Zuid-Afrika aan de slag voor beter leven en vrede j )aders aanslag WTC trijgen 240 jaar cel Buitenland 'Eerst orde in Gaza, dan verder onderhandelen' U' De' Europaan bestaat niet Serviërs schenden akkoord Rusland wil seropositieve buitenlanders land uitzetten j^ampen achtervolgen bedevaart naar Mekka Zwarte Zeevloot is sleutel bij problemen rond Krim Zaterdag 28 mei introduceert de ANWB een nieuwe auto WOENSDAG 25 MEI 1994 Pyongyang in het duister tokyoDe Noordkoreaanse hoofdstad Pyongyang schakelt te genwoordig 's avonds wegens een energietekort de stroom uit, behalve in de paar wijken waar zich ambassades of hotels voor buitenlanders bevinden. Het tekort wordt veroorzaakt doordat Rusland na de val van het communisme geen olie meer levert. Noord-Korea is daardoor afhankelijk van zijn eigen kolenpro- duktie. Eetketen betaalt miljoenen aan claims Washington Restaurantketen Denny, met 1.500 vestigingen in Ide VS, is gisteren akkoord gegaan met betaling van bijna hon derd miljoen gulden aan honderden zwarte klanten die vinden dat zij door het bedrijf zijn gediscrimineerd. De zaak kwam vorig jaar april aan het rollen toen zes zwarte FBI-agenten in een fili aal van Denny in Annapolis (Maryland) niets kregen geserveerd, terwijl hun blanke collega's wel werden bediend. Zij dienden daarop een schadeclaim in. Zionistische pionier overleden ieruzalem Yehuda Mor-Mirkovsky, die als een van de eerste zio nisten de eerste kibboets hielp opzetten, is gisteren op 96-jarige leeftijd overleden. Mor was een van de laatste nog levende leden jvan de Hashomer-militie, de eerste gewapende joodse beweging in Palestina. Als lid van de militie gaf hij ook zijn neef Moshe Dayan, die later het Israëlische leger zou leiden, zijn eerste mili taire training. Echtgenote West opnieuw aangeklaagd Gloucester De Britse politie heeft gisteren de echtgenote van de vermeende seriemoordenaar Frederick West aangeklaagd we gens moord op een jonge vrouw. Daarmee komt het aantal moorden waarvoor Rosemary West in staat van beschuldiging is gesteld op acht. Haar man is aangeklaagd wegens moord op de zelfde acht meisjes en vrouwen. Elizabeth nog dit jaar naar Rusland moskou De Britse koningin Elizabeth heeft een uitnodiging van president Boris Jeltsin voor een bezoek aan Rusland aanvaard. De vorstin zal waarschijnlijk later dit jaar naar Rusland gaan. jSinds de revolutie van 1917, waarbij tsaar Nicolaas II ten val Jkwam, heeft geen regerende Britse monarch Rusland bezocht. uit' Dominicaans schip gezonken: 15 doden sanjuan» Een overvolle boot die met migranten uit de Domini caanse Republiek op weg was naar de Verenigde Staten, is giste ren omgeslagen en gezonken. Daarbij zijn zeker 15 van de 97 mensen die aan boord waren, verdronken. De opvarenden be hoorden tot de duizenden Dominicanen die jaarlijks proberen illegaal de VS binnen te komen. Gevreesd wordt dat het doden tal nog zal stijgen. V YORK Rtr-AFP-DPA i Amerikaanse federale rech theeft gisteren vier moslim- uamentalisten veroordeeld t elk 240 jaar cel wegens hun fctrokkenheid bij de aanslag op et Newyorkse World Trade Kilter (WTC) in februari vorig de actie kwamen zes densen om en raakten zo'n Uizend gewond. De materiële ||hade bedroeg meer dan een lliljard gulden. De uit Jordanië afkomstige klestijn Mohammad Salamah iiurde de gele bestelauto waar- Jee de krachtige bom naar de prkeerkelder van het ruim 'lerhonderd meter hoge ge- puw werd getransporteerd. Ni- al Ayyad, die de Amerikaanse ationaliteit heeft, zou volgens u Tiropeaan noemen. De ver- sppillen zijn groot binnen de Ëijnie, zo blijkt uit een gisteren jlf/èpubliceerde studie van het uropees Bureau voor de Statis- h- Nederlanders wonen het e ïchtst op elkaar, 370 