Een dagje Nederland op de hurken 1 U 1 ZATERDAG 21 ME11994 Een bezoek aan Madurodam verleidt soms tot neerbuigend gedrag. Op de rand van Den Haag en Scheveningen geldt de schepping van de familie Maduro al ruim veertig jaar als een toeristische trekpleister, die menigeen ook tot de hurkhouding noopt. Nederland in zakformaat laat zich dan het beste bekijken. Een portret van een samenleving zonder zelfkant. Hier geen poep op de stoep en ook geen cellentekort. Een gevangenis is namelijk overbodig. Een fraai vertekend beeld van de werkelijkheid kortom, waaraan jaarlijks een miljoen bezoekers zich gaarne spiegelen. „Madurodam is de stad van de glimlach, waarde tuinlieden 's morgens de planten en bloemen wakker kussen." Je kunt pas echt goed door die miniscule raampjes kijken als je er languit op je buik voorgaat liggen na tuurlijk. WILLEKE HEUKOOP EN GERARD VAN PUTTEN Wat een machtig gevoel geeft het om voor de verandering eens neer te kijken op de Utrechtse Dom. Het gevoel voor verhoudin gen taant enigszins na een dagje Nederland op de hurken. Zelfs als je hebt leren inzien dat deze dichtbevolkte zompige kleidelta in wezen niet veel meer voorstelt dan een vlooienpik op de wereldkaart, komt er toch iets van een goedmoedige vorm van hoog moedswaanzin naar boven. Madurodam is in z'n kleinschaligheid groots opgezet. Holland in anderhalve hecta re op schaal 1 op 25. Huisje, boompje, beest je in pocketformaat. Maar dan wel in het net te allemaal. Hier geen poep op de stoep, geen parkeercontroleurs, geen wielklemmen en zeker geen wildgroei. Cellentekort? Bestaat niet in Madurodam. Er zijn geen cellen. En kerkhoven ook niet. Een opzettelijke verteke ningvan de werkelijkheid. Madurodam staat vol monumenten. Ei genlijk niet helemaal representatief voor het Nederlandse landschap vol graffiti en dicht getimmerde huizen, al loopt Madurodam niet achter alle trends aan. De 50.000 poppe tjes in het park worden geregeld naar de laatste mode geschilderd. Directeur Bierens: „Als filosofie hebben we altijd gehad dat Ma durodam het* stadje van de glimlach is, waar de tuinlieden de bloemen en planten 's mor gens wakker kussen. Hier geen graffiti, geen ziekenhuizen, geen -kerkhoven, geen kraak panden. De slechte dingen van het leven kun je overal zien." Ruim veertig jaar na de opening heeft kleinschalig Holland een referentiekader van internationale allure. Met 'vreemde' kente kenplaten uitgeruste touringcars rijden af en aan om hun meestal op jaren geraakte vracht voor een uur in het park te parkeren. En er lopen nogal wat Japanners rond in Ma durodam. Per jaar passeren rond 25.000 mensen uit het land van de rijzende zon de loketten, de camera vanzelfsprekend binnen handbereik. Waar de doorsnee particulier door de bank genomen 123 minuten de tijd neemt om eerK" rondje Madurodam te maken en de meeste buspassagiers na 80 minuten huns weegs gaan, daar trekken de meeste Japanners hooguit een minuut of twintig uit voor het betere Fujiklikwerk Misschien valt er thuis nog iets na te maken. Kennis Bij Madurodam zijn ze niet te beroerd initia tiefnemers de helpende hand toe te steken bij de bouw van een vergelijkbaar attractie park. De stichting heeft de daartoe vereiste kennis ondergebracht in de modain klinken de tak Madurodam International, waarvoor met name ex-directeur Gossink grensover schrijdende activiteiten ontplooit. Dat acht jaar geleden in Nagasaki het Hol land Village is geopend, duidt er al op dat Ja- - panners bewonderaars zijn'van de Neder landse bouwkunst. Op ware grootte nage bouwd, imponeert de Utrechtse Dom meni ge bezoeker van het attractiepark. Maar in Ja pan willen ze meer. Goed