Eindexamen voor 200.000 leerlingen 'Ik ga nooit zonder Imigran de deur uit' Floriade 2002 financieel rond SlGEN BAAS Randstad Interliner ook in Noordwijk 'Kleding moet mensvriendelijk zijn 'Robot kan zonder problemen een nachtje doorwerken' Auto huren? Menken boekt winst ZATERDAG 14 MEI 1994 Leidse vecht voor vergoeding anti-migrainemiddel Voor ruim 200.000 leerlingen in het voortgezet onderwijs breken spannende tijden aan: maandag beginnen de centrale eindexamens. HAVO-scholieren die eindexamen doen in het vak muziek en VWO-leerlingen die tekenen en handvaardigheid in hun pakket hebben, bijten klokslag negen uur het spits af. De vijftien HAVO- en VWO-leerlingen die Fries hebben gekozen, sluiten woensdagmiddag 1 juni de rij. den haag anper niet. De schoolonderzoeken De meeste scholieren betreden woensdag voor het eerst het eindexameniokaal. Voor VWO, HAVO, MAVO en VBO staat die dag Nederlands op het pro gramma. Het aantal MAVO-leerlingen onder de kandidaten is als altijd het grootst: 68.000. Zo'n 58.000 HAVO-leerlingen doen dit jaar eindexamen, in het VWO zijn dat er 45.000. Het voorberei dend beroepsonderwijs telt 34.000 kandidaten. Het aantal examenkandidaten stijgt dit jaar licht ten opzichte van vorig jaar. Ruim 3000 kandidaten doen het zogenoemde staatsexamen in een of meer vakken. Ze mel den zich daarvoor individueel aan, omdat ze niet het reguliere dagonderwijs volgen. Dat exa men is mogelijk voor de meeste MAVO-, HAVO- en VWO-vak- ken. Alleen voor tekenen, mu ziek, handenarbeid en textiele werkvormen is die mogelijkheid het vangen door mondeling De herkansingen hebben plaats op dinsdag 21 juni. Dit jaar geldt een nieuwe regeling. Alle examenkandidaten kunnen gebruik maken van een herkan sing, ook als ze al geslaagd zijn. Op die manier kunnen ze bij voorbeeld een hoger cijfer sco ren zodat ze meer kansen heb ben bij de loting voor een stu die. In augustus volgt een twee de herkansing, die echter alleen open staat voor mensen die bij voorbeeld door ziekte bij een voorgaande gelegenheid verstek hebben moeten laten gaan. Ongeveer veertig kandidaten leggen hun examen in een of meer vakken in het buitenland af. Voor het merendeel gaat het Nederlanders in den vreemde die niet in dienst van Defensie zijn, kunnen hun examens doorgaans afleggen op ambas sades en consulaten. Regel is dat de examens gelijktijdig plaatsvinden met die in Neder land. Dat kan soms voor prakti sche problemen zorgen. Zo wilde een Nederlander in de Verenigde Staten donderdag 19 mei het VWO-examen ge schiedenis afleggen op het con sulaat in New York. Door het tijdsverschil van zes uur zou de kandidaat om drie uur 's nachts moeten verschijnen. Het consu laat vindt het wat al te ver gaan iemand van het diplomatieke corps op dat tijdstip te laten op draven en een kamer in het consulaat beschikbaar te stel len. De kandidaat zal nu in au gustus in Nederland aan de tweede herkansing meedoen. Het examen wiskunde A dat de zelfde kandidaat wil afleggen op vrijdag de 20ste kan wel op het consulaat plaatshebben, omdat het in Nederland 's middags wordt afgenomen. Ook een HAVO-kandidaat die in Jakarta op woensdag 25 mei het wiskunde B-examen wil af leggen, stuitte op enige proble men. De Nederlandse ambassa de is die dag gesloten in ver band m^t een feestdag in Indo nesië. Zi) gaat toch open, maar de kandidaat moet wel zoge noemde kanselarijrechten (vijf tien gulden per half uur) beta len. Die zijn verschuldigd voor bijzondere werkzaamheden. noordwuk eric jan weterings Nederland krijgt er op 6 novem ber achttien snelle interregiona le buslijnen bij: de zogenaamde Interliner. Ze krijgen stopplaat sen in Noordwijk-Binnen en Wassenaar. De bussen doen Leiden vooralsnog niet aan. In Het initiatief van streekver voerder VSN is bedoeld om ver stokte automobilisten tot het openbaar vervoer te verleiden. Vanuit Haarlem gaat een snelle comfortabele bus rijden naar Den Haag. Volgens onderzoek van VSN zou tien procent van de Neder landse bevolking - zo'n ander half miljoen stelling hebben openbaar lijnen rijden a lijk over de middellange