Jacobswoude schrikt ran heftige reacties Jacobswoude kiest voor direct contact Ik moet voorlopig nog veel lezen 'Je moet gewoon praten met de Rijn Veenstreek De halsslagader van Schiphol Woubrugge krijgt wellicht rotonde Voortbestaan buurtbus voorlopig verzekerd Ule belasting n één keer Woubrugge houdt open dag waterrecreatie Leerlingen Kleine Wereld moeten naar andere school JIJDAG 20 MEI 1994 ntsluiting bedrijfsterrein wordt onderzocht chef henny van egmond, 071 -356414. plv.-chef hans koenekoop, 071 -356413 gemeente Jacobswoude laat onderzoeken hoe het be- ijfsterrein, dat aan de Oosterweg in Leimuiden wordt vngelegd, kan worden ontsloten. De gemeenteraad is schrokken van de heftige reacties van omwonenden, protesteren tegen zwaar verkeer over de Oosterweg de Burgemeester Bakhuizenlaan. j kuipen liesbeth buitink id is te weinig aandacht voor im jrnatieve ontsluitingsmoge- zheden. Daar moeten we heel ie ieus naar kijken, want ik es dat op de Oosterweg an- inderdaad overlast ont- co at", zei P. van Hoesel (D66) d teravond in de gemeente- )rinkebroers kraken boten e euwe wetering Dieyen met een grote liefde voor drank heb- raad. „Zeker als er op het ter rein ook nog een parkeerplaats voor vrachtwagens komt. Dan maar wat extra kosten om die overlast in elk geval te voorko men." Ook de WD pleitte ervoor naar de omwonenden te luiste ren. „Het college heeft de bewo ners tegen zich in het harnas gejaagd. De oplossing zit er toch in het verkeer onder het viaduct door via de tuinderij te laten rij den", stelde fractievoorzitter J. van Dam voor. Wethouder A. Kea (CDA/ruimtelijke ordening) voelde er echter weinig voor om het zware verkeer via de dorps kern te laten rijden. „Omleiding via de bebouwde kom scoort niet hoog. We streven er wel naar een technisch goede op lossing te vinden die financieel past in de exploitatie." De suggestie van de buurt om het verkeer via de oude bus baan onder het viaduct naar het bedrijventerrein te laten rijden, viel bij verschillende fracties in goede aarde. „Sluit de Ooster weg af en voer het verkeer via de busbaan. Ik vind dat een goede oplossing", aldus Van Dam. Alleen het CDA bleef na drukkelijk naar de Oosterweg kijken. „Alternatieven, in alle eerlijkheid en redelijkheid, zijn er niet", stelde C. Vink. Kea rekende voor dat naar verwachting slechts vijftien pro cent van het verkeer naar het terrein uit vrachtwagens be staat. Verder komen volgens hem alleen personenauto's naar de bedrijven. ia gn gisternacht ingebroken in ten minste vier boten op de ring de aart langs de Regenboogweg in Nieuwe Wetering. De daders p, raken kajuiten open, leegden alle flessen drank die er op de e, chtjes te vinden waren en maakten een enorme rotzooi. De uit bestond uit een radio, een televisie, een rubberboot, een ,ei rtker en wat kleine gereedschappen. De politie vermoedt dat de leven ook andere boten in de ringvaart hebben bezocht, maar c aarvan waren de eigenaren niet zo snel te achterhalen. De V( genten hebben op die schepen briefjes achtergelaten, met het erzoek ook aangifte te komen doen. Vinkeldiefstallen gelijk afgerekend lphen aan den run Een 36-jarige vrouw uit Langeraar had gis- tnnorgen in winkelcentrum De Aarhof in Alphen de twijfelach- ge eer de eerste te zijn, die door de politie een transactiën aan- eboden kreeg wegens winkeldiefstal. De vrouw had bij de He- ïa voor 110 gulden gestolen en werd betrapt. Sinds 1 april kan e politie met winkeldieven direct afrekenen. De vrouw moest ierhonderd gulden betalen. Een half uur later was het weer raak de Albert Heijn in de Aarhof. Daar werd een 52-jarige vrouw 'a letrapt die een tas met voor 53 gulden boodschappen wilde leenemen zonder te betalen. Zij kreeg een transactie van 200 j "lulden aangeboden. jacobswoude yvonne van tol Inwoners uit Jacobswoude die telefonisch contact zoeken met het gemeentehuis worden bin nenkort niet meer door een te lefoniste doorverbonden, maar kunnen direct de