'Er komt nog lang geen fusie tussen provincies' WAARSCHUWING Randstad Provincie akkoord met randweg om Den Haag 0IGEN BAAS Kwaliteit en service daar gaat het om 'Ik beleef die tijd nu weer, met een leuk soort spanning' ZATERDAG 21 MEI 1994 DEN HAAG MONICA WESSELINC Den Haag lijkt nu toch echt een nieuwe randweg te krijgen, nu ook de provincie gisteren heeft ingestemd met de aanleg. De weg begint bij de A4 (Amster dam/Den Haag), ter hoogte van Leidschendam, loopt langs Voorburg en sluit bij het Wasse- naarse motel Bijhorst aan op de bestaande Landscheidingsweg. Die weg wordt doorgetrokken naar het stadshart van Den Haag (bij Madurodam). Rijk, provincie en gemeente Den Haag leggen samen deze randweg om Den Haag aan. hebben ze in principe afgespro ken. De weg krijgt twee maal twee rijstroken. Het is altijd de bedoeling geweest om de weg als enkelbaans weg (twee maal één strook) aan te leggen. De gemeente Den Haag wil echter op de Van Alkemadelaan, de weg tussen het centrum en Scheveningen, busstroken aan leggen. Daarom moet de nieu we omleidingsweg breder zijn dan aanvankelijk gepland. Het rijk legt de zogeheten Verlengde Landscheidingsweg aan; het gedeelte van de A4 to- taan de Wittenburgerweg in Wassenaar. Dit rechte stuk weg wordt in Voorburg in een ver diepte bak gelegd zodat overlast voor de omgeving wordt ver minderd. Ook in de Haagse wijk Marlot worden extra maatrege len^ getroffen om de geluidover- last te verminderen. De provincie is verantwoor delijk voor het stuk tussen de Wittenburgerweg en de grens met de gemeente Den Haag. Die verbinding bestaat nu al: de Landscheidingsweg. De provin cie moet deze weg verbreden. Het rijk betaalt de kosten hier van, 14 miljoen gulden. De pro vincie stelde dat als voortvaar de. Bovendien heeft ze bedon gen dat natuur en landschap zoveel mogelijk worden ont zien. De extra rijstroken komen aan de binnenkant, zodat er geen kostbaar duingebied verlo ren gaat aan de buitenkant. Dergelijke toezeggingen stelden de meeste statenleden gisteren gerust. De gemeente Den Haag, ten slotte, legt het Haagse deel aan en ondertunnelt daarvoor het gedeelte bij de Frederikskazer- De weg wordt uitgevoerd als 50- kilometer-weg, hoewel de pro- |8| de vrijheid houdt om e hogere maximumsnelheid 1 Politieke partijen boos over berichten vrijage De politieke partijen in Zuid-Holland zijn woedend over het feit dat ze in de krant moesten lezen dat hun provin cie wordt opgeheven. Ze vinden dat gedeputeerde staten - het dagelijks bestuur van de provincie - vooraf hadden moeten overleggen over de wenselijkheid om met Noord-Holland samen één provincie Holland te vormen. DEN HAAG MONICA WESSELINC De dagelijks besturen van Zuid en Noord-Holland hebben dins dag gezamenlijk naar buiten ge bracht dat ze willen fuseren. Voor de Zuidhollandse statenle den kwam deze vrijage als een donderslag bij heldere hemel omdat hun provincie tot nu toe altijd de boot afhield. Aangemoedigd door een mo tie van het CDA. waarin de han delwijze tegen het licht wordt gehouden, vuurden gisteren alle statenleden felle wagen af op gedeputeerde I. Günther (be stuurlijke vernieuwing). ..Is het niet erg voorbarig om nu uw ideeën wereldkundig te maken, terwijl wij nog van niets wis ten", verwoordde PvdA'er Roest de mening van de meeste politi- Günther weerlegde deze kri tiek: ..Noord-Holland kwam met een uitspraak over de fusie en wij hebben daar gewoon alert op gereageerd. Maakt u geen zorgen, het is nog geen uitgemaakte zaak. U kunt nog meepraten." Een eventuele sa mensmelting wordt opportuun Rotterdam, Den