af stand, meestal tussen twee of meer grote kernen. De speciaal aan te leggen halteplaatsen slui ten aan op andere vormen van openbaar vervoer. Verder vindt de reiziger daar voorzieningen als een (green point-)telefoon en een brievenbus. Om een korte reistijd te kun nen garanderen is het de be doeling dat de luxe bussen ge bruik gaan maken van aparte busbanen- en wegen. Verder zou de Interliner gebruik moe ten kunnen maken van vlucht stroken. De noodzakelijke in vesteringen in de infrastructuur moeten het komepde half jaar worden uitgevoerd. Een groot deel van de 18 tra jecten ligt in de Randstad, ter wijl ook noord- Nederland met vijf lijnen goed wordt bedeeld. Volgens een woordvoerder van VSN is de exacte route van de verbinding tussen Haarlem en Den Haag nog niet vastgesteld. Voorlopig zijn stopplaatsen voorzien in Heemstede, Vo gelenzang en, zoals gezegd Noordwijk-Binnen en Wasse- Over drie maanden hoopt de exploitant daar meer over te kunnen vertellen. In de komen de jaren moet het net worden uitgebreid tot ongeveer vijftig diensten. leiden caroline van overbeeke „Voor mij is het echt een won dermiddel. Ik kan eindelijk weer een normaal leven leiden." De Leidse migrainepatiënt Paula Fikkert (29) heeft zich niet altijd zo lekker gevoeld. Vanaf haar vijftiende lag ze twee keer per maand doodziek op bed: kots misselijk, braken, zag sterretjes en lichtflitsen. Ze at en dronk niks, verdroeg geen licht of ge luid. Een zak ijs moest de hevi ge, bonkende en kloppende pijn in haar hoofd verlichten, wer ken was onmogelijk. Na een paar dagen voelde ze zich weer kiplekker om twee weken later opnieuw door een hel te gaan. „Ik kon twee dagen helemaal niets meer: alles deed zeer en mijn hoofd leek uit elkaar te barsten. Maar het medicijn Imi gran heeft mijn leven volkomen veranderd." De Leidse is actief in de Ne derlandse Vereniging van Mi graine Patiënten en zet zich in voor de vergoeding van het an- timigraine-middel Imigran dat sinds juni 1991 op de markt is. Het middel onderdrukt de ver schijnselen van een aanval met succes bij 70 procent van de mi- grainepatiënten. Zo ook bij Paula Fikkert. Ze vindt het dan ook onbegrijpelijk dat ze voor een doosje van zes pillen 150 gulden moet betalen. „De ta bletten worden sinds 1992 niet meer vergoed. De overheid ver gelijkt het medicijn met het veel goedkopere middel ergotami- Ergotamine kost twee kwart jes per pil, maar is veel minder effectief. Het heeft veel meer ernstige bijwerkingen en werkt verslavend. Je moet het middel bovendien meteen Baalbergèn's meubel lease service De niet zorgeloos inrichten. Vraag naar de folder! De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: Jaqueline Borg (rechts) en Yolande le Coultre Poppe van kledingbedrijf Forest Fields in Leiden. „Onze kleding is méér dan een simpele broek, bloes of trui. Kleding van Forest Fields staat voor een levenswijze. Duur zaamheid en eerlijk omgaan met mensen en met natuur en milieu. Forest Fields is een image. Daar kies je voor. En daar kiezen ook wij voor. Daarom zijn we februari verle den jaar met Forest Fields begonnen. We werkten alle twee voor een groot kledingbe drijf. Een plek in het middenkader. Keihard werken maar zonder ergens over mogen meebeslissen. Op een dag, ruim een jaar geleden, zaten we na uitputtende vergade ringen uit te blazen op een bankje in Mi laan. En toen bedachten we dat we nu wel eens voor onszelf zouden willen werken. We zijn een prima team dus dat durfden we wel aan. Niet alleen het 'eigen baas willen zijn' speelde een rol. We zaten er ook mee dat grote kledingbedrijven produktieme- thoden gebruiken waar wij ons niet mee kunnen verenigen. Op een gegeven mo ment is de maat vol. Dan wil je het roer om gooien. We kopen stoffen In, ontwerpen zelf de kleding, laten die produceren en verkopen het vervolgens. De kleding van Forest Fields (bos en velden) is gewoon mooie kle ding met als groot extra voordeel dat het milieuvriendelijk is. Forest Fields pretendeert niet echt hon derd procent milieuvriendelijk te zijn. We zijn zo milieu- en mensvriendelijk