Leidsch Dagblad echtbank keurt AO-boetes af r Elfjarige jongen uur vast in kluis Chileense gigant spuwt vuur Milaan feestende chaos na zege op Barcelona VVD boos over subsidie aan luierservice Oorlogsmisdadiger Kipp wèèr opgespoord BIG Ml B# '*''M SI BOSS 07,.v*42, GOED NIEUWS ONDERDAG 19 MEI 1994 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40468 LOSSE NUMMERS 1,60 bldzame vondst j Archeologen hebben in S Schipluiden een neder- Itting ontdekt uit het jaar Tul. Het zou gaan om een eldzame vondst. Zuid-Afrika 7 Het herstelplan voor Zuid-Afrika van het ANC, staat op losse schroeven. Het blijkt veel duurder dan was voorzien. Katwijk zingt yt s~ Het jubileum van I O Nieuwe Kerk-orga- I nist Jaap van Rijn moet I opgeluisterd worden door 2000 zingende mannen. Bedrijfsvereniging moet inzage in dossier geven be rechtbank in Assen heeft dinsdag elf van de eerste Ivaalf WAO-boetes die door werkgevers zijn aangevoch- Ten, vernietigd. In het twaalfde geval verklaarde de rech- Jer zich niet bevoegd om uitspraak te doen. Landelijk lebben werkgevers enige duizenden rechtzaken aange spannen om onder deze boete (malus) uit te komen. De listeren gepubliceerde uitspraak van de administratieve ■echter in Assen is de eerste in een landelijke reeks waar net spanning naar wordt uitgekeken. vens als tegenpartij op om zelf te kunnen beoordelen of de WAO-uitkering terecht was toe gekend. De bedrijfsverenigin gen beriepen zich op artikel acht van het Europese mensen rechtenverdrag dat privacy-ge- voelige informatie niet op straat hoort te liggen. De werkgevers deden een beroep op artikel zes van hetzelfde verdrag dat een eerlijk proces waarborgt. De rechter heeft nu bepaald dat de gevolgen van deze terug houdende houding voor reke ning van de bedrijfsvereniging be boeteregeling is sterk om streden. Werkgevers vinden on- ler meer dat zij ten onrechte Iele maandsalarissen als boete ■wijt zijn voor werknemers die i hun vrije tijd en door eigen Joedoen arbeidsongeschikt ra- len. De rechtbank is vooral ge- lallen over de weigering van be- Irijfsverenigingen die de boete bpleggen om de medische gege vens van keuringsarts en ar- leidsdeskundige prijs te geven, be werkgevers eisten die gege- komen. De rechtbank acht het niet haar taak en bevoegdheid een regeling te treffen die beide artikelen van het verdrag met elkaar verzoent. Een tweede punt waarop de bedrijfsverenigingen in het zand hebben gebeten, is onvol doende medewerking als werk gevers bereid bleken naar pas send werk voor een arbeidson geschikte werknemer te zoeken. Zij bleven passief of weigerden de werkgever informatie over de resterende arbeidscapaciteit van de werknemer. Deze eerste reeks uitspraken zal worden gevolgd door uit spraken elders in het land. Zo dra er voldoende uitspraken zijn, kan de hoogste sociale rechter; de Centrale raad van Beroep in Utrecht de knoop de finitief doorhakken. randweer niet aar gebouw van Fasson (Leiden hans koenekoop milaan/barcelona gpd -J-De verhuizing van de Leidse brandweer naar het bedrijfs- iand van Fasson aan de Roose- ïltstraat is van de baan. Het lerikaanse moederbedrijf van :asson geeft geen toestemming voor de verkoop van het ge- jbouw. De fabrikant van zelfkle- jvende materialen moet voorlo- jJi pig in Leiden blijven. >m/ Voor de Leidse brandweer is die beslissing een onplezierige verrassing. ..Een gunstige plek wordt ons voor de neus wegge kaapt. Ik ben er niet blij mee", treurt brandweercommandant F. van Oosten. De brandweer moet vertrekken uit de kazerne aan de Langebrug. omdat dat gebouw te klein is en de ge meente het gebouw nodig heeft voor de huisvesting van de soci- jgli ale dienst. De brandweer kon het pand van Fasson oveme- men voor 2,8 miljoen gulden. Van Oosten: ,,We oriënteren ons nu maar op de oude plek aan de Voorschoterweg, naast zwembad De Vliet. Maar daar moeten we wel nieuw bouwen. Financieel maakt het niet zo- veel uit. Het bouwkrediet van de gemeente blijft hetzelfde, 