Mensen raken in isolement' D; De Stemming Leiden Regio Lijn 60 en 61 verdwijnen OVER LEEFT UW PENSIOEN UWEL? t| Voorlopig geen besluit over het asielzoekerscentrum Voorschoten Meer controle op reageerbuisbevruchting Rijnsburger overweegt schadeclaim in te dienen 2e PINKSTERDAG GEOPEND ZATERDAG 21 MEI 1994 Woede over opheffen buslijn naar verzorgingstehuis Roomburgh De chauffeur van bus 60 kijkt het tafereeltje voor zijn wa gen glimlachend aan. Zijn sympathie lijkt uit te gaan naar de groep bejaarden en andere belanghebbenden die gisteren op voorspraak van mevrouw Chrispijn samen scholen voor de halte bij het verzorgingshuis Room burgh. Maar wat kan hij er aan doen dat de lijnen 60 en 61 door de Meerburg vanaf 29 mei worden opgeheven? Het is niet zijn schuld dat die oude mensen straks maar np|moeten gaan lopen. Als ze dat nog kunnen tenminste. tbdenad van kaamternatief te bieden. „Deze wijk hier is duidelijk aan het vergrij zen. Niet alleen Roomburgh is de dupe, ook veel andere bewo ners van de wijk zijn aangewe zen op het openbaar vervoer. Het buurthuis Matilo en het ge zondheidscentrum zijn straks evenmin bereikbaar. Dat kan de Lely van het aanpalende ge- toch helemaal niet. Schandelijk vind ik het. Absurd gewoon." In die woorden kan dokter Lely van het gezondheidscen trum zich goed vinden. „Twee maanden geleden hebben wij ons hier definitief gevestigd. Op voorspraak van de gemeente. Een dokter, een fysiotherapeu te, een tandarts en een verlos kundige. We hebben notabene op ons verhuisbericht laten zet ten dat we juist zo goed bereik baar zijn met het openbaar ver voer. Logisch, want veel patiën ten zijn daarop aangewezen. En dan doet de gemeente uitgere kend dit." De stichting Meerburg, die de belangen behartigt van de buurt, heeft officieel protest aangetekend tegen het besluit waarover men overigens nim mer vantevoren is ingelicht. Brieven zijn intussen uitgegaan, maar die hebben niets con creets opgeleverd. Woordvoer der Flippo kondigt daarom tot groot genoegen van de bewo ners van Roomburgh hardere acties aan. „Er is vanochtend een bezwaarschrift naar de raad gegaan en tevens een schor- singsverzoek bij de rechtbank gedeponeerd. Zo lang als dal laatste-loopt, moet die bus in elk geval blijven rijden. Ze zijn nog niet zomaar van ons af." „Een schande", noemt adjunct directeur Van der Grijp van Roomburgh het besluit van de gemeente om de buslijn door de wijk op te heffen. „Hoe ko men ze in vredesnaam zelfs maar op het idee", zegt dokter Lely van het aanpalende ge zondheidscentrum. „Belachelijk gewoon", vult A. Flippo van het wijkcomité Meerburg aan. „Zo raken de mensen hier natuurlijk echt in een isolement", vat me vrouw Chrispijn, bewoonster van huize Roomburgh, de zaak dan kort en bondig samen. Zij heeft die ochtend enkele tientallen medebewoners opge trommeld die zonder uitzonde ring hun beklag doen over de voorgenomen maatregel van de gemeente Leiden om lijn 60 voortaan halt te doen houden op het station Leiden. Het alter natief heeft mevrouw Chrispijn zo voor handen. „Laat dan bus 42 of 40 die lus door de wijk maken. Die rijden nu ook over de Hoge Rijndijk. Straks moeten de mensen hier helemaal naar de Rijndijk lopen. De meesten zijn oud of slecht ter been. Die kunnen dat niet meer. Betekent wel dat ze voortaan verstoken zijn van vervoer. Niet meer naar de stad kunnen voor hun kopje koffie bij V D. Of naar hun kinderen. Dat kan toch nooit de bedoeling zijn." Het feit dat de bestaande lijn niet rendabel is, is voor adjunct directeur Van der Grijp van Roomburgh geen argument om dan maar tot opheffing