Spanning in Krim enorm Buitenland 'Freud was zelf incestslachtoffer' Jackie Kennedy Onassis was 'de koningin van Amerika' Strijd laait op in Bosnië vs dreigen troepen uit Europa te halen Vlaams parlement zet opnieuw rem op HST )oden bij aanslag op bus in Algerije ;kou» In Algerije zijn bij een aanslag op een personenbus ten linste elf militairen en drie Russische onderdanen om het leven id ekomen. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken in ,e loskou had het incident plaats bij het dorp Jijel in het noord- 'C( osten van Algerije. Ook de daders zouden zijn gedood, n jij ndiase ziekenhuistrein wint VN-prijs fw york India's eerste ziekenhuis-op-rails is in de prijzen ge- hi allen. Het project, dat sinds 1991 bestaat, krijgt de Grote Prijs ha an de Verenigde Naties. Met deze prijs wordt steeds een pu- 1 lieksproject in het zonnetje gezet. Sinds de hospitaaltrein 'Life- a ne Express' begon te rijden, zijn er 56.000 patiënten in ver- leegd en een miljoen kinderen ingeënt. '"|oods monument in Frankrijk vernield toNIn Frankrijk is men op zoek naar de daders van vernielin- en aan een joods monument in Lyon. De marmeren gedenk- "a laat ter nagedachtenis aan de joodse gijzelaars die in 1944 bij yon werden doodgeschoten op bevel van nazi-collaborateur aul Touvier, werd in stukken gevonden door een gemeentewer- er. De actie wordt toegeschreven aan neo-nazi's. )oden bij beschietingen in Kabul v ftBUL Bij artilleriebeschietingen tussen rivaliserende islami et sche facties in de Afghaanse hoofdstad Kabul zijn gisteren nintig mensen gedood. Zestien van hen kwamen om het leven oen een raket, die door de troepen van de afvallige premier lekmatyar werd afgevuurd, insloeg bij een controlepost op een rukke verkeersweg. Vier anderen werden bij beschietingen el- lers gedood. normc komeet klapt snel op Jupiter iSHiNGTQNEen komeet zal in juli met een enorme harde klap p de planeet Jupiter botsen. Wanneer het gevaarte op de aarde ou inslaan, zou het voortbestaan van een groot deel van de lensheid gevaar lopen. Bij zo'n komeetinslag kan evenveel nergie vrijkomen aüs bij de explosie van alle kernwapens op arde tegelijk. Rusland leent geld voor eigen banken Washington Rusland leent van de Wereldbank bijna 390 mil joen dollar (730 miljoen gulden) om een net van levensvatbare tommerciële banken op te zetten. De Wereldbank trekt zelf 200 biljoen dollar (374 miljoen gulden) uit, de rest komt van andere liternationale banken. In Rusland zijn honderd banken opgezet lie naar westerse maatstaven werken. De banken lenen geld aan particuliere bedrijven en handelen in buitenlands geld. ?Gen-tomaat' blijft langer rijp [i/ashington De Amerikaanse regering heeft woensdag voor het erst toestemming gegeven voor de verkoop van genetisch ge manipuleerd voedsel: een tomaat die langer rijp blijft. Het be- rijf dat de tomaat heeft ontwikkeld, Calgene Inc. uit Califomie, loemt het produkt Flavr-Savr. De federale Dienst voor Voedsel ïn Drugs (FDA) zegt dat de tomaat net zo veilig is ails 'gewone' ïroente. -Wapenfabrikant aangeklaagd 5 Ian francisco Nabestaanden van vier mensen die vorig jaar in 3'|an Francisco door een dolgedraaide zakenman werden dood- 3fieschoten, hebben de fabrikant aangeklaagd van het wapen 3.cwaarmee de moorden werden gepleegd. De moordenaar had 4 3éen automatisch wapen bij zich, gebouwd door Intratec in Mia- ?