8,6 miljoen. Voor dat bedrag zou- den we ook het Fasson-gebouw kopen en verbouwen. Nadeel is wel dat we weer allerlei proce dures moeten herhalen. Pagina 15: Fasson betreurt af- ketsen verhuizing. Solzjenitsyn al spoedig terug MOSKOU DPA-AFP 1 De Russische auteur en Nobel prijswinnaar Aleksandr* Solzje- nitsyn keert nog deze maand te rug naar Moskou. Dat heeft zijn vrouw Natalja bekendgemaakt in een interview met het dag blad Izvestija dat gisteren is ge publiceerd. De inmiddels 75-jarige Solzje- I nitsyn werd op 13 februari 1974 de toenmalige Sovjetunie uitge zet, kort nadat in Parijs zijn I boek Goelag Archipel was ver schenen. De roman vertelt over het verschrikkelijke leven van de gevangenen in de Siberische strafkampen. voerd in de lange feeststoet. De supporters eerden daarmee Marco van Basten, die het hele seizoen geblesseerd geweest is, en namen bovendien een voor schot op de terugkeer van Ruud Gullit naar Milaan. Om half twee verrasten zowel het sportdagblad Corriere dello Sport als de sportkrant Tutto- sport de vele supporters met de eerste edities van de dagbladen. 'Milan Mondiale', kopte Corrie re dello Sport. 'Berlusconi pre- Tienduizenden supporters van AC Milan vierden gisteravond in het centrum van de stad voor de tweede maal in vier weken een belangrijke overwinning. Nadat op 17 april voor de derde maal op rij het Italiaanse lands kampioenschap werd gevierd, bracht de winst van de Europa- Cup voor landskampioenen op nieuw duizenden inwoners van Milaan op de been. Met name Johan Cruijff mier van Italië, Capello premier Krullen Q Alle Leidse krullen, kronkels en zweepslagen samen in een boekje over Jugendstil en Art Nouveau. De Beukenhof naar nieuwe eigenaars oegstceest erna straatsma Restaurant De Beukenhof in Oegstgeest krijgt 1 juni een nieuwe eigenaar. De Bilder- berg Groep verkoopt het eta blissement aan de War- mondse ondernemer J.B. van der Klugt, eigenaar van Het Slaapkamercentrum in Lei den en de Haagse slager G.J. de Kroes. De Bilderberg Groep wil van De Beukenhof af omdat het niet meer in de formule van het bedrijf past. Het con cern wil zich concenteren op de combinatie hotel/restau rant. Twee maanden geleden verkocht Bilderberg daarom ook het Haagse restaurant 't Goude Hooft, aan het Am sterdamse hotel Krasnapol- sky. LA. van der der Meer, al gemeen-directeur van de Bil derberg Groep, die sinds 1980 eigenaar is van De Beu kenhof: „Wij hebben vorig jaar een stategisch plan voor de toekomst opgesteld. We gaan ons richten op de com binatie hotels met restaurant. De Beukenhof past niet in die strategie, ook al is het een plaatje." Van der Meer zegt dat De Beukenhof is verkocht onder voorwaarde dat de nieuwe eigenaars de huidige formule in stand houden. „Het hoge culinaire peil blijft gehand haafd. De directeur en het personeel blijven hetzelfde." De Beukenhof beschikt over een Michelin-ster, een hoge onderscheiding in het restau- rantwezen. De nieuwe eigenaars wa ren vanochtend niet voor commentaar bereikbaar. Geen krant ontvangen? BPI 071-143241 DEL. 071-128030 HET WOORD IS AAN William James Het rangschikken van vooroorde len wordt vaak aangezien voor denken. VANDAAG Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur23,24,25,26 Programma's- Randstad Regio Religie Sport melipecu De vulkaan El Llaima, zo'n 600 kilometer ten zuiden van de Chileense hoofdstad Santiago, spuwt lava, rook en as over de dorpjes aan zijn voet. De 3.125 meter hoge vulkaan heeft voor zijn uitbarsting 37 jaar 'gezwegen'. foto epa moest het ontgelden tijdens het feest van de AC-Milanaanhan- gers. 'Cruijff: Met een grote bek bereik je niets...', aldus de tekst op een spandoek. Bovendien werd op talrijke posters de 'be grafenis' van Barcelona in Athe ne herdacht. Opmerkelijk genoeg werden ook diverse Nederlandse vlag gen, sjaals en petten meege- van Europa', aldus de voorpagi na van Tuttosport. In Barcelona waren de media in rouw gedompeld. 