Leiden 'Tegenwind' voor samenwerking regio Van Dam sluit alle stoffenzaken Vrouwennetwerk universiteit viert feestje lewoners Pieterswijk op de >res voor enige speelplaats Koolmees kraakt brievenbus □pen avond op Leidse Hogeschool Voormalig directeur universiteit weer op vrije voeten gesteld DONDERDAG 26 MEI 1994 hef* hennyvan ecmond. 071-356414. plv -chef hans koenekoop. 071-356429 Verslagen /■nEr heerst verslagen- I 17 heid op Duinrell in Wassenaar. Vaste gasten moeten hun stacaravan uit. Ze moeten wijken voor 'Duingalows'. Paniek vuilophalers Paniek onder de I vuilophalers in Alke made. De gemeente wil hun taak overhevelen naar de reinigingsdienst van Haarlemmermeer. Olie op Nieuwe Rijn leiden Op het water van de Nieuwe Rijn bij het Utrechtse Veer [en het Utrechtse Jaagpad dreef gistermiddag een grote olievlek, die behoorlijk stonk. Het EWR en de politie stellen een onder zoek in naar de herkomst van de substanfie, die zich in de loop van de avond over de Oude Rijn en andere wateren verspreidde. Dronken Eindhovenaar vernielt fietsen leiden Een dronken Eindhovenaar van 23 jaar heeft vannacht behoorlijke schade aangericht op de Nieuwe Rijn. De man ver nielde een aantal fietsen, schopte diverse vuilniszakken kapot en gooide uiteindelijk een winkelruit in. De politie hield rond 6.00 uur twee mannen aan, maar die bleken niets met het voorval te maken te hebben. Later meldde de dader zich zelf op het bu reau. Hij had een forse slok op. Parkeerwachter belaagd leiden Een 44-jarige parkeerwachter is gistermiddag op de Ge- regracht belaagd door een 25-jarige plaatsgenoot. De man was het niet eens met de bon die hij van haar kreeg omdat zijn auto op de fietsstrook stond geparkeerd. Hij beledigde de vrouw, pak te haar boekje af en gooide dit weg. De politie kwam er aan te pas en hield de man aan. Hij is na verhoor weer vrijgelaten. Bejaarde vrouw bestolen leiden Een 90-jarige vrouw is in haar woning aan de Plantijn- straat bestolen van 700 gulden. Een onbekende man belde bij de vrouw aan en zei dat hij de waterleiding kwam controleren. De vrouw moest verschillende keren de kraan open en dicht draai en, terwijl de man, zoals achteraf bleek, het huis doorzocht. Hij meldde dat er niets aan de leidingen mankeerde, maar nam wel een beurs met daarin het geld mee. Werknemers en klanten voeren actie voor behoud leiden/amersfoort De stoffenwinkels van Van Dam mogen niet verdwijnen, vinden de tachtig werknemers van de textielketen. Ze verzetten zich tegen het besluit van de directie van moederbedrijf Elizen om al le zestien zaken te sluiten. In Leiden zit de vestiging van Van Dam aan de Botermarkt 10. Sinds zaterdag houden de ver koopsters een handtekeningen actie onder kopers en 'binnenlopers'. Inmiddels heb ben al zo'n 3000 klanten de ad hesiebetuiging voor behoud van de Van Dam-zaken onderte kend. In Leiden hebben 300 klanten getekend. Bestuurder R. Daamen van de dienstenbond FNV verwacht dat het totale aantal handteke ningen zal oplopen tot rond de 16.000. Die zullen volgende week worden aangeboden tij dens een demonstratieve bij eenkomst; de winkels zijn dan gesloten. Er is alleen bekend dèt de fili alen dicht moeten. „We weten niet wanneer, hoe, wat en waar- loeterwoude wil geen bevoegdheden overdragen rooralsnog houdt wethouder P. Langenberg (D66) het op en matig briesje. Maar hij erkent dat er in de Leidse re- io wat tegenwind is opgestoken voor het geven van be- oegdheden aan een samenwerkingsverband van de ge- ïeente in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek, oeterwoude heeft in een brief aan Leiden benadrukt, at zij vindt dat de gemeenten aan die regio geen be- jegdheden moeten overdragen. Langenberg was aanvankelijk niet van plan op het briefje van Zoeterwoude te reageren. „We komen die mensen regelmatig tegen in het samenwerkingsor gaan Leidse regio. Ze kennen onze standpunten. Het is niet nodig om een brief terug te schrijven." Maar dat schoot de commis sie bestuurlijke vernieuwing in )en aad rietveld 2e merken kennelijk dat het ïencns wordt met