Gebrek aan middelen belet Palestijnse politie adequaat op te treden Proces Boomsma is blamage voor justitie Feiten &Meningen Bevordering als straf 'Veertig-plussers worden veel te snel afgeschreven door werkgevers' WOENSDAG 25 ME11994 I/O verwachten. Van e De enige man binnen de PvdA die sedert jaar en dag nadenkt over de noodzakelijke bestuurlijke vernieuwing in ons land, Ed van Thijn, heeft weer van zich doen horen. Dit keer heeft hij de ondoorzichtigheid van kabinetsformaties in ons land op de korrel genomen. Hij noemt ze niets minder dan een dieptepunt in onze democratie. Hij zegt dit op het moment dat wordt ge probeerd een paarse coalitie in elkaar te steken. De drie informateurs en de drie par tijleiders van Pvda, WD en D66 hebben net besloten niets van hun gesprekken naar buiten te brengen. We zijn weer terug bij af. Tot aan de grote politieke vernieuwingsbe weging van de jaren zestig, die ons land heeft ontzuild en confessionele politiek qua kamerzetels heeft gedecimeerd, was het heel gebruikelijk om een kabinet in vol strekte beslotenheid tot stand te brengen. Formateurs en informateurs konden de pers te woord staan onder het veelzeggende 'geen commentaar'. Een nietszeggende toe lichting op dit statement werd bij voorkeur verstrekt door het op een kier geopende achterraam van een staatsbolide. Sedert dien heeft geen informateur dat meer in zijn hoofd durven te halen. Nu wordt zoiets gewoon tijdens de persconferentie meege deeld. De pers neemt er genoegen mee en de minister van binnenlandse zaken zegt in functie dat het ondemocratisch is. Dat heeft verder op het eerste gezicht geen enkel gevolg. Geen enkel kamerlid voelt de neiging om hier maar eens kamer- \Tagen over te stel len. Ook de minister van binnenlandse zaken onderneemt geen enkele serieu ze poging om zijn woorden kracht bij te zetten. Een zeer vervreemdende si tuatie. Als Van Thijn meent wat hij zegt, mag je in zijn positie op zijn minst daden i krachtig parlement en kritische pers zou hetzelfde mogen worden verwacht. Het gebeurt allemaal niet onder het motto 'zo gaan de dingen nu eenmaal in Nederland'. Het opmerkelijke is echter dat het openbaar bestuur nog steeds wil dat wij, de burgers, hen serieus nemen. Waar halen ze het lef vandaan. Mensen die zichzelf niet serieus nemen, hebben er ge woon geen recht op dat anderen dat wel doen. Dezelfde Van Thijn schrijft aan de Kamer een briefje waarin hij zegt dat hij de IRT-af- faire tezamen met Hirsch Ballin van Justitie bevredigend heeft opgelost. Wiarda, de hoofdcommissaris van Utrecht, is onlangs koninklijk onderscheiden en Nordholt is zo juist bevorderd tot leider van het nieuwe IRT. Op zijn minst opmerkelijk na de harde woorden over de beide vechtersbazen in het kamerdebat van enkele weken geleden. De vrede zou ook weer zijn getekend. Niets blijkt minder waar. De korpsen die met Amsterdam in het IRT moeten samen werken, lieten onmiddellijk weten daar niet over te peinzen zolang de hoofdrolspelers nog op hun plaatsen zitten. Een mening die wordt gedeeld door het Utrechtse korps van Wiarda. Daar zit Van Thijn echter niet mee. We hebben het allemaal verkeerd begrepen. Nordholt is slechts verantwoordelijk ge maakt om hem in de toekomst de gevolgen van zijn eigen fouten te laten dragen. Een heel originele formulering voor een voordracht tot bevordering. Bevordering als straf dus. Ik denk dat in Nederland lange wachttijden ontstaan als op deze manier wordt bevorderd in bedrijven en instellin gen. Ondertussen is met dit optreden de zo veelste slag toegebracht door