Van Agt is bekeerd Feiten &Meningen De elektrische stoel als volksvermaak Sociale zekerheid hoeft geen breekpunt te zijn ZATERDAG 14 ME11994 OPINIE Hef wapenembargo tegen moslims op De Amerikaanse Senaat heeft het Bosnië- beleid van president Bill Clinton afgestraft. Met slechts een meerderheid van één stem nam de Senaat een Republikeinse motie aan het wapenembargo tegen de Bosnische moslims eenzijdig op te heffen. Daarvan wil Clinton echter ten onrechte absoluut niets weten. Het embargo tegen ex-Joegoslavië werd in 1991 door de Verenigde Naties ingesteld. In de praktijk worden vooral de moslims daarvan het slachtoffer, omdat de Serviërs kunnen beschikken over het gehele wa penarsenaal van het voormalige Joegosla vië. Het besluit van de Senaat kan een einde maken aan die militaire ongelijkheid. Opheffing van het wapenembargo lijkt nog de enige mogelijkheid om de moslims daadwerkelijk te helpen in hun strijd tegen de Servische agressor. De moslims voelen zich door alles en iedereen in de steek-gela- ten. Dat gevoel is terecht. Internationale be middeling en de aanwezigheid van VN- troepen in Bosnië hebben tot nog toe geen noemenswaardige effecten gehad. Halverwege vorig jaar kwamen de VN de moslims te hulp door zes 'veilige gebieden' (Sarajevo, Gorazde, Bilac, Srebrenica, Tuzla en Zepa) aan te wijzen. Dat betekende dat de Serviërs hun zware geschut rond deze plaatsen moesten terugtrekken of onder VN-toezicht moesten plaatsen en hulpkon vooien onbelemmerd doorgang moesten verlenen. Van dit nobele streven is weinig terecht gekomen. De Serviërs trokken hun zware wapens rond Sarajevo weliswaar terug, maar pas nadat de NAVO hun stellingen had bestookt. In het geval van Gorazde ga ven de Serviërs iets sneller toe en trokken zij zich terug voordat het VN-ultimatum ver streek. Inmiddels zijn in Sarajevo echter weer Servische sluipschutters actief en staat in de gedemilitariseerde zone rond Gorazde op nieuw zwaar Servisch geschut. Hulpkon vooien worden nog steeds tegengehouden of komen met forse vertragingen aan in de getroffen enclaves. In de overige veilige ge bieden is nagenoeg nog niets gedaan om de moslim-bevolking te vrijwaren van het Ser vische geweld. Vooral in Tuzla was het de afgelopen dagen weer raak. Opheffing van het wapenembargo bete kent in feite dat de Verenigde Naties in deze burgeroorlog hebben gefaald. De VN, die zich hebben opgeworpen als beschermer van de nieuwe wereldorde, laten het op alle fronten afweten. De vredesvoorstellen van de bemiddelaars Vance, Stoltenberg en Owen belonen in feite de agressie van de Serviërs (door hen een groot deel van het Bosnische grondgebied te laten behouden) en het mandaat van de VN-troepen in Bos nië is onduidelijk en minimaal. Als een groep ongewapende burgers er al in slaagt een VN-hulpkonvooi tot staan te brengen, is het duidelijk dat van de blauwhelmen te genover gewapende Serviërs helemaal wei nig kan worden verwacht. De positie van de VN wordt nog eens ex tra verzwakt doordat de lidstaten erg ver deeld zijn. De Russen proberen de Serviërs te lijmen door de belofte de economische sancties tegen Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) op te heffen en zijn fel gekant tegen nieuwe militaire acties tegen de Bosnische Serviërs. De Europese Unie (EU) en de Verenigde Staten sluiten militaire ac ties niet uit. De VS willen bovendien de sancties tegen Belgrado verscherpen. Ver der wijst Washington de door de EU voor gestelde opdeling van Bosnië in kantons resoluut van de hand. Ook over de opheffing van het wapenem bargo tegen de moslims bestaat geen eens gezindheid. Als Clinton wat niet waar schijnlijk is het besluit van de Senaat overneemt, jaagt hij zijn Europese bondge noten tegen zich in het harnas. Opheffing van het wapenembargo leidt volgens de Eu ropese tegenstanders tot escalatie van ge weld en vormt zodoende een groot gevaar voor de in Bosnië gestationeerde blauwhel men. En het zijn juist die Europese bondge noten die in het voormalige joegoslavië ver uit de