Leiders Europese kerken in actie tegen racisme en haat Kerk Samenleving Oibobio grootste spirituele centrum van Nederland VRIJDAG 20 MEI 1994 KORTWEG Jeugddienst 'Waar wacht je op? De Geest is er al!'. Dat is het thema van een jeugddienst die op zon dag 22 mei (eerste pinkster dag) wordt gehouden in het Maranathaccntrum aan de Poolster in Katwijk. De dienst begint om 18.00 uur. Voor ganger is dominee B.H. Wee- gink, het orgel wordt be speeld door Diederik Schui temaker en medewerking wordt verleend door het in terkerkelijk jongerenkoor 'Dabar' uit Den Haag. Een kwartier voor aanvang van de dienst wordt begonnen met samenzang. Moker De radio-uitzending van Mo ker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bol lenstreek, staat komende zondag in het teken, van Pinksteren. Centraal in het programma staat de vraag 'Wat bezielt u?'. De overden king is van zr. M.M. van Schagen uit Leiden. De uit zending is te beluisteren van 19.IX) tot 19.30 uur op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1. Moker besteedt op 25 en 29 mei aandacht aan het pastoraat onder Indone sische studenten in Leiden. Gesproken wordt met Josien Slob-Folbert De overdenking i van zr. M.M. van Schagen. Moker is op woensdag 25 mei te beluisteren van 16.30 tot 17.00 uur en op zondag 29 mei (als het programma wordt herhaald) van 19.00 tot 1930 uur. Oecumenische viering De commissie oecumenische diensten van de Raad van Kerken in Alphen organiseert op zondag 29 mei een oecu menische viering van Woord en Tafel in de Oudshoomse Kerk aan de Oudshoomse- weg 90 in Alphen. Het thema van de dienst, die begint om 10.00 uur, is 'What is in a na me!'. Voorganger is dominee G.H. Baudet. Philadelphia De afdeling Katwijk van de oudervereniging Philadel phia houdt op zondag 29 mei een aangepaste kerkdienst in de Petrakerk aan de Korte Voorhouterweg 4 in Rijns burg. De dienst begint om 15.00 uur en wordt geleid door dominee D.N. Ver schoor. gereformeerd predi kant in Rijnsburg. Muzikale medewerking wordt verleend door het kinderkoor 'De Triangel', onder leiding van Cees Brouwer. Iedereen is welkom. Feest van licht De stichting Centrum Zantus uit Tilburg organiseert op zondag 29 mei een grote ma nifestatie op de eerste ver dieping van de Marijkehal van de jaarbeurs in Utrecht. Het thema is 'Feest van het licht; samen bouwen aan een nieuwe wereld'. De dag is opgezet voor mensen 'die bewust leven en werken aan een nieuwe wereld van een heid en liefde, en geloven in een Goddelijk Plan'. Toege werkt wordt naar een ant woord op de vraag: Hoe ont dek ik mijn taak daarin? Op het programma staan onder meer muziek, meditaties en gesproken woord, evenals een informatiemarkt met aandacht voor spiritualiteit, religie, hulpverlening en cul tuur. Voor de kinderen zijn speciale activiteiten opgezet. De manifestatie begint om 10.30 uur en duurt tot 17.00 uur. De entree kost 30 gul den, kinderen van 6 tot en met 12 jaar betalen half jaar en kinderen tot 5 jaar kun nen gratis naar binnen. AMSTERDAM Het grootste spirituele derland staat aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam. Oibibio. een commer cieel instituut voor bewustzijnsontwik- keling, persoonlijke groei en spirituali teit. wil volgens initiatiefnemer Heine Wind 'proberen het geestelijk vacuüm op te vullen dat is ontstaan door het wegvallen van de gevestigde religie'. Wind (31), die liever niet spreekt van een New Age-centrum, benadrukt dat Oibibio niet van een bepaalde dogma tiek of doctrine uitgaat. ..Dit centrum biedt iedereen de mogelijkheid om ruimte te geven aan zijn eigen bewust zijn. We