iemand die vindt dat de bestuurlijke verhoudingen opener moeten worden, dat de burger meer bij het bestuur moet worden betrokken en dat verantwoordelijke bestuurders bij falen ook de consequenties moeten trekken. De burgers begrijpen van dit schizofrene optreden ondertussen niets meer. Als Van Thijn zijn eigen pleidooien voor een demo cratisch openbaar bestuur dat dicht bij de burger staat ook maar een moment serieus had genomen, dan was hij al lang afgetre den, had hij Wiarda en Nordholt de laan uitgestuurd en was hij nu bezig actie te voe ren voor de gekozen minister-president en zou hij de huidige gang van zaken mes scherp aan de kaak stellen. Dat doet hij allemaal niet. Van Thijn had professor of journalist moeten worden. Hij is echter politicus in zeer verantwoordelijke functies. Kortom, in weerwil van zijn woor den levert hij een zeer belangrijke bijdrage aan het vergroten van de afstand van het Volk van Nederland tot de Haagse politiek! THE INDEPENDENT De agenten hebben geen geld voor eten, geen brandstof voor hun jeeps en geen hoop op een sala ris aan het einde van hun tweede week als de nieuwe handhavers van het gezag in Jericho en de Gazastrook. De Palestijnse politie zit financieel totaal aan de grond. De eerste Palestijnse politie-agenten in de Gazastrook worden met veel enthousiasme binnengehaald. Geld o voertuigen aan te schaffen of salarissen uit te betalen, is er echter niet. Geldschietende landen laten het vooralsnog afweten Israël beklaagt zich erover dat de nieuwe politie haar taak niet vervult, zodat er sinds het vertrek van de Is raëlische soldaten sprake is van een machtsvacuüm. De Palestijnse politie zou met name niets doen aan de ont wapening van militante islamitische facties en zou zelfs niet proberen om de gewapende mannen te pakken die eind vorige week twee Israëlische sol daten in Gaza doodschoten. De Palestij nen werpen tegen dat ze niet eens over een communicatiesys teem beschikken en dat ze nog maar zestig voertuigen hebben ontvangen van de tweehonderd die hen door de Verenigde Staten zijn toegezegd. De beschuldigingen over de oorzaak van de financiële crisis rond de Palestijnse politiemacht vliegen over en weer. Volgens bronnen binnen de Israëli sche regering probeert PLO-leider Yasser Arafat de regels van de Wereld bank te omzeilen om zijn eigen onaf hankelijke fondsen te creëren. De geldschietende landen verwijten het Palestijnse leiderschap dat er geen overkoepelende structuur is om de besteding van de geschonken gelden te overzien. Op hun beurt roepen de Palestijnen dat ze door Israël en de geldschieters bewust worden uitge hongerd, zodat ze worden gedwongen naar hun pijpen te dansen, vooral op het gebied van de veiligheid. Freih Abu Middein, een vooraan staande Palestijnse leider in Gaza, be schuldigde Israël en de geldschieten de landen gisteren van financiële chantage. „Zelfs als we mensen zou den arresteren en opsluiten, zouden we geen geld hebben om ze te voe den", zei hij. „En hoe kunnen we de verantwoordelijken voor de moord aanslag van vrijdag opsporen zonder onderlingcommunicatiesysteem?" Na de ondertekening van de akkoor den van Oslo in september van het vorig jaar werd er in totaal 48 miljard gulden toegezegd voor ontwikkelings projecten in de nieuwe autonome ge bieden. Tot nog toe is niets van deze gelden vrijgegeven. Na de ondertekening vorige maand in Cairo van het verdrag over de over dracht van de Gazastrook en Jericho, zegden donorlanden 186 miljoen gul den aan noodfondsen toe om de on middellijke in functie treding van de 9.000 