Johann geeft er Olav Koss de brui aan Wendt wil geen applauswissel Peter Wubben verruilt RBC voor FC Lisse Luis Ocana: de wielrenner die Eddy Merckx uitdaagde Sport Quick Boys en FC Lisse moeten door Lugdunum wint en speelt zaterdag opnieuw tegen Yelo 1RIJDAG I Arjan van Heusden naar Port Vale Jnoordwuk» Arjan van Heusden, de 21-jarige doelman van eer- "..,1.1M 111 ..li Un^.- j: steklasser Noordwijk, komt volgend jaar uit voor het Engels Port s( Vale. De club uit Stoke on Trent promoveerde dit seizoen naar v/( de eerste divisie. Gisteren kwamen Port Vale en de zaakwaame- r| mer van Van Heusden, Piet Buter, een contract voor één jaar ,j overeen. De doelman van Noordwijk had al enkele maanden lang contact met Port Vale. Het is nu pas tot een overeenkomst i gekomen omdat de trainer van de Engelse club pas verleden week zelf zijn contract verlengde. Seles eist 20 miljoen schadevergoeding Boca Raton Monica Seles heeft een schadevergoeding van 10 miljoen dollar (twintig miljoen gulden) geëist van de Duitse ten- jnisbond. De voormalige nummer één van de wereldranglijst werd op 30 april vorig jaar bij een toernooi in Hamburg door een [toeschouwer met een mes in de rug gestoken. Zij is nog steeds niet op de tennisbaan teruggekeerd. Seles' advocaat Wilhelm Danelzik baseert de eis op „onvoldoende veiligheidsmaatregelen tijdens het toernooi". Gari Kasparov wint VSB-toernooi Amsterdam Gary Kasparov heeft in Amsterdam het achtste VSB- schaaktoernooi gewonnen. Dat is de uitkomst van de partijen in de laatste ronde, die allebei een heel verrassend verloop kenden. Short en Kasparov deelden na 25 fantastische zetten, die bijna futuristisch aandeden, het punt. Kasparov kreeg de helpende hand van Jan Timman, die zijn toernooi afsloot met een mooie zege op Vassili Ivantsjoek. Erik de Bruin niet akkoord den haag De verklaring inzake dopingcontrole en aansprake lijkheid, die de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) zijn toppers heeft toegestuurd ter ondertekening, levert Corrie en Erik de Bruin problemen op. „Wij zijn volledig akkoord met de dopingcontrole", aldus Erik de Bruin, net als zijn jongere zus actief met de kogel en discus. „Wij hebben alleen moeite met de bepaling dat wij de KNAU niet aansprakelijk mogen stellen wan neer fouten zijn gemaakt bij een controle. Daarom tekenen wij de verklaring niet." Capriati naar afkick-centrum Miami Tennister Jennifer Capriati heeft zich vrijwillig gemeld bij een afkickcentrum voor drugs in de omgeving van Miami. Dit meldt het Amerikaanse blad US Today in zijn uitgave van giste ren. De politie arresteerde de 18-jarige Capriati begin deze week in een hotel in Miami. Zij was in het bezit van een kleine hoe veelheid marihuana. Eerder dit jaar werd de Amerikaanse ook al eens in hechtenis genomen wegens winkeldiefstal. Het bleek toen te gaan om een ring met nauwelijks enige waarde. Grand Prix België mogelijk verboden brussel De Belgische minister van binnenlandse zaken, Louis Tobback, dreigt de Grand Prix van België (28 augustus) te ver bieden. Hij voert zijn plannen uit wanneer de internationale au tosportfederatie (FIA) er niet in slaagt de Formule I veiliger te maken. „De FIA moet garanties geven. Ik voel er niets voor om de wedstrijd te laten doorgaan om meneer Ecclestone (de For mule I-baas) ter wille te zijn", aldus Tobback. chef* willem spierdijk. 