geraden: Ma durodam nabouwen. In Tokyo. Bierens: „En dan geen Japanse miniatuurstad, nee, alles Nederlands. Ik zou wat meer moeite hebben met een namaak-Madurodam in Parijs of Londen. Maar Tokyo, ach, dat is zo'n ver van m'n bed-show." De eerlijkheid gebiedt Bierens te zeggen dat het patent van de bouw van een minia tuurstad ook niet in Den Haag berust. De fa milie Maduro, die het park oprichtte o'rti hun in de oorlog omgekomen zoon George en an dere gesneuvelde studenten te herdenken, had het idee opgedaan in het even buiten Londen gelegen Beaconsfield. Daar ligt een miniatuurstadje of liever gezegd een dorpje want volgens Bierens 'stelt het niet zo veel voor' waarvan de winst naar Londen- se ziekenhuizen gaat. „Hier is het idee een beetje gepikt. En al die andere exploitanten van miniatuursteden hebben het idee van ons geleend, gejat of hoe je het noemen wil." Uitbreiding Madurodam ligt sinds 1952 als kleinsteedse enclave ingepakt tussen de hoffelijke ambte narij van Den Haag en het mondaine ver maak van de badplaats Scheveningen. Niet eens zo lang geleden was er sprake van dat Madurodam deze vertrouwde omgeving moest verruilen voor een locatie in de slaap stad Zoetermeer. Het miniatuurstadje dreig de buiten z'n grondgebied van anderhalve hectare te groeien. Tegen de aanvankelijke uitbreidingsplannen maakten vooral omwo nenden bezwaar. PR-manager Marina de Wit: „Van de gemeente hadden we toestem ming gekregen om hier uit te breiden, maar door mensen uit de buurt zijn nogal wat pro cedures aanhangig gemaakt. Gevreesd werd dat een deel van de Scheveningse Bosjes ten offer zou vallen aan Madurodam." Directeur Bierens: „We hebben ons altijd op het standpunt gesteld om zo goed moge lijk met de buurtbewoners te blijven commu niceren. Al met al hebben we dat zes jaar ge daan. Na drie jaar hebben afgezien van het eerste plan. Bomen kappen doen we niet, is hier toen gezegd. Het tweede plan had in principe een breder maatschappelijk draag vlak. Waar het om spande was dat de ge meente ons een stuk grond had toegezegd met de belofte de afrit van het hier nabijgele gen viaduct af te sluiten. En daar tekenden de omwonenden bezwaar tegen aan. De ge meente heeft de procedure tot aan de Raad van State uitgevochten en uiteindelijk verlo ren. Er zijn nadien wat creatieve oplossingen bedacht. De buurt beeft dat voorstel geac cepteerd. En dat sterkt mij in het gevoel dat de omwonenden nooit de intentie hebben gehad Madurodam weg te pesten." 'Klein Holland' gaat in oktober 1995 'op de schop'. Alle nog van 1952 daterende opstal len, werkplaatsen, kassa's en het inmiddels achterhaide restaurant gaan tegen de vlakte. Bierens: „Het is gewoon niet meer van deze tijd. Kan echt niet meer." Het is de bedoeling dat Madurodam zich in april 1996 in vernieuwde staat aan het pu bliek presenteert. Het voorterrein wordt erbij getrokken. Het structuurplan van de mini-ge meente krijgt een logischer vormgeving. Meer aangepast aan de grootsteedse werke lijkheid worden rond de oude stadskern nieuwe wijken en kantoorlocaties gegroe peerd. Al met al groeit de miniatuurstad an derhalf hectare groter. Op de hurken voor een goede kijk op de Madurodamse kaas markt, een natuurge trouwe kopie van die in Alkmaar. Op de voorgrond het Haar lemse Prinsenhof. FOTO'S HANS VAN WEEL Marina de Wit: „Er moet ook meer bewe ging in Madurodam komen. Draaiende mo lens hebben we dan wel, het geheel doet naar de normen van deze tijd gedateerd aan. De kermis is een goed voorbeeld van wat wij voor ogen hebben. Daar is altijd belangstel ling voor, de mensen blijven daar staan, echt een oe- en aaah-object. We streven naar meer