over te gaan, zonder daarvoor een al- De bewoners van Roomburgh vinden dat bus 60 moet blijven. „Want anders raken we hier in een isole ment", is de algemene klacht van de buurt. foto loek zuyderduin Aan het bestaan van buslijnen 60 en 61 is wat de gemeente betreft definitief een einde geko men. Er moet structureel anderhalf miljoen gulden per jaar bezuinigd worden op opeiibaar vervoer en de twee lijnen zijn met een gemid delde bezetting van vier personen eenvoudig weg niet rendabel. Woordvoerster J. Franssen van de gemeente lijke afdeling Verkeer en Vervoer: „We hebben bij alle buslijnen tellingen gehouden en zijn toen van onderaf gaan schrappen tot we de an derhalf miljoen bij elkaar hadden. Lijnen 60 en 61 moesten zo verdwijnen. We weten dat daar in Meerburgh een bejaardenhuis zit maar ook dat heeft er niet toe geleid dat er voldoende mensen in de bus zaten." De lijnen 40 en 42 langs de lus bij Meerburgh laten rijden is geen alternatief, aldus Franssen. „Dat zijn al behoorlijk lange ritten en dan moe ten mensen nog zes, zeven minuten langer in de bus zitten. We denken het op een andere manier te kunnen oplossen. Een heleboel men sen die nu worden gedupeerd, maken aan spraak op e?n vervoerskostenvergoeding vol gens de wet voorzieningen gehandicapten. Die bijdrage kunnen ze bij sociale zaken aanvragen. Daar helpt men direct bij het invullen van de benodigde papieren. En over enkele weken komt er een speciale vervoerskrant uit waarin we scherpe aanbiedingen van vervoerders - onder andere taxibedrijven hebben opgeno men." Wassenaarse ambtenaar vertrekt wassenaar De Wassenaarse ambtenaar j. Steen vertrekt als hoofd van de afdeling reining bij openbare werken van de ge meente. Steen maakt gebruik van de vut-regeling. Hij heeft ruim 24 jaar in Wassenaar gewerkt. Hij krijgt op donderdag 2 juni een receptie aangeboden in het bedrijfsrestaurant van het gemeen tekantoor aan de Johan de Wittstraat. Tussen 16.30 en 18.00 uur kan afscheid worden genomen van Steen. Woningbouwvereniging onderscheiden wassenaar De Wassenaarse woningbouwvereniging St. Willi - brordus heeft gistermiddag de Burgemeester Staab Wisselprijs in ontvangst genomen. Loco-burgemeester Ch.B. Aptroot overhan digde de prijs in cultureel centrum Warenar, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de corporatie. De Burgemeester Staabprijs is in 1985 ingesteld, bij het afscheid van burgemeester Staab. De onderscheiding wordt om de twee jaar toegekend aan een vereniging of instantie die zich inzet voor belangen van Wassenaarders. de PENSIOEN DESK VRIJE TIJD Body-paint Foto's van beschilderde gezich ten en lichamen zijn te bezichti gen in het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp. Kunstenaar Ferry Zeeman beschildert gezichten en lichamen (face- en body- paint) en legt het resultaat ver volgens op een foto vast. De ex positie is te bezichtigen, maan dag tot met vrijdag van 8.00 tot 20.15 uur, zaterdag en zondag van 9.00 tot 15.00 uur en van 17.30 tot 20.15 uur. Kinderbingo Kinderen kunnen op woensdag middag 25 mei meedoen aan een bingo in buurtcentrum Elc- POLITIEKE RUBRIEK Op het punt van milieu zijn ze politieke geestverwanten. En dus- beloeren ze elkaar uit hun ooghoeken in de hoop dat de ander een misstap begaat. En dan slaan ze toe. Ze sluipen door de struiken, kiezen positie achter een scherm van sliertende treurwilgtakken en beschieten elkaar met biologisch dynamische groene pepers. Om elke boom wordt verbeten gevochten. De strijd om het milieu-keurmerk is hard. e Groenen zijn het groenst, dat is boven alle twijfel verheven. In