'Niet arts met dollartekens naar patiënt laten kijken' EWD Beter wat later komen met perfecte kwaliteit 'Kijk maar hoe ver ik zonder diploma ben gekomen' Randstad 'Debat nodig over samenvoegen provincies' Keurig in het gelid Schiphol wij snel aanleg vijfde baan Haarlemmermeer stemt in met Floriade VRIJDAG 20 MEI 1994 Officieel is hij er nog niet. Maar de Hollandse Nieuwe houdt al voor het eigenlijke begin van het seizoen de gemoederen be hoorlijk bezig. De vermeende slechte kwaliteit van de eerste maatjesharing, de alarmerende teruggang van de haringpopula tie in de Noordzee. De Neder landse pers heeft zich de afgelo pen dagen en masse op de toe stand van de nieuwe haring ge- Zo'n twee weken geleden werden de eerste ladingen aan gevoerd in het Deense Hirts- hals. Daarbij vielen twee dingen op: de haring zag er mager uit en bovendien vielen de gevan gen hoeveelheden tegen. Wei nig reden voor de haringhande laars tot juichen. De promo campagne voor de Hollandse Nieuwe begint immers al 25 mei. En daarbij kan men nega tieve publiciteit missen als de spreekwoordelijke kiespijn. Vooral niet nu de haringcon sumptie vorig jaar is achterge bleven bij die van de jaren daar voor, aldus L. Ouwehand van de Stichting Nationaal Visbureau onlangs op een persconferentie. Overigens zou de haring er vol gens Ouwehand een paar dagen later prima hebben uitgezien. De Nederlandse haringgroot handelaren hebben nu het plan opgevat om volgend jaar later met het officiële maatjesseizoen te beginnen. De activiteiten rond de eerste haringen moeten dan omstreeks 30 mei losbar sten. De haring heeft zodoende meer dagen de tijd zich vol te vreten. Met als gevolg dat-ie vetter (en dus smakelijker) wordt. Het risico op magere maatjesharing wordt zodoende beperkt. Het maatjesseizoen wordt voor de detailhandel weliswaar korter. Maar dat ogenschijnlijk ongemak wordt gecompenseerd door een goede kwaliteit haring, weet Willy Kree'ftenberg van het Nationaal Visbureau. Immers, zo is zijn wetenschap, als de eerste haring slecht is, vallen veel consumenten af. „Het is beter het seizoen te starten met een perfecte kwaliteit haring", vertelt Peter van de Laar, secre taris van het Verbond voor de Nederlandse Visdetailhandel. „Wij kunnen ons wel scharen achter een verschuiving van het haringseizoen. Het gaat tenslot te om,ons imago." Onbedoeld gaat de s mg naar de periode van voor '78, het jaar waarin grote ge-"" deelten van de Noordzee voor de haringvangst werd gesloten. In de jaren daarvoor ving de Nederlandse vloot de haring in het Noordelijke en Centrale ge deelte van de Noordzee. Met het ingaan van het haring vangstverbod week de Neder landse handel noodgedwongen uit naar Denemarken. In het Skagerrak en Kattegat mocht gewoon blijven worden gevist op haring. Nederlandse hande laren kochten de Hollandse Nieuwe van Deense vissers. Met vrachtwagens tegelijk werd de maatjesharing vervolgens naar Nederland getransporteerd. Een bijkomend voordeel was dat de zogeheten Skagerrak-haring eerder werd gevangen. Het maatjesseizoen werd zodoende automatisch langer. Eigenlijk is vorig jaar de klad in de Skagerrak-haring geko men. Met name de eerste twee maanden van het maatjessei zoen van '93 liet de hoeveelheid gevangen haring te wensen over. Bovendien waren de exemplaren, met name de eer ste twee maanden, enigszins aan de magere kant. Oorzaken hiervoor waren ondermeer de achteruitgang van de voedsel- produktie (plankton) in het Oostelijk deel van de Noordzee. Bovendien ving de Deense in dustrievisserij veel jonge ha- Vervolg van voorpagina Door met premies en boetes te gaan werken, wil het Zil veren Kruis huisartsen aan den lijve laten voelen hoeveel hun beslissingen kosten. Adjunct-directeur R.L. Kamer mans: ,,Ze vragen zich dan eerder af wat nu echt nodig is. Neem als voorbeeld de fysiotherapie. Een arts schrijft nu vaak een serie behandelingen voor, zonder