Duitse stacaravans verdringen de Nederlandse langs Hollandse kust Toerisme Loterijen als volksvermaak Watersportdag op zaterdag 28 mei Ik wens een Reisburo. Geen reis-shop in 'n... ^TOERKOOP ZATERDAG 14MEI1994 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN El SB ER ICHTEN a Stijl-picknick Ook deze zomer kan er weer worden P igepicknicked in de stijltuinen van het land goed Beeckestijn in Velsen-Zuid. Er is een dagarrangement samengesteld waarbij een fiets- of wandeltocht in de omgeving wordt gecombineerd met een museumbezoek en een lunch in de open lucht (bij slecht weer overdekt) uit een door de organisatie ver strekte picknick-mand. In de buitenplaats, een van de beste bewaarde van ons land, an' worden tevens wisselende exposities ge- j5lj houden. Prijs 39,95 voor de fietstocht en n 4 minder voor de wandeltocht. -i Info: telefoon 02550-33520. Be Varen in Jisperveld 4. Joop Rem gaat onverdroten voort met zijn befaamde vogeltochten door het Zaanse Wormer- en Jisperveld. Zijn rondvaarten vertrekken vanaf de steiger bij Dorpshuis De Lepelaarm Jisp en voeren de passagiers door een uniek natuurreservaat dat be faamd is om zijn vele weidevogels. Te ob serveren vallen onder meer broedkolonies van kokmeeuwen, tientallen paren visdief- jes, enkele paren zwarte sterns en vele grut to's, futen, lepelaars, kieviten en tureluurs. Met een beetje geluk ziet men zelfs kemp hanen. De tochten worden tot en met 29 mei elke zaterdag en zondag gehouden. Vertrek tussen 10.30 en 11.00 uur. Info en reserveringen: Zaanse VW, tele foon 075-162221. Tour d'Auberge De Nederlandse Jeugdherberg Centrale (NJHC) heeft speciaal voor lange-afstands- fietsers een Tour d'Auberge samengesteld. De rit door Nederland gaat over meer dan duizend kilometer, verdeeld in vijftien etap pes. Elke dagrit eindigt uiteraard bij een jeugdherberg waar overnacht kan worden. Het traject (grotendeels over vrijliggende fietspaden) is beschreven in een brochure (prijs 12,50) die ook toeristische informa tie verschaft. Info: NJHC Amsterdam, telefoon 020- 5513123. Zandsculpturen Zo'n vijfjaar geleden op het strand van Scheveningen werd een voorzichtig begin gemaakt met het maken van zandsculptu ren. Nu lijkt het een rage te worden. Paleis Het Loo toonde op 16 en 17 april (museum- weekeinde) het eerste zandkasteel van het seizoen; Scheveningen volgt op 18 mei tot en met 23 mei. De bouwwerken daar kun nen onder gunstige omstandigheden nog tot 12 juni worden bewonderd. Even verderop, in de miniatuurstad Madurodam, wordt omstreeks die tijd in de weekeinden ook geknutseld aan een kasteel van vier meter hoog. n Aspergetochten Een asperge-steker aan het werk. foto pr Gaat voorlopig nog wel even door: Asperge- tochten in alle soorten en maten. In Noord en Midden-Limburg worden er verschillen de georganiseerd, al dan niet gecombineerd met een heuse 'Aspergevakantie'. Hoogte punt vormt de Tour d'Asperges, een fiets driedaagse die op 17, 18 en 19 juni Venray als startplaats heeft. Het evenement wordt dit jaar voor de tiende keer gehouden en er kan worden gekozen uit routes van dertig en zestig kilometer. Info en reserveringen: VW Venray, tele foon 04780-13400. Ook in de haven van Enkhuizen wordt aandacht besteed aan de Landelijke Water- foto hans van weel Nederlands Kansspelmuseum in Den Haag De eerste Landelijke Watersportdag, een bundeling van de Watersportdag (ANWB) en de Open Dag Waterrecreatie (Nederlands Bureau voor Toerisme), wordt dit jaar gehouden op zaterdag 28 mei. Op 33 plaatsen in het hele land vinden op die datum evenementen plaats, waarbij het publiek kan kennisma ken met alle facetten van de watersport. Hoofdlocatie is Almere Haven, waar tussen 10.00 en 17.00 uur een groot aantal activiteiten zal worden georgani seerd. Daaronder surfen, zeilen, jetskiën, hengelen en kanovaren. Ook wordt er een watersportmarkt gehouden. 