'Alle grenzen sluiten voor de asielzoekers' weede verdachte van rugsyndicaat vrij «Bedrijfsvereniging legt fraudeur niks in de weg' CDA zet omstreden CDA'ers uit commissie L Binnenland Eierboer dwong dochter tweede baby te doden Vogeltrek in trek bij vogelaars Erasmusbrug is er nog nietmaar je kunt er al onderdoor varen Ministers moeten weer debatteren over IRT XTC-bende in Brabant opgerold IJDAG 20 MEI 1994 leen CP'er in Alkmaarse raad kmaar Er komt geen CP86-raadslid in de Alkmaarse gemeen- raad. De zetel blijft vier jaar leeg. Dat komt omdat de eerste ie kandidaten van de CP-lijst na de verkiezingen niets van zich >ten horen en de vierde niet in Alkmaar blijkt te wonen. Op 2 iaart stemden 1.500 Alkmaarders op de CP. Meubelterrorist' zaait onrust ihoven Onder meubelhandelaren in Eindhoven en omge- u jgis grote onrust ontstaan doordat een onbekende 1 leubelterrorist' stelselmatig vernielingen in hun branche aan- :ht. Regelmatig wordt meubilair in de winkels kapotgesneden. schade is aanzienlijk. De winkeliers vermoeden dat de dader n psychisch gestoorde vrouw is die enkele jaren geleden in het euws kwam, omdat ze het op kledingstukken had gemunt. Ze jk ze in brand of overgoot ze met een bijtende stof. 'j tgent in dorp moet meer de straat op' ja QLENDe politie moet zich meer laten zien in kleine plaatsen, vit at heeft demissionair minister van justitie Hirsch Ballin giste- t n gezegd in het Zeeuwse Tholen. Hij opende daar een nieuw t alitiebureau. De bewindsman van justitie heeft sterk de indruk anijit op het platteland agenten te weinig surveilleren. Inelle stijging werkloosheid lijkt over iqrburgDe snelle stijging van het aantal werklozen lijkt voor- itel c In maart constateerde het Centraal Bureau voor de Statistiek ig een gemiddelde stijging per maand met 18.000. Op grond in cijfers van april houdt het CBS nu rekening met een stij- ngstempo van minder dan 10.000 per maand. stitie blundert rERDAM GPD ir een administratieve blun- van Justitie is gisteren een jarige verdachte, de zoon de nog voortvluchtige n afdverdachte in een omvang- :e drugzaak, op vrije voeten :omen. De datum die op de jenoemde verlenging inver- leringstelling behoort te was onvoldoende lees- De rechter-commissaris loot daarop de verdachte huis te sturen, idvocaat Bordewijk was in nopjes: „Ik vind dat de ter-commissaris het keurig :ft gaan. Hoe groot de zaak is. het betekent niet dat de niet hoeven te worden ;els lbb BS verbaasd over cijfer van 22 miljoen voo-i V(|| ^drijfsverenigingen leggen uit- 'ingsfraudeurs weinig in de g. Dat concluderen mede- ïkers van het Centraal Bu rn voor de Statistiek (CBS), alertere houding zou bijna tyrtig keer zoveel fraude aan licht kunnen brengen. Dat mt neer op zon 620 miljoen lden per jaar. (De bedrijfsverenigingen con- 'iteren dat in 1993 nog geen If procent van de WAO-, WW- ZW-uitkeringen ten onrechte uitgekeerd. De omvang van fraude bedroeg 22 miljoen ilden. Dat is een laag bedrag in ogenschouw wordt geno- en dat er dat jaar voor 31 mil- rd gulden werd uitgekeerd. De sociale diensten wisten in itzelfde jaar 217 miljoen gul- :n aan fraude boven water te len. Dat is bijna tien keer zo el als de bedrijfsverenigingen, rwijl de totale bijstandsuitga- n slechts bijna eenderde be- agen (11 miljard gulden) van itgeen de WAO, WW en ZW isten. Het CBS dat de cijfers gisteren ïbliceerde, verbaast zich over jla onderzoek door deze krant haag wilfred scholten Waarnemend CDA-voorzitter lodders heeft de samenstelling kn de onafhankelijke commis- le die de verkiezingsnederlaag an de partij onderzoekt, gewij- jgd. Dat