Ontslag wordt een stuk makkelijker Van Thijn gaat ver in steun Nordholt J Binnenland v'e o Koffie wordt dubbeltjes duurder Alice op wonderstrand Aspergetelers mogen 900 Polen inzetten Wierenga: Opstappen iTERDAG 21 ME11994 ANP Algemeen Nederlands Persbur 'ronk geeft Rwanda elf miljoen haag* Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking stelt jfrniljoen gulden beschikbaar voor hulp aan Rwanda. Vijf mil- en is bestemd voor voedselhulp, vier miljoen aan particuliere rganisaties, twee miljoen gaat naar de Verenigde Naties. Het ibinet heeft verder besloten dat Nederland niet deelneemt aan :n vredesmacht van de Verenigde Naties. Eerder deze week de Europese Unie hetzelfde besluit. Marechaussees heeft Ierland niet beschikbaar, omdat die al elders in de wereld ider andere in Bosnië) actief zijn. Ook voelt het kabinet niets r het aanbieden van transporteenheden. Hierbij speelt mee it vorige maand Belgische blauwhelmen in Rwanda zijn ver- loord, en de kans bestaat dat Nederlandse militairen voor Bel- en worden aangezien. Cis twee jaar na ontucht met kinderen msterdam Tegen een 63-jarige Amsterdammer is gisteren twee lar cel geëist wegens ontucht met zeven kinderen die bij hem ver de vloer kwamen. De man liep in februari tegen de lamp ien de politie videobanden in handen kreeg die hij aar seks-sessies had gemaakt. Doordat één van de kinderen ich op de band identificeerde, kon de politie het spoor terug- olgen. Het merendeel van de kinderen, in leeftijd variërend van ijf tot veertien, behoorde tot één familie. De man zorgde veelal Is een vader voor de kinderen, doch in de meeste gevallen ont- ardden de verhoudingen in seksuele relaties. Blijkens de verkla- ingen van de kinderen was er geen sprake van keiharde dwang, ïaar namen zij de seksuele wensen van de Amsterammer voor ef omdat hij voor het overige zo aardig voor hen was. Ter zit- ng toonde de man zich zeer emotioneel en vol berouw. Vol- z ens een psychologisch rapport is het gevaar voor herhaling ge- oi e fijf jaar na dodelijke brand gepakt roningenDe politie heeft deze week een 49-jarige Duitser uit h eeuwarden aangehouden die vijf jaar geleden in het Groningse i0 )en Andel een brand zou hebben gesticht. Daarbij kwam een lal 9-jarige man om het leven. Het slachtoffer werd op 22 juni 1989 w( ood gevonden tussen de brandende resten van zijn woning. H lestijds kon de politie uit de technische onderzoeksgegevens ixc een aanwijzingen voor een misdaad opmaken. Inmiddels ieuwe, en volgens officier van justitie Blom ook betrouwbare iformatie beschikbaar die wel wijst op een ernstig misdrijf. rd|)aarom zijn tien politiemensen in april met een nieuw onder- elooek gestart, wat leidde tot de aanhouding. Cis drie jaar voor 83-jarige ontuchtige haag Een 83-jarige Rijswijker moet wat de officier van justi- ie betreft drie jaar de cel in omdat hij zich zich tussen 1 augus- is 1992 en 24 mei 1993 in totaal acht keer aan zijn. toen 9-jarige rl uurjongen heeft vergrepen. Hij zou de jongen anaal hebben erkracht, terwijl het slachtoffer geblinddoekt en vastgebonden ras. Om te zorgen dat de jongen niet schreeuwde, duwde hij em een prop in zijn mond. De jongen heeft het verhaal, nadat ij geestelijke en lichamelijke klachten had gekregen, in frag- ïenten verteld. Nog steeds krijgt de jongen geestelijke hulpver- ining. Aanvankelijk bekende de man, maar later trok hij die erklaring weer in. Officier van justitie Van de Poll noemde het ebeurde 'walgelijk'. Met tegenzin hield zij in haar eis rekening iet de leeftijd van de verdachte. „Als je vitaal genoeg ben om soort dingen te doen, moet je ook de consequenties trekken." iet lits ;Shell opent avondwinkels bij pompen i haag Shell opent dit najaar onder de naam Select zijn eer- twee avondwinkels in Tiel en Roermond. De avondwinkels omen naast de benzinestations met de Shell-shop. Een amen dment op de winkelsluitingswet uit 1976 opent de mogelijkheid af lm op ruimere schaal avoiidtvirikéls