gewenste ambtenaar bellen. De telefoon centrale wordt omgebouwd tot een doorkiescentrale, zo besloot de gemeenteraad gisteravond. /Uleen de WD stemde tegen dit besluit, omdat een doorkies centrale te ingewikkeld zou worden voor de burgers. „Het is gemakkelijker als zij eerst een telefoniste aan de lijn krijgen, die hen met de juiste persoon doorverbindt", aldus fractie voorzitter J. van Dam. Gemeen tebelang was het niet met hem eens; direct contact met de ge zochte ambtenaar, zonder tus senkomst van een telefoniste, is volgens de partij juist eenvoudi ger. Ook burgemeester W. van Beek zag geen problemen voor de burgers in het doorkiessys teem. „Op de brieven komen de doorkiesnummers te staan." Van Beek zag er ook geen heil in om anderhalf jaar te wachten met het invoeren van het door kiessysteem, zoals Van Dam voorstelde. De WD'er wil wach ten tot het nieuwe gemeente huis klaar is, ook met het oog op de snelle technische veran deringen in de telefoontech niek. Volgens Van Beek kan de telefooncentrale echter gewoon meeverhuizen naar het nieuwe raadhuis. hazerswoude Nadat nog maar een paar maanden geleden ten oosten van Hazerswoude een enorme waterleiding werd aangelegd, wordt er nu al weer ruim een maand druk gegraven aan de westkant van het dorp. In rap tempo verdwijnt de kerosineleiding naar Schiphol onder de grond. Eind augustus moet het Rijnwoudse deel van de leiding er liggen. Over ongeveer een jaar wordt de leiding operationeel, waarmee de kerosine- transporten over water (ondermeer dwars door Alphen en Woubrugge) definitief tot het verleden behoren. De leiding wordt voor het grootste deel gewoon ingegraven. Maar op plaatsen waar wegen en vaarten moeten worden gekruist, komt de boorploeg in actie. Op dit moment zijn de hoorders aan het werk bij de Vierheemskinderenweg in Hazerswoude. Over twee weken wordt op die manier de Oude Rijn overgestoken. De kerosineleiding met een doorsnede van 33 centimeter wordt de halsslagader van Schiphol. De leiding, die loopt van Zevenhuizen naar Schiphol, kost tussen de 30 en 35 miljoen gulden. Dit wordt gefinancierd door het ministerie van defensie. Defensie heeft belang bij de leiding omdat de aanvoer van kerosine over water in oorlogstijd bijzonder kwetsbaar is. De ondergrondse leiding is in zo'n situatie veel moeilijker te ra ken. foto ben de bruyn woubrugge ierhard Hazebroek nieuwe voorzitter Omka in Alphen •hen aan den run van kuilenburg •it had Gerhard Hazebroek [geroepen nooit een bestuurs- te ambiëren. Twee landen nadat hij voor het itst de deur van zijn delicates- ïwinkel aan de Van Manders- straat achter zich had dicht trokken is het al zover. De 44- Alphenaar is voorzitter worden van de Onderrie- ïrsvereniging Midden- en ïinbedrijf Alphen aan den in (Omka). Hazebroek beseft dat die uit- ■p van destijds enige uitleg aagt. ,,In de jaren dat ik die nkel had ontbrak me eenvou- de tijd en ook de zin om wat ders te doen. De delicates- nwinkel was uitgegroeid tot grootste van Nederland. Niet een wat grootte betreft, maar k aangaande het assortiment, in heb je heel wat anders aan je hoofd. Ik heb me altijd voor gehouden dat ik op een bepaald moment zou stoppen met de zaak en wat anders wilde gaan doen. Dat moment was kortge leden gekomen. Dan ontstaat er een heel andere situatie. Veel vrije tijd, al probeert iedereen nu al die tijd in te pikken. Van daar dat ik aarzelend heb ge zegd er over te willen denken toen het verzoek kwam of ik voorzitter van de Omka wilde worden. Maar als je zegt er over na te denken ben je eigenlijk al verkocht." Daarnaast speelde bij Hazebroek ook nog het ge geven dat de ondernemersvere niging al twee jaar zonder voor zitter zat. „Dat dreigde een knelpunt te worden ip de be sprekingen over het vormen van een federatie samen met de Verenigingen van Ondernemin gen in Alphen aan den Rijn. Zorgen jullie eerst maar eens voor een voorzitter voordat we verder gaan met het overleg werd de Omka