'Vernede rend' noemt het kritische dag blad El Mundo de 4-0-neder- laag van FC Barcelona tegen AC Milan, terwijl El Pais in de kop zet: 'Milan maakt Barcelona met de grond gelijk'. De WD-fractie in Alkemade vindt het bela chelijk dat het gemeentebestuur gezinnen die zich bij de luierservice aansluiten, een stimuleringsbijdrage van honderd gulden per jaarabonnement wil geven. Zo denkt de gemeente een bijdrage te kunnen leveren aan het verminderen van de afvalberg die mede door wegwerpluiers wordt veroor zaakt. Gezinnen die zich aansluiten bij de luierservice krijgen katoenen luiers. Deze worden eens in de week opgehaald en door het bedrijf gewassen. Het bespaart de ge meente 148 gulden aan verwerkingskosten voor huisvuil. WD-woordvoerder H. van Duijkeren. vindt dat de mensen zelf verantwoordelijk moeten zijn voor het milieu. „Het is boven dien niet eerlijk ten opzichte van hen die nog de ouderwetse katoenen luier gebrui ken en die zelfwassen." F. Koek (Groen Links) was daarentegen wel enthousiast over het plan. Wat hem be treft gaat de gemeentelijke subsidie niet ver genoeg, omdat de gemeente nu nog 48 gul den verdient aan de burger die van de lui erservice gebruik maakt. Brandweer hakt en boort drie kwartier in 33 centimeter gewapend beton Uit Argentijnse documentaire blijkt: zj dei* kn*L Rig Bow leiden lussen Groenooidhollen en vioduri zandvoort allard besse Hevig stotterend van de schrik en met de tranen in zijn ogen staat hij de pers te woord. De camera zoemt in en microfoons verdringen elkaar onder zijn neus. Op zijn schoudertjes rus ten de handen van zijn vader. „Doe maar rustig aan jongen. Haal maar even diep adem." Lars Carree, een elfjarige jongen uit Zandvoort. Meer dan een uur zat hij opgesloten in een kluis van het gemeentehuis van de badplaats. De klap van de dichtslaande loodzware deur dreunt nog na in zijn hoofd. Het gespeelde jongensavon- tuur van Lars en zijn negenjarig broertje Sven werd een be nauwde werkelijkheid. In af wachting van het vertrek van hun vader, hoofd personeelsza ken bij de gemeente Zandvoort, vermaakten ze zich met de kluis die grenst aan diens werkka mer. Een originele Lips-kluis stammend uit het begin van de ze eeuw. Een decimeter dikke stalen deur omgeven door een wand van 33 centimeter gewa pend beton. Er is zo goed als geen doorkomen aan. De kluisdeur klapt met een doffe dreun dicht. Buiten draait Sven de knop van het slot om. Binnen zit Lars. Moederziel al leen tussen de schappen met dossiers. De enige twee sleutels van de kluis heeft hij in zijn hand. Gepakt tijdens het spelen. Helaas zit er bij deze deur al leen een sleutelgat aan de bui tenkant. Lars: „Toen dacht ik: ik kom er niet meer uit." De Zandvoortse brandweer rukt met zwaar materiaal uit. Een bouwtekening van de kluis- De elfjarige Lars Carree is net een paar minuten uit de kluis. Nog onder de indruk van zijn avontuur vertelt de Zandvoorter de toegesnelde pers zijn verhaal. foto united photos de boer ron pichel ruimte wordt inderhaast opge spoord. Maar het ontbeert de brandweerlieden aan een boor die het beton kan slechten. De .Haarlemse collega's wordt ver zocht met spoed een zware Trouw duurt het allemaal te lang. Door de nabijgevestigde Versteege's Ijzerhandel laat hij een boormachine afleveren, die later wordt vervangen door een zwaardqr type. Het kost de he- boorrrtachine in de badplaats af vig zwetende brandweerlieden te leveren. Tegelijkertijd ver trekken onder begeleiding van de politie een sleutel- en beton- specialist uit de Spaarnestad naar Zandvoort. Gezeten op een doos wacht Lars geduldig zijn bevrijding af. In de kluis brandt gelukkig licht. Brandweerman Menno drie kwartier hakken en boren voordat een gaatje naast de kluisdeur ontstaat. Trouw wurmt er een ijzerdraadje door heen, waaraan Lars een van de twee sleutels bevestigt. Als de deur rond kwart over zes open zwaait, spoedt na ruim een uur eenzame opsluiting het Zandr voortse 'krakertje' zich naar zijn wachtende vader. Zoals het hoort