Alweer 50% Korting Op Alle Monturen. FIOD achterhaalt 105 miljoen minder Generaal Spoor bediende zich van chantage en spionnen Kamer kiest opnieuw Deetman Hoop schroot SP opent politieke 06-lijn 'Colijn filosofeerde over dictatorschap' Binnenland Nieuwe vertegenwoordiger bij Unesco en haag Mr. J. j. de Visser wordt binnenkort de nieuwe perma- 'ar.°ient vertegenwoordiger van Nederland bij Unesco, de VN-orga- n' jisatie voor cultuur, opvoeding en wetenschap in Parijs. Wan- 'dt d\eer benoeming ingaat, is onbekend. De 49-jarige De Visser derifefkt momenteel op het ministerie van buitenlandse zaken als hef van de directie Integratie Europa. Hij volgt bij Unesco Ir. J. Sizoo op, voor wie het ministerie nog op zoek is naar een indere functie. agei JJisterwijkse politie rolt bende op ken juiste r wu k De politie van het Brabantse Oisterwijk heeft met de vvojanhouding van zestien personen een groot aantal diefstallen 3 optpgelost. Daarbij werden vrachtwagens en scheepscontainers ft nao\ goederen gestolen, met een totale waarde van twee miljoen f/'co.rulden. Vier arrestanten hielden zich bovendien bezig met han- iel in verdovende middelen en illegal? videobanden en CD's. De taak kwam aan het rollen toen op 28 februari een aantal ver dachten op heterdaad werd betrapt. E Brintaproduktie wordt in juni hervat Ei/eendam Het aardappelzetmeelconcern Avebe in Veendam ver wacht in juni weer te kunnen starten met de produktie van het papprodukt Brinta. De produktie van Brinta werd in maart stil- nagelegd nadat een besmetting met de salmonella-bacterie werd geconstateerd. Waar de besmetting precies is ontstaan, is nooit duidelijk geworden. Volgens woordvoerder Veendorp kan het nog wel even duren voordat Brinta weer overal verkrijgbaar is. De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) heeft vorig jaar voor 426 miljoen gulden aan belasting fraude opgespoord. Dat gebeurde via strafrechtelijke on derzoeken. Het resultaat was 105 miljoen minder dan in 1992, toen de FIOD 531 miljoen aan niet betaalde belas ting achterhaalde. Dat blijkt uit het gisteren gepresen teerde jaarverslag 1993 van de Belastingdienst. Hilariteit in de Tweede Kamer als de voormannen van de vier grote partijen de stembriefjes gaan tellen voor de verkiezing van de kamervoorzitter. Vlnr: Van Mierlo, Brinkman (op de rug gezien), Bolkestein en Kok. foto anp Justitie buigt rich over hoge telefoonnota's rnhem anp densen die zeggen dat ze ten inrechte hoge telefoonrekenin- jen wegens het bellen van 06- lummers hebben gekregen, lebben maandag bij justitie in Imhem een klacht ingediend iver deze gang van zaken. De jersofficier van justitie beves- DRE$igde gisteren dat het openbaar ninisterie bekijkt of de klacht tan leiden tot een rechtszaak. J. Klaassen uit Ewijk voert al jwee jaar strijd met PTT Tele- iom over zijn nota's. Hij heeft hmiddels naar zijn zeggen neer dan zevenhonderd verge- lijkbare gevallen in het hele land opgespoord. ek> Volgens Klaassen beschikt "een crimineel circuit' in Neder land over een computerpro gramma waarmee de telefoon- centrale van PTT Telecom kan worden gemanipuleerd. Hij Üenkt dat exploitanten van sekslijnen zo'n computerpro gramma gebruiken en heeft jus titie gevraagd een onderzoek iri te stellen. A. van de Wetering, woord- Voerster van KPN (moedermaatschappij van PTT Telecom), zegt dat het bedrijf 'zeer benieuwd' is naar het 2 computerprogramma dat Klaas- sen zegt te kennen. ,,Als het be staat en werkt, zullen we on middellijk maatregelen nemen om dat lek in de telefooncentra le te beveiligen." Generaal Spoor was veel oor logszuchtiger dan is aangeno men. De legercommandant in het voormalig Nederlandsch- Indië heeft in 1947, op het mo ment dat er een vredesakkoord met de Republiek Indonesië 'dreigde', zijn ontslag aange kondigd. Het chanteren met ontslag is het laatste wapen dat Spoor