Besmette Calvé bij de consument J Van Mierlo: Zwaar weer toor kabinetsformatie Binnenland Gezicht van Surinaamse president is toch gered Nieuw Ajax-stadion J KOM 'KASTJE KIJKEN' BIJ DORMAEL DOORLOPENDE VOORSTELLING Ter Beek: Kosten vredeshandhaving eerlijker verdelen over NAVO-landen Achterstallig onderhoud vergt half miljard Zaterdag 28 mei introduceert de ANWB een nieuwe auto WOENSDAG 25 MEM 994 'Muggejager' over de kop heerlen» Een 23-jarige automobilist uit Delft is gisteren in Heer len met zijn auto over de kop geslagen, toen hij woest op jacht was naar een mug aan de binnenzijde van zijn voorruit. Toen de man het insekt wilde doodslaan, raakte hij de macht over het stuur kwijt en sloeg met zijn auto over de kop. De man kwam met de schrik vrij. Janmaat praat niet met kerngroep nfn haag Het gesprek dat de kerngroep van 'verontruste' kader- leden van de Centrumdemocraten gisteren wilde voeren met 8 partijleider Janmaat, is niet doorgegaan. Janmaat reageerde: „Ik weet van niets. Ik heb vandaag wel wat anders te doen. De heren moeten eerst maar een afspraak maken. Pas donderdag of vrij dag heb ik tijd." In de kerngroep zitten zeven raadsleden van de CD. van wie er twee deel uitmaken van het hoofdbestuur. De groep kwam zondag in Tiel bijeen en zou zich gisteren bekend maken aan Janmaat. De kerngroep wil de organisatie en de ideologie van de CD veranderen en wil dat Janmaat macht inle- Bukman boos over importstop varkens oen haag Minister Bukman (landbouw) heeft Europees land bouwcommissaris Steichen gisteren gevraagd de maatregel van Italië om geen Nederlandse varkens meer toe te laten, onmid- ,3; dellijk ongedaan te maken. Volgens Bukman beschermt Italië op 'ongeoorloofde wijze' zijn eigen varkensmarkt. Italië stelde het importverbod gisteren in, nadat op Sardinië een Nederlands big met blaasjesziekte was ontdekt. De importstop duurt tot 5 juni. Volgens Bukman is het 'vrijwel uitgesloten' dat de big in Neder land is besmet, omdat de controle hier zeer streng is. NCRV-leden ziek na uitstapje enschede» De Keuringsdienst van Waren in Enschede en het Streeklaboratorium Twente gaan na of deelnemers aan een NCRV-uitstapje op 18 mei naar Twente ziek zijn geworden door het eten van besmette bavarois. Ongeveer 90 van dé 268 mensen die aan de tocht deelnamen, kregen last van buikklachten en diarree. Vier van hen zijn in het ziekenhuis opgenomen. De •n dienst onderzoekt of het bij een restaurant in Denekamp gege ten dessert besmet was met de salmonella-bacterie. 'Afslankmiddel ordinair laxeermiddel' den haag Afslankthee is vaak niet meer dan een ordinair laxeer middel en in rustgevende kruidenmengsels zijn de rustgevende kruiden vaak ver te zoeken. Dat blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond. Afslankmixen, vermageringskruiden en slankheidstheeën zijn absoluut geen wonderdrankjes waarmee het vet als sneeuw voor de zon verdwijnt. De meeste afslank mixen bestaan voor eenderde uit laxerende kruiden. De middel tjes kunnen op lange termijn kalkgebrek of darmverstopping eroorzaken. Man bekent verkrachting kind zeist Een 18-jarige man uit Soest heeft gisteren bekend op 9 maart in Den Dolder een 10-jarig meisje te he"bben verkracht. De politie is de man op het spoor gekomen dankzij tips na het d TV-programma Opsprong Verzocht. De verdachte zat al een dii week vast in een huis van bewaring in Utrecht op verdenking van inbraken. De politie verdacht de man al eerder van de ver krachting maar had toen onvoldoende bewijs. Graf Airborne-begraafplaats vernield oósterbeek Vijf jongens van vijftien jaar hebben op Tweede P/nksterdag een grafzerk op de Airborne-begraafplaats.in Oos terbeek vernield. Hoewel er op dat moment veel mensen op het kerkhof waren, zijn de jongens toch ontkomen. Bezoekers meld eden de politie dat jongens met hun mountainbikes 'zaten te J klieren' op het kerkhof, aldus een politiewoordvoerder. Toen er uiteindelijk een kostbare grafzerk ondersteboven ging, zijn de jongens er op hun fietsen vandoor gegaan. i haag anp-gpd ge )e informatiebesprekingen tus- en fractieleiders Kok (PvdA), olkestein (WD) en Van Mierlo |D66) komen vanaf vandaag r" vat ruwer weer' terecht. Dat eeft D66-aanvoerder Van lierlo gisteren gezegd na af top van de bijeenkomst met de