gebeurde nadat door nderzoek van deze krant is ge leken dat enkele leden van de- li commissie niet onpartijdig Ijn. Secretarissen S. van Fostrom en M. van der Poel [aren in strijd met de regels wel prect betrokken bij de laatste lerkiezingscampagne. Van Oos- èrom was de rechterhand van Bmpagneleider Bremmer en fan der Poel woordvoerder van [e vertrokken en waarnemend pA-voorzitter. Commissievoorzitter Garde- fiers heeft gisteravond laat, pen bekend werd dat deze kant over de kwestie zou publi- pren, in een spoedoverleg met raarnemend partijvoorzitter fodders besloten de secretaris- pn te ontheven van hun taak. Om de commissie zo onaf- fankelijk mogelijk te houden, fad het CDA besloten dat com- h Topambtenaren dringen aan op strenger asielbeleid ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Verklaring van Fries incest-slachtoffer AUGUSTINUSGA GPD Het kabinet moet drastische maatregelen nemen om de komst van asielzoekers naar Nederland af te remmen. De grens moet voor asielzoekers worden gesloten. In plaats daarvan moeten ze zich melden bij de ambassade in het land van herkomst of aan de grenzen van de landen van de Europese Unie. Ook moet meer werk worden gemaakt van het uitzetten van afgewezen asielzoekers. Van alle asielzoekers krijgt ze ventig procent uiteindelijk, soms na jaren, een verblijfsver gunning. Dat percentage moet fors omlaag worden gebracht, vinden de rapporteurs. Van de dertig procent die geen ver blijfsvergunning krijgt, blijft nog eens tien procent toch om aller lei redenen in Nederland om vervolgens de illegaliteit in te duiken. Voor dit jaar rekenen de amb tenaren op 70.000 asielzoekers. In de komende jaren zal dat aantal mogelijk kunnen dalen. Toch moet rekening worden ge DEN HAAG GPD Dat stelt een ambtelijke werk groep onder leiding van secreta ris-generaal L. Geelhoed van Economische Zaken in een ad vies aan het kabinet en de infor mateurs. Het verslag, waar top ambtenaren van tien departe menten aan meewerkten, wordt vanmiddag in het kabinet be sproken. Volgens de rapporteurs wordt nu alleen achter de feiten aan gehold. Ze vinden ook dat asiel verzoeken veel scherper beoor deeld moeten worden. houden met ten minste 35.000 asielverzoeken per jaar. Zonder nadere maatregelen zal de komende vier jaar ten minste twee miljard gulden ex tra nodig zijn voor de opvang van asielzoekers. In het jaar 2000 kost dat het rijk zo'n acht miljard gulden, aldus de ambte naren. De ambtenaren stellen ook voor om Justitie de verantwoor delijkheid te geven voor de on- derzoeks- en opvangcentra voor asielzoekers. Dat is nu nog een taak voor WVC. Zo zou Justitie meer greep op de asielzoekers kunnen krijgen. Minister D'An- cona (WVC) wijst dat voorstel af. Er bestaan in de ministerraad plannen om op een aantal am bassades speciale functionaris sen neer te zetten die malafide organisaties opsporen die asiel zoekers voor veel geld naar ons land brengen. De asielzoeker krijgt dan vaak valse papieren of wordt gewezen op mogelijkhe den om de Nederlandse wetge ving te omzeilen. Vluchtelingenwerk Neder land, de Nederlandse orde van advocaten en de Landelijke or ganisatie van buro's voor rechtshulp wiegeren mee te werken aan een nieuw strenger systeem voor opvang van asiel zoekers. Het gaat dan om de opzet van twee aanmeldcentra voor asiel zoekers bij de Belgische en Duitse grens. In die centra zou binnen een dag moeten worden beslist of de asielzoeker kans maakt op asiel of niet. In het laatste geval wordt betrokkene binnen enkele uren weer de grens over gezet. Volgens de* drie organisaties is