bedreigde zeeschildpadden en walvissen AORKE tl Toerisme Sportieve Vakanties... TOERKOOP ftTERDAG 21 MEI1994 REDACTIE: ROB VAN DEN DOBBELSTEEN E I S B E RIC HTEN Schildercursussen i'de Franse Ardennen geeft de Leeuwarder eeldend kunstenaar Keimpe Kootstra va- antiecursussen tekenen en schilderen on er de naam L'Impression. De lessen vinden laats in een groot huis in het gehucht Les Irands Cornaux, niet ver van Sedan. De roning omvat naast slaap- en verblijfs- iimten een atelier en een bibliotheek. Ook an men in de tuin in eigen tent kamperen, letlandschap is het uitgangspunt voor de ursussen. Elke dag wordt op een andere jcatie gewerkt. Maar ook kunnen model, ortret of een zelfgekozen thema aan bod omen. De eerste cursusweek is van 7 tot 13 ugustus e'n de tweede van 14 tot 20 augus- js. Tussen 8 en 9 uur 's morgens wordt er ntbeten, van 9 tot 13 kan worden gewerkt an'het cursusprogramma en na de lunch unnen de cursisten doen en laten' wat ze rillen. nfo: Keimpe Kootstra, 058-135358. iVandelen in Utrecht öt en met 2 oktober organiseert de VW Jtrecht elke zondag stadswandelingen van nderhalf uur, begeleid door een gids. De lekelijks wisselende thema's zijn: 'Grach- >n en werven', 'Hofjes en Kameren', 'Vrou wen in Utrecht', 'Gevelstenen en Consoles', (erken rond de Dom', 'Jugendstil in Jtrecht' en 'Utrecht Universiteitsstad', tartpunt is telkens Stadskasteel Oudaen, Judegracht 99. Aanvang 10.30 uur en in de eriode 3 juli tot en met 14 augustus ook m 13.30 uur. ifo: 06-340 340.85. ïzeltjesdag )p het terrein van het recreatieschap Over- letuwe aan de Rijkersvvoerdse Plassen roedt op tweede pinksterdag (23 mei) een ■zeltjesclag. Leden van de Nederlandse Ezel eniging houden een stamboekkeuring in bieden allerlei vertier voor jonge bezoe- ers, zoals een hindernisbaan waarop zij unnen ezeltjerijden. nfo: Astrid Schooldernian, 085-813142. Zonovergoten zomer Ve krijgen een zonovergoten zomer. Dat is le stellige overtuiging van het groepje Mexicaanse Totonaken-indianen dat Het and van Ooit (Drunen) elke dag een zon- ïedans uitvoert om zo de weergoden gun- tig te stemmen. Het oeroude ritueel, dat al ioor de Azteken werd uitgevoerd, levert een iniek en spannend kijkspel op. Boven op :en dertig meter hoge paal die de boom van le vruchtbaarheid voorstelt, is een klein ilatform gespijkerd. Daarop danst een in- l liaap als Vader Zon, terwijl vier anderen le volcidoresin 26 omwentelingen met ïun armen gespreid langs de paal afdalen. )e vier voladores zijn met een touw aan 1 ïun voeten aan de paal vastgesnoerd en symboliseren de vier windstreken. Het op- [reden van de Totonaken is tot en met 18 leptember elke dag te zien rond één uur. Het Land van Ooit ligt in het Noordbra- >antse Drunqn. nfo: 04163-77775. Brandweer oldtimers In RJienen wordt vandaag, 21 mei, een op- tocht van oude brandweerauto's gehouden. Tien jaar geleden, toen dit défilé voor de eerste en tot nu toe enige keer werd g'ehou- trok het evenement 40.000 bezoekers. De vier oudste oldtimers die langstrekken zijn een handpomp uit 1852 van de brand weer in Amerongen, een uit 1870 stammen de Bikkers handspuit uit de Beemster (ge trokken door een paard), een Deutz hand spuit (1880) uit Wilnis en een Bikkers hand pomp (1883) uit De Bilt. Voorts defileren een Hord V8 uit Rhenen (1939) en eeh Van- derploeg uit Zaanstad. Aanvang 15 uur. Schaapscheerders In Exloo (Drente), woedt vandaag, za terdag 21 mei, al weer voor de 35ste achtereenvolgende keer het jaarlijkse schaapscheer- dersfeest. Naast het scheren der scha pen zijn er diverse beoefenaren van een of ander oud ambacht aanwezig, wordt een verza- melbeurs gehouden en is er een grote di versiteit aan ander amusement. Info: VW Exloo, 05919-49182. Uiteraard vallen er op het schaapscheer- dersfeest in Exloo ook weer talrijke oude be roepen te bewonde- FOTO PR In de jaren vijftig gingen ze naar hetïeutoburgerwoud, de Eifel, Sauerland en de Ardennen. Later trok het natuurminnend volk door naar de Alpen, de binnenlan den van Frankrijk en Spanje, Ierland, Zweden, Finland of naar Polen. Maar zoals zo vaak, volgde hier ook op veel plaatsen het massatoerisme, waarna tal van or ganisaties ontstonden om bij voorbeeld nog wat kruidenrijke hooilanden