die regiovor- ïing", reageerde wethouder angenberg op de brief van urgemeester en wethouders an Zoeterwoude. Leiden vindt iel dat de gemeenten bevoegd eden moeten afstaan aan de ieuwe bestuurslaag. iden clazinus van de rotte ewoners van de Pieterswijk laken zich sterk voor het be- oud van het kinderspeelplaats- aan de Pieterkerksgracht. Een antal van hen heeft inmiddels p persoonlijke titel een be waarschrift naar de gemeente estuurd. De wijkvereniging 'ieters- en Academiewijk' rerkt ook aan een bezwaar- chrift, ondersteund door een nquête. De gemeente be- chouwt het speelterrein naast ieterskerkgracht nummer 11 ls 'een gat in de gevelrij' en wil en vergunning verstrekken oor de bouw van een tweetal roningen. Het terrein aan de Pieters- racht is de enige speelplaats oor de kinderen uit de buurt, olgens mevrouw M. van Leeu wen. die zelf tegenover de peelplaats woont, maken on- eveer twintig kinderen er met nige regelmaat gebruik van. Ook haar eigen twee zoons spe len er vaak. „Het is erg onrecht vaardig tegenover de kinderen. De gemeente neemt ze het eni ge stukje groen in de buurt af. Als je gaat kijken in de buiten wijken - in de Stevenshof bij voorbeeld - dan zie je daar de schitterendste parken. Laat ons, in de binnenstad, dat kleine stukje groen behouden." Geen gat Van Leeuwen is een van de wijkbewoners die een bezwaar schrift naar de gemeente heeft gestuurd. Zij bestrijdt dat er sprake is van een 'gat in de ge velrij' „Ik zie geen gat. De archi tecten zien het wel, maar die hebben er natuurlijk verstand van", zegt ze cynisch. .Achter het terreintje staat het gebouw van de Latijnse School. Dat is een monumentaal pand. Als je daarvoor twee nieuwe wonin gen neerzet, zie je niets meer van de Latijnse School." Het bestuur van de wijkvere niging werkt op dit moment aan een gjiquête, die binnenkort onder de wijkbewoners zal wor den verspreid. Secretaris J. Ger ritsen is ervan overtuigd dat de buurtbewoners massaal zullen kiezen voor behoud van het speelterrein. „Met de enquête in de hand zullen we als wijk vereniging een officieel be zwaarschrift bij de gemeente in dienen. Mocht het zo zijn dat de bezwaren niet gehonoreerd worden en de gemeente toch een bouwvergunning verstrekt, dan zullen we bezwaar maken tegen het ontwerp. Het ontwerp is te onevenwichtig en te onrus tig. Er is bijvoorbeeld te veel glas in de voorgevel verwerkt. Kortom: wij vinden ook het ont werp niet passen in deze oude stadswijk" De wijkbewoners hebben tot 27 juni de gelegenheid om hun bezwaren bij de gemeente ken baar te maken. )e Leidse Hogeschool houdt op woensdag 1 juni en informatie-avond over opleidingen in het ge- ouw aan de Endegeesterwatering 2 in Leiden, 'entraal staan de opleidingen tot HBO-verpleeg- om", aldus voorzitter A. Pruy- sers van de ondernemingsraad. „De directie houdt ons dom. Ze vindt ons maar een stel lastige, tuttige teven." Ook bij de Leidse vestiging is het bericht van de opheffing in geslagen als een bom. „Er kwam een mevrouw binnen die hier al 55 jaar stoffen koopt. Die was verbijsterd", zegt bedrijf- leidster Ph. van der Zalm. De Leidse stoffenzaak Van Dam be staat omstreeks zestig jaar. Er werken vijf mensen, waarvan vier in deeltijd. Een van de ver koopsters werkt al 25 jaar bij het bedrijf. „Voor zover ik weet worden we allemaal ontslagen. Maar we laten het er niet bij zit ten. Ruim 300 klanten hebben hun handtekening al gezet, en dat worden er steeds meer", vertelt Van der Zalm. Deskundig Volgens de bedrijfleidster is Van Dam een van de weinige zaken in Leiden waar nog op een des kundige manier stoffen worden verkocht. „En er zullen altijd mensen blijven die zelf hun kle ren willen maken", stelt ze. Volgens de FNV wil het moe derbedrijf de winkels opheffen om de gebouwen te gelde te maken. Bij de overneming vorig jaar juni heeft de familie Elizen uit Twello tien miljoen gulden betaald voor de vestigingen aan de Engelsman Dyer, de vorige eigenaar. „De directie vindt dat hand haven van de winkels, waarvan een enkele ruim honderd jaar oud is, te weinig rendement