dat een forse aantasting van de rechtsbe schermingvan asielzoekers. Uit het seksueel misbruik tus sen de 67-jarige eierboer uit Au- gustinusga of zijn zoon en zijn nu 32-jarige dochter/zuster, is niet één maar zijn twee baby's geboren. De vader doodde de baby die in 1974 werd geboren. Toen zijn dochter twee jaar later - ze was toen 15 - weer beviel, dwong hij haar dit tweede kind te doden en te begraven. Dat heeft de vrouw deze week te genover de politie verklaard. Het onderzoek van het open baar ministerie in Leeuwarden richt zich alleen op de situatie in 1976. De moord van twee jaar daarvoor is inmiddels ver jaard. De vader wordt nu ver dacht van uitlokking, medeple- gen dan wel doen plegen van moord. Justitie arresteerde de man op 16 mei. Hij ontkent overigens. Uit getuigenverklaringen is gebleken, aldus justitie, dat de aangifte van de vrouw geloof waardig is. Op aanwijzingen van de vrouw is gezocht naar de stoffelijke resten van de in 1976 vermoorde baby. Dat heeft ech ter niets opgeleverd, aldus justi tie. De plaats waar de vader het kind, dat in 1974 werd geboren, zou hebben begraven is niet precies bekend. De rechtbank in Leeuwarden behandelt volgende week don derdag de zaak van de 37-jarige broer. Ook hij zou zijn zuster hebben verkracht. Net als zijn vader ontkent de broer. Zowel de 32-jarige vrouw als een van haar vier zussen hebben al in 1982 aangifte gedaan van seksueel misbruik. De vader heeft toen enkele dagen vastge zeten. Wegens onvoldoende 'wettig en overtuigend bewijs' is seksueel misbruik toen gesepo neerd. In de incestzaak in Augusti- nusga, een vijfhonderd zielen tellend dorpje, heeft justitie contact opgenomen met het politieteam dat in Epe de zaak- Jolanda heeft onderzocht. „Zij hebben ervaring opgedaan met een dergelijk onderzoek. Zij we ten welke valkuilen je kunt te genkomen", aldus een woord voerder. nageleefd." De politie had maandag vierhonderd man op de been gebracht voor invallen op tientallen adressen in de Randstad. De drugbende zou volgens Justitie de laatste jaren tientallen miljoenen hebben verdiend met de drughandel. De hoofdverdachte wist op het laatste moment te ontko men aan zijn arrestatie. De poli tie vermoedt dat de man zich schuil houdt in het buitenland. Zes andere verdachten, onder wie drie vrouwen, zitten nog wel vast. Ze worden onder meer verdacht van deelname aan een criminele organisatie, die zich bezighield met handel in drugs zoals hasj, hennep en cocaïne. het verschil in de geconstateer de fraude door bedrijfsvereni gingen en sociale diensten. CBS.-medewerkers zeggen het onwaarschijnlijk te vinden dat bijstandsgerechtigden grotere fraudeurs zijn dan andere uitke ringsgerechtigden. „Bedrijfsverenigingen maken er gewoon een potje van", stelt een van hen. Een actiever frau- debeleid bij deze uitkeringsver strekkers zou veel meer fraude aan het licht brengen. Medewerker Van Ginkel van de Sociale Verzekeringsraad (SVr) bestrijdt de beschuldiging van het CBS. „De WAO, ZW en WW kennen geen toetsen op sa menwonen en-vermogen", al dus Van Ginkel. „Daardoor zijn er minder mogelijkheden voor fraude." Het CBS noemt dat verweer weinig gegrond. „Ruim zestig procent van de fraude heeft te maken met verzwegen inkom sten. Het verzwijgen van sa menwonen bestrijkt slechts acht procent van de gevallen. Bij verzwegen vermogen heb je het over een nog kleiner per centage." breskens Tientallen vogelaars observeren vanaf de zeedijk langs de Westerschelde de voorjaarstrek van trekvogels naar het noorden. Vooral 's ochtends komen er duizenden vogels over. Bij Breskens hebben