^ni. Intratec werd aangeklaagd, omdat het bewust een produkt 3 jbp de markt zou hebben gebracht dat 'is bedoeld om grote aan ballen mensen te doden of te verwonden'. l3 3 Leden Action Directe weer levenslang farusEen speciale anti-terreurrechtbank heeft gisteren in Pa fijs vier leden van de links-extremistische groep Action Directe Veroordeeld tot levenslange gevangenisstraffen. De vier werden Jchuldig bevonden aan de in 1985 gepleegde moord op René 5,$udran, een hoge ambtenaar op het Franse ministerie van de fensie. De grondlegger van de psycho-analyse, Sigmund Freud, is zeer waarschijnlijk zelf slachtoffer geweest van incest door zijn vader. Dit zou blijken uit brieven die Freud schreef aan een zeer naaste vriend, Wilhelm Fliess. Dat stelt P.E. de Vries-Ek, stafmedewerker bij de Inspectie voor de Geestelijke Volksgezondheid bij het minis terie van WVC. Zij schreef al over haar bevindingen in het gezaghebbende Amerikaanse blad Psycho therapy. Aan het artikel 'Een slok van de Lethe, een verwaarloosde uitspraak uit het werk van Sigmund Freud' is in Nederland tot nu toe geen ruchtbaarheid gegeven. De Vries richtte zich op de vraag of Freud zelf slachtoffer van incest is geweest. Freuds oorspronkelijke stelling was dat reële seksuele gebeurtenissen in de vroege jeugd oorzaak zijn van psychische stoor nissen en dwangneuroses. Later herriep hij dit en zei hij dat het om kinderlijke fan tasieën ging. In een brief die Freud in 1897 een paar maanden na de dood van zijn vader schreef aan zijn vriend Fliess, staat: „He laas was mijn vader een van die geperver- teerden. Hij is verantwoordelijk voor de hysterie van mijn broer....en die van enke le van mijn jongere zusters". Met geper- verteerden bedoelde Freud 'vaders of ooms die hun kinderen, nichtjes of neefjes seksueel misbruiken'. De voormalige directeur van het Freud-ar- chief, Jeffrey Masson, publiceerde in 1985 zijn boek Assault on Truth over de brief wisseling. Masson stelde toen al dat de in- cesttheorie die Freud later ontkende, was gestoeld op echte gebeurtenissen. „De passage over Freuds eigen vader noemt Masson opmerkelijk genoeg niet", zegt De Vries, die haar onderzoek 2,5 jaar geleden afsloot en toen opstuurde naar de VS. De reden dat Freud al snel zijn incesttheo- rie herriep, is volgens Masson dat de we tenschap er toentertijd niets van moest hebben. „Het werd afgekraakt en afgedaan als oude wijvenpraat", zegt De Vries. Zelf stapte Freud al na een paar maanden van zijn incesttheorie af. De behandeling van zijn patiënten leidde niet tot het gewenste resultaat. „We weten nu dat behandeling van incest- slachtoffers uiterst intensief en langdurig moet gebeuren. Dat verklaart waarom Freuds behandeling niet aansloeg", stelt De Vries. Freud concludeerde dat de in- cestverhalen op fantasie berustten. „Freud was overgevoelig op het punt van incest, waarschijnlijk omdat hij zelf slachtoffer was." Freud ging op vakantie naar Italië en schreef daarvandaan aan'Fliess dat hij tot rust kwam en 'een slokje van de Lethe' (de rivier der vergetelheid) had genomen. Daarvóór had hij nog enthousiast aan Fliess geschreven dat hij 'de bronnen van de Nijl' had ontdekt en nu wist dat incest de oorzaak was van de neuroses bij zijn patiënten. Fliess wierp tegen dat een kind dat zijn moeder naakt ziet, daar waar schijnlijk last van houdt. Overigens was Fliess (volgens Masson) zelf een incestple- ger, wat Freud niet wist. Terug uit Italië schreef Freud hem dat de oorzaak van zijn eigen neurose niet de va der was, maar zijn eigen kindermeisje ge weest moest zijn en dat hij zijn moeder naakt moest hebben gezien. Daaruit ont wikkelde hij later zijn bekende Oedipus complex-theorie. Volgens die theorie be geert de zoon de moeder en staat hij daar om zijn vader naar het leven. „Ik vind het een zwakke verklaring. Hij moet het