op levert. Er valt volgens haar meer te verdienen aan verkoop of doorverhuren van de panden", aldus Daamen. Zeker omdat die allemaal op toplocaties te vin den zijn. Er is volgens hem sprake van een sterfhuis-constructie. Zo mer vorig jaar waren er dertig Van Dammen. Nu nog 16. Elf zijn er omgebouwd tot Elysio- boetiek. Het is lastig om met de ver koop van katoen, wol en polyes ter aan de meter fors winst te maken. OR-voorzitter Pruysers erkent dat.Al komen er op een doordeweekse dag nog altijd ze ventig tot tachtig mensen in de winkel; de omzet daalt elk jaar met een paar procenten." Generatie Ze legt uit: „Wie zelf kleren maakt om goedkoop uit te zijn, kan voor hetzelfde geld ook te recht bij Zeeman. Er komt een generatie vrouwen aan, die op school geen steek heeft leren naaien. Bovendien werken ze en hebben ze geen tijd om ach ter de machine te kruipen". Niettemin zouden de zaken met de nodige investeringen toch overeind gehouden moeten kunnen worden, vinden onder nemingsraad en vakbonden. Pruysers ziet de toekomst voor de werkneemsters, door gaans boven de veertig, somber in. De werkgever probeert het personeel wel mee 'over te doen', maar dat is niet altijd een succes. Bijvoorbeeld omdat de nieuwe zaak andere diploma's vereist. Of omdat de bedrijfscul tuur anders is. „Jong, spranke lend en mooi zijn onze dames niet meer. Dan is een jeansboe- tiek niet zo'n succes". het verkeerde keelgat. „U hebt contacten met bestuurders, ja, dat zal wel", zei J. de Coo van Leiden Weer Gezellig/De Groe nen. „Maar de dorpsbewoners van Zoeterwoude mogen toch ook weten hoe de standpunten over de regiovorming liggen? En Zoeterwoude schrijft toch niet voor niets die brief?" E. van Middelkoop vond het 'knullig' om de brief onbeant woord te laten en ook WD en D66 zetten de wethouder onder druk. Langenberg deed er ver volgens niet moeilijk over. „De brief is gericht aan de gemeen teraad. En als die vindt dat wij een antwoord moeten geven dan doen we dat. Maar er zal niks nieuws in staan." leiden annet van aarsen Het leek haar wel een nestplaats en dus heeft een koolmeesje de brievenbus van een huis aan de Besjeslaan ge kraakt. De actie van moeder mees noopte de rechtmatige ei genaar van de nieuwbakken mezenwoning tot voorzorgs maatregelen. Hij plakte een briefje op de bus, dat ervoor moet zorgen dat het nageslacht van het vogeltje - volgens de laatste voorzichtige telling acht in totaal - de 'jeugd jaren' ongestoord kan door brengen. De vogeltjes maken het goed, al hebben ze altijd honger. Nog nooit zijn ze wak ker geschrokken van een post stuk dat plotsklaps op hun kop jes belandde. Tante Pos bezorgt de brieven zolang het nodig is gewoon in een plastic tas. Het duurde overigens even voordat Rico Anker doorhad dat zijn brievenbus was gekraakt. „Ik vond telkens troep in de bus. Het werk van kinderen, dacht ik", zegt hij. „Die troep haalde ik er dus telkens uit tot ik op een gegeven moment ook veertjes vond. En toen wist ik wat er aan de hand was. Nadat ik een weekend van huis weg kundige en de leerroute sociaal-kunstzinnige the rapie. Die laatste opleiding combineert het kijken naar de lichamelijke gezondheid en de psychi sche en individuele ontwikkeling van de mens. De avond duurt van zeven tot tien uur. C 0 E N T A A R Juist besluit Na jarenlang soebatten heeft de provincie de knoop doorgehakt. De Broek- en Simontjespolder, eigendom van Oegstgeest, wordt aan de gemeente Leiden toegewezen zodat er eindelijk woningen kunnen worden gebouwd. De woningnood in de regio loopt in hoog tempo op en plaats om te bouwen is er vrijwel nergens. Geen enkele gemeente staat te springen om woningen te bouwen voor woningzoekenden uit de regio. Alleen Oegstgeest was - na uitgebreide discussie - bereid de Broek- en Simontjespolder te bebouwen. Het bleef echter bij mooie woorden. Er werd veel gepraat maar overeenstemming kwam er niet. Oegstgeest wil minder en duurdere huizen bouwen dan Leiden, dat vooral voor mensen met lagere inkomens wil bouwen. Door de veel te lange onderhandelingen is een