Opkomst gebedsgroepen bevestigt 'Vernieuwing' Hoge functie Maria ter Steeg Paus deze week uit ziekenhuis Kerk Samenleving Katwijkse mannen vullen twee cd's f» A, <4 leiden Van de massale koorzang van zo'n 1700 Katwijkse mannen, afgelopen vrijdag in de Nieuwe Kerk van de kustplaats, zullen op korte termijn twee cd's worden uitgebracht. Organist Jaap van Rijn verwacht dat het eerste schijfje kort voor Vaderdag op de markt komt, het tweede exemplaar volgt enkele weken la ter. „We hebben zoveel uniek materiaal, we kunnen gewoon niets wegdoen", zo verklaart de organist de keuze voor het uitbrengen van twee geluidsdragers. Op de avond zelf werd in de voorverkoop al ingete kend op 350 cd's. Van Rijn, die met de mannelijke koorzang bij zijn 30-jarig jubileum als organist een droomwens in vervulling zag gaan, omschrijft de gebeurtenis in de Nieuwe Kerk als 'absoluut uniek'. „Wat daar gebeurde is voor mij niet te beschrijven. Het klonk als een koor dat jaren had gestudeerd." fo to dick hocewoninc Ds. W. van der Zee, secretaris van de Raad van Kerken in Ne derland, is tegenstander van een paarse coalitie van PvdA, D66 en WD. Hoewel zijn voor keur uitgaat naar algeméne po litieke partijen, vindt hij het 'ge geven het feit dat de christen democratische stroming be staat' belangrijk dat deze een plaats krijgt in de regering. Van der Zee, zelf lid van de PvdA, zei in Het Capitool de 'grote sociale component' in het CDA te waarderen. Om die re den mag deze partij zijns in ziens de komende jaren niet ge mist worden in de regering, nu er 'veel op het spel staat op het gebied van de sociale zeker heid'. In dezelfde uitzending wees hij erop dat de steun voor de Arme Kant van Nederland, waarvoor de Raad zich de afge lopen jaren sterk heeft ingezet, 'duidelijk niet van christelijke zijde' kwam. Hij vraagt zich dan ook af of christelijke organisaties zich wel duidelijk van anderen onder scheiden. Zijn voorkeur gaat uit naar algemene organisaties, waar je als christen aan deel kunt nemen en je eigen geluid kunt laten horen. Eerste 'Piet Derksen-parochie' in Nijmeegse geloofsgemeenschap eindhoven/numegen anp De Maria Geboorteparochie in Nijmegen wordt vanaf septem ber geleid door een priester van de Emmanuelgemeenschap. Deze organisatie, die grote na druk op geloofsverkondiging legt, wordt moreel en financieel ondersteund door voormalig zakenman Piet Derksen (Center Pares), die zijn kapitale vermo gen beschikbaar heeft gesteld voor de bevordering van het ka tholieke geloofsleven. Het progressieve blad De Ba zuin heeft de Nijmeegse paro chie, die honderd jaar lang in handen van de dominicanen was, de 'eerste Piet Derksen-pa rochie' gedoopt, een benaming waarmee de Emmanuelge meenschap uiteraard ontevre den is. „Waarom moet er altijd zo denigrerend worden gedaan over iemand die goed werk wil doen", vraagt een woordvoer ster. Derksen en zijn vrouw, tevens oprichters van de stichting Ge tuigenis van Gods Liefde, zijn prominent lid van de in Neder land tien jaar bestaande ge meenschap die hier 360 leden telt. Onder hen zijn vier pries ters van een bisdom (Den Bosch, Roermond). De gemeen schap hecht grote waarde aan de sacramenten, geloofsverkon diging en het gezinsleven. In Nederland wordt veel energie aan vormingswerk besteed. 'Psychologische test voor dominee' Om onnodige problemen in de gemeente te voorkomen is het goed toekomstige predikanten tijdens hun theologiestudie eni ge psychologische tests af te ne men. Zo moet eerder dan nu het geval is, blijken of iemand geschikt is voor het ambt. Deze wens sprak Tim Kansil, scriba van de hervormde Provinciale Kerkvergadering (PKV) in Fries land, in Groningen uit op de eerste faculteitsdag van de theologische faculteit. Op de faculteitsdag stond de toekomst van het theologisch onderwijs binnen de Samen op Weg-kerk centraal. Volgens Kansil is de komst van de nieu we kerk een moment bij uitstek om 'de zorg voor het geluk van predikanten' eens rigoureus aan te pakken. Er zijn op dit vlak al allerlei min of meer geslaagde initiatieven genomen, aldus Kansil, maar het begeleidings traject moet eerder beginnen, namelijk op de opleidingen. Kardinaal Simonis heeft drs. Maria ter Steeg-van Wayenburg per 1 september benoemd tot hoofd