Haag en Amsterdam stadspn worden. Rotterdam is al een flink eind op weg en naar ver wachting volgen Haaglanden en Amsterdam dezelfde lijn. Provinciehuis GS maken hun voornemen tot fuseren bekend terwijl tegelijk grootse plannen worden ont wikkeld voor gedeeltelijke nieuwbouw van het bestaande provinciehuis. Twee vleugels van het bestaande pand worden gesloopt en voor miljoenen gul dens wordt er een nieuw pand voor in de plaats gezet. Een pand dat, zo maakte Günther gisteren duidelijk, nooit als pro vinciehuis van de nieuwe pro vincie Holland zal dienen. ,.Er komt een provincie Haaglanden met als hoofstad Den Haag. Het mag duidelijk zijn dat Den Haag dus geen aanspraak kan doen op nóg een provinciehuis. Dat wordt Haarlem." ,,Waar bouwen we dan voor? vroeg Groen Links zich af. ,,We weten al heel lang dat de provincie verandert en kleiner wordt", antwoordde Günther. „Daarom hebben we lang gele den besloten een gebouw te la ten neerzetten dat, zoals dat heet. marktconform is. Als wij het niet meer of helemaal niet nodig hebben, kunnen we het gewoon doorverhuren." De fusieplannen werpen ook een vreemd licht op de opvol ging van de vertrekkende com missaris der Koningin, S. Parijn. Patijn nam gisteren afscheid van provinciale staten en enkele dagen geleden is de vertrou wenscommissie benoemd die zijn opvolging moet regelen. Al leen, naar welke post kunnen gegadigden solliciteren? Com missaris der Koningin van Zuid- Holland. van héél Holland of helemaal niets? De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: André Zuijdam van fotografisch laboratorium Foto Point in Voorhout. „De i hoort bij mij. Tegenwoordig is het iets minder, maar er is een tijd ge weest dat ik 'm altijd bij mij had. Zonder ca mera was ik gewoon niet helemaal gelukkig. Doordat ik daar zo mee bezig was hoorde ik op een gegeven moment dat er bij make laars wel werk lag voor een goede en snelle fotograaf. Over het algemeen zorgden zij toen nog zelf voor foto's van huizen die te koop werden aangeboden, maar er was be hoefte aan betere kwaliteit. Heel voorzichtig ben ik daar zo'n drie jaar geleden mee be gonnen naast mijn baan bij een kaasgroot handel. De foto's werkte ik zelf thuis af. Heel hobbyïstisch met een vergrotingskoker die ik voor een prikkie van een collega had gekocht. Dat was drie jaar geleden. Heel geleidelijk groeide dat steeds verder uit. Dat had ik vooral te danken aan mond-tot-mond-re- clame. Vorige zomer werd het steeds druk ker. Ik had inmiddels ander werk, bij een taxibedrijf en op ieder vrij moment was ik aan het fotograferen voor makelaars. Op een gegeven moment valt dat niet meer te combineren. Dan moet je de knoop door hakken en een keus maken. Het afgelopen najaar ben ik daarom gaan zoeken naar een pand om een fotoprintser vice te vestigen. Ook al om de zaak te ver breden. De huizenmarkt is nu goed, maar dat kan veranderen. Voorhout leek me een vrij, een voormalige bloemenzaak. Iemand anders had nog voor mij een optie. Die liep af en dan moet je toehappen. Wat er toen door mij heen ging, valt niet te beschrijven. Binnen een paar dagen moest alles ineens rondkomen. Samen met twee accountants hebben we toen in allerijl een business-plan opgesteld om een financiering rond te krijgen. Geluk kig viel met cijfers van zowel het Instituut Midden- en Kleinbedrijf als van twee leve ranciers van de ontwikkelmachines aan te tonen dat een print-service hier bestaans recht heeft. Zodoende konden we een hoogstnoodzakelijke financiering rondkrij- gen. Want een zaak als deze vergt een forse investering