hun hiërarchie parkeerplaats en de fiets mijlenver boven de auto. Ze willen vlinders de ruimte geven in de Leidse binnenstad. Maar deugen doen ze niet, zeggen Groen Linksers. En als die de groenere Groenen een lastige vlieg kunnen afvangen zullen ze het niet laten. Ook de SP blaast in de competitie van groenste partij z'n partijtje mee. Maar die maakt weer radicaal andere keuzes. Liever duizend huizen in de polder dan één in de stad, zeggen ze. Want anders zou Leiden door gebrek aan groen onleefbaar worden. En een poldertje meer of minder, daar malen de socialisten niet om. „Leiden is vol", zei.SP'er Cor Vergeer deze week in de gemeenteraad. En als Vergeer dat zegt heeft hij het over huizen. Hij pleit ook al jaren vergeefs voor het gebruik van 'schone' bussen op de Breestraat. Maar ook de SP deugt niet, vindt Groen Links. Dat zit maar wat te blaten voor de tribune. 't Is een merkwaardig verschijnsel. Ie zou van een partij als Groen Links verwachten dat ze de hardste noten te kraken heeft met WD of CDA, de partijen rechts van het midden. Maar als GroenLinks in Leiden de confrontatie zoekt, dan is het met de Groenen of de SP. Als Margje Vlasveld van de Groenen voorstelt om in Leiden de in Rio de Janeiro in een mondiale conferentie opgestelde Agenda 21 ter redding van het milieu ook in Leiden te volgen, komt Rianne Peeters van Groen Links een dag later prompt met een motie om Agenda 21 ook in Leiden toe te passen. Als SP en Groenen voorstellen niet een miljoen gulden in het prestigieuze winkelcentrum Sleutelhof te investeren, maar in buurtwinkels of beukebomen, is het wethouder Jan Laurier van Groen Links die terugslaat met de waag, hoeveel banen dat dan oplevert. Als de Groenen willen weten of het mogelijk is een CD'er uit de raad te weren roept Laurier, dat dat een showtje voor de tribune is. Want roepen die Groenen niet zelf voortdurend, dat Nederland vol is? 't Is overigens ook weer niet zo merkwaardig, dat GroenLinks z'n pijlen richt op geestverwanten. Groenen en SP stropen dezelfde grazige kiezersweide af. In de nimmer aflatende strijd om de gunst van de kiezer heeft d£ partij van Laurier bij CDA en WD niet veel te halen. Bij Groenen en SP des te meer. De uitkomst van de strijd is onzeker. Laurier heeft als wethouder de beste munitie. Maar niet de beste positie. Als wethouder zit 'ie altijd maar open en bloot te kijk achter de collegetafel, terwijl die guerilleros van de oppositie bij elk gevaar kunnen wegduiken in het struweel. Maar ja, voor die positie heeft Groen Links voor gekozen. Pas voor de tweede keer sinds de verkiezingen kwam de Leidse gemeenteraad deze week bijeen. Hoewel veel dezelfde gezichten het beeld bepalen, ook achter de collegetafel, is er toch verschrikkelijk veel veranderd. In een heel kort tijdsbestek hebben de raadsleden zich geschikt in hun nieuwe rollen. Niet een vergiste zich in zijn of haar nieuwe zitplaats. Niemand lijkt ook terug te verlangen naar hun oude functie in de raad. Zonder te verblikken of verblozen schoot oud wethouder Steven de Vreeze (PvdA)i niet veel meer dan gewoon raadslid, zijn nieuwe fractievoorzitter Ron Hillebrand ongewaagd te hulp met een glaasje water. Niets wijst erop dat de oud-wethouder Hillebrands baantje op het oog heeft gehad. Achter de collegetafel wekte Hennie Koek (PvdA) geenszins de indruk dat ze nog inzit over het verlies van de portefeuille cultuur. Met een prachtige glimlach en twinkellichtjes in haar bruine ogen volgde ze de aanvallen op de nieuwe cultuurwethouder Pex Langenberg (D66) die er niet in is geslaagd het Vredesmonument op 5 mei schoon en heel te houden. Zij weet dat het probleem onoplosbaar is en werd nog niet zo heel lang geleden ter verantwoording geroepen door D66-raadsleden, die dit keer chef hennyvan egmond. 