in de Al pen te behouden. BI innen de recreatie-sector is veel I veranderd. Regulering is het to- I verwoord om te voorkomen dat wereldwijd natuur en milieu door aanstor mende toeristen worden vertrapt. Zo wor den zonaanbidders naar stranden en recre atiepiassen zonder zeldzame flora geleid en biedt men vrolijke vakantiegangers een kampeerplaats aan op plekken waar een le- pelaarskolonie niet noodgedwongen iedere nacht in slapeloze toestand moet doorbren gen. In steeds meer vakantiegebieden in en buiten Nederland wordt inmiddels gemikt op de natuurvriendelijke toerist die fiet send, wandelend of varend en met een re delijk gevulde portemonnee cultuur en na tuur wil ontdekken. De 'echte' natuurvorsers zoeken het in hun hang naar avonturen op ongerepte plekken steeds verder. De huidige pioniers stappen niet op de fiets voor een weekje Twente, maar vliegen de hele wereld rond op zoek naar ontmoetingen met zeldzame dieren of een primitief verblijf in droomlandschap pen waar de wereld nog ongerept is. Wolftrail, onderdeel van Rottink Reizen in Hengéló, is gespecialiseerd in dit soort rei zen over de gehele wereld. Aan het hoofd van Wolftrail staat geen oogverblindende, tropische verrassing die de klant al bij bin nenkomst hét palmenstrandgevoel bezorgt, maar bioloog ir. Roel Cosijn. ,,In het reisjar- gon heet ik office-manager, maar ik vind dat overdreven klinken voor een organisatie met 2,5 arbeidsplaatsen. Als bioloog ben ik eigenlijk het reiswereldje ingerold door het regelen van excursies voor mijn vakgroep." Geen grote markt Volgens Cosijn is het organiseren van na tuurreizen over de gehele wereld geen grote markt, maar wel een marktsegment dat ge staag groeit. ,,Het is zeker zo dat onze klan ten relatief hoog zitten wat betreft opleiding en inkomen, maar dat gaat niet voor ieder een op. Wat onze klanten kenmerkt is be trokkenheid bij de natuur en dat is niet di rect aan opleiding ot-inkomen gebonden. Het kan bést zo zijn dat iemand eenmaal in z'n leven walvissen wil zien en daar ver scheidene jaren spaargeld voor opzij legt." Het aanbod van Wolftrail bestaat inmiddels uit zo'n vijftig bestemmingen. Drie jaar ge- leden werd tot beleid uitgeroepen dat de natuurreizen uitsluitend in samenwerking met natuurbeschermingsinstanties of be- HENGELO JAN BENCEVOORD langenorganisaties in Nederland of het land van bestemming worden uitgevoerd. Slechts één reis, een terreinwagensafari op IJsland, vormt hierop de uitzondering. De lijst met bestemmingen zal menig na tuurliefhebber doen watertanden. Wat te denken van een walvissafari in Canada, waar samen met onderzoekers vanuit rub berboten het grootste dier ter wereld, de blauwe vinvis met een lengte van dertig meter, kan worden geobserveerd. Of van het als vrijwilliger drie weken lang meewer ken aan de opvang van gibbon-apen in Thailand of aan de bescherming van zee schildpadeieren in Griekenland. Of van rondneuzen in de wateren rondom Rus sisch Frans Jozef Land in het Noordpoolge bied met walrussen en ijsberen. Met de walvisreizen naar de Golf van St. Lawrence**n Canada wordt het onderzoeks programma van het insti tuut in Longue Pointe de Mingan gedeeltelijk gefi nancierd. De privatisering heeft in tal van landen toe geslagen bij het natuuron derzoek. Eco-toerisme vormt dan een belangrijke bron van inkomsten. Zo'n 4.500 gulden inclusief vliegreis moet voor een tiendaagse walvissafari worden neergeteld, waarbij de reisgids vermeldt dat de walvissen lang durig worden bestudeerd vanuit ongemak kelijke rubberbootjes. Wolftrail heeft zestien poolbestemminge'n in het reisaanbod, die gedeeltelijk worden uitgevoerd met Russische onderzoekssche pen van het Hydrometeorologisch Instituut in Moermansk. „Deze schepen zijn in Fin land gebouwd en zeker voor Russische be grippen zeer luxueus. Klachten over de rei zen op deze schepen krijgen we nooit. Er zijn zelfs mensen die deze schepen te luxe vinden, want ja, de meeste mensen gaan niet mee voor het eten of het bed aan boord, maar om vogels en andere dieren te zien." Is er nooit gedonder tussen de als eigenge reid te boek staande natuurvorsers op het dek van de Professor Molchanov? Cosijn: „Nee, het is opvallend dat mensen elkaar corrigeren, zeker