in de strijd gooit om zijn zin door te drijven: een grootscheepse militaire actie met als doel de republiek te bezetten. Die dreiging met ont slag is tot nu toe geheim ge houden. De in Nieuwegein woonachtige NOS-joumalist Ad van Liempt, eindredacteur van Nova, schrijft in zijn onlangs uitgegeven boek 'Een mooi woord voor oorlog': „Het is toch wonderlijk dat een legercommandant, die op zo'n botte manier tegen de politieke besluitvorming ingaat, wordt gehandhaafd en zelfs een grote reputatie behoudt. Er is maar één verklaring voor: het is alle partijen gelukt het dreigement van Spoor buiten de publiciteit te houden, tot vandaag aan toe." Mr. Piet Sanders, de nog in le ven zijnde secretaris-generaal van de Commissie-Generaal, de club die onderhandelde met de republiek, heeft zelfs nooit ge weten van de pressie die Spoor en in diens kielzog vice-admi- raal Pinke op landvoogd Van Mook hebben uitgeoefend. Hij reageert verrast. In een inter view dat Van Liempt eind vorig jaar met Sanders had, zegt deze dat dit veel verklaart. Van Mook zat klem. Ook Schermerhom, voorzitter van de Commissie- Generaal, deelt die mening. Van Mook ging door de bocht onder druk en dreiging van de militai re bevelhebbers. Het gevolg: een politionele actie, een 'mooi woord voor oorlog'. De 'subversieve actie' van Spoor heeft te maken met diens po- gingen zijn 'tien-pijlerplan' door te drukken, een blauwdruk voor de organisatie van de bin nenlandse veiligheid van Indo nesië. In de tweede zin staat al dat Nederland daarin de hoofd rol moet spelen en de veiligheid niet kan overlaten aan 'een door propaganda opgehitst' politie apparaat. Van Liempt: ,,En op nieuw beveelt hij aan dat de Nederlandsch-Indischeregering de gebieden aanwijst waar de troepen heen gaan om orde en rust te vestigen. Pas later kan een interimregering die be voegdheid overnemen. Met an dere woorden: Spoor wil direct republikeinse gebieden bezet ten. Als Sanders het stuk van Spoor in handen krijgt weet hij direct: onaanvaardbaar voor de republiek. Sanders heeft ver trouwen in het gezond verstand van landvoogd Van Mook. Die zal dat plan nooit accepteren, hoopt hij." Maar Spoor is strateeg en zorgt dus voor dekking in de flank. Als hij het 'verontrustende' verloop van het gesprek tussen de on derhandelingsdelegaties ver neemt, er kortom vrede 'dreigt', stuurt hij een telegram naar zijn hoogste baas in Nederland, chef-staf mr. H. J. Kruis. En hij vraagt hem ronduit om extra steun te 'organiseren' in politie ke en militaire kring voor zijn standpunt: het op voorhand be zetten van republikeins gebied. Tegelijkertijd gaat een kopie van dit telegram naar Moolen- burgh, de verbindingsofficier van Spoor bij de minister-presi dent, met als gevolg dat minis ter-president Beel het direct op De douanerecherche had in te genstelling tot de FIOD vorig jaar veel meer succes. Achter haalde deze dienst in 1992 nog maar 187 miljoen gulden aan belastingfraude, vorig jaar was dat gestegen naar 539 miljoen. In het jaarverslag wordt grote nadruk gelegd op de aanpak van belastingfraude. Vorig jaar haalde de fiscus 285 miljoen gulden binnen door een betere samenwerking met gemeente lijke sociale diensten, de infor matiseringsbank (studiefinanciering), bedrijfs verenigingen, banken, werkge vers en verzekeraars. Het be drag dat door die samenwer- zijn bureau heeft. Ook de ande re flank wordt gedekt: vice-ad- miraal Pinke alarmeert de mari- netak via een telegram aan zijn chefHelfrich. Spoor haalt in zijn noodkreet aan Kruis en Beel alles uit de kast. „De toestand hier te lande verergert met de dag. Wij drij ven thans toe naar de puinho pen. De tegenpartij is door nie mand te controleren en wordt king wordt binnengehaald, moet binnen enkele jaren stij gen naar meer dan een miljard gulden. Uit onderzoek is gebleken dat fiscale fraude zich voor 90 pro cent afspeelt