AYNM wil dienstplicht onmiddellijk afschaffen e; Houseparties afzetgebied voor 'vervuilde' pillen Verwaarloosde beren krijgen asiel in Rhenen Binnenland amilieleden opgelucht na vrijlating TNO-medewerker 'Hallo, wij zijn homorechercheurs' Voorstel: Vijf gulden per dag voor rijden in de spits Herdenking zigeuners rhenen gpd Twee verwaarloosde en gedragsgestoorde beren van het Mos- kouse Staatscircus zijn gisteren door de landelijke inspectie dienst dierenbescherming afgeleverd in het Berenbos van het Ouwehands dierenpark in Rhenen. Smerige hokken van enkele kubieke meters groot hebben het 5-jarige vrouwtje Masja en het 20 jaar oude mannetje Battir geestelijk en lichamelijk gesloopt. Hoe slecht ze er na jaren gevangenschap aan toe waren, bleek pas toen het door Nederland toerende circus de beren in ver band met ziekte van de Russische dompteur tijdelijk bij het roof dierenopvangcentrum Pantera in Nijeberkoop had gestald. Toen de dierenbescherming lucht kreeg van deze ernstige dierenkwel ling dreigde ze Masja en Battir in beslag te nemen. Na weken lang touwtrekken besloot de directie van het circus gisteren de beide beren vrijwillig af te staan aan het Berenbos. Volgens woordvoerster Petra Pouwels van Ouwehand gaan de gekwelde dieren nu een fijne toekomst tegemoet: „We hebben nu een bos van twee hectare met een zwemvijver en holen. Daar wonen nu al vijf beren die een moeilijk leven achter de mg heb ben. Na drie weken quarantaine kunnen de 'Russen' bij hun nieuwe kameraden. De ervaring leert dat ze dan snel opknap pen." Tegelijk met Masja en Battir arriveerde het anderhalf jaar ou de beertje Niki in het Rhener dierenpark. Dit jong was overtollig bij een Duitse dierentuin en dreigde te worden afgemaakt. Het Berenbos verwacht op 6 juni bovendien dè komst van drie blin de beren uit Turkije. amsterdam saskia belleman anp Tot voor kort konden deskundigen de vermeende misstanden op housepar ties nogal laconiek afdoen. Op twee overlijdensgevallen in Rotterdam en Nieuwegein na, hadden zich in Neder land immers geen ernstige uitwassen voorgedaan? Bovendien leed het ene slachtoffer aan een zwak hart en was de tweede veel te dik. Na het afgelopen weekeinde zullen de critici zich niet zo makkelijk meer de mond laten snoeren. Tijdens een drie dagen durende houseparty in een dis cotheek in Almelo overleed een 19-jari- ge bezoeker aan, zoals sectie uitwees, aantasting van het centrale zenuwstel sel. Nader onderzoek moet uitwijzen of de schade is ontstaan door drugs. De week ervoor bezweek een evenoude jongen uit Almere aan vergiftiging door over matig pilgebruik na een houseparty in Zoetermeer. A. de Loor van het Adviesbureau Drugs in Amsterdam weet zeker dat de jon gens niet zijn overleden aan XTC, de 'huisdrug' op houseparties. Die overtui ging baseert hij op de ervaring die hij heeft opgedaan tijdens EHBO-activitei ten op 320 grote houseparties en pop concerten. Wat ze wel hebben gebruikt, is nog de vraag, maar De Loor constateert dat de drugmarkt sinds de strafbaarstelling van MDEA, de werkzame stof in XTC, hevig is verstoord. Sinds die tijd stuit hij gere geld op oude middelen, zoals amfeta minen en LSD, en nieuwp, zoals cafeï ne- en zogenaamde DOB-pillen die alle maal onder de noemer XTC worden verkocht. Vooral de cafeïne- en de DOB-pillen ba ren hem grote zorgen. De eerste is, al dus De Loor, te vergelijken met het ach teroverslaan van tachtig tot negentig koppen koffie. Het effect op het hart laat zich raden. DOB heeft een sterk halluci nerende werking en bezorgt de gebrui kers enorme angst- en agressieaanval- len. Gedurende de hele maand april heeft De Loor duizenden folders verspreid op houseparties om de bezoekers te waar schuwen voor het gevaar van DOB. De pillen zijn doorgaans te herkennen aan de afbeelding van een klavertje, of een indianenkop met verentooi. Het steeds wisselende aanbod van pil len die tijdens houseparties als XTC worden verkocht, is een probleem, be aamt De Loor. „Vooral omdat je met je voorlichting nooit iedereen bereikt." Toch hebben deskundigen zich