/EIDEN ongerenterreur op Leids schoolplein Gemeente treurt om boycot horeca 'Het is hier gevaarlijk en niet fris' 'Stars en stripes' in Leiden gehesen Eetfestijn onzeker Universiteitsraad naar staatssecretaris Cohen Een beeld van Leiden Middeleeuws, een van de evenementen die dit jaar uit het programma van de Lakenfeesten zijn geschrapt. ARCHIEFFOTO LOEK ZllYDERDUIN eenduidig, op twee A4-tjes aan te vragen. Anders stoppen we ermee. Dat dreigement is dit jaar uitgevoerd. „Er is wel veel overleg geweest met de ge meente, maar daar kwam niks uit. Maar liefst twintig ambte naren zitten bij zo'n vergade ring vijf kasteleins in bedwang te houden. Dit mag niet, dat kan niet, maar ^ls een evene ment als Werfpop onder auspi ciën van de gemeente wordt ge organiseerd, dan gelden opeens hele andere normen, dus het kan wel", meent Wansink. Enkele horeca-ondernemers hebben nog andere redenen voor hun weigering dit jaar niet mee te doen, zoals R. Lorier die de manifestaties op het Vrou wenkerkplein organiseerde. „Er \&lt best wel wat met de ge meente te regelen, al werd je wel dol van de hoeveelheid ambtenaren waarmee te maken kreeg. Maar enkele collega's dreigden geen vergunning te krijgen als straf omdat ze zich vorig jaar niet helemaal aan de regels hielden. Dat is geen con structieve houding van de ge meente. Daarom heb ik gete kend, uit solidariteit", aldus Lo rier. Volgens R. Kenter van de Gro te Beer en H. van der Bijl van Het Huis de Bijlen steekt er nog meer achter de boycot. Het is volgens hun een signaal van on vrede van de Leidse horeca over het beleid van de overheid, ook landelijk, dat zich tegen hun be drijfstak keert. Wansink om schrijft het alsvolgt: „Dat je door de belastingdienst extra in de gaten wordt gehouden en dat de hinderwetgeving je op kos ten jaagt en zelfs banen kost, daar kan de gemeente weinig aan doen. Maar als je de wind al tegen hebt en de gemeente gaat ook nóg dwarsliggen dan is het gewoon schluss." leiden Het doorgaan van een van de grootste manifestaties van de La kenfeesten, Leiden Culinair op het Pieterskerkplein, is nog onze ker. De organisatoren L. Kamphues en W. Buijteweg willen eerst bij de participerende restaurants {te animo peilen, nu hun café- collega's zich hebben terug getrokken. „Bij genoeg deelnemers gaan we wel door", verklaarde Buijteweg die juist dit jaar een primeur wil beleven. Voor het eerst zou het eetfestijn ook voor een deel in de kerk plaatshebben. De beslissing of Leiden Culi nair doorgaat wordt binnen enkele weken genomen. RIJ DAG 20 MEI 1994 Kerktoren A~J De toren van de Laurentius- I kerk in Voorschoten brokkelt af. Voor de veiligheid van voorbij gangers is de kerk met hekken afge zet. Reünie A q Zusters van Liefde I O terug voor reünie en laten oude tijden Sanc- ta Maria herleven. Geschrokken A Q De gemeente Jacobswoude is I _7 geschrokken van de heftige reacties uit de bevolking over de ontsluiting van een bedrijfsterrein. jen caroline van overbeeke ^atssecretaris J. Cohen van ierwijs praat vandaag met de jrzitter en de fractievoorzit- ivan de Leidse Universiteits- pd over de bestuurscrisis. Het llege van bestuur en de uni- iiteitsraad (UR) staan lijn- ^ht tegenover elkaar over het treden van het college in het ïvvschandaal rond de uitbrei- ng van het Sylviuslaboratori- um, de Annex. Daarbij is onge veer vijf miljoen gulden verdwe nen. De voormalig directeur be drijfsvoering van de universiteit is aangehouden door justitie. De UR houdt collegevoorzit