ze de keus over te steken naar Walcheren of langs de Westerschelde door te vliegen. foto martijn de jonge missieleden in het verleden niet betrokken mochten zijn ge weest 'bij de besluitvorming in de verkiezingscampagne'. Van Oosterom was betrokken bij de opstelling van de kandi datenlijst voor de Tweede Ka mer. Hij is is bovendien be oogd-partijsecretaris op het moment dat de huidige secreta ris kamerlid wordt. Van Ooster om wordt nu ook al betrokken bij alle besluiten van de CDA- top. Van der Poel was eindre dacteur van het verkiezingspro gramma en in de campagne ac tief als woordvoerder van de vertrokken voorzitter Van Vel- zen en waarnemend voorzitter Lodders. Saillant is ook dat Van Velzen moest vertrekken vanwege de verkeerde presentatie van het aangepaste CDA-verkiezings- programma, dat ook nader wordt onderzocht. Van der Poel werkte de afgelopen jaren nauw samen met de onlangs verdok ken en binnen CDA-kring om streden woordvoerder Wester van CDA-lijsttrekker Brinkman. OnenigheidTn CD over zetel in Straatsburg DEN HAAG GPD Weer gerommel in de CD. In de Tweede Kamer-fractie dit keer. Er is verschil van mening tussen voorzitter Janmaat en zijn frac tiegenote en vriendin Wil Schuurman. Hij vindt dat zij naar het Europees parlement moet en haar kamerzetel moet opgeven als zij op 8 juni wordt gekozen. Maar zij wil niet naar Straatsburg; zij wil in de Tweede Kamer blijven. Verder houdt ze ook vast aan haar zetel in de Haagse gemeenteraad. Janmaat staat erop dat Schuurman naar Straatsburg af reist om te voorkomen dat de nummer twee op de lijst, het dissidente partij- en CD-raads- lid in Delft, G. van der Spek, op de Europese bankjes komt te zitten. Het is overigens niet uit gesloten dat Schuurman voorlo pig haar Haagse en Europese functies zal combineren. Mensen willen niet eens meer inkomen DEN HAAG «ANP Meer dan de helft (55,5 procent) van de ondervraagden in een NIPO-onderzoek vindt dat de inkomens de komende jaren niet hoeven te stijgen. Dat is wel nodig, zegt 36,5 procent en acht procent heeft geen mening. In CDA-kring vertoeven de meeste voorstanders van de 'nullijn'. Van de PvdA-aanhang is 58 pro centvoorstander. De ANWB Beisboekenwinkel Hypermodem scheepssimulatiecentrum in Rotterdam geopend Van voettocht tot fietstocht Van Raalte tot Rome En vergeet niet... onze veelzijdige reisinformatie, gratis voor ANWB-leden AN\ anwb reisboekenwinkel, 0e leukste omweg voor je vakantie. Kamer neemt geen genoegen met brief rotterdam gpd vervolg van voorpagina anp De fracties van WD, D66 en Groen Links in de nieuwe Tweede Kamer nemen geen ge noegen met de conclusies van de demissionaire ministers Hirsch Ballin en Van Thijn over de hoofdrolspelers in de IRT- zaak. De beide bewindslieden moeten na het pinksterweek- einde in een debat verantwoor ding afleggen. De twee hebben de Kamer een brief geschreven waaruit blijkt dat zij geen maatregelen nemen tegen de vier topfunc tionarissen van de Amsterdam se politie eqi het openbaar mi nisterie, die ernstig zijn bekriti seerd in een onderzoeksrapport over de affaire. Volgens D66-woordvoerder Kohnstamm heeft Hirsch Ballin in het IRT-debat van vorige maand 'de indruk gevestigd als zou er wat zwaaien voor betrok kenen'. Hij noemt het schrijven van de bewindslieden beneden de maat. „Dit is geen brief, maar een briefje. En daar heb ben ze 23 ADV-dagen voor no dig gehad", zegt hij smalend. Van Thijn en zijn collega van Justitie zouden de Kamer drie weken geleden al informeren over hun functioneringsge sprekken met hoofdcommissa ris Nordholt, zijn commissaris Van