altijd verzet tegen de invoering van een soort kwaliteitskeurmerk voor XTC. Nog afge zien van de vraag of dat kan voor een verboden drug. Ondanks de 'vervuiling' van de pillen- markt, valt het aantal problemen tijdens houseparties in Nederland tot nu toe erg mee, vindt De Loor. Per feest behan delt hij gemiddeld dertig mensen. De helft heeft klachten die direct terug te voeren zijn op het raven; het woeste dansen op de ritmische muziek. De klachten variëren van verstuikte enkels, hyperventilatie, oververhitting of paniek door het uit het oog verliezen van vrien den. De andere helft had hulp nodig na valpartijen of overmatig gebruik van drank, drugs of beide. Pas de laatste maanden signaleert De Loor een toename van het aantal men sen dat zware pillen heeft gebruikt en leidt aan ernstiger vormen van agressie, misselijkheid en hallucinaties. Het stelt aparte eisen aan de EHBO-verlening, stelt De Loor. „Rust en vertrouwen. Dat zijn de sleutelwoorden. Je moet de pa niek bezweren. Ik kan er op een afstand niet over oordelen, maar ik krijg de in druk dat juist die ingrediënten in Zoe termeer en Almelo niet voorhanden wa ren." JJDAG 20 MEI 1994 Geen tabaksreclame op billboards isterdamReclame voor tabak op billboards is voortaan taboe, jat heeft het bestuur van de Stichting Reclame Code beslist. Overtreders riskeren een boete van maximaal 100.000 gulden. Tabaksreclame in bioscopen valt buiten de regerling. Het re clameverbod, dat ook geldt voor sigaren en pijptabek, gaat in op januari 1995. m 1 jan u HB< O doet weinig aan emancipatie }en haag Het is slecht gesteld met de vrouwenemancipatie in iet hoger beroepsonderwijs. Dat constateert de Inspectie van iet Onderwijs in een rapport dat gisteren naar de Tweede Ka- ner is gestuurd. Er is op de hogescholen veel te weinig aandacht voor een evenwichtige verdeling van mannelijke en vrouwelijke studenten en voor emancipatie in het onderwijsaanbod. Lang liet alle scholen proberen de deelname van vrouwen in de sec oren techniek en economie te vergroten, hoewel daar afspraken >ver bestaan, aldus de inspectie. 4jf jaar geëist voor verkrachten dochter ;n bosch Bij het gerechtshof in Den Bosch is gisteren vijf jaar cel geëist tegen een 37-jarige Brunssummer. Hij zou in 1992 zijn toen 16-jarige dochter meerdere keren hebben verkracht. De verdachte ontkent de ontucht. Hij gaf wel toe dat hij meermalen j gemeenschap heeft gehad met zijn dochter, maar dat zou zon der bedreiging of geweld zijn gebeurd. -Nieuwe ambassadeur in Spanje den haag Mr. W. O. baron Bentinck van Schoonheten wordt de Siieuwe Nederlandse ambassadeur in Spanje. In Madrid treedt mij tevens op als permanent vertegenwoordiger van Nederland pij de Wereld Toerisme Organisatie (WTO). Bentinck van Kchoonheten volgt mr. A. Nooij op die als ambassadeur naar Ar gentinië vertrekt. |Cel voor regelen schijnrelaties utrecht Voor de rechtbank in Utrecht is gisteren tegen een 27- ikerjjariië vrouw en een 44-jarige man uit Leusden een gevangenis straf geëist van twee jaar. Zij zouden een criminele organisatie hebben geleid die schijnrelaties rqgelde tussen Nederlandse (vrouwen en illegale Turkse mannen. De politie heeft acht schijn- relaties kunnen achterhalen. (Fietstocht tegen flitstrein )SSEndrecht Naar verwachting enkele honderden mensen ne- nen zondag 29 mei deel aan een demonstratieve fietstocht te lgen de hoge-snelheidslijn tussen Brussel en Amsterdam. De Ifietstocht wordt georganiseerd door Vlaamse en Brabantse ^milieuverenigingen en het Landelijk Platform HSL. Volgens de ■organisatoren heeft de hoge-snelheidslijn een vernietigende ■werking op de leefbaarheid van de omgeving. kcht weken lang had ze geen enkel contact met paar ontvoerde zoon in Jemen. Totdat woensdag- avond de telefoon rinkelde. „Hij belde vanuit het (tuis van de Nederlandse ambassadeur. Hij liet rl iveten dat hij was vrijgelaten en dat het goed met ïem ging. Ongelooflijk, hè?." twee maanden lang zat de moeder van TNO-me- lewerker W. Elderhorst in spanning. Haar :hoonzoon onderhield dagelijks het contact met 'O