blijven wel met beide benen op de grond staan, want we willen accepta bel zijn voor een breed publiek." In te genstelling tot veel kleinere New Age- centra behandelt Oibibio ook, wat Wind noemt 'onderwerpen met maatschappe lijke relevantie' zoals geboorte, ouder dom, dood. kinderen, relaties en be roepskeuze. Het basisprogramma be staat uit onderwerpen als astrologie, eso terie. oosterse filosofie, natuurgeneeswij zen. yoga, zen en tarot. Oibibio - 'gewoon een vrolijke naam die niets betekent' - werd begin novem ber vorig jaar voor het eerst geopend. Maar toen was slechts een deel van het voormalige hotel uit 1883 aan de Prins Hendrikkade gerestaureerd en ingericht. Het centrum omvatte toen een café, een vegetarisch restaurant, een sauna en een boekhandel. ,,Ik heb het gevoel dat we nu echt open gaan", aldus Wind. Vanaf deze week staan een Japanse theetuin, drie nieuwe zalen, een dakterras, een schoonheidssalon en een passage open voor het publiek. Dertien therapeuten, gespecialiseerd in onder meer healing, kunstzinnige therapie, levensloop-analy se en tarot, kunnen de klanten via cur sussen en/of persoonlijke gesprekken bijstaan in hun zoektocht naar inzicht in het eigen Zijn. Wind, oud-student bedrijfskunde aan de Universiteit Nijenrode. door zijn studie Ronald Jan Heijn (34), zoon van de in 1987 ontvoerde en ver moorde vice-president van Ahold. De twee hadden beiden interesse ln zaken doen, maar bleken ook hun belangstel ling voor New Age te delen. Met behulp van eigen vermogen en leningen wisten de twee jonge ondernemers het enorme pand. 4.400 meter \ierkante meter groot, aan te kopen en in te richtten. Zij trokken tachtig man personeel aan. Heijn wil niet kwijt hoeveel miljoenen guldens het project heeft gekost. ,.Wat we willen bereiken, heeft alles te maken met intimiteit. Als we over bedragen gaan praten, wordt dit direct eo'n ano niem project." i de gereformeerde synode, dominee P. Boomsma, leest met bewoners v n vreemdelingenhaat. i het asielzoekerscentrum De Kuil e De anglicaanse aartsbisschop George Carey op bezoek bij de Aziatische gemeenschap in oost-Londen, EKD- voorzitter bisschop Klaus Engelhardt in Mannheim de steigef op om te praten met Turkse moslims die in Duits land wonen, en de praeses van de Gereformeerde syno de, ds. Pieter Boomsma, op bezoek in het asielzoekers centrum De Kuil in Beekbergen. in maart ruim 70 kerkelijke lei ders aangeschreven met het verzoek een verklaring tegen ra cisme te ondertekenen en op 18 mei gemeenschappen te bezoe ken die te lijden hebben onder racistisch of etnisch geweld. Vanuit Nederland hebben de drie geadresseerden (kardinaal Simonis, de hervormde praeses ds. W.B. Beekman en zijn gere formeerde collega Boomsma) de verklaring ondertekend. Het gaat om solidariteit met i die vervolgd worden en Met deze en andere acties heb ben vijftig vooraanstaande ker kelijke figuren uit twintig Eu ropese landen hun afschuw la ten blijken van racisme en vreemdelingenhaat en hun soli dariteit betoond met de slacht offers ervan. Het initiatief is afkomstig van Carey, hoofd van de Anglicaan se Kerk in Engeland. Verontrust door het groeiend racisme en nationalisme in Europa had hij die onze steun nodig hebben, zei Boomsma in Beekbergen. Ten onrechte worden deze mensen vaak met immigranten aangeduid. Dat zijn mensen die vrijwillig naar Nederland ko men. ,,Maar onze solidariteit gaat uit naar diegenen die hier onvrijwillig zijn gekomen: men sen die bedreigd en vervolgd worden. Voor hen moeten wij in Nederland ruimte maken." Iedereen moet zich volgens Simonis weerbaar tonen tegen het sluipend