Riessen, procureur-gene raal Van Randwijck en hoofdof ficier van justitie Vrakking. Dat is niet gebeurd, omdat Hirsch Ballin kwaad was op Van Thijn, die onmiddellijk zijn vertrou wen in de Amsterdamse politie top had uitgesproken. Woensdag verklaarde de mi nister van justitie dat de brief was vertraagd, omdat de amb tenaren ADV-dagen hadden. De bewindslieden betuigen nu hun spijt over de slome gang van za ken. Beiden zijn al enkele we ken gebrouilleerd, omdat de PvdA-bewindsman zijn CDA- collega heeft beschuldigd van fundamentalistische opvattin gen. De Erasmusbrug is nog in aanbouw, maar in het nautische opleidingscentrum MarineSafety Rot terdam op de Wilhelminakade kun je er al onder door varen. Rondom de levensechte scheepsbrug van het opleidingsinstituut kan elke denkbare ha ven in de wereld worden geprojecteerd. Het dei nen van het schip op hoge golven, het geluid van regenbuien en donder en bliksem maken het zo natuurgetrouw mogelijk. Zo kunnen koopvaardij-officieren, loodsen, sleepbootkapiteins en studenten hun vaardighe den oefenen. In het centrum kunnen ze bijvoor beeld de haven van Curasao binnenvaren of de skylines van New York, Singapore of San Francis co aan de horizon zien opdoemen. Burgemeester Peper van Rotterdam en direc-, teur F. Guest van het Amerikaanse bedrijf Mari neSafety openden gisteren het dertig miljoen gul den kostende trainingscentrum. Het is volgens Guest het meest geraffineerde en modernste cen trum in de wereld, met de 360 graden-projectie op de scheepsbrug en de vier kleinere simulato- ren. Die kunnen op elkaar worden aangesloten, zodat bijvoorbeeld kan worden geoefend dat een supertanker door vier sleepboten wordt geassis teerd. MarineSafety Rotterdam is een samenwerking tussen het Amerikaanse bedrijf Marine Safety In ternational, dochterbedrijf van het gerenom meerde vliegsimulatorbedrijf Flight Safety, en de gemeente Rotterdam. In 1989 ging de bouw van een simulator aan de neus van de havenstad voorbij en viel Terschel ling in de prijzen. Rechtszaken tegen de overheid liepen op niets uit, waarna Rotterdam besloot om dan zelf maai' een centrum te bouwen en toena dering tot de Amerikanen zocht. Met het centrum kan een groter deel van de opleiding van nautisch personeel op de wal ge beuren, wat veel kosten bespaart. Belangrijk is ook dat in het centrum calamiteiten kunnen wor den nagebootst, die in werkelijkheid te gevaarlijk zijn om te oefenen. geldrop anp Met de aanhouding van 83 ver dachten denkt de politie een einde te hebben gemaakt aan de activiteiten van een grote XTC-bende. Het afgelopen half jaar zouden door de groep in Nederland, België en Duitsland ruim 315.000 XTC-tabletten van verschillende samenstelling, 85 kilo amfetamine en 1,5 kilo co- caïne op de markt zijn gebracht, aldus een woordvoerder van de politie Brabant-Zuidoost. De zaak kwam begin dit jaar aan het rollen toen de politie ontdekte dat vanuit een woning in Geldrop drugs werden ver kocht. Tijdens het onderzoek is op tien plaatsen in Brabant en Limburg huiszoeking gedaan. Daarbij zijn onder meer verdo vende middelen, zeven vuurwa pens, luxe gebruiksgoederen en een hoeveelheid geld in beslag genomen. De verdachten zijn tussen de 16 en 40 jaar. Drie hoofdverdachten uit Geldrop en Eindhoven zitten nog vast sa men met twee leveranciers uit Beek en Maastricht. Volgens de politie is door het oprollen van de bende de handel in XTC-pil- len (ook wel féêstpillen ge noemd, omdat je de nacht kunt doordansen zonder echt moe te worden) een forse klap toege bracht.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3