45 Vrije tijd Hengeldag vervangt opening visseizoen Handig rek Dhz-vriendelijke laminaatvloer Hygiënisch en voordelig Monet in tegels Collectors item RI'JDAG 20 MEI 1994 REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN JIEUWE CD'S P/POPULAIR foussou N'Dour - The guide - 'ommat/Columbia/Sony) Senegalese popster Youssou Dour levert met 'The guide' 'n meest toegankelijke plaat tot «hog toe af. De complexe Afri- lanse ritmes zijn (gelukkig) ge lieven maar de vijftien liedjes - iarvan een cover, van Dylan's imes of freedom' - zijn (he- las) kaler dan ooit. Het gebrui kelijke spervuur van ritmische taarakkoorden is ingedamd, ie bas die als een slang om een ■jnelodielijn kronkelt, neemt nu ^hortend en stotend zijn plek in £jn zelfs N'Dours lenige stemge- lid, klinkt vlakker dan gebrui- [elijk. he guide' bruist door al deze npassingen - zeg maar con- lessies - minder dan zijn vorige ilbums maar is daardoor voor otere doelgroepen eenvoudi- r te v.olgen al zullen de in het megalees gezongen teksten in obstakel blijven. Met het sa- len met Neneh Cherry gezon- ;en 'Seven seconds' maakt hij ote kans z'n eerste Westerse lit van betekenis te gaan sco- lavid Torn, Mick Karn, Terry izzio - Polytown - CMP Records. iitaristTorn, bassist Karn en lagwerker Bozzio lijken hun rtijen volkomen onafhanke- jjk van elkaar op de band te hebben gezet. Toch ontaardt de nerveuze maar indrukwekkende muziek op 'Polytown' nergens m doelloos gefreak. Eerder is [prake van hogere wiskunde. «Polytown' bevat elementen van Jazz, minimal music, klassiek, |ock, oosterse, arabische en loderne muziek. De drie spe- n de tien hoogst merkwaardi getitelde stukken ('Warrior lorsemen of the spirit, thunde- over hills of doubt') alsof ze -1 jaren thuis zijn in deze nog lauwelijks verkende grensge- lieden. 'olytown' is een opzienbarend ilbum. Hopelijk vormen de drie ;een gelegenheidsformatie mnt dit smaakt naar meer. immmer Bozzio steelt de iw. Hij is vooral bekend van wege de enorme klappen die hij i/tdeelt en de kettingen door te- >els en neusvleugels maar op Polytown' laat het gespierde howbinkie zich vooral van zijn ntelligente kant horen. Dit keer slaat hij niet zozeer hard maar ontiegelijk veel. Wk JAZZ The Free Spirits Featuring John McLaughlin - Tokyo Live - Verve- /Polygram. lliefrèespirilsJiDliii /Iet zijn nieuwe band keert leestergitarist McLaughlin te lg naar een meer tradtioneel l'azzgeluid, dat net zoveel te ma len heeft met stevige rhythm iluesklanken als met de vloei- •nde, vriendelijke jazz van Wes /lontgomery en Jimmy Smith in de jaren zestig. Een trio met een organist (Joey DeFrances- co) en een drummer (Dennis jChambers) doet ook denken aan de revolutionaire Tony Wil liams Lifetime met Larry Young en McLaughlin ook speelde, maar behoudens enkele soli en een enkel intro ('Vukovar') wordt het de luisteraar niet al te moeilijk gemaakt. Belangrijker is echter dat het trio op deze CD met elkaar communiceert alsof het al jaren bijeen is, maar met een aanstekelijk enthousiasme. jAls eerste pluspunt kan het overtuigende en rotsvaste (elek trische) gitaarspel van de leider genoemd worden. De jonge De- Francesco (1970) is de meest -puntige van de Hammond-be spelers en doet qua improvisa tie-opbouw nauwelijks onder voor McLaughlin. Daarnaast toont DeFrancesco zich ook in twee stukken een redelijke trompettist. Dennis Chambers tenslotte, is een krachtige bege leider die het geluid van het trio wendbaar houdt. VISSPORT Bram van