Kerktoren brokkelt af Vandalen verleggen dankzij hoog schoolhek werkterrein poogt zoon Eerst de pastoor waarschuwen, dan pas de Leiden Regio Aannemer kan beginnen met bouw 'Beukenrode' Samenwerking scholen is gunstig voor MEAO- leerlingen Boerhaave -IJDAG 20 MEI 1994 legentigjarige machteloos bij inbraak 'Laurentius Voorschoten afgezet wegens gevaar voor voorbijgangers r.sTGEESTEen 90-jarige inwoonster van Oegstgeest is onder ar ogen bestolen van een antieke wandklok. De vrouw hoord^ ;elopen nacht om drie uur geluiden in haar woning, ging naar neden en zag enkele personen rondlopen. Zij probeerde de ye armen weg te jagen maar de inbrekers stoorden zich nauwe- ks aan de vrouw. Onder haar ogen pakten zij de klok van de uur, maakten de telefoon onklaar en verlieten de woning. Ze zïren binnengekomen door de achterdeur te forceren. De waar van de klok is onbekend. n ïsluiper maakt 1000 gulden buit 3{oerdorp» Een insluiper heeft gistermiddag rond half vier in 'I n bedrijf aan de Weversbaan in Leiderdorp een portemonnee g ct duizend gulden gestolen. Getuigen in het bedrijf zagen een .j, an met donker haar tot op de schouders de deur uitglippen. ;i >man is ongezien de trap opgeslopen en vond boven in een ie mer een koffer waar de portemonnee in zat. chef henny van egmond, 071 -356414, plv.-chef hans koenekoop, 071 -356429 Zestig procent appartementen verkocht iekeurd voor verbranden afval 'n n gstgeest Een 63-jarige Oegstgeestenaar is vanmorgen rond Jf zes op de bon gegaan omdat hij een stapel hout van zes bij ie meter langs de Rijnsburgerweg in brand had gestoken. De and veroorzaakte zoveel rook dat de politie in eerste instantie cht dat er een gebouw in vuur en vlam stond. De vlammen legen ongeveer vier meter hoog in de lucht. De man reageerde verbaasd op het proces-verbaal. Hij wist niet dat het ver was om hout te verbranden. rsl den v larotzaal Duivenvoorde weer open ORSCHOTENDe Marotzaal van het Voorschotense kasteel ïivenvoorde is gisteren heropend. Deze zadl, die in 1717 is op trokken in eenzelfde interieurstijl als het hof van de Franse nnekoning Lodewijk de veertiende, is in oude glorie hersteld, de rijk betimmerde ruimte hangen levensgrote portretten van bewoners van het kasteel, beginnend met 'watergeus' Arent zevende en eindigend met het echtpaar Wassenaar-Bentinck. inkzij een gift van het VSB-fonds kon de restauratie worden tostigd. Directeur mevrouw C.D. van der Valk vaji dit fonds :ft de Marotzaal, genoemd naar ontwerper Daniël Marot, ge lend. m erwarmingsbedrijven houden oorschoten voor het lapje SCHOTEN FRANK BUURMAN ;emeente Voorschoten heeft kennelijk in de boot laten rui#ien door twee Limburgse drul|varmingsbedrijven. Die con- pafcie trok het raadslid M. Breu- (se (PvdA) gisteren tijdens vergadering van de ge- lènteraad. De raad besprak offerte die is uitgebracht r de verbetering van de ver- ling van het gemeentehuis, je zaak is ontdekt door S. laar (Groen Links). Nor gesproken vraagje offertes bij verschillende bedrijven Vje een werk wil laten uitvoe- i, om. .dan meestal de goe-, ipste te nemen. De gemeen- leeft dat ook gedaan. Alleen ii denaar (21) irdacht van ^rkrachting valt op dat de offertes die bij twee bedrijven zijn aangevraagd wel erg op elkaar lijken." Harlaar zag dat de twee Lim burgse verwarmingsbedrijven ieder precies uitkomen op een bedrag van 10.400 gulden. De brieven vaYi de twee bedrijven komen vrijwel overeen en zelfs het logo verschilt nauwelijks. Wethouder J. van de Poel moest Harlaar gelijk geven. „Die be drijven hebben kennelijk iets met elkaar te maken. Deze zaak moet worden uitgezocht", stel de hij, waarna het raadsvoorstel werd teruggenomen. Breunesse suggereerde om met de twee bedrijven