dienstverlening van het aartsbisdom Utrecht. In deze functie wordt zij als eerste vrouw lid van de bisdomraad, het hoogste besluitvormend or gaan van het aartsbisdom. Ter Steeg (47) is thans pasto raal werkster in het Sint Antoni- usziekenhuis in Nieuwegein. Van 1986 tot 1992 was zij hoofd van de godsdienstige program ma's bij de KRO. Daarvoor werkte zij bij het KRO-omroep- pastoraat. rome knapen vrijdag al ontslaan, op de artsen dat hij een paar da- voorwaarde dat hij zich voor gen langer in het ziekenhuis Paus Johannes Paulus II wordt enkele dagen in zijn buitenver- moest blijven. Het genezings deze week uit het ziekenhuis blijf in Castelgandolfo zou heb- proces van de rooms-katholie- ontslagen. Volgens de woord- ben teruggetrokken. ke kerkleider, die eind april zijn voerder van het Vaticaan wil- Omdat de paus direct terug dijbeen brak, verloopt volko den de artsen de paus afgelo- wil naar het Vaticaan, besloten men normaal. WOENSDAG 25 MEI 1994 HET WEER HEINZ BOES BUITENLAND KORT Hulp voor Rwanda De Stichting Oecumenische Hulp (SOH) heeft een mil joen gulden beschikbaar ge steld voor hulpverlening aan vluchtelingen uit Rwanda. Zij reageert daarmee op de op roep van de Wereldraad van Kerken en de Lutherse We reldfederatie aan hun lidker ken om in totaal zeventien miljoen gulden voor nood hulp aan Rwanda te schen ken. Het bedrag is afkomstig van de hervormde en de ge reformeerde werelddiakona- ten en van de donateurs van de stichting. Het geld zal niet alleen besteed worden aan opvang van de vluchtelingen, maar ook aan de eerste 'voorzichtige' pogingen om via de kerken te werken aan verzoening in het land. Kardinaal Glemp Een Amerikaanse rechter heeft een klacht wegens anti semitisme tegen de Poolse kardinaal Glemp afgewezen. Rabbijn Avi Weiss uit New York had de klacht vorig jaar oktober ingediend tijdens een bezoek van de Poolse primaat aan Seattle. Rechter Robert Lasnik zei dat de klacht het gerechtelijk princi pe van 'fair plav' schendt. De Poolse kardinaal zou zich moeten onderwerpen aan een rechtbank in Seattle lou ter en alleen omdat hij daar een kort bezoek heeft afge legd. Lasnik voegde eraan toe dat hij wel sympathie koestert voor de zaak van Weiss. De rabbijn achtervolgt Glemp juridisch sinds augus tus 1989. De kardinaal zei toen dat Weiss en zes stu denten tijdens een demon stratie op het terrein van het voormalige concentratie kamp Auschwitz de nonnen in het aldaar gevestigde kar melietessenklooster hadden vermoord, als ze niet met harde hand waren verwij derd. Christenen China De positie van de christenen in China verbetert. Tot die conclusie kwam secretaris generaal dr. Konrad Raiser van de Wereldraad van Ker ken tijdens een zesdaags be zoek aan het land. Wel is hij enigszins bezorgd over de toepassing van het regerings beleid op lokaal niveau. Rai sers mening wijkt af van die van Amnesty International en andere internationale or ganisaties die de laatste rijd de schending van de gods dienstvrijheid in China heb ben gehekeld. Ook bisschop Ding Guangxun Ting van de Chinese Kerkenraad heeft dit voorjaar het optreden van de regering tegen de huiskerken bekritiseerd. Raiser bezocht China op uitnodiging van de door de regering gecontro leerde raad. waarin vier pro testantse kerken zijn opge gaan. Jacques Ellul De protestantse theoloog Jacques Ellul is op 82-jarige leeftijd in het Franse Tadence overleden. Dit heeft de fede ratie van protestantse kerken in Frankrijk bekend gemaakt. Ellul - die zowel theologie, rechten als sociologie had gestudeerd - behoorde tot de vooraanstaande figuren van het Franse protestantisme. Hij was een origineel denker die zeer kritisch tegenover de moderne technologische sa menleving stond. ,.Ik heb nooit een mode willen vol gen. Ik heb geen leermees ters en behoor tot geen enke le school", aldus Ellul. In zijn 43 boeken, die in dertien ta len zijn vertaald, benadrukte hij dat er geen menselijke vooruitgang is en dat de techniek de mensen ziek maakt. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON Het ontstaan van gebedsgroepen in parochies ziet de Ka tholieke Charismatische Vernieuwing 'zeker niet als con currentie, maar eerder als een bevestiging' van haar werk. Dat zei voorzitter T. Pouwels-Van de Pas op de ze ventiende Nationale Open Dag van deze stichting, die 'uitgaande van bepaalde religieuze ervaringen wil bijdra gen tot vernieuwing van het kerkelijk en maatschappelijk leven'. parochies, in navolging van re gionale charismatische groepen Zij reageerde daarmee op bis- die regelmatig samenkomen schop J.G. ter Schure van Den om met elkaar te bidden, uit de Bosch, die vorige week in het bijbel te lezen en geloofserva- bisdomblad pleitte voor het ringen uit te wisselen. In zulke vormen van gebedsgroepen in groepen hebben gelovigen vol gens Ter Schure de 'kans om te groeien naar een werkelijke christelijke gemeenschap „In onze charismatische ge bedsgroepen. die meestal een regionaal karakter hebben, er varen we al vele jaren hoe be moedigend en vruchtbaar het is om zo samen te komen", beves tigde Pouwels tegenover de 1750 aanwezigen in Sportcen trum Maaspoort in Den Bosch. Ter Schure, die voorging in de eucharistieviering aan het einde van de Open Dag, onderhoudt namens de bisschoppenconfe rentie het contact met de cha rismatische vernieuwing. De leden van deze beweging willen graag dienstbaar zijn aan de parochies. Zij werken bij voorbeeld mee aan bezinnings dagen over spiritualiteit of in nerlijke genezing en bieden vor mingscursussen aan. Eén van die cursussen is 'Leven in de Geest', die wereldwijd al door miljoenen katholieken is ge volgd. „Onze ervaring is dat mensen geholpen moeten wor den om een persoonlijke in breng te hebben in een gebeds groep", aldus Pouwels. „Dit ver onderstelt namelijk een per soonlijke relatie met God." Voorkeur Bomers amersfoort anp Bisschop Bomers van Haar lem, die vorig jaar bedankte als lid van het CDA, steunt de actie om nu. G.L.O. ba ron van Boetzelaer via voorkeurstemmen in het Europese Parlement (EP) te krijgen. Bij de verkiezingen op 9 juni bezet deze kandi daat de 21e plaats op de CDA-lijst. Het CDA heeft nu tien zetels in het EP. Van Boetzelaer, tot voor kort voorzitter van de CDA- afdeling Den Haag-Cen trum-Laak, wil via het Eu ropese Parlement strijden tegen abortus en euthana sie en vóór de positie van huwelijk en gezin, controle op de uitgaven voor ont wikkelingshulp, bestrijding van de criminaliteit en een Europese aanpak van het i m mi gr atievraagstuk. Weinig verandering In de zeegebieden tussen IJsland en Schotland houdt zich al enige tijd een zone met hogedruk op; be paald niet een positie om van te watertanden. Het hoog ligt op de plaats waar normaliter de grote At lantische depressies zich ophou den, maar is toch steeds net iets te r om voor echt stabiel voorzomer weer in de Lage Landen te zorgen. De storingen van de oceaan worden gedwongen een vrij zuidelijke koers te volgen. De vakantiegangers aan de Portugese kusten werden de af gelopen twee weken nogal eens ge plaagd door regenachtig, fris weer. Juist daar kwamen de depressies Europa binnen om vervolgens in delen van Frankrijk en Centraal- Europa een nat spoor achter te la ten. Gisteren kregen we een schamp schot van zo'n storing, die 'door het zuiden' trok; pas later in de avond begon wat lichte regen te vallen. Overdag was het nogal som ber. Slechts af en toe wist de zon een gaatje te branden in de hard nekkige Noordzeebewolking, die daags tevoren bezit had genomen van de kustprovincies. Het bleef met 16 graden tamelijk fris, maar door de zwakke wind was het best aangenaam. In de nabije toekomst zie ik nog niet zoveel veranderen in het heer sende weerpatroon. Het hogedruk. gebied in het noorden heeft van- daag eventjes meer invloed. Dat i schept mogelijkheden voor wat zon. Op donderdag komt de volgen de storing opzetten, vanuit Zuid- i Engeland ditmaal. De regenkaar-3 ten voor morgen dreigen met veelj nattigheid boven het zuiden van i ons land. Wellicht valt het in onzéJ regio mee en blijft de schade be- '1 perkt tot een enkele millimeter, i Toch hoeft de kern van de regenza ne maar een beetje meer naar het noorden te verschuiven dan de computer heeft berekend, om ook hier de dag te laten verregenen. De ervaring heeft geleerd dat je bij de verwachte positie van een frontaal neerslaggebied rekening moet houden met een vrij ruime marge. Vrijdag ligt de slechtweer-' zone al ver over de oostgrens. Er steekt iets meer wind op uit noordi tot