'Leuk om te doen en ik verdien er geld mee' Rtv show 'Een orkest, ontstaan uit woede en passie' WK 'kassa' voor STER VRIJDAG 20 ME11994 Ben van der Burg figureert als kletsmajoor in TV-panels Documentaire over 'De Volharding' „We wilden de klassieke muziek niet uit sluitend in handen van de meneren en mevrouwen laten". Voor componist Louis Andriessen was dat voornemen ruim twin tigjaar de aanleiding om De Volharding op te richten. De musici van dat orkest moes ten niet alleen in staat zijn de bestaande muziekpraktijk te veranderen, het gezel schap moest ook z'n muzikale rol spelen temidden van alle maatschappelijke ver anderingen die zich destijds voltrokken. Enige tijd geleden ontmoette regisseur Kees Hin één van de saxofonisten van De Volhardingen wel Bob Driessen, de 'vete raan' van De Volharding. Bij die gelegen heid vertelde Driessen over het twintigjarig bestaan van het „uit woede en passie" ontstane orkest, dat een mengeling maakt van pop, jazz en avant-garde. Tijdens dat gesprek rijpte' bij Hin het idee een docu mentaire te maken over het orkest dat vooral in de jaren zeventig furore maakte, maar nog steeds zo'n 40 keer per jaar in binnen- en buitenland concerten geeft. Componist Louis Andriessen - één van de oprichters - speelt in de documentaire, die kortweg Volharding is genoemd, een belangrijke rol. Maar niet alleen hij is van doorslaggevende betekenis geweest voor het orkest, ook namen als Misha Mengel berg, Willem Breuker en Guus Janssen zijn aan De Volhardingverbonden. „Ze hebben mij eruit geschopt destijds. Dat vond ik achteraf gezien eigenlijk wel een eer", zegt Breuker nu. Wat het geluid is van De Vol harding, vraagt Kees Hin aan de huidige dirigent Jurjen Hempel van het orkest. „De sound is De Volharding met al z'n rafels", antwoordt hij. De Volharding begon zo'n twintig jaar geleden als een op en top strijdorkest, maar^anno 1994 is dat - althans in de op tiek van fluittiste DU Engelhard -„niet meer zo. Dat komt voornamelijk, zo zeggen de musici, omdat de wereld om hen totaal is veranderd „in een Europa waar de econo misch rijke grote landen het voor het zeg gen hebben en er nog nooit zoveel oor logsvluchtelingen zijn geweest." Dat*is wel anders geweest, toen De Vol harding onder andere door de nationale vakbonden van Chili (ten tijde van dictator Pinochet] werd uitgenodigd om te komen spelen. Die strijdmuziek viel dikwijls niet in goede aarde bij de autoriteiten. Menige musicus belandde in de cel. Voor Portugal ging hetzelfde verhaal op: spelen was leuk, maar niet zonder risico's in die dagen. De Volharding trad overigens overal op: van Chili tot Nicaragua en van Duitsland tot Denemarken. Speciaal voor de documentaire reisden Bob Driessen en Dil Engelhard met regis seur Kees Hin nog eens af naar Chili, het land waar Driessen ooit in elkaar werd ge slagen voordat hij de binnenzijde van de cel in Santiago mocht bewonderen. Ze be zoeken in Chili een medestrijder van des tijds. Driessen laat hem een oud bandje horen van opnamen die in Chili zijn ge maakt. „De man die je nu hoort is ver moord. Nooit gedacht dat ik de'stem van m'n vermoorde vriend ooit nog zou ho ren." Ook zijn beelden te zien uit Portugal, waaruit blijkt dat De Volharding nog steeds de handjes van vele Portugezen op elkaar krijgt en emoties worden opgeroepen. (Nederland 3, zondagavond om 21.19 uur) Ontstaan uit woede en passie; het orkest 'De Volharding' in slagorde opgesteld. Oud-schaatser Ben van der Burg zit met Aleid Rensen, Suzanne Piët en Cees Snoey in een team