Meezingen zonder aanstekers Al eeuwen het gezicht van de stad Cultuur Kunst Omstreden kunst Tweede Kamer 'Rendez-vous provoqué' geopend Pakkend spel To verlei Pinkpop breekt records I/RIJDAG 20 MEI 1994 chef annemiek ruygrok, 071 -356472. plv -chef jan rijsdam.071 -356472 Schilders van Katwijk te kijk katwijk» De jaarlijkse verkooptentoonstelling 'Schilders van Kat wijk' die op zaterdag 21 mei begint, is dit jaar uitgebreid met werken van Noordwijkse en Scheveningse kunstenaars. In gale rie 'De Witte DuiF Koninginneweg 12a in Katwijk aan Zee, zijn elke zaterdag schilderijen te zien van onder anderen Henri Cas- siers, A. Funke, Henri Taverne, Daniël Noteboom en O. Her schel. De verkooptentoonstelling begint op morgen en duurt tot en met 16 juli. De schilderijen zijn uitsluitend op zaterdagen te bezichtigen, van 11.00 tot 13.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. Nog plaats op Korte-Stukkenfestival leiden Artiesten uit het amateurcircuit die zich bezig houden 1 met muziek, dans, cabaret, poëzie en theater kunnen zich tot 26 mei opgeven bij de organisatie van het Korte-Stukkenfestival. Dit festival, dat op zaterdagavond 11 juni in theater Imperium plaatsvindt, biedt een open podium aan artiesten en was de af gelopen jaren een groot succes, zowel voor de artiesten als voor het publiek. Opgeven kan bij Leo van Zanen, Ververstraat 27d in Leiden, tel. 071-216572. Droomfestival en dansnacht leiden Het jaarlijkse Droomfestival van de Droomfabriek vindt dit jaar plaats op zondag 19 juni op de Oude Singel in Leiden. Er is muziek, toneel, vuurspugen en nog veel meer. Het festival is van 12.00 tot 22.00 uur en wordt gevolgd door de Dazzle Dance Night, die tot 01.00 uur doorgaat. Literaire avonden in Leiden en Alphen leiden/alphen» De Vlaamse schrijver Paul Claes komt op donder dag 26 mei naar Sociëteit De Burcht om daar met Rudi van der Paardt te spreken over onder andere zijn nieuwe roman 'De Sa ter'. Burcht Literair begint om 20.15 uur in Sociëteit De Burcht. Op dezelfde avond komt de 36-jarige schrijfster, kunstenares en journaliste Mariët Meester naar het Literair Café in Alphen aan den Rijn. Zij zal met name vertellen over haar reizen naar Roe menië en de zigeuners die daar wonen. De avond begint om 20.30 uur in de bioscoopzaal van Expressie '70 naast het Parktheater. Entree is 10 gulden, 7,50 gulden met CJP/65-plus- pas. Reserveringen en kaarten verkrijgbaar bij de WV in Alphen. Kasteel verhuurt oefenruimte alphen» In jongerencentrum 'Het Kasteel' in Alphen aan den Rijn is nieuwe oefenruimte te huur voor muzikanten, zangers en disc-jockeys. Gegadigden kunnen 's avonds bellen: 01720-32424. Gasten bij concert Bryan Adams nijmegen Bij het optreden van Bryan Adams op 30 juli in het Goffertpark in Nijmegen zullen de volgende speciale gasten aan treden: de Australische zanger Jimmy Barnes, The Jeff Healy Band en The Pretenders. De kaartverkoop is reeds begonnen, kaarten kosten 52,50 gulden. Serie Orgelconcerten in Pancras leiden De dertiende serie zaterdagmiddagconcerten in de Hooglandse Kerk in Leiden, georganiseerd door Joop Brons, be gint morgenmiddag. Verschillende Nederlandse en buitenlandse organisten zullen elke zaterdag om 13.30 uur een optreden van 45 minuten geven. De serie wordt morgen geopend door Gian- luigi Spaziani. Op de jaarlijkse orgeldag op 11 juni zal Joop Brons zelf het orgel bespelen, ondersteund door De Leidse Can- torij. De concerten zijn gratis toegankelijk. René Froger maakt het meer clan gezellig in de Groenoordliallen: leiden roderick de smit „I'm a singééér!", klinkt het uit volle borst. En inderdaad, zingen kan hij, René Froger. Hij