ZATERDAGS BIJVOEGSEL Graag ergens anders naar het toilet ZATERDAG 14 MEI 1994 De situatie is onhoudbaar, zeggen alle betrokkenen. Overvolle slaapzalen en een nijpend gebrek aan sanitaire voorzieningen. De problemen in het overbevolkte asielzoekerscentrum aan de Leidse Flevoweg nemen toe. Directeur H. Smidstra spreekt over het 'minstaantrekkelijke'opvangcentrum van Nederland. Spanningen lopen hoog op onder de 250 vluchtelingen, die, in tegenstelling tot hun verwachting, nu al maanden wachten op doorstroming naar betere huisvesting. Dat de situatie snel verbetert lijkt niet waarschijnlijk, want het rijk kan de grote instroom van asielzoekers nauwelijks aan. Asielzoekers zitten op eikaars lip in Leids opvangcentrum ERNA STRAATSMA* Om nog een beetje privacy te hebben, zijn de slaapzalen ge tooid met lakens. De ruimtes ben er uit als drooghokken voor wasgoed. Lappen stof hangen langs rijen stapelbedden. Zo heeft ieder toch nog een soort eigen plek. Maar veel rust krijg je er niet. Een dun laagje katoen houdt nu eenmaal weinig tegen. Eén ftuilend kind op de zaal en de overige vijftien personen worden uit hun slaap gehouden. En is het niet een huilend kind dan is er wel ben ander die de rest wakker maakt. Een man met oorlogservaringen die nachtmerries Jieeft of een zieke vrouw die hoestend in bed ligt. De bewoners klagen over een chronisch plaapgebrek. Een enkeling neemt 's nachts de Lvijk naar de kantine, om daar op een bankje |een paar uur te rusten. De overige ruimtes zijn uiterst sober inge richt. De grote, met TL-buizen verlichte eet- was vroeger de aula van de school. Op de stoep naast de ingang van het gebouw is een portocabine geplaatst, waar douches en wasbakken in zijn gemaakt. Spiegels boven de wastafels ontbreken. De acht WC's in het gebouw zijn door het intensieve gebruik meestal vies. Wie zijn kleren wil wassen, moet geduld hebben, want de twee wasma chines zijn voortdurend bezet. Spanningen Directeur Smidstra zegt dat de problemen van de asielzoekers 'al erg genoeg' zijn, maar door de slechte woonsituatie 'nog erger' wor den. Hij noemt het Leidse centrum de 'minst aantrekkelijke locatie' van Nederland. „Slaapzalen roepen per definitie problemen op. En als je ook nog eens twintig mensen op een zaal hebt, die psychische problemen hebben, dan geeft dat spanningen. Als de mensen hier komen, valt in eerste instantie een stuk spanning weg. Maar daarna gaan sen terugkijken en gaan, ze hun proble men pas echt verwerken. In feite is dat het begin van hun emotionele problemen. Dat geeft vaak een klap." De beroepskrachten in het centrum kun nen meestal niet meer doen dan symptomen van onvrede bestrijden. „Wij worden gecon fronteerd met incidenten, symptomen. Men sen hebben alllerlei manieren om aan te ge ven dat ze hier gek worden, dat de maat voor hen vol is." Zo weigerde een groep völwassenen een paar weken geleden de avondmaaltijd te nut tigen. 'Protestgedrag' waarvoor Smidstra wel begrip heeft. „Behalve die slechte woonsitua tie is er ook een volstrekte onduidelijkheid over de toekomst. Het merendeel van de asielzoekers hier heeft nog niets vernomen van Justitie. Ze zijn nog niet eens gehoord." Van de meeste asielzoekers aan de Flevo weg zijn alleen vingerafdrukken gemaakt, als 'eerste registratie'. Verder zijn contactambte naren van het ministerie van justitie nog niet gekomen. De toestroom van asielzoekers is dusdanig groot dat het rijk de asielaanvragen niet meer aankan. In het district Zuid-West, waar een groot deel van Zuid-Holland en Zeeland onder vallen, wachten drieduizend asielzoekers op een eerste gesprek met Justi tie. „De afgelopen maanden is de instroom ver boven het gemiddelde geweest", zegt een woordvoerder van het ministerie. „We kun nen het werk gewoon niet aan. Er zijn te wei nig contactambtenaren. We zijn met man en macht bezig om een groot aantal extra amb tenaren op te leiden." Gevolg van deze achterstand is dat de meeste asielzoekers niet over een groene meldingskaart beschikken, die ze per 1 juni verplicht als legitimatie bij zich moeten dra gen. Politiewoordvoerder R. Blom verwacht dat de kaarten volgende maand klaar zijn. De