Mickey verovert New York ZATERDAG 14 MEI 1994 Onze Taal Een Hollywood-facelift voor Broadway Times Square, Broadway en de 24ste Straat. Het middelpunt van New York was jarenlang voor vele liefhebbers van show en theater het walhalla. Maar het gaat niet goed met de musical. Joop van den Ende's Cyrano is niet de enige mislukking en het kruispunt van flikkerend licht is aan de drank en de drugs. Maar er gloort hoop aan de de neon-horizon: Het Disney-concern heeft gote plannen, al is niet iedere Newyorker daar gelukkig mee. Het New Amsterdamtheater aan de 42ste straat is onlangs opgekocht door het Walt-Disneyconcern. foto gpd HANSDEBRUUN. Ooit werd het 'het kruispunt van de wereld' genoemd. Het klop pend hart van New York. Waar de neonreclames en de metershoge bill boards met aankondigingen van Broadway- shows als een lawine op de argeloze toerist of de drukke zakenman afkwamen. Met in elke zijstraat een handvol theaters, af- en aanrij dende limousines en veel sjiek volk. Druk, la waaierig, bruisend van energie. Nog steeds is Times Square als een mag neet waar elke bezoeker aan New York on weerstaanbaar naar toe wordt getrokken. De neonfeclames zijn er nog altijd, net als de wanstaltige posters, de drukte, de stank en het oorverdovende lawaai. Maar bruisend en energiek is het kruispunt waar Times Square, Broadway en de 42ste Straat samenkomen, allang niet meer. De verloedering is overal merkbaar. Op Broadway is het aantal nieuwe theater- produkties de afgelopen jaren drastisch afge nomen. Op Times Square is de verkeerschaos zo groot geworden dat echte Newyorkers het mijden als de pest. Op 42nd Street staat het ene ooit legendarische theater naast het an dere leeg te verkommeren. Een krant schreef onlangs over 'het meest onveilige kruispunt ter wereld'. De tippelaarsters, die jaren geleden het straatbeeld van 42nd Street bepaalden, zijn dan wel dankzij het strikte politiebeleid ver dwenen, maar je struikelt nog steeds over de sexshops. De andere winkeltjes vol prullaria en goedkope elektronica hebben betere tij den gehad. En je wordt om de haverklap aan geklampt door haveloze figuren die bedelen of je drugs willen verkopen. Disney Temidden van al deze troosteloosheid kwam eind vorig jaar plotseling het bericht dat het Walt-Disney-concern zijn oog op 42nd Street had laten vallen. Disney wil op het verlopen 'kruispunt van de wereld' een enorm amuse mentscomplex neerzetten. Voor de hele fa milie. Als het aan Disney ligt, kun je over een paar jaar ook je kleine kinderen weer onbe zorgd naar Times Square meenemen. „Al dat bederf, al dat vuil, al die ontucht zullen tot het verleden behoren", zei gouver neur Mario Cuomo van New York. „We gaan proberen Times Square weer in zijn oude luister te herstellen." Nu zijn er al vele plan nen gemaakt om het verval van Times Squa re en Broadway tegen te gaan, maar nooit eerder met de hulp van een zo op familie- vermaak gerichte onderneming als Walt Dis ney. Als een voorschotje op wat komen gaat, ging eind april in het fameuze Palace Theater de musical The Beauty and the Beast in pre mière. De theaterversie van de beroemde film, die Disney de laatste jaren ruim 650 miljoen gulden in het laatje heeft gebracht. En ook op Broadway blijkt 'B&B', zoals de "show kortweg wordt genoemd, een kaskraker die avond aan avond is uitverkocht. De komst van Disney naar Broadway heeft vele Newyorkers de wenkbrauwen doen fron sen. The New York Times sprak over de 'hollywoodisering' van Broadway. En voor Newyorkers klinkt dat als een vies woord. Hollywood is synoniem voor plat filmver maak, voor smijten