is de enige die het pu bliek in de matig gevulde Groenoordhallen echt in een hossende en zwaaiende menigte weet om te toveren op 'Frema's party night', de avondvullende show die daar gisteravond plaatsvond. niet zuiver genoeg is, maar ach, meezingen is altijd gezellig. Op vallend was overigens dat het gebruik om bij een langzaam nummer massaal met branden de aanstekers te zwaaien, zijn langste tijd gehad lijkt te heb ben. Slechts hier en daar was een vlammetje te ontwaren. Tony Bodar, de jolige presen tator van de show, mocht zelf ook een paar nummers ten ge hore brengen. Wederom covers, ditmaal van de Beegees, met wiens hoge zang Bodar geen enkele moeite bleek te hebben. Daarna was het de beurt aan Hanny, en die is altijd goed voor een potje meezingen. Immers, iedereen heeft wel eens hoofd pijn en wie wil haar kijkdoos nou niet zien? Het country-duo Grand For- sythe, Anita Meyer, Robert le Roy Tony Bodar en René Fro ger traden aan voor een avond die vooral 'gezellig' moest wor den. En dat werd het. Robert le Roy mocht het spits afbijten en kreeg met covers van Rob de Nijs, André Hazes en Lee To wers de stemming er al vroeg in. Grand Forsythe lukte dat een stuk minder. Een combina tie van slechte geluidstechniek en enigzins misplaatste coun- tryballads kon de bezoekers niet echt warm krijgen. Een publiek dat voor een groot deel bestond uit breedgeschouderde mannen met coltruien onder colberts en vrouwen met geblondeerd haar, glimmende sieraden en leg gings. Anita Meyer haalde een aan tal covers uit de oude doos. Haar verzoek om mee te zingen werd onmiddelijk ingewilligd, vooral bij de soulklassieker 'Stand by me'. Een nummer waarvoor haar stem bij lange na Sleutelbos Maar eigenlijk kwam iedereen natuurlijk voor René Froger. En zijn optreden stak ook met kop en schouders boven dat van de andere artiesten uit. Niet alleen kan hij zingen, hij weet de toe schouwers ook vakkundig te be- René Froger. spelen met zijn Elvis, Presley- achtige heupbewegingen, een glimmend-zwarte outfit en een geintje over de Leidse uitspraak van het woord 'roofoverval'. Bij het publiek gaan alle remmen los. Een man die zich aan het begin van de avond nog ergerde aan de doortastende werkwijze van de security, staat nu te zwaaien en luid mee te zingen (hij was boos omdat een bevei ligingsbeambte in zijn broekzak ging graaien toen de man bij binnenkomst niet tijdig door had dat hij bij de metaaldetec tor zijn sleutelbos moest afge ven! foto holvast/mark lamers Maar René Froger doet ieder een zijn zorgen vergeten. 'Your place or mine', 'Calling out your name' en zijn laatste hit "Why are you so beautiful', brengt hij op een zodanige wijze dat je het gevoel krijgt dat hij het meent. Door hem werd de avond méér dan alleen gezellig. Rembrandt niet te verzekeren amsterdam gpd De verzekeringspremie voor Rembrandts schilderij 'De ana tomische les van Dr Deyman' in het Amsterdams Historisch Mu seum (AHM) is zo hoog dat de gemeente Amsterdam alleen de premie voor restauratiekosten betaalt. De waarde wordt ge schat op 80 miljoen gulden. De gemeente is eigenaar en had op basis van dit bedrag jaarlijks 52.000 gulden moeten neertel len. Dat is alleen al weggegooid geld omdat het AHM vanwege de astronomische prijzen voor meesters uit de Gouden Eeuw toch nooit in staat zou zijn een gelijkwaardig vervangend werk aan te kopen. De verzekeringspremie werd dit voorjaar acuut omdat 'De anatomische les' toen verhuisde van het Rijksmuseum naar het Amsterdams Historisch Muse um. De jaarlijkse premie be draagt nu 4000 gulden per jaar. Daarmee zijn eventuele restau ratiekosten van beschadigingen door brand, water of