meeste manschappen hebben zitten. Die argumenten zijn zonder meer juist. Ze kunnen echter nooit worden gebruikt als excuus voor het laten afslachten van de moslims. Daarom moet, nu de VN geen kans zien om de moslims te beschermen en de Serviërs ongestraft hun gebied kunnen uitbreiden, het wapenembargo worden op geheven, zodat een einde komt aan de on gelijke strijd. JOLANDAOUKES Eigenlijk wilde hij tijdens zijn driedaagse bezoek aan Nederland geen interviews geven, maar als hij de verslaggevers van deze krant in Den Haag per ongeluk tegen het lijf loopt, geeft hij zich snel ge wonnen. Twee dagen later zitten we met de oud-premier in een bistro. Amerikaanse talkshows, waarin bijna uitsluitend men sen met seksuele afwijkingen, slachtoffers van mis bruik, beruchte criminelen of anderszins wanstaltige individuen worden geïnterviewd, hebben zich tot een nieuw dieptepunt verlaagd. Phil Donahue, de onge kroonde koning van sensationele praatprogramma's, wil de executie van een moordenaar live op de televisie uitzenden. Donahue heeft dit waagstuk met verheven redenen omkleed. Een openbare executie, zo beweert hij, is goed voor Amerika. Het is een niet mis te verstane waarschuwing dat de misdaad niet loont. De Ameri kaanse gevangenissen weigeren vooralsnog iedere me dewerking, maar Donahue's advocaten bestempelen weren van televisiecamera's als een ontoelaatbare m van censuur en hebben een gerechtelijke proce dure aangespannen. De presentator heeft al toestemming gekregen van de wegens roofmoord ter dood veroordeelde David Lawson om zijn executie, die voor 15 juni gepland staat, op de televisie uit te zenden. Lawson moet nog kiezen tussen de gaskamer of een dodelijke injectie. Donahue heeft inmiddels een proces aangespannen te gen het dwarsliggende bestuur van de gevangenis waar Lawson op zijn einde wacht. Hij beroept zich hierbij op het in de Amerikaanse grondwet verankerde recht op vrije meningsuiting: ,,Het mag niet zo zijn dat de rege ring de vrijheid van meningsuiting afhankelijk maakt van de inhoud van die mening. Televisiemakers moe ten zelf kunnen bepalen wat ze uitzenden." Donahue meent dat potentiële moordenaars en ver krachters door beelden van executies zullen worden af geschrikt. ,,Ik zou mijn show hier graag voor gebrui ken", aldus Donahue. „Laat de slechterikken maar d zien hoe hun voorgangers op de elektrische stoel schroeien." Voor het gemak gaat Donahue hiermee voorbij aan het bewezen verband tussen gewelddadige televisiepro gramma's en de toenemende misdaad. Deskundigen zeggen dat er al veel te veel geweld op de Amerikaanse buis is. De camera's zoomen in op het bloed en de ver minkte lichamen om de kijkcijfers te verhogen. Maar Donahue lijkt ongevoelig voor dit argument. „Er komt bloed voor in sprookjes, wreedheden in de my thologie, moord in Shakespeare. Waarom dan niet de elektrische stoel op de televisie?" Donahue had ook graag in zijn prograrpma laten zien hoe de Amerikaan Michael Fay onlangs in Singapore zijn stokslagen kreeg toegediend. „Dat is wat de mensen interesseert." En dat is natuurlijk de reden waarom Donahue's sensa tionele talkshows zo'n succes hebben. Als het hem lukt beelden van executies uit te zenden, zal hij ongetwijfeld een groot publiek trekken. En misschien zal deze gru welijke vorm van entertainment zelfs aanslaan. Open bare executies waren tenslotte in vroeger tijden al een m van volksvermaak, een dagje uit voor het hele ge- s elf jaar geleden ook al e i de weer voor het milieu. In Arnhem verkocht hij hamburgers om geld in te zamelen vc Van Agt, die tijdens zijn politie ke loopbaan nog wel eens versleten werd voor 'vijand van het milieu' (en als Commissaris de Koningin in Brabant de milieubeweging over zich heen kreeg vanwege zijn voorstel een kerncentrale bij Moerdijk te bouwen) voelt zich omgeturnd. Of liever gezegd: bekeerd. „Wat mij is gebeurd, kun je vergelijken met het bijbelse ver haal over Saulus in Damascus. Die werd door een schicht van (je Heer getroffen, waarop hij met blindheid