bij BTW en accijn zen. De georganiseerde mis daad richt zich vooral op het prijsverschil tussen opleverprijs en marktprijs. Daarnaast is de drughandel een belangrijk ter rein, al gaan benden die zich daarmee bezighouden steeds meer over op BTW-fraude. Mr. J. van Lunteren, direc teur-generaal van de Belasting dienst, sprong gisteren tijdens de presentatie van het jaarver slag in de bres voor de FIOD. Hij bekende zich 'persoonlijk geleid door ondercommandan ten, die! volkomen opgesard en verpest door republikeinse pro paganda, hun eigen weg gaan." Van Liempt constateert dat ge neraal Spoor het beeld al helder voor ogen heeft: als de repu bliek niet inbindt, komt er oor log, als ze wel inbindt komt er 'een vreedzame bezetting'. De ze uiting van militaire onge hoorzaamheid ligt diezelfde dag geraakt' te voelen door de vraagtekens die in perscom mentaren zijn gezet bij het op treden van de FIOD. Het was duidelijk dat hij onder meer doelde op de publiciteit rond de inval bij het hoofdkwartier van het Van der Valk-concern. „De FIOD wordt gecontro leerd door de top van de Belas tingdienst. Bovendien staan de activiteiten die veel publiciteit trekken, veelal onder leiding van het openbaar ministerie. Tenslotte is er een indirecte toets op het optreden van de FIOD door de advocatuur, die wordt ingeschakeld door de partij die onderwerp van onder zoek is", aldus Van Lunteren. Volgens de Belastingdienst is de aanpak van grensoverschrij dende belastingfraude nog een probleem. Toch neemt het in ternationaal uitwisselen van ge gevens over belastingplichtigen toe. Vorig jaar gebeurde dat ruim 40.000 keer: dat is bijna 50 procent meer dan in 1992. op het bureau van Beel in Den Haag. Die stoort zich kennelijk niet aan deze 'daadkracht', want hij komt niet met maatre gelen. Van Mook slijpt de scherpe kantjes van het 'tien-pijlerplan' van Spoor. Hij haalt de angel er uit: er gaan géén Nederlandse soldaten op Republikeins grondgebied de orde handha ven in een peaceful occupation, een vredelievende bezetting. Nog diezelfde dag zijn Spoor en Pinke op de kamer van plaats vervangend landvoogd Iden- burg geroepen. Daar horen ze op welke formules de partijen elkaar hebben gevonden. Spoor ontploft bijna. Hij is zo ziedend dat hij de landvoogd niet meer wenst te zien. De generaal en de vice-admiraal zijn het gauw eens. Ze spelen hun laatste troef uit: dreiging met ontslag. Bij de marine wordt anders op de 'subversieve telegrammen' van de legerleiders gereageerd dan bij de landmacht. Van mi nister Fiévez (oorlog) wordt niets vernomen. Maar marine minister Schagen van Leeuwen zet de opstandige vice-admiraal direct op zijn plaats. Per tele gram wijst hij Pinke op de 'absolute noodzaak in deze zo kritieke ogenblikken een mili taire gezagscrisis met daaraan onvermijdelijk verbonden noodlottig effect zowel op poli tiek als op militair gebied te voorkomen'. De volgende dag krijgt Pinke ook een antwoord van admiraal Helfrich. Die vertelt hem over de ruzies die de actie van Pinke en Spoor heeft ontketend. De minister kwaad, Beel kwaad omdat ze Van Mook hebben ge passeerd, botsing tussen Hel frich en Schagen van Leeuwen, enzovoort. Van Liempt schrijft: „En dan den haag gpd Met 137 van de 140 stemmen is de CDA'er Deetman voor nog eens vier jaar gekozen tot voor zitter van de Tweede Kamer. Twee stemmen waren blanco, eentje was er voor Buurmeijer (PvdA). Fractievoorzitter Kok van de grootste partij, de PvdA, had vorige week al aan de ande re fracties laten weten geen claim te leggen op het voorzit terschap. Van de 58 nieuwe gezichten in de Tweede Kamer waren er gisteren tijdens de beëdiging twee niet aanwezig. Het PvdA- kamerlid Rozenblad had zijn geloofsbrief te laat ingediend, omdat hij zijn ouders wil laten overkomen voor de beëdiging. Het kamerlid Verkerk van het AOV was ziek. Sinds gisteren mag de 23-jari- ge