er moeilijk mee hebben gehad", aldus De Vries. Zij vindt het 'merkwaardig' dat niet eerder iemand op het mogelijke incestverleden van Freud zelf is gestuit, gezien de vele on derzoeken. Er zal pas duidelijkheid over het verleden van Freud komen als de Freud-archieven opengaan in het jaar 2020. Dat moet volgens De Vries eerder gebeuren. „Het is voor het onderzoek wenselijk dat al het materiaal kan worden bekeken." Spoedoverleg Jeltsin en Kravtsjoek De presidenten Jeltsin van Rusland en Kravtsjoek van Oekraïne hebben gisteren spoedoverleg gevoerd over de toegenomen spanning op het schiereiland De Krim. Kravtsjoek waarschuwde in dit telefoongesprek dat 'alle noodzakelijke maatregelen worden genomen om de ter ritoriale integriteit van Oekraïne te beschermen'. mountmajevica» Twee Bosnische soldaten gluren vanuit hun schuil plaatsen naar de frontlinie in de buurt van Tuzla. Na een periode van relatieve rust nemen de ge vechten in Bosnië weer toe on danks waarschuwingen van de in ternationale gemeenschap dat er binnen veertien dagen uitzicht op vrede moet zijn. Een toenemend aantal Europese landen denkt er over zijn troepenmacht in Bosnië te verminderen of zelfs helemaal terug te trekken. foto epa Washington Rtr 263 miljard dollar (492 miljard gulden) is ge moeid. Het besluit om de troepen uit West-Euro pa terug te roepen kan slechts worden uitgevoerd als de Senaat het ermee eens is en president Clin ton het ondertekent. Een afgevaardigde voerde als argument aan dat Japan recentelijk heeft toe gezegd een groot deel van de kosten te dragen van de legering van Amerikaanse militairen in Ja pen. Hetzelfde zou van Europese landen mogen worden verwacht. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren in Washington besloten 75.000 Ameri kaanse soldaten die in West Europa zijn gelegerd terug te trekken als Europese landen niet bereid blijken voor 1998 driekwart van de kosten te dra gen. Het Huis kreeg een ruime meerderheid ach ter het voorstel. De Amerikaanse wetgevers de batteren over de defensiebegroting waarmee in het komend fiscaal jaar in de Verenigde Staten Londen geeft antwoord op één vraag IRA londen cees van zweeden correspondent De Britse regering heeft gewei gerd om twintig vragen te be antwoorden die het Ierse Re publikeinse Leger (IRA) had over het Brits-Ierse vredes plan. Slechts één van de vra gen werd gisteren door Londen beantwoord. De overige ne gentien waren volgens Sir Pa trick Mayhew, minister voor Noordierse zaken, 'pogingen om onderhandelingen te ope nen'. De premiers van het Vere nigd Koninkrijk en Ierland, John Major en Albert Reynolds, deden eind vorig jaar een vredesvoorstel. Zij no digden daarin de IRA uit voor onderhandelingen, op voor waarde dat de terroristen hun geweld afzwoeren. De IRA rea geerde een maand later met een verzoek om 'opheldering' van het voorstel. De Britse regering weigerde die opheldering te verschaffen, omdat zij in haar ogen daar mee in feite de onderhandelin gen zou openen. De Ierse rege ring gooide de deur naar de IRA echter niet helemaal dicht. Deze week stuurde Sinn Fein (de poliüeke partij van de IRA) een lijst met twintig concrete vragen naar Reynolds. De Ierse premier zond die vragen door naar Londen. moskou hans geleunse correspondent Oekraïne beschouwt De Krim als Oekraïns grondgebied. Jelt sin heeft tot nu toe weerstand geboden aan druk van conser vatieven in het parlement en de krijgsmacht om het schiereiland bij Rusland te trekken. De Krim was Russisch tot 1954, toen het door Sovjet-leider Chroesjtsjov 'cadeau' werd gedaan aan Oek raïne. Het presidentiële spoedover