mogelijk. De grenzen van de mogelijkheden zijn praktisch en economisch. Onze kleding is duurzaam. Niet na één seizoen versleten en niet zo trendy dat het na een seizoen 'niet meer kan'. Bij de inkoop van de stoffen, waarvan la ter door de naaiateliers kleding wordt ver vaardigd, houden we rekening met de milieuvriendelijkheid. Zo wordt bij de fabri cage van spijkerstof indigo-kleurstof ge bruikt. Op zich is dat een natuurlijke grond stof, maar indigo is in hoge concentraties kankerverwekkend. Je moet er dus zuinig mee omgaan. De traditionele denim-fabriek maakt stof met veel indigo knalblauw en spoelt dan het allergrootste deel van de kleur weer uit. Dat komt allemaal in het water terecht. On ze stoffabrikanten hergebruiken het indigo dat uitspoelt. We hebben natuurlijk niet alleen spijker- goed. Voor het kleuren van alle andere stof fen worden zoveel mogelijk plantaardige stoffen gebruikt. Een deel van de katoen die wordt gebruikt is ecologisch (zonder bestrij dingsmiddelen) geteeld Maar lang niet al les. We pretenderen niet ecologisch te zijn. Wel zorgen we ervoor dat alle kleding van ongemengde vezels is vervaardigd. Dus he lemaal wol, katoen of viscose. Dan kun je de kleding als ze versleten is, opnieuw ge bruiken voor de fabricage van bijvoorbeeld ondertapijt. De meeste kleding wordt gemaakt in Eu ropese ateliers, maar ook in India wordt voor ons genaaid. Maar dan wel in een ate lier dat in handen is van Indiërs en waar fatsoenlijke lonen worden betaald. Aan dacht voor de mens en diens omgeving is ons uitgangspunt. Die basisgedachte willen we ook onze kleding meegeven. We verko pen alleen dameskleding: als vrouw weet je precies welke kleding vrouwen willen heb ben. Het bedrijf draait goed: na een jaar wer ken we al met zijn zessen. We leveren aan 280 kledingzaken in Nederland en 50 in De nemarken en zijn uit het pand aan de Rijns- burgerweg gegroeid. Toch hebben we wel slapeloze nachten gehad. Het hele compu- tergedoe en het geregel rond zes mensen in loondienst hebben, is me hard tegengeval len. Een eigen bedrijf hebben vergt veel van je, maar we zouden niets anders meer wil len." Kleding van het merk Forest Fields is herkenbaar aan een ingenaaide naam, een krekel als logo en een kaartje. Informatie over die verkooppunten is verkrijgbaar bij Forest Fields, telefoon 071 - 176614. monica Paula Fikkert: 'Imigran is echt ideaal.' je de migraine-aanval voelt op komen. Als je te lang wacht, werkt het niet." Paula Fikkert heeft nooit er- gotamine willen slikken: ze was bang er totaal afhankelijk van te worden. „Ik ken mensen die verslaafd waren twee weken doodziek in het 2 kenhuis lagen om af te kicken. Bovendien kan het middel nieu we hoofdpijn opwekken waar door je in een vicieuze cirkel te recht komt: je wordt er eigenlijk steeds zieker van." „Het voordeel van Imigran is dat het niet verslavend is en snel werkt: je neemt de pil of spuit op het moment dat je een aanval hebt. Binnen een uur voel ik me weer helemaal fit en kan ik weer aan de slag. Het is echt ideaal. Dat de pillen niet worden vergoed is onbegrijpe lijk en oneerlijk. Het is een ramp voor mensen die geen 150 gulden kunnen neertellen." De veel duurdere imigran-in- jecties worden nog wel vergoed, maar het is de vraag hoe lang nog. Fikkert geeft ook de voor keur aan de tabletten. „De in jecties hebben meer bijwerkin gen. Vlak na het inspuiten heb ik het gevoel alsof mijn hoofd van de romp wordt gescheiden, heel akelig. Als ik een aanval heb, kan ik mezelf bovendien niet injecteren: ik mis de kracht in m'n vingers en bent te duize lig om te prikken." Fikkert heeft jarenlang alles geprobeerd tegen haar migrai- ne-aanvallen: homeopathische middelen, manuele therapie, al lerlei soorten pijnstillers. Niets hielp. Ze ontmoette ook onbe grip in haar omgeving en schaamde zich over haar ziekte. „Op mijn werk deden ze geluk kig niet moeilijk: ik werkte veel thuis. Als ik ziek was, merkte niemand daar iets van. Maar ik moest ook vaak afspraken en le- zingeh afzeggen en daar voelde ik me behoorlijk schuldig over. Zeker omdat ik de volgende