Toptennis in de achtertuin 7 ZATERDAG 14 ME11994 Toernooi van Molenhoek blijft exclusief tuinfeestje Sommige mensen zetten kabouters in hun tuin, anderen verzamelen er plastic dieren. De Limburgse miljonair Piet van Lent doet het anders. Eenmaal per jaar organiseert hij in de ach tertuin van zijn villa in Molenhoek een tennistoernooi waarin voormalige wereldtoppers in actie komen. Een exclusief partijtje, waarvoor geen kaarten te koop zijn. „Je komt er alleen binnen op uitnodiging. Tom Okker regelt de contacten en contracten met de spelers, die eenmaal per jaar graag naar Molenhoek komen. archieffoto Op het hoogtepunt van zijn carrière snikten de vrouwen op de tribunes als hij zijn partij verloor, nu wordt de Roemeen llie Nastase voornamelijk in gehuurd voor de practical jokes en de verbale grappen. archieffoto elfs Jimmy Connors keek zijn ogen uit. Jm a ..Het leukste tuinfeestje van de laatste jaren", zo omschreef de Amerikaanse vedette het Tennis Legends toernooi in Molen hoek na zijn eenmalige optreden in 1993. Hij was er dit jaar dan ook graag teruggekomen met de Champions Tour, zijn eigen circuit waarmee hij op wereldtournee wil'met elf voormalige topten- nissers. Maar van de prijs die Connors als toer nooidirecteur vroeg verschoot zelfs Piet van Lent van kleur. Dus wordt in de achtertuin van de Limburgse suikeroom van de tenniswereld deze week 'gewoon' een 35-plus toernooi gespeeld dat onderdeel is van de ATP Senior Tour. Zonder Connors (en zonder Borg die er bij de vorige edi tie ook was), maar het blijft een uniek evene ment. Er komen ook nu weer tal van vedetten en het is het enige toernooi in de wereld waarin de woning van de organisator als clubhuis voor de spelers fungeert en waarvoor je geen toegangs kaartje kunt kopen. „Je komt hier alleen op uit nodiging binnen", zegt Petra van Lent, die met haar vader Piet en broer Pieter de organisatie in handen heeft. Zeldzaam 'De meest exclusieve tuinparty in de wereld', zoals de Engelse krant The Sunday Mail het toer nooi noemt, wordt dan ook alleen bezocht door vrienden van de familie en (sponsorende) zaken relaties en speelt zich af tegen een even zeld zaam als merkwaardig decor. Het woord 'achter tuin' blijkt niet overdrachtelijk maar letterlijk te zijn bedoeld. Achter de villa van de familie Van Lent in het noord-Limburgse Molenhoek, afslag Mook op de A73 tussen Nijmegen en Venlo, lig gen drie tennisbanen, omzoomd door logeboxen waarin gasten kunnen toekijken. Normaal zijn in de tuin hellende daken te bezichtigen van het dakdekkersbedrijf van de Van Lents, tijdens de toernooidagen worden die geflankeerd door al lerlei eet- en drihktentjes. Dan ook is er een beel denexpositie op het gras ingericht en heeft een juwelier er een shop met diamanten. Naast het bedrijfskantoor achterin de tuin staat bovendien permanent een volledig ingericht restaurant. Het is met grote waarschijnlijkheid het enige etablissement in Nederland dat maar een week per jaar geopend is, want het draait alleen tijdens de toernooiweek die morgen eindigt. Een week waarin Piet van Lent al achttien jaar lang de so ciety naar Molenhoek haalt. In het verleden de den jongens als Cliff Richard en bijvoorbeeld de volledige cast van'Hill Street Blues het aparte park aan. En vorig jaar nog tennisten twee Holly wood-producer er een partijtje met als inzet een miljoen dollar. Arnon Milchan, onder meer ver antwoordelijkvoor de rolprenten Pretty Woman, Dances with wolves en Bodyguard verloor het geld aan zijn collega Meir Tepper, maar bleef la chen. Zoals ook de kopstukken uit het vader landse bedrijfsleven, die gewoonlijk worden uit genodigd, voor de altijd zonnige toernooidagen. Per dag zijn het