gevaar van racisme en vreemdelingenhaat. Hij zei dit in Utrecht waar hij het eerste exemplaar ontving van 'Het is een vreemdeling zeker! Christe nen en het racisme'. Dr. H.A. van Munster, voor zitter van de bisschoppelijke commissie Justitia et Pax (ge rechtigheid en vrede), beschrijft daarin het vluchtelingenpro bleem in de wereld en de gevol gen daarvan voor Nederland, alsmede de achterstand van al lochtonen in onderwijs, huis vesting en werkgelegenheid. Verder bevat het boekje een groot aantal kerkelijke teksten waarin vanuit de christelijke traditie racisme onvoorwaarde lijk wordt afgewezen. In de door Carey opgestelde verklaring verwerpen de onder tekenaars elke gedachte van su perioriteit en alle pogingen om anderen de toegang tot Europa te ontzeggen. Racisme is zonde. Christenen moeten racisme met wortel en tak uitroeien, bij hen zelf, in hun kerk en in hun land. Dat vereist maatregelen op het gebied van huisvesting, werkge legenheid en vluchtelingenbe leid. „Als volgelingen van Chris tus mogen we met minder niet volstaan." Beweging van Christenen voor het Socialisme sterft zachte dood AMSTERDAM ANP Bijna vijf jaar nadat het 'reëel bestaande socialisme' in Euro pa ineenstortte, is ook de Ne derlandse beweging Christenen voor het Socialisme een zachte dood gestorven. De laatste le den zijn overgegaan naar de Vereniging voor Theologie en Maatschappij. De bladen van de twee organisaties zijn gefuseerd in het nieuwe tijdschrift Ophef. Christenen voor het Socialis me telde in haar laatste dagen nog zo'n tweehonderd leden. In de jaren zeventig en tachtig ging het om een veelvoud daar van. „Maar het ledental heeft nooit in de duizenden gelopen. Wij zijn altijd een kaderbewe ging geweestzegt de hervorm de dominee R. Reeling Brouwer, lange tijd secretaris van de club. De beweging heeft na de om wentelingen in Oost-en Mid den-Europa rustig de tijd geno men om kritisch op haar eigen geschiedenis terug te blikken en een koers voor de toekomst te bepalen, aldus de eveneens her vormde ds. W. Veen, die nu be stuurslid van VTM is. Vandaar dat de eigen opheffing even ge duurd heeft. „We hebben het hele proces goed afgerond." Misverstanden Christenen voor het Socialisme, ontstaan als reactie op de afzet ting van de Chileense marxist Allende in 1973, heeft zich altijd ten doel gesteld het socialisme 'binnen de kerk present te stel len', zegt Veen. „Met het weg vallen van de socialistische be weging, raakten wij ook onze bestaansgrond kwijt. De leden mogen dan de term socialisme - 'die misverstanden wekt en niet meer verwijst naar een maatschappelijke bewe ging' - hebben laten vallen, hun streven naar een rechtvaardige samenleving hebben zij niet op gegeven, benadrukt Veen. Sa men met andere 'restanten van de links-christelijke beweging' proberen zij dit ideaal nu vorm te geven. Veen hoopt dat in de nabije toekomst ook De Linkerwang, Kerk en Vrede en de Basisbewe ging Nederland zich aansluiten bij de VTM en bij het blad Ophef dat zojuist schenen. Promovendus: Bijbels verbod op rente goed voor economie Het bijbels verbod op rente is vanuit econo misch perspectief zeker aan te bevelen. On derzoek naar de relatie tussen religie en economisch handelen staaft die bewering. Dat zegt drs. A. van der Rijst in zijn proef schrift 'Ander ondernemerschap', waarop hij op 26 mei aan de Rijksuniversiteit Gro ningen tot doctor in de bedrijfskunde pro moveert. De economie is het meest gebaat bij een systeem waarbij de rente zo laag mogelijk (liefst 0 procent) en het eigen vermogen zo hoog mogelijk is. De bijbel verbiedt het vra gen van rente