van 'meeden kers', dat een rol speelt in Het Idee! Het betreft een TV- programma dat elke dinsdagavond door de NCRV wordt uitgezonden in samenwerking met de Nationale Ideeën- lijn en het Instituut voor Maatschappelijke Innovatie. De makers willen door middel van het programma proberen creatieve ideeën te verzamelen: kijkers kunnen hun idee ën spuien en oplossingen voor problemen aandragen. De 'meedenkers' laten op elk voorstel een spontane reactie los. De beste ideeën zullen worden voorgelegd aan be drijven, instellingen, politici en bewindslieden die de ideeën zouden kunnen realiseren. Vandaag de dag loopt hij geregeld rond in één van de Hilver- sumse studio's. Touwtrekken bij RTL. Een spelletje hier, een pa nel daar. Om het even wat: Ben van der Burg, respectievelijk va der, student en flapuit, is op af roep beschikbaar. „Een beetje ouwehoeren", daar is hij altijd voor in. Soms veroorlooft hij zich een opmerking, waarmee Van der Burg zich wel erg op glad ijs begeeft. En dan wil het wel eens gebeuren dat de fla puit niet meer wordt uitgeno digd. Zo zal hij niet meer ver schijnen in het programma Hints. Het gaat te ver hem een hol vat te noemen. Vast staat wel dat Van der Burg zijn stem niet zelden hard laat klinken. Hij is zo'n vent die zo maar kan roe pen dat mensen helden nodig hebben. Naar eigen zeggen kan Van der Burg zonder. Sterker nog: dat mensen helden nodig hebben vindt hij maar stom. „Neem Gordon. Heeft die het meer gemaakt dan bijvoorbeeld mijnbroér?" Dat ligt er natuurlijk aan. Hangt ervan af wat broerlief doet. Van der Burg: „Ik héb geen broer." Ziezo, het kampioenschap slap ouwehoeren is weer in de wacht gesleept. Aan de rand van Soest hinnikt zijn aanstekelijke lach. Ben van der Burg lacht - curieus - precies zo als René van der Gijp, net als hij vergane sportglorie die op z'n tijd zoge naamd grappig mag doen voor de TV-camera. De heren komen elkaar geregeld tegen. En bin nen de kortste keren hebben ze het dan niet meer. Met Hansje Bunschoten en Gerrie Knete- mann figureerden ze ooit in Hints, dat gebarenspelletje van Frank Kramer. Nou, dat hebben ze bij de KRO geweten. Lachstuip De herinnering aan die gedenk waardige uitzending is voldoen de om hem opnieuw een lach stuip te bezorgen „Ik ben voor Hints nooit meer uitgenodigd, hahaha. We hebben er toen zó'n teringzooi van gemaakt, niet normaal meer. We gingen andere woorden uitbeelden dan er op de kaartjes stonden. De den we het woord trekvogels. En dan zat ik te juichen van: we hebben het goed, we hebben het goed! We wisten* niets, we wonnen niets, maar gelachen dat ik heb... En zo'n Frank Kra mer blijft dan serieus, dat schijnt te moeten. Maar dat kan toch niet? Als ik naar spelletjes of panels zit te kijken, denk ik vaak: hoe künnen jullie dit in godsnaam serieus brengen? Ben van der Burg (van 1968), aanstaand Neerlandicus, top sporter in ruste. Het lichaam wilde na 1990 niet meer wat de wassener moest antwoorden, „De regie heeft het er later heel professioneel uit geknipt, maar toch. Je zit daar, en je denkt: wat is dit? En dan ben ik een lui, dan klap ik dicht. Ben ik André van Duin, dan maak ik er meteen een nog lolligere op merking overheen. En dan ben je de gevierde man. Maar dat kan ik niet. En dan vind ik het dus jammer dat mensen zo met andere mensen omgaan. Waar om moet je dan zo'n rotopmer- king maken? Waarom proberen mensen elkaar toch zo vaak af te breken?" Toen hij nog schaatste, dien de hij gepast van repliek met prestaties op het ijs. Dan slikten de bekrompenen van