geen zaken meer te doen, en bij een derde bedrijf een offerte aan te vragen. De voorzijde van de Lau rentiuskerk aan de Leidse- weg in Voorschoten is gis teren door de gemeente met hekken afgezet. Van de toren brokkelen stukken steen en metaal af. Meta len constructies die de ste nen bij elkaar moeten hou den zijn doorgeroest. „Een stuk steen met metaal is onlangs naar beneden ge komen. Iemand die daar door werd getroffen zou het niet overleven", aldus wethouder J. van de Poel gisteren. VOORSCHOTEN FRANK BUURMAN In de gemeenteraad werd gis teravond geschokt gereageerd op de afzetting van de 126 jaar oude RK kerk. „Voor zover ik weet is dat nog nooit gebeurd in Voorschoten", aldus het CDA- raadslid A. Draijer. „Kunnen de kerkgangers op Pinksteren nog wel veilig de kerk betreden", zo vroeg hij zich af. Volgens burgemeester P. Cannegieter is dat geen pro bleem. „De kerkgangers kunnen door een zij-ingang naar bin nen, en anders is er wel een soort afscherming te beden ken." In overleg met het kerk bestuur wordt het probleem op korte termijn aangepakt. Nu is nog sprake van een noodafzet- ting, na Pinksteren wordt een definitieve afzetting aange bracht. De Laurentiuskerk is drin gend aan restauratie toe. Het is echter erg moeilijk om de vier •miljoen gulden bij elkaar te brengen die daarvoor nodig is. De gemeente Voorschoten heeft veel monumenten en maar wei nig geld. Ook het Rijk is tot op heden nog niet bereid om extra geld ter beschikking te stellen. Volgens burgemeester Canne gieter ligt het voor de hand om nu eerst de bouwvallige toren aan te pakken. „In eerste in stantie wat noodreparaties, het vastzetten van stenen, het ge vaar van afstorting bezweren." De gemeente is bereid om voor het torenherstel geld vrij te ma ken dat ter beschikking is geko men na verkoop van de kabelte- VOOftSCHOTEN JUDY NIHOF De bouw van 72 appartementen op het terrein van het voormali ge kindertehuis Nieuw Voor dorp aan de Badhuisstraat in Voorschoten gaat definitief door. De eerste paal gaat op 10 juni de grond in. Inmiddels heeft makelaar Nieboer Gema- ko in Den Haag zestig procent van de woningen verkocht, en dat is meer dan was vereist om met de bouw te kunnen begin nen. De 72 twee- en driekamer appartementen zijn verdeeld over vier woonblokken. De naam van het project is 'Beu kenrode', wat verwijst naar de monumentale beuk bij de vijver op het terrein. De verkoop kende een wat trage start. Volgens woordvoer der Timmermans van het ma kelaarskantoor vraagt de ver koop van appartementen die al leen op papier staan altijd de nodige tijd. „Het zijn geen broodjes van de bakker." Ook speelde mee dat de woningen in eerste instantie alleen aan Voorschotenaren en Leidenaars mochten worden verkocht. Dat was met de gemeente afgespro ken. In maart verviel die voor waarde en nam de belangstel ling geleidelijk toe. Timmer mans verwacht dat over enige tijd alle 72 appartementen zijn verkocht. „De verkoop gaat heel goed." De eerste bewoners kun nen tussen juni en december volgend jaar hun woning be trekken. MEAO-leerlingen die aan het Leidse Boerhaave-college hun diploma met allemaal voldoen des halen kunnen met ingang van volgend schooljaar op de avond-HEAO aan de Haagse Hogeschool delen van het eer ste en het tweede leerjaar over slaan..Zo kunnen zij hun diplo ma voor het hoger economisch en administratief onderwijs in drie in plaats van vier jaar ha len. Dat staat in een convenant dat de beide scholen voor vol wassenenonderwijs hebben ge tekend. „Dit stimuleert de studenten enorm", denkt studierichting leider C. van den Hoek van de Haagse Hogeschool. „Voldoen des leveren vrijstelling op. Dan weten ze dat je na de MEAO ook nog iets hoogs kan worden in het