Hoe veilig is de siliconenborst? De rolstoel stond al klaar f a Marlou Boots uit Lelystad is een van de spijtoptanten van een siliconen-prothese. Ze kreeg er een in '72. Bin nen drie jaar kreeg Marlou reuma-verschijnselen en chronische ontstekingen, waardoor ze nauwelijks meer kon lopen. ,,De rolstoel stond al klaar." Acht keer moest de prothese worden vervangen, omdat haar lichaam hem niet accepteerde. Pas na achttien jaar ellen de legde Marlou een verband tussen haar klachten en haar prothese. „Nu dat ding eruit is, ben ik een stuk opge knapt. Ik zie er natuurlijk niet uit, maar ik heb gekozen voor mijn gezondheid. Ik kan weer lopen en helder den ken." „Het zijn heel verdrietige jaren geweest. Ik heb veel ge mist. Nooit kon ik iets onder nemen met mijn kinderen. Mamma was altijd moe. Mamma kon niet knuffelen of stoeien vanwege de pijn." Nu probeert Marlou Boots zoveel mogelijk lotgenoten te helpen. Daartoe heeft ze twee jaar geleden het Steun punt voor Vrouwen met Sili conen -implantaten opge- rich.. Dagelijks krijgt ze tele foontjes van vrouwen met dachten. Met name specia listen krijgen ervan langs. Marlou: „Het is de laatste ja ren iets verbeterd, maar toch worden nog veel wouwen minachtend behandeld. Art sen vinden dat we zeuren. Die vrouwtjes zijn ook nóóit tevreden. Hebben ze borstjes, willen ze ze weer kwijt.' Op die manier." Plastisch chirurgen zijn een apart volkje, stelt Marlou Boots. „Het zijn artiesten die zich diep beledigd voelen als je hun beeldhouwwerk niet mooi vindt." Voor Marlou staat vast dat het gebruik van siliconen niet goed is. „Er zijn alterna tieven: waterprotheses of een prothese met afbreekbare of minder gevaarlijke siliconen. Het probleem is dat niemand weet of die protheses op de lange termijn beter zijn. Met siliconenprotheses leek aan vankelijk ook niks aan de hand te zijn." (Het telefoonnummer van het Steunpunt voor Vrouwen met Siliconen-implantaten is: 03200 - 40102. Het adres is M. Boots; Kogge 11-37, 8243 AD Lelystad.) Borstprotheses zijn er in verschillende soor ten en maten, foto united photos de boer babette stapel VS, ongeruste vrouwen en sussende chirurgen Schadeclaims in Veel wouwen met siliconenborsten na amputatie of borstvergroting weten niet wat ze moeten doen. De al veertig jaar gebruikte siliconen- prothese, waarmee chirurgen zo lekker kun nen werken en die zulke mooie resultaten geeft, is in het verdomhoekje geraakt. Met name uit de Verenigde Staten komen allerlei berichten over de mogelijk schadelij ke werking van siliconen. Er is een grote groep prothesedragende wouwen met eensluidende klachten: moe, spierpijn, ge wrichtsklachten en ontstekingen. Bang ge worden laten steeds meer vrouwen de pro these uit hun lichaam verwijderen. Amerikaanse fabrikanten van siliconen- protheses hebben inmiddels miljarden gul dens toegezegd voor een schikkingsfonds. Vrouwen met ernstige fysieke klachten die wellicht zijn terug te voeren op hun prothese, kunnen bij dit fonds een schadeclaim indie- Plastisch chirurgen noemen de opwinding zwaar overtrokken. „Er is geen verband tus sen het dragen van een siliconenprothese en genoemde klachten. Daar zijn genoeg gezag hebbende onderzoeken naar gedaan", stelt plastisch chirurg Van Tetering, verbonden aan het Kennemer Gasthuis in Haarlem. „Er zijn ook wouwen zonder prothese met spier pijn, vermoeidheid en gewrichtsklachten." En zijn collega Christiano van het Haar lemse Spaarne ziekenhuis: „Tot nu toe vind ik het verantwoord om te werken met silico nenprotheses. Met nadmk zeg ik: tot nu toe. Misschien moeten we onze mening over een paar jaar wijzigen, als onderzoeken daartoe aanleiding geven. Filmsterren De borstprothese ziet emit als een soort 'zak je'. Globaal zijn er twee soorten: de een is ge vuld met siliconen, de ander met een zout wateroplossing. De siliconenprothese is de meest gebruikte, omdat hij prettig zit en na tuurlijk aanvoelt. De waterprotheses zijn stugger en worden minder gebruikt. Alleen al in de Verenigde Staten hebben naar schat ting anderhalf miljoen wouwen borsten ge vuld met siliconen. Onder filmsterren is het een populair middel om de marktwaarde te vergroten. In Nederland dragen ongeveer dertigdui zend wouwen siliconenprotheses. Bij het merendeel van deze groep gaat het om een borstvergroting. Daarnaast is er een klein aantal wouwen met borstprotheses na am putatie. 