vandalis me tot een bedrag van 250.000 gulden gedekt. Als het werk ge heel verloren gaat, krijgt de ge meente geen cent. De totale waarde wordt wel verzekers als 'De anatomische les' in bruikleen wordt gegeven voor een expositie elders. De vele Rembrandts in het Rijksmuse um zijn niet verzekerd. „Daar kunnen we niet aan beginnen omdat dit inderdaad veel te duur zou zijn", aldus een woordvoerder. den haag» gpd „Het is nog nooit anders ge weest, uit een bepaalde hoek komt er altijd kritiek op mijn werk. Het probleem is dat veel mensen geen beelden in hun ei gen hoofd hebben en daardoor niet in staat zijn om beeldende kunst te zien". Beeldend kun stenaar Auke de Vries haalt de schouders op over de kritiek die is losgebarsten op zijn kunst werk 'Nederland, land aan zee', dat sinds dinsdag de hal van het Tweede Kamergebouw in Den Haag siert. Met name uit de kring van de WD kwamen kwa lificaties als 'foeilelijk' en 'een belediging voor de Kamer' op het geschenk van de twaalf pro vincies. De Vries wordt feller als hij hoort dat onder anderen Frits Bolkestein kritiek heeft ge uit. „Ik heb hem bij de aanbie ding ontmoet, maar tegen mij heeft hij niets gezegd. Dat is toch de man die zich zo graag als intellectueel profileert?". „Stuitend provincialisme", noemt De Vries even later de kritiek van Bolkestein en enkele andere liberalen. „Ik dacht dat je van kamerleden wat niveau oekje over Leidse stadspoorten en stadsbouwmeester Van der Helm leiden»jan rijsdam Weinig gebouwen zijn zo ge zichtsbepalend voor een stad als haar poorten. Dat geldt ze ker ook voor Leiden. In vroeger eeuwen moesten de stoere bouwwerken de vijand afschrik ken en de stad tegen invallen beschermen. Tegenwoordig zijn de stadspoorten juist een visite kaartje dat liefhebbers van een historische binnenstad naar Leiden moet lokken. Van de ontelbare stadspoor ten die ooit in Nederland zijn gebouwd zijn de meeste in de loop der jaren onder de slopers hamer gevallen. Leiden heeft dus geluk dat er twee stads poorten uit de zeventiende eeuw, de Zijlpoort en de Mors- poort, bewaard zijn gebleven. Over de geschiedenis van deze en alle andere Leidse stadspoor ten is gisteren een boekje ver schenen: 'De stadspoorten van Leiden en stadsbouwmeester Willem van der Helm (ca. 1628- 1675)'. In de zeventiende eeuw zijn in Leiden in totaal 18 stads poorten afgebroken en opge bouwd. Van oorsprong waren het verdedigingswerken, om de bewoners van de stad te be schermen tegen vijanden. De poorten waren voorzien van zware deuren en werden dag en nacht bewaakt door poortwach ters. In de loop der jaren wer den het vopral representatieve gebouwen die bezoekers bij het binnengaan van de stad mops ten overtuigen van haar rijkdom en macht. Uit de bouwgeschiedenis van de stadspoorten kan men dok de geschiedenis van de stad af lezen. Bij iedere uitbreiding werden de oude poorten ge sloopt en vervangen door nieu- - we stadspoorten aan de nieuwe rand van de stad. De oudste stadspoorten dateren uit het be gin van de veertiende eeuw en stonden vlak bij het begin en het einde van de huidige Bree- straat. Bij opgravingen in 1978 werden de funderings- en muurresten aangetroffen. In de zestiende eeuw bracht men voortdurend verbeteringen in de ontwerpen aan. De moderni sering van het wapentuig, de uitvinding van het buskruit en de introductie van ijzeren ko gels met een grotere reikwijdte, droeg er toe bij dat de verdedi gingswerken steeds robuuster werden. Op het moment dat Leiden de grootste omvang had, in de zeventiende eeuw, waren er ne gen stadspoorten. Vijf van de stadspoorten werden, in zeven mocht verwachten, dit klinkt me in de oren als de