bedrijfsleven, dat er meer in het verschiet ligt." „De druk van het ministerie van onderwijs om samenwer king aan te gaan wordt steeds groter", zegt conrector P. Goed- bloed van Boerhaave. „Die druk is ook wel terecht", vindt hij. „Het op elkaar stapelen van stu dies en onnodig dubbel werk doen betekent tijdverlies voor de student en geldverlies voor het ministerie." Beeldentuin en terras bij bibliotheek VOORSCHOTEN De toren van de Voorschotense Laurentiuskerk moest gisteren worden afgezet, ter bescherming van de voor bijgangers. foto loek zuijderduin levisie, maar ook het kerkbe- meenteraad gebracht. gebleven. Wethouder Van de stuur zal een bijdrage moeten Als gevolg van de afzetting Poel deed de toezegging dat er leveren. Waarschijnlijk wordt in van de kerk is er maar een zeer iets wordt gedaan aan de even- september een voorstel over de beperkt trottoir voor de voet- tuele verkeersonveiligheid die reparatie van de toren in de ge- gangers aan de Leidseweg over- dat tot gevolg heeft. Het terras annex beeldentuin bij de openbare bibliotheek aan de Wijngaardenlaan in Voorschoten wordt 1 juli officieel geopend. In juli, augustus en september zullen leden van de Voorschotense kunstkring er hun beelden exposeren. Inmiddels is de aanleg van de tuin is in volle gang, de sokkels (een cadeautje van de gemeente) zijn besteld. Het terras is in de eerste plaats bedoeld voor de leden van de bibliotheek, die bij mooi weer buiten willen lezen of stude ren. Het geld voor de aanleg is voor een groot deel afkomstig van het VSB-fonds. Elckerlyc Leiderdorp haalt opgelucht adem WarmOIlder dood te steken 21-jarige Leidenaar is gis- niddag voorgeleid aan de of- t van justitie, verdacht van crachting van een 22-jarige uw uit Oegstgeest. De man, een relatie had met de ïw, zou haar begin april in r woning hebben verkracht, ontkent alles. De politie d de Leidenaar afgelopen indag aan en heeft hem de- ve'ek verhoord. LEIDERDORP JUDY NIHOF Vandalen zoeken hun hsil el ders, sinds er een twee meter hopg hek staat rondom de Elc- kerlycschool in Leiderdorp. Van vernielingen heeft de school geen centje last meer. Maar vol gens directeur C. Zimet is het probleem zich geleidelijk aan het verschuiven naar de school pleinen in de omgeving. Direc teur W. Wolfslag van de nabij gelegen school De Hobbit be aamt dat voorzichtig. „We moe ten het niet erger maken dan het is. Het is niet zo dat de om geving hier wordt afgebroken. We zien hier wel steeds vaker jongeren .op het plein. Ze ge bruiken het als voetbalveld. Af en toe sneuvelt er een ruit." Echt zorgen maakt Wolfslag zich niet. „Het is nog lang niet zo ernstig als het bij de Elcker lyc was." Voordat het hek er stond, was vandalisme bij de Elckerlyc immers aan de orde v«n de dag. Vrijwel dagelijks moest het schoolterrein worden gezuiverd van onder meer blik jes, peuken en zelfs condooms. Een kunstwerk aan de buiten muur werd met vuurwei^c opge blazen. De schade bedroeg veertig mille. Wolfslag denkt dat het zo'n vaart bij De Hobbit niet zal lo pen, omdat de school vrij gun stig ligt. De huizen aan de zij kant kijken uit op de school. De sociale controle in de buurt is bovendien groot. „Veel bewo ners voelen zich betrokken bij de school. Er wordt heel erg goed opgelet. Ik denk niet dat dit de plek is die vandalen zoe ken", aldus Wolfslag. Een leerkracht van de even eens nabijgelegen school De Regenboog, aan de Marjolein- tuin, heeft de indruk dat het vandalisme rond het schoolge bouw de laatste tijd wat is toe genomen. „Ik denk dat het voor een deel te maken heeft met het hek rond Elckerlyc. Maar ook met het mooie weer en dat het 's avonds langer licht is." Het valt haar op dat het schoolplein de laatste tijd vaak