leg werd ingegeven door berich ten dat Oekraïne duizend com mando's naar het schiereiland zou hebben gestuurd om de lo kale autoriteiten te dwingen tot gehoorzaamheid aan Kiev. Die berichten waren woensdag avond in de wereld geholpen door het hoofdkwartier van de Zwarte-Zeevloot in de haven stad Sebastopol op De Krim. Onder invloed van de opgelo pen spanningen besloot het parlement op de Krim vanmor gen de eigen grondwet van 1992 alsnog aan te nemen. Oekraïne is daartegen, omdat deze con stitutie'de Krim praktich onaf hankelijk maakt. Kiev ontkent overigens dat er troepen naar het schiereiland zijn gestuurd, al voegde een woordvoerder van het ministerie van defensie in Kiev daar donderdagavond meteen aan toe, dat een derge lijke actie tot de binnenlandse aangelegenheden van Kiev be hoort. President Kravtsjoek had eer der per decreet bepaald dat door de Rusland-gezinde auto riteiten op De Krim opgerichte departementen van binnen landse zaken, justitie en staats veiligheid onder.de jurisdictie van Kiev vallen. Die stap was nodig, omdat het parlement van De Krim woensdagavond een eigen mi nister van binnenlandse zaken benoemde, de voormalige Rus sische legergeneraal Valeri Koe- znetsov. Hij was al eerder door de president van De Krim, Joeri Mesjkov, tot 'voorlopig minis ter' benoemd. Mesjkov heeft de afgelopen twee jaar met diezelfde Koez- netsov nauw samengewerkt bij acties om De Krim weer in Rus sische handen te brengen. Na zijn verkiezing tot president deed Mesjkov het voorkomen dat De Krim, dat een overwe gend Russische bevolking heeft, zich tevreden zou stellen met in 1992 met Kiev overeengekomen autonomie. De spanning rond de Krim was eerder al opgevoerd door aankondigingen van de Zwarte- Zeevloot dat er grootscheepse militaire oefeningen zouden worden gehouden. Op de vloot, en zeker in de officiersrangen, heerst grote onvrede over het uitblijven van een definitief ak koord tussen Rusland en Oek raïne waarin de verdeling van de vloot wordt geregeld. Jeltsin en Kravtsjoek hebben gisteren besloten dat een voor lopig akkoord nu snel moet worden uitgewerkt. Moeilijk is nog de definitieve status van de vlootbasis Sebastopol. Oekraïne wil die Oekraïns houden. brussel peter de vries correspondent Het Vlaamse parlement vindt dat de plannen voor een hogesnel- heidsverbinding tussen Brussel en Nederland voorlopig in de ijs kast moet worden gezet tot er meer duidelijkheid is over de kosten. De Vlaamse Raad, het parlement van het Nederlandstalige gewest in België, heeft gisteravond een motie van die strekking aangeno men. Hoewel het niet om een bindend besluit van het deelparle- ment gaat, lijkt de motie een nieuwe voorbode van vertragingen in de aanleg van de hogesnelheidslijn naar Nederland. Jcud raketten ip vliegveld den in Jemen ee 'Scud' gronddoelraketten ibben gisteravond de luchtha- |'|n van Aden en de woonwijk 'iel Shams getroffen. Het aan- slachtoffers is onbekend. Het de eerste maal dat Aden, de Zangrijkste stad van het zui- in van Jemen, direct door het flogsgeweld wordt getroffen, ids begin deze maand ge- ichten uitbraken tussen ord- enZuidjemënieten. 'ij Volgens zegslieden in Aden i.4jn gisteravond leiders van de trialistische Partij, de enige ['[prtij in voormalig Zuid-Jemen, 'pjeengekomen om een Hoge laad voor Nationale Redding te brmen, een soort nieuwe rege- Jng voor hét zuiden van het pd. -I pranaatinslag =jn ziekenhuis: iertig doden JGALIRtr/AFP Ji de Rwandese hoofdstad pgali zijn zeker dertig doden -jevallen toen een granaat in kofn ziekenhuis van de stad in sloeg. Ook de VN-basis in de i jvvandese hoofdstad Kigali is gisteren door zeker twaalf mor- Jergranaten geraakt tijdens jfvare gevechten tussen rege ringstroepen en verzetsstrijders. 