per vier- 'Aknte kilometer, zeven keer zo- £"^el als in het andere uiterste: C Irland. Nederland staat onder- kn de EU-lijst wat betreft het dodelijke auto-ongeluk- mo|n. De lijst wordt aangevoerd t>or Duitsland. Van de 140 mil- len auto's in de EU worden de ieeste (36,5 miljoen) bestuurd por Duitsers. De Bondsrepu- iek heeft ook de meeste kilo- (10.955) aan autosnel- tegen. AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau Press OPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensb Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI Rusland tekent partnerschap met NAVO toch BRUSSEL ALY KNOL CORRESPONDENT Rusland is bereid, zonder voor waarden vooraf, het Partner schap voor Vrede met de NAVO te tekenen. Met die boodschap verraste de Russische defensie minister Gravtsjov gisteren zijn NAVO-collega's in Brussel. Daarmee is na maanden een bijna onontwarbare knoop van tegenstrijdige Russische verkla ringen doorgehakt. Rusland stuurt echter, zo moest uit de woorden van Gravtsjov worden afgeleid, wel aan op een bijzondere relatie. Rusland weigert zich als grote kernwapenmogendheid op de zelfde maniet te laten behande len als de overige landen waar mee de NAVO al een verdrag heeft getekend. Hoe die speciale verhouding er moet uitzien, zal Gravtsjov vandaag nader toe lichten tijdens de bijeenkomst van de Noordatlantische Sa menwerkingsraad (NASR), het samenwerkingsorgaan van de NAVO met de landen van het voormalige Warschaupact. Volgens de NAVO kan dan ook geen sprake zijn van spe ciale overeenkomsten met Rus land, al erkent Brussel wel dat Rusland een speciale status ver dient. Bij het verlaten van het parlementsgebouw in Kaapstad wordt president Mandela toegezongen door een in traditionele kledij gehulde Zuidafrikaan. Herstel Palestijnse wetten uit den boze de aanklagers hebben geholpen bij het vervaardigen van het ex plosief. De in Egypte geboren Amerikaan Mahmud Abouhali- ma zou, samen met de voort vluchtige hoofdverdachte Ram- zi Ahmed Yoüsef, op de dag van de aanslag benzine hebben ge kocht voor de bestelwagen en de vluchtauto. Mohammad Ah mad Ajaj, van Palestijnse komaf, zat op het moment van de aan slag al in de gevangenis nadat de politie hem had aangetroffen met handleidingen over onder meer het maken van bommen. Volgens de aanklagers vorm de de aanslag slechts een on derdeel van een veelomvattend terreurplan waarbij ook de blin de Egyptische sjeik Omar Ab- del-Rahman zou zijn betrokken. De nieuwe Zuidafrikaanse regering van nationale een heid moet een maatschappij scheppen waarin de mens en de menselijke waardigheid centraal staan en waarin de vrijheid en de rechten van het individu zijn gewaar borgd. Dat was gisteren de boodschap van president Nelson Mandela bij de opening van het parlementaire jaar in Kaapstad. Concrete doelen ter verbetering van de leefsituatie in Zuid-Afrika noemde hij niet. het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC). In zijn algemeen heid kondigde Mandela aan dat er speciale aandacht komt voor gelijke rechten voor vrouwen, betere scholing, medische zorg en voeding voor kinderen en amnestie voor minderjarigen in gevangenissen: zij gaan naar speciale tehuizen. Mandela somde een lange lijst onderwerpen op die de re gering gaat aanpakken, zoals criminaliteit, werkloosheid, JOHANNESBURG JOHN VAN SCHAIK CORRESPONDENT In een bij vlagen poëtische en filosofische rede benadrukte Mandela dat zijn regering zal streven naar vrede, stabiliteit en een beter leven voor iedereen. „Laten we allen hard aan het werk gaan", zei de president. Centraal in de aanpak van de regering-Mandela staat het her stel- en ontwikkelingsplan RDP van de grootste regeringspartij, huisvestingsproblemen en het