Leidse vreemdelingendienst is druk bezig de meldingskaarten te voorzifen van stempels en foto's. „Omdat er bij Justitie een achterstand is, zijn de kaarten bij ons veel te laat binnen gekomen. We staan nu onder grote druk om ze op 1 juni uit te reiken, want het personeel en de hoeveelheid werk is ook hier niet met elkaar in overeenstemming." Provisorisch Toen de eerste asielzoekers november vorig jaar hun intrek namen in het voormalige schoolgebouw klaagde directeur Smidstra al over het kleine aantal douches en toiletten. De provisorisch ingerichte portocabine was bijna te klein om aparte wasgelegenheid voor mannen en vrouwen in te richten. Maar als noodopvang voor een periode van hooguit enkele weken, waarvoor het centrum in eer ste instantie was bedoeld, waren die onge makken nog wel aanvaardbaar, ,,'t Is geen pretje om op een zaal met zestien bedden te slapen en het aantal douches is gering. Maar dit is natuurlijk ook bedoeld voor kortstondig verblijf', zei Smidstra begin december. Maar al snel stokte de doorstroming vanuit het toen nog pre-opvangcentrum in Leiden naar een asielzoekerscentrum elders. Na een paar maanden zai-een groot deel van de vluchtelingen nog steeds in het Leidse centrum, dat uiterlijk 1 mei 1994 dicht zou gaan. Het ministerie van WVC deed in maart het verzoek aan de gemeente om het cen trum open te houden tot 1 januari 1995. Een week daarna werd het 'pre-OC', omgedoopt tot asielzoekerscentrum. Alle pre-OC's zijn inmiddels afgeschaft door de Centrale Op vang Asielzoekers. Door wijziging van de naam werd het Leidse centrum geschikt voor een langduriger verblijf van 'kansrijke asiel zoekers'. De gemeente ging akkoord met het ver zoek van WVC, op voorwaarde dat er geld zou vrijkomen voor noodzakelijke extra voor zieningen. Wethouder sociale zaken J. Lau rier (Groen Links) ging op zoek naar een de pendance. De Vrouwenkliniek van het Aca demisch Ziekenhuis, die een geschikte loca tie leek, ging echter in vlammen op. Alterna tieve locaties zijn tot op heden niet gevon den. Dus blijft het dringen in de voormalige MEAO aan de Flevoweg. Zelfwerkzaamheid Gevluchte Iraniërs, Irakezen, Somaliërs en ex-Joegoslaven brengen hun dagen gelaten wachtend door. Ze liggen 's ochtends lang in bed, kijken 's middags naar Eurosport of MTV. Hangen in de kantine, of lopen buiten wat rondjes. De kinderen spelen op driewie- lertjes in de gangen. Veel ouders zijn bang hun kinderen buiten te laten spelen, omdat het gebouw op een industrieterrein ligt. Het zakelijk autoverkeer verwacht geen spelende kinderen op straat. Enkele weken geleden is een Afrikaans jongetje aangereden, vlak voor de ingang van het centrum. De directie van het centrum stimuleert de 'zelfwerkzaamheid' van bewoners. Wie dat wil, kan zich aanmelden vqor het verrichten van allerlei werkzaamheden in en om het ge bouw, tegen betaling van 75 cent per uur. Smidstra: „Dat lijkt niet veel. Maar als je per week dertig gulden zakgeld krijgt en je kunt daar door te werken een tientje bij leggen, is dat toch best veel." De afgelopen maanden zijn in totaal dertig asielzoekers betrapt op het plegen van kleine winkeldiefstallen in de buurt. Een paar win keliers hebben hun beklag gedaan bij de di rectie van het opvangcentrum. Smidstra be schouwt het plegen van kruimeldiefstallen als een 'vorm van aandacht vragen'. „Op zich zijn het geen arme mensen die hier zitten. Een pakje sigaretten kunnen ze best zelf be talen. En verder hebben we hier te maken met heel veel verschillende mensen. Net zo goed als er hoogbegaafde mensen en arties ten zitten er misschien ook criminelen tus sen." Politiewoordvoerder R. Blom denkt dat de westerse overvloed voor sommige vluchtelin gen onweerstaanbaar zijn. „Natuurlijk, stelen is nooit goed te praten. Maar als je uit een oorlogsgebied komt, weinig geld hebt en dan wordt geconfronteerd met de volle schappen van Albert Heyn, kan ik me best voorstellen dat de verleiding groot wordt." Het meren deel van de dertig winkeldieven is betrapt bij het stelen van een pakje sigaretten. Hoewel de vergrijpen betrekkelijk onschul dig zijn, kunnen ze verstrekkende gevolgen hebben. Een