geest hun jaloezie weer een tijdje in. Nu moet het anders: „Wat ik met het schaatsen heel sterk had in het begin was een houding van: ik zorg dat ik niet meer geraakt kan worden, ik ben God, jullie zijn sukkels. Zó'n houding. Dat is óók een afweermechanisme. Nu probeer ik er meer mee om te gaan. Lukt dat niet, dan is dat jammer. Lukt dat wel, dan is dat fijn voor mezelf." Hij is zo veel mogelijk zichzelf, gebleven. Hetgeen mensen snel in de verleiding brengt zijn spontaniteit met oppervlakkig heid te verwarren. Van der Burg gunt zichzelf het platte plezier van All You Need Is Love („Töp- töp-töp, vind ik dat') en Beverly Hills 90210. Maar hij stelt daar zonder mankeren de NRC en Ischa Meijer („Drie van de vijf avonden in de week') tegen over: „Wat voor mij essentieel is bij alles wat Ik via de media tot mij neem is de verbazing. Een invalshoek, waarbij ik denk: hé, dus jij bekijkt het zó? Wat leuk! En dan mag het van mij plat, in tellectueel of negatief zijn. Dat maakt niet uit. Essentieel is dat ik me wil verbazen. En ik ver baas me." Ben van der Burg: eens schaatskampioen, nu kampioen ouwehoeren op TV. foto gpd geest wou: adieu, schaatsbanen van deze wereld. Hij heeft al leen de leden van de studenten vereniging nog wat krabbelles gegeven, afgelopen winter. De doctorandus-in-wording kan de centjes namelijk goed gebrui ken. Vandaar ook dat hij zich zelf uitprobeert. Hij schrijft schaatsartikelen voor Nieuwe Revu, gaat een vaste column doen voor de jongerenkrant Pri meur. Groenteboeren en melk handelaren mogen hem gerust bellen, mochten ze de opening van hun nieuwe winkel enige luister bij willen zetten. En dan is er natuurlijk het TV-werk. In Hilversum vindt menige produ cent van programma's dat z'n guitige snuit leuk oogt op de buis. Zeker in spelletjes en pro gramma's van andersoortig lichtvoetig vertier. Jong en spontaan „Je verdient er geld mee, het is leuk om te doen, dus waarom niet? Ik zou niet weten waaróm de omroepen me in huis halen. Bij de NCRV zeiden ze: we heb ben een jong, spontaan iemand nodig. Nou, okee. Maar daar sta ik verder niet bij stil, hoor, dat ik dan vervolgens jong en spon taan moet overkomen. Als je dat gaat proberen, wordt het weer zo'n kunstje. Ik kijk daar teveel doorheen." Heeft zijn nadrukkelijke aanwezigheid op de TV te ma ken met ijdelheid of is Van der Burg voortdurend op zoek naar zelfbevestiging? „Zal ik iets over psychologie vertellen?" Dachten we met een student Nederlands van doen te heb ben, begint Van ,der Burg over psychologie. „Maar ik lees ook wel eens wat. Het gaat heel diep hoor, dit. Kijk, het zit zo. Kinderen willen van hun ouders horen: goed zo, jongen. Maar als zich dat op een bepaalde manier ontwikkelt, willen ze van dat 'goed zo, jongen' heel véél heb ben. Da's een van de redenen dat mensen bekend willen wor den. Da's puur de bevestiging van andere mensen. Als ik heel veel aandacht krijg, word ik in mezelf bevestigd, hoe goed ik wel niet ben. Wat een prettig gevoel is. Maar het is natuurlijk makkelijker als je die bevesti ging uit jezelf kunt halen, als je die anderen niet nodig hebt. Zo kijk ik ook naar beroemdheden, zegmaar." Afgunst Als schaatser heeft hij er wel de gelijk mee te maken gehad: met opborrelende afgunst. Wat zijn de mensen toch dom, dacht Van der Burg toen.'En nu, bij de televisie, wordt hij er af en toe wéér mee geconfronteerd. In een of ander spelletje slingerde een panelgenoot tot drie keer toe 'echt lullige' opmerkingen naar zijn hoofd. Dat hij vol- Nederland maakt kennis met