steeds te con troleren hoe het ermee staat. Als hij tussentijds de fysio therapeut belt, blijkt misschien al na enkele behandelin gen dat doorgaan niet nodig is." kortingen op het bedrag dat hij per verrichting van de verzeke raar krijgt. Dat is namelijk slécht voor patiënt èn verzekeraar: „Als je te lang wacht met door verwijzen, kunnen de kosten juist oplopen. We hopen ook juist op een betere behande ling", zegt de adjunct-directeur. Volgens Kamermans kan een huisarts invloed uitoefenen op meer dan de helft van de ver goedingen die een ziekiekos- tenverzekeraar doet. De bespa ring kan dus flink zijn. Welk deel de arts daarvan opstrijkt, gaan Zilveren Kruis en huisart sen binnenkort uitmaken aan de onderhandelingstafel. Begin volgend jaar kan dan de regeling met premies en boetes worden ingevoerd. „Je kunt je varianten voorstellen waarbij artsen meer kunnen verdienen en dus ook meer kunnen verlie- paul van der koou „Of neem de kinderarts", noemt Kamermans als ander voorbeeld. „Nu worden veel kinderen doorverwezen doordat de moeder maar blijft aandrin gen en de arts denkt: 'Het moet dan maar'. Straks hopen we die laatste reactie terug te dringen, willen we de artsen motiveren om de moeders beter gerust te stellen." Ook lijkt het Kamermans hem geen gek idee wanneer huisart sen meer zelf doen, zoals klein EHBO-werk: „Zelfs voor een voudige hechtingen gaan men sen nu vaak naar het zieken huis." Onderzoekers houden overi gens nauwlettend in de gaten of de huisarts niet te passief wordt, uit angst voor extra kosten èn zen, maar ook varianten waarbij je die extremen wat afvlakt", zegt de adjunct-directeur voor zichtig. „Als verzekeraar zullen we niet iedere gulden doorbere kenen. Ook willen we in ieder geval voorkomen dat een arts met dollartekens in de ogen naar zijn patiënt kijkt." Critici moeten volgens hem bedenken dat een arts eerst kosten moet maken om vervol gens 'bij te kunnen dragen aan mogelijke besparingen'. Hij denkt hierbij aan extra telefoon tjes naar fysiotherapeut of zie kenhuis, maar ook aan gerichte bij - of omscholing. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur stopt 350.000 gulden in de proef, die anderhalf jaar gele den in alle stilte begon. Vooral privacywetten leken drempels op te werpen. Konden arts en verzekaar de rekeningen van patiënten wel naast elkaar leg den? Met toestemming van de patiënt mocht het en gelukkig werkte 90 procent van de Noordwijkse Zilveren-Kruispa- tiënten mee. Het maakte artsen pas goed duidelijk hoe duur sommige patiënten werden door al die voorgeschreven me dicijnen en behandelingen. Om het beeld zo duidelijk mogelijk te krijgen, ontvingen artsen geld om versneld te auto- Ook ging subsidie- de onderzoekers van extra perso neelsleden van Zilveren Kruis. De verzekeraar houdt de proef in Noordwijk omdat de huisartsen daar graag wilden meewerken. Gunstige bijkom stigheid is dat de gemeente re latief veel particulier verzeker den telt: 50 tegen 40 procent in de rest van het larfd. Van die particulier verzekerden zijn de meesten aangesloten bij Zilve ren Kruis, dat ook zijn thuisba sis in de gemeente heeft. Als het systeem aanslaat, "en de eerste tekenen zijn positief", overweegt de verzekeraar het ook in andere delen van het land toe te passqn. „Maar dat zal op zijn vroegst in 1996 zijn. En we kunnen het nooit in een klap invoeren", voorspelt Ka mermans, die 650.000 particu lier verzekerden onder zijn hoe de heeft. In Noordwijk hebben de huis artsen speciaal voor de proef een rechtspersoon opgericht die namens de groep zaken doet met de verzekeraar en straks de bonussen en malussen kan ver delen. Zilveren Kruis wilde dat graag omdat een huisarts nooit in zijn eentje een patiënt be handelt. Er zijn altijd vervan gers. En ook zij kunnen door verwijzen of medicijnen voor schrijven. schiphol» De honderden heipalen voor de fundering voor de parkeergarage onder het nieuwe World Tra- de Centre op Schiphol bieden een opmerkelijk aanblik. Schiphol investeert een kleine miljoen gulden per dag om mainport te worden. De luchthaven hoopt haar inkomstenbronnen uit te breiden door zich intensiever op de kantorenmarkt te bewegen. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER/OLAF KRAAI linkjes voor de produktie I vismeel. Die harinkjes anders uitgegroeid tot maal haring. Het is nog maar de vraag I het haringbestand de klapK te boven kan komen. De eel vangstresultaten dit jaar T wat dat betreft weinig hooi vend. Veel Deense vis; daarom het Skagerrak linksl gen en zetten koers richtin« Engelse visgronden. Zij worden inmiddels i voorbeeld gevolgd door del derlandse trawlers. Voorl vangst van de traditionele Rj lanto-haring. Alsof ze i weggeweest. Schiphol wil dat er r sluitvorming in de Tweede mer rond de luchthaven mogelijk met de aanleg van vijfde parallelle baan wordt gonnen. Uit de voorlichtin avonden over de uitbreidir plannen Is naar voren gek dat de omgeving te lang wachten op de verw milieuwinst van deze baan. ingebruikname staat pas 2003 op de agenda. Bij eventuele versnelde aanleg de baan zal de overheid kwart tot een derde van di nanciering voor haar rekei moeten nemen. Dat meent president-dii teur H. Smits van Schiphol, deed zijn uitspraken gistel tijdens de presentatie jaarcijfers over 1993. Schip) boekte een winst van 96,6 joen gulden. Het rendemj van de luchthaven is redelijl noemen, aldus Smits, (versnelde) aanleg van de vijl baan kan een financieel bleem opleveren. Met de overheid is afge ken dat Schiphol in principe aanlegkosten en de kosten verwerving van de benodij grond betaalt. De luchthai heeft een bedrijfseconomi U belang bij de aanleg, neert de overheid. Dankzij d parallelle baan kan Schip grote aantallen vliegtuigen in leiden richard mooyman Politiek Den Haag moet bereid zijn het debat over de samen voeging van de provincies Noord- en Zuid-Holland aan te gaan. De vorming van een Randstadprovincie is op den duur toch onvermijdelijk. Dit zegt prof. dr. T. Toonen van de vakgroep bestuurskunde van de Rijksuniversiteit Leiden. Toonen heeft zich flink geër gerd aan de koele reactie van het ministerie van binnenland se zaken op het voornemen van Gedeputeerde Staten van Noord- en Zuid-Holland om beide provincies samen te voe gen. „Echt beneden alle peil. Alsof de ambtenaren van een ministerie bepalen wat goed is. Dit politiek debat moet in Ne derland gewoon worden ge voerd." GS van Noord- en Zuid-Hol land maakten woensdag be kend te streven naar e'e'n pro vincie Holland, die rond 1998 een feit moet zijn. De fusie tus sen beide provincies is mede in gegeven door de vorming van de zelfstandige stadsprovincies Amsterdam, Rotterdam en mo gelijk ook Den Haag. De over blijvende delen van Noord- en Zuid-Holland zouden e'e'n krachtige provincie moeten vor men, met Haarlem als beoogde hoofdstad. Volgens Toonen is zo'n lang gerekte provincie Holland zon der de grote steden wel degelijk levensvatbaar. Hij legt er de na druk op dat de nieuwe provin cie wel intensief samen zal moeten werken met de stads provincies. „Het aardige van dit voorstel is dat men beseft dat de grote steden en de rest van de Randstad elkaar nodig hebben. Dat kan een krachtige en soepe le bestuursvorm opleveren, waarmee zowel burgers als be drijven gediend zijn." De 'gatenkaas' van een pro vincie Holland zonder de grote steden heeft zijn voorkeur bo ven een bestuurlijk model dat hij omschrijft als 'kruimelkaas': het volledig opheffen van de provincies, die worden vervan gen door stadsprovincies en tal rijke kleinere gewesten. „Met al die gewestjes krijg je een onge looflijke bestuursdichtheid, een dikke brij waarin de Nederland se economische motor vast loopt." Bestuurskundige prof. dr. P. Tops van de Katholieke Univer siteit Brabant vindt het streven naar een fusie 