071-356464. plv -chef rob onderwater. 071-356463 leiden De spelers van Quick Boys en FC Lisse mogen voorlopig niet op vakantie. Op 8 juni moeten de periodekampioe nen van de eerste klasse za terdag aantreden voor de voorronde van de 'grote' KN- VB-bekercompetitie. Dat is de clubs gisteren schriftelijk vanuit Zeist medegedeeld. De loting moet nog plaats vinden. Alle 18 periodekam pioenen van de zondag- en zaterdagcompetitie alsmede 24 halve finalisten van het districtsbekertoernooi ne men deel aan deze reeks wedstrijden. Zonodig wordt op 11 en 12 juni nog een tus- senronde gespeeld. Voor de tweede ronde heeft de KNVB plaats voor 17 clubs. Daar komen bij: de 6 kampioenen van de eerste en hoofdklasse amateurs, de kampioen van de reserves betaald voetbal, 18 clubs uit de eerste divisie en de num mers 5 tot en met 18 van de eredivisie. De 56 clubs wor den onderverdeeld in 14 re gionale poules van 4 clubs. De nummers een en twee plaatsen zich voor de tweede ronde, waarbij zich de num mers 1 tot en met 4 van de eredivisie voegen. Daarna volgt er een knock-out sys teem. Quick Boys ging er voetstoots van uit dat de wedstrijd tegen het Neder lands Elftal dinsdag het laatste karweitje was. Bestuurslid Arie de Vreugd: „De KNVB hecht duidelijk minder waarde aan een pe riodekampioenschap. Dat is vervelend. Nog vervelender is dat we door moeten gaan. Dat is een moeilijk verhaal, want in deze periode ben je bezig de selectie rond te ma ken voor het komende Sei zoen. Spelers die daarvoor bijvoorbeeld niet meer in aanmerking komen, moet je scherp houden voor die wed strijden." leiden «vyillem spierdijk Hagenaar Peter Wubben speelt volgend jaar in de spits bij FC Lisse. De 26-jarige student li chamelijke opvoeding kwam de afgelopen twee seizoenen uit voor RBC uit Roosendaal. Een jaar eerder behoorde hij tot de topschutters in de eerste divisie, toen hij 20 keer scoorde voor TOP. Daarvoor speelde hij bij ADO/Den Haag. Vooral het eerste jaar bij RBC was succesvol voor Wubben. Met John Mutsaers vormde hij een gevaarlijk aanvalsduo. Bij de winterstop stond RBC toen bovenaan in de eerste divisie. Afgelopen seizoen verliep te leurstellend voor Wubben en RBC. De ploeg belandde in de onderste regionen van de rang lijst en de Hagenaar kreeg nau welijks een kans in de basiself van trainer Wally Jansen. De ploeg schakelde over van 4-4-2 naar 4-3-3, waardoor er maar plaats was voor één centrum spits. „Ik heb een rotjaar achter de rug bij RBC. In de voorbereiding riep de trainer dat iedereen ge lijke kansen zou krijgen, iedere speler voor z'n plaats moest vechten. In die oefenperiode legde ik er dertien in, in zes wedstrijden. Ik dacht dat ik me in de basis had gespeeld, maar de eerste wedstrijd van de com petitie stond ik ernaast. Dat heeft tot een discussie geleid met Jansen, later liep dat uit op ruzie. Ik heb verder geen kans gehad in het eerste van RBC," aldus Wubben. Al aan het begin van vorig sei zoen besloot de spitsspeler weg te gaan uit Roosendaal. „Er was belangstelling van clubs uit het betaalde voetbal. Maar dat we reldje heb ik nu wel gezien. Ik heb besloten om me te concen treren op mijn studie aan de Haagse Academie voor Licha melijke Opvoeding. Komend half jaar wil ik het diploma ha len en daarna een baan zoe ken." De keuze voor FC Lisse was geen moeilijke. „Ik ken Mark Wotte goed. Ik heb