reactie van een doorsnee burger". De Vries heeft dan nog niet gehoord wat de WD'er Hans Dijkstal later zal zeggen: „Ik hoop dat het niet goed vastgemaakt is, dan lost het probleem zich vanzelf op". Het omstreden kunstwerk brengt de verbondenheid tus sen Nederland en Oranje in beeld. De Vries koos vóór een 'lijnenspel' van aan elkaar be vestigde staaldraden, 'versierd' met voorwerpen als een opge rolde vlag, een oranjewimpel en een schelp. Het geheel is 11 me ter breed en 14 meter lang en weegt 300 kilo. Op zijn verzoek leverde koningin Beatrix twee voor haar essentiële teksten aan. Daarnaast boetseerde ze het model voor de twaalf tinnen 'appeltjes van Oranje' die bij het kunstwerk horen. De Vries: ,,Ik heb vrij intensief contact gehad met de koningin. Zij was erg en thousiast over mijn bedoelingen met dit kunstwerk". IJZEREN THERAPÉUTEN fysiolherapeutische toestellen z' Minister Kooijmans van buitenlandse zaken en de heer H. Wurth, ambassadeur van Luxemburg, openden gistermiddag in De Lakenhal de expositie 'Rendez-vous provoqué'. Aanleiding voor de ten toonstelling is het 30-jarig bestaan van het verdrag voor diplomatieke samenwerking tussen Neder land en Luxemburg. Om deze 'verjaardag' te vieren exposeren zes Nederlandse kunstenaars en drie Luxemburgers hun werk op drie plekken in Leiden. Naast De La kenhal zijn dat het Centrum Beeldende Kunst, aan de Hooglandsekerkgracht, en de Waag, aan de Aalmarkt. Op elke plek is zowel Nederlandse als Luxemburgse kunst te bewonderen. De tentoon stelling is op alle drie de lokaties gratis toeganke lijk. Op de foto bekijken burgemeester Goekoop, Lakenhaldirecteur Bolten en minister Kooijmans een installatie van Berend Strik. foto hielco kuipers De voorzitter van de Vereniging Oud Leiden, prof. dr. P. Obbema, bood gistermiddag het eerste exemplaar aan van het boekje over de Leidse stadspoorten aan prof. ir. Terwen. Terwen publiceerde eerder over stads bouwmeester Willem van der Helm die verantwoordelijk was voor de bouw van vijf stadspoorten. foto hielco kuipers jaar tijd, gebouwd door de toen malige stadsbouwmeester Wil lem van der Helm: De Mare- poort, de Zijlpoort, de Mors- poort, de Hogewoerdsbinnen- poort en de Koepoort. Aan Van der Helm is in het boekje een apart hoofdstuk gewijd. De auteur, kunsthistorica Ida- Wietske Lambrechtsen-van Es sen, beschrijft ook uitvoerig hoe een stadspoort in de zeventien de eeuw werd aanbesteed en gebouwd. De bouwnijverheid rondom de stadspoorten wordt geschetst aan de hand van be waard gebleven ontwerpteke ningen, nauwkeurig bijgehou den weekstaten en talloze ande re documenten. IdaWietske Lambrechtsen-van Essen. 'De Stadspoorten van Leiden en stadsbouwmeester Willem van der Helm (ca. 1628-1675) is de negende in de Leidse Historische Reeks, uit gegeven door Stichting Matrijs in Utrecht, in samenwerking met de Vereniging Oud Leiden. Prijs: f29,95. recensie susanne lammers Theater Toverlei: Droom van een vrouw. Regie: Hans Schipaanboord. Gezien: 19/5 Micro-theater Imperium, Leiden. Niet alleen de vooraankondi gingen, ook het programma repte van een blijspel door Alan Ayckbourn. Dat mag je gerust misleiding noemen. Ook al zijn de teksten dan geschreven met een prettig galzwart sarcasme, de waanwereld van een vrouw die haar gewone leven niet meer verdragen kan, is puur tragisch. En de boodschap dat zelfs dagdromen geen verlich ting geven, maakt het stuk ronduit gruwelijk. Door die "publieksmislei- ding" leek het stuk dat het. Lei- derdorpse Theater Toverlei bracht nog meer bizar en akelig, maar boeiend drama, over het uiteenvallende leven van een vrouw die voor niemand meer nodig is, was het