er toch wel twee- tot driedui zend. Een dikke vijftig van hen fungeren als sponsor en inviteren hun relaties om in de och tenduren een partijtje te dubbelen met tennis sers als Tom Okker, llie Nastase en Tony Roche. In de middag kunnen ze toekijken bij de officiële wedstrijden en zaken doen in'hun eigen logebox, waar op bestelling drankjes worden gebracht. Al naar gelang hun financiële inbreng, waarmee het evenement voor de organisatie betaalbaar blijft, krijgen de sponsors toegangskaarten. Om hun relaties uit te nodigen en te verwennen. „Want daar is het allemaal om begonnen", zo schetst Petra van Lent de filosofie van de organisatoren. „Het gaat erom dat mensen uit het bedrijfsleven hun klanten hier in de watten kunnen leggen. Een vorm waarmee we voor het eerst hebben kennisgemaakt via Tom Okker." Geen bewaking De Flying Dutchman, pas 50 geworden en daar om door zijn vroegere rivaal llie Nastase met do delijke humor neergezet als 'The Dying Dutch man', is dan ook vrijwel vanaf het begin betrok ken bij het evenement in Molenhoek. Okker re gelt de contacten en contracten met de spelers, die eenmaal per jaar graag naar dat Limburgse plaatsje komen. Uiteraartl vanwege de riante ver goeding en het prijzengeld (dit jaar 100.000 dol die nu nog bezig kunt zien? Bovendien gaat het hier heel anders dan bij een officieel evenement. Die jongens lopen hier allemaal rond tussen het publiek. Je kunt ze aanraken, met ze eten, met ze drinken. Of je kunt met ze tennissen." En dat element wordt steeds belangrijker. „Er is nu al weer een wachtlijst voor volgend jaar voor die dubbels. Mensen vinden het altijd leuk om gekoppeld te zijn aan beroemdheden, zeker als die zoveel in hun mars hebben dat je denkt dat jij ook kunt tennissen als je naast ze staat op de baan". Relaties Zakenrelaties opbouwen en zakenrelaties onder houden daar gaat het om in Molenhoek. Het heet 'relatie-management'. „In Nederland lang een onbekend begrip, maar nu vechten mensen om erbij te kunnen zijn", aldus toernooidirecteur Van Lent, die zich uit een arm gezin omhoog worstelde. Eigenlijk is hij wiskundeleraar, 'maar ik heb nog nooit voor de klas gestaan'; nu staat hij aan het hoofd van het dakdekkersbedrijf dat in de laatste twintig jaar is uitgegroeid tot een onderneming met tachtig man personeel. Ongeveer tegelijkertijd groeide het toernooi onder zijn handen vandaan. „Niks is gemakkelij ker gegaan", constateert Van Lent, zelf meer za kenman dan tennisfan. Hij kocht het huis in Mo lenhoek met de twee hectare grote achtertuin, legde er drie gravelbanen in om de plaatselijke tennisclub aan speelaccommodatie te helpen en begon aljia twaalf maanden met het organiseren van het toernooi omdat de club verhuisde naar gemeentebanen. „Binnen een jaar speelt Okker hier", beloofde hij, in zijn wiek geschoten, vooral zichzelf. Toen dat eenmaal was gelukt rolde het balletje vanzelf verder. „Elk jaar is er een stukje bijgekomen, het is gewoon een uit de hand gelo pen hobby die commercieel is geworden." Mannen als Laver, Emerson en Stolle dwaal den door de jaren heen door de tuin, waar ook de honderdtwintig vrijwilligers jaarlijks graag te rugkomen om het toernooi in goede banen te leiden. Het deelnemersveld telt ook nu weer aar dige namen. Naast de 'stamgasten' Okker en Na stase zijn er dit keer mannen als Roche, Orantes, Kodes, Lewis, Gottfried, Fleming, Taroczy en Bahrami. De Roemeen Nastase is er voorname lijk voor de practical jokes en de verbale grappen, de Pers Bahrami voor de tennisstuntj.es. Serveren met zes ballen in een hand, de bal opvangen in de broekzak, de bal met zoveel effect over het net spelen dat die terugstuitert, dat werk. Maar het absolute