begrepen dat FC Lisse volgend jaar tot de topploegen in de eerste klasse behoort. Dat spreekt me zeer aan." Bij FC Lisse vertrekken in elke geval Pieter de Braai (naar EDO) en Kieth Masefield (naar vierde klasser DIO uit Haarlem). Deze laatste club trok ook Ted Ver- donkschot van Noordwijk aan. Zijn broer, Frank Verdonkschot (EDO), speelt het volgend sei zoen bij Rijnsburgse Boys. Falko Zandstra, Rintje Ritsma en Bart Veldkamp kregen gistermiddag wellicht het mooiste nieuws van dit hele jaar te horen. Hun grote kwelgeest Johann Olav Koss heeft zijn schaatsen aan een Noorse wilg gehangen. Voor de Nederlanders liggen plots weer de mooiste prijzen klaar nu de meervoudig olympisch kampioen bekend heeft gemaakt met schaatsen te stoppen. oslo/den haag govert wisse gpd-verslaggever Dat de olympische held van Ha- mar (driemaal goud, drie feno menale wereldrecords) zijn stu die medicijnen laat prevaleren en zich niet meer laat laat zien op hef ijs, zal de Oranje-concur- rentie als muziek in de oren klinken, nietwaar? Nee dus. Het leek of Zandstra, Ritsma, Veld kamp en ook hun coach Ab Krook te horen hadden gekre gen. dat zojuist een dierbaar fa milielid is overleden, zo bedrukt klonken ze. Het viertal is verre van gelukkig met het plotse af scheid van Koss. Veldkamp, behalve concur rent ook vriend van Koss: „Ik vind het jammer. Niet alleen voor ons, maar voor de hele schaatssport. Het wordt vanaf nu in het allround-rijden wel heel erg een Nederlandse aan gelegenheid. Hopelijk zet de ontwikkeling in Japan door en hebben we straks een paar knappe schaatsers uit dat land als concurrent. Ik kan het wel begrijpen, dat Koss stopt. In zijn positie had ik hetzelfde gedaan. In die zin ben ik niet verbaasd." Rintje Ritsma: „Het verrast me. Zonde voor het schaatsen, dat hij wegvalt. Ik vraag me af of hij geen spelletje speelt. Ik heb nu wel weer meer kans op een wereldtitel, ja. En als ik nummer 1 word. staat er niet in de boe ken bij, dat Koss gestopt is." Ab Krook: „Toen Falko in '93 wereldkampioen werd in Ha- mar, kreeg dat extra glans door dat hij Koss in eigen huis had verslagen. Dat gaf zijn titel iets extra's. In die zin vind ik het jammer, dat de te kloppen man uit competitie is. Voor het schaatsen in z'n totaliteit is dit geen goede zaak. Hij gaf onze sport meer inhoud. Nu heb je kans, dat de toernooien een 'Wie van de drie show' worden, omdat het er alleen nog maar om gaat welke van de drie Ne derlanders kampioen wordt. Toen Koss in Hamar zei, dat hij doorging, was ik daar blij om. Dat hij toch stopt, verrast me niet. Hij heeft het hoogste be reikt, het kan alleen nog maar slechter gaan. Als hij in '95 we reldkampioen was geworden met een tijd, die tien seconden onder zijn wereldrecord had ge legen, had iedereen meteen te- leurgesteld gereageerd." Johann Olav Koss maakte zijn terugtreden gistermiddag tij dens een persconferentie be kend in Oslo. De feitelijke be slissing heeft hij afgelopen maandag genomen, na een ge sprek met ploeggenoot Adne Söndral. Koss zei, dat hij al zijn tijd wil gaan besteden aan zijn studie medicijnen. De motivatie om vanaf nu weer volop in zo- mertraining te gaan ontbreekt ten enen male. Koss: „Ik kan het niet meer opbrengen." Bovendien speelt mee, dat hij in het kader van Olympic Aid zijn steentje wil bijdragen in Eritrea. Tijdens de Winterspelen gaf de Noor al aan, dat