met geld. De Newyorkse theaterwereld is er daarentegen een van tra dities, van dynastieën die al decennia lang de dienst uitmaken. The Beauty and the Beast leek hun vrees te bevestigen. De show werd al meteen de duurste musical uit de historie genoemd. Volgens Disney-baas Michael Eisner is dat niet waar. Met twaalf miljoen dollar zit 'B&B' volgens hem in dezelfde categorie als Miss -Saigon en The Phantom of the Opera. Maar kwade tongen beweren dat 'The Beast' veel meer kost. Er wordt van twintig miljoen dol lar gesproken. Het toont maar weer eens aan waar onze eigen Joop van den Ende met zijn Cyrano van slechts zeven miljoen dollar tegen heeft moe ten opboksen. En achter 'B&B' steekt een miljardenconcern, dat het zich kan veroorlo ven met geld te gooien. Disney doet niets half. En New York vreet het. Alleen al op de premièreavond werden voor tienduizend dollar aan 'B&B'-petjes, T-shirts en CD's ver kocht. Kroonjuweel Het Walt-Disneyconcern heeft geen enkele theaterervaring, maar Eisner zegt van plan te zijn het vak snel te leren. Want 'The Beast' is voor hem geen eenmalig Broadway-avon- tuur. Disney heeft er zijn zinnen op gezet over enkele jaren niet alleen de belangrijkste theaterproducent, maar ook de grootste amusementsleverancier van Broadway te zijn. Met geld is nu eenmaal alles te koop. Daarom kocht Disney onlangs het leeg staande New Amsterdam Theater aan de 42ste staat. Een legendarische naam, wel eens 'het kroonjuweel onder de Newyorkse theaters' genoemd. Het uit 1904 daterende, eerste grote Jugendstil-gebouw in Amerika heette in de jaren twintig het 'Ziegfeld Pala ce', het huis van de wereldberoemde 'Zieg feld Follies'. In 1982 sloot het zijn poorten. Disney wil er een groot family entertain ment centeT van maken, waar de hele dag door muziek, dansshows, korte musicals en theater te zien en te horen zullen zijn. Maar als je linkerbuurman een sexshop is en voor de deur de drugsdealers zaken doen, lukt dat natuurlijk niet. En dus maken Disney, de stad New York en een aantal projectontwikkelaars nu plannen voor 'de grote schoonmaak'. New York heeft Disney 21 miljoen dollar geleend om het New Amsterdam op te ka lefateren. Tot woede van de andere theaterei genaren, die al jaren zeuren om gemeentelij ke steun, maar die nooit hebben gekregen. De drie grote theaterbazen Shubert, de Nederlander-groep en Jujamcyn hebben nog even geprobeerd een Disney-boycot uit te roepen, maar zij kregen de vakbonden niet Geen wonder, want Disney is geld en geld betekent banen. En die zijn dun gezaaid op Broadway, waar de ene na de andere show (Cyrano stond bepaald niet alleen) vervroegd moet sluiten en talloze werkloze acteurs, zangers en theatertechnici rondlopen. De Broadway-bazen móésten wel toegeven. De ironie is dat Disney's 'Beast' nu draait in het Palace-theater, dat eigendom is van... de Ne derlander-groep. Geen torens Maar Disney is niet de enige die Broadway en Times Square weer nieuw leven wil inblazen. Een groep projectontwikkelaars kwam vorige herfst met een plan om langs Times Square en 42nd Street vier kantoortorens van meer dan 250 meter neer te zetten. Geheel in Ne wyorkse traditie. Maar al gauw kwam er een golf van protest: niet nog meer torens, niet nog meer kantoren op Broadway. De projectontwikkelaars bonden in, maar kantoren zullen er komen, zij het veel klein schaliger. De bedoeling is immers dat Times Square ook 's avonds weer leefbaar wordt, en lege kantoortorens doen daar afbreuk aan. De architect Robert Stern heeft dan ook een plan gemaakt, waarin Times Square een soort Las Vegas-achtige aanblik