aanjagen van het toerisme in Zuid-Afrika. Voor het herstelplan trekt de regering in het begrotingsjaar 1994-1995 een bedrag van 1,25 miljard gulden extra uit. Dit be drag zal oplopen naar meer dan vijf miljard gulden in 1999, het jaar dat er opnieuw verkiezin gen zijn en het laatste jaar dat de regering van nationale een heid het land bestuurt. Dit geld moet beschikbaar ko men via besparingen en het wij zigen van beleid en komt bo venop de normale sociale uitga ven die al in de begroting staan. De regering heeft zich erop vastgelegd dat de reële uitgaven de komende twee jaar gelijk blijven. De begroting voor 1994- 1995 is vastgesteld op een be drag van bijna 65 miljard gul den (1.170 miljard frank). De re gering komt 22 juni met defini tieve cijfers. Mandela zei gisteren hoge in vesteringen te verwachten uit de particuliere sector. Boven dien kan de president rekenen op buitenlandse steun van en kele honderden miljoenen gul den per jaar. Onder luid applaus kondigde de president aan 'tijdens de eer ste honderd dagen van bestuur' enkele sociale programma's in te voeren. Zwangere vrouwen en kinderen onder de zes jaar krijgen gratis medische hulp, 350.000 huizen worden dit jaar van elektriciteit voorzien (dit plan is van de elektriciteits maatschappij Eskom en kost de regering niets) en zwarte woon buurten worden opgeknapt. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Als de PLO er niet voor zorgt dat de autonomie in de Gazastrook en Jericho in alle opzichten functioneert, voert Israël de vol gende fasen van het vredespro ces niet uit. Dat verklaarde de Israëlische premier Yitzhak Ra bin gisteren bij een bezoek aan legereenheden in de Gaza strook. In antwoord op een po ging van PLO-leider Yasser Arafat de onder de Israëlische bezetting ingevoerde Wetten te wijzigen, verklaarde Rabin dat Israël geen eenzijdige inbreu ken op het verdrag zal toestaan. Het Palestijnse dagblad Al- Quds publiceerde gisteren een door Arafat ondertekende be kendmaking waarin staat dat 'de wetten en orders die golden vóór 5 juni 1967 zullen blijven gelden'. Sinds die tijd heeft de Israëlische bezettingsmacht meer dan tweeduizend militaire orders uitgevaardigd. Volgens het verdrag met Is raël mogen de Palestijnen daar aan niets veranderen, tenzij een wijziging in overeenstemming is met het gesloten akkoord. De PLO kan wetswijzigingen voor stellen in een juridische com missie, maar daarin heeft Israël het laatste woord. Volgens Is raëlische deskundigen heeft de bekendmaking geen enkele gel dingskracht, omdat het Pales tijnse bestuur niet eenzijdig mi litaire orders ongedaan kan ma ken. De loco-burgemeester van Je ruzalem, Shmuel Meir, heeft een prijs op het hoofd van Arafat gezet. Meir, lid van de rechtse Nationale Religieuze Partij, zei volgens de krant Haaretz dat degene die Arafat vermoordt wordt uitroepen tot 'Vriend van Jeruzalem', een titel die is voorbehouden aan perso nen die een bijdrage hebben ge leverd aan de verbetering van de stad. löiussel anp De Nederlander vindt eten, drinken en zijn uiterlijk kenne lijk niet zo belangrijk. Daarvoor trekt hij een stuk minder uit dan de doorsnee Europeaan. De Portugezen (10,3 procent van hun inkomen) en de Italianen (9,9) besteden het meest aan kleding en schoenen. In Por tugal en Griekenland staat de verzorging van de inwendige mens voorop. Maar met de De nen hebben de Nederlanders juist weer meer over voor ge zondheid, onderwijs en cultuur. Voor gebitscontrole kan men het beste terecht in Griekenland waar een op de duizend inwo ners tandarts is. De Ieren en de Luxemburgers zijn weer sterk in de opvang van mensen in gees telijke nood. Ze hebben het grootste aantal ziekenhuisbed den voor psychiatrische patiën