hij zich zeer bekommerde om het lot van de mensen in nood in het Johann Olav Koss: „Ik kan het niet meer opbrengen." ARCHIEFFOTO ANP Afrikaanse land. Johann Olav Koss neemt op 25-jarige leeftijd afscheid van de ijspistes met drie wereldtitels, één Europese titel, vier gouden plakken (lx Albertville, 3x Ha- mar), wereldrecords op de 1500, 5000 en 10.000 meter en de eer ste plaats op de wereldranglijst. I im brouwer de koning jAndries Wendt zal er geen traan jom laten. Na de finale om de jjLeidsch Dagblad Cup met Boys tegen FC Lisse zijn voetballoopbaan erop. 'rotte' enkel maakt het voor efde 30-jarige Noordwijker ge makkelijk om in tegenstelling $tot enkele jaren geleden bij zijn ftjbesluit te blijven. Alles went, djook een leven waarin de bal niet centraal staat. Zonder het hardop te zeggen, ^tvekt Wendt de indruk dat hij al tijd aan het afbouwen is. De geroutineerde verdediger he rhaalde al vroeg in zijn carrière -'"twee kampioenschappen met 3I voetbalvereniging Noordwijk, hij het grootste gedeelte van zijn voetballoopbaan sleet. Jk heb de overstap naar Rijns burgse Boys pas gemaakt, toen ik dacht mij sportief te kunnen verbeteren. Rijnsburg was in 1990 net kampioen geworden. Bij Noordwijk waren ze in die tijd nog zwaar tegen het geven Ivan vergoedingen." Daarom waagde Wendt de overstap, die in bepaalde krin gen als 'verraad' werd be schouwd. De gok pakte in spor tief opzicht verkeerd uit, want Rijnsburgse Boys duikelde met Wendt in de gelederen in ijl tempo naar de kelder van de eerste klasse. „Dat had te ma ken met de roep om eigen spe lers in het eerste elftal. Pas vorig seizoen, na een jaar vechten te gen degradatie, ging het roer onder trainer Rob Kiebert weer om. Zonder gerichte inbreng van buitenaf red je het niet in de top van het zaterdagvoetbal. Bij Noordwijk zijn ze daar in middels ook achter, al ging het dit seizoen met veel nieuwe spelers bijna mis." Het hart van Wendt ligt nog steeds voor de helft op sport park Duinwetering. „De rivali teit tussen de spelers van de verschillende Bollenclubs is lang zo groot niet meer als vroe ger. We beseffen beter dat we elkaar nodig hebben. Al vind ik niet dat alle clubs uit de regio per se elk jaar bij elkaar hoeven te worden ingedeeld. Een over daad aan derby's schaadt." De grootste winst van zijn ja ren bij Rijnsburgse Boys („Het 'frame' staat er nu") noemt Wendt de sfeer, die vooral dit seizoen goed was. „Dat zal ik volgend seizoen missen. Ik ga bij Rijnsburgse Boys jeugdtrai- ning geven en geblesseerde se lectiespelers begeleiden. Dan hebben ze aan mij een goede, want ik kan erover meepraten. Mijn enkelblessure is een kwes tie van slijtage. Ik heb er'te lang mee doorgevoetbald, want al die belangrijke wedstrijden wil je niet missen. De keuze was op het laatst gemakkelijk: of af en toe een wedstrijd laten schieten of de training overslaan." Wat de Noordwijker met zijn vrije tijd gaat doen, weet hij nog niet precies. „Dat komt omdat mijn toekomst nog niet duide lijk is. Sinds ik geen beheerder meer ben van een squashcen- trum in Beverwijk, heb ik ver schillende bezigheden, maar nog geen vaste baan. Dat is in deze tijd ook niet gemakkelijk, of je nu een ClOS-opleiding hebt gedaan, zoals ik, of een academische titel hebt." Aan het voetbal heeft Wendt Andries Wendt: „De keuze gemakkelijk: of af en toe een wedstrijd laten schieten