in technich hoogstaande foto- afwerkmachines. Geld dat ik in ieder geval niet op de plank had liggen. De zaak ging uiteindelijk op 18 november open, op 1 november was ik gestopt met taxirijden. Tot een kwartier voor de opening zijn we met de inrichting bezig geweest, hoewel ik me had voorgenomen dat mij dat niet zou overkomen. Nu we een aantal maanden draaien zie ik de zaak echt groei en. Iedere dag komen er nieuwe klanten. Er zijn hier op het dorp wel mogelijkheden om foto's -soms goedkoper- bij ontwikkelcentra af te laten werken, maar toch weten de mensen de weg hierheen te vinden. Het gaat hen om kwaliteit en service, we probe ren een antwoord op iedere vraag te vin den. Wat je van centrales ziet komen is soms erbarmelijk, bovendien is het risico van zoekraken van films bij het opsturen Gerard Désar: „Zelfs bij het sneeuwballen gooien mocht je geen contact maken met het meisjes-lyceum." archieffoto loekzuyderd Gerard Désar weet precies wat examenkandidaten meemaken Examens. Terwijl de jeugd ermee worstelt, denken de wat ouderen er met ge mengde gevoelens aan te rug. De een zakte voor zijn examen, maar slaagde in het leven. Een ander slaag de, maar zat ermee dat an deren zakten. Een derde moest en zou de hoogste cijfers halen om als arme- luiskindje maar te kunnen studeren. En wat werden de jongens en de meisjes toen nog angstvallig ge scheiden gehouden! In een korte serie komen de kan didaten van toen aan het woord. Vandaag de derde aflevering. i het Stedelijk Gymnasium weet Gerard Désar natuurlijk als geen ander wat zijn eindexamen-leerlingen de ze dagen doormaken. En daar bij, hij is natuurlijk zelf óók jong geweest. Het mag dan intussen zo'n dertig jaar geleden zijn dat de Leidse leraar scheikunde zelf aan het blokken was voor zijn examen, die spannende tijd op het Norbertus Lyceum in Roosendaal staat hem nog zeer helder voor de geest. Data. vak ken, cijfers, alles komt in een oogwenk weer boven. Daar hoeft de trainer van het zojuist naar de hoogste klasse van het amateurvoetbal gepromoveerde UVS niet eens óver na te den ken. „Het Norbertus lyceum dus. Een school met een duidelijke katholieke signatuur, ja. Een OiyiO-school, zoals dat in het zuiden van het land toen heette. Staat voor 'Ons Middelbaar On derwijs'. Gericht op alle lagen van de bevolking. Maar let wel, strikt gescheiden, hè. Als het winter was, keken de leraren er op toe dat er zelfs bij het sneeuwballen gooien geen con tact werd gemaakt met het meisjes-lyceum. Laat staan dat er plaats was voor contacten van andersoortige aard.". Een anekdote waar hij, zoveel jaar na dato, nog hartelijk om moet lachen. „Het lyceum", zo vervolgt hij „was in die tijd een zesjarige opleiding. Eerst voor iedereen twee jaar de algemene vakken mét Latijn. Daarna de keuze tussen het gymnasium alpha of beta, de HBS A of B en de vierja rige handelsschool. Ik koos voor de HBS. De B-richting. Daar was ik goed in. Bij de exacte vakken ligt mijn hart. Scheikun de, natuurkunde, algebra, geo metrie, sterrenkunde, biologie niet te vergeten. Maar daarnaast waren ook de moderne talen verplichte stof, plus aardrijks kunde en geschiedenis. Ja, je had veel verschillende vakken in die tijd." Hoewel hij er riiet mee te koop loopt, was Désar, die als profvoetballer nog korte tijd furore maakte bij RBC, het knapste jongetje van de klas. Met hoofdzakelijk achten, ne gens en zelfs een enkele tien te kende hij voor een fraaie eind- lijst en het moge duidelijk zijn dat de factor spanning in huize Désar gedurende de examentijd slechts een geringe rol