voorgehouden. Ik hecht dermate aan het be lang van het samengaan van de VOA en de Omka dat ook dat een belangrijke rol heeft ge speeld bij mijn beslissing om ja te zeggen", licht de Alphenaar toe. Hazebroek beseft dat hij een belangrijke taak op zich heeft genomen. „Ik heb weinig of geen bestuurlijke ervaring. Moet veel lezen over alles wat van belang is. Ook de stukken uit het verleden, over alle zaken die hebben gespeeld, en dat was nog al wat. Natuurlijk heb je van alles weL wat opgepikt in de loop der jaren, maar het moet van A tot Z in de hoofd zitteur" Hazebroek ziet het als zijn taak om samen met zijn collega Jansen van de VOA de beide organisaties om te vor men tot een federatie. „Dat is eigenlijk mijn opzet. Als di^ fe deratie er is moeten we daarna snel fuseren tot één club. Theo retisch moet dat in twee jaar mogelijk zijn. Niet van de ene op de andere dag, maar staps gewijs. Daarna is het wat mij betreft afgelopen en is het aan de leden van de nieuwe organi satie om een voorzitter te kie zen." Volgens de Alphenaar is het samengaan van de Omka en VOA van groot belang. „Er is weinig verschil meer wat betreft het leiden van een bedrijf. Ook de middenstander is tegen woordig een manager. Samen sta je ook sterker in het overleg met de overheid. Tot voor kort was het nog zo dat de Omka en de VOA apart overleg met de wethouder voerden over allerlei zaken. Dat scheelt de wethou der ook weer een half uur van zijn kostbare tijd." In Woubrugge wordt misschien een mini-rotonde aangelegd bij de Bateweg, de A. de Graaflaan en de provinciale weg. De rotonde moet het voor au tomobilisten gemakkelijker maken om vanuit het dorp de provinciale weg op te rijden. Verkeers lichten zouden ook kunnen helpen, maar die zijn beduidend duurder. De gemeente Jacobswoude overlegt mét de provincie over de aanleg van de rotonde. Struikel blok daarbij is nog de kostenverdeling. De aanleg van een rotonde kost 700.000 tot een miljoen gul den. Omdat de provincie het kruispunt niet als een 'black spot' ziet, waar levensgevaarlijke ongeluk ken gebeuren, wil ze niet alle kosten voor haar re kening nemen. Door er een anderhalfuursdienst van te maken, is de buurtbus Alkemade gered van de ondergang. Dat zegt buurtbuscoördina tor W. Goedhart een jaar nadat de bus tussen Alkemade en de Bollenstreek is gaan rijden. „Het aantal passagiers vertoont een stijgende lijn", zegt hij tevreden. Met ingang van 14 maart jongstleden werd de twee-uurs- dienst verkort tot anderhalf uur. Dat kon omdat de bus voortaan niet meer via Sassenheim zou rijden. „Voor die tijd haalden we het minimum aantal passagiers van 96 niet meer. Verschillende keren vervoerden we maar 80 mensen. Op een gegeven moment zou er dan toch wel een punt achter worden gezet." Het aantal passagiers van de afgelopen maand varieert van 93 („Dat was vorige week, toen we in verband met Hemelvaartsdag een dag minder reden.") tot 137. Bejaarden huren goedkoop De twintig bejaardenwoningen die op het terrein van speeltuin de Peppel in Leimuiden worden gebouwd, worden goedkope huurappartementen. Naar ver wachting zal de huur niet boven de 650 gulden uitkomen. „Als de huur hoger zou liggen, kun nen we die appartementen moeilijk verhuren. Maar de prijs hangt natuurlijk wel af van de extra faciliteiten die we bou wen", meldde wethouder A. Kea (CDA/volkshuisvesting) gister avond aan de gemeenteraad. Commotie over aanschaffen maaimachine jacobswoude yvonne van tol „Ik begrijp niet waarom er zo'n duur speeltje aangeschaft moet worden om aan één persoon werk te verschaffen!" WD'er H. Dambrink reageerde gister avond in de gemeenteraad ont stemd over het plan om een maaimachine te kopen. De maaimachine kan bediend wor den door de twee ambtenaren die vroeger het vuilnis ophalen. Omdat de vuil-ophaal is gepri vatiseerd, zijn de twee 'over'. WD-fractievoorzitter J. van Dam vond dat het maaiwerk beter uitbesteed kon worden. Hij begreep niet hoe het moge lijk was dat