te exploiteren. De wet chrijft echter voor dat deze winkels minstens zeventig procent vyan hun omzet moeten halen uit voedsel en drank. Gezien de loge omzet van de benzineverkoop kunnen deze Select-winkels lus niet in de Shell-shop worden gevestigd. In de twee experi- Pqnentele vestigingen komt een assortiment dat zich enerzijds icht op de 'vergeten boodschap', maar dat ook aandacht heeft raW>r het gemak van de consument. Zo komt er een uitgebreide iriorteringdiepvriesmaaltijden. idi ^Scholen komen-miljard tekort nèen haag Scholen in het voortgezet onderwijs hebben aan in- jrentaris een tekort van een miljard gulden. Bovendien kampen Jtte met achterstallig onderhoud ter waarde van vierhonderd mil- ildjoen, zo blijkt uit onderzoek van het Nederlands Economisch In- natituut (NEI). De achterstanden ontstonden in de loop der jaren giloordat de scholen te weinig geld krijgen van het Rijk om hun tt rosten voor materiële uitgaven te dekken. Per jaar is hiervoor lapen budget beschikbaar van rond de 630 miljoen gulden, terwijl iroe scholen in de periode 1989-1991 jaarlijks gemiddeld 840 mil- esjoen gulden hebben uitgegeven. Om die uitgaven toch te kun- ielpen doen, zetten scholen inkomsten in uit andere bronnen. De belangrijkste hiervan is de ouderbijdrage, zo blijkt uit het rap- lijport 'Hoe komen scholen rond?'. Minister Ritzen zegt het rap- oport eerst nader te willen bestuderen. ib CD steunt Janmaat in schorsing 'en haag Het hoofdbestuur van de Centrumdemocraten staat achter de schorsing van de raadsleden Poppe uit Vlissingen en Van Es uit Delft. De twee werden een week geleden geschorst door Janmaat omdat ze kritiek hadden op de structuur van de partij en de onaantastbare positie van partijleider Janmaat daar- n. Poppe had een aantal voorstellen op papier gezet om de par tij enigszins te hervormen en de macht van Janmaat in te per ken. Tijdens een rumoerige vergadering besloot het hoofdbe stuur Poppe en Van Es voor een jaar te royeren, Poppe heeft daarop besloten uit de partij te stappen en overweegt zich aan te sluiten bij de Burgerpartij Nederland, onlangs opgericht door drie voormalige CD'ers uit Roosendaal. Deze week o.a. in de vernieuwde Kampioen: De IJssel, in 't groene hart van Holland De Schotse Highland Games Onderzoek: de kwaliteit van dagrecreatieterreinen in Nederland «Vakantie-auto's getest: Opel Astra Stationwagon, VW Golf Variant en Citoën ZX Break Avantage De vakantie krant met volop tips over vakantievoorbereiding Kortweg, een nieuwe rubriek met ANWB-nieuws, toeristische tips en een eve nementenagenda En de nieuwe kinderrubriek: De Achterbank. Kabinet denkt meer banen te scheppen met versoepeling den haag gpd Werkgevers hoeven in de toekomst geen toestemming meer te vragen aan het arbeidsbureau als ze een perso neelslid willen ontslaan. In plaats daarvan komen er voorschriften waaraan werkgevers zich moeten houden als ze een werknemer de laan uit willen sturen, zo heeft het kabinet gisteren besloten tot vreugde van werkgevers en tot ongenoegen van werknemers. De PvdA houdt twij fels, de WD is voorstander. den haag anp Is er geen redelijke grond voor ontslag, dan heeft de werkne mer recht op schadevergoeding, aldus het wetsvoorstel. Boven dien kan de rechter de werkge ver dan veroordelen tot herstel van de dienstbetrekking. Het kabinet wil met de nieu we aanpak de werking van de arbeidsmarkt verbeteren. Het denkt dat bedrijven eerder per soneel zullen aantrekken als ze er zonodig ook weer makkelijk vanaf kunnen. Bovendien vindt het kabinet dat het niet langer de taak van de overheid is ont slag te toetsen. De vorming van een interne Europese markt speelt eveneens een rol. In an dere landen bestaat geen ont slagtoets vooraf. Over het voornemen de zoge heten preventieve ontslagtoets af te schaffen, ontstond enige weken geleden politieke op schudding. PvdA-staatssecreta- ris Wallage van sociale zaken plaatste tijdens een FNV-bijeen- komst flinke kanttekeningen