in Nederland verkregen proces verbaal wordt meegewogen bij de beoorde ling van de asielaanvraag en kan tot afwijzing leiden. Bewonerscomit Ruim een maand geleden hebben de asiel zoekers een bewonerscomité opgericht. Tot de oprichting van het comité, een soort mini atuurversie van de Verenigde Naties, werd besloten uit onvrede over het leefklimaat in het centrum. De Afghaanse Kabiri Amandullah, die zich voorstelt als vice-president van het bewo nerscomité, zegt dat de omstandigheden in het centrum erbarmelijk zijn. Na drie maan den hebben veel bewoners 'nerve problems'. Hij verwijt de leden van de directie niets, ze doen him best. „Zij zijn afhankelijk van ho gere instanties, en die laten het afweten." Een oudere vrouw uit Kosovo (het Albane se deel van Servië, Joegoslavië) zegt dat er na de naamsverandering van het centrum niets is veranderd. Een Arabische vrouw klaagt over het gebrek aan voorzieningen voor kin deren. Haar zoons van 10 en 12 jaar oud kun nen niet naar school. „En voor de jongere kinderen is nauwelijks opvang. Er is een crè che, maar die is slechts één uur per dag open. Dat is toch veel te weinig?" Een arts uit Kosovo klaagt over de slechte hygiëne in het gebouw. Wijzend naar de kin deren: „Ziet u hoe bleek ze zijn? Ik voorspel dat er epidemieën uitbreken als we hier nog een tijd blijven zitten." Ruimte om zieken af te zonderen van de rest, is er niet. Een kind met waterpokken steekt dus meteen de hele groep aan, zoals onlangs bleek. En dan is er nog het gevaar van buitenaf, zegt de gevluchte arts. „Vannacht om twee uur is er een steen door het raam gegooid", zegt hij, wijzend op een versplinterde ruit in een van de slaapzalen. „Ik hoorde tegelijker tijd buiten iemand 'Auslander 'raus' roepen. Ik lag vlak onder dat raam te slapen." De man weet niet precies wat hij van van het in De slaapzalen van het asielzoe kerscentrum aan de Flevoweg zijn getooid met lakens, om nog enige privacy te hebben. FOTO'S LOEK ZUYDERDUIN cident moet denken. Voor de zekerheid heeft hij de politie gewaarschuwd. De teleurstelling over de hele gang van za ken is groot: het lange wachten op papieren en betere huisvesting en de volstrekte ondui delijkheid over de nabije toekomst. Buurthuis In buurthuis Merenzoom, dat sinds januari speciaal voor vluchtelingen is ingericht, brei den de activiteiten voor bewoners van Flevo weg nummer 5 zich langzaam uit. Ook het aantal deelnemers groeit langzaam maar ze ker. Activiteitenbegeleidster S. Weekhout: „Hier kan men rustig zitten, er is expres geen muziek en de toiletten zijn schoon. Ze gaan echt graag hier naar de WC, want in het cen trum is het altijd smerig." Weekhout stelt alles in liet werk om de asielzoekers te helpen. „Je haalt ze natuurlijk ook in huis. Als mensen hier zitten te janken, kun je ze niet zomaar laten gaan. Zo ben ik inmiddels bevriend geraakt met een Joego slavische familie. Soms ben je heel lang bezig om iets voor iemand te regelen. Zo heb ik het voor elkaar gekregen dat een jongen bij UVS mocht trainen. Een man die bij zijn vlucht een aantal galeries achterliet, mag binnen kort bij V&D demonstreren hoe hij, sieraden maakt. Hartstikke leuk toch? Nou ben ik weer op zoek naar een tweedehands tennisracket voor iemand anders. En we zoeken nog wat vrijwilligers voor vertalingen. Als je daar pro fessionele krachten voor inschakelt ben je vijftien cent per woord kwijt. Dan lopen de kosten enorm op." De naderende zomervakantie baart Week hout echter zorgen. Als in de maanden juli en augustus de beroepskrachten vrij zijn, valt al les stil. Hoe moet het dan met de 250 asiel zoekers? „Sommigen denken dat de hen be loofde dependance morgen wordt geopend. Ze hebben hun koffer ai klaar staan om te verhuizen. Maar het zou me niet verbazen als het nog tijden duurt voor er wat gebeurt." Asielzoekers verrichten werkzaamheden in en om het gebouw, tegen betaling van 0,75 cent per uur. Veel ouders durven hun kinderen niet buiten te laten spelen, omdat het opvangcentrum op een industrieterrein ligt. Een Afrikaanse jongetje (links) is enkele weken geleden aan gereden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 31