man sterke Palestijnse politie macht te bekostigen. Ook dit geld is nog niet op de bestemde plaatsen aangekomen. Vertegenwoordigers van de geldschietende landen hadden hier gisteren geen verklaring voor, be halve een geopperde 'bureaucratische vertraging'. Vorige week arriveerde de Palestijnse onderhandelaar Nabil Shaath in Gaza met 600.000 gulden om in de meest dringende zaken te voorzien. De angst voor economische ontberin gen leeft niet alleen onder de politie, maar ook de een miljoen inwoners van de Gazastrook worden in het nauw gedreven na de Israëlische be slissing het gebied af te sluiten na de 9| vrijdag. Door de afsluiting kunnen duizenden Gazastrook niet naar hun werk in Is raël, waardoor een belangrijke bron van inkomsten wegvalt. „We hebben geen veiligheidspro bleem, maar een economisch pro bleem", zegt Nasser Yousef, com mandant van de Palestijnse politie. Maar zelfs als de Palestijnse politie geen economische moeilijkheden had, zou ze vooralsnog maar weinig publieke steun krijgen voor een hard optreden tegen Palestijnse militanten. Toch lijkt de politie voorzichtige stap pen te zetten om haar gezag op straat te verstevigen. Nieuwe bepalingen moeten het dragen van wapens en maskers verbieden en er wordt een begin gemaakt met een vergunnin gensysteem voor wapenbezit. GAZA SARAH HELM VERTAUNG: MARGREET HESLINGA Voor de rechtbank in Gronin gen wordt morgenmiddag een proces gevoerd dat blijkens een protest van de internationa le schrijversorganisatie PEN tot in het buitenland de aan dacht trekt. Het betreft dan ook een in Nederland nauwelijks voorstelbare zaak: de vervolging van een romanschrijver en een journalist wegens uitlatingen over het Nederlandse militaire optreden in Indonesië eindja ren veertig. Met deze strafzaak is de Nederlandse reputatie op het gebied van de vrijheid van meningsuiting rechtstreeks in het geding. In 1992 publiceerde de schrijver Graa Boomsma een roman, 'De laatste tyfoon', over de zogehe ten politionele acties van Ne derland in Indonesië, waaraan de vader van de auteur als sol daat heeft deelgenomen. In de roman worden ook oorlogsmis daden beschreven. Naar aanlei ding van het boek publiceerde het Nieuwsblad van het Noorden een in terview met Boom sma, waarin hij over de bedrijvers van de oorlogsmisdaden onder meer opmerk te: „Ze waren geen SS-ers, nee, ook al konden ze door de dingen die ze deden er wel degelijk mee worden vergeleken. Maar ze werden er toe gedreven". Deze uitlating was vooreen oud-mili- reden een klacht dienen. Het besloot Jt vervolging de oud-mili tair wendde zich tot het Ge rechtshof in Leeuwarden, dat opdracht gaf alsnog een straf zaak te beginnen. Boomsma is smaadschrift ten laste gelegd, een misdrijf waar een gevangenisstraf van maxi maal een jaar of een geldboete op staat. De vergelijking van Nederlandse oorlogsmisdaden met die van SS-ers zou vqlgens de beschuldiging neerkomen op een opzettelijk aantasten van de eer en goede naam van de Ne derlandse militairen. Processen tegen schrijvers zijn in Nederland hoogst uitzonder lijk. Het laatste geval een strafvervolging wegens godslas tering tegen G.K. van het Reve in 1966 wegens de vergelijking van God met een ezel eindig de in vrijspraak. Het kan bijna niet anders of ook het proces-Boomsma zal in vrij spraak of ontslag van rechtsver volging eindigen. Niemand is door de uitlatingen van de schrijver persoonlijk beledigd, wat bij dit delict een voorwaar de is voor veroodeling. Boven dien is er van smaad geen spra ke als de beklaagde te goeder trouw heeft kunnen aannemen dat