speelde. „Daar was niet echt sprake van", kijkt hij terug. „Je wist dat je het kon. Ja, een soort van leu ke spanning. Hoe goed het zou uitpakken, niet of je zou zak ken." En de hoogte van de cijfers was op zich voor hem van groot belang. „Ja, want dat was mede bepalend of je in aanmerking kwam voor een beurs of een renteloze lening. Voor een gezin als het onze, met zeven kinde ren, was het bepaald geen van zelfsprekendheid dat je kon gaan studeren. Integendeel, dat was uitgesloten. Je wist dus vooraf dat, wilde je verder stu deren, je hoge cijfers diende te halen. Daar haalde je de moti vatie ook uit. In die zin was er toch spanning genoeg. En uit eindelijk de beloning. Want ik kon in Leiden scheikunde stu deren." Dat ging hem evenmin slecht af. Hij rondde zijn studie cum laude af en de wereld lag voor hem open. Een verzoek van zijn professor om te promoveren legde hij naast zich neer, even als een aanbieding van Shell om bij de oliemaatschappij men werken. Hij koos vi onderwijs. „Dat boeide melijk veel meer. In mijn laai jaar op de universiteit scheikunde aan eerstejaars dat vond ik dermate leuk dal daar mijn beroep van wilde ken." Hoewel hij heel wat jaartjes conrector is het Stedelijk, geeft hij nog all les. „Ook aan de eindexami klas. Dus ik beleef spannende tijd met mijn le lingen. Maar net af leuk soort spanning. Duits MAVO en Economie MAVO MAVO/VBO heeft zich gisteren beziggehouden met de eindexa mens economie en Duits, beide op C- en D-niveau. Door ons benaderde leraren kwamen on der voorbehoud tot deze ant woorden. DUITS MAVO/VBO - C-niveau 1A: 2 C: 3 B; 4 A; 5 C; 6 A; 7 D; 8 B; 9 B; 10 D; 11 C; 12 C; 13 C; 14 D; 15 B; 16 C; 17 B; '18 B; 19 C; 20 A; 21 B; 22 D; 23 B; 24 C; 25 C; 26 A; 27 B; 28 B; 29 C; 30 A; 31 C; 32 C; 33 B; 34 C; 35 C; 36 A: 37 A; 38 A; 39 B; 40 D; 41 D; 42 C; 43 B: 44 A; 45 B; 46 B; 47 C; 48 C; 49 C; 50 B. DUITS MAVO/VBO - D-niveau I C; 2 A; 3 A; 4 C; 5 D; 6 A; 7 A; 8 D; 9 B; 10 B; II D; 12 B: 13 C; 14.C: 15 A; 16 B; 17 B; 18 C; 19 A; 20 C; 21 C; 22 C; 23 A; 24 A; 25 C; 26 B; 27 B; 28 C; 29 B; 30 C; 31 D; 32 D; 33 B; 34 C; 35 C; 36 D; 37 C: 38 C; 39 C: 40 A; 41 B; 42 B; 43 B; 44 B; 45 A; 46 D; 47 A; 48 A; 49 B; 50 B. ECONOMIE MAVO/VBO - C I D; 2 A: 3 B; 4 B; 5 D; 6 C; 7 D; 8 D; 9 D; 10 D; II C; 12 D; 13 B; 14 A; 15 A; 16 A; 17 C: 18 D; 19B;20A; 21 F; 22 A; 23 D; 24B;25B; 26 D; 27 B; 28 A; 29 C; 30 B; 31 C;32 C; 33 A; 34 B; 35 A. ECONOMIE MAVO/VBO - I D;2B;3A;4C;5D; 6 C; 7 D: 8 D; 9 C; 10 B; II A; 12 E; 13 A; 14 A; 15A; 16 A; 17 C: 18 D: 19 B; 20 C; 21 D: 22 B; 23 C; 24 A; 25 B; 26 D; 27 D; 28 A; 29 E; 30 D; 31 E; 32 C; 33 B; 34 B; 35 A. i dinsdag: keuze-vragen op de terrein Scheikunde MAVO/VBO; Aai rijkskunde MAVO/VBO; Du HAVO en Duits VWO. Brief acm kabinetsformateur Gemeenten vragen meer gele vrij groot. Wij zijn sneller en werken iedere opdracht individueel af, voor ieder rolletje wordt de kleureninstelling aangepast. Dat de zaak goed loopt had ik wel inge schat. Er wordt veel gebouwd in Voorhout. In de nieuwbouwwijk wonen veel gezinnen met jonge kinderen. Zij maken de meeste foto's gemaakt. De komende jaren zal dat niet veranderen. Uitbreiden, een tweede zaak? Op zich zou ik er niet vies van zijn om ergens anders nog een winkel te beginnen. Maar de omgeving zit vol en ik denk niet dat het snel verandert. Personeel hier zal ik niet zo snel aannemen, dat kost erg veel geld dat je eerst moet verdienen. Ik werk nu samen met mijn vrouw, dat zal voorlopig wel zo blijven. Maar we breiden toch wel uit. Met appa ratuur om snel foto's van foto's en van dia's te