Sharon Dijksma van de PvdA het predikaat 'jongste kamerlid aller tijden' voeren. De studente 'versloeg' Dilia van der Heem- Wagemakers die in 1973 op 25- jarige leeftijd kamerlid werd. Het nieuwe D66-kamerlid Au- gusteijn kreeg het eerste 'stand je' van de herkozen Deetman. Ouderen met korting op reis door Europa DEN HAAG GPD Minister Maij-Weggen, CDA- lijsttrekker bij de Europese ver kiezingen, wil een Europese ou- derenpas waarmee 65-plussers net als jongeren met korting door Europa kunnen reizen. Ook moet het mogelijk worden dat gepensioneerden zich elders in Europa kunnen vestigen met behoud van pensioen en verze keringen. Dat zei de bewindsvrouw gis teren op een verkiezingsbijeen komst van het CDA in Schie dam. Maij gaf toe dat haar partij de ouderen schromelijk heeft verwaarloosd, onder meer door de AOW ter discussie te stellen. geeft Helfrich, de gereputeerde admiraal nog even een kijkje in zijn opmerkelijke gedachtenwe- reld. Hij schrijft aan zijn onder geschikte Pinke: Er zit voor mij iets mysterieus in al deze din gen. Velen vertrouwen Van Mook en Schermerhorn niet en toch Worden zij gehandhaafd. Welk spel spelen Engeland en Amerika precies? Zit Rusland er ook tussen? Zitten de heren hier muurvast aan de coalitie PvdA/KVP (Katholieke Volks Partij red.). Regeert de PvdA door dreiging met stakingen?" De hoogste marinemannen in Indië en Nederland laten zich in hun telegramverkeer vaker neerbuigend uit over de rege ring, vooral over de socialisten. Zo worden Sanders en Samkal- den (later burgemeester van Amsterdam) door Pinke betiteld als 'rode joden'. In het ant woord van Helfrich zoek je te vergeefs naar een afkeuring van dit taalgebruik. Van Liempt onthult in zijn boek dat generaal Simon Spoor zich van meer ontoelaatbare metho den bedient om zijn zin door te zetten. Hij gebruikt zijn verbin dingsofficier Moolenburgh om druk uit te oefenen op Beel. De kapitein heeft op het ministerie van algemene zaken een eigen bureau en kan op elk gewenst moment bij Beel binnenlopen. Op donderdag 10 juli, als ieder een opgelucht is dat de oorlog in Indonesië op het nippertje is voorkomen, seint Moolenburgh naar Batavia dat Spoor de moed nog niet hoeft op te geven. Hij heeft namelijk zojuist Beel ge sproken. De grootscheepse mi litaire operatie Product gaat weliswaar niet door. Maar Beel gaat er van uit dat andere mili taire mogelijkheden open zijn gebleven: de politionele actie. Ze was bij het afleggen van de eed twee woorden vergeten. De demissionaire bewindslie den Gabor en Hirsch Ballin zijn weliswaar geen nieuwe gezich ten, maar zaten evenmin eerder in de Tweede Kamer. CDA-mi- nister Bukman en minister Pronk (PvdA) konden gisteren nog niet als kamerleden worden geïnstalleerd omdat ze in het buitenland verblijven. Ook Al ders was afwezig. Hij heeft ge kozen voor een carrière bij de VN-milieuorganisatie en staat zijn plaats af aan Margot van De Duitsers waren in de jaren '30 al veel verder in Nederland geïnfiltreerd dan tot nog toe is aangenomen. Dat zegt profes sor G. van Roon van de Vrije Universiteit (VU) in Amster dam. Hij deed onderzoek in de Duitse archieven die na de Tweede Wereldoorlog door Russische troepen zijn meege nomen naar Moskou en vorig jaar zijn vrijgegeven. Van Roon vond ook aanwij zingen voor Gestapo-spionnen in de nabije omgeving van de toenmalige premier Colijn (ARP). Mogelijk waren er zelfs familieleden van Colijn inge schakeld, aldus Van Roon. Hij gaat nog naar de indentiteit van de verklikkers op zoek. Zijn eer ste bevindingen publiceert hij in een volgende week te ver schijnen bundel over Colijn, een uitgave van het Historisch Documentatiecentrum van de VU. De handlangers verstrekten de Gestapo zelfs inlichtingen over wat Colijn in zeer besloten kring zei. Zo moet hij ooit heb ben gefilosofeerd over de moge lijkheid om zonder parlement leiding