Leeuwen Five Up High - Five Up High - Ti meless/Munich Records. Jasper Blom, bekend van Zut Alors!. en Benjamin Herman, mogelijk nog bekender van het kwartet met Maarten van den Grinten vormen de frontlinie van deze nieuwe hardbop- groep die ongetwijfeld een goed toekomst tegemoet gaat. Stilis tisch wordt dit segment van de jazz gemonopoliseerd door de Houdini's en het Ben van den Dungen-Jarmo Hoogendijk Quintet, maar Five Up High heeft compositorisch en op so- logebied genoeg in huis om zich te onderscheiden. Tenorsaxofo nist Blom is verantwoordelijk voor het meeste schrijfwerk dat gevarieerd en soms aanstekelijk is. Hij speelt sax met een lichte lijk rauwe toon die met zijn hoekige solowerk mooi contras teert met het beweeglijke en bij na lichtvoetige altsaxwerk van Benjamin Herman. Van de an dere muzikanten valt ook alleen maar positiefs te melden; er wordt alert met dynamische contrasten gewerkt door Juraj Stanik (piano) en Joost Patocka (drums), terwijl bassist Marius Beets een enorme drive aan de dag kan leggen. Een groep met belofte. KV KLASSIEK Goldschmidt - Dergewaltige Hahnrei; Mediterranean Songs - Roberta Alexander, Robert Wörle, Michael Kraus, Claudio Otelli, Helen Lawrence e.a., Berlijns Ra diokoor, Deutsches Symphonie- Orchester Berlin o.l.v. Lothar Za- grosek - Decca Een nieuw hoogtepunt in de Deccareeks 'Entartete Musik' is de opera 'Der gewaltige Hahn rei' van de nu 91 jaar oude Ber- thold Goldschmidt. Het is een cynisch verhaal over een huwe lijkscrisis, die wordt veroorzaakt door de ongerechtvaardigde ja loezie van de echtgenoot. Het li bretto, naar een toneelstuk van Fernand Crommelynck, werd door Goldschmidt in 1929-'30 met groot gevoel voor tekst en drama op muziek gezet. Het re sultaat is een fascinerend werk dat hier in een voortreffelijke uitvoering voor het eerst op de CD verschijnt. De uitgave, met een heel expressieve Roberta Alexander in de vrouwelijke hoofdrol, is niet alleen tech nisch voortreffelijk, maar ge tuigt ook in iedere maat van liefde en toewijding. Aanbevo len voor wie eens iets nieuws wil! Als toegift krijgt men een opname van de 'Mediterranean Songs' uit 1958 in een niet min der boeiende vertolking van John Mark Ainsley met het Ge- wandhausorchester Leipzig. Jancek - Glagolitische mis; Sin- fonietta - NataljaTrotskaja (so praan), Eva Randova (alt), Kalu- di Kaludov (tenor), Sergej Lei- ferkus (bas)Thomas T rotter (orgel), Choeur et Orchestre Symphonique de Montr)al o.l.v. Charles Dutoit - Decca. De uitvoering van Janceks 'Gla golitische mis' tijdens de Kerst matinee van het afgelopen jaar was een imponerend gebeuren, waarbij Chailly het uiterste uit het Concertgebouworkest haal de. Deze uitvoering onder Du toit klinkt niet minder verzorgd, maar wel afstandelijker, letter lijk zelfs. Een directere opname had de confrontatie tussen luis teraar en orkest iets spannender gemaakt, maar dat neemt niet weg dat er heel veel te genieten valt, ondanks een enigszins on evenwichtig solistenteam. De door het orkest scherp gearticu leerde Sinfonietta vormt een ge slaagde toegift. PK Quadralite: nieuw materiaal werkbladen Dit gietijzeren pan- nenrek van Creuset biedt plaats aan rijf kloeke pannen. Door de vorm - een driehoek met een afgeronde kant - kun je het in een hoekje wegwerken. Het is er in blauw en grijs. Prijs 330. Te koop in o.m. kookwinkels en za ken voor huishou delijke artikelen. foto gpd Voor de achtste achtereenvolgende maal wordt op zaterdag 28 mei