in Delft. Het waren zenuwslopende dagen 'aarin de familie niets anders kon doen dan af- vachten. „Maar ik heb de moed nooit opgegeven. heb er altijd vertrouwen in gehad dat mijn :oon zou terugkomen." ïp dit moment worden de twee andere TNO'ers, leurissen en Van der Gun-, nog steeds door hun uitvoerders in de bergen van Jemen vastgehou- Clflen. De echtgenote van Van der Gun moest even ^llikken toen ze hoorde dat haar mans collega El- perhorst wèl was vrijgelaten. Het heeft haar niet ;xtra hoop gegeven dat haar echtgenoot nu ook inel terugkomt. „Het zou kunnen, maar je weet het gewoon niet. Ik heb hier niet voor doorge leerd", zegt ze enigzins verbitterd. Elderhorst dook woensdagavond even na tienen op bij het Jemenitische ministerie van binnen landse zaken in de hoofdstad Sana. Zodra de Ne derlandse ambassadeur het bericht over de vrijla ting van de TNO'er ontving, haalde hij hem naar zijn residentie. De geo-hydroloog onderging daar een medisch onderzoek. Afgezien van een vrese lijke vermoeidheid, voelt hij zich geestelijk en li chamelijk redelijk goed. Laat op de avond had El derhorst kort telefonisch contact met zijn baas, en met familieleden. Hij vertelde dat zijn beide collega's het goed maken. Het is onbekend waar om alleen Elderhorst is vrijgelaten. Een woord voerster van het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag meldt dat de Nederlandse am bassade in Sana voortdurend contact onderhoudt met de Jemenitische overhteid over de andere twee gijzelaars. De ambassadeur en zijn drie me dewerkers zijn speciaal voor de ontvoerde TNO- medewerkers in Jemen gebleven, terwijl alle an dere Nederlanders het in burgeroorlog verkeren de land allang hebben verlaten. 5(politie Rotterdam heeft Gay Team tegen potenrammerij 'Alternatieve straf combineren met celstraf den haag anp Het moet mogelijk worden dat de rechter een verdachte een combinatie van een gevange nisstraf en een alternatieve straf oplegt van maximaal 240 uur. Dat schrijft de Overleg- en adviescommissie Alternatieve Sancties (OCAS) in een ad viesnota die gisteren is aange boden aan staatssecretaris Kosto (justitie). Door deze combinatie zouden alternatieve straffen, waarin ge werkt of geleerd moet worden, aan meer veroordeelden kun nen worden opgelegd, meent het OCAS. De commissie advi seert die mogelijkheid op te ne men in het wetboek van straf recht. Verder beveelt de adviescom missie aan om bij het uitdelen van taakstraffen een stok achter de deur te houden. Als de ver oordeelde niet aan de werk- of leerstraf meewerkt, moet hij worden verplicht alsnog de hele celstraf uit te zitten. Nu moet de rechter in een dergelijk geval de duur van de celstraf verrekenen met het reeds verrichte deel van de taakstraf. De rechter zou zich verder moeten beperken tot het opleg gen van het aantal uren alterna tieve straf en niet langer met het soort werkzaamheden dat de verdachte moet gaan verrich ten. De rechters moeten wel be trokken blijven bij de vaststel ling van de lijst taakstrafprojec ten, aldus het advies. Het aantal opgelegde alterna tieve straffen is volgens justitie sterk gestegen. In 1983 waren dat er in totaal 1972, in 1989 8293, in 1991 9825, in 1992 11.110 en vorig jaar 12.754. Ombudsman: Zeven man in een cel kan niet den haag anp De politie en de officier van jus titie van Venlo zijn buiten hun boekje gegaan door zeven actie voerders op te sluiten in een cel van 3.30 meter bij 2.75 meter. Dat oordeel velt de nationale ombudsman, mr. M. Oosting, over de klacht van één van de opgepakte mannen. In december 1990 arresteerde! de Venlose politie twintig tegen standers van gewapend gealli eerd ingrijpen in de Golfoorlog. De actievoerders hadden een goederentrein met militair ma terieel tot stoppen gedwongen. De politie bracht de groep over naar het bureau. Alle cellen waren echter al bezet. De kla ger, een man uit VVageningen, werd met zes anderen in een ar-> restantenhok gezet waarin nor maal één verdachte wordt vast gehouden. In de loop van de dag brachten politiemensen een deel van de actievoerders over