als het gaat om activitei ten die natuur of milieu aantasten. Eén keer is er echte ruzie geweest, toen een excursie van natuurfotografen ook meereisde en door broedkolonies van vogels sjouwde. Dat werd de passagiers van de natuurreis te gortig. In het klein maken we dit soort situaties op iedere reis mee. Mensen raken met elkaar en met de deskundigen in discussie over activiteiten die natuur en milieu ter plaatse bedreigen. Dat soort dialoog wallen we juist bevorderen." Schadelijk effect Weliswaar worden volgens Cosijn geen na tuurgebieden platgelopen, maar hij erkent dat het maken van verre reizen wel degelijk een schadelijk effect heeft op het milieu. „Aan het maken van vliegreizen hangt zon der meer een hoog ver- vuilings- en energie- kaartje. Wij vinden ech ter dat je keuze aan de klant moet laten, dat kunnen wij niet doen. Schade aan natuurgebie den voorkomen we voor al door samen te werken met plaatselijke deskun digen en organisaties. Als de boel ernstig zou wor den verstoord dan hoe ven we bij voorbeeld op Rügen in de ex- DDR niet meer terug te komen met onze kraanvogel-excursies in de trektijd." Aanwijsbaar positieve effecten heeft het eco-toerisme in de zeehondengebieden van Canada, waar nog niet zolang geleden zee hondebaby's massaal werden doodgeknup peld. Door de samenwerking met de orga nisatie die toendertijd actie voerde tegen de slachting, het International Fund for Ani mal Welfare, wordt de bevolking nu door het toerisme een bestaansmogelijkheid ge- boden. De inkomsten uit zeehondentoeris- me zijn inmiddels hoger dan indertijd uit de boritproduktie. Andere projecten zijn het vrijwillig met plaatselijke natuurbeschermers bewaken van zeeschildpadeieren op stranden in Griekenland die worden bedreigd door diep ingestoken parasolstokken of afkoeling als gevolg van zonneiiefhebbers op grote bad lakens. „Het is flink werken", vermeldt de folder op deze Griekse variant van het in Nederland bekendere wilgen knotten, vlieg dennen trekken of heide plaggen. Eco-toerisme voor natuurvorsers met geld Wie als actief natuurbeschermer nog ver der de wereld in wil trekken, kan naar Thai land, waar samen met Europe Conservation werkvakanties van ten minste drie weken kunnen worden doorgebracht ten behoeve van het uitzetten van gibbon-apen. Om kleine gibbons de fles te geven, hokken schoon te maken en toeristen rond te lei den moet inclusief vlucht wel zo'n vierduizend gulden worden betaald. Dichter bij huis zijn het onder meer de Vlinderstichting, het Otterstation en de Stichting Kritisch Bosbeheer die gebruik maken van Wolftrail om reizen te organise ren naar ongerepte natuurgebieden in Eu ropa. Zo brengt de Stichting Kritisch Bosbe heer tijdens de Polenreis een bezoek aan het woud van Bialowieza in Oost-Polen dat bekend staat als het laatste oerbos in Euro pa. De Otterstichting, die vanuit het nieuwe Ot terstation in Leeuwarden de uitgestorven otter rond de eeuwisseling weer in Overijs sel en Friesland wil uitzetten, maakt ge bruik van Wolftrail voor het organiseren van reizen naar visvijvers in Tjechië, waar visotters nt)g volop voorkomen. Directeur ir. Addy de Jongh van het Otter station hoopt dat vooral ambtenaren van waterschappen en natuurbeherende orga nisaties zullen deelnemen aan de otterreis. „Op zo'n manier kunnen we laten zien wat in de praktijk nodig is voor het herintrodu ceren van de otter in Nederland. Daar komt bij dat mensen inderdaad enthousiaster worden als ze zelf een otter hebben gezien. Dat is in dit gebied in Tjechië nog moge lijk." Op de wereldkaart op z'n kantoor in Hen gelo wijst Roel Cosijn al weer enkele nieuwe bestemmingen aan. Een poolcruise vanuit Japan naar de Bering Straat voor zo'n 12.500 gulden per persoon zal waarschijn lijk het duurste tripje in het Wolftrailpakket worden. Ook wordt gezocht naar mogelijk heden om de bij vogelliefhebbers fameuze Donaudelta in Roemenië te bezoeken zon der door dit land in verval zelf te reizen. „We denken aan het huren van een schip in Turkije om dan vervolgens vanaf de boot in de Zwarte Zee enkele gebieden in Roeme nië te bezoeken." Ongerepte natuur, daar gaat het de toeristische natuurvorsers om. ■FOTO» PR Spaans arbitragebureau voor overboekingen