ter mr. C. Oomen verantwoor delijk voor de Annex-affaire en heeft hem begin mei in een mo tie van afkeuring gevraagd op te stappen. Oomen vindt dat hem geen 'onzorgvuldig handelen' kan worden verweten omdat 'het college slachtoffer is gewor den van criminele misleiding'. Het college heeft de motie naast zich neergelegd. Een aantal le den van de universiteitsraad be reidt vandaag een motie van wantrouwen voor. Staatssecretaris Cohen is op de hoogte van het conflict en heeft in een brief gevraagd om een gesprek met het presidium van de universiteitsraad: de fractievoorzitters en de voorzit ter. Naar verwachting zulten zij vanmiddag afreizen naar Zoe- termeer. Volgens buiten-universitair raadslid (bul) en voorzitter van de Annex-onderzoekscommis- sie, A. de Jong, is de universiteit door de crisis onbestuurbaar geworden. Hij dringt aan op spoed. „Het college van bestuur kan niks doen, is vleugellam. In dergelijke vertrouwenskwesties moet je zo snel mogelijk hande len: elke dag extra is een dag ex tra beschadiging. Je moet kno pen kunnen doorhakken. Dit is slecht voor het personeel, slecht voor het college, slecht voor de universiteit." wordt gepoept en geplast, rondgescheurd met brom- ;tsen en keihard muziek afgespeeld met gettoblasters, e ballen en het glas van leeggedronken bierflesjes vlie- in in het rond, terwijl vernielde ruiten een troosteloze inblik bieden. In vrijwel elke hoek is al eens brandje ge- icht en de muren zitten onder de graffiti. Het school- ein van de openbare basisschool Lucas van Leyden aan Vliet is in kort tijdsbestek het territorium geworden n een snel groeiende en zich ernstig misdragende oep jongeren. len. De meest voor de hand lig gende oplossing is een hek om het plein. Daarmee zou de ge meente echter haar eigen beleid ondergraven want door een af sluiting kunnen ook kinderen uit de buurt niet meer profite ren van het schoolplein. kleinere kinderen uit de urt vertonen zich er niet ier. Hun ouders verbieden ze het plein te speten. Hoe war- ?r het weer, hoe langer de bij- dagelijks terugkerende ter- ir aanhoudt. De angst dat 94 een mooie zomer brengt, groot. Omwonenden, mede- ;genschapsraad en de hooldirectie zeggen dat ze rhaaldelijk hebben gepro- erd gesprekken aan te kno- n met de jongeren. Maar net de wijkagent hebben ze elke lop op resultaat opgegeven, middels hebben betrokkenen hulp van de gemeente ijige- epen. Gisteren hebben onder- jsambtenaar J. Zilverentant, iwoners van de Molensteeg ie aan het schoolplein grenst) schooldirecteur W. Hogen- rk over de situatie vergaderd, sluiten zijn (nog) niet geval- Extra probleem bij Lucas van Leyden is dat de achteruitgan gen van de huizen aan de Mo lensteeg op het schoolplein uit komen. „De bewoners kunnen hun huizen dqn aan de achter kant niet meer verlaten", aldus D. van Wielink, woordvoerder van verantwoordelijk wethou der H. Koek (PvdA). „Je zou kunnen overwegen de bewoners een sleutel te geven. Ze hebben, dan een privé-speel- terrein voor hun kinderen. Maar dat is niet echt de bedoeling. Bovendien is zo'n oplossing in strijd met de voorschriften van de brandweer." Het schoolplein bij de Lucas van Leydenschool. „Het is hier gevaarlijk en niet fris." FOTO HIELCO KUIPERS clet pijn in zijn hart heeft di- ;cteur W. Hogenbirk van de penbare basisschool Lucas an Leyden gistermiddag ge- ileit voor een afsluitbaar hek eventueel tijdelijk) in de poort lan de Molensteeg, die toegang >iedt tot het schoolplein. Het is ïog niet bekend of de