eerder was bere kend dat dat goedkoper zou zijn, maar nu ineens evenveel zou kosten als wanneer het maaiwerk in eigen beheer zou worden gedaan. „Uitbesteden is op zich wel goedkoper", erkende burge meester W. van Beek. „Maar je moet die twee personen ook hun loon betalen, dus kun je hen inzetten voor het maai werk." De protesten van de libe ralen waren vergeefs. Vergeefs pleidooi oor ombudsman Jacobswoude WD in Jacobswoude heeft iteravond vergeefs een ïidooi gehouden voor de af- laffing van de commissie be vaar en beroep en de aanstel- )g van een ombudsman. Vol- fractievoorzitter I. van am kost de commissie veel ;ld aan ambtelijke uren. Bur- imeester W. van Beek ver- ierp de mogelijkheid van een nbudsman echter. „De wet :hrijft een externe beroeps- Jmmissie voor, dus we kunnen iet toe met alleen een om- udsman. Bovendien is die vele talen duurder." woubrugge Woubrugge staat op 28 mei in het teken van de watersport. Op het programma van de open dag van de waterrecrea tie staat een gondelvaart, een rondvlucht per helicopter, een beachvolleybaltoernooi en een wedstrijd touwtrekken over de Heimanswetering. Speciale attractie dit jaar is ook de Drakebootrace. „In het opzwepende ritme van een groteChinese trom strijden teams in de lange kano's met een drakekop fanatiek pedde lend om de snelste tijd", meldt het programma. Rond de her vormde kerk is een markt, waar onder meer Henk de Vel de zijn boeken signeert. De Velde trachtte vorig jaar met een catamaran de wereld rond te zeilen. Een kinderkennis, een wachtschip, een palingrokerij en een bottersmodellenshow zijn eveneens te bezoeken. Een klederdrachten-, netten en klompenmakerij vertegen woordigen het verleden in Woubrugge. Straatmuziek, waterfietsen, live-muziek en een schippersfeest zorgen er verder voor dat het dorp vanaf 10.00 uur 's ochtends tot 's avonds laat in feeststemming Geirie van der Lecq wil band tussen burgers en bestuur herstellen ïwoners van Jacobswoude zien innenkort waarschijnlijk in én oogopslag hoeveel belasting e jaarlijks aan de gemeente loeten betalen. Zij wil de som an bijvoorbeeld de onroerend- lakbelasting, afvalstoffenhef- ngen en hondenbelasting op én biljet versturen. „Ik besef at dat een fors bedrag kan jn", erkende burgemeester W. m Beek gisteravond in de ladsvergadering. „Maar we Deren dat systeem pas in als 'e tegelijkertijd een regeling unnen treffen voor gespreide petal ing." Een groep leerlingen van de ka tholieke basisschool De Kleine Wereld in Leimuiden krijgt vol gend jaar les in de protestantse school De Schakel. De Kleine Wereld komt ruimte tekort in de school aan de Larikslaan en had daarom bij de gemeente een verzoek ingediend om te mogen uitbreiden. De Schakel heeft aan de Griede echter drie loka len leeg staan. Omdat de twee scholen dicht bij elkaar liggen, moeten eerst de lege lokalen worden gebruikt. De twee schoolbesturen moeten nu met elkaar om tafel gaan zitten om te bepalen hoe het ruimtege brek van De Kleine Wereld kan worden opgelost. Onduidelijk is welke groep naar De Schakel gaat. hazerswoude-dorp ruud sep Alles wordt beter in Rijnwoude nu zij weer wethouder is. Ver enigingen hoeven niet meer bang te zijn voor hun subsidie en hun zelfstandigheid, het af braakbeleid van de eerste jaren na de herindeling is ten einde. Veel Rijnwoudenaren hebben hooggespannen verwachtingen bij het aantreden van Gerrie van der Lecq als PvdA-wethouder van welzijn, sociale zaken en onderwijs. „Maar ik kan niet zeggen dat alles anders wordt. Zo werkt het niet. Het geld dat de afgelopen jaren op het wel zijn is bezuinigd, komt niet meer terug. Het kan alleen maar minder worden." Het wordt geen periode waar in de gemeente allerlei leuke dingen kan gaan doen. Dat'be seft Van der Lecq zich maar al te goed. „Maar dat mag toch geen reden zijn om niet mee te doen. We moeten bezuinigen, maar dat begrijpen de mensen wel. Iedereen heeft weieens een periode waarin hij een stapje te rug moet. Als de gemeente moet bezuinigep, dan moet dat toch uit te leggen zijn?" Het geloof in de redelijkheid van de mensen. Het is een rots vaste overtuiging van de soci- aal-democrate. Door in alle openheid met de mensen te praten, hoopt zij het geknakte vertrouwen in het gemeentebe stuur te herstellen. „We moeten proberen weer een soort een heid te maken van gemeente, verenigingen en burgers. Dat Welzijnswethouder Gerrie van der Lecq wil de komende jaren het ge knakte vertrouwen in het gemeentebestuur terug winnen. „We moeten proberen weereen soort eenheid te maken van gemeente, verenigingen en burgers." foto ben de bruyn moet kunnen. Maar dat vereist begrip, ook voor eikaars proble men. Ik heb niet de indruk dat de mensen geen begrip hebben voor onze positie. Ik denk dat ze heel wat kunnen accepteren. Maar dan moet je natuurlijk wel bereid zijn om samen met hen naar oplossingen te zoeken voor hun problemen." Vervreemden In de afgelopen drieënhalf jaar is er in Rijnwoude nogal wat ge beurd, wat het vertrouwen in het gemeentebestuur geen goed deed. Het begon natuurlijk alle maal met de herindeling; de on- vrijwillige samenvoeging van Koudekerk, Hazerswoude en Benthuizen tot één gemeente. Na die samenvoeging moesten de subsidieregelingen van de drie oude gemeenten worden vervangen door één nieuwe re geling. Die nieuwe regeling maakte dat het verenigingsle ven op zijn achterste benen ging staan. Want hoewel de uit komst van de nieuwe regels lang onduidelijk bleef, zag ie dereen al snel dat de gemeente in ruil voor subsidie een grotere zeggenschap in de clubs eiste. De belastingen gingen om hoog, de subsidies omlaag en de zwembaden dicht. En onder hand moest als direct gevolg van de herindeling het gemeen tehuis voor meer dan tien mil joen gulden worden uitgebreid. Alles bij elkaar opgeteld was ruim voldoende om een groot deel van de bevolking van haar bestuurders te doen vervreem den. Dat het ook zo ver is geko men, heeft volgens Van der Lecq voor een belangrijk deel te maken met de onhandige ma nier waarop burgemeester en wethouders de slechte bood schappen naar buiten brachten. „Ook zonder herindeling had de afvalstoffenheffing omhoog ge moeten en waren we in de knoop gekomen met de zwem baden. Maar alle veranderingen werden door de mensen gezien als gevolg van de herindeling. Ik denk dat daar te weinig reke ning mee gehoudeq is. De pre sentatie van het beleid en de communicatie met de burgers lieten veel te wensen over." Visie Op hoe de communicatie met de burger dan wel moet verlo pen, heeft de sociaal-democrate een heerlijk ongecompliceerde visie. „Het heeft geen zin om daar allerlei filosofieën over op te zetten. Je moet gewoon ge sprekken voeren met mensen." Het mag duidelijk zijn dat de wethouder altijd klaar staat om over het beleid te discussiëren. Zelfs toen zij nog in de opposi tie zat, was zij - in tegenstelling burgemeester en wethouders - bereid om het zwembadenbe- leid te verdedigen in de show van Paul de Leeuw. Haar optre den maakte haar ongetwijfeld tot de populairste en op de bur gemeester na ook de bekendste bestuurder van de gemeente. De bevolking mag dan hoge verwachtingen hebben van de nieuwe wethouder, zij verwacht ook nogal wat van de bevolking. Het gemeentebestuur gaat de komende tijd weer discussiëren over haar 'kerntaken' en Van der Lecq verwacht dat de men sen daar serieus aan deel gaan nemen. „We willen de mensen er dit keer veel meer bij betrek ken. Ik hoop dat ze dan ook zelf keuzes aan zullen geven. Want we kunnen niet de welzijns voorzieningen op peil houden, het onderhoud van wegen en plantsoenen verbeteren en on derhand de belastingen niet verhogen. Het is dan wel te ho pen dat niet bijvoorbeeld de voetballers zullen zeggen: we vinden alles best, zo lang de voetbal maar niet in hoeft te le veren. Het zou zo mooi zijn als de mensen niet alleen hun ei gen winkeltje verdedigen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19