'buitengewoon verstandig', mede gezien de vorming van stadsprovincies rond Amsterdam, Rotterdam en mogelijk Den Haag. „Schaalvergroting is zo slecht nog niet". De fusie verdient vol gens Tops 'wellicht navolging' elders in Nederland. hoofddorp De gemeenteraad van Haarlem mermeer heeft gisteravond vrij wel unaniem ingestemd met de definitieve kandidatuur voor de organisatie van de Floriade in 2002. Er zijn nog drie andere kandidaten in de race voor deze internationale tuinbouwten toonstelling. Eerder deze week ontstond er ophef over de kandidaatstelling van Haarlemmermeer, omdat de luchthaven Schiphol een do natie van tien miljoen gulden zou hebben gekoppeld aan de aanleg van een parallelle vijfde i landingsbaan. De ge- Haarlemmermeer is voorstander van een andere va riant. Schiphol heeft echter ontkend deze voorwaarde te hebben ge steld. Wel moet de toekomstige vijfde baan van de luchthaven goed zichtbaar zijn vanaf een veertig meter hoge uitkijkheu- vel, die deel uit moet maken van de Floriade. Schiphol wil deze heuvel betdien en exploite- Een meerderheid van de Haarlemmermeerse gemeente raad had gisteren vertrouwen in de financiële opzet van het eve nement. Alleen een lokale frac tie en een lid van Groen Links stemden tegen. De totale begro ting bedraagt zo'n 200 miljoen gulden. De raad is bereid 8,5 miljoen gulden uit te trekken voor de Floriade. Dat is 3,5 miljoen gul den minder dan B en W hadden voorgesteld. Het verschil moet volgens de gemeenteraad wor den opgebracht door gemeen ten in de regio Amsterdam (ROA). De Nederlandse tuin- bouwraad neemt komend na jaar een definitief besluit over wie de Floriade 2002 mag orga- piekuren verwerken. Die citeit heeft de luchthaven n< om zich mainport oftewel langrijk vliegveld te noen Tegelijkertijd levert de baan dehjk) een aanzienlijke ontl ting van het milieu. Als je die reden zou kiezen voor snelde aanleg is het niet o gisch om het rijk om een bijdi' ge te vragen, zo meent Smits. De kosten van aanleg bed!, gen zo'n 500 tot 600 miljo gulden. Als Schiphol hier alle voor moet opdraaien wordt het volgens Smits uite moeilijk de rentabiliteit handhaven. Een vijfde baan vert op korte termijn geen inkomsten op. Daardoor zc den financiers terughoudeni '4 worden bij het verstrekken leningen aan de luchthaven, wordt Schiphol nog als een de investering gezien en is kredietwaardigheid van luchthaven groot. Makelaar/raadslid Harry Mens: Examens. Terwijl de jeugd ermee worstelt, denken de wat ouderen er met gemengde gevoelens aan terug. De een zakte voor zijn examen, maar slaagde in het leven. Een ander slaagde, maar zat ermee dat anderen zakten. Een derde moest en zou de hoogste cijfers halen om als armeluiskindje maar te kunnen studeren. En wat werden de jongens en de meisjes toen nog angstvallig gescheiden gehouden! In een korte serie komen de kandidaten van toen aan het woord. Vandaag de tweede aflevering. usse paul van der koou Makelaar/raadslid Harry Mens hoort het de pater op zijn mid delbare school nog zeggen: „Je bent niét geslaagd. Maar geluk kig heb je je rijbewijs al." Zon der na te denken, antwoordde de net gezakte HBS-b-kandi- daat van het Lissese Fioretticol- lege: „Ik zal u laten zien wat je met het rijbewijs kan doen." Vijf jaar later, in de zomer van '69, was het zover. Gezeten in een snelle bolide reed de 23-ja- rige Harry pater Van Tienen klem in diens 'krappe karretje' onder het viaduct bij het Leidse station. „Ik kom u even infor meren hoever je met een rijexa men kunt komen", zei de man, die toen al 150.000 gulden per jaar verdiende als 'topvertegen- woordiger' bij de Hobaho. Het was, zeker in die tijd, een gigan tisch salaris: „De directeur moest het met driemaal minder doen." Maar Mens verkocht dan ook de meeste bloembol len. Zonder diploma. Ook makelaar werd hij zon der problemen: „Ik haalde in 1973 in zes weken mijn diplo ma, terwijl men er