3|aarbij zijn geen slachtoffers '«vallen. De VN-vestiging bij het Ama- fJoro-Hotel, in het stadsdeel dat r.li handen is van het Rwandese [■fetriottische Front (FPR), kwam minuten lang onder mortier-' tur te liggen. „We hebben i'. >en de regeringstroepen ge- 0 eld om te zeggen dat we wer- en beschoten", aldus woord- Derder Abdul Kabia van de VN- vaarnemersmissie (Unamir). correspondent Nadat Jacqueline Kennedy bij haar eerste reis naar Frankrijk als First Lady in april 1961 een bezoek had gebracht aan het paleis van Versailles, verzucht te de krant France Soir. 'Ver sailles heeft eindelijk weer een koningin'. De kersverse presi dentsvrouw werd door de Fransen ook onthaald als een vorstin. Toen John F. Kennedy die dag zijn eerste persconfe rentie in Parijs gaf, begon hij met zich voor te stellen als 'de man die Jacqueline Kennedy naar Parijs vergezelt'. De Fran sen en Amerikanen smulden er van. Het waren voorvallen die in de drie jaar daarna nog talloze ma len zijn herhaald. Waar de Ken nedy's ook samen kwamen, Jac queline stal de show. Voor de Amerikanen die, gezien hun grote belangstelling voor Euro pa's koningshuizen zelfroyalty node lijken te missen, kwam de Kennedy-dynastie nog het dichtst in de buurt daarvan. En Jackie met haar tweede echtgenoot, de schatrijke Griekse reder Aristo- teles Onassis. foto reuter de bewoonster van het Witte Huis paste daar perfect bij. Zij had stijl, schoonheid, glamour. Geen presidentsvrouw vóór haar, en geen enkele na haar, had de wereld ooit zo aan haar voeten liggen. Maar weinige First Ladies zijn zo populair geweest. Tot aan haar dood gisteren volgde heel Amerika haar handel en wan del, ook al had zij zich al vele ja ren uit het publieke leven terug getrokken. Toen de berichten over haar ziekte bekend wer den, werd zij overstroomd met blijken van medeleven. Elke stap die zij buiten haar apparte ment in New York zette, werd nog steeds door de boulevard pers gevolgd, hoewel zij er alles aan deed om incognito te blij ven. Nu Amerika eraan gewend is geraakt dat presidentsvrouwen ook een politieke rol spelen, wordt duidelijk hoezeer Jackie Kennedy daarin van haar op volgsters verschilde. Zij was to taal niet politiek actief. Toen haar kort na John Kennedy's be ëdiging in januari 1961 werd ge vraagd wat zij graag wilde doen, was haar antwoord: „Zo min mogelijk. Ik ben een moeder. Ik ben een echtgenote. Maar ik ben geen politieke functiona ris". Het is veelzeggend dat in alle boeken over de Kennedy's Jackie er maar bekaaid van af komt. Er worden meer foto's dan tekst aan haar gewijd. Toch heeft zij het 'ambt' van presidentsvrouw een ander aanzicht gegeven. De als Jac queline Lee Bouvier geboren dochter van een aandelenmake- laar uit Southampton op Long Island bij New York bracht cul tuur in het tot daq uitsluitend door mannen in grijze pakken gedomineerde saaie Witte Huis. Zij had gestudeerd aan presti gieuze universiteiten als Vassar, Georgetown en de Parijse Sor- bonne en had een graad in Franse literatuur. Zij leerde pia no spelen en nodigde kunste naars als de cellist Pablo Casals, de pianist Igor Stravinsky en de balletdanser George Balanchine uit op het Witte Huis. Zij sprak vloeiend Frans, Spaans en Italiaans, wat in Amerika zeer ongebruikelijk is. Zij maak te zich verdienstelijk door het stoffige Witte Huis aan een drastische restauratie te onder werpen, waar alle 'First Fami lies' na haar van hebben gepro fiteerd. Ook richtte zij een spe ciale