'In '78 moesten mijn beide borsten worden afgezet. De plastisch chirurg kneep er eens in en zei: 'Tuut, tuut. Dat gaan we mooi in orde maken'. Ik kreeg twee protheses. Het werd een lijdensweg. Regelmatig werden de protheses zo hard als een tennisbal. De specialist kneep ze zö kapot met zijn handen. Verschillende keren moesten er nieuwe protheses in, omdat de oude ontstoken waren. De laatste keer werden de protheses ingezet met de spier voor de vulling langs. Dan konden ze niet meer worden ingekapseld, werd gezegd. Het zag er niet uit: net een bol meteen deuk. De protheses begonnen ook te vervormen en werden pijnlijk. Een fatsoenlijk jurkje kon ik niet meer aan. Bovendien werd ik doodmoe. Ook mijn gewrichten gingen zeer doen. Toen ik een televisieprogramma over siliconenprotheses zag, dacht ik: dat is het. Al mijn problemen komen door die dingen. De protheses zijn er nu uit, maar die rotzooi zit nog steeds in mijn lijf. Ik voel me verschrikkelijk depressief.' ~k ik 'Alle meisjes kregen borsten, maar ik nauwelijks. Verschrikkelijk vond ik het. Ik probeerde van alles', maar niets hielp. Mijn Vrouwen verwijten plastisch chirurgen, dat deze niet beseffen hoe beladen het wel of niet hebben van borsten kan zijn. Een vrouw: „Heb je enig idee hoe ik eruit zie zonder borsten? Dat is een vreselijk gezic foto united photos de boer poppe de beha's vulde ik op. Een badpak of laag jurkje durfde ik niet aan te trekken, want dan viel alles eruit. Uiteindelijk heb ik in '86 een borstvergroting gekregen. Spijt heb ik er niet van. Echte problemen zijn er niet. Nou ja, vorig jaar kreeg ik een gewrichtsontsteking in mijn linkerhand, die maar niet overgaat. Ook moet ik regelmatig een uitstrijkje laten maken, omdat het smeersel er niet helemaal goed uitziet. Dat zijn dingen die te dénken geven. Ik ben helemaal ongerust geworden, sinds ik ergens las over de mogelijke risico's van siliconenprotheses. Van het steunpunt heb ik allerlei informatie gekregen. Daarvan ben ik erg geschrokken. Er stond ook in datje gewrichtsklachten kunt krijgen. Ik heb. meteen mijn specialist gebeld, maar die noemde het onzin. Toch zit het me niet lekker. Eigenlijk ben ik niet meer zo blij met mijn borsten, als ik eerst was.' De meeste plastisch chirurgen in Nederland werken met zowel water- als siliconenpro theses. Ook de specialisten Van Tetering en Christiano. Het verschil tussen beide soorten wordt duidelijk bij aanraking. De waterpro these is stug, de siliconenprothese zacht en soepel. Christiano: „Ik geef vrouwen altijd beide protheses in handen. Dan voelen ze het verschil. De meesten kiezen voor de sili- conensoort. De waterprothese is niet alleen minder soepel, hij kan ook een enkele keer leeglopen. Je vult de prothese tijdens de ope ratie en het ventiel blijft een kwetsbaar punt." Ook zijn collega Van Tetering constateert dat de meeste vrouwen kiezen voor een sili conenprothese. „Het resultaat is mooier en daar gaat het de meeste vrouwen toch om." Inkapselen Een prothese is een lichaamsvreemd voor werp, evenals bijvoorbeeld een kunstheup of een pacemaker. Het lichaam verzet zich te gen de 'indringer' door het voorwerp met weefsel in te kapselen. Als dit weefsel gaat krimpen (contractie), ontstaan er problemen. In het geval van borstprotheses gaat de borst misvormen en voelt hij hard aan. De meeste vrouwen hebben overigens nergens last van, aldus chirurgen. Volgens Van Tetering is de kans op con tractie kleiner, als de prothese achter de borstspier wordt gezet. Zijn collega Christia no plaatst de prothese vöör de borstspier. „De buitenkant van sommige prothesetypes is tegenwoordig ruw. Uit ervaring blijkt dat daardoor ook de kapselvorming rond de pro these verandert en de kans op contractie minder wordt. Daarom zet ik de prothese lie ver voor de spier. Ook omdat het resultaat Twaalf jaar geleden moesten mijn beide borsten eraf en kreeg ik protheses. Na de operatie had ik verschrikkelijke pijn. Ik kon mijn armen nauwelijks bewegen. Maar de specialist vond mijn pijn niet interessant. Hij zat vol bewondering naar zijn eigen werk te kijken. 