bij een 'happy end', vol gen de tranen. Lars doet voor het oog van de camera konde van zijn beleve nis: „Nee hoor, ik ben niet boos op mijn broertje." Maar Sven kijkt met een beteuterde blik en grote ogen naar zijn herrezen grote broer. Hij kan het nauwe lijks allemaal geloven. Vader Carree maant zijn twee jongens mee. „Kom, we gaan naar huis. Jullie moeder weet het nog niet eens." tel aviv gpd De Nederlandse oorlogsmisda diger Abraham Kipp is weer te recht. De makers van een Ar gentijnse televisiedocumentaire zeggen dat de 76-jarige ex-poli- tie-inspecteur nog steeds of opnieuw in dezelfde voorstad van Buenos Aires woont, waar twee verslaggevers van deze krant hem zes jaar geleden op spoorden. Daags na publikatie van de artikelen over deze speurtocht toentertijd verdween Kipp. Naar aanleiding van de docu mentaire, die volgende week op de Argentijnse televisie wordt uitgezonden, heeft de Israëli sche afdeling van het Simon Wiesen thai Centrum de Neder landse minister Hirsch Ballin gevraagd nogmaals bij de Ar gentijnen aan te dringen op uit levering van Kipp. Volgens di recteur Efraim Zuroff zou de Ar gentijns? regering nu meer dan zes jaar geleden bereid zijn daaraan mee te werken. Dat valt overigens te betwijfe len: twee jaar geleden zei de Ar- Zï Proveste i Zakelijk, spor Hoogste tiji :ÉR ZOMEl s klaar voor 'n lange wam tief of vakantie? We houd d voor iets nieuws. Kijk bi IS tie zomer! len het 'cool'. ij Proveste. PROVESTE mannenmode VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 9 HET WEER Wolkenvelden Wolkenvelden en later op de dag kans op een bui. Minimumtempe ratuur omstreeks 7 graden, mid- dagtemperatuur ongeveer 17. Wind zwak tot matig, rond kracht 3, vannacht uit uiteenlopende rich tingen, overdag oostelijk. Agenten lopen nat pak op nieuwkoop-zevenhoven Twee agenten van het politie korps in Nieuwkoop liepen gis teren een nat pak op toen ze een boot naar de kant probeer den te halen bij Zevenhoven. Eerder die dag kwam er een melding binnen dat de stalen roeiboot was verdwenen. De agenten namen poolshoogte en zagen het vaartuig midden op het water drijven. Een man, die zijn eigen bootje aan het op knappen was, bood de agenten zijn vaartuig aan om er naar toe te varen. Maar hij vergat daarbij te zeggen, dat het nogal insta biel was. Toen de agenten in stapten begon de boot hevig te slingeren en sloeg om. De be hulpzame politiemensen liepen daarbij een nat pak op. De roei boot is uiteindelijk, nadat de agenten van de schrik bekomen waren, naar de kant gehaald. Leidsch r v Dagblad gentijnse minister van buiten landse zaken, Guido di Telia, te gen De Volkskrant dat zijn land bereid was oorlogsmisdadigers uit te wijzen, maar desondanks is dat nooit gebeurd. Volgens de makers van de do cumentaire verlaat Kipp nooit zijn huis. Zijn vrouw zou heb ben geweigerd de filmploeg binnen te laten of vragen te be antwoorden. Dat Kipp nog steeds in de voorstad Boulogne sur Mer woont, is niet verras send. Toen verslaggevers van deze krant twee jaar geleden naar zijn oude telefoonnummer belden, kregen zij zijn schoon dochter aan de telefoon. Zij bleek met haar man, Kipp's zoon, en drie kinderen in het huis van haar schoonouders te wonen. Waar Kipp senior ver bleef, wilde zij niet zeggen. Abraham IGpp werd in 1949 bij verstek ter dood veroordeeld. Hij werkte als politieman in on der meer Velsen, Leiden en Ede en was verantwoordelijk voor de arrestatie van tientallen jo den en verzetslieden, die vervol gens zijn geëxecuteerd. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws i Dus neem ik nu een abonnement, i i i i Naam:. Tel:_ (I.v.m. controle bezorging) j Na de eerste 2 weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 29.30) Per kwartaal via acceptgiro 85.55) automatisch 84,55) Nr. bank/giro: I Abonnee-service. AntwDordnr 10050, 2300 VB Leiden Of bel 071-128030 Haarlemmerstraat 149 Leiden Tel. 071-121075 v

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1