Gezellig kopen in besloten kring ant dit maak je aar één keer mee' TP is maar driejaar geworden Het Gesprek van de Dag vjar om te halen. Oké, en vie- '^[Denk om je vingers, denk 3e vingers. Goed zo, bak- s"ird halen. Nü!" Zo'n zeventig riagiers trekken met gespan gezichten aan de ontelbare 'en. Actief meezeilen. Zo deze tocht aangekondigd, lat zullen de lezers van deze it weten ook. De gelukkigen :en kaartje hadden weten te tachtigen, mochten voor het ;le bedrag van 75 gulden de majestueuze bark 'Euro ten dagje op de Noordzee •n. ^"purboord vieren, niet halen," ten bemanningslid. Ver tikt laat het groepje de tou- los. Ze zouden niet op hun [eten willen hebben dat de ntische driemaster uit 1911 kapseizen. tindeloos gehijs en gekrijs totaal geen resultaat lijkt op sveren, gebeurt het dan toch. Igzaam, heel langzaam, gaat Europa' overstag. Eerst nog I klapperende zeilen. Maar _j, wanneer de wind vat krijgt pet gevaarte, doorklieft het djige schip bijna geruisloos de eiprdzee. Terug naar IJmui- 4 ii djren pouwereerd bekijkt iedereen teraf de blaren op zijn of Ir handen. Het leven op zee [zwaarder dan gedacht, (ar fantastisch is het wel, daar idercen het over eens. pt lijkt de Carribean wel", zucht een man, die zich on- pit laat zakken op het dek. piet een beetje fantasie is de Ijkenis ook wel aanwezig, jisje (windkracht vijf a zes), pietje (maar koud) en een iiwe zee (misschien iets nei- Id naar groezelig bruin), l het beeld compleet te ma- 1 is daar kapitein. Alsof 'ie zo jde eerste de beste piraten- [i is weggelopen. Nog net niet Igt hij de vlag met doods- pfd in de mast. Lange haren, ge baard, grote oorbel. Kapi- J Haak, in hoogst eigen per- Jn. De droom stort ineen als pich voorstelt. „Dames en Jen, welkom aan boord, ik p Klaas." Kapitein Klaas dus. hateurs pr verstand van zeilen heeft IGelukkig. Want uiteindelijk - ïft hij de verantwoordelijk- p over het stelletje amateurs, zich deze dag even volledig t gaan. Zonder angst klim- .Jn enkele passagiers in de 32- fter hoge mast. Wanneer ook maar het truttigste touwtje valt op te ruimen, rukken enthou siastelingen dat bijna uit de handen van de echte beman ning. Aan het roer staat een wat gezette man te dagdromen. „Mijn boot", lijkt hij te denken. En hij is niet de enige die zich graag eigenaar van het schip zou willen noemen. Of des noods bemanningslid. „Ook al moet ik wc's schrobben, dan nog zou ik meevaren", roept een man. En zijn vrouw: „Ik kan best een lekker potje koken, dus misschien willen ze me wel hebben." Maar de 'Europa' is al voorzien van bemanning. Negen matro zen die nu meevaren van IJmui- den naar Scheveningen en weer terug. Vijftien die half juni mee gaan naar de Oostzee. Want dat is uiteindelijk de functie van de driemaster. Charters varen naar Kiel, Kopenhagen en Stockholm bijvoorbeeld. En dan mogen passagiers niet een dagje mee, maar zelfs twëë^weken. „Die noemen we dan geen pas sagiers maar trainees. Als ze te rugkomen moeten ze letterlijk de blaren op hun handen heb ben. Het is zeker geen cruise", aldus Klaas. Water Ondertussen zeilt de 'Europa' in een flink tempo steeds verder van de kust af. Waar op de heenweg Zandvoort, Katwijk, Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden met een cadeaubon van 25 gulden. Noordwijk en Schevingen nog duidelijk waren te zien, is er nu alleen nog maar water. Einde loos veel water. De kapitein heeft de wind wat onderschat en dus moet de 'Eu ropa' eerst tot voorbij IJmuiden laveren. Pas daarna kan de kust weer worden opgezocht. De ge plande aankomsttijd van vier uur wordt niet meer gehaald. Waarschijnlijk kan iedereen pas om zes uur van boord, en dat is nog optimistisch. Maar eigenlijk kan niemand het wat schelen. Dan maar niet naar die verjaar dag of het etentje. Deze erva ring is uniek en daar kan geen feestje tegenop. Aan boord wordt het steeds rus tiger. Een vrouw ligt