of de training overslaan." in elk geval nog wat houvast. Met zijn gabber uit de N'oord- wijk-tijd, Jos Smits, kan hij zich uitleven op de golfbanen die Noordwijk rijk is. Smits, net als Wendt op het ogenblik barkee per, is kind aan huis bij zijn ge neratiegenoot. „Golfen hoort een beetje bij geblesseerde voetballers", zegt hij, „kijk maar naar Marco van Basten." Wendt knikt, maar kan enige jaloezie niet verbergen. Smits immers is vier jaar ouder dan hij, maar peinst er nog niet over om zijn kicksen aan de wilgen te hangen. Zijn lichaam heeft de tand des tijds glansrijk door staan. Smits geeft ook acte de pre sence bij de allerlaatste wed strijd van Wendt, een onderons je tussen Rijnsburgse Boys en Noordwijk. Drie dagen na de fi nale om de Leidsch Dagblad Cup wordt Wendt op het twee- FOTO DICK HOGEWONINC de veld van Rijnsburg op de schouders genomen. Wendt: „Maar eerst gaan we er maan dagavond tegen FC Lisse nog één keer serieus tegenaan. Rijnsburgse Boys verschijnt zo ongeveer in zijn sterkste opstel- ling. Voor mij geen applauswissel. Ik speel voor het laatst de volle negentig minuten. En als we winnen, dan mag ik als eerste de beker vasthouden." Spanjaard schiet zichzelf kogel door het hoofd 10 rijswijk- willem spierdijk u Twee keer was Lugdunum de periodetitel dit seizoen misgelo- n pen. „Gewoon pech", was daar- voor de verklaring van de e groenwittere Gisteravond zat e het Lugdunum echter gewoon n mee. Tegenstander Velo was al e.' in het bezit van een periodetitel jS en deed er in een beslissing- e* wedstrijd om de tweede pefiode 1 weinig meer aan. Nog sterker, de Wateringse ploeg had een 1 mengelmoesje van tweede- en !Ii derde elftalspelers en A-junio- ren naar het RVC-terrein ge stuurd. Lugdunum won dan ook gemakkelijk met 3-0. Pikant is dat beide ploegen el kaar morgen in Wateringen op nieuw ontmoeten. Velo won na melijk de eerste periode. Indien de ploeg Lugdunum gisteren had geklopt, zou Westlandia winnaar zijn geworden van de tweede periode. Velo was im mers al in het bezit van een pe riodetitel. Westlandia, nummer drie van de ranglijst, zou dan de titel hebben overgenomen. Voor het reserveteam van Velo was er in elk geval weinig eer te behalen tegen Lugdunum. Vooral omdat Mi chel Prins al in de eerste minuut de score opende na een fraaie voorzet van Harm de Vos. Het duurde een half uur voordat Lugdunum in veilige haven kwam. Edwin Verhoogt en Cees van Tongeren legden een zaal voetbal-combinatie op de mat, waarna Van Tongeren fraai afrondde. Voor de Leidse ploeg was het in de tweede helft vooral zaak om zonder veel inspanning en blessurevrij de westrijd uit te spelen. Edwin Verhoogt tilde de stand uiteindelijk nog naar 3-0. Van Tongeren was intussen door trainer Ferry Nijhuis naar de kant gehaald. De verdediger heeft een druk programma voor de boeg. Vandaag speelt hij met Snoekie de bekerfinale tegen AIS. De aanvoerder van Lugdunum dicht zijn ploeg goe de kansen toe om promotie naar de eerste klasse te bewerk stelligen. „Velo is een gelijk waardige tegenstander. Ik vind het een echte counterploeg, met twee goede spitsen. Ik denk dat we zaterdag behoudend spelen. Bij een gelijkspel heb ben we het thuis tegen LENS dan in eigen hand." Volgens Van Tongeren kan het seizoen voor Lugdunum ei genlijk niet meer stuk. „We zijn uitgegaan van handhaving en halen nu zelfs een periodetitel. Mijn theorie is dat het het eer ste jaar in een klasse eigenlijk het gemakkelijkst is. Er is nog geen ploeg die je kent. Daarom zou het eventueel in de eerste klasse ook nog wel lukken. Als sommige spelers wat rustiger aan de bal worden, kunnen we daarin best meedraaien." Lugdunum - Velo 3-0 (2-0). 