ïformateurs De Vries, Van Aar- enne en Vis. volgens hem is nu iet stadium bereikt dat de par ijen aan de onderhandelingsta- I keuzes moeten maken. De fractievoorzitters vertellen iets inhoudelijks maar ver- chuilen zich achter soms fraaie leeldspraken. WD-fractievoor- itter Bolkestein concludeert Hirsch Ballin gelooft in nieuw kabinet Antillen willemstad anp Minister Hirsch Ballin van Antil liaanse en Arubaanse Zaken heeft met 'veel vertrouwen' kennis genomen van het regeer programma van het nieuwe An tilliaanse kabinet onder leiding van premier Miguel Pourier. Aan het einde van zijn reis aan de Antillen en Aruba zei de demissionaire minister dat de regering-Pourier de zaken aan pakt zoals Nederland dat wil. Hij doelt op verbeteringen in het eilandsbestuur, versterking van de democratie, beter onder wijs en een gerichtere bestrij ding van de grensoverschrijden de criminaliteit. Volgens Hirsch Ballin zijn Ne derland en de Antillen het ook eens over de hoofdlijnen van het Antilliaanse ontwikkelings beleid. Het kabinet-Pourier wil zoveel mogelijk op eigen kracht de zaken aanpakken en Neder land pas om hulp en ondersteu ning vragen als het echt nodig is. Het kabinet-Pourier werkt ook aan een nieuwe vorm van toezicht voor het eiland Sint Maarten. Het eiland is na (financieel) wanbeleid van jaren onder toezicht gesteld van Ne derland, maar het moet nu on der toezicht komen van de An tilliaanse regering. Unilever laat nog eens 30.000 potjes pindakaas terugkomen ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensle den ejaag/amsterdam Er is toch met salmonella besmette Calvé-pindakaas bij de consument terecht gekomen. Unilever laat alsnog een kleine 30.000 potten Calvé-pindakaas uit de winkels te rughalen. Het gaat om de produktie van de Calvé-fabriek in Delft van de eerste en deels van de tweede week van rotterdam at)p Unilever heeft tot deze maatre gel besloten omdat er toch pot ten Calvé-pindakaas met sal monella bij de consument te recht zijn gekomen. Van den Bergh Foods, onderdeel van het voedings- en wasmiddelencon cern Unilever, constateerde gis teren dat tweeduizend van de 50.000 potten die eind vorige week waren teruggeroepen, niet naar de fabriek zijn gekomen. Het gaat om de produktie van de tweede week van mei van de Calvé-fabriek in Delft. Gisterochtend klaagde een consument over misselijkheid en buikkrampen na het eten van Calvé-pindakaas. De klacht wordt door het concern in sa menwerking met een arts on derzocht, aldus een woordvoer dervan Unilever. Uit voorzorg heeft Unilever besloten nu ook de produktie van de eerste week van mei (25.000 potten) terug te halen. In tegenstelling tot de week daarna werden in die eerste mei-week potten van 350 èn van 402 gram (een actie) gepro duceerd. Vorige week ontdekte Unile ver in zijn laboratorium dat een potje pindakaas van 350 gram was besmet met een salmonel la-bacterie. Het concern scha kelde de Keuringsdienst van Waren in en besloot na geza menlijk overleg de produktie van de tweede week van mei te rug te nemen. De meeste potjes van die serie bevonden zich vol gens Unilever nog in de distri butiekanalen. Slechts enkele waren al in de winkel beland, maar konden de consument nog niet hebben bereikt. Dat blijkt dus nu wel het geval te zijn. Van den Bergh Foods heeft zijn produktielijn voor pinda kaas stilgelegd en is een onder zoek gestart naar de oorzaak van de besmetting binnen de lijn. Over de omvang van de schade kon de woordvoerder niets zeggen. Wel is de verzeke raar ingelicht, zo zei de zegs man. Een salmonella-besmetting is voor gezonde mensen niet ern stig. Over het algemeen bestaat alleen bij kwetsbare mensen het gevaar van uitdroging. paul koopman Maandenlang getouwtrek tus sen Nederland en Suriname heeft uiteindelijk toch geleid tot een akkoord over de manier waarop ons land de economi sche hervormingen van Para maribo gaat beoordelen. Name lijk zoals eind vorig jaar in New York al was overeengekomen. De tussenliggende periode was vooral nodig om het gezicht van Surinames president Venetiaan te redden. Venetiaan greep afgelopen pinksterweekeinde, na een be zoek aan Indonesië, een tussen stop op Schiphol aan voor een spoedoverleg met de Neder landse regering. Overeengeko men werd dat Nederland de ontwikkelingen