bij het plan. Na felle kritiek van mi nister De Vries van sociale za ken (CDA) liet Wallage weten er toch mee akkoord te zullen gaan. De FNV zegt nu teleurge steld te zijn in Wallage. Volgens het wetsvoorstel wordt in de wet vastgelegd wat een redelijke grond van ontslag is. Ook komen er criteria voor de berekening van de schade vergoeding die werkgevers moeten betalen als zo'n grond ontbreekt. Voordat een werkge ver een werknemer ontslaat, moet hij de persoon in kwestie eerst horen. De nu geldende ontslagverboden, zoals het ver bod van ontslag bij ziekte, blij ven bestaan. De regels bij col lectief ontslag worden evenmin gewijzigd. PvdA-kamerlid Van Nieuwen- hoven zegt haar twijfels over het voorstel te houden. „Motief is steeds geweest dat. het gunstig zou zijn voor de werkgelegen heid. Wij hebben daar geen overtuigende bewijzen voor ge zien. Het is niet zo dat wij dog matisch zijn over de flexibilise ring van de arbeidsmarkt, maar je kunt de bescherming van werknemers niet op het spel zetten als niet duidelijk is dat dat ook inderdaad meer banen oplevert." De FNV vindt dat De Vries 'over zijn graf heen regeert'. Het kabinet is demissionair, het gaat om een politiek gevoelig onder werp en de effecten ervan op de werkgelegenheid zijn dubieus, aldus een woordvoerder. Woensdag vroegen de grote werkgeversorganisaties VNO en NCW nog eens uitdrukkelijk om het schrappen van de ontslag toets. Een pak koffie wordt binnenkort, wellicht dinsdag al, flink duurder. De prijs van koffie bereikte gis teren op de internationale termijnmarkten door krappe voorraden en flinke speculaties van han delaren het hoogste punt in vijf jaar. Door die prijsexplosie zegt marktleider Douwe Egberts niet langer om een prijsverhoging heen te kunnen. Wanneer een pak koffie duurder wordt en hoe veel, wil DE niet zeggen. Een pak koffie van 250 gram kost nu plusminus 2,70 gulden. Volgens directeur Bert Beekman van de stichting Max Havelaar (die koffieboeren in de Derde Wereld steunt) zullen daar minstens drie tot vier dubbeltjes bijkomen. De laatste keer dat de koffie duurder werd, was op 19 januari met vijftien cent. Beekman denkt dat de nieuwe prijs verhoging zeer snel, mogelijk nog dit weekeinde wordt doorgevoerd. Douwe Egberts - dat samen met Van Nelle en Kanis Gunnink ongeveer driekwart van de Ne derlandse koffiemarkt in handen heeft - zegt nog niet te weten wanneer de koffie duurder wordt. Anderhalve week geleden dacht DE een prijsver hoging voorlopig nog te kunnen vermijden om dat de hogere prijzen vooral veroorzaakt zouden worden door speculerende handelaren. „Maar de hogere prijzen zijn veel structureler dan we eerst dachten," aldus een woordvoerder. De koffieprijzen lagen lang op een laag niveau, maar daar is het laatste halfjaar snel verandering in gekomen. Niet alleen door speculatie, maar ook door de vrees voor minder aanbod door on der meer oogstproblemen in Columbia en de oorlog in Rwanda. Sinds begin dit jaar is koffie op de internationale markten bijna tachtig procent duurder geworden. Deed 45,5 kilo koffie eind vo rig jaar nog zeventig dollar, gisteren moest er al 133 dollar voor worden neergeteld. Directeur Beekman van Max Havelaar sluit niet uit dat de prijzen de komende iijd doorschieten naar 160, 170 dollar. Aansteker blijkt brandgevaar amsterdam gpd Warenhuis De Bijenkorf heeft een voorraad aanstekers uit de handel genomen die benzine lekken als ze nagevuld worden. Het gaat om metaalkleurige aanstekers, die vanaf 12 mei te koop waren in alle filialen in Nederland voor een aanbie- dingsprijs van tien gulden. Van de aanstekers zijn in een week tijd ongeveer 350 stuks verkocht. De directie werd op het gevaar van de aanstekers geatten deerd doordat klanten terugkwamen omdat hun aansteker druppelde en naar benzine stonk. Er hebben zich voor zover bekend geen ongevallen met de aanstekers voorgedaan. De leverancier van de aanstekers is volgens een woordvoer der van de Bijenkorf 