gemeen- e op dat verzoek ingaat. Be rokkenen zijn zich ervan be- vust dat op deze manier de openbare buurtfunctie van het plein goeddeels verloren gaat. Maar Hogenbirk, die wordt gesteund door medezeggen schapsraad en omwonenden, ziet geen andere oplossing. Ze willen definitief af van de grote overlast die grote groepen jon geren tot diep in de nacht ver oorzaken. Plaatsing van een hek maakt een ingewikkelde sleutelrege- ling noodzakelijk. Ook bewo ners moeten het hek in en uit kunnen omdat zij anders hun woning niet meer aan de ach terkant kunnen verlaten. Ver der moeten de gebruikers van de gymzaal een sleutel hebben. Hogenbirk klaagt niet over het optreden van de politie. Die heeft volgens hem al het moge lijke in het werk gesteld - net als hijzelf trouwens - om de jongeren een ander gedrag bij te brengen. Opvallend is dat omwonenden liever zo min mogelijk politie-surveillance willen omdat ze denken dat daar alleen maar meer jonge ren op afkomen. Hogenbirk: „Het enige resultaat is een ver harding van de standpunten. Ze vinden mij een zeur en ik weet dat alles wat ik nog zeg, niet overkomt. Ze roken onge lofelijk veel, gooien de zandbak vol met peuken, en glas van ka potte bierflesjes, klimmen op daken en houden de bewoners van het Heiligen Geesthofje en de Molensteeg uit hun slaap. Het is hier gevaarlijk en niet fris." COMMENTAAR Ontluisterend Na driejaar soebatten hebben de horeca-ondernemers hun drei gement in daden omgezet: zij doen niet meer mee aan de Leidse Lakenfeesten, omdat de gemeente Leiden hen tegen werkt. Aller lei activiteiten in de stad worden nu uit het programma geschrapt. Mogelijk gaat Leiden Culinair, het drie dagen durende eetfestijn, niet eens door. Dat is - zonder twijfel - een ernstige verarming van de Lakenfeesten, die jaarlijks vele tienduizenden bezoekers trekken. De kroegbazen schetsen een ontluisterend beeld van de werkwijze van de gemeente. Woorden heeft de gemeente ge noeg om het belang van de Lakenfeesten te onderstrepen, maar als het op daden aankomt blijft het angstvallig stil in het gemeen tehuis. De ondernemers verwijten de gemeente tegenwerking en daar lijkt het sterk op. Terwijl de ene ambtenaar hen verplicht een toiletwagen te huren, stuurt een ander de rekening voor het innemen van een deel van de openbare weg. Dranghekken, leges voor de vele vergunnin gen, schoonmaakkosten, de huur van parkeerplaatsen, alles wordt de ondernemers in rekening gebracht. Bovendien worden strikte sluitingstijden aangehouden voor de activiteiten in de open lucht. Hoe anders is het tijdens het 3 oktoberfeest, als alles mag wat de gemeente de rest van het jaar verbiedt. Vorig jaar, na een soortgelijk conflict, beloofden burgemeester Goekoop en wethouder Walenkamp de ondernemers tegemoet te komen. Er zou meer rekening worden gehouden met de wen sen van de kroegbazen. Een jaar later is er echter niets gebeurd. De gemeente Leiden heeft het af laten weten en is in grote mate verantwoordelijk voor het ontmantelen van de door haar bejubel de Lakenfeesten. Agent verwondt Leids jongetje rug opliep, alsmede een ge kneusde duim. De politieman, die overigens niet bij het korps Leiden /Voor schoten werkt, is nog niet ge hoord. Maar hij zou het jongetje met de rug op de grond en later tegen een muur hebben ge duwd, waarbij het slachtoffer een haak in zijn rug kreeg. De moeder wilde woensdag aangif te doen op het hoofdbureau van de politie aan de Langegracht, maar werd doorverwezen naar het wijkkantoor