In Spanje is een arbitragebureau voor overboekingen opgericht. Dit om drei gende problemen zoveel mogelijk tegen te gaan. Het bureau, dat op Mallorca is gevestigd en een keer per week zitting heeft, behandelde begin mei de eerste klachten. Een zware delegatie van Neder landse reisorganisaties met onder ande ren Frans van Steenis (Holland Interna tional), Jan Hoekstra (Evenements Rei zen) en Hans Mosselman (Sudtours) is door deze ontwikkelingen iets hoopvoller uit Spanje teruggekeerd, maar volgens Van Steenis blijven vooral de Balearen een zorgenkind. De directeur van Holland International: „Dat nieuwe bureau doet goed werk, ook al omdat het Spaans Ministerie van Toe risme zware sancties heeft aangekondigd voor hoteliers die kamers twee of zelfs drie keer verhuren. Ik vermoed dat het aantal overboekingen aan de costa's daarom wel zal meevallen. Maar voor Mallorca en in mindere mate Ibiza en Menorca geldt dat minder. Daar voorzie ik in het komende hoogseizoen toch nog wel problemen." Nieuwe service: auto op bustrailer Als concurrent van de autoslaaptrein intro duceert reisorganisatie Pelikaan uit Zeven bergen op 10 juni een nieuwe vakantieser vice: de autobusexpres. Passagiers worden tot en met 2 september elke vrijdag ver voerd per Royal Class-toeringcar; hun wa gen komt er achteraan per speciaal gechar terde autotrailer. Per rit kunnen 36 vakan tiegangers worden vervoerd plus acht au to's. De opstapplaatsen zijn Utrecht of Ne- derweert (bij Eindhoven) en er kan worden gekozen voor de bestemmingen Annecy of Avignon. Het traject zal in ongeveer zestien uur worden afgelegd. Voor een retour met de autobusexpres wordt tussen de 1.450 (Annecy) en 1.650 (Avignon) gulden gevraagd. Deze aanbie ding geldt voor een auto en twee personen. Ter vergelijking: een retour tweede klas met de autoslaaptrein vanuit Den Bosch naar Avignon kost normaal 1.570 gulden en in het hoogseizoen 1.806 gulden (wagen plus chauffeur). Informatie over de autobusexpres: 01680- 29634. 10 September Open Monumentendag De Open Monumentendag zal dit jaar plaatsvinden op zaterdag 10 september. Zoals het er nu naar uitziet zal aan dit eve nement dat voor de achtste keer wordt gehouden worden deelgenomen door 420 gemeenten. Dat zijn er net zoveel als in 1993, toen de open dag (waarop ruim 3.000 monumenten zijn geopend die normaal voor het publiek gesloten blijven) ongeveer 700.000 belangstellenden trok. De Open Monumentenkrant met het programma verschijnt medio augustus; het traditionele Grote reisverzekeraars verhogen hun prijzen De grote Nederlandse reisassuradeuren hebben hun premies op reisverzekeringen met ongeveer tien procent verhoogd of gaan die nog verhogen. De Europeesche liep eind vorige maand voorop; Elvia en Schenkler volgden. Volgens een woordvoerder van de Europee sche is een en ander het gevolg van de sterk gestegen kosten voor medische hulp en de hogère waarde van de door vakantiegangers meegenomen spullen. Overigens ging de premieverhoging gepaard met de verrui ming van een aantal voorwaarden. Zo is de vergoeding van buitengewone kosten (repa triëring en dergelijke) niet meer aan een li miet gebonden. Overigens sluiten steeds meer Nederlanders een doorlopende reisverzekering af. Vorig jaar gingen circa 350.000 Nederlandse huis houdens met een doorlopende reisverzeke ring op vakantie naar het buitenland voor ruim 1,2 miljoen vakanties, zo blijkt uit een onderzoek van het Nipo dat werd verricht in opdracht van Elvia. Mensen sluiten voor al zo'n doorlopende verzekering af omdat het gemakkelijker en goedkoper is dan voor elke vakantie een aparte reisverzekering te nemen. De verzekeringsgraad van de buitenlandse vakanties is de afgelopen drie jaar redelijk stabiel gebleven. In 1991 was naar schatting slechts bij negen procent van de buiten landse vakanties sprake van een doorlopen de reisverzekering. In 1993 was dit aandeel al gestegen tot vijftien procent. Zeilzwerftocht, Offroad Fietsen. Deltavliegen, Kayak varen, Voet tochten, Paragliding, Duiken... Je vakantie wordt 'n belevenis! Ftéisburo Van Heemstede: Binnenweg 199, 28015£ Hillegom: Meerstraat 13, 24643 Hoofddorp: Concourslaan 88, 51011

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25