aan het land te geven. De Gestapo moest erop voorbe reid zijn dat Colijn wellicht een dictator wilde worden, aldus Van Roon. Nederlandse politiemensen werkten soms nauw samen met de Gestapo. Volgens Van Roon Na afloop van de installatie bezochten enkele kamerleden de slecht bezochte demonstra tie tegen de beëdiging van de drie CD'ers op het plein voor het kamergebouw. De voorma lige CD'er Vierling bevond zich ook onder de demonstranten. Om ordeverstoring te voorko men, sommeerde de Haagse politie hem te vertrekken. Toen de mede-oprichter van het eveneens extreemrechtse Ne derlands Blok dat weigerde, werd hij gearresteerd. gebeurde dat in Amsterdam, Heerlen en Enschede. Vogens de onderzoeker onderhield de Amsterdamse politiecommissa ris K. Broekhoff contacten met de Gestapo. Hij zou zelfs over een klein Gestapo-kantoortje in de Amsterdamse Doelenstraat beschikken waar hij de Duitsers informatie over tegenstanders van het nazi-regime en over vluchtelingen uit Duitsland gaf. Broekhoff en collega's in Heer len en Enschede laegen in ruil voor hun samenwerking ook weer informatie.over uit Duits land gevluchte communisten, die in Nederland ook niet zo welkom waren. Broekhoff kwam kort na de oorlog op raadselachtige wijze om het leven. Hij had kans om hoofdcommissaris te worden, tot hij een pakje tabak kreeg van Scotland Yard. Hij snoof eraan en stierf. De Britten zouden Broekhoff hebben aangepakt toen ze merkten dat Nederland niets tegen hem deed. Nederland deed in de jaren dertig ook aan spionage. Zo hoorde Van Roon een verhaal over een naar Nederland geko men Duitser die in 1934 door de Nederlandse Militaire Inlichtin gendienst werd gebruikt om via vrienden in Duitsland informa tie in te winnen over het filter in een bepaald gasmasker. De man werd in mei 1940 door de Duitse bezetter gearresteerd en pleegde zelfmoord. (Ak U Binnen Een Jaar Terugkomt.) Op vertoon van de Klantenpas krijgt u bij een vervolg- aankoop van een nieuwe complete bril binnen één jaar na W fj J, f 'J ontvangst van deze pas opnieuw 50% korting op het montuur W Voor PeaHe-Adressen Zie De Gouden Gids. Fearie Is Kijkplezier. Rotterdam Het zwaar gehavende schip Ariake Reefer werd gisteren in de Rotterdamse haven afgemeerd. Het Panamese schip kwam zondag in Het Kanaal in dichte mist in botsing met het Taiwanese containerschip Ming Fortune. Het laatste schip verloor acht containers, die mogelijk rich ting Nederlandse kust drijven. De containers leveren geen gevaar op. foto anp Generaal Spoor tijdens een persconferentie in Den Haag. archieffoto DEN HAAG GPD De Socialistische Partij (SP), sinds gisteren met twee kamerle den in de Tweede Kamer vertegenwoordigd, opent binnenkort een speciale 06-lijn voor klachten van burgers. Deze klachten lijn is rechtstreeks verbonden met het Tweede-Kamergebouw, waar medewerkers van de SP de ongenoegens van de kiezers noteren. De vergaarde informatie wordt vervolgens recht streeks doorgegeven aan de twee SP-volksvertegenwoordigers. Het openstellen van de 06-lijn is een van de manieren waarop de nieuw gekozen actiepartij oppositie wil voeren tegen de toekomstige regering. Onthullingen uit Duitse archieven: DENSDAG 18 MEI 1994 Vijftienjarige verzamelde wapens //een^ERLENDe politie van Heerlen heeft gisteren bij een 15-jarige n en Ingen 24 vuur- en steekwapens in beslag genomen plus een rote voorraad munitie. De jongen verklaarde wapens te verza- frocielen sinds hij op de televisie cowboyfilms had gezien. Enkele larmpistolen had hij zwart geverfd om ze op echte vuurwapens laten lijken. De moeder van een 12-jarig jongetje bracht de in yPlitie °P het spoor van de wapenbezitter. Het zoontje van de »r de l"ouw verteld bij de buurjongen met wapens te hebben ge- •HeetPeeld. wkn Belastingtopman verdedigt optreden opsporingsdienst

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5