'Trecker, treckt mij tenminsten wat, off ik geeff u een schop in 't gat.' Het is een van de prosen (deviezen of motto's) die een Io- tenkoper in de middeleeuwen meegaf aan de lootmeester. Bij de trekking werd de prose van de prijswinnaar publiekelijk voorgelezen. Loterijen bestaan in Nederland al zo'n vijfeneen- halve eeuw en behoren van oudsher tot het volksvermaak. Het voorlezen van de prosen, die zo spits mogelijk moesten zijn, droeg daaraan bij. Het diende ook wel een beetje een vrolijke boel te blijven, want een trekking nam weken en soms maanden in beslag. Dag en nacht ging het door, niet zelden ondersteund met toneelstukken en optochten. In de middeleeuwen en de zes tiende eeuw bestonden er voor al stadsloterijen, waarbij regel matig meer dan een kwart mil joen loten werd verkocht. Het gokken via loterijen begon ech ter volgens de overheid zo uit de hand te lopen, dat de Staat in 1726 de stadsloterijen ver bood. Er kwam een staatsloterij voor in de plaats, die nooit meer is verdwenen. Vandaag de dag gaan er per trekking zo'n 2,4 miljoen over de toonbank. De geschiedenis van het Neder landse loterijwezen is te volgen in het Nederlands Kansspelmu seum, dat vorige maand in het nieuwe gebouw van de Staatslo terij in Den Haag werd ge opend. De expositie maakt dui delijk dat de stadsloterijen in de vijftiende eeuw zijn overge waaid uit Vlaanderen. Daar placht men zo nu en dan bij zondere prijzen uit te keren in de vorm van ambtelijke functies zoals het wijnbroederschap. In de Nederlanden beschouwden de steden de loterijen als een bron van neveninkomsten om tekorten aan te vullen of grote openbare werken uit te voeren. Daarnaast waren er charitatieve loterijen. De opbrengst daarvan werd gebruikt voor armenzorg, het instandhouden van pest-, dol- en gasthuizen. Sommigen hadden een heel ei genzinnige opvatting van het loterijwezen. Zoals die Limbur ger, die zijn kasteelachtig land huis tot hoofdprijs maaktë. Hij verkocht duizend loten a dui zend gulden en bombardeerde vervolgens zichzelf tot winnaar. Maar dat was in een tijd (vóór 1964) toen de trekkingen nog werden verricht op de oude ma nier en er niet zoveel toezicht was als nu. In het museum is zo'n trekkingsscène nage bouwd. Het ging met twee draaibare trommels. In de ene zaten de lotnummers, in de an dere evenveel briefjes waarvan de meeste blanco waren: de nieten. Uit beide trommels werd dan tegelijk een briefje ge trokken. Het nieuwe museum heeft nauw samengewerkt met het Belastingmuseum in Rotterdam dat ook een deel van de collec tie leverde. De bedoeling is er een nationale collectie van te maken. Bij het in kaart brengen van de geschiedenis van de kansspelen is ook contact ge zocht met universiteiten. De be doeling is in de toekomst wisse lende tentoonstellingen in te richten over andere vormen van kansspel, zoals de paardentoto, de lotto en casino's. Deense veerdienst op nippertje gered De Deense veerdienst tussen Grena (Jut land) en Hundested (Seeland) zal niet, zoals eerder bekend werd gemaakt, een jaar wor den onderbroken. Het oude schip is welis waar reeds uit de vaart genomen, maar vanaf 1 mei vaart een 'invaller' tussen beide plaatsjes: de Anne-Marie, een oude boot van de Deense Spoorwegen. Per 1 mei 1995 wordt die dan weer afgelost door een mo dern, snel vaartuig. U wenst een Reisburo met persoonlijk objectief advies. Waar men u persoonlijk kent. Van Limburg, hèt Reisburo voor Persoonlijkheden. Reisburo Van Heemslede: Binnenweg 199, 280155 Hillegom: Meerstraat 13, 24643 Hoolddorp: Concourslaan 88. 