naar de marechausseekazerne in Venlo en naar politiebureaus in plaatsen in de omgeving. Oosting begrijpt dat de Venlo se politie met plaatsgebrek kampte, maar dat neemt vol gens hem niet weg dat zij in de bewuste nacht meteen andere celruimte had moeten regelen. Vooral omdat de arrestanten pas dertien uur na hun aanhou ding voor het eerst werden ver hoord. Ook de verzorging op het politiebureau liet te wensen over. De Wageningse activist had eerder al een Wacht ingediend bij de korpschef van Venlo, maar die heeft nooit gerea geerd. De burgemeester heeft de politie-officier hiervoor op de vingers getikt. Autpmobilisten die in de spits gebruik maken van de snelweg, zouden daarvoor vijf gulden per dag moeten betalen. Deze bij drage zou in 1996 of 1997 moe ten worden ingevoerd en is de voorloper van het zogenoemde 'rekening rijden'. Ambtenaren van verkeer en waterstaat heb ben dit voorstel de afgelopen maanden uitgewerkt. De commissie-Kortmann, die wetsvoorstellen op hun uitvoer baarheid toetst, komt binnen kort met een advies. Bekeken wordt onder meer of de voorge stelde inningsmethode niet te ingewikkeld is en hoe ontdui king van de spitsheffing kan worden voorkomen. Het is de bedoeling dat de spitsbijdrage niet leidt tot een lastenverzwaring voor de bur ger. De opbrengsten zullen dan ook moeten worden teruggege ven door middel van lastenver lichting. De spitsbijdrage komt bovenop een verhoging van de benzine-accijns met ongeveer tien cent die voor de komende vijf jaar al is afgesproken. rotterdam berend schilder 2ff"p piek Snaterse (37) en Wietse lantinpa (34) zijn sinds 1 april fièt gezicht van de Rotterdamse """"politie in het Kralingse Bos en **Dfn de Rozentuin achter het mü- leum Boymans van Beuningen. —liet zijn ontmoetingsplaatsen Voor homo's. Snaterse en Lan- _Jinga zijn van het Gay Team, het jHiomoteam. Ze leggen contacten ^tn het homomilieu dat is opge- "Ipchrikt door twee recente moor den en ernstige vormen van J^^pishandeling oftewel poten- ^Srammerij. I Binnenkort komen hun visite- kaartjes met de tekst Gay Team jvan de drukker. „Als je iemand aanspreekt in het bos moet pieteen duidelijk zijn wie je |^5>ent en wat je komt doen", zegt j^jSnaterse. „We zeggen altijd: ^ylallo, wij zijn Dick en Wietse, trjde nieuwe homo-recher- Cjkheurs." Snaterse is zelf ook homo, ^jLantinga niet. Dat is misschien kleine belemmering bij het ^-leggen van het eerste, fragiele contact op de bewuste plekken .waar homo's van over de hele '"'wereld een gecompliceerd spel letje spelen om eikaars bedoe- jStpngen af te tasten. „Ja, het is een aparte cultuur. Als een (vreemde zich verdacht ge- Mldraagt, is het spelletje meteen ■[afgelopen. Dan stuift iedereen Jeen andere kant op", zegt Lan- tinga. Collega Snaterse heeft me meestal sneller in de gaten wat voor homo's zich op straat of in het struweel bewegen. Zoals ge- trouwde mannen van wie nie mand het mag weten, homo's die er juist heel erg voor uitko- aat men, jongens die het alleen doen voor de poen maar dat ^jsoms niet duidelijk van tevoren I Dick Snaterse (37) en Wietse Lantinga (34), de twee homo-rechercheurs van de Rotterdamse politie. foto anp zeggen of mannen die er toeval lig lopen. Snaterse: „Ik voel ge woon hoe iemand is. Ja, dat voel ik gewoon." In het regiokorps doen de col lega's nog steeds wat lacherig over de homoscene in het bos en in de Rozentuin, waar zij dage lijks langsrijden in de surveil lancewagens. Maar dat lacheri ge gaat er steeds meer van af. Drie moorden op de baan in het Kralingse Bos vorig jaar en een aantal gevallen van afpersing of ernstige mishandeling van ho mo's gaven de beslissende stoot tot de oprichting van het 'Gay Team'. De Rotterdamse politie heeft overigens niet het wiel uit gevonden. In andere grote ste den zoals Haarlem zijn in liet verleden ook al eens speciale projecten opgestart tegen po tenrammerij. In 1991 had Rotterdam aan vankelijk een speciaal homo team, maar dat werd opgehe ven. Meteen daarna kwam er een toename van ernstig anti- homogeweld. De contacten die de politie had in