Gemeente moet minimaal 18.000 inwoners hebben SASSiNHCIMS SL VIOHUNHUIS KASTEN \bsoluut geen gevoel mor exacte vakken Jitslagen meerkeuzevragen Randstad Groothandelsgebouw krijgt opknapbeurt 'Iedereen hoopte de dans te ontspringen' Paleis op de Dam krijgt tijdelijk fontein terug KOETSIERSWEG 7, SASSENHEIM TEL 02522-30481 IONDERDAG 26 ME11994 Inbraak bij FIOD in Amsterdam amsterdam Bij de belastingdienst en de FIOD in de Wibaut- straat in Amsterdam is tijdens het pinksterweekeinde ingebro- iken. Daarbij werden vier personal computers met 'gevoelige in formatie' ontvreemd. Ook werd een geldbedrag van enkele hon derden guldens meegenomen. De inbrekers hebben het gehele igebouw doorzocht. Op tal van plaatsen in het goed beveiligde ipand werden deuren gekraakt. Een poging om de centrale kluis te kraken mislukte. Weer agenten in Rotterdam opgepakt [botterdam Een 27-jarige en een 44-jarige hoofdagent van de re in Rotterdam-Rijnmond zijn deze week aangehouden door de rijksrecherche. Zij worden verdacht van diefstal. Sinds vorige week lopen onderzoeken tegen in totaal vijf agenten van de regiopolitie. De 27-jarige hoofdagent van het district Groot- pjsselmonde zou hebben ingebroken. De 44-jarige hoofdagent van district Eendrachtsplein (centrum) wordt verdacht van het verduisteren van drugs die bij verdachten werden aangetroffen. Hij sluisde de drugs door naar anderen, al dan niet tegen beta- ing. Politieman beschiet vriend ex-vrouw 7wundrechtEen 46-jarige agent van het korps Zuid-Holland Zuid is gisteren gearresteerd nadat hij met een pistoolschot de vriend van zijn ex-vrouw zwaar had verwond. Het slachtoffer is opgenomen in een ziekenhuis in Zwijndrecht. De toedracht van de schietparij is nog onduidelijk. Het drietal kwam gisterochtend aan in de woning van het slachtoffer in Zwijndrecht. Omstreeks kwart voor elf viel het schot en een uur later werd de dader door zijn collega's aangehouden. Bende Haagse snelkrakers opgerold den haag De Haagse politie heeft elf mannen aangehouden die voor miljoenen guldens aan dure kostuums uit winkels hebben geroofd. De bende werkte zeer professioneel. In wisselende sa menstelling ging ze de afgelopen drie jaar op rooftocht in Den Haag en omstreken. De verdachten zijn allen tussen de 20 en 23 jaar. Een van hen komt uit het Gelderse Beuningen, de overigen wonen in Den Haag. Ze hebben twintig snelkraken bekend. Ne gentien in kledingzaken, de twintigste in een fotozaak. Ze gooi den altijd de etalageruit in, pakten de spullen en verdwenen bin nen enkele minuten. Acties dreigen bij de HTM )en haag De werknemers van het Haagse openbaar-vervoerbe drijf HTM dreigen volgende week in actie te komen als de HTM- directie geen nieuw bod doet in de vastgelopen cao-onderhan delingen. De Vervoersbond FNV heeft het bedrijf een ultimatum gesteld dat maandag aan het eind van de middag afloopt. Als de lirectie niet bijdraait zullen er dinsdag in de ochtendspits geen jussen en trams in Den Haag rijden. ixamens. Terwijl de jeugd rmee worstelt, denken de wat ouderen er met gemengde gevoelens aan It rug. De een zakte voor zijn examen, maar slaagde in het leven. Een ander slaagde, maar zat ermee dht anderen zakten. Een derde moest en zou de hoogste cijfers halen om als armeluiskind maar te kunnen studeren. In een serie komen de kandidaten van toen aan het woord. 