bezaaid ligt met troep en stukgeslagen fles jes, „Het afgelopen weekend werd nog een ruit ingeslagen." Zelf denkt de leerkracht niet dat een hek rond de Regenboog de oplossing is. Ook al omdat de problemen niet zo groot zijn. „De school ligt heel schitterend. Er is veel groen, je kijkt uit op een vijver. Een hek past hier niet, vind ik. Scholen horen toch een open uitstraling te hebben." Voor de Elckerlycschool is de hoge omheining om het school plein een zegen. Directeur Zi met is er elke dag opnieuw weer blij mee. „Het hek blijkt heel ef fectief. We zijn van het hele ge doe af." Veel ouders en leer krachten hadden aanvankelijk wel twijfels bij de komst van het hek. Ze waren bang dat Elcker lyc een beetje op een gevange nis zou gaan lijken. Achteraf viel het allemaal mee. „Het was een kwestie van wennen. Het hek geeft een gevoel van veiligheid. Daarover is iedereen het nu wel eens." Dankzij het hek ziet het schoolgebouw ziet er weer mooi uit. Opknappen heeft weer nut. Zo is de graffiti weg en is het ge bouw opgefleurd met een muurschildering. „Voorheen hebben we eigenlijk nooit dur ven investeren in dit soort din gen. Wat je de ene dag aan bracht, werd de volgende dag vernield." Een 54-jarige Warmonder is vannacht aangehouden na een poging zijn 20-jarige zoon in 1 zijn slaap dood te steken. Voor dat hij kon toesteken werd de zoon wakker. Hij kon net weg komen. De aanleiding voor de poging tot moord ligt in de rela tiesfeer. De vader werd aange houden nadat zijn zoon bij de politie aangifte had gedaan. De man is vandaag verhoord. chief Laurentiusparochie Voorschoten bevat interessante en komische zaken VRIJE TIJD mSCHOTEN FRANK BUURMAN lijkt op het eerste gezicht stoffige, saaie reeks kerk- cken, het archief van de RK rentiusparochie in Voor- oten, maar de schijn be- gt. De heren J. Buiting en C. Vliet hebben bij het archi- en in de afgelopen zeven jaar interessante en soms ook lische zaken tussen de stuk- aangetroffen. Het archief "d gisteren aan de gemeente irschoten overgedragen, l'at bijvoorbeeld te denken een stukje kerkgeschiedenis aruit blijkt dat men in de pa- tiie niet zo teyreden was over j van zaken rond het 'orwegongeval bij Kasteel ivenvoorde, lang geleden, trbij werd de pastoor te laat eseind om behoorlijke gees- jke bijstand te kunnen verle- l 'In het vervolg dient eerst pastoor te worden gewaar- juwd, en dan pas de dokter', (staat er als aanbeveling te le- I. (an Vliet heeft ook een reke- ig ontdekt voor het doorsme- i van de auto van de pastoor jijer in 1935. „Dat kostte toen Cent", vertelt hij. (olgens Buiting is.de geschie- pis van het eigendom en de anciën van de Laurentiuspa- ^|hie het meest interessant, vffat je er uit op kunt maken is ■**j het wel en wee van de kerk -7e op en neer ging met het ~pjn van het dorp." De kerk 3 vroeger aanzienlijke bezit- 1 Wethouder J. van de Poel tekent de stukken voor de officiële overdracht van het Laurentiusarchief, samen met pastoor G. Paardekooper (met snor) en archivaris C. van Vliet. Op de achtergrond archivaris J. Buiting (met baard). foto loekzuijderduin tingen in Voorschoten, vaak in die manier een plaatsje in de periode waarin sprake was van van de roomsen', de vorm van landerijen. Die hemel te kunnen 'kopen'. De een schuilkerk, die uit veilig- „Het archief was vaak niet werden door parochianen aan katholieke kerk maakte ook heidsoverwegingen wordt aan- compleet. De leemtes hebben de kerk nagelaten, vaak om op moeilijke tijden door, getuige de geduid als een 'vergaderplaats we opgevuld door te snuffelen in andere archieven en kopieën van daar aangetroffen stukken tussen te voegen", vertelt Bui ting. De twee gelegenheidsar chivarissen hebben hun werk gedaan