krijgt, met nog meer glitter, nog meer neon. De projectonwikkelaars (onder leiding van de verzekeraar Prudential) hebben al tiental len panden opgekocht op de 42ste en de 43ste street en op de Zevende en de Achtste avenue. De eigenaars van peepshows en por noshops zijn al op zoek naar andere onderko mens. Disney gaat ervan uit dat de familie theaters èn hard politieoptreden uiteindelijk ook de bedelaars en dealers zullen verdrijven. Deze plannen en de komst van Disney blij ken ook anderen, te inspireren. Aan de over kant van het New Amsterdam wordt het leeg staande Victoria-theater, waarin tien jaar ge leden nog pornofilms draaiden, voor acht miljoen dollar (met stadssteun) omgebouwd tot een kindertheater voor films en toneel. Het Victoria is 93. jaar oud en daarmee het oudste Newyorkse theater. „We willen dat in onze bioscopen de por nofilms worden vervangen door familie films", zegt Cora Cahan, de voorzitster van de New 42nd Street Inc., een groep die het Victoria zal beheren. „We willen een bood schap van hoop overbrengen op dit hele blok." In twee eveneens leegstaande en ver vallen theaters daarnaast zal de stad New York een toeristisch informatiecentrum in richten. De grote vraag blijft natuurlijk of al die nieuwe attracties voldoende publiek zullen trekken. De theaterindustrie zit diep in de problemen. Slechts vier Broadway-shows draaien langer dan twee jaar. Dit seizoen zijn al zeven grote shows vroegtijdig gestopt. Twintig jaar geleden waren er zestig theaters, nu nog maar 35. En het aantal nieuwe shows per seizoen is evenredig gedaald. Eurodisney Of Disney in staat is Broadway nieuw leven in te blazen, wordt door velen betwijfeld. Zij herinneren aan het échec van Eurodisney na bij Parijs en aan de omstreden Disney-plan- nen voor een historisch pretpark in Virginia. Na een glorieperiode in de late jaren tachtig zijn zowel de omzet als de winst van Disney de laatste twee jaar gekelderd. Kennelijk is met geld toch niet alles te koop. Disney haalt nog altijd het grootste deel van zijn inkomsten uit zijn pretparken, maar dat aandeel vermindert. Eisner wil Disney echter op meer fronten actief laten zijn. Film is steeds belangrijker geworden en Disney heeft nu zelfs een ijshockeyteam (de echte Migh ty Ducks, naar de populaire film) en ook deze stap in de theaterbusiness past in zijn diversificatie-strategie „Met zijn Hollywood-aanpak, geld en stijl kan Disney van Broadway een nieuw Magie Kingdom maken", schreef een krant onlangs. En Disney kan zich, met een totale omzet van 8,5 miljard dollar in 1993, wel een Broad- way-avontuur veroorloven. Maar of de echte Newyorkers wel met de 'hollywoodisering' van Broadway ingenomen zijn is, blijkens de vele sceptische reacties, de vraag. „Laat Times Square blijven zoals het is", schreef een Newyorker in een ingezonden brief in The New York Times. „Het moet het thuis van het vermaak zijn, maar niet zelf vermaak worden." En weer een ander schreef: „42nd Street was slonzig, en zo moet het blijven. Ik wil geen 'Times Square USA' van Disney. Ik ben naar New York verhuisd omdat ik het échte New York wilde." Wat is nu typisch Nederlands? Mo lens, klompen, tulpen en Delfts blauw? Rembrandt, Gullit, de Keu kenhof, het Rijksmuseum, Van Gogh, Koeman, de deltawerken? Het kan waar zijn. Wat mij betreft: ik heb nog nooit op klompen gelo pen, ik ben nog nooit in de Keuken hof geweest, ik heb geen Delfts blauw, geen Rembrandt en geen deltawerk in huis, ik heb nog nooit een voetbalwedstrijd in het echt ge zien en hooguit drie op TV, en de dichtstbijzijnde molen is nog een aardig eindje