de Nationale Hengeldag gehouden. Het is in feite de voorzetting van een tra ditie op de laatste zaterdag van de meimaand. In het verleden kende ons land namelijk een visverbod voor het meeste binnenwater van 15 maart tot '1 juni. De eerste visdag van het nieu we seizoen was dan aanleiding voor extra aandacht in de media voor de sportrisserij. Nu de gesloten ristijd in die vorm niet meer bestaat was er in feite geen bijzondere visdag meer. Die is acht jaar geleden weer in ere hersteld door de toen opgerichte Stichting Nationa le Voorlichting Hengelsport. Een stichting die wordt gevormd door de overkoepelende verenging van hen gelsportverenigingen (NWS), de Or ganisatie ter Verbetering van de Bin nenvisserij (OVB) en de branche-or ganisatie van onder meer de hengel sportwinkeliers en importeurs en pro ducenten van hengelsportmaterialen (Dibevo). De stichting die op vele verschillen de manieren propaganda maakt voor de hengelsport koos dit jaar als thema voor de Nationale Hengeldag 'Vissen werkt ontspannend'. Daarmee wordt ingespeeld op het feit dat ruwweg an derhalf miljoen Nederlanders min of meer regelmatig ontspanning vinden met de hengel langs de waterkant. Een van de weinige rustpunten in een steeds jachtiger wordende maat schappij. Vele van de 2500 hengelsportvere nigingen die ons land telt spelen op die dag in met activiteiten die erop gericht zijn buitenstaanders te atten deren op de aantrekkelijke kanten van de sportrisserij. Zo worden er riscursussen en wed strijden voor de jeugd georganiseerd, al op de Nationale Hengeldag deze verboden vervroegd wórden opgehe ven. Ook dit jaar is dat weer het geval. Een uitzondering is er voor de snoek. Voor deze roofvis geldt een nog lan gere gesloten tijd, namelijk van 1 maart tot 1 juli. De maatregel is geno men om deze sterk in aantal achter uitgelopen soort de kans te geven zich te herstellen. Vangstlimiet Er zijn zelfs hengelsportverenigingen die voor hun viswater hebben be paald dat de vangst van snoek pas is toegestaan na 1 september. Vele clubs hebben ook vangstlimieten voor de snoek ingesteld of eisen van hun le den dat gevangen snoeken direct worden teruggezet. Bovendien zijn er verenigingen die speciale eisen stellen aan het vistuig: bijvoorbeeld een ver bod op het gebruik van de twee- of drietandige haak (de fleur of de dreg). Er wordt wel eens beweerd dat de gesloten tijd voor snoek samenhangt met de paaitijd van deze soort. Maar dat is onzrn want de snoek is een van de vroegst afpaaiende vissoorten in ons land. Soms is het ijs nauwelijks uit de sloten of je ziet al een paar exemplaren zij aan zij in ondiep water aan de oppervlakte zwemmen op zoek naar een geschikte paaiplaats. Overigens kan ijc de bescherming van de snoek volledig billijken. De roofvissen dragen er in belangrijke mate toe bij dat de visstand wordt ge reguleerd door de zwakkere exempla ren te consumeren. In wateren waar de snoek vrijwel is verdwenen is vaak sprake van een degeneratie van de andere witrissoorten, met name de brasem. Aanrechtblad van dat qua uiterlijk een beetje lijkt op het oude granito maar veel beter van kwaliteit is. foto gpd De keuze in keuken-, werk-, badkamer- en tafelbladen is, wat de daarvoor gebruikte materiaalsoort betreft, uitgebreid met iets nieuws: Quadralite. Het is een harde steen soort die voor 95 procent bestaat uit na tuurlijke kwarts- en/of granietkorrels die met 5 procent polyesterhars worden gebon den en onder zeer hoge druk tot platen