werd geslagen maar uiteindelijk tot een helder inzicht kwam. Op een dag, toen ik de statistieken zag over de onstuitbare groei van de we reldbevolking en de consequen- die dat heeft voor het milieu, de voedselsituatie en de veiligheid, voelde ik me zoals Saulus. Ik realiseerde me: de overbevolking is het grootste gevaar dat ons bedreigt". Hij inventariseert: „De aarde elt nu vijf miljard mensen. Voor het midden van de volgen de eeuw zullen dat er twee keer zoveel zijn. Het is onmogelijk zovelen te voeden, werk te bie den, laat staan een redelijke le vensstandaard te bezorgen. Het zal uitmonden in massale volks verhuizingen, kaalslag van de laatste percelen bos en oer woud, erosie, overstromingen en verwoestijning. Vroeger of later ontstaan er enorme con flicten met de strijd om het naakte bestaan als inzet. De be schikbaarheid van drinkwater is de komende eeuw een grotere bedreiging van de wereldvrede dan de ideologische conflicten 'an de afgelopen honderd jaar". Wie het juiste oog ervoor heeft, ontwaart nu al de voorte kenen van die naderende 'eind tijd', aldus Van Agt. „De aan zwellende migratiestromen zijn een voorbode. Nu al weten de Europese landen zich geen raad met de instroom van asielzoe kers uit het voormalige Oost- Europa, maar dat is nog kinder spel vergeleken met wat ons te wachten staat als het in Noord- Afrika misgaat. Als Algerije im plodeert of explodeert, en dat kan elke dag gebeuren, kan dat in de overbevolkte Maghreb- landen een domino-effect te weeg brengen. Dan wachten ons echt gure tijden. Het rechts extremisme steekt nu al de kop op in Europa, niet alleen in Duitsland, maar ook in Frank rijk en Italië, zelfs in Neder land". Bedachtzaam: „Hier past trouwens een kanttekening. Duitsland heeft in één jaar ruim een miljoen vreemdelingen moeten herbergen, een onmo gelijke opgave. Vanwege de branden in Solingen heeft men de Duitsers indertijd terecht be kritiseerd. Maar ik vraag me af of de reacties in ons land bij zo'n immigratiesaldo zoveel fraaier waren geweest. Boven dien is het mij opgevallen dat geen enkel land de helpende hand naar Duitsland heeft uit gestoken. In Engeland was zelfs de komst van een paar honderd asielzoekers al aanleiding voor een fel debat". Interaction Council De groei van de wereldbevol king, het rechts-extremisme, de toekomst van de Verenigde Na ties en de ontbossing zijn vaste agendapunten op de bijeen komsten van de Interaction Council, een gezelschap van oud-regeringsleiders onder lei ding van Helmut Schmidt, waar Van Agt zich met graagte voor inzet. Jaarlijks buigt de raad zich over de grote problemen, waar de huidige regeringslei ders vanwege de hitte van de actualiteit niet één, twee, drie aan toekomen. De eerstvolgen de bijeenkomst is in juni in Dresden. De Interaction Council is al gemeen van opvatting dat het met de wereld de verkeerde kant opgaat, vertelt Van Agt. Aan de overbevolking moet paal en perk worden gesteld, heeft de Raad al meerdere malen aan de regeringsleiders van vandaag Zijn opvatting over de nood zaak van geboortepreventie brengt de oud-KVP'er in conflict met het katholieke kerkgezag, dat al tweeduizend jaar geboor teregulering verwerpt en juist de gelovigen oproept het bijbel se woord 'gaat heen en verme nigvuldigt u' in de praktijk te brengen. Tot voor kort was ook Van Agt, die in de jaren zeventig nog trachtte de Bloemenhove- abortuskliniek te sluiten, het met deze leerstellingen eens. „Ik ben er ook nu nog niet aan toe om te zeggen: vanaf heden moet abortus net als in China onbeperkt geoorloofd zijn, rege ringen hebben het recht met dwang op te treden door middel van sterilisatie of ouders te straffen als zij meer dan één kind verwekken. Ik neem dat niet voor mijn rekening. Maar de leerstelling van de rooms-ka- tholieke kerk onmo gelijke zaak". In de Interaction Council hebben de oud-regeringsleiders het uitgerekend: als anti-con- ceptiemiddeleji (pil en con doom) wereldwijd worden ver spreid, kan de groei van de we reldbevolking met twee miljard