'olitieagent Henk Langemaat jden ad van kaam» et gelach op de achtergrond in zijn collega's is ook aan de- kant van de lijn hoorbaar als enk Langemaat verslag doet in zijn examentijd. Vooral op- erkingen zijnerzijds omtrent :t pretpakket dat hij volgde, !t gegeven dat hij in zijn hooljaren meer oog had voor meisjes en de sport en het it dat hij slechts met de hak- ;n over de sloot het HAVO-di- oma bemachtigde, krijgt luide jval. De voetballende recher- ïeur is klaarblijkelijk populair i het Leidse politiebureau. Of het de herkenning die voor )veel hilariteit zorgt. Hadden leer agenten het vroeger niet op leren? )e laatste paar weken voor het ïamen begon het eigenlijk pas een beetje te leven", kijkt de Leidse rechercheur terug op de tijd dat hij het Menso Alting College in Hoogeveen frequen teerde. „Toen kreeg ik opeens haast. Het was niet zo dat ik een broertje dood had aan leren, maar ik vatte het wél erg ge makkelijk op in die tijd. Ik had vooral andere dingen aan mijn hoofd. Voetballen bijvoorbeeld. En meisjes, ja. Veel interessan ter vond ik toen." Wat dat betreft is hij zijn wilde haren wel kwijt. Getrouwd, kin deren, een eigen huis, een baan als rechercheur bij de Leidse politie. Alleen dat voetballen kan hij maar niet laten. Hij be oefent dat nog altijd op topni veau. Voorstopper van de v.v Katwijk, de club die vorig jaar het landskampioenschap bij de amateurs veroverde en intussen LAVO/VBO heeft gisteren exa- len gedaan in de vakken Ne- :rlands en Engels, beide op C- i D-niveau. VWO legde het camen Engels af. De door ons :naderde leraren gaven onder )orbehoud de volgende ant- oorden op de meerkeuzevra- :n. De nummers zonder ant- oord geven de open vragen ederlands VBO/MAVO Niveau (44 vragen) C; 2 A; 3 4 5 A; A; 7 B; 8 B; 9 D; 10 C; B; 12 D; 13 C; 14 C; 15; A; 17 A; 18; 1920 C; B; 22 D; 23 B; 24 B; 25 C; 27 28 B; 29 E; 30 A; B; 32 B; 33 E; 34 D; 35 A; 37 A; 38 39 C; 40 C; A; 42 43 B; 44 D. ederlands VBO/MAVO niveau (43 vragen) C; 2 3 A; 4 A; 5 7 C; 8 B; 9 D; 10 B; B; 12; 13; 14 A; 15 B; 17 C; 18; 19; 20; 22 B; 23 A; 24 A; 25 C; B; 27 C; 28 C; 29 B; 30 D; 32 C; 33 C; 34 D; 35 B; C; 37 B; 38;39A; 40 B; B; 42 C; 43 C. 1 ngels VBO/MAVO niveau (50 vragen) chef gert visser. 071 -356439,plv.-chef paul van der kooij, 071-356441 VNG komt tegemoet aan bezwaren Een ondergrens van 18.000 inwoners per gemeente. Dat is het nieuwe getal dat het dagelijks bestuur van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) in het ach terhoofd houdt over de minimale grootte van gemeen ten. Met dit standpunt laat het VNG-bestuur de 'theorie' varen dat gemeenten minstens 40.000 inwoners moet tellen om slagvaardig te kunnen blijven werken. den haag gpd Een en ander staat in een serie voorlopige conclusies die het VNG-bestuur heeft verbonden aan een brede ledenraadpleging in de afgelopen weken. Het ge tal 18.000 komt voort uit wat de VNG-bestuurders nu als 'oriën tatiepunt' nemen, namelijk dat er in elke gemeente voltijd wet houders zijn. Maar woordvoerder H. Gou- looze van de VNG haastte zich gisteren eraan toe te voegen dat 18.000 slechts een 'formele grens' is waar, afhankelijk van het type gemeente en het ge bied waarin zij liggen, van kan worden afgeweken. Goulooze gaf toe dat het VNG-bestuur zich uiterst voorzichtig opstelt. „Het dagelijks bestuur heeft heel goed naar de leden geluis terd", zo luidt de verklaring daarvoor. Een eerdere discussienota bracht een golf van reacties te weeg. In de eerste nota werd klip en klaar gekozen voor ver groting van de gemeenten. Al leen op die manier zouden ge meenten ook in de toekomst al le taken kunnen vervullen. Maar gevolg daarvan is wel dat er minstens 200 ambtenaren no dig zijn en dat aantal corres pondeert weer met de onder grens van 40.000 inwoners. Op de negen regionale bij eenkomsten, aldus de voorlopi ge conclusies, is het meest ge sproken over het takenpakket, de functie en de schaal van ge meenten. In alle discussies is duidelijk naar voren gekomen dat louter cijfermatige gegevens niet de basis mogen vormen voor gemeentelijke