'een producent van allerhande cadeau artikelen waar we al geruime tijd probleemloos zaken mee doen'. KANTOORUNITS VERKOOP/VERHUUR BUKO BEVERWIJK 02510-11727 Kosto onderzoekt mensensmokkel naar Nederland den haag» anp Staatssecretaris Kosto van justi tie heeft besloten een onder zoek te starten naar buitenland se organisaties die vreemdelin gen naar Nederland smokkelen. Er zullen onderzoeksambtena- ren op Nederlandse ambassa des in zes landen worden gede tacheerd. Justitie heeft tot het onder zoek besloten omdat uit verha len van vreemdelingen steeds vaker blijkt dat zij bij hun vlucht naar het westen, tegen betaling van grote bedragen, hulp krij gen van professionele organisa ties. Zij wijzen de vreemdelin gen op de mazen in de wet en zorgen in sommige gevallen voor een gids die de buitenlan ders binnensmokkelt of voor valse papieren zorgt. Kosto heeft inmiddels beslo ten ambtenaren op de ambas sades in Rusland, Syrië en Pakistan te plaatsen. De overige drie landen moeten nog worden aangewezen. Voorwaardelijke cel en boete voor kopstuk CP'86 AMSTERDAM» ANP Landelijk kopstuk Beaux van de extreemrechtse CP'86 is giste ren in hoger beroep veroordeeld tot drie weken voorwaardelijke celstraf met een proeftijd van twee jaar en duizend gulden boete wegens het bezit van ra cistische pamfletten. De folders met de gewraakte teksten zijn verbeurd verklaard. De procu reur-generaal eiste twee weken geleden drieduizend gulden en een voorwaardelijke celstraf van een maand met een proeftijd van twee jaar. scheveningen Deelnemers aan het internationale zandbeeldenfestival in Scheveningen legden gisteren de laatste hand aan hun sculptuur Alice in Wonderland. Het hele pinksterweek- einde zijn dit en vele andere zandbeelden op het Scheveningse strand te bewonderen. foto anp roermond gpd Zo'n negenhonderd Polen krijgen op korte termijn een werkvergunning om in Lim burg asperges te steken. Dat heeft het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (RBA) laten weten nadat de rechtbank in Roermond uit spraak had gedaan in het kort geding over de inzet van Po len op de aspergevelden. De Limburgse Land: en Tuinbouw Bond (LLTB) en enkele tuinders hadden het kort geding tegen de arbeids voorziening aangespannen. De LLTB eiste in het geding de afgifte van 1076 werkver gunningen voor Poolse as pergestekers. Tuinders in Midden- en Noord-Limburg zouden te weinig en boven dien ongemotiveerd perso neel hebben toegewezen ge kregen via het arbeidsbureau om de asperges uit de grond te halen. De Roermondse rechtbank heeft de eis van de LLTB om onmiddellijk de werkvergun ningen te verstrekken, afge wezen. De rechtbank vindt wèl dat de arbeidsvoorzie ning fouten heeft gemaakt bij de behandeling van de vaca tures van de aspergetelers. De arbeidsvoorziening heeft het merendeel van de in to taal 2152 vacatures ter zijde gelegd omdat de meeste tuinders slechts 'onder voor behoud' een bemiddelings overeenkomst met het ar beidsbureau wilden aangaan. De rechtbank vindt dat de ar beidsvoorziening geen voor waarden had mogen koppe len aan het melden van vaca tures door de tuinders. Nu het RBA alle 2152 vaca tures opnieuw in behande ling moet nemen, is volgens directeur Dekhuizen niet lan ger aan de inzet van Poolse arbeiders te ontkomen, „ver wachten dat ongeveer negen honderd vergunningen voor Polen nodig zijn", aldus Dek huizen. Het RBA heeft inmid dels contact gehad met de LLTB om afspraken te maken over de inzet yan Polen. De vakbond FNV is door het besluit van de rechter omaangenaam getroffen. „Een goede poging om tot een evenwichtige arbeidsbe middeling te komen, wordt door de uitspraak onnodig vertraagd," aldus een woord voerder. den haag hans leber De georganiseerde misdaad in de driehoek Amsterdam- Utrecht-Haarlem wordt voort aan niet door één, maar door twee IRT-achtige recherche-or ganisaties bestreden. Elk team krijgt een eigen politiebaas en valt onder een eigen hoofdoffi cier van justitie. De