hij de waarheid sprak en evenmin als hij het algemeen belang op het oog had. Het algemeen belang in deze kwestie is het wegnemen van belemmeringen voor een open debat over het koloniale verle den van Nederland. Hoe moei lijk dat nog altijd ligt, bleek vo rig jaar weer eens uit de emoties die het voorgenomen bezoek van Poncke Princen aan Neder land te weeg bracht. Zonder twijfel zal tijdens de behande ling van de zaak voor de Gro- daj ningse rechtbank worden stilg staan bij eerdere publikaties over door Nederlandse militai ren gepleegde oorlogsmisda den. Deze zijn van regeringszijde g< deeltelijk beschreven in de zo geheten Excessennota naar aanleiding van een toen geruchtmakende televisieuit zending. De verschijning van deel 12 van dr. L. de Jongs 'He Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog', waarin in Indonesië gepleegde wandaden worden beschreven leidde tot grote beroering, ma; de niet tot een proces. Daarna hebben nog enkele andere on derzoekers indringende historj"1' sche studies geschreven overt V° ontsporingen van het militaire geweld. Tijdens het proces zal het ech ter niet draaien om de feitelijl oorlogsmisdaden, maar om d vergelijking met SS-ers. Graa Boomsma herinnert eraan dat talrijke oud-SS-ers aan de politionele acties hebben deel genomen dertijd, in 1946, al pamfletten werdei verspreid met de tekst 'Maak van on ze jongens geen SS ers'. Bovendien heeft Boomsma in GIJSSCHREUDERS juridisch medewerker bij justitie openbaar 'aanvankelijk over te gaan, ÏN dr het merkt dat de Nede landse militairen juist geen SS-ers waren, maar dat sommige onder dwang gepleegde wandaden met de Duitse oo logsmisdaden te vergelijken zijn. Aan de publikatie van feitelijke gegegevens worden juridisch strengere eisen gesteld dan aai dit soort morele oordelen. In openbare meningsvorming dii nen zo weinig mogelijk belem meringen te bestaan voor het uiten van waarde-oordelen. D vrijheid van meningsuiting di hier in het geding is, wordt ge garandeerd door artikel 7 varWc de Grondwet, maar. vooral doqlp artikel 10 van het Europees Vei drag voor de rechten vari de mens. Het mensenrechtenhof in Straatsburg heeft bepaald d; de vrijheid van meningsuiting ook het recht inhoudt om din gen te zeggen die krenkend, schokkend en verontrustend zijn. Het Straatsburgse hof hee^ in een aantal met de zaak- Boomsma vergelijkbare geval len geoordeeld dat een veroor deling neerkomt op censuur. Het is vrijwel ondenkbaar dat deze censuur door de Groning se rechtbank zal worden toege - past. Mocht dit tot in hoogste instantie toch gebeuren, dan staat volgens de hoogleraar staatsrecht J.M. de Meij vast d£ het Hof in Straatsburg Neder land tot de orde zal roepen. Overigens moet alleen al het fe j zelf dat het Leeuwardense ge rechtshof een strafvervolging heeft gelast, worden beschouw als een blamage. Het kan niet zo zijn dat het strafrecht wordt j' gebruikt als instrument om welgevallige meningen te or derdrukken of een discussie smoren. Dat is in Nederland al thans sinds mensenheugenis niet vertoond. Zelfs Multatuli, die in zijn Max Havelaar schrei over koloniale wandaden, is d' in de vorige eeuw niet overko men. Experimenten met 'leeftijdsbewust personeelsbeleid' succesvol Albert Heijn-werknemers die in de distributiecentra werken, versjouwen tienduizend tot veertienduizend kilo per dag. Ze werken in een van die sombere blokkendozen langs de rand van de weg. Het werk is monotoon. Er zijn geen carrière-mogelijkheden. Het ziekteverzuim is hoog. De geluksvo gels hoeven nauwelijks te sjouwen: die rijden op