ten in de EU. Amerikaans Huis tegen militair ingrijpen Haïti WASHINGTON AFP-DPA-Rtr ^et Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft zich gisteren uitgesproken tegen militaire in terventie in Haïti. Zo'n invasie mag van het Huis alleen 'in ge val van urgent en duidelijk ge vaar voor de belanden van Amerikaanse burgers'. De uitspraak van het Huis kwam een dag nadat de Ameri kaanse marine, die in opdracht van de VN toeziet op naleving van het internationale embargo tegen Haïti, zondag en maan dag waarschuwingsschoten had afgevuurd op twee schepen va rend onder de Bahamaanse vlag. Een van de schepen wist de blokkade te doorbreken. Het verscherpte handelsem bargo moet de militaire leiders van Haïti tot aftreden dwingen. Maar vooral via de Domini caanse Republiek wordt het embargo op grote schaal ge schonden. SARAJEVO «AP Servische tanks hebben stellin gen van het Bosnische rege ringsleger rondom Sarajevo be schoten en daarmee het ak koord over de gedemilitariseer de zone geschonden. In door Serviërs beheerst gebied is een autobus beschoten die werd be geleid door een gewapende VN- escorte. Bij de beschieting kwam een passagier om. Ook in Gorazde blijven de Serviërs de overeenkomst schenden. Binnen de drie-kilo- meterzone versterkten de Ser viërs bunkers, ondanks eerdere toezeggingen dat niet te doen. Het NAVO-ultimatum voor Gorazde (ingesteld om de Ser viërs te dwingen hun zware wa pens in een omtrek van twintig kilometer weg te halen) is al ruim een maand van kracht. Inwoners van de Haïtiaanse hoofdstad Port-au-Prince staan in de rij voor water. Het embargo tl allerarmsten. JKKA DPA-Rtr-AFP-AP Ij de jaarlijkse bedevaart naar Mekka, de adj, zijn begin deze week 25Ö tot 1.000 (ensen onder de voet gelopen en om het ven gekomen. Saudische autoriteiten ^^raken van ongeveer 250 slachtoffers, PI ^laar artsen, diplomaten en veiligheids functionarissen vrezen dat het dodental oplopen tot duizend. Dat komt vooral ^Htordat ambulances niet snel genoeg bij slachtoffers konden komen. pelgrimage naar Mekka is de afgelopen f£¥en §eplaa§d door rampspoed. Duizen- mensen zijn omgekomen in een aan- rtATnschakelin8 van ramPen die direct ver- Hi^nd hielden met de heiligste opdracht in islamitische geloofswereld. Enkele ram- jn waren het resultaat van politieke en re- jieuze meningsverschillen, k ft december 1974:191 mensen vinden de I Wod wanneer een gecharterde Nederland- I llDC-8 met aan boord Indonesische pel- I ims in Sri Lanka verongelukt. I h20 november 1979: Zo'n 1.200 soenniti sche moslims bestormen de Grote Moskee in Mekka, in zoals Saudische functionaris sen het later omschrijven, een poging ko ning Khaled te ontvoeren en tot aftreden te dwingen. Er volgt een twee weken durende belegering en met hulp van Franse com mando's wordt de moskee op 4 december bestormd. Zeker 65 bezetters vinden bij de bestorming de dood, 170 anderen worden gevangen genomen, van wie velen later worden onthoofd. Ook tientallen Saudische militairen sneuvelen. 3 augustus 1980: Aan boord van een Pakistaans vliegtuig met honderden pel grims breekt kort na vertrek uit Jiddah brand uit. Tijdens een nopdlanding breekt de romp. Er komen 301 mensen om. On derzoek wijst uit dat de brand waarschijn lijk is uitgebroken toen een passagier thee wilde zetten op een met kerosine gestookt kookplaatje. 31 juli 1987: Meer dan 400 overwegend Iraanse pelgrims worden gedood en bijna 650 raken gewond tijdens gevechten met de Saudische veiligheidspolitie. De Iraniërs hielden een verboden anti-Amerikaanse be toging. 9 juli 1989: Bij twee bomexplosies in Mekka komt een pelgrim om het leven en raken er zestien gewond. De Saudische au toriteiten geven door Iran gesteunde terro risten de schuld en later worden zestien shi'itische moslims uit Koeweit onthoofd. 