in Suriname de komende maanden 'eervol' gaat beoordelen, aldus de Surinaam se president na afloop. „De eer dere onenigheid hierover was geen zaak van kleuterkoppig heid maar van eer en nationale soevereiniteit." Wat echter tussen december en mei veranderde, is niet de opstelling van Nederland maar de economische situatie in Suri name. Die verslechterde zoda nig dat in Paramaribo inmid- dat 'het terrein reeds in kaart is gebracht' maar er zijn 'onder werpen die nog nader onder de loep' moeten worden genomen. „Het terrein lijkt nog wat heu velachtig. De duivel steekt in het detail, daarom zijn de de tails nog niet aan de"orde." Van Mierlo: „Het gaat langzaam, maarzeker." Vanmorgen zijn de fracties ingelicht over de stand van za ken in de informatie. Informa teur Van Aardenne gaat er nog steeds vanuit dat er eind deze week een 'tussenbalans' wordt opgemaakt. Dan moet ook be kend zijn of een paarse coalitie gaat lukken. Amsterdam In Amsterdam-Zuidoost begint het nieuwe stadion voor Ajax vorm te krij gen. Het grondwerk is klaar en de bouwers zijn begonnen met de opbouw van de par keerruimten. Daarboven komt het veld waarop over enkele jaren de voetballers zullen Neem geen genoegen met zomaar een linnenkast. Kom eerst 'kastje kijken' bij Dormaël. dat is een wereld van verschil. Ons flexibele programma voorziet in al u persoonlijke wensen. In grote, in indeling, in vorm, in accessoires. Met schoenen- rekken en dassenhangers bijvoorbeeld. Met kledingrekken, ladenblokken, legplanken... Met schuifdueren, vouwdeuren, roldeuren, spiegeldeuren... komplete schuifdeurenwanden zo u wilt.afgestemd op wat nodig heeft. Maatwerk dus. Uw Dormaél nachtrust specialist vertelt u er graag alles over •dS LA AP K A M E RS Beverwijk Meubelboulevard/Leiderdorp Winkelcentrum Winkelhof Amersfoort Rotterdam utrecht Veenendaal Zeist Zwolle SPECIALISTEN IN NACHTRUST Vakbonden niet blij met werving voor 'Joegoslavië' den haag anp De vakbeweging is er niet blij mee dat de arbeidsbureaus via een landelijke actie veertig werklozen hebben geworven voor werk in het voormalige Joegoslavië. Zij moeten huma nitaire hulp geven en meewer ken aan de wederopbouw onder de vlag van de Verenigde Naties (Care Canada). Het Centraal Be stuur van de Arbeidsvoorzie ning (CBA), waarin werkgevers organisaties, vakbeweging en de centrale overheid elk een derde van de zetels bezetten, was niet op de hoogte gesteld. Dat dit niet door het landelijk bureau is gebeurd, noemt een woord voerder van de FNV 'een mis- 'Deny Flight' kost Nederland jaarlijks 78,1 miljoen gulden brussel aly knol Demissionair minister van de fensie Ter Beek heeft er bij de NAVO-partners op aangedron gen allemaal mee te betalen aan de kosten van de luchtmacht operatie 'Deny Flight' in het voormalige Joegoslavië. Mo menteel komen de kosten daar van volledig op rekening van de vier NAVO-landen die vliegtui gen beschikbaar hebben ge steld. Dat zijn naast Nederland de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk. 'Deny Flight' kost Nederland 78,1 miljoen gulden per jaar. Daarnaast betaalt ons land over dit jaar al 138,6 miljoen gulden aan vredeshandhavende opera ties van de Verenigde Naties en de NAVO. Ter Beek vindt dat de landen die aan de kant staan op zijn minst op financieel gebied solidariteit moeten tonen. „Een lastenverdeling van alle lidsta ten ligt in de rede", zo hield Ter Beek gisteren zijn NAVO-colle- ga's in Brussel voor. Met zijn Belgische collega Delcroix heeft Ter Beek gisteren verder concrete afspraken ge maakt over samenwerking tus sen de Nederlandse en Belgi sche marine. Al op korte termijn zullen de defensieministers in Den Helder een ministeriële overeenkomst over de samen werking tekenen. Ter Beek: ,,Als het nog in mijn demissionaire periode kan, zou het mooi zijn." Afgesproken is dat er in Den Helder één geïntegreerd com mando voor de Nederlandse en Belgische schepen komt. De commandant wórdt een Neder lander, de stafchef een Belg. Terwijl er bij het Duits-Neder landse legerkorps afwisselend een Duitser of een Nederlander het commando voert, blijft bij de marine steeds een Nederlan der aan de top staan. dels beelden op de TV versche nen van kinderen met honge roedeem. Plots verminderde het princi piële verzet van Surinames