over geleend kapitaal als woeker. Orthodoxe joden en sommige or thodox-islamitische landen proberen zich ook nu nog aan deze bepalingen te houden. In de westerse samenleving is het lenen van geld en het betalen van rente echter volle dig geaccepteerd. De wijze waarop met schulden wordt omgegaan, is vooral cultureel en religieus bepaald. Van der Rijst heeft onderzoek ge daan naar de relatie tussen religie en eco- er de orthodox-joodse, Westereuropese cul- Volgens de promovendus blijkt het ortho dox-joodse systeem in economisch opzicht het best te functioneren. In dit systeem worden de overheidsbestedingen tot een minimum beperkt, omdat de overheid geen geld kan lenen. Bovendien zijn er vooral kleine, dynamische bedrijven die bovenop de markt zitten en snel op een veranderen de vraag kunnen en moeten inspelen. BEROEPINGSWERK n Oever te Yerseke; Neder-Hardinxveld: C. van Duijn te Krimpen aan den IJssel (bw) Bedankt: voor Harderwijk (wijk 2): J Niesingte Genemuiden. GEREF. KELKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Assen-Zuid: H.M. Smit te Uithuizermeeden; te Zaandam: G.J. Klapwijk, kandidaat te Kampen. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Middelharnis-. P. Melis te Nieuw Beijerland. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen: te Leeuwarden: H.G. Göls te La Paz (Bolivia). DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON de" rechter. het O NREC.HTM AT i& WAAMJEER &E?=OUlLCeE'R.P WOR.PT TE/0E"i/VPE Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE- B M. Essenberg, C P. Arnold (adj), J. HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R.D Paauw.-tel dag 9.30- 5215, of per post ADVERTENTIES HOOFDKANTOOR. al 125,50 KLACHTEN BEZORGING** mat/mvnj: 18.00-19 30 uur, zat. 10.00-12.00 uur Tel. 071-143241 HET WEER HANS VAlj Vochtig en weinig stabiel k De foto van Meteosat, de weersa- telliet die stationair op 36.000 ki lometer boven de evenaar 'hangt', toonde gistermiddag twee fraaie wolkenspiralen: De belangrijkste wervel had zijn middelpunt boven Tsjechië, de tweede - belangrijk voor ons weekeindweer - naderde vanuit de Golf van Biscaje. Nederland ontsnapte aan de rond tollende wolkenwervels, actieve de pressies in feite, waarvan het Mid- den-Europese exemplaar de mees te indruk achterliet. In een strook van Noord-ltalië over de Alpen en Duitsland naar de Oostzeekustviel een overvloed aan hemelwater - op diverse plaatsen kwam meer dan 50 millimeter naar beneden. Bij ons was alleen aan de noordenwind met bijbehorende Noordzee-wol- kenvelden te merken, dat de circu latie van het systeem tot boven Ne derland reikte. Het mocht dan lan delijk gezien tamelijk bewolkt zijn; onze regio sprong er uit in positieve zin. Vooral langs de Hollandse kust liet de zon zich regelmatig zien. De wind was koel, maar die hield zich in. Zo was het ondanks een be scheiden temperatuur van 15 gra den toch goed toeven buiten. Vandaag wordt de invloed van de depressie uit het zuidwesten lang zaam merkbaar. De wind komt nu uit een wat warmere oosthoek. Eerst is er nog zon, maar later o! de avond komt een neerslaggebl naderbij. Waarschijnlijk hebber* daar zaterdag overdag ook nog tijdlang last van. Bewolking o heerst met soms wat regen of e bui. Uiteindelijk draait de wind ju der door naar zuid en stroomt zi te, vochtige lucht binnen. iVi Drukstijgingen bij IJsland remrrj de oostwaartse verplaatsing var het lagedrukgebied af. De kern blijft tijdens de Pinksterdagen U rondjes draaien in de buurt vanr land en West-Frankrijk. De nabi^ heid van het laag hoeft niet altijfi een nadeel te zijn. De positie