schade die was aangericht door de be stuurlijke ruzies rond het inter regionaal rechercheteam Noord-Holland/Utrecht is daar mee door de politieministers Van Thijn en Hirsch Ballin 'ge formaliseerd'. Moeilijk dus, waar het makkelijker had ge kund. Wat was bedoeld als afkoe- lingsmodel - het tijdelijk split sen van het oude IRT - wordt nu voor de langere termijn vastge legd. Terwijl de commissie-Wie- renga nog concludeerde dat daadwerkelijke samenwerking in de bedoelde regio voor de toekomst onontbeerlijk was en de scheiding slechts tijdelijk moest blijven, wordt opnieuw duidelijk dat binnen de top van politie en justitie in Nederland een ernstige crisis bestaat. Ter illustratie: De Haarlemse korpschef Straver stelt zelfs dat de zeggenschap van Nederlands belangrijkste politiebaas (Nord holt) over een nieuw IRT voor de hele regio 'een schoffering' van de andere korpschefs zou inhouden. Stravers opmerking volgde op onduidelijkheid over een gezamenlijke brief van de ministers. De kwaliteit van die brief werd bepaald door de ver troebelde relatie tussen de bei de bewindslieden. Van Thijn vond Hirsch Ballin te hard in zijn oordeel jegens de Amster damse politietop die volgens het rapport-Wierenga het IRT onnodig ophief. Hirsch Ballin vindt daarentegen dat Van Thijn eigengereid de commissa ris steunde die hij als burge meester van Amsterdam jaren lang zijn gang liet gaan. Van Thijn en Hirsch Ballin spreken elkaar nauwelijks meer. Alleen over de hoogstnoodzake lijke onderwerpen wisselen zij nog koeltjes van gedachten. Geen gunstige omstandigheid voor bewindslieden die samen het politiebeleid in Nederland moeten bepalen, of het kabinet nu demissionair is of niet. Ook binnen de politietop zijn perso nen dusdanig gebrouilleerd dat hilversum» anp Voorzitter Wierenga van de commissie die de IRT-affaire onder zocht, vindt dat de hoofdrolspelers in het politiedrama alsnog op moeten stappen. Wierenga, die zich niet eerder uitliet over per sonele consequenties van zijn rapport, zei gisteren voor de radio dat hoofdofficier van justitie Vrakking, procureur-generaal Van Randwijck, de Amsterdamse korpchef Nordholt en commissaris Van Riessen de eer aan zichzelf moeten houden. „Als ik zelf in mijn functie van burgemeester zo'n lawine van kritiek over me heen gekregen had, dan denk ik dat de gemeen teraad hier in Enschede tegen mij gezegd had: meneer, probeer nu zo gauw mogelijk een andere baan te zoeken, want wij zijn u liever kwijt dan rijk", aldus Wierenga. Wierenga vindt dat van de politieministers Van Thijn van bin nenlandse zaken minder blaam treft dan Hirsch Ballin van justi tie. Wierenga: „Van Thijn had als korpsbeheerder slechts een marginale verantwoordelijkheid. Het was primair een justitiële zaak". samenwerking onmogelijk is. De opmerking van Straver zaait twijfel over de 'duidelijke in druk' van de minister van bin nenlandse zaken als zouden de korpschefs Nordholt en Wiarda weer met elkaar kunnen en wil len samenwerken. Het beeld ontstaat dat Nord- holts glanzende politiecarrière door de IRT-affaire ernstig is beschadigd en dat aan zijn rich- tingbepalende functie binnen de Nederlandse politie een ein de is gekomen. Als Jeidingge- vende wordt hij door zijn colle ga's van omliggende regiokorp sen in elk geval niet meer ge duld. Stravers zware uitspraak is zeker niet zomaar gedaan: de Haarlemse korpschef geldt niet alleen als een inhoudelijk man, maar was tot voor kort zelfs een persoonlijke vriend van Nord holt. Al met al is sinds het begin van de IRT-affaire in december 1993 de rust in de randstedelij ke misdaadbestrijding nog niet teruggekeerd. Na enkele maan den 'radiostilte' die de hoofdbe trokkenen voor de buitenwacht in acht namen, barst het relatio nele tumult weer in volle hevig heid los, tot de ministers aan toe. De prijs die Van Thijn be reid is te betalen voor het steu nen van zijn voormalige korpschef is hoog.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3