worden geperst. Het resultaat is een stenen blad met bijzondere fysische en mechani sche eigenschappen: buigvast, in hoge mate krasbestendig, slagvast en kleurecht. Wie zich de vroegere granito-aanrechten nog herinnert zal iets daarvan in Quadralite herkennen, overigens met dit verschil dat dit nieuwe produkt een fraai zachtglanzend oppervlak heeft. Het is bovendien bestand tegen chemicaliën en alle andere bijtende of als hardnekkige vlekken veroorzakend bekend staande stoffen. Het uiterlijk vormt een natuurgetrouwe imitatie van natuur steen. In het onderhoud is het bijzonder ge makkelijk; dagelijks met een vochtige doek afnemen en zo nodig reinigen met een zachte zeepoplossing. Meer informatie: Bald, Dongen, tel: 0 16 23- 80 800. De laminaatvloer (met een kern van plaat materiaal en een toplaag van sterke kunst stof) heeft de laatste jaren grote opgang ge maakt. De laminaatvloer Marvella (een Zweeds fabrikaat) is afgestemd op de 'gewone' doe-het-zelver. Er is een duidelij ke stap-voor-stap handleiding bij, maar mocht het desondanks niet helemaal luk ken, dan kun je de telefoon pakken om te vragen hoe het nu verder moet. En mislukt het dan toch nog, dan kun je terugvallen op de teruggaaf-garantie, die tot vier weken na aankoop geldig is. De stroken, 120x20 cm, zijn per 8 stuks ver- t en kunnen dus gemakkelijk in de per sonenauto worden vervoerd. Voor de Mar vella dhz-laminaatvloer geldt een garantie van drie jaar. Er is 'een extra kwaliteit in ver krijgbaar, Marvella Plus voor zwaardere dan normale belasting, waarop je rijf jaar garan tie krijgt. De prijzen per vierkante meter zijn respec tievelijk ongeveer 40 en 55 gulden. Marvella is in meer dan een dozijn kleurtinten en houtmotieven te koop in Formidozaken. Wie heeft een goed idee voor de tuin? Dit jaar wordt opnieuw"de Nationale Creat ion gehouden, de vorig jaar met succes ge lanceerde tuinideeënwedstrijd waaraan ie dere particuliere tuinierder kan deelnemen. Om een poging te wagen tot prijswinnaar te worden uitgeroepen hoef je niet met een bijzondere uitvinding voor de dag te ko men. Een eenvoudig lijkend ideetje, dat voor andere tuinbezitters waardevol kan zijn, maakt even veel kans te worden be kroond als een indrukwekkend ei van Co lumbus. De uitgeloofde prijzen (10.000, 2500 en 1000 gulden contant en waardebonnen van 100 gulden) vormen uiteraard een aanmoe diging, maar er is ook eer te behalen. Win nende ideeën zullen in januari '95 op de tuinvakbeurs VTB ten toon gesteld worden en als ze commerciële betekenis blijken te hebben is er een grote kans dat ze in pro- duktie worden genomen en in de handel gebracht. Tot eind juli kunnen inzendingen worden aanvaard. Dat kan in de vorm van een be schrijving (die dan wel voldoende duidelijk dient te zijn), al dan niet vergezeld van een tekening of foto. Als het 'produkt' zich daar toe leent kan ook een model-in-natura wor den meegestuurd. Deelnameformulieren, waarop ook de voor waarden zijn vermeld, in tuincentra e.d. Meer informatie: Fosch Creation, Heer- hugowaard, 0 22 07-20 355. open dagen en demonstraties van vis technieken gehouden, tentoonstellin gen ingericht in bibliotheken en buurthuizen. Bovendien is er een spe ciale telefoonlijn geopend waar men sen die willen gaan vissen informatie kunnen krijgen (tel. 0 33-65 65 66). Verbod Ik kom nog even terug op die gesloten tijd omdat op dat punt nog vele mis verstanden bestaan. Er zijn nog steeds perioden van het jaar waarin bepaalde aassoorten