herindeling. Het dagelijks bestuur van de VNG zal op 6 juni zijn nadere conclusies aan het algemeen bestuur voorleggen. De uit komst hiervan wordt op 7 en 8 juni op het VNG-congres be sproken. De kans dat er over de kwestie nog een bijzonder con gres komt is uiterst klein gewor den. De kritiek die de afgelopen weken mede onder aanvoering van Harenkarspel richting VNG is gespuid, richtte zich juist op het ook door de VNG-bestuur ders te gemakkelijk in de mond genomen getal van 40.000 in woners. rotterdam anp Het groothandelsgebouw naast het centraal station in Rotter dam krijgt een grondige op knapbeurt. Het gebouw, dat geldt als één van de markantste uit de wederopbouwperiode van het naoorlogse Rotterdam wordt in fasen gemoderniseerd. Daarbij mag het bijzondere ui terlijk van het gebouw niet wor den aangetast. De aanpassingen vergen tot het jaar 2000 een investering van 35 miljoen gulden. Dit is gisteren meegedeeld tijdens de algemene vergadering van aan deelhouders van de N.V. Groot handelsgebouwen. Vier architectenbureaus heb ben inmiddels een ontwerp in gediend voor de renovatie van de hoofdingang aan het Sta tionsplein. Op 1 juli, de dag van de architectuur, zal de directie bekend maken welke architec tenbureau de opdracht krijgt. Daarbij wordt de directie bijge staan door een commissie van deskundigen. Ook worden de welstands- en monumenten commissie en de gemeente Rot terdam bij de plannen betrok ken. Het groothandelsgebouw van de architecten Maaskant en Van Tijen werd in 1953 geopend als verzamelgebouw voor groot handelaren. Door het bombar dement van 1940 was een groot deel van de bedrijfs- en kan toorruimte in Rotterdam verlo ren gegaan. Vijf groothandela ren namen het initiatief tot de bouw van dit toen voor Europa unieke complex, dat voorzag in opslag-, industrie-, en werk ruimtes voor de groothandel, showrooms en winkels, een centraal expeditiesysteem, kan toren, kantines en wasruimtes. Het gebouw met een verhuur bare oppervlakte van 100.000 vierkante meter wordt door de 123 huurders nu voornamelijk als kantoorruimte gebruikt. Ontslagen bij Fokker SCHIPHOL ERIC JAN WETERJNGS „Sodemieter op eikels, jullie staan hier alleen maar voor onze ellende." Niemand spreekt de man tegen. Het is woensdag middag en af en toe komen kleine groepjes werknemers de poort uit bij vliegtuigfabrikant Fokker op Schiphol-oost. Van daag is bekend geworden wie van de bijna 4000 werknemers hun baan kwijt raken; 550 mensen worden werkloos of ko men in een banenpool terecht. De verzamelde journalisten staan er niet voor hun lol. Ze begrijpen ook wel dat veel werknemers doorlopen zonder commentaar te willen leveren. „Ik wil jullie best wat vertellen, maar ik zou niet weten wat," zegt een van de weinigen die wel wat kwijt wil. „Het is klote en het kwam toch nog onver wacht. Iedereen hoopte natuurlijk de dans te ontspringen." Mensen die hun baan hebben behouden zijn iets s mer. „Onbegrijpelijk, die ontslagen. Er is nog werk g zegt een van hen. Hij schetst de gespannen sfeer die de hele dag op alle afdelingen heeft gehangen. „Vanaf vanmorgen acht uur werden mensen een voor een opgehaald om bij de personeelsfunctionaris te komen. Als je werd gehaald wist je hoe laat het was." J. de Weerdt van de ondernemingsraad op Schiphol ver schijnt ook nog even aan de poort. Volgens hem zijn de ont slagen een goed bewaard geheim geweest. „Niemand kon vooraf weten wie er op de lijst stond. De enige verrassing als je werd opgehaald was nog de vraag of je in aanmerking komt voor de banenpool, of datje helemaal kunt vertrekken." Als om vier uur de werkdag er officieel opzit komen iets meer mensen naar buiten. De meesten lijken opgelucht en lopen redelijk