'Wat ben je toch mooi geholpen', zei hij. Ik heb al jarenlang last van mijn gewrichten in mijn schouders en nek. Ook raak ik snel moe. Bovendien is één prothese aan het verschuiven. De chirurg vindt het verantwoord om het zo te laten, maar ik ben er niet gelukkig mee. Moet ik nieuwe protheses nemen of maar helemaal niks? Ik weet het niet. En zo schuif ik die beslissing maar voor me uit. Ik zou zo graag goede voorlichting van artsen willen. Maar ik heb het idee dat ze niet in ons patiënten geïnteresseerd zijn. Ze luisteren niet naar je. Het lijkt wel of ze met dingen bezig zijn in plaats van mensen. Artsen vinden al gauw datje zeurt. Niemand begrijpt wat het betekent om je borsten kwijt te raken.' ~k ■k 'Ooit heb ik in het ziekenhuis een drastische vermageringskuur gevolgd. Het vet verdween, maar mijn huid hing er los bij. Ik kreeg huidoperaties en borstprotheses. Na drie weken zakte alles weg, omdat ze de huid niet hadden ingenomen. Nieuwe operatie, nieuwe protheses. Daarna wordt het verhaal eentonig. Voortdurend was er gedoe met die protheses. Uiteindelijk heeft een specialist huid van mijn dijbeen gebruikt om van mijn bovenlijf nog iets aannemelijks te maken. Maar een jurkje of bloesje durf ik nauwelijks aan te doen. Vanaf het moment dat ik protheses heb gekregen, ben ik nooit meer'fit geweest. Zeker weten doe je het niet, maar stel dat mijn klachten écht door die siliconen zijn ontstaan? Dat is toch vreselijk! Artsen kunnen makkelijk zeggen dat het allemaal onzin is, maar je hoort toch wel vakerover medische zaken die pas op langere termijn problemen geven? Mijn advies aan anderen is: begin er niet aan. Mijn woede op specialisten en angst voor wat zich in mijn lichaam afspeelt worden met de dag groter.' Behalve inkapseling dreigt bij alle protheses het gevaar op lekkage. Bij de waterprothese is dat geen punt. Als het omhulsel kapot gaat, wordt het zoute water zonder problemen op genomen in het lichaam. Bij een siliconen prothese ligt dat anders. Van Tetering: „Als die kapot gaat, groeit littekenweefsel rond de siliconenvloeistof. Als dat blijft zitten ont staan er verdikkingen, die aanvoelen als bob beltjes. De siliconen blijven overigens achter in de holte waar de prothese in ligt." Tegenstanders van het gebruik van silico nen beweren anders. Volgens hen versprei den de siliconen zich wel degelijkjn_heiJi^ chaam, vergiftigen het weefsel en tasten het afweersysteem aan. Zij noemen het veelzeg gend dat een aantal prothesedragende wou wen dezelfde klachten heeft: oververmoeid heid, concentratie-stoornissen, rugklachten, gewrichtsklachten, verstoorde cyclus, suiker, reuma, huidklachten, oedeem, ontstekingen, oogklachten, allergieën en haaruitval. Hun klachten gaan niet over, ook niet na intensie ve behandeling. Soms willen deze vrouwen nog wel eens opknappen, als de prothese wordtverwijderd. „Ik vind de reacties sterk overtrokken en niet gebaseerd op feiten", stelt Van Tetering. „Onderzoeken wijzen heel anders uit. Je kunt niet zeggen: omdat vrouwen met een prothe: se moe zijn of gewrichtsklachten hebben ligt het aan de prothese. Er zijn genoeg vrouwen zonder prothese met dezelfde problemen. Al die ongerustheid vloeit voort uit onwetend heid." Ook Christiano ziet op dit moment geen aanleiding om te stoppen met siliconenpro theses. „Veel vrouwen die bij me komen, be ginnen over de negatieve verhalen. Dan ver tel ik ze eerlijk, dat ik geen slechte ervaringen heb. Bovendien is tot nu toe in geen enkel onderzoek het verband tussen siliconenpro theses en bepaalde lichamelijke klachten aangetoond. Voor een goed begrip: dat is mijn mening nu. Er loopt een aantal onder zoeken naar een mogelijk verband. En mis schien denk ik er straks anders over." Steunpunt Een van de felste tegenstanders van silico nen-protheses is het Steunpunt voor Vrou wen met Siliconen-implantaten. Duizenden vrouwen hebben zich inmiddels bij het steunpunt gemeld. Volgens een woordvoer ster van de organisatie vertellen de meeste vrouwen dat zij gezondheidsklachten heb ben, die zijn ontstaan na het inbrengen van de prothese. Ook Christiano krijgt een enkele keer vrou wen met bepaalde lichamelijke klachten op zijn spreekuur. Maar de chirurg ziet geen be wezen verband. „Mensen zoeken graag naar een oorzaak van hun kwalen. En- wat ligt mééf voor de hand om te zeggen: het is de prothese." 