isf voor ons gunstig, want de zuidef wind voert lucht aan die van oriF ne afkomstig is van de koele oef aan, maar opgewarmd boven he|n Franse land. Minder zeker is de verhouding t[ sen zon en bewolking, omdat v* maken krijgen met het onregelnl tige gedrag van een 'klem zittenji depressie. Indien de zon een uur de kans krijgt, wordt het n tamelijk warm ook met tempera]^ ren tegen de 20 graden. In de vochtige, weinig stabiele lucht if deze kwikstand al gauw iets te vF van het goede zijn. Houd dus rejtë ning met een regen-of oi J al later op de dag. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Overwegend veel bewol king en van tijd tot tijd re gen. Vandaag in Schot land nog droog en af en toe zon. Middagtempera- tuur uiteenlopend van 11 graden in Schotland tot ongeveer 15 in het zuiden. België en Luxemburg: Wolkenvelden, ook af en toe wat zon. Vandaag nog droog, daarna enkele buien, mogelijk met on weer. Maximumtempera tuur ongeveer 17 graden. Noord- en Midden-Frank- Wolkenvelden, oo toe zon. Van tijd tot tijd enkele regen- of onweers buien. Midcjagternpera- tuur ongeveer 20 gr in het wecten enkele graden Overwegend bewolkt en pe regen of motregen. In de Algarve perio- maar in de loop van morgen kingen mogelijk regen. Middagtempera- tuur van 17 graden 22 in de Algarve. Perioden met zon, wolkenvelden. Droog. Middagtempera- tuur ongeveer 22 gr Spanje: In het noordwesten overwegend en perioden met regen of motregen. Langs de Costa' den flink wat zoi peratuur in het noordwesten tussen 17 en 22, elders meest tussen 23 en 28 Canarische Eilanden: Vrij zonnig, aan de noordkant van de ei landen ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur Marokko: Westkust: enkele wolkenvelden, maar ook flinke perioden met zon. Droog. Maximumtemperatuur ongeveer 24 gra- Zonnig en droog. Middagtemperatuur aan het strand oplopend naar 25 tot 30 graden, 's middags bij wind van zee eni ge verkoeling. Landinwaarts veel hogere Mallorca en Ibiza: Droog en overwegend zonnig. Middag temperatuur oplopend tot 27 graden op morgen. Flinke zonnige perioden e noorden wat meer bewolking en vooral in de berggebieden een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur in het noorden oplopend naar ongeveer 25 gra den. elders naar 25 tot 30 graden. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en droog. Maxi mumtemperaturen oplopend naar onge veer 27 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en droog, in het noorden mo gelijk een lokale bui. Maxima weer oplo pend naar 25 tot 30, op het Griekse vas teland plaatselijk tot 35 graden. Turkije en Cyprus: Vandaag een kleine kans op e 28 ZATERDAG 21 MEI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.35 Zon onder 2» Maan op 16.56 Maanonder03 Waterstanden Katwijk n Weerrapporten 19 mei 20 u Boedapest regenbui 23 en 27 graden, morgen v\ Duitsland: Vandaag wolkenvelden, ook af en toe wat zon. In de loop van de dag voorna melijk in het zuiden een enkele regen- of onweersbui. Morgen eerst enkele zon nige perioden, later van het westen uit op veel plaatsen regen en een kleine kans op onweer. Middagtemperatuur vandaag ongeveer 18, morgen rond 20 Zwitserland: Af en toe zon, ook tamelijk veel wolken velden en van tijd tot tijd enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtempera- New Orleans onbew HEINZ PONPpRPAE 24 MAART: MARSR/E- T£N EE ZAAI O W PE VOORTUIN £N ROZENSTRUIK SESNO£/P> P/E NE/NZ 3LURT EEN &0E//&E P//CZA/C T£ Z/JN N/ET Al TE SNUEEER NU MER/TT N/ET EENS PAT /AC /EPERE PAE U/T Z'N ACCEtCJES - TROMMEL SNOEP

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16