de heftrucks. Door de ontgroening en de vergrijzing zal het personeelsbestand, ook bij Ahold, steeds ouder worden. De werknemers moeten dus langer mee. Daarom experimenteert Ahold met een 'leeftijdsbewust personeelsbe leid'. De eentonigheid van het werk is doorbroken. Het sjouwen, de admini stratie, het heftruck-rijden en andere taken worden nu afwisselend door al le werknemers uitgevoerd. Met ande re woorden: het fysiek zware werk wordt afgewisseld met lichtere werk zaamheden waarin het lichaam zich kan herstellen. De werkruimten zijn tochtvrij ge maakt en krijgen een vrolijk kleurtje. Werknemers van 53-plus krijgen elke week één dag vrij en werken nooit langer dan twee dagen achter elkaar. Iedereen krijgt les in 'Professioneel Bewegen'. Het ziekteverzuim in Til burg is daardoor inmiddels gezakt van negentien naar tien procent. „Als je vroeger op een verjaardags feestje zei datje in een distributie centrum van Ahold werkte, was je meteen uitgepraat. Dat is nu wel an ders. Het is echt een vak. Ze weten nu precies hoe je moet tillen, hoe je je li chaam als een hefboom kunt gebrui ken, wat het belang is van symme trie." Drs. J. Kooistra, hoofd perso neelszaken van de Distributie-organi satie Albert Heijn: „Het moet gewoon prettig zijn bij ons te werken". Het personeelsbeleid bij de Distribu tie-organisatie van Albert Heijn is een van de tien praktijk-voorbeelden uit het boekje 'Leeftijdsbewust perso neelsbeleid in bedrijf, van de Com missie Ontwikkeling Bedrijven van de SER, dat onlangs aan werkgeversvoor man Rinnooy Kan en FNV-voorzitter Stekelenburg werd uitgereikt. Het aandeel van de ouderen in de be roepsbevolking schommelt rond de 13,7 procent. De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) voorspelt een verdubbeling van het aantal ouderen in het arbeidsproces in 2020. De toetreding tot de WAO is immers verschéTpt, de ouderenricht- lijn om ouderen met voorrang te laten afvloeien is afgeschaft en de VUT wordt langzaamaan vervangen door flexibele pensionering. Alleen al daar om is het zaak personeel zo lang mo gelijk vitaal en gemotiveerd aan het werk te houden. De directie Openbare Werken bij de gemeente Groningen voert ook (noodgedwongen) een leeftijdsbewust personeelsbeleid. Van de 230 werkne mers doen de meesten zwaar fysiek werk en het overgrote deel komt na het 45ste jaar in de problemen als ge volg van rugpijn, versleten nek of an dere beroepskwalen. Stratenmakers kregen soms al rond hun dertigste ernstige klachten. Dat kwam voor een deel omdat ze voor het aantal vier kante meters per dag werden uitbe taald. Jonge mensen hebben dan de neiging snel te gaan werken en zich zelf te veel te belasten. De oplossing is gevonden door ver schillende functies zoals straten makers en plantsoenmedewerkers op te heffen en van alle werknemers een 'buurtbeheerder' te maken. De medewerkers worden minder fysiek belast, raken minder versleten, kun nen langer in dienst worden gehou den en hebben meer verantwoorde lijkheid en zelfstandigheid in het werk. Het ziekteverzuim is inmiddels gezakt naar achttien naar negen pro cent. VNO-voorzitter Rinnooy Kan reageer de enthousiast op het boekje. „Veer tig-plussers worden veel te snel afge schreven door hun chefs. Dat gebeurt louter en alleen op grond van voor oordelen. Dit boekje laat zien datje dat kunt voorkomen. Het doet me denken aan de uitspraak van de Kras se Knarren: als ik had geweten dat ik zo oud zou worden, had ik wat aan mijn gezondheid gedaan." DEN HAAG MARGREET VERMEULEN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2