fietsen. Maar mis schien is dat bij u heel anders: u be zit twee Rembrandts, u woont in een molen, u voetbalt graag en u loopt dagelijks op klompen. Mis schien is dat dus toch wel typisch Nederlands. Typisch Nederlands Maar ik wou het eigenlijk over iets anders hebben. Molens en klompen worden alleen maar door buitenlanders 'typisch Nederlands' genoemd. Als Nederlanders het over 'typisch Nederlands' hebben, be doelen ze strijk en zet iets heel anders. Ne derlanders noemen 'typisch Nederlands' al tijd onaangename karaktertrekken, zoals inhaligheid, schijnheiligheid, rechtlijnigheid en koppigheid. Er gaat geen week voorbij of iemand heeft het in de krant of op de TV over een of andere typisch Nederlandse on deugd. Het slaat nergens op, maar het is wel 'typisch Nederlands' om lelijke dingen te zeggen over onze volksaard. Men heeft het dan niet over iemands gierigheid, maar over zijn 'typisch Nederlandse gierigheid'. Een klassiek voorbeeld stond vorige week in de krant. Het ging over een buurt in Den Haag met veel grote en dure huizen. Er werd dus vaak ingebroken. Daarom had een aantal bewoners een particuliere bewa kingsdienst ingeschakeld, die 's avonds en 's nachts de boel een beetje in de gaten moest houden. Groot succes. De initiatief nemers betaalden daarvoor een gulden per nacht, flatbewoners twee kwartjes. Tot zo ver is er, geloof ik, nog niets typisch Neder lands. Maar nou komt het. Die bewakings dienst bewaakte de hele straat, maar lang niet iedereen betaalde die gulden per nacht. Ook niet typisch Nederlands, lijkt me. Want misschien hebben de niet-betalers geen du re spulletjes, of geep geld voor particuliere bewaking, of juist een peperdure privébe- waking, of zijn ze van mening dat de politie dit moet doen, of zitten ze 's nachts zelf met een honkbalknuppel in de voortuin. Ik kan vele redenen bedenken om niet mee te be talen aan die particuliere buurtbewaking. Alzo niet de directeur van de bewaakdienst. Hij spreekt over de 'typisch Nederlandse ei genschap om wanneer één persoon in een straat betaald heeft voor de surveillance niet de solidariteit op te brengen een bijdra ge te leveren'. Laten we nu eens aannemen dat de niet- betalers geen van de bovengenoemde eerbare motieven hadden. Dat ze dus alle maal weigerden mee te doen door hun schrieperigheid. 't Is een onwaarschijnlijke hypothese, maar vooruit. Is dat dan typisch Nederlands? Om dat te kunnen zeggen, moeten we eerst een paar dingen weten. Hoe staat het in dit opzicht met de Zwitsers, de Basken en de Jutlanders? Betalen zij grif mee aan be wakingsdiensten? Zijn Britten, Noren, Duit sers en Krim-Tataren meer solidair als het op betalen aankomt? Dat zouden we moe ten weten. Want als in andere landen het zelfde zou gebeuren, is er niets 'typisch Ne derlands' aan. Volgens Dostojevskizijn Rus sische boeren erg gierig, dus ik moet nog zien of die bereid zijn zomaar een gulden per nacht mee te betalen voor particuliere bewaking. Typisch Nederlandse schijnheiligheid? Typisch Nederlandse koppigheid? Typisch Nederlandse gierigheid? Heeft u dan wel eens naar de Duits-sprekende Polen geke ken, of naar de Abchazen of de inwoners van Milaan? En dan hebben we het nog niet eens over de Portugezen gehad en de be doeïenen. Ik bedoel maar, het slaat allemaal nergens op. Merkwaardig is wel dat in de zeventiende en achttiende eeuw men typisch Neder lands' gebruikte voor juist positieve eigen schappen. Ook onzin, maar charmanter on zin dan de huidige trend om alles wat we niet leuk vinden, typisch Nederlands te noemen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 39