hoogtepunt op sportief gebied was toch de uitgave van vorig jaar, waarin Comiors en Borg de hoofdrol speelden. „Die jongens in je achtertuin, dat is nogal wat", beseft ook Van Lent. „Maar we moeten uit kijken dat we niet blasé worden en naast de schoenen gaan lopen." Gewoon doen, de zaken simpel houden, is zijn motto. In zijn bedrijf houdt hij de lijnen kort. Geen memo's langs zes man, geen ellenlange vergaderingen, maar korte lijnen en snelle beslissingen. „En altijd correct blijven en je grenzen kennen." Extra Die vervagen alleen weieens als het gaat om de organisatie van het toernooi, waarvan de tekor ten overigens worden gedekt door het bedrijf van Van Lent („maar dat is dan ook het enige wat we op reclamegebied doen"). Het lijkt er op dat dit keer een stapje terug is gedaan met het evene ment, maar als dat al zó is dan is dat slechts tij delijk. „Als het evenement over twee jaar twintig jaar bestaat, doen we weer iets extra", aldus Pe tra van Lent. Haar vader weet al wat. Op sportief gebied hoeft'niemand vreemd op te kijken als bijvoor beeld John McEnroe dan in Molenhoek rond loopt en ook op ander terrein wil de Limburger voor een verrassing zorgpn. „Dan wil ik hier een ex-wereldleider op bezoek hebben. Wie weet ik nog niet, dat laat ik aan het toeval over." Wie het ook is, hij (of zij) zal zeker de ogen uit kijken in de achtertuin van Van Lent. Sommigen hebben daarin molens staan, hij heeft er een openlucht museum vol levende legendes. lar), maar ook vanwege de behandeling, de facili teiten en de sfeer. Alleen bij de ingang van de achtertuin is controle, maar er is geen bewaking nodig voor de tennissers die vanuit het nabijge legen motel lopend naar de banen komen om te dubbelen met amateurs, wedstrijden te spelen en de etentjes mee te maken. De vedetten ne men deel aan een speciale golfdag, worden ver wacht op feestjes en op het galabal, dat van avond wordt gegeven op een cruiseschip dat over de rivier De Waal vaart. Een boot waarop helikopters kunnen landen, wat door de jaren heen geregeld gebeurde om spelers die nog laat op de baan stonden naar het feest te vervoeren. Het is allemaal zo 'ongewoon' dat de 35-plus tennissers in de rij staan om deel te nemen. „Je verdient wat, je ziet je oude vrienden weer en het is een echte happening. Wat wil je als speler nou nog meer", zegt Okker, nog altijd woonachtig in Hazerswoude, maar tegenwoordig galeriehouder in Amsterdam. „Sommigen bellen dan ook zelf of we het deelnemersveld al rond hebben", lacht Petra van Lent. „We kunnen elk jaar kiezen en dat doen we ook. We selecteren de spelers op een aantal zaken. Ze moeten verplicht naar die feestjes komen en ze moeten ook elke ochtend .met amateurs spelen. Dat wil niet iedere tennis ser, maar voor ons is dat belangrijk." Kracht De dubbels van profs en amateurs passen in de achterliggende gedachte. „Wie wil nou niet kun nen zeggen dat hij met Borg, Comiors of Okker heeft gespeeld?", is de filosofie van Piet van Lent. Iedereen dus. „En dat bepaalt de kracht van het toernooi", denkt ook de Noordwijkhoutse TV- presentator Jack van der Voorn. Hij fungeert er nu al een jaartje of vijf als spreekstalmeester, als opvolger van Willem Duys, en neemt jaarlijks een paar ATV-dagen bij de AVRO om in Molen hoek te kunnen zijn. „Want ik wil dit niet mis- Hij ook schetst en passant de dubbelfunctie van het toernooi. „Ik kom hier zo graag uit een soort nostalgie. Gasten als Roche heb ik nooit zien spelen vroeger en het is toch prachtig als je en spreekstalmeester Jack van der Voorn bespreken het speelsche- Organisator Piet van Lent, wedstrijdleider Maurice Hermans (ja, 'de -foto

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 35