zangeres Alessahdra Nigeria-Bulgarije mag voor 2.850 gulden weg. Brazilië-Rus- land moet 39.900 gulden op brengen. België-Nederland doet 58.800 gulden en de finale op 17 juli minimaal 79.950 gulden. Maar als Nederland in de eindstrijd staat, liggen de zaken anders. Dan verkoopt de STER de reclameblokken voor, tijdens en na de wedstrijd bij opbod. En voor alle duidelijkheid: het gaat hier om prijskaartjes voor een TV-spotje van dertig secon- den. Het wereldkampioenschap Voetbal in de Verenigde Staten is 'kassa'. De merchandising -=—===- draait op volle toeren. Oranje frietsaus van Re- mia, oranje vla in de schappen van de supermarkt, oranje tompou- cen bij de bak ker. Nederland is 17 juli 1.26 Maandje voetbal levert tien miljoen op vertelt Morees. „Maar v ten ons tijdens zo'n WK niet al leen richten op de adverteerdi .28 die geïnteresseerd is in voetba De groep die juist gèèn belanj stelling voor de wedstrijde .00 heeft, moet je ook direct spreken en vasthouden. Zo kent de STER tijdens hj WK de zogeheten nachtkijke optie. „In de nachtelijke verkopen we zendtijd onder 1 mom van 3 halen, 2 betalen] Tijdens de eerste ronde WK wordt door het met Amerika bijna een wedstrijd live Volgens STER-directeur is het allerminst zeker dat de clameblokken -- die gulden per seconde) vol 17 juni tot r met één ding bezig: voetbal. De STER speelt daar handig op in. Loeki in oranje- outfit, historische voetbalfrag menten tussen de commercials door om de kijkers vast te hou den en de adverteerder de mo gelijkheid bieden om actuele re clamespots te maken, waarmee PTT Telecom tijdens de Olym pische Spelen van Barcelona debuteerde door atlete Ellen van Langen na haar gouden ra ce telefonerend met haar 'lieffie' in beeld te brengen. De STER heeft in totaal 860 minuten reclamezendtijd be schikbaar in de 233 blokken rond de 52 WK-wedstrijden. Voor de STER begon het WK al maanden geleden. De tijd dat de verkoper van reclamezend tijd op de publieke zenders lui achterover kon hangen tijdens dergelijke evenementen is defi nitief voorbij, meent financieel- directeur Ruud Morees. „Sinds de komst van RTL is er plots een concurrent. We moeten nu op vallen en ons actief bewegen in de markt." Oranje wol Om die aandacht te trekken stuurde de STER alle grote ad verteerders en mediaplanners een paar knotten oranje wol en een breipatroon onder het mot to 'Laat de Leeuw niet in zijn hempie staan'. Tijdens een con gres van adverteerders deelde de STER een 'oranje sok uit met de boöddfchap dat wie de twee de sok wilde hebben de STER maar moest bellen. „We hebben aardig wat tweede sokken uitge: deeld." Alle kijkcijfers, prijzen, mogelijkheden, uitzendtijd schema's en kortingen rond het WK zijn door de STER in een opvallend boekwerk verzameld en onder begeleiding van een doosje rood/wit/blauw/oranje schminkkrijtjes („U kunt nu al intekenen voor de WK") naar de adverteerder gestuurd. „Deze week zijn we op televisie begon nen met het uitzenden van twee spotjes waarin we de adverteer der wijzen op het komend WK", natuurlijk een kleine adverteerders geïnteresseerd de nachtelijke uren. De strijden die op die worden gespeeld zijn spectaculaire van het De wedstrijd Arabië vormt voor ons lijk een uitzondering." De bieding 3 halen 2 betalen niet voor die wedstrijd niet voor de halve finale nacht van 13 op 14 juli. Dan taalt de adverteerder res velijk 17.100 en 8.550 per spotje. Opbod De reclameblokken rond nale met oranje verkoopt STER. bij opbod. „In wordt al langer gebruik van dit zogeheten pre-1 systeem. Deze