niet mogen wor den gebruikt en waarin sommige soorten niet mogen worden gevan gen. Zo is het van 1 april tot en met 31 mei verboden om te rissen met een worm (of nabootsing daarvan), slachtprodukten, levend of dood aas, een stukje ris en alle soorten kunstaas zoals lepels, spinners, jigs. Een uit zondering geldt slechts voor kunst vliegen die kleiner zijn dan 2,5 centi meter. In dezelfde periode bestaat eën vangstverbod voor de vissoorten baars, barbeel, kopvoorn, serpeling, sneep, snoekbaars, winde en vlag- zalm. In onze omgeving zijn alleen de baars en snoekbaars van belang en in Ynindere mate de winde. De overige soorten komen hier helemaal niet of slechts zeer spaarzaam voor. Mocht u toch een exemplaar van deze 'verbo den soorten' vangen in de gesloten periode dan stelt de wet als voorwaar de dat de ris direct wordt teruggezet. Bewaren in een leefriet mag niet. Het is de laatste jaren een goed ge bruik dat de minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij besluit dat DINGEN ook zo'n hekel aan dat natte stukje zeep bij het fonteintje in het toi let, of de wastafel in de badkamer? Aan die ergernis maak je een einde met deze zeepdispenser Savonette. Fraai van vormgeving en te koop in twee uitvoeringen. Model Alexis heeft een fonkelend ui terlijk en een geronde vormgeving. Little Joe is het wat strakker ge lijnde broertje. De montage op de wastafel of werkblad is een klusje voor de installateur. De flacon'met vloeibare zeep wordt eronder, uit het zicht, opgehangen. De prijs, exclusief montage, ligt iets on der de honderd gulden. Meer informatie VHS, tel: 0 77 -82 37 41. foto gpd. Snoeken kunnen zeer respectabele afmetingen bereiken, zoals dit exemplaar dat een lengte heeft van 120 centimeter. archieffoto anp Een schilderij in de badkamer? Dat kan nu Manor House komt met een collectie tegels met reprodukties van Claude Monet. Voor de tegels, aan zienlijk dikker dan gewone (12 mm in plaats van 7) is ook een keramische lijst te koop. Deze bestaat uit 8 delen, in verstek gevormd en te koop in zwart en twee wittinten. Het formaat van de reproduktie, inclusief lijst, is 630x450 mm. Prijzen compleet 'schil derij' vanaf 650. Meer informatie: i 017 93- 14 91. Met dit Bang en Olufsen-horloge kun je ook de radio's en tv's van dit merk bedienen. Het is een ontwerp van de Deen Jacob Jensen, die een belangrijk stempel op het uiterlijk van de B&O tv's en radio's drukt. Bang Olufsen vermelden dat het aanzetten van radio- of tv (t5t op 30 meter) niet voor iedereen is weggelegd. Het horloge is een 'collectors item', wa terdicht tot op 30 meter, uitgevoerd in roestvrij staal en voordien van saffierglas. De grootste kalkoen kun of twee soufflévormen passen in deze Miele-oven met een breedte van 80 cm en een inhoud van meer dan honderd liter. In een spe ciale baktrog kun je hoeveelheden voor een weeshuis bereiden. De oven is multifunctioneel: boven- en/of onderwarmte, hetelucht, grill en een speciale stand voor ontdooien. Voor elk gerecht kan exact de gewenste, voorgepro grammeerde temperatuur worden ingeschakeld. De oven is standaard voor zien van een digitale klok, waarmee processen 24 uur van tevoren program meerbaar zijn. Tot de standaarduitrusting behoort bovendien een voedselther- mometer. De oven past qua uiterlijk in vrijwel elke keuken. Het front is van zwart glas met een roestvrijstalen kader. Prijs 5999. Meer informatie: 0 34 73 -

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11