1 Michel Prins 1-0, 34 Van Tongeren 2-0,67 Ver hoogt 3-0. Toeschouwers 200. Lugdunum: IJzendoorn; Van Tongeren (Onstenk), Van As, De Rooy, Brussee; Marcel Prins, Verhoogt, Dé Roo; Mi chel Prins, De Vos (Redel), Van Berkel. nogaro anp/afp Met Hidalgo Luis Ocana, die gisteren uit het leven stapte door zich een kogel door het hoofd te schieten, is één van de grote vedetten van de Spaanse wielrennerij heengegaan. De heroïsche „edelman" bestond het in de jaren zeventig de Bel gische veelvraat Eddy Merckx uit te dagen. Als een van de wei nigen slaagde hij, soms. Ocana veroverde in 1971 de gele trui in de Tour de France door in de Alpenrit naar Orciè- res-Merlette acht minuten op zijn rivaal te pakken. Enkele da gen later, in de Pyreneeën, ver speelde hij het tricot weer door in een ravijn te storten. Het was één van de bekendste drama's in de „Grande Bouclé". Die pech bleef in de herinnering doordat de noodlottige bocht op de bewuste col de Mente naar Ocana werd vernoemd. Doorzetter In 1973 won „l'Espanol de Mont-de-Marsan", die vaak als Fransman werd beschouwd, in navolging van zijn landgenoot Bahamontes de Tour wel, en bovendien nog zes etappes. Merckx, de Kannibaal, ontbrak toen overigens. Ocana stond bekend als een doorzetter, die nooit opgaf. Donderdag gaf hij wel op, waar schijnlijk gedwongen door een ongeneeslijke ziekte, die hem sneller sloopte dan wie dan ook voor mogelijk had gehouden. Ocana, geboren op 9 juni 1945 in Priego, hield niet van verlie zen. De echte aftakeling wilde hij vermoedelijk niet meema ken. Armagnac Ocana vestigde zich, na tien jaar in het profpeloton (1967-1977), in Caupenne d'Armagnac, in de zuidwestelijke wijnstreek van Frankrijk tussen Toulouse en Bordeaux. Zijn vader, een be scheiden arbeider, was daar in 1957 naartoe verhuisd. Ocana verdeelde er de tijd tussen het werk op zijn „domaine Miselle" - hij produceerde Armagnac en het aperetief Floc de Gascogne - en zijn activiteiten als adviseur en commentator bij wielerkoer sen. Ocana zou vrijdag zijn afge reisd naar Italië om de televisie hand- en spandiensten te verle nen en voor het Spaanse radio station Cope verslag te doen van de Giro. De afgelopen we ken volgde hij de Ronde van Spanje, die hij zelf in 1970 won. In het kader van de voorbereiding op het WK '94 wordt dinsdagavond 24 mei a.s. om 19.30 uur op het Sportpark Nieuw-Zuid te Katwijk, de oefenwedstrijd gespeeld De wedstrijd zal worden omlijst door optredens van Blaasorkest De Swiebels, De Borrelboys, TinusTulp, Mannenkoor Karrespoor, Ria Valk en Arie Ribbens. Kaartverkoop: Er zijn nog volop staanplaatsen a 15,-, 65+ en kinderen tot 12 jaar 7,50 I/o orverko opa drossen Katwijk: Sportpark Nieuw-Zuid. Elke dag en 24 mei v.a. 15.00 uur Pluimgraaff Sport en Het Valutahuis Leiden: ING bank, Schuttersveld en Assucom Assurantiën, Rijnsburgerweg 143 Per fax: Tevens kan per fax (01718-26419) worden gereserveerd. Kaarten af te halen tegen kontante betaling op 24 mei bij de hoofdingang van het sportpark.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25