subsidie van elf miljoen gulden voor de bouw in de polder in gevaar gekomen. De subsi die vervalt als de eerste paal niet dit jaar de grond in gaat. Zonder subsidie wordt elke woning in één klap meer dan tienduizend gul den duurder. Mogelijk kan zelfs de hele bebouwing van de polder niet doorgaan. En dan heeft Oegstgeest haar zin. Gezien de tegenwerking van Oegstgeest heeft de provincie een juist besluit genomen. De vraag is echter of de provincie niet veel eerder had moeten ingrijpen. Het kan nog anderhalfjaar duren voordat de polder definitief in Leidse handen is en daarmee is nog steeds het risico aanwezig dat er geen subsidie beschikbaar komt. Oegstgeest moet de weerstand tegen het bebouwen van de polder nu maar eens opgeven en laten zien dat ook in deze gemeente de woningnood serieus wordt genomen. EHBO ontwierp 'mooi' diploma leiden diploma dat hij met trots aan iedereen kan laten zien." De 45 eerste certificaten, die anders dan het officiële Oranje Kruis-diploma niet in de porte monnee passen, zijn gisteren uitgereikt aan de laatste lichting cursisten. Tijdens een feestelijke bijeenkomst op de Bloedbank in Leiden ontving afdelings voorzitter P. Kuivenhoven, 25 jaar lid van de vereniging, ook een exemplaar. Het officiële papiertje stelde - om te zien - eigenlijk niet zo veel voor. Daarom heeft de Ko ninklijke Nederlandse Vereni ging EHBO, afdeling Leiden een eigen afdelingsdiploma ontwor pen. „Een mooi document maar vooral een 'echt' diplo ma", aldus het afdelingsbe stuur. „Wij zijn van mening dat iedere cursist recht heeft op een was, was het nest ineens com pleet. Ik heb het maar zo gela ten." De boodschap voor de bezor gers hing er nog niet direct. „Moeder mees was daar flink pissig over", aldus Rico, die in middels in het nest kan kijken zonder dat moeder mees in pa niek raakt. „Ze heeft mijn tele foonrekening helemaal versnip perd. Je kunt de restanten nog in het nest zien liggen. En dat daar, die grijze snippertjes, dat zijn de overblijfselen van 'Het op Zondag'." FOTO'S HENK BOUWMAN leiden caroline van overbeeke De voormalige directeur be drijfsvoering van de Leidse uni versiteit is gisteren op vrije voe ten gesteld. Dat heeft de raad kamer van de rechtbank in Dordrecht besloten. „De raad kamer achtte geen onderzoeks- grond aanwezig om hem langer in voorarrest te houden", aldus persofficier J. van Zon. De pro cesdatum van de rechtszitting over de bouwfraude van de An nex is nog niet bekend. Van Zon: „Daar moet de voormalig directeur bedrijfsvoering zich in elk geval verantwoorden. De Oegstgeestenaar werd eind april gearresteerd op ver denking van ondermeer vals heid in geschrifte en het aanne men van steekpenningen. Tij dens de bouw van de uitbrei ding van het Sylviuslaboratori- um, de Annex, is ongeveer vijf miljoen gulden verdwenen. Twee andere verdachten, direc teuren van de failliete project- ontwikkelings bv Fibomij uit Leusden en ABS Eurospan uit Hardinxveld-Giessendam zitten nog vast. Beide bedrijfjes waren belast met de bouw van de An- Het Annex-bouwproject kwam begin vorig jaar definitief tot stilstand toen aannemer De Kempen uit Rijsbergen niet meer werd betaald. Inmiddels is duidelijk dat er bij het Leidse Sylviuslaboratorium voor niet meer dan drie miljoen gulden is gebouwd, terwijl het volledige bouwkrediet van acht miljoen gulden is verbruikt. De Leidse universiteit staat als gevolg van de bouwfraude een schadeclaim van zeven mil joen gulden te wachten. Dat be drag wordt opgeëist door de ING-bank die vorig jaar een hy potheek van tien miljoen gul den heeft verstrekt voor het nooit afgebouwde pand. Door Annex-affaire heeft de universiteit met een flinke be stuurscrisis te kampen. De uni versiteitsraad heeft inmiddels het vertrouwen in collegevoor zitter mr. C. Oomen opgezegd. Hij eist het aftreden van de col legevoorzitter omdat die verant woordelijk wordt geacht voor de bestuurlijke gang van zaken. Oomen weigert echter te ver trekken. Maandagavond spreekt de raad zich in een extra verga dering uit over een motie van wantrouwen aan