maken. We gaan ook na of er een markt is voor fotomanipulatie met behulp van de computer. Ook beginnen we deze zomer met een fotoservice op campings, 's Avonds halen we de rolletjes op en 's morgens leve ren we de foto's af. Verschillende campings hebben al toegezegd mee te doen. En daar naast blijf ik fotograferen voor makelaars, daar zit voorlopig ook nog groei in." Foto Point is gevestigd aan de Herenstraat 116a in Voorhout (telefoon en fax: 02522- 15608). TEKST RUDOLF KLEUN FOTO HIELCO KUIPERS In het 'BIJ'-Magazine van 11 mei heeft Magazijn de Bijenkorf B.V. aangeboden (op pag. 105) een zogeheten gloeiaansteker met ingeëtste decoratie voor f 10.-. Dit arti kel was te koop op de cadeauafdeling in alle Bijenkorven. De Bijenkorf heeft inmiddels vastgesteld dat enkele exemplaren van bedoelde aansteker na het afvullen met gas kunnen lekken, waardoor een forse vlam kan ont staan, hetgeen kan leiden tot brand of brandwonden. De Bijenkorf verzoekt, diegenen die bij haar deze aan steker hebben gekocht, zorg te dragen dat de aansteker NIET wordt gebruikt doch onmiddellijk wordt teruggege ven aan de afdeling Klantenservice van de dichtstbijzijnde Bijenkorf. Uiteraard ontvangt u daar het geld terug. Telefonische informatie verkrijgt u bij de Klanten service van het desbetreffende Bijenkorf filiaal: Amsterdam 020 - 6218080 Eindhoven 040 - 444885 Den Haag 070 - 3624991 Arnhem 085 - 514041 Rotterdam 010- 4117400 Utrecht 030 - 334467 óf op het nummer 020 - 6716419 Magazijn de Bijenkorf B.V. De Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) heeft een lange en vooral dure wensenlijst bij de samenstellers van een nieuw kabinet gedeponeerd. Volgens de VNG hebben gemeenten meer geld en meer mogelijkhe den nodig voor het voeren van een beter beleid. Daar staat te genover dat zij een wezenlijke bijdrage kunnen leveren aan het oplossen van belangrijke maatschappelijke vraagstukken, schrijft VNG-voorzitter Haver sians aan de (nog niet aange wezen) kabinetsformateur. Havermans dringt in de brief aan op herstel van duidelijke verhoudingen tussen de ver schillende overheidslagen. „Ge meenten maken 'Zich zorgen over gebrekkige politieke aan sturing en coördinatie van de partementale projecten", staat in de brief. Als voorbeeld wijst Havermans naar de gang van zaken rond opvang en huisves tingasielzoekers. De VNG pleit voor een sterke positie van gemeenten. Zij wijst een versnippering van het mid denbestuur door toename van het aantal provincies van de hand. Wel steunt de VNG de totstandkoming Van een aantal stadsprovincies. Indringend vraagt de VNG duidelijkheid over de uiteindelijke inrichting van de bestuurlijke organisatie in Nederland. De gemeenten maken zich sterk voor het uitvoeren van veel en grote taken de komende jaren. Prioriteit legt de bela genvereniging bij het veili heidsbeleid, de aanpak van werkloosheid, aandacht vo zorgverzieningen en me genschap over het onderwi Ook het bestrijden van de ningnood, het verbetèren het openbaar vervoer en i aandacht voor het milieu sta; hoog genoteerd op het lijsi van de VNG. Voor al deze zaken is i geld nodig. Bovendien, schrijft de VNG, zullen gemee ten meer zeggenschap c beleidsterreinen moeten ki gen. Het voortzetten proces van overhevelen ken van rijk naar gemeenten het afschaffen Van regels, de VNG voorwaarden, waaroi der gemeenten bestuurlijk bel tot hun recht komen. Baatbergen's meubel lease servic De nieuwe manier van zorgelood inrichten. Vraag naar de folder! 'ATWUK IEB3ERDORP DIEMEf"

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16