binnen o*i- deruit gezakt te slapen, en ook op het dek doet menigeen een middagdutje. Kapitein Klaas doorbreekt de stilte. „We gaan weer overstag." Ogen schieten open, en iedereen zoekt een touw of klimt in de mast. Een enkeling kijkt toe. Het grootmiddenstengestagzeil staat niet strak genoeg. En ook het bovenbramzeil kan beter. Klaas is perfectionist, en de pas sagiers werken zich uit de naad. „Jullie hebben een makkie", roept iemand naar de overkant. „Jullie hoeven alleen maar te vieren. Wij trekken ons hier de kolere." Opnieuw verloopt het niet helemaal soepeitjes, maar wederom wordt het beoogde doel bereikt. De driemaster koerst richting IJmuiden. Het is dan zeven uur. Land En dan, na nog eens anderhalf uur, land in zicht! Op de pier staan familieleden enthousiast te zwaaien. Blij dat papa weer veilig is teruggekeerd, maar waarschijnlijk nog blijer dat zij nu ook weer naar huis kunnen. Met een vertraging van vieren eenhalf uur, vaart de Europa ook nog eens de verkeerde ha ven binnen. Maar bijna niemand klaagt. De meesten zijn blij met de uurtjes die zij extra mee mochten va ren. Een beetje glazig van de zeelucht-of het 'Muider Schip- perbitter' staren de passsa- giers voor zich uit. Terug naar de realiteit. Maar een unieke er varing rijker. „Want", zoals een man het zo treffend uitdmkt, „dit, dit maak je maar één keer mee." Een slabak, een kanten slipje, een blouse groothandel GT Fashion, kan zich behoorlijk kwaad maken om de malafide bedrijfjes. „Eenlingen, die ergens wat pro dukten op de kop tikken en de ze bij mensen thuis gaan verko pen, verpesten de markt. De parties krijgen een slechte naam door dat soort personen." Ge rard heeft veertig demonstra- trices in dienst die dameskle ding aan de vrouw proberen te brengen. „Een home-party is ideaal voor dames die overdag werken of kleine kinderen hebben. Er zijn er genoeg die geen tijd of geen zii\hebben om te winkelen. Ze hoeven ook niet moeilijk te doen in pashokjes, maar kun nen gewoon in een huis- of slaapkamer de kleding probe ren." Gezelligheid troef dus, op de home-party. Barbara Fallaux, vaste klant en gastvrouw, beves tigt dit. „Als ik met een stel vriendinnen op zo'n party ben dan klimmen we over de tafel. We düiken echt zo'n kledingrek in." Lingerie Van een iets ander kaliber is de lingerieparty, waar nog een beetje een taboesfeer omheen hangt. Misschien om het al eer der genoemde zwarte circuit. Meer waarschijnlijk vanwege de party's waar de nodige 'attribu ten' voor in de slaapkamer wor den verkocht. Produkten waar klanten nou niet graag te koop mee lopen. Maar ook voor be schaafde lingerie kunnen lief hebbers op een party terecht. En bij het passen gaan gewoon de gordijnen dicht, en keuren de dames halfnaakt de verschil lende onderbroeken en bh's. En ook hier geldt: mannen meestal taboe. Die zoeken maar elders hun vertier. Ze bestaan dagje zeezeilen op de Noordzee 'Straks wordt er nog een kind aangereden Tuinpoes, oftewel TP, is maar drie jaar oud geworden. Vorige week werd deze kat op de Annie Romeinsingel in de Stevenshof doodgereden. Precies voor zijn huisdeur, die van de familie Lu- cassen. Wouter Lucassen (12) was ontroostbaar na het verlies van zijn kat, die TP heette om dat hij ooit als zwerver in de tuin kwam aanlopen. Deze week is Wouter begonnen met een handtekeningenactie tegen het te hard rijden op de singel. „We hebben nog vier katten die gevaar lopen. En straks wordt er misschien een kind aangere den", zegt hij. Wouter heeft samen met Ingrid en nog enkele geschokte kinde ren al zestig handtekeningen opgehaald op de Annie Ro meinsingel, de Ida de Leeuw straat en de Gerda Brautigam- singel, en dat zullen er nog wel meer worden. Oma, mevrouw A. van Duyn-Brouwer, was er vorige week dinsdag bij toen TP zo ongelukkig aan zijn eind kwam. „Een rode bestelwagen kwam keihard aanrijden, TP had geen schijn van kans. De