het adres van Oomen. Leiding verwisselt in Haagwijk wijk begeleid. Het zorgcentrum moest 25 bedden inleveren. Dat is bereikt door verzorgingshuis Vreewijk te sluiten en de bewo ners en personeel in andere huizen onder te brengen. Nu deze klus is geklaard, mag Van Wijngaarden de leiding overne men. Dinsdag 31 mei is er in Haagwijk tussen 16.30 en 18.00 uur gelegenheid afscheid te ne men van Verbeek. Zorgcentrum Haagwijk aan de Beethovenlaan in Leiden heeft per 1 juni een nieuwe directeur. A.W. van Wijngaarden volgt J. Verbeek op. Van Wijngaarden is werkzaam geweest in de gehan dicapten gezondheidszorg. Ver beek is de afgelopen drie jaar interim-directeur geweest. Hij heeft de reorganisatie in Haag- :iden caroline van overbeeke en netwerk van en voor vrou- 'en. Voor informele contacten, oor een gesprek over je werk n je loopbaan, voor algemene ïformatie of gewoon voor de ezelligheid. Het Vrouwennet werk van de Leidse Rijksuniver- iteit viert vanmiddag het 10-ja- bestaan met een feestje. In et Gorlaeuslaboratorium kun- en vrouwen èn mannen vanaf 5.00 uur terecht voor een in- Jrmatiemarkt, een tentoonstel- ng, een 'muzikale lezing' van larjan Berk en een glas cham- agne. Het vrouwennetwerk wil de ositie van 2400 vrouwelijke werkneemsters en 10.000 stu dentes verbeteren door het or ganiseren van themabijeen komsten, workshops en cursus- Elly van Venetiën was negen jaar lang coördinator van het netwerk. „Het vrouwennetwerk is in 1984 ontstaan omdat de emancipatiecommissie van de Leidse universiteit erom vroeg. Zo'n netwerk was nodig omdat vrouwen niet of nauwelijks doordrongen tot bepaalde posi ties op de universiteit. Om uit te vinden waar de knelpunten lig gen, is het netwerk opgericht. Vrouwen kunnen hier terecht met vragen en problemen. Wij brengen die knelpunten in kaart, organiseren bijeenkom sten en adviseren aan perso neelszaken en de emancipatie commissie." procent vrouw. Maar de oudste universiteit van Nederland is nog steeds een mannenbol- werk: vooral de hogere posities worden nog steeds ingenomen door mannen. Vrouwelijke hoogleraren en vrouwelijke uni versitaire hoofddocenten zijn nog ver in de minderheid: re- pectievelijk 4 procent en 10 pro cent van deze hoge weten schappelijke banen wordt door vrouwen bezet. Vrouwen aan de Leidse uni versiteit zijn vooral goed verte genwoordigd in administratieve fiincties: 83 procent. Het aantal vrouwen in bestuurlijke en be/- heersfuncties bedraagt 20 pro cent. Veel vrouwen met een we tenschappelijke functie, 40 pró- cent, hebben een tijdelijke aan stelling. Minder Vrouwen verdienen ook minder dan hun mannelijke collega's: het gemiddelde uursalaris van vrouwelijke universiteitsmede werksters bedraagt 70,8 procent van het salaris dat mannen krij gen. Van de vrouwen in weten schappelijke functies werkt 43 procent in deeltijd: in niet-we- tenschappelijke banen heeft 64 procent vrouwen een parttime- baan. Het aantal vrouwelijke studenten in Leiden is sinds 1971 gestaag toegenomen: van 30 procent naar 58 procent. De huidige coördinator van het vrouwennetwerk, Pink Melt- zer, heeft genoeg te doen. „Dit najaar in november houden we een themabijeenkomst over on gewenste intimiteiten. Via het netwerk kunnen vrou wen ook op de hoogte blijven van bepaalde ontwikkelingen die voor hen van belang zijn: pensioenen, de gevolgen van reorganisaties voor vrouwen, flexibele arbeidstijden en derge lijke. Wij doen ook regelmatig onderzoek naar de positie van vrouwen in bepaalde functies en organiseren -cursussen voor vrouwen in raden en besturen. Veel vTouwen, uit èlle geledin gen van de universiteit, steunen onze activiteiten." Nieuwe boeken over opvoeding in bibliotheken De Leidse bibliotheken van de Merenwijk en het Mors- kwartier hebben sinds giste ren een nieuwe collectie boe ken in hun bezit over 'Ou ders en opvoeding'. De col lectie bevat boeken over tal van onderwerpen zoals kin derziekten, bedplassen en taalonwikkeling. 6EAcl\ Tf vroiis ÖooC Moeii&t Uoö/matfS -v«w UiWl

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17