mensen worden afgeremd. „Het is niet genoeg, maar de kop is er dan in elk geval af', constateert Van Agt. Het effect van informa tie over geboorteregeling en on derwijs, in het bijzonder aan meisjes, zou nog groter zijn. „In tal van Afrikaanse landen heb ben vrouwen ruim vijf kinderen omdat de man daar eist dat zijn vrouw hem tenminste twee zo nen schenkt. Geef je die vrou wen een stem, dan kun je zulke culturele patronen doorbre ken". De Interaction Council heeft een poging gedaan de paus en andere religieuze leiders op an dere gedachten te brengen, maar vergeefs, constateert Van Agt. Hij zegt het met pijn in zijn hart: „De paus is in menig op zicht een held en zonder twijfel een heilig man. Het valt mij daarom zwaar hem te kritise ren. Maar het moet wel! Deze religieuze leider zit met zijn op vattingen ten aanzien van de geboortepreventie op het ver keerde spoor. Ik twijfel niet aan zijn oprechtheid: hij zal er zelf ook echt in geloven. Maar het gaat hier om niets minder dan het voortbestaan van de mens heid, dat inzicht is nog niet bij hem doorgebroken". Hoop Ondanks tweeduizend jaar on wrikbaarheid van de katholieke kerk, hoopt en verwacht Van Agt een dramatische koerswijzi ging. „Ik denk dat de paus en het kerkgezag in staat zijn de draai te maken, als zij maar met de harde feiten worden gecon fronteerd. Daar komt nog iets bij. Op korte termijn zal Rome gedwongen worden ook vrou- 'Mooi geweest in Washington' Dries Van Agt (63) is in Was hington bezig aan zijn laatste jaar als ambassadeur voor de Europese Unie. „Ik zit hier straks vijf jaar en dan is het wel mooi geweest", meent de oud premier. Van Agt verwacht dat Hans van den Broek, mom teel Euro-commissaris in Brus sel, hem zal opvolgen. „Als Lub bers in januari Delors opvolgt als voorzitter van de Europese Commissie, ligt het een beetje in de rede dat Hans mij in Was hington aflost". Van Agt is vast van plan terug te keren naar Nederland. Hij verlangt naar zijn 'wortels'. Of er een definitief einde komt aan zijn politieke loopbaan, wil Van Agt niet zeggen. „Ik sta op geen enkele kieslijst, dus ik zou niet weten hoe ik in de politiek nog iets zou kunnen betekenen". Lonkt de vacante post van CDA- partijvoorzitter niet? Van Agt, aarzelend: „Het is relevant wel ke inhoud je aan zo'n functie wilt geven. Is het meer dan het bijhouden van de ledenlijst? Maar wat mijzelf betreft, ligt zo'n functie nog niet binnen de horizon". wen tot het ambt toe te laten, net zoals de Anglicaanse kerk gedaan heeft. Dat zal de discus sie over anticonceptie beslist beïnvloeden". DEN HAAG PAUL KOOPMAN De gaskamer in een gevangenis in Arizona. Lawson moet nog kiezen of hij hier wil sterven of zich een dodelijke in jectie laat toedienen. foto archief Bolkestein en Kok niet zo ver van elkaar De eerste die direct na de verkiezingen al de knuppel in het hoenderhok gooide, was PvdA-voorzitter Felix Rottenberg. Hij zag wel mogelijkheden om met de WD tot een vergelijk te komen over de sociale zeker heid, algemeen gezien als het grootste strui kelblok voor een paarse coalitie. Als volgen de week de onderhandelingen over een ka binet van PvdA, D66 en WD echt gaan be ginnen, zal moeten blijken of hij gelijk heeft. Hoe dan ook: van de door Kok be loofde rust aan het sociale front zal niet veel terechtkomen. Op papier lijken de tegenstellingen niet te overbruggen. Waar Kok zich sterk maakt voor behoud van het huidige stelsel, wil zijn WD-collega Bolkestein naar een ministelsel waarbij de overheid nog slechts een uitke ring garandeert van zestig procent van het minimumloon (ongeveer 850 gulden netto per maand), ledereen moet zich maar zelf bijverzekeren ais hij bij werkloosheid, ziekte of arbeidsongeschiktheid méér wil. Maar de schijn bedriegt. Het belangrijkste om in het oog te houden is dat Bolkestein ook wel weet dat hij op het punt van het ministelsel zijn zin niet krijgt. Hij heeft tij dens de campagne daarom al gezegd dat hij op het punt van de sociale zekerheid best water bij de wijn wil doen. Dat