bestuurder reed gewoon door, maakte de scherpe bocht naar de Naberstraat en verdween over de Dobbedreef. De dieren ambulance is er nog bij ge weest, maar dat mocht niet meer baten", vertelt ze. V er keersdrempel Het ongeluk gebeurde nota be ne vlak bij een verkeersdrempel. Een drempel die zo weinig voorstelt dat een automobilist hem niet eens opmerkt. „In het begin zat daar een echte drem pel", vertelt Wouters moeder, Sylvia Lucassen. „Maar daar heeft een automobilist over ge klaagd, er zou schade kunnen ontstaan aan zijn auto. En toen heeft de gemeente hem wegge haald." TP is niet het eerste slachtoffer van de snelheidsdrift van een automobilist. Eerder sneuvelde er al een muskuseend. Ondanks het feit dat er speciale borden zijn neergezet die de wegge bruikers op de aanwezigheid van de eenden wijzen. „Borden helpen niet", weet Wouters va der, Kees Lucassen. „Er staan hier overal borden dat je maar dertig kilometer per uur mag rijden. Een logische snelheid in een woonwijk met veel kinde ren, maar zoiets moet je af dwingen. Met hoge drempels, verkeerssluizen, wat voor maat regelen dan ook. Anders heeft het geen zin." Racebaan Volgens de familie Lucassen maken de bewoners zich zelf ook nog wel eens schuldig aan te hard rijden, dus de hand dient ook in eigen boezem te Een slabak, een kanten slipje, een blouse. De Nederlandse vrouw hoeft de deur niet meer uit om zich eigenaar van deze produkten te noemen. Op een lingerie-party, make-up-party, kleding-party,Tupperware-par- ty of sieraden-party is alles ge woon in de huiskamer te koop. Een fenomeen dat al jaren be staat, maar de laatste tijd een flinke groei doormaakt. Wat is het geheim achter een succesvolhome-party-bedrijf? Een handleiding. Men neme één demonstratrice en een wil lekeurig produkt. Met deze in grediënten komt u al een heel eind. De demonstratrice (of consulente of party-organiser) zorgt voor een gewillig slachtof fer die haar huis ter beschikking stelt en drankjes schenkt. Zij heet 'de gastvrouw'. De demonstratrice kan even op haar lauweren gaan rusten, want nu is het de taak van de gastvrouw om vriendinnnen, kennissen, moeders en tantes te charteren die het willekeurige produkt daadwerkelijk willen kopen. Overigens hoeft u niet te proberen een man bij een party te betrekken. Uit ervaring blijkt dat zij liever op andere manie ren hun avond vullen. Afspraken Wanneer een redelijk aantal vrouwen is verzameld kan het feest beginnen. Hier komt de demonstratrice weer om de hoek kijken. Zij prijst, demon streert, lacht, doet heel positief en neemt de bestellingen op. En, het allerbelangrijkste, maakt nieuwe afspraken. Want dat is de basis. Om deelnemers aan zo'n avond zo ver te krijgen óók voor gastvrouw te spelen. En dus weer nieuwe vriendinnen, kennissen, moeders en tantes uit te nodigen. Het resultaat, een steeds groter wordend web van home-parties, met uitein delijk een gigantische omzet. Het klinkt simpel, maar hoe werkt het in de praktijk? We ne men de proef op de som. In een huiskamer aan de Rijnsburger- weg in Leiden zitten tien dames in afwachting van wat komen gaat. Op de tafel staan de meest uiteenlopende soorten Tupper- ware, Ruimtespaarders, Frisdo zen, Wonderkommen, Fantasie sets. Na eerst een spelletje te hebben gespeeld, waarbij een 'leuke prijs' valt te winnen, barst het Tupperware-geweld los. Het aanprijzen van de produkten gaat in hoog tempo. Het boter doosje in indigoblauw, de ideale ;-party. beschuitbus (maar ook geschikt voor pindakoeken), de papaver rode koekdoos, een schaal met een lip 'die je nooit kan missen', enz., enz. Na deze stortvloed van informa tie is het bestellen geblazen. En zoals het Amerikaanse systeem dat eist, hoe meer, hoe beter. De demonstratrice krijgt naar omzet betaald, de gastvrouw krijgt naar omzet een cadeau, dus er moet worden gekocht. Dat gebeurt dan ook. De avond levert 716 