in de Stevens hof, waar ze gisteren aangifte deed. Een 34-jarige Leidse vrouw heeft gisteren aangifte gedaan van mishandeling van haar 12- jarige zoon door een agent van de Leidse politie. De jongen zou, op het plein van een school aan de Antoinette Kleynstraat, bij het speten ruzie hebben ge kregen met het zoontje van de politiefunctionaris, waarna de man verhaal kwam halen. Vervolgens ontstond wat geduw en getrek waarbij de 12-jarige een wond van elf bij één centi meter en kneuzingen op zijn Rashonden in Groenoordhallen Ruim tweeduizend rashonden zijn in het weekeinde van 18 en 19 juni te bewonderen in de Leidse Groenoordhallen. Daar wordt dan een internationale hondententoonstelling met keuringen gehou den. De organisatie is in handen van de Kynologen Vereniging Rijnland, die in de Leidse regio ook gehoorzaamheidstrainingen geeft. De tentoonstelling is beide dagen geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De entree bedraagt zes gulden (kinderen drie gulden). Koorzangers zonder geld 1 eiden Drie zangers van een koor dat gisteravond repeteerde in «wleOude Vestkerk zijn hun portemonnee kwijt. Terwijl het koor Atond te oefenen heeft een dief zijn slag geslagen in de gardero- »e. De diefstal moet tussen tien uur en kwart voor elf zijn ge- fceegd. jPolitie pakt goede bekende meiden Een 33-jarige dief werd gistermiddag op de Oude Singel Slachtoffer van het feit dat hij een goede bekende is van de poli mie. Agenten zagen hem rond half drie eerst met een lege, en k-en later met een volte tas fietsen ovef de singel. De man werd aangehouden en bleek tien pakken koffie in zijn tas te hebben. Die had hij gekocht bij de Aldi, zei hij. Maar hij viel door de mand, want de koffie was van het huismerk van de Digros. Na wat heen en weer praten gaf hij diefstal toe. Tijdens het verhoor bekende hij ook een oude zaak: het verzilveren van een gestoten cheque. Videorecorder voor Inloophuis leiden Het Inloophuis Psychiatrie aan het Rapenburg in Leiden is sinds vandaag de trotse bezitter van een videorecorder. Het geld voor het apparaat is bijeengebracht door de Leoclub Lei den/Bollenstreek, die regelmatig activiteiten organiseert voor het goede doel. Een videorecorder stond al langere tijd op het verlanglijstje van het Inloophuis. >e grootste vlag ter wereld 'ordt vanmiddag omstreeks vijf ur gehesen in Leiden. Het gaat m een Amerikaanse 'Stars and tripes' van 35 meter lang en 15 teter breed, die officieel eigen- om is van president Clinton, let hijsen gebeurt op het par- eerterrein van het Leidse be- rijf Bas Neon op industrieter- ïin Roomburg. De vlag wordt in juni gebruikt ij het herdenken van de gealli- erde inval in Normandië ('D 'ay') in zowel Engeland als rankrijk. Zij diende in de 'vveede Wereldoorlog als baken oor de strijdkrachten die anuit de zee het strand opkwa- len. De vlag in Leiden is overi- ens een duplicaat. Het Leidse garagebedrijf Jason Benelux, gevestigd aan de Hoge Rijndijk, heeft de vlag naar Leiden gehaald. De garage is importeur van het Ameri kaanse automerk Century. Een grote Century-vrachtwagen is speciaal voor de herdenking van 'D Day' op toernee door Europa en in deze grote auto bevindt zich, keurig opgevouwen in no- tehouten kisten, de grote vlag. Het hijsen van de vlag dient overigens ter opluistering van een demonstratie van glasbla zers bij Bas Neon. Glasblazers uit Europa en Amerika vertonen hun kunsten echter alleen voor genodigden. Het vlaghijsen, dat gebeurt door middel van een