re gering tegen een beoordeling van het economische aanpas singsprogramma door het IMF (Internationale Monetaire Fonds). Nederland zal deze kwartaalrapportages nu 'infor meel' van het IMF ontvangen in plaats van formeel. Vervolgens beoordeelt de regering op basis hiervan of de bevroren steun aan Suriname hervat kan wor den. De Nederlandse regering heeft zich steeds op het stand punt gesteld dat hervatting van de hulp zonder bemoeienis van het IMF water naar de zee dra gen is. Aanvankelijk ging Vene tiaan daar niet mee akkoord omdat hij bang was dat de be moeienis van het IMF te grote schokeffecten te weeg zou bren gen. De Nederlandse regering stelt zich echter op het stand punt dat wil de internationale gemeenschap weer vertrouwen in de sterk ontregelde Suri naamse economie krijgen en bereid zijn daarin te investeren, het goedkeurende stempel van het IMF een keiharde voorwaar de is. 'Joegoslaven' Hooghalen in hongerstaking hooghalen gpd Vrijwel alle vijftig vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië die zijn gehuisvest in het asiel zoekerscentrum (AZC) in Hoog halen, zijn gisteravond in hon gerstaking gegaan. Zij hebben de eetzaal bezet. De groep is het niet eens met het beleid van de directie. De hoilgerstaking begon na dat een 24-jarige ex-Joegoslaaf te horen had gekregen dat de soep op was. Hij sprong over de balie en bedreigde de kok en de rest van het keukenpersoneel met een slagersmes. Medewer kers van het centrum wisten de man tot bedaren te brengen. Een uur later ontstond een massale vechtpartij tussen mensen uit het voormalige Joe goslavië enlraki's. Directeur Holierook van het AZC besloot de opstandige man een centrumverbod van dertig dagen op te leggen. „We heb ben al meer last met hem ge had. Vorig jaar kreeg hij ook al een centrumverbod, toen van veertien dagen." De voormalig Joegoslaven menen dat de di rectie van het AZC hen anders behandelt dan de andere bewo ners. „Als er iets is, krijgen wij altijd de schuld. Wij worden buitengesloten, ook wat infor matie en behandeling betreft", zegt woordvoerster Krainovic Zihreta. Politie en directie zijn tot gisteravond laat met de hon gerstakers in gesprek geweest om de eetzaal ontruimd te krij gen. De hongerstakers zeggen dat zij niet zullen eten totdat de 24-jarige weer wordt toegelaten. Maar de directie wil daar niets van weten. Holierook: „Dat ver bod is terecht en blijft van kracht." Gediplomeerd taxichauffeur den haag gpd De eerste gediplomeerde taxi chauffeurs in het land rijden vanaf volgende week. De eerste 32 chauffeurs moeten morgen op voor hun examen. Ze wor den getest op hun rijgedrag, omgang met lastige klanten en het verlenen van goede sevice aan de klanten. Taxichauffeurs met een diplo ma gaan er jaarlijks 600 gulden ,op vooruit. Woordvoerder Nie- hot van de Vervoersbond FNV vindt dat er niets klopt van de uitspraak dat 'als je helemaal niets kunt, je altijd nog taxi chauffeur kunt worden'. Hij hoopt dat dat vooroordeel met dit diploma verdwijnt. Vooral jonge chauffeurs uit de Rand stad kunnen volgens Niehot nog veel opsteken van de socia le kanten van hun beroep. Nie hot voelt wel wat voor een ver plichte opleiding voor alle taxi chauffeurs. den haag gpd Er is 465 miljoen gulden nodig om achterstallig onderhoud aan de scholen voor voortgezet on derwijs te plegen. De kosten voor dat onderhoud zijn wel drie keer zo hoog als de rijksver goeding die scholen voor dat onderhoud ontvangen. Het 'gat' loopt ieder jaar met 62 miljoen gulden op. Dat concludeert de norme ringscommissie van het voort gezet onderwijs die twee rap porten liet maken over de fi nanciën en de verzorging vaij vijftig scholen. Daaruit blijkt dat de vergoeding voor het onder houd vijftien gulden per vier kante meter per school is. Maar de 'onderhoudsbehoefte' is ge middeld 21 gulden. Het verschil tussen de rijks vergoeding en de behoefte is volgens de commissie het ge volg van de lage rijksvergoeding voor onderhoud, administratie, schoonmaken, energie en in ventaris (de zogeheten materië le kosten). Ondanks dat is de to taalbalans van scholen in even wicht als gevolg van ouderbij dragen, verhuur van panden of van gemeentelijke gelden. net parkeerprobleem^ ANWB

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3