'Ik ben nog steeds heel tevreden over mijn borstvergroting, die zo'n twintig jaar geleden is gedaan. Ik ben pas kritisch over mijn protheses gaan nadenken na een televisieprogramma, waarin vrouwen vertelden over hun klachten. Al die problemen heb ik gelukkig niet. Ik heb alleen een tennisarm. Aanvankelijk dacht ik dat het door de protheses zou kunnen komen. Maar nu ben ik niet meer ongerust. Wel zou ik graag een foto van mijn borsten willen hebben. Een speciale foto waarop te zien is of de protheses nog goed zijn en niet lekken bijvoorbeeld. Maar mijn arts zag de noodzaak niet zo. Eerlijk gezegd geloof ik al die negatieve verhalen van andere vrouwen niet. Het klinkt een beetje hetzerig. Als je allerlei klachten hebt, wil je het toch ergens op kunnen afschuiven. Ik vind implantaten een uitkomst en ben nog steeds groots met het resultaat.' 7tr 'Ik fieb mijn prothese nu zo'n jaar of veertien, na amputatie van mijn borst. Ik was er altijd heel gelukkig mee Eigenlijk heb ik er nooit veel last van gehad. Alleen de laatste jaren wordt de prothese wat hard en heb ik spierklachten en problemen met mijn gewrichten. Maar dat kan ook de ouderdom zijn. Ik ben pas gaan nadenken over een mogelijk verband tussen mijn klachten en de prothese na een televisieprogramma. Volgens de specialist is mijn prothese ingekapseld. Ik vroeg of het niet beter was om hem te vervangen. Maar dan zou ik over een paar jaar weer dezelfde problemen krijgen. 'Laat maar zitten', zei hij. Ik voel me niet echt gerustgesteld. Vooral niet nu ik van mijn huisarts heb gehoord dat het beter is om oude protheses te laten vervangen. Hij had daarover een brief van de overheid gekregen. Nou weet ik het helemaal niet meer. Wie moet ik geloven? En hoe zit het met de risico's? Waarom worden vrouwen zo slecht geïnformeerd?' Christiano vermoedt dat alle deining rond de siliconenprothese flink wordt opgeklopt door Amerikaanse advocaten. „In de VS worden mensen door juristen die geld ruiken gesti muleerd om een aanklacht in te dienen en schadevergoeding te eisen. Dat plaatst alle negatieve verhalen in een heel ander licht. Ook het Amerikaanse rechtsysteem speelt een rol. Zaken worden beoordeeld door een jury van burgers. Een patiënt met een jam- merverhaal wordt snel geloofd. Schadeclaims worden gemakkelijk toegekend." Die grote ontevredenheid van vrouwen is uiterst betrekkelijk, menen beide chirurgen. Van Tetering: „Er lopen tienduizenden vrou wen rond met een prothese, van wie het overgrote deel heel tevreden is. Die hoor je niet. Tot nu toe heb ik bij één vrouw de pro theses eruit 'gehaald, omdat zij ervan over tuigd was dat dat beter was." Christiano betremt alle negatieve publici teit over de siliconenprothese. „Ik vind het heel kwalijk voor de patiënten, die terecht ongerust worden. Maar de ongerustheid ont staat op grond van zaken, die niet zijn aange toond. Een heel grote groep vrouwen heeft geen klachten. Negen van de tien vrouwen willen niet zonder. En als je geen enkel risico wilt, moetje een waterprothese nemen." 'Tien jaar geleden gingen mijn borsten eraf en kreeg ik protheses. Na een paar jaar kreeg ik pijn in mijn spieren en werd ik vreselijk moe. Op een gegeven moment kon ik niet meer fietsen. Ook lopen ging steeds moeizamer. Omdat ik nauwelijks kracht heb in mijn handen, moest ik mijn honden wegdoen. Begin dit jaar kreeg ik informatie over de risico's van siliconen-protheses. Ik vond de klachten van vrouwen heel herkenbaar. Toen ben ik naar mijn specialist gestapt en zei: 'haal ze er maar uit'. Hij heeft anderhalf uur met me gepraat om me gerust te stellen. 'Niks is bewezen', zei hij. 'Allemaal heisa, overgewaaid uit de Verenigde Staten.' Een dijk van een kerel, hoor, maar echt overtuigd ben ik niet. Wist ik maar zeker dat ik me rot voel door die siliconen. Mijn arts heeft gelijk: ik wil'eerst het bewijs zien. En wat dan? Zonder protheses kan niet. Oh nee. Kun je je voorstellen hoe dat er uit ziet?'

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 36