zendtijd verkopen als er veel vraag ruimte. Dat gebeurt land in de finale." Volgens rees is niet gekozen voor systeem om zoveel geld binnen te halen. „Het drag dat we op basis van kijkdichtheid moeten zou veel te hoog kijkdichtheid van betekent 150.000 gulden een spotje", rekent Moree1tr2 voor. Dan krijg je Amerikaans^ toestanden. Dat betaalt nie ha" mand. Zo'n bedrag overschrijd n de psychologische grenzen vaid v de adverteerder." Het minimalff"' bedrag dat de STER 1 spotje in de finale vraagt is ech ter niet mis. Inzetten begint b el 79.950 gulden. Tot een paar i voor de wedstrijd kunnen t verteerders bieden. Hoeveel minuten er al v kocht zijn rond het WK, Ruud Morees niet zeggen. „He loopt in ieder geval goed." He WK Voetbal zal de STER zo v. wacht Morees zo'n tien miljo gulden aan inkomsten opleve ren. „Vergeet niet dat het öp d HJI andere netten een stuk minder Bi is'dan normaal. De tarieven ligrd gen daar veel lager omdat iedei een bij het voetbal zit. Er is eeiF maand lang sprake van kanniitsi balisme." ril dat Alessandra in contact kwam met Lou van Rees. „Hij was en thousiast. En hij vroeg me: 'Heb je geen zin om op cruise-sche pen te gaan werken?' Ik had daar natuurlijk nog nooit over nagedacht. Maar toen begon ik dat opeens natuurlijk wel te doen. En het leek me wel wat. Nu heb ik onderhand de hele wereld gezien. Ik vind het enig om te doen. Maar ik vind dat je dat soort dingen moet beper ken. Althans, als je een solide carrière als zangeres wil opbou wen. In Duitsland heb ik nu een beetje een naam, maar je hoort in je eigen land ook bekend te zijn." „Daarom ben ik ook in Ne derland bij platenmaatschappij en langs gegaan. Het valt niet mee om een voet tussen de deur te krijgen, zeker als je niet in een hokje past. Bij de platen maatschappij, die nu mijn single heeft uitgebracht, hebben ze echt naar mijn stem geluis terd en met me gepraat. Ze be grepen werkelijk wat ik als zan geres wil. Voor mij hoeft het niet louter 'Ik hou van jou en ik blijf je trouw' te zijn. Ik ik ver wijs vaak naar Rob de Nijs: ie der liedje een verhaaltje." kei bezwaar. En zeker niet het Duitse publiek. Dat heeft haar al redelijk in de armen gesloten. Trouwens, de mensen op heel wat cruise-schepen ook. „Mijn vader heeft jarenlang een dans- en showorkest gehad. Dat droeg ook zijn naam 'Chris de Vries'. Hij werkte veel in Duitsland. Nu heeft hij een ge luidsstudio in Enschede. Aan zijn tijd in Duitsland heeft hij veel contacten overgehouden. Daarvan heb ik dankbaar ge bruik gemaakt toen ik eenmaal had besloten van zingen mijn beroep te maken." Soundmixshow „Ik wilde dat eigenlijk altijd al, maar mijn vader heeft gepro beerd m'n enthousiasme wat te temperen. Hij weet hoe hard dat vak kan zijn. Daarom heeft hij er ook op gestaan dat ik m'n school afmaakte en een behoor lijke opleiding daarna deed. Vier jaar ben ik directiesecretaresse geweest. Maar ik vond dat hele maal niet leuk. In mijn vrije tijd deed ik modellen werk. En ik zong." Het was via haar Alessandra: „Als in een flits drong tot me door: Ik wil verder met zingen." foto gpd Ze heet eigenlijk Alexandra. Maar in Duitsland vierde al een Alexandratriomfen als zange res. „Ik wilde niet de indruk wekken dat ik dat succes wilde naapen." Dus werd het Alessan dra. Zo maakt Nederland dezer dagen ook met haar kennis, via haar single 'Een wereld vol ge luk'. Ze zingt het met een stem die als een klok. Tot nu toe ze zich op covers, maar publiek zag daarin geen en-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12