noordwest. Een afwisselend beeld van Noordzee-wolkenvelden en opklaringen ligt dan het meest voor de hand. De temperatuur blijf! wat aan de lage kant voor eind met 14 graden aan zee en 16 of 17 gr» den verder landinwaarts. HET WEER IN EUROPA Van der Zee tegen christelijke politiek, maar ook tegen 'paars' Geldig tot en met donderdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in het westen be wolkt en af en toe regen, n oost-Engeland droog en nu en dan zon. Morgen in Engeland, Ierland en Wales enkele fikse buien. In Schotland beide dagen droog en flink wat zon. Middagtemperatuur onge veer 15 graden, langs de Schotse oostkust iets la ger, bij Londen vandaag nog hoger. Jë en Luxemburg: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Middagtem peratuur ongeveer 18 gra- Noord- en Midden-FranK- Vandaag in Bretagne en Normandië toenemende bewolking en kans op re gen, elders droog en af en toe gen tamelijk veel bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Middagtempe ratuur ongeveer 21 graden, morgen koe ler. Langs de Kapaalkust maxima rond 16 graden. Portugal: Vandaag perioden met zon, later in de noordelijke helft meer bewolking en mo gelijk een bui. Morgen weer droog en ta melijk zonnig. Middagtemperatuur van 18 graden bij Porto tot 25 in het zuiden en oosten. Morgen overal warmer en tus- nde 23 en 29 graden. Spanje: Geleidelijk zonnig. In Galiqê eerst nog bewolking en plaatselijk regen. Middag temperatuur m het noordwesten rond 18 graden Elders oplopende tempera turen en maxima van ongeveer 28 gra in het binnenland plaatselijk 35 graden. Canarische Eilanden: laag in het noorden wolkenvelden en mogelijk een bui. Vooral aan de zuidstranden weer zonnige perioden. Middagtemperatuur tussen 22 en 27 graden. Marokko: Westkust: Perioden met zon en alleen in het noorden nog kans op een bui. Maxi mumtemperatuur aan het strand onge veer 22 graden, in het zuiden 25 gra- Zonnig en zeer warm. Middagtempera tuur ongeveer 40, aan het strand rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag droog en zonnige perioden. Morgen meer bewolking en een enkele regen- of onweersbui, later op de dag steekt de Mistral op. Middagtempera tuur van 20 graden in het westen tot te gen de 30 aan de zuidkust. Morgen iets Mallorca en Ibiza: Droog en geleidelijk zonnige perioden. Middagtemperatuur ongeveer 28 gra den. Italië: Droog en overwegend zonnig. In de Po- vlakte en de noordelijke bergen wolken velden en een enkele regen- of onweers bui. Middagtemperatuur meest tussen 26 en 30 graden, in het zuiden plaatse lijk rond 35 graden. Corsica en Sardinië: Droog en overwegend zonnig. Middag temperatuur tussen 25 en 30 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, vandaag ook wat bewolking. Droog. Middagtemperatuur in het bin nenland plaatselijk 35 graden, aan zee Turkije en Cyprus: Zonnig, aan de Turkse westkust vandaag ook wat bewolking. Droog. Middagtem peratuur ongeveer 30 graden, aan het strand iets minder warm. Duitsland: Vandaag in het oosten eerst nog plaatse lijk regen, verder af en toe zon en droog. Morgen van het zuidwesten uit opnieuw regen, mogelijk ook onweer. Middag temperatuur tussen 16 graden in Sleeswijk-Holstein en 22 plaatselijk in het zuiden en zuidoosten. Morgen ten zuiden van de Main lagere temperatu- Zwitserland: Vandaag vrijwel overal droog en perio den met zon. Morgen van het westen uit regen of onweer. Maximumtemperatuur eerst ongeveer 23 graden, morgen voor al in het noorden enkele graden lager. Oostenrijk: Vandaag perioden met zon en mogelijk a bui. Morgen eerst nog zon,later van het westen uit meer bewolking en vooral Vorarlberg en Tirol enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur van ongeveer 20 graden in het westen tot 27 plaatselijk in het oosten. L lagedru H hogedri Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN DONDERDAG 26 ME11994 Zon- en maanstanden Zon op 05.29 Zon onder 21.41 Maan op 23.13 Maan onder06.4( Waterstanden Katwijk Hoog water 04.31 16.58 Laag water 00.11 12.35 Weerrapporten 24 mei 20 uur: Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Boedapest Cyprus Dublin Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Madrid Malaga Mallorca

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16