071-356414. plv -chef hans koenekoop. 071-356429 voorschoten clazinus van de rotte Het is nog onzeker of er een asielzoekerscentrum gevestigd wordt in het voormalige Innovam-ge- bouw in Voorschoten. Er is namelijk nog steeds geen overeenstemming tussen de vier betrokken partijen: de gemeente Voorschoten, de eigenaar van het pand, het Ministerie van WVC en de Cen trale Opvang Asielzoekers (COA). Eind maart hebben vertegenwoordigers van het COA een verkennend bezoek gebracht aan het Innovam-gebouw aan de Rouboslaan. Het kantoorpand staat al einige tijd leeg. Dpze week was er weer een gesprek. De besluitvorming vindt plaats op twee ambte lijke niveaus. Eerst moeten het COA en de eige naar van het pand aan de Rouboslaan een princi pe-akkoord bereiken over de financiële kant van de zaak: voor hoe lang wordt het pand gehuurd en voor welke prijs? Deze onderhandelingen zijn inmiddels in volle gang en zullen, volgens een medewerkster, nog ongeveer één maand in be slag nemen. Pas als een financiële overeenstemming bereikt is, neemt het ministerie van WVC contact op met de gemeente Voorschoten om te praten over de bestuurlijke aspesten. Volgens een voorlichtster van het WVC komt het asielzoekerscentrum er al leen wanneer beide parijen ermee akkoord gaan. „Als de gemeente goede argumenten heeft tegen de vestiging van een asielzoekerscentrum, gaat het plan alsnog van tafel. Het zou bijvoorbeeld kunnen dat de gemeente al andere plannen heeft met het pand." De ambtenaren op het ministe rie van WVC hebben heel lang gedacht dat woeste experimen ten met reageerbuisbevruchting (IVF) in Nederland onmogelijk waren. Volgens artikel 18 van de Wet Ziekenhuisvoorzieningen moeten ziekenhuizen toestem ming wagen aan de minister als ze speciale technieken willen toepassen. Dat geldt bij voor beeld voor transplantaties, ra diotherapie, neurochirurgie en ook voor reageerbuisbevruch ting. De paniek brak uit toen het gerechtshof in Den Haag on langs besloot dat reageerbuis bevruchting ook mag worden uitgevoerd in privé-klinieken die daarvoor geen vergunning hebben. Het ging hier om het Medisch Centrum voor Geboor teregeling in Leiden, overigens de enige privé-IVF-kliniek in Nederland. Siemons: „Zieken huizen moeten dus toestem- ACCOUNTANTS- EN BELASTINGADVIESBUREAU l Lange Voort 13D, 2343 CA Oegstgeest tel. 071 -170624 - fax 071 -173517 STRIJK kerlyk te Alphen aan den Rijn. De middag begint om 14.00 uur. De entreeprijs bedraagt één gulden, de limonade is gra tis. Schrijfavond Schrijven voor politieke gevan gen kan op 26 mei tijdens de schrijfavond van Amnesty Inter national in Zoeterwoude. Van 19.00 tot 21.00 uur wordt er in de Openbare Bibliotheek ge schreven voor Poelat Achoenov uit Oezbekistan en Mamou- chehr Karimzadeh uit Iran. Voor meer informatie en een voorbeeldbrief bellen naar: 01715-3261. Brede fiscale dienstverlening met persoonlijke betrokkenheid. In de Strijk Groep wordt samengewerkt met Register accountants, Accountants-administratieconsulenten, Fiscaal-juristen, Federatie-belastingadviseurs en Organisatie-adviseurs. Voorts staat uitgebreide computerservice ter beschikking ter verzorging van financiële en/of loonadministraties. Internationaal wordt samengewerkt met onze kanto ren te Los Angeles en Willemstad (Curagao). rijnsburg peter van der hulst vervolg van voorpagina De Nederlandse raadsman van de eergisteren van drugsmokkel vrijgesproken 