dag weer fit was. Mensen begrijpen vaak niet dat migraine iets to taal anders is dan hoofdpijn. Met gewone hoofdpijn kun je nog doorlopen, met migraine absoluut niet." FOTO HIELCO KUIPERS „Daarom is Imigran voor mij een zegen: ik ga nooit zonder de deur uit. We kunnen- de strijd niet opgeven. Dit najaar komt er een nieuwe uitspraak van een commissie van deskundigen over de werking van Imigran. Ik zou het niet geloven als dat be sluit negatief is: je pakt migrai- ne-patiënten daar dubbel mee. De kwaal op zich is al zuur ge noeg. Ik hoop ook dat meer mi- graine-patiënten lid worden van onze vereniging zodat we sa men sterker staan." Meer informatie over mi graine en de activiteiten van de Nederlandse Vereniging van Migraine Patiënten in Leiden: Paula Fikkert, tel. 071-128244. Haarlemmermeer zoekt veiligheid met risicofonds - haarlemmermeer. De Floriade 2002 krijgt, als de Nederlandse Tuinbouwraad kiest voor Haarlemmermeer als vestigingsplaats, een solide fi nanciële fundering. Zelfs risico's als een natte zomer, waardoor de internationale land- en tuin bouwtentoonstelling minder bezoekers trekt, zijn al afgedekt. De gemeente heeft inmiddels de financiële steun verworven van onder meer de ROA-ge- meenten (Amsterdam en wijde omgeving), Zuid-Kennemerland (Haarlem en omgeving), de pro vincie Noord-Holland en de luchthaven Schiphol, tot een to taalbedrag van 28 miljoen gul den. Zelf legt ze 12 miljoen op tafel. Bij de presentatie van het 'bidboek' met de Floriade-opzet zei burgemeester A. Lems, dat Haarlemmermeer in de concur rentie met Utrecht, Midden- Delftland en Tilburg uitsteken de kansen heeft. De Floriade Haarlemmermeer ligt zo'n beetje in het hart van de be langrijkste land- en tuinbouw- k zuyderduin Zeker wanneer uit het buiten land bestellingen komen, aldus Vos. Belangrijkste voordelen van de installatie zijn dat het onge zonde en eentonige boorwerk, waarbij veel stof vrijkomt, voortaan niet meer door men sen hoeft te worden gedaan. Een borende bouwvakker krijgt bijvoorbeeld een lawaai van bij na honderd decibel voor 'zijn kiezen'. De robot is zodanig geï soleerd en gedempt, dat tijdens het boren het omgevingslawaai minder dan twintig decibel be draagt. Dat is belangrijk, omdat er in de buurt altijd wel mensen met andere werkzaamheden bezig zijn. De robot zuigt ook het betonstof weg. De loopboor werkt uiterst nauwkeurig. De robot rijdt door de nieuwe spoortunnel, waarin vooraf palen met streepjescodes zijn geplaatst die door de laserstralen worden afgetast, en stopt telkens vanzelf op de plek waar een of meer gaten moeten komen. Het is de vraag of op zichters de volledig beveiligde automatische boormachine werkelijk na werktijd zijn gang laten gaan, bang als ze zijn dat er wat misgaat. In Japan denken ze daar an ders over. Daar worden comple te fabrieken gebouwd vanuit een controlekamer, aldus de in- gennieur van de Hollandsche Beton- en Waterbouw. TNO gaat intussen verder met onder zoek naar automatisering in de bouw. Een robot die heipalen op hun plaats zet en een robot die tegels plakt, zijn in voorbe reiding. gebieden van Nederland en is goed bereikbaar. Het bedrijfsle ven is bereid voor eigen risico tegen vaste bedragen te werken en er is al veel steun verworven van andere instanties dan de gemeente zelf. Het, laatste ontwerp, in het 'bidboek' wijkt af van voorgaan de aanzetten. De ingang, par keerplaatsen, kassen en ten toonstellingsgebouwen zijn ver schoven naar de Vijfhuizense kant, onder meer omdat de snelle bussen in dë regio anders gaan rijden. Ook de beoogde uitzichtheuvel schoof op. De kern van het ontwerp is geble ven: een deel van de tentoon stelling ligt in het al oudere Haarlemmermeerse Bos. Daar vinden kwetsbare bloemen en planten beschutting en er is ook een grote plas. De uitzichtheuvel van 40 tot 45 meter hoog, die zicht moet bieden op de vijfde landings baan van Schiphol, komt in het Meerbos. IJ tocht en de nieuwe autoweg N22 scheiden die heu vel van het Haarlemmermeerse Bos, maar een blijvende verbin ding moet- die hindernissen Het Haarlemmermeerse Bos wordt