dynamiek. Opstijgende vliegtuigen? Dat zouden we graag willen, maar het is de vraag of dat nu technisch al haalbaar is. Zelfs een risicofactor van eenmiljoenste is al eenmil joenste teveel. Stel je voor dat zo'n ding naar beneden komt. dan is het leed niet te over zien." Omzet De voorgenomen uitbreiding wordt gedeelte lijk uit eigen middelen gefinancierd. De rest komt in de vorm van leningen bij de banken vandaan. Al is Madurodam opgericht als oor logsmonument, de overheid verstrekt geen cent subsidie. Welk bedrag is gemoeid met de schaalvergroting, daarover verstrekt de leiding geen mededelingen. Zoals trouwens ook geen opening van zaken wordt gegeven over de omzet. De directie van Madurodam begroot al jaren een bezoekersaantal van rond een miljoen personen per seizoen. Uit gaande van de toegangprijs van veertien gul den. 'haalt' Madurodam tussen 24 april en 8 januari per saldo veertien miljoen gulden binnen. De belangstelling bleef vorig jaar met 970.000 verkochte kaartjes overigens iets achter bij het streefcijfer. Niet direct alarme rend, vindt het bestuur van de miniatuur stad. Wel is vastgesteld dat de verhouding buitenlands/Nederlands bezoek enigszins scheef is komen te liggen: 64 procent van de geachte clientèle kwam vorig jaar uit den vreemde. Bij de Nederlanders moet de loop er weer meer in komen. Dat is althans het doel waar de leiding naar streeft. Directeur Bierens: „Het toerisme wordt na tuurlijk bepaald door allerlei invloeden van buitenaf: economische omstandigheden, va luta en de politiek, niet te vergeten. Als het in de Balkan uit de hand loopt, komen de Ame rikanen niet meer in de veronderstelling dat Holland om de hoek ligt. En daar sta je dan! Dus zeggen wij: het bezoek zou wat meer in balans moeten zijn. Het zou goed zijn een thuismarkt te hebben, waarvan je kunt eten. Een harde kern van 500.000 Nederlanders waar je het park van aan dq,gang kunt hou den, mochten de buitenlanders wegblijven. Daarom willen we de mensen iets bieden, waardoor ze sneller geneigd zijn terug te ko men." Dat is ook in het belang van het goede doel. Directeur Bierens: „We hebben hier nooit te kampen gehad met bodemjaren. Toen ik voor het eerst de cijfers sinds 1952 onder ogen kreeg, was ook mijn eerste reac tie: er moet met die bezoekersaantallen ge sjoemeld zijn. Maar nee, al plenst het de hele zomer, we halen altijd wel de miljoen. Daar door zijn we irt staat om elk jaar tonnen weg te geven aan charitatieve instellingen. In de regel komen de gelden ten goede aan de jeugd." Madurodam is in nog meer opzichten een bijzondere stad. De 28 leden tellende ge meenteraad is volstrekt partijloos. Zonder uitzondering zijn de geachte afgevaardigden pril van leeftijd. Zo ook burgemeester Aman da Lock, scholiere aan het Haagse Dalton-ly ceum. Het betreft niet zo maar een symboli sche functie. Van de eerste burgeres van Ma durodam wordt verwacht dat ze speeches houdt tijdens de onthulling van nieuwe ma quettes. En ook anderszins dient ze Ma durodam waardig te vertegenwoordigen. In het verleden droeg het ambt van burgemees ter zelfs een koninklijk stempel: als prinses droeg koningin Beatrix 28 jaar de ambtske ten. Na haar troonsaanvaarding in 1980 heeft het Koninklijk Huis afstand gedaan van het burgemeesterschap van Madurodam. Zij bleef wel beschermvrouwe. Madurodam weet zich financieel gesteund door een vijftigtal sponsors. Op het terrein is dat merkbaar. Op de snelwegen rijden op merkelijk veel vrachtautootjes met firmana men rond. En menig kantoorgebouw is uitge rust met gevelreclame. Bierens: „Je zou kun nen denken dat de invloed van de sponsors groot is, maar het is absoluut niet