gemiddeld twee jaar over doet. Ik had me gewoon met mijn boeken opge sloten in de slaapkamer van mijn moeder." Zijn conclusie: als hij iets wil bereiken, lukt het hem ook. Zijn eindexamen hoefde hij niet zo nodig te halen: „De winter er voor stierf mijn vader. De socia le controle viel in één klap weg. Ik keek geen boek meer in. Spij belen deed ik niet, maar op school zat ik er maar een beetje bij." Moeder zei er wel eens wat van. Maar Harry, de oudste van zeven kinderen, was toen al ei genwijs. Spijt heeft hij nooit gehad van het zakken en van school gaan: „Ik geloof niet dat ik anders ge lukkiger was geweest. Vooral die academici van tegenwoordig lij ken behoorlijk gefrustreerd: „Hun zijn carrières voorgespie geld die ze nooit kunnen verwe zenlijken." Of neem Bolkestein, de leider van 'zijn' WD. Als Mens hem ziet, denkt hij: „Die heeft te veel gestudeerd." Aan zijn school bewaart Mens prachtige herinneringen. In zijn tijd zat het Fioretti-college nog in een houten noodschool, te gen het weiland van boer Schra- ma aan. Nu is daar de Van Ma- tenesselaan, toen gaven vrijen de schapen leerlingen de beste les in seksuele voorlichting. En als zo'n schaap een beetje moeilijk beviel, wipten de zoons van de boer zo uit het raam van het klaslokaal. Ook biologieleraar Bet nam nog wel eens de benen: hij was tevens huisarts en bevallingen gingen voor. De leerlingen kre gen dan de conciërge, die prin cipieel vóór spieken was en ver der van toeten noch blazen wist. Daartegenover stond de strenge Van Tienen. Als mode- rator moest hij de leerlingen geestelijk begeleiden, maar de jonge Harry voerde constant oorlog met de Fransiscaan in de bruine pij: „We mochten elkaar niet en lieten dat goed merken." Het Lissese establishment vertrouwde het schooltje niet zo: „Het was een dependance van het Leidse Bonaventura- college, maar had geen geves tigde naam. Rijkeluiskinderen werden dus op de fiets naar het Bona gestuurd." Harry niet. Dat was een gewone jongen. Harry Mens: „Ik geloof niet dat ik anders gelukkiger v ken behoorlijk gefrustreerd." Wiskunde MAVO, geschiedenis MAVO, biologie HAVO en VWO Van de examens gisteren waren wiskunde MAVO/VBO aan beurt, geschiedenis MAVO/VBO en biologie voor HAVO VWO. Het betreft alleen de resultaten van de meerkeuze vrager Achter de 'open' vragen ontbreekt het antwoord. De door on benaderde leraren kwamen (onder voorbehoud) tot de volgend 11 uitslagen. WISKUNDE MAVO/VBO - C- I C; 2 F; 3 D; 4 C; 5 D; 6 C; 7 E; 8 B; 9 C; 10 A; II A; 12 B; 13 B; 14 D; 15 C; 16 D; 17 C; 18 B; 19D;20A; 21 B; 22 A. WISKUNDE MAVO/VBO - D- I C; 2 A; 3 B; 4 E; 5 E; 6 C; 7 E; 8 C; 9 B; 10C; II A; 12 C; 13 B; 14 A; 15 E; 16 D; 17 B; 18 B; 19 D; 20 E; 21 B; 22 E. BIOLOGIE HAVO I D;2D;3B;4A;5C; 6 A; 7 D; 8 C; 9 C; 10C; II A; 12 A; 13 B; 14 A; 15 B; 16 C; 17 A; 18 A; 19 C; 20 B; 21 A; 22 C; 23 C; 24 C; 25 C; 26 A; 27 B; 28 C; 29 A; 30 C; 31 C; 32 A; 33 C; 34 C; 35 B; 36 C; 37 B; 38 B; 39 B; 40 A; 41 A; 42 C; 43 A; 44 B; 45 C; 46 A; 47 C; 48 C; 49 C; 50 B. BIOLOGIE VWO I -; 2-F; 3-; 4-; 5-; 6 A; 7 -; 8 -; 9 -; 10-; II -; 12 B; 13-; 14-; 15 D; 16-; 17-; 18-; 19 A; 20 C; 21 B; 22 A; 23 C; 24 -; 25 -; 26 -; 27 -; 28 A; 29 A; 30 C; 31 C; 32 C; 33 B; 34 A; 35 B; 36-; 37 -; 38 C; 39 B; 40 A; 41 B; 42 -; 43 E; 44-; 45 -; 46-; 47-, GESCHIEDENIS MAVOTVB( - C-niveau 1 -; 2 -; 3 A; 4 B; 5 -; 6 -; 7 C; 8 A; 9 -; 10 E; 11 -; 12-; 13 C; 14 -; 15-; 16 C; 17 C; 18 B; 19 B; 20-; 21 -; 22 D; 23 C; 24-;25A; 26 B; 27 C; 28 -; 29 -; 30 -; 31 B; 32 -; 33 D; 34 -; 35 -; 36 B; 37 A; 38 B; 39 B; 40-; 41 -; 42 B; 43 -; 44 -; 45 -. GESCHIEDENIS MAVO/VBI - D-niveau I -; 2 A; 3 -; 4 -; 5 E; 6 -; 7 A; 8 C; 9 B; 10-; II E; 12-; 13 C; 14-; 15-; 16 C; 17 B; 18 C; 19-; 20-; 21 D; 22 B; 23 C; 24 -; 25 -; 26 A; 27 A; 28-; 29 C; 30-; 31 B; 32 B; 33-; 34 A; 35-; 36 C; 37 C; 38-; 39-; 40-; 41 -; 42 A.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20