2 juli 1990: 1.426 pelgrims, voornamelijk Maleisiërs, Indonesiërs en Pakistani, wor den in Mekka onder de voet gelopen en vinden de dood in een met mensen volge pakte voetgangerstunnel. Op deze plek kwamen afgelopen maandag ook honder den mensen om. 21 maart 1991: 92 Senegalese soldaten, onderdeel van de geallieerde coalitie die een maand eerder het Iraakse leger uit Koe weit verjaagde, vindende dood wanneer een Saudisch transportvliegtuig in slecht weer verongelukt in het noorden van Saudi- Arabië. De Senegalezen waren op weg terug naar hun basis na een bedevaartstocht naar Mekka. 23 mei 1994: Zeker 200 pelgrims worden onder de voet gelopen in Mekka terwijl ze in een menigte in een overvolle voetgan gerspassage op weg zijn naar de grot in Mi na waar het symbolische 'stenigen van de duivel' plaatsvindt. MOSKOU HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT Rusland en Oekraïne proberen de toegenomen spanningen tussen Oekraïne en de Russi sche nationalisten op de Krim te verminderen door eerst hun geschil over de Zwarte Zeevloot op te lossen. Daarover is giste ren in Moskou urenlang onder handeld tussen de premiers Tsjernomyrdin (Rusland), Zvja- gilski (Oekraïne) en Saboerov (de Krim). Rusland heeft gisteren nog eens bevestigd dat het de Krim ziet als een integraal deel van Oekraïne. Maar volgens een woordvoerder van buitenlandse zaken moet er wel een politieke oplossing komen in het conflict tussen Kiev en de (deel) regering en parlement op de Krim, die meer zelfstandigheid willen dan Oekraïne wenst toe te staan. De onderhandelingsdelega ties waren het er gisteren over eens dat d,e angel uit het con flict zou worden getrokken als Rusland en Oekraïne een oplos sing weten te produceren voor het slepende geschil over het bezit van de Zwarte Zeevloot en havenstad Sebastopol op de Krim. De meerderheid van de vloot wenst Russisch te blijven en Sebastopol als hoofdkwartier te behouden. De conflicten die dit opwerpt tussen Oekraïne en Rusland worden gretig opge pakt door de Russische nationa listen op de Krim, die feitelijk niets liever willen dan herinlij ving van het schiereiland bij Rusland. Om de gemoederen wat te sussen, is besloten dat een gezamenlijke werkgroep zich vanaf vrijdag over het pro bleem buigt. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Rusland overweegt buitenlan ders die langer dan een maand in het land verblijven te ver plichten tot een AIDS-test. Wie seropositief wordt bevonden, zal over de grens worden gezet. De bepalingen zijn opgeno men in een nieuwe ontwerpwet, die beoogt de bestrijding van AIDS te verbeteren. Het ont werp is al besproken in het co mité gezondheidszorg van het Russische lagerhuis, de Staats- doema. Tijdens een gisteren ge houden hoorzitting reageerden vertegenwoordigers van de me dische wereld en het ministerie van gezondheidszorg positief. Directeur Vadim Pokrovski, directeur van het AIDS Preven tie Centmm in Moskou en me de-opsteller van het ontwerp verwacht dat de Doema volgen de maand over de wet zal de batteren. Pokrovski is overigens zelf tegen de speciale maatrege len voor buitenlanders. Hij be schouwt ze als schending van de mensenrechten. Het wetsontwerp zal voor grote onrust zorgen in de bui tenlandse gemeenschap. Bo vendien wordt de maatregel ge zien als een inbreuk op de pri vacy. Oekraïne had eerder al beslo ten om AIDS-testen voor bui tenlanders verplicht te stellen. De Russen verwijzen voor hun maatregel onder meer naar de omstreden Amerikaanse wetge ving. Seropositieven mogen de VS niet binnen en immigranten moeten een AIDS-test onder- ANWB

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9