neemt niet weg dat een nieuw kabinet een paar stap pen op weg naar een ministelsel kan en waarschijnlijk ook zal zetten. Naast de bijstand bestaat de sociale zeker heid uit drie peilers: de Ziektewet, de WW en de WAO/AAW. Over de Ziektewet advi seerde de commissie-Buurmeijer vorig jaar al dat die kan verdwijnen en plaats kan ma ken voor een wettelijke verplichting aan werkgevers om gedurende anderhalfjaar ten minste het minimumloon door te beta len. Nu bepaalt de Ziektewet nog dat een werkgever na twee wachtdagen minimaal zeventig procent van het brutoloon moet doorbetalen, maar er is geen bedrijf te vin den waar zo'n 'slechte' regeling geldt. Af schaffing van de Ziektewet is daarmee voor alsnog vooral een papieren maatregel. Dan de WW. Vriend en vijand zijn het er over eens dat een werkloosheidsverzekering een collectieve aangelegenheid zal moeten blijven. Omdat de kans op werkloosheid sterk afhankelijk is van de o zo grillige con junctuur en tal van andere letterlijk onbere- FRITS BOLKE5T6IN kenbare factoren, zal geen particuliere ver zekeraar een werkloosheidsverzekering aanbieden. Verzekeren is immers niets an ders dan het berekenen van een risico en vervolgens uitrekenen hoeveel premie je moet vragen om uit de kosten te springen en winst te maken. Ken je het risico niet, dan houdt alles op. Tenslotte de WAO. Dat is het meest gecom pliceerde stukje. De drie partijen nemen hier een verschillend standpunt in. D66 wil net als de commissie-Buurmeijer alleen nog een uitkering geven aan mensen die echt niet meer kunnen werken. De WD wil een ministelsel en Kok wil eerst afwachten wat de nieuwe WAO-wetgeving van vorig jaar oplevert. Sinds begin dit jaar neemt het aantal WAO'ers af en daar komt waarschijnlijk in de loop van het jaar een forse versnelling in. Bij de op 1 januari begonnen herkeuringen vallen harde klappen en bij het GAK heet het dat ook bij de nieuwkomers alleen de Dela-gevallen (naar de gelijknamige uit- vaartverzekeraar) nog een uitkering krijgen. Nu heeft Bolkestein al gezegd dat hij het ministelsel best wil laten vallen, mits de miljarden die dat zou opleveren, er komen. En dat opent mogelijkheden. Bij het aantre den van het kabinet-Lubbers/Kok legden PvdA en CDA zich bijvoorbeeld vast op het terugbrengen van het aantal arbeidsonge schikten naar het niveau van 1987. Zo niet, dan zou het kabinet ingrijpen. Zo'n streef getal zouden de partijen nu weer kunnen afspreken, waarbij ze dan wèl afspreken welke maatregelen er worden genomen in- het-geval-dat. Dat voorkomt in de eerste plaats een potje paniekvoetbal zoals in 1991 èn biedt een weids scala van mogelijkheden voor compromissen. Daarbij kan de door D66 voorgestane afschaffing van de gedeel telijke WAO-uitkeringen bijvoorbeeld na drukkelijk in beeld komen. Het laatste punt is de hoogte van het sociale minimum. Het is in feite het kernpunt, want meer dan 85 procent van de sociale uitkeringen (WAO, AOW, WW, Ziektewet, bijstand) is een minimum-uitkering. De WD wil voor iedereen die in theorie kan werken (dus uitgezonderd vroeggehandi- capten en ouderen) terug naar zestig pro cent van het huidige sociale minimum. Maar Bolkestein weet heel goed dat hij daarin volkomen alleen staat. Welk kabinet er ook komt, dit onderdeel kan hij wel ver geten. Als hij zich niet buiten elke discussie wil plaatsen, zal Bolkestein dit punt moeten laten vallen. Maar daarbij is er wel één troost voor de liberaal: ook de bevriezing van de uitkeringen die de PvdA voor ogen staat en de gedeeltelijke koppeling van lo nen en uitkeringen die D66 wil, leveren de komende jaren de nodige miljarden op. Rust op het front van de sociale zekerheid komt er daarmee de komende jaren niet. Maar, zo kan Kok zich verdedigen, hij heeft ook alleen beloofd dat er geen nieuwe in grijpende wijzigingen komen. Dat dat dan vooral komt omdat nu pas duidelijk wordt hoezeer de WAO vorig jaar is uitgekleed, is natuurlijk een heel ander verhaal. SJAAK SMAKMAN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2