zo dat we op ze leunen. Er wordt hier een stringent be leid gevoerd als het gaat om de toelating van nieuwe maquettes. Daar hebben wij een aparte commissie voor, die in eerste instantie bepaalt wat er komt. Als het een kantoorpand betreft waarvan wij vinden dat het past in Madurodam, is het sponsorgeld natuurlijk meegenomen. Maar er moet sprake zijn van bijzondere architectuur, zoals bijvoorbeeld het ING-gebouw in Amsterdam-Zuidoost. Wij passen ervoor in de val van de commer cie te trappen, anders staan hier binnen de kortste keren alleen maar panden vol recla me." Rijst de vraag waarom op het terrein wel het PSV-stadion staat en niet de Kuip of het Olympisch Stadion, sportaccommodaties die vanuit historisch oogpunt beduidend meer attractiewaarde vertegenwoordigen. Bierens ontkent dat Madurodam is gezwicht voor een donatie van Philips. „Het PSV-stadion zoals het hier staat is alweer achterhaald. Waar schijnlijk is het Philips-stadion hier op het terrein gekomen, omdat het destijds een van de best geoutilleerde sportaccommodaties was. Kijk, het Olympisch Stadion is natuurlijk niet zo fraai. En we zouden hier wel een his torisch verantwoorde Kuip kunnen neerzet ten, maar als je kijkt hoe het Feyenoord-sta- dion in elkaar zit, praat je over een hoop me taal. Tegen de tijd dat de Kuip is gemoderni seerd of dat nieuwe Ajax-stadion gereed is, zou je kunnen overwegen het Philips-stadion te vervangen. Maar het is ook een centen kwestie. We hebben uitgerekend dat de her bouw van de kathedraal van Sint Jan een mil joen gulden vergt. Voor een nieuw stadion ben je zo vijf ton kwijt." Eigen beheer Globaal is negentig procent van de kosten van maquettes en rollend materieel te herlei den tot de arbeid eraan. Alles wordt in eigen beheer vervaardigd. In de werkplaats is de technische ploeg thans doende het ING-ge bouw tot Madurodainhoogte (schaal 1 op 25) te verkleinen. Bierens: „Daar is als altijd een uitgebreid onderzoek aan vooraf gegaan. De In de houtwerkplaats wordt gewerkt aan het ING-gebouw. „Ik doe ei genlijk liever oude gebouwen", zegt Gerrit van Wijk, die al elf jaar in Madurodam werkt. originele bouwtekeningen zijn opgevraagd, een fotoploeg heeft ter plekke alles vastge legd. De gebouwen worden van hardhout ge maakt. In ons schildersatelier gaan er be schermende lakken overheen. Alles moet goed weerbestendig zijn." Als treinen aan een onderhoudsbeurt toe zijn, worden ze niet letterlijk zomaar van de rails geplukt. Alles spoort hier tegenwoordig op het commando van de computer. Zoals bij de NS rijden de locs hier voor een onder houdsbeurt de remise in. In Madurodam staat alles binnen handbe reik, zonder afrastering. Zoals in 1952, toen vandalisme een begrip zonder betekenis was. Maar ook vandaag schijnt het met de crimi- nialiteit erg mee te vallen. Bierens: „Er wordt wel eens een autootje gepikt, maar soms merken we dat niet eens. Onlangs werd mid denin de nacht buiten de poort een persoon gesignaleerd met een trein onder de arm. Dat kon hij niet zo goed verklaren. Het kwam hem op een nachtje eenzame opsluiting in een politiecel te staan. Ik werd gebeld door een agent die me vroeg wat er verder met hem gedaan moest worden. Ik zei: stuur maar hierheen. En ik heb hem een beschaaf de schobbering gegeven." De dader ging even beschaamd op de hur ken, daarna glimlachte Madurodam weer. En zo hoort het ook, al sinds 1952. De treinen die door Madurodam rijden, komen voor een on derhoudsbeurt ge woon de remise in. Daar zijn ze in de er varen handen van T. van der Steen, die on langs zijn 25-jarig ju bileum in Ma durodam vierde.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 37