geschiedkundige vereni ging voor het Witte Huis op. Maar het duurde niet lang of roddelverhalen begonnen op te duiken, over haar gedrag en over het presidentiële huwelijk. Jackie hield er een extravagante levensstijl op na die John maar matig waardeerde. Haar publie ke optreden was een perma- mente modeshow, vooral van de creaties van haar lievelings ontwerper Hubert de Givenchy. De president werd woedend toen hij een rekening van één maand boodschappen vond: voor 40.000 dollar (75.000 gul den) aan kleren en make-up. Hij vond het maar niks dat zij door bezoekende premiers en staatshoofden werd overladen met dure cadeaus. De Saoedi- sche koning schonk haar drie paarden. Bij hun bezoek aan Parijs gingen twee vrachtwa gens vol kleding mee. Zij stuur de weken tevoren een haarlok op naar Wenen, zodat een kap per zich kon voorbereiden op de behandeling van haar coif fure. In Frankrijk werd zij al gauw 'la femme enfant ge noemd, de kindvrouw, en niet alleen om haar jeugd (zij was pas 30 toen zij presidentsvrouw werd). Achter haar rug om bleek John F. er de nodige scharrels op na te houden. Flun in 1953 geslo ten huwelijk was minder goed dan vaak is gedacht. Geen First Lady is zo vaak alleen op reis naar het buitenland geweest als zij. Maar als zij al wist van al zijn avontuurtjes, dan hield zij dat verborgen. En in die tijd zwegen de media nog decent over slippertjes van de presi dent. In 1953 trouwde Jackie in New York met - toen nog - senator John F. Kennedy, de latere pesident van de Verenigde Staten. foto reuter Het eerste drama in Jackies le ven sloeg toe in de zomer van 1962, toen zij te vroeg beviel van hun derde kind Patrick. Het jongetje leefde maar twee da gen. Om bij te komen, stuurde John Kennedy haar met hun an dere twee kinderen, John jr. en Caroline, weg voor een vakantie op het jacht van een vriend, de Griekse reder Aristoteles Onas sis. Er kwam een diepe vriend schap tussen de twee uit voort. Drie maanden later sloeg het noodlot weer toe. Toen maak ten in Dallas kogels een einde aan John F. Kennedy's leven. Wie herinnert zich niet de beel den van Jackie Kennedy, die zich over haar zojuist in het hoofd getroffen man buigt, de bloedspatten op haar roze man telpakje. Haar waardigheid tij dens die droeve dagen maakte wereldwijd grote indruk. De we reld rouwde mee met Jackie, die zich na de begrafenis in Was hington volledig uit het publie ke leven terugtrok. Haar huwe lijk in 1968 met de al bejaarde Onassis was voor iedereen een verrassing, voor sommigen een schok. 'Jackie, hoe kon je?' luid de een vette kop in een krant. Het huwelijk duurde zeven jaar en was dagelijks voer voor de sensatiepers. In 1975 besloten de twee uit elkaar te gaan. De verbitterde Onassis liet haar bij zijn dood slechts 120.000 dollar (224.000 gulden) na, maar Jackie vocht dat voor de rechter aan. Uiteindelijk moest Onassis' dochter Christina haar de lieve som van 26 miljoen dollar (48,5 miljoen gulden) be talen. Daarvan leed zij sinds 1975 een aangenaam leven in New York. Zij meed de publiciteit, maar ging wel werken als redactrice voor de uitgeverij Doubleday. In die functie wist zij zanger Michael Jackson over te halen tot het schrijven van zijn me moires Moonwalker'. Zij leef de teruggetrokken in haar ap partement op Fifth Avenue, te genover het Metropolitan Mu seum. De laatste tijd werd zij vaak gezien in het gezelschap van de Newyorkse diamantair Maurice Tempelman. Er gin gen zelfs geruchten over een nieuw huwelijk, maar haar ziekte die zich in januari openbaarde zou dat heb ben verhinderd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7