enorme kraanwagen, is voor ie dereen toegankelijk. Janson Be nelux showt tegelijkertijd op het plein bij Bas Neon een aantal speciale Amerikaanse auto's. Nieuw bezwaar tegen luchtbrug bij het Pesthuis leiden hans koenekoop Tegen de 150 meter lange gla zen luchtbrug, die in 1996 het Pesthuis in Leiden verbindt met het kolossale nieuwe Nationaal Natuurhistorisch Museum (NNM), is opnieuw een protest gerezen. De Stichting Arent van 's-Gravesande, die zich sterk maakt voor monumentale ge bouwen in Leiden, vindt de loopbrug te lang, te duur en geen gezicht. De stichting is daarom tegen de bouwvergun ning in beroep gegaan bij de Raad van State. De glazen loopbrug is door architect F. Verheijen met opzet diagonaal en hoog in de lucht getekend. Op die manier kun nen de historische huizen aan de Pesthuislaan, die behoren bij het uit de zeventiende eeuw da terende gevangeniscomplex Pesthuis, blijven staan. Bewo ners van deze huizen hebben een schadevergoeding gekregen voor het aanvaarden van uit zicht op de brug. De Stichting Arent van 's-Gra vesande doet de suggestie om een loopbrug vanuit het Pest huis loodrecht op de nieuw bouw te maken. Zo'n brug is veel korter, goedkoper en be derft veel minder het uitzicht. Wel zou daarvoor de woning aan de Pesthuislaan 6&/b moe ten wijken. De stichting acht dat noodzakelijk voor het algemeen belang. Door het bezwaarschrift moet het NNM wachten met de bouw van het nieuwe museum, dat een oppervlakte heeft van 26.000 vierkante meter en 87 miljoen gulden kost. De ver wachting is dat de eerste paal in augustus de grond in kan. Ove rigens zal de glazeh loopbrug aan de kant van de Plesmanlaan ondoorzichtig zijn. De brug wordt bekleed met emaille pla ten die een zebramotief heb ben. leiden loman leefmans vervolg voorpagina Zowel A. van der Luit als H. van Woerden, beiden namens de gemeente Leiden betrokken bij de organisatie van de Laken feesten, betreuren de boyft>t van de horeca. „Het is voor par ticulieren steeds moeilijker om een evenement op te zetten. Er zit een aantal knelpunten in de wet die nu bij de organisatie van de Lakenfeesten naar voren zijn gekomen. Heel jammer dat de horeca niet meer meedoet, maar het is ons als gemeente gewoon niet gelukt om zaken als precario en ontheffingen van bijvoorbeeld geluidseisen sim pel te versoepelen. Dat is te in gewikkeld en voor sommige ambtenaren ook weerbarstig materie, terwijl we ookj met het gelijkheidsbeginsel te maken hebben", aldus H. van Woerden, chef kabinet van de gemeente. A. van der Luit, onder meer verantwoordelijk voor de Peur- bakkentocht, heeft de terugtrek king van de horeca al een tijdje zien aankomen. „Ook al werk ik voor de gemeente, ik moet ook steeds weer een briefje schrij ven aan parkeerbeheer en dan weer een briefje aan de afdeling milieu en ga zo maar door. Wat dat betreft zitten we allemaal met gekromde benen op de w.c. Maar de horeca mag op sommi ge punten ook de hand in eigen boezem steken. Het zijn onder nemers en die moeten een be paald risico durven dragen en zich ook aan de regels kunnen houden. Toch denk ik dat de gemeente keuzes moet gaan maken waar het met de feesten heen moet", aldus Van der Luit. Het college van B en W zal zich volgende week al over de kwes tie buigen Vorig jaar was het nog een dreigement van de horeca-ba- zen: maak de regels rond slui tingstijden, vergunningen, ge luidssterkte en precario tijdens de Lakenfeesten simpeler en

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15