het milieu ver waterden snel. Al snel besloot de politie het specialisme weer in te stellen. Maar nu gaat het niet alleen om de begeleiding van slachtoffers waar vroeger de nadruk op lag, maar op het leg gen van contacten. Als er dan een moord op mishandeling is gepleegd, is de politie niet hele maal onbekend in de wereld en helpt dat bij het onderzoek. Snaterse: „We proberen veel contacten te leggen om daar door beter inzicht te krijgen in de homowereld. Vergeet niet dat de daders van die twee moorden van vorig jaar nog steeds vrij rondlopen. Dat is een eng idee. We doen minder aan het begeleiden van slachtoffers, maar misschien heeft de politie in het verleden slachtoffers wel te veel bevoogd en te weinig ge rechercheerd in het milieu." hooghalen Giste ren was het precies vijftig jaar geleden dat vanuit Kamp Westerbork een groep van 245 zigeu ners op transport werd gezet naar het vernietigingskamp Auschwitz. Slechts dertig van hen over leefden de Tweede Wereldoorlog. Hon derden zigeuners her dachten gisteren op de appèlplaats van het voormalige kampterrein hun om gebrachte familiele den. De zigeuners worden beschouwd als 'een vergeten groep' als het gaat om de slachtoffers van de oorlog. Op het terrein van het voor malige Kamp Wester bork wordt aandacht aan hen geschonken. Sinds vorige week is bekend dat de be roemde foto van 'het meisje tussen de wa gondeuren' een zi geunermeisje betreft. De scène maakt deel uit van de Wester- borkfilm. Het enige gefilmde transport vanuit Westerbork was dat van de zigeu ners. foto dgp 'Verveling heeft meedogenloos toegeslagen Defensie moet onmiddel lijk stoppen met het oproe pen van dienstplichtigen. De verveling en de geringe kans dat Nederland of een ander NAVO-land wordt aangevallen, rechtvaardigt een keuze voor een vrijwil lige vervulling van de mili taire dienstplicht (dienst- recht). Tot die conclusie komt de militaire bond AVNM op basis van de gis teren bekendgemaakte uit komsten van een enquête. den haag anp-gpd Defensie roept tot 1998, het jaar waarin de overgang naar een beroepsleger moei zijn voltooid, nog ongeveer 70.000 dienst plichtigen op. Bij aanvaarding van de Prioriteitennota in 1993 stelde de Tweede Kamer dat tij dens die overgangsperiode de strijdkrachten volledig moeten zijn bemand. De Algemene Vereniging van Nederlandse Militairen (AVNM) wil dat de dienstplicht nog dit jaar wordt afgeschaft. Wachten tot 1998 duurt de vereniging veel te lang. Toen dit vorig jaar door parlement en regering werd besloten, leek het een so ciale maatregel. „Voor de be roepsmilitairen ja, maar voor de dienstplichtigen niet", zegt AVNM-woordvoerder Kaastra. „Veel dienstplichtigen worden alleen maar opgeroepen om het r Leden van de soldatenbond AVNM hebben gisteren op het Binnenhof geprotesteerd tegen de verveling tij dens de diensttijd. De organisatie eist dat de dienstplicht nog dit jaar wordt afgeschaft. Om zijn eis kracht bij te zetten, nam een van de actievoerders een duik in de Hofvijver. foto anp beroepspersoneel aan het werk te houden." De verveling slaat volgens Kaastra meedogenloos toe. De diensttijd mag dan met vier maanden zijn verkort, maar daar staat tegenover dat veel van de normale oefeningen door geldgebrek korter zijn ge worden of helemaal afgeschaft. Om te illustreren hoe erg de mannen zich vervelen, heeft de AVNM in april een enquête la ten houden onder 745 dienst plichtigen. Daaruit blijkt dat bij na 40 procent ontevreden is na een werkdag. Meer dan de helft van de ondervraagden is per dag vier uur of minder met zijn werkelijke taak bezig. De rest van de tijd wordt besteed aan roken, sporten, studeren en rondhangen. De AVNM stelt voor een zoge heten 'dienstrechtsysteem' in te voeren. Dat betekent dat de dienstplicht op vrijwillige basis kan worden vervuld. Uit een onderzoek van bureau Inter view blijkt daar onder poten tiële dienstplichtigen veel ani mo voor te zijn. Ook Defensie zou hier wel wat voor voelen, maar heeft er in de praktijk nog niets mee gedaan.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5