gulden op. Snel verdiend, zult u zeggen. En misschien is dat ook wel zo. Maar er zit een flinke adder on- foto hielco kuipers der het gras. Tupperware heeft een ervaring van vijftig jaar. Het is zo'n beetje de uitvinder van het fenomeen. De markt is be kend, de produkten zijn goed, de klanten zijn tevreden. En dan nog iets. Tupperware werkt le gaal. Want juist omdat deze ver kooptechniek zo gemakkelijk is, zitten er heel wat rotte appelen in de mand. Zwart circuit Het is dus uitkijken voor de be lastingdienst, die afweet van het zwarte party-circuit en dit wel degelijk probeert aan te pakken; Ook Gerard Ram, eigenaar van in het want van de 'Europa'. De lezers vermaakten zich opperbest op de Noordzee. foto united photos de boer/niels van houts Wouter Lucassen en zijn vriendjes uit de Stevenshof zijn een handtekeningenactie begonnen tegen te hard rijden. foto hielco kuipers worden gestoken. „Maar gezien het resultaat van de handteke ningenactie beseffen de men sen dat waarschijnlijk wel." Me vrouw Lucassen vreest dat de singel straks, als de straat wordt doorgetrokken naar station De Vink, een echte racebaan wordt. '„Maar de gemeente wil er nog niets aan doen, zolang er nog bouwverkeer is. Dat kan dus nog wel even duren", zegt Syl via Lucassen. De gemeente krijgt straks een brief van de familie Lucassen, met de handtekeningen van Wouter. Die worden mogelijk officieel aangeboden aan ver keerswethouder P. Langenberg. FRANK BUURAAAN Ze bestaan nog: de echte idea listen. Mensen die, vaak tegen beter weten in, de wereld trach ten te verbeteren. Ras-optimis ten die zich door niets of nie mand uit het veld laten slaan. Die er niet voor schromen om maar meteen alles te verbete ren. Een schoon milieu in een vredige wereld waar wél geld wordt verdiend in onderlinge solidariteit en met werk en cul tuur voor iedereen die daarom vraagt. Nederland heeft er sinds januari van dit jaar een 'duurzaam- heidsklup' (want milieumensen spellen modern) bij. Omslag, Werkplaats voor Duurzame Ontwikkeling. De klup zegt een nieuwe levensvisie te brengen. „Er is behoefte aan een andere manier van tegen de wereld aankijken, aan een frisse levens houding. Dat merkje. We zijn nu een paar maanden actief en hebben al honderden reacties. „We groeien gestaag", zegt ini tiatiefnemer Dick Verheul. Milieuklups zijn er al in alle soorten en maten. Van mensen die opkomen voor het onge- maaide gazon tot voorvechters van biologisch voer en van strij ders tegen de gewone gloeilamp tot liefhebbers van schurend WC-papier. Omslag streeft naar een wereld waar mensen in on derlinge solidariteit werken en leven waarbij het milieu wordt gespaard. „Wij willen alle losse initiatieven bundelen tor één grote visie", zegt Verheul. Uit zijn verhaal blijkt inderdaad dat aan milieu- en mensvrien delijkheid heel wat meer vastzit dan op het eerste gezicht lijkt. Zo is het duidelijk dat koffie, af komstig van en geïmporteerd uit een ver land, ecologisch niet best is. De koffie moet immers getransporteerd worden en dat kost een boel energie. Tegelij kertijd verdienen Ideine koffie boeren dank zij de handel (als het tenminste de handel in Max Havelaar koffie is) een leuke bo terham (of kom soja) en dat pleit vveer voor een bakkie extra. De "Werkplaats voor Duurzame Ontwikkeling' werd begin dit jaar in een klap bekend door de anti-posttrein actie. Verheul hierover: „We wilden eigenlijk gewoon nog even in een luwte blijven werken, maar toen be sloot de PTT de postttrein op te heffen. Daar konden we niet omheen." Omslag probeert het verdwijnen van de posttrein te voorkomen door de uitgiften van anti-posttrein-stickers. Enkele dagen geleden is het eer ste nummer van het 'klupblad' verschenen. In het blad, ZOZ getiteld, krijgen allerlei groepe ringen de kans hun ideeën te ventileren. MONICA WESSELING»

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21