wel. Een botsing met haar tuin hark levert Suzan (Corrie van Dijck) niet alleen een kortston dig geheugenverlies en een flin ke bult op, maar ook een com pleet nieuwe fantasie-familie. Een liefhebbende man, een schattige dochter en een leuke broer, die volkomen afwijken van haar normale gezin. Om te beginnen haar man, een in emotioneel opzicht vastgevro ren dominee (treffend gety peerd door Peter van der Voort), die nog slechts geïnteresseerd is in zijn zestig bladzijden tellende kroniek van de parochie. Dan haar zoon, die alle contact ver mijdt door middel van sektes met zwijgplicht of, wanneer dat niet. meer werkt, door een vlucht naar het andere einde van de wereld. En een gruwelij ke schoonzuster, een kip zonder kop, die voortdurend contact zoekt met haar overleden man. Verder is er ook nog een dokter, die Suzan uiteindelijk ook niet kan helpen. De mid-life-crisis in haar daagse bestaan, die ze trachtte te ontlopen door het scheppen van een fantasiewereld vol met ideale verwanten, vervalt tot waanzin als ook haar zelf ont worpen familieleden zich niet meer aan haar regeltjes houden, maar ingrijpen en zich gaan vermengen met haar echte ge zin. Corrie van Dijck is prachtig in haar wrange rol van Suzan. Zij bepaalde door razendsnelle stemmingswisselingen, die ze aannemelijk maakt met mimiek en stem, het stuk. Ook al raakte ze dan de draad kwijt en verloor ze haar houvast, mij hield ze in de houdgreep. Urban Dance Squad is een van de groepen op Pinkpop. foto cpl landgraafgpd meubel lease service Lfe nieuwe manier van zorgeloo.i inrichten. Vraag naar de fotder! De jubileumuitgave van Pink pop op maandag 23 mei belooft opnieuw de records te breken: nog meer bezoekers, nog meer bands. Rocking Kolonia is met zeven bands een volwaardig festival geworden; Pinkpop zelf telt ter gelegenheid van de offi ciële vijfentwintigste editie zelfs achttien bands, waarmee het totaal feestelijk op 25 komt. Daarnaast treden tijdens de tra ditionele Nacht van Pinkpop ook nog eens dertien amateur bands op. Liefhebbers voor de uitput tingsslag die Pinkpop heet, zijn er in kennelijk voldoende mate. Met 70.000 Pinkpoppers, van wie er 25.000 ook Rocking Kolo nia bezoeken, staat er opnieuw een bezoekersrecord. En nog is organisator Jan Smeets niet te vreden: hij onderhandelt over de aankoop van de draf- en ren baan in Landgraaf, om er een permanente concert- en evene- mentenlokatie van te maken. Pinkpop is uitgegroeid tot een volwaardig tweedaags festival en ofschoon hier en daar een klacht opklinkt, is het onomsto telijk Pinkpop dat elk jaar weer Limburg nadrukkelijk op de muzikale landkaart zet. Het programma van de 25ste Pink pop ziet er als volgt uit: podium Zuid: Daryll-Ann (10.30 uur), Morphine (11.05). Levellers (11.50). Af ghan Wigs (12.50), Soul Asylum (13.40), Hans Dulfer,(14.30), The Breeders (15.25), Urban Dance Squad (16.20), Crowded House (17.20), Smashing Pumpkins (18.20), Björk (19.20), Rage Against The Machine (20.20), The Orb (21.30). podium Noord: Prodigal Sons (13.20), Cracker (14.20), Therapy? (15.30). Char latans (16.40). Galliano (18.00). Presentatie: Jan Douwe Kroeske. Tele visie-uitzending 'Pinkpop 25 jaar' (co- produktie NOS. VPRO en VARA) op Ned. 3 (10.00-18.30 uur en 22.10-23.40 uur). Vanuit Landgraaf ook de hele dag sfeer- verslagen op Radio 3. Programma Rocking Kolonia ('opwar mend campingfestival naast de ren baan, voor Kampeerders in bezit van Pinkpopticket), zondag 22 mei: Nemo (13.20 uur). Senser (14.20), Posies* (15.30), Prong (16.40), Richard Thomp son Band (18.00), Chris Isaak (19.40), Gorefest (21.30).

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23