51011 Geheimzinnige branden en dreigementen verpesten sfeer Free-enterprise verjaagt Nederlandse caravanhouders van hun plaatsjes langs de Hollandse kust. Ze dienen plaats te maken voor meer betalende Duitsers. Steeds meer kapitaalkrachtige Duitsers verdringen iets minderbedeelde Ne derlandse langkampeerders van de campings langs de Hollandse kust. Die tendens signaleert het Nederlands Adviescentrum Kampeerders (NACK) in Amstelveen aan de vooravond van het nieuwe kampeerseizoen, dat duurt tot eind oktober. De belangengroep wijt de ontwikkeling aan de vrije markt, waardoor forse huurverhogingen te pas en te onpas worden doorgevoerd. De bijna 300.000 langkampeerders in Ne derland zijn geconcentreerd op de Veluwe, Noord-Brabant en Noord-Holland, gevolgd door Zeeland en de eilanden Texel en Ter schelling. Ze genieten nauwelijks wettelijke bescherming. Tot groot ongenoegen van het NACK blijft de overheid op de recreatie- markt aan de zijlijn staan, en ziet toe hoe campingbazen het vrije spel van de grote vraag en het kleine aanbod uitbuiten ten koste van de langkampeerders. Hoogeveen: „Recreanten voelen zich vaak in het nauw gedreven. Nog steeds wordt de sfeer in deze tak van sociale recre atie in veel gevallen gekenmerkt door inti midatie, bangmakerij en de rechteloosheid van de recreant." Het NACK schat dat momenteel 80 procent van het aantal stacaravans en zomerhuisjes aan de kustlijn in Duitse handen is. Globaal genomen kost een stacaravan 2.000 gulden stageld per jaar. Diverse campinghouders hebben hun prijzen echter geleidelijk aan verhoogd, met uitschieters tot ruim 5.000 gulden. „Dat is funest voor de gemiddelde (Nederlandse) langkampeerder, die vaak vutter, WAO'er of AOW'er is", concludeert jurist J. Hoogeveen namens het NACK, de stichting die de belangen behartigt vaft 2.500 leden. Per jaar behandelen de medewerkers zo'n 3.000 klachten. Volgens de woordvoer der is er een forse stijging van het aantal problemen waarneembaar. Ook bij ANWB Rechtshulp is het aantal klachten gestegen, mede na de uitgave van een speciale folder over de rechten, plichten en problemen van de vaste kampeerders! In 1993 alleen al moesten 2.000 klachten afgehandeld wor den. Koning te rijk Jan (60, bouwvakker, net met de vut) en Ria (59, moeder van drie kinderen) vluchten al dertig jaar lang bijna wekelijks van Amster dam drie hoog achter naar de Veluwe. Daar vinden ze rust, in hun stacaravan om ringd door bos. Hun stekkie of paleisje heb ben ze door de jaren heen bijeen gesprok keld. Ze timmerden zelf een schuurtje, be taalden elk jaar trouw de huur en voelden zich met hun kinderen de koning te rijk. Toen Jan nog werkte, bivakkeerde de fami lie tijdens de zomervakantie op de cam ping, terwijl vader dagelijks heen en weer pendelde tussen stacaravan en werk. De campinghouder dreigt nu roet in het eten te gooien. Hij heeft een 'herstructure ring' van het terrein aangekondigd. Zo'n vijftig stacaravans, waaronder die van Jan en Ria, moeten wijken voor nieuw te bou wen chalets, die de campingbaas zelf gaat verhuren. Hoogeveen: „Dit soort gevallen geven mij wekelijks voldoende werk." Uit dossiers van het NACK blijkt dat de ondernemer dikwijls schermt met de term 'herstructurering', wat veelal inhoudt dat de bestaande ruimte ge bruikt gaat worden voor de bouw van luxu euze bungalows. Recreanten dienen met huis en haard te vertrekken naar elders. Ontbreekt de wil daartoe, dan weigert de ondernemer simpelweg een nieuw huur contract. „Of hij gooit 's nachts een bran dende petroleumlamp in een caravan, zo dat het tweede huisje afbrandt." Ook verhoogt een aantal campingbazen in Nederland stelselmatig de prijzen door exploitatietekorten en investeringen af te wentelen op vaste gasten. Juridisch zijn die verhogingen van huur- en standplaatsprij- zen mogelijk, omdat er geen bovengrens bestaat. „Maar ook de recreanten gaan niet foto archief altijd vrij uit", relativeert Hoogeveen. Zo was