opgewekt de poort uit. Voor sommigen is dat te vroeg gejuicht, weet De Weerdt. „Nog niet iedereen heeft vandaag het slechte nieuws ontvangen. Morgen volgen nog meer gesprekken. De voetballende recherqjieur Henk Langemaat. I C; 2 A; 3 A; 4 B; 51; 6 C; 7 D; 8 C; 9 D; 10 C; II B; 12 A; 13 B; 14 A; 15 A; 16 C; 17 A; 18 B; 19 C; 20 C; 21 C; 22 A; 23 B; D; 25 D; 26 D; 27 C; 28 B; 29 B; 30 F; 31 C; 32 A; 33 B; 34 B; 35 A; 36 A; 37 C; 38 C; 39 B; 40 A; 41 D; 42 C; 43 B; 44 B; 45 C; 46 C; 47 C; 48 C; 49 B; 50 A. Engels VBO/MAVO D-niveau (50 vragen) I D;2A;3 A;4C;5B; 6 B; 7 D; 8 C; 9 B; 10 A; II A; 12 B; 13 D; 14 D; 15 D; 16 C; 17 B; 18 B; 19 F; 20 C; 21 B; 22 C; 23 B; 24 B; 25 D; 26 A; 27 D; 28 B; 29 C; 30 B; 31 C; 32 B; 33 C; 34 A; 35 E; 36 A; 37 D; 38 D; 39 A; 40 B; 41 A; 42 A; 43 B; 44 B; 45 A; 46 A; 47 A; 48 C; 49 D; 50 A. Engels VWO I C; 2 D; 3 C; 4 C; 5 B; 6 C; 7 D; 8 A; 9 B; 10 C; II C; 12 B; 13 A; 14 A; 15 A; 16 B; 17 A; 18 D; 19C;20C; 21 D; 22 D; 23 D; 24 C; 25 C; 26 D; 27 B; 28 D; 29 B; 30 A; 31 D;32 C; 33 D; 34 D; 35 D; 36 A; 37 C; 38 B; 39 D; 40 D; 41 C; 42 C; 43 C; 44 C; 45 A; 46 B; 47 A; 48 A; 49 C; 50 A. De examens van vandaag Frans MAVO/VBO C- en D-niveau, natuurkunde MAVO/VBO. hard op weg om dat huzaren stukje nogmaals te leveren. Maar terug naar zijn school. „De HAVO dus. Met een pret pakket, zoals ik dat maar noem. Absoluut geen gevoel voor exac te vakken. Nederlands, Engels, Duits, geschiedenis, aardrijks kunde en economie. En met de hakken over de sloot, zoals ik al zei. Zesjes en zeventjes. Geen achten, nee. Hoeft ook niet, hè." Van de examenweek staat hem nog helder voor de geest dat het een spannende periode was. „Vooral het wachten op de uit slag dan. Hele dagen stressen. En maar wachten op dat bevrij dende telefoontje. Toen dat eenmaal allemaal achter de rug ARCHIEFFOTO JAN HOLVAST was, kwamen de feesten. Van de ene naar de andere. Maar daar na natuurlijk het serieuzere werk." In casu de politieschool in Leus den waarop hij zijn zinnen had gezet. Daar ging het studeren hem beter af. „Logisch. Je bent meer volwassen bezig. Je hebt een doel. Toen ik daar klaar was, kwam ik meteen in Leiden terecht. En daar zit ik intussen alweer heel wat jaartjes. Prima collega's, want als ik een paar uurtjes vrij moet hebben wan neer we moeten spelen, kan ik altijd wel wat ruilen of ritselen". Wederom klinkt er bijval op de achtergrond. Maar minder luid ditmaal. amsterdam anp Na meer dan driehonderd jaar is de fontein van de beeldhou wer Artus Quellien (1609-1669) uit Antwerpen, weer terug in Amsterdam. Quellien maakte het marmeren fonteinbeeld ter wijl hij als stadsbeeldhouwer werkte aan het Amsterdamse stadhuis, het huidige Koninklij ke Paleis op de Dam. Het geldt als één van de hoogtepunten uit zijn oeuvre. Vanaf 9 juni tot en met 28 au gustus is het drie ton wegende beeld te zien op één van de bin nenplaatsen van het paleis. Het is daardoor voor het eerst mo gelijk het beeldhouwwerk van de fontein te vergelijken met het werk dat Quellien in het pa leis maakte. Dinsdag wordt het drie en een halve meter hoge fonteinbeeld vanuit Kleef, waar het sinds 1660 staat, naar Am sterdam vervoerd. Een hoog werker zal het gevaarte over het dak naar de binnenplaats take len. De fontein was een geschenk van de stad Amsterdam aan Jo- han Maurits van Nassau-Sie- gen, de toenmalige stadhouder. Hij was een Duitse keurvorst in Kleef, dat nu net over de grens bij Nijmegen ligt. Het kunst werk bestaat uit waterspuwen- de vissen en een tuinvaas waar op een beeld van de godin Pal- las Athene is geplaatst en sierde een bassin in de tuinen van Maurits' landgoed. RUIME MAANDAG GESLOTEN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23