23-jarige Rijns burger overweegt een schade claim in te dienen bij de Engel se justitie. „Op die wijze hopen we een vergoeding te krijgen voor de periode dat hij in voor arrest zat en de immateriële schade die hij daardoor heeft Een definitief besluit daarover wordt pas genomen nadat de Leidse advocaat J.W. Landsman met de Engelse raadsman heeft gesproken die de Rijnsburger in Londen terzijde stond. De prak tijk Wijst overigens uit dat in het Steun is niet altijd en overal welkom. De D66-wethouders Langenberg (I) en De Goede krijgen over een maand een duwtje in de rug van de VVD, waar zij liever van verstoken blijven. VVD-fractieleider Geertsema heeft aangekondigd, het tweetal te helpen bij het verkrijgen van een zwaardere portefeuille, met meer politieke betekenis. Vermoedelijk wil de liberaal door een motie Langenberg het veiligheidsbeleid in de maag splitsen en De Goede het beheer over de gemeentelijke financiën. Maar de democraten krijgen nog liever haaruitval. archieffoto'shielco kuipers Engelse rechtssysteem nauwe lijks schadeclaims worden toe gekend. Zeker is wel dat de Rijnsburger een verzoek indient om de kosten van verdediging door de staat vergoed te krijgen. „Dat wordt meestal toegekend aldus Landman, die als woord voerder van'zijn cliënt optreedt. De Rijnsburger wil na zijn slechte ervaringen in de Engelse gevangenissen nog geen com mentaar geven. De Rijnsburger werd eergiste ren vrijgesproken, nog voor het moment dat de Engelse raads man zijn verweer kon voeren. De rechter vond zo weinig over tuiging uitgaan van het verhaal van de aanklager dat hij de man direct op vrije voeten stelde. wijselijk zwegen. Ook burgemeester Cees Goekoop doet mee met deze bijzondere 'bestuurlijk^ vernieuwing'. Goekoop is zich ervan bewust dat zo lang CD- raadsleden komen en gaan er moet worden geïnstalleerd en afgetreden. Dat ceremonieel trekt veel anti-racistische jongeren haar de publieke tribune die staande de vergadering spreekrecht eisen. Goekoop hamert ze niet af, maar legt geduldig uit dat hij niet anders kan dan het gribus toelaten. Oud-CDA-wethouder Aart van Bochove lijkt de gelukkigste man van de raad. Qua grijns wedijvert hij met Koek en zijn tred verraadt een innerlijke rust die bij politici zelden voorkomt. Als raadslid lijkt hij een blijvertje, als wethouder, zei hij eens in deze krant, wilde hij het niet te lang maken. Het collegeprogramma oude wijn in nieuwe zakken? Zal best, maar toch zijn er veranderingen op komst. De verkiezingsuitslag heeft op het beleid vrijwel geen invloed gehad, maar wel op de onderlinge verhoudingen. Aad Rietveld en Wim Koevoet zijn wij van 10.00 tot 17.00 uur Keuze uit meer dan 100 slaapkamers, kompleet met bedmode, accessoires en alle bedsystemen. &S L~A A PK A M E Ft S Leiderdorp Winkelcentrum Winkelhof SPECIALISTEN IN NACHTRUST Zo bent u nog nooit een dagje uitgeweest! Familiepark drievliet ming vragen voor reageerbuis bevruchting en privé-klinieken niet. Dat is toch te gek? Een zie kenhuis heeft per definitie meer deskundigheid in huis". De hoofdinspecteur vreest niet alleen voor medisch-tech- nische fouten in de privé-klinie- kep. Het gaat hem vooral om ethische handelingen die de overheid afkeurt maar die bin nen de gesloten muren van een kliniek ongestoord kunnen wor den toegepast. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Hajardr. van M.EI Fa- kih en H. Bensaïd Dennis Yannick zn van 0. Gout en F. van der Vlis Lyan Li- sette dr. van F.G. Sprenger en W.J. de Goeij Robin zn. van R.J. Zandbergen en H.J. de Vries Roxan dr. van R.J. Zandbergen en H.J. de Vries David Frederik zn. van R.J. Jonkman en K A. Breen Robina dr. van H.C.A. Damen en C.S. Bisschops Max Gideon zn. van T.H.M. Ottenhoff en M.W. de Jonge Dylan zn. van A.C.M. Bakker en M Han nah Nina Rosanne dr. van R.N. Bakker en M. de Ru Oksana dr. van L.T.H. van Elk en C. Michon Laureen dr van G.A.M de Koningen A.A.J. Jansen Susanne Colette dr. van J.H.N. Linde man en M C. Kusse Laurens Lennart zn. van E.T.M. Oomen en A.M.A. van den Berg Amka dr. van H.C.R. Vermeij en B.M. Langelaan Sjoerd zn. van J.M.M. Groenewoud en J.P.S- de Ridder Ayan Aden dr. van A.C. Houssein en F. Abdilahi Aynaan Yoeri Maarten zn. van J.W.P. Lucas en N.N M. van der Holst Laura Desiree dr. van P. Harmzen en C.A.M. Otten Lidwien Sofie dr. van M.A.W. Fabius en H.J. Mulder Jaco André zn. van D.E. Bakker en T.J. Pat- huis Dewy dr. van W.A. Sip en J.P. Var- kevisser Trudy Esmée dr. van C.P. Hoek en D.G. Zwanenburg Luuk zn. van E.P. van der Linde en E. Deetman Samantha dr. van M. van der Plas en C. Fielmieg* Michael Albertus Cornells zn. vanJ.A. Hogewomngen J.M.S.P. van Egmond* Dylan zn. van J L Meyer en F.M. Otte Frouke dr. van E. de Vroom en W.E.M. Schroeijers* Jenna Elysée dr. van D. Verblaauw en A. Petri Anan- ne dr. van J. Schoneveld en J Ravens- bergen Cornells Willem zn. van J. de Beste en A.P. Varkevisser Luwande Alette Suzanna dr. van H.A.E. Kop Niekzn.vanJ 't Harten A.K. Romein Anouschka Esmeralda dr. van N.K. van der Zwan en C.J. Chaudron Alexander zn. van D. Verdoes en M.C. Hoek Lisa Rebecca dr. van J. Meiivogel en K. van Rossum Linda dr. van E.P. van Duuren en T.C.M. Streefland Adem zn. van M. Köroglu en A. Köroglu Kelly Kimberly dr. van B.E. Vreeswijk en J.C. Hulsker Marisha Rosalie dr. van R. Ephraim en C.C. Leupe Jim zn. van F. van der Luit en J.P. van Rossum Kelly dr. van P. Kluivers en A.C.E. Stammers All zn. van H. Eren en H. Eren. Overleden: A.B. Hendriks (1951) man B. van Starkenburg (1926) man T.G. Heuzen (1943) vrouw E. Grootkerk (1993) echtg. van J.J.M. Heijmerink L. de Mooij (1910) gehuwd geweest met W.G. Griffioen P. Stokkel (1932) man J.A. Kroese (1966) man S P. van Kins (1907) man H.B.J. Smithuis (1926) man J.E. Brons (1911) ge huwd geweest metJ.M. Baljon*J.N. Gressie (1911) echtg. van S. Riethoven G. van Veen (1931) man A.G. van der Hulst (1942) man W.A. van Steijn (1911) gehuwd geweest met P.G.C. Groenendijk* A. van Oosten (1917) man K. Jansen (1990) dochter A. Vlieland (1908) man*E. Ketting (1908) gehuwd geweest met J. van der Blom J.G. Kop (1913) gehuwd ge weest met J. Brugman M. van Strij (1917) vrouw M.H.L. Vermei] (1968) man J van Duijvenboden.(1930) ge huwd geweest met N. Offerman R E. Posthuma (1922) man W. Neuteboom (1923) man L.J. van Houten (1920) man A P. Zonneveld (1922).echtg. van P Hakker *C. Ribot (1910) gehuwd geweest met M. Colpa P.J. Eikerbout 1905) man M. Jansen (1912) ge huwd geweest met T. Heetveld E. Die- penbach 1920) man A. Keijzer (1930) man S. Montanje gehuwd ge weest met I. Stouten A. van Lemel (1928) man *C.T.Toussamt( 1905) man A.C. van der Slot (1913) gehuwd geweest met T.W. Koelewijn. Gehuwd: L.J. Becker Hoff en M. Arends J.M. de Goede en K.A.T. Penseel A de Kluijver en W.M. van der Werff F.W.J. Mulder en D.E.M. van Est W. Pelt en M.H.G. Krol W.J.H. Englebert en M.A. van den Broek W.N. Kessens en J. Slingerland G.E. Hebbink en L.J.M. Reuvekamp* F.A.J. ten Bosch en M.B. Poelstra* E.J. Saveuren D. Doove P.J. van Leeuwen en M. Lens C. van Berge Henegouwen en M. van den Boog aard P.J. van Proosdij en E.B. Zonne veld H Dragten C.L.M. Wiebenga.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13