er een campinggast in Noord- Holland die meende teveel aan stageld te hebben betaald. Hij besloot dit eigenhandig te verrekenen door enige henderden gul dens te verdrinken in de kantine. Op reke ning van de zaak. Zijn caravan brandde en kele dagen later af. De dader is onbekend." Het ministerie van landbouw en visserij, waar langkamperen onder valt, blijft hame ren op de noodzaak van free-enterprise en op de mondigheid van de burger. Duidelij ke regelgeving is volgens de overheid niet nodig, de markt reguleert zichzelf. Dat geeft spanning, getuige de belevenissen van Hoogeveen. Onverbloemd schreeuwen de verbolgen recreanten hun tegenpartij in het gezicht. Hoogeveen treft dikwijls mensen die „straks gaan meppen", die „als hij met z'n poten aan mijn caravan komt" dreigen met: „Ik ga gekke dingen doen" en „Ik zal persoonlijk met hem afrekenen". Soms vra gen de medewerkers van NACK zich af wat er nog leuk is aan langkamperen. NACK-voorlichter G. van den Berge: „En vechten de recreanten niet met de onder nemer, dan is het wel met de buren. Maar ja, de problemen komen vaak van dezelfde campings. Er zijn gelukkig honderden goe de standplaatsen, met prima campingba zen." Museum van 20ste Eeuw in Hoorn In Hoorn op zichzelf al een bezienswaar digheid is sinds enige tijd in twee oude kaaspakhuizen het Museum van de 20ste Eeuw gevestigd. Speciaal ingericht voor wie niet meer weet hoe kolossaal de afmetingen van de eerste videorecorders waren, een keuken anno 1950 eruit zag en hoeveel er overhoop moest worden gehaald om zoiets simpels als een foto te maken. Het onder wijs komt ook uitgebreid aan bod. Voorts zijn er naast de vaste collectie regelmatig wisselexposities te zien. Tot en met juni is er een expositie over de Flintstones en van juli tot en met september wordt nog eens stilgestaan bij het feit dat de barbiepop al weer 35 jaar geleden ter wereld kwam. Info: Museum van 20ste Eeuw, Bierkade 4, Hoorn, telefoon 02290-14001. Maandag gesloten. Voice Response bij Sunway Sunway, volle dochter van touroperator Ar- ke heeft sinds enige tijd een Voice Response systeem in gebruik. Via dit nieuwtje kan de klant zich via de telefooncomputer een complete Sunway Reisgids (inclusief last - minute aanbiedingen) laten thuiszenden. Het nummer: 053 - 353535. Vlaggetjesdag op 28 mei Vlaggetjesdag, zoals die ooit in Scheveningen werd gevierd. foto archief Vlaggetjesdag Scheveningen het nationa le feest van de Hollandse Nieuwe vindt dit jaar plaats op 28 mei. Haringvloten schijnen al lang niet meer massaal uit te va ren, maar om die dag in herinnering te houden, worden op de laatste zaterdag van mei op de havenkades van Scheveningen allerlei activiteiten georganiseerd met Hol landse Maatjes als middelpunt. Hoogtepunt belooft te worden het Admiraalzeilen, waar aan onder meer ook Nederlands grootste zeilschip, de driemaster 'De Eendracht' deelneemt. Voor de echte liefhebbers is er een haring-eet-wedstrijd. Info: 070-2542402. Bagage mee als luchtvracht Wie als vliegtuigpassagier teveel bagage bij zich heeft en daarvoor niet de zeer forse toeslag wil betalen, kan zich sinds 1 april op Schiphol vervoegen bij balie BI47. Daar kan het 'overwicht' via de geldende vrachttarie ven alsnog worden verstuurd via Worldwide Baggage Services. In de meeste gevallen le vert dat een behoorlijke besparing op. Na deel: de overbagage wordt normaal gespro ken pas op een volgende vlucht vervoerd en moet later dus apart weer worden opge haald vanaf-de vlieghaven. Worldwide Bag gage Services geeft de reiziger een gerede kans dat de bagage meegaat met dezelfde vlucht als die drie dagen voor vertrek wordt afgegeven bij het hoofdkantoor in het Freightway-gebouw te Schiphol-Zuid. Info: 020 -6530991.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25