij de indruk bin- Richard Krajicek begon geconcentreerd aan de partij tegen de Fransman Thierry Champion, die hij in vier sets nen twee minuten weg te wil- versloeg. foto epa len. Hij kreeg geen fatsoenlijke

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25