zonder enige archief scholing. „Vooral het leren om gaan met de computers van an dere archieven was voor ons niet eenvoudig", zegt Van Vliet. Pastoor G. Paardekooper van de Laurentiusparochie benaderde het tweetal zeven jaar geleden met het verzoek om de karton nen doozen op de zolder van de pastorie eens een keer goed door te spitten. Aanleiding was het 125-jarig bestaan van de kerk in 1993. „Als ik geweten had dat het zoveel werk was had ik het waarschijnlijk niet eens durven vragen", zegt hij daarover. Het omvangrijke ar chief, dat loopt van 1660 tot 1965 werd grondig geïnventari seerd en toegankelijk gemaakt. Ook werd een uittreksel ge maakt en verscheen vorig jaar een op het archief gebaseerd ju bileumboekje. In de archiefkelder van het gemeentehuis van Voorschoten kunnen de stukken op een ver antwoorde manier worden be waard, bij een constante tempe ratuur en luchtvochtigheid. Ze kunnen daar door belangstel lenden ook onder toezicht wor den geraadpleegd, en verkeren er in het goede gezelschap van bijvoorbeeld het archief van de Nederlands Hervormde Kerk en h et Treub - archief. Circus Circus Royal komt voor zes voorstellingen naar Alphen aan den Rijn. De speeldata zijn: vrij dag 20 mei (19.00 uur), zaterdag 21 mei (15.00 en 19.00 uur), zondag 22 mei (15.00 en 19.00 uur) en maandag 23 mei (15.00 uur). Kaarten worden vooraf verkocht bij de kantoren van de VW en de ANWB in Alphen aan den Rijn. De voorstellingen vin den plaats op het terrein Noor derkeerkring. Fietspuzzelrit Fietsen en puzzelen tegelijk kan tijdens een fietspuzzelrit op maandag 23 mei, tweede pink- sterdag, in Alphen. De tocht van 28 kilometer voert door de om geving van Alphen aan den Rijn. Inschrijven kan op de dag zelf, tussen 10.00 en 11.00 uur bij verenigingsgebouw de Vierhoek van speeltuin Vreugdeoord aan de Vorselenburgstraat in Al phen. Expositie 'Fantasieverhalen' en 'speel goed van vroeger' vormen de onderwerpen van Jan Mulders pasteltekeningen. Tot 2 juni is zijn werk te zien in Galerie de Pomp in Warmond. De ope ningstijden zijn: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur; woensdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur; donderdag, zaterdag en zondag van 14.00 tót 16.00 uur. Bridge Bij voldoende belangstelling wordt in Hazerswoude-Dorp een bridgeclub opgericht. Brid- geliefhebbers uit de buurt wor den verzocht te bellen naar B. van Dorp 01728-8857 of A. van Nierop, 01728-9624. Postzegels Ruilvereniging Alkemade houdt vandaag haar maandelijkse ruil en contactavond in de Alke burcht aan de Noordhoek in Roelofarendsveen. Tevens vindt er een veiling plaats. De bijeen komst begint om 19.00 uur. Ponydag Manege Liethorp in Leiderdorp houdt op tweede pinksterdag voor de jeugd de 'Dag van de Pony'. Rond het thema 'feestda gen' spelen jeugdleden vanaf 6 jaar te paard verschillende spel letjes met elkaar. Niet-leden zijn vanaf 9.00 uur van harte wel kom op sportpark De Bloemerd in Leiderdorp. Alzheimer Voor een nog op te richten Al- zheimervereniging in Zuid-Hol- land-Noord worden bestuursle den gezocht. Op vrijdag 17 juni vindt, tussen 13.30-15.30 uur, een eerste bijeenkomst plaats bij de Stichting Thuiszorg Lei den. Wie deze bijeenkomst wil bijwonen of belangstelling heeft voor een bestuurfunctie wordt verzocht vóór 1 juni contact op te nemen met J. Fossen, Stich ting Thuiszorg Groot Rijnland, Schuttersveld 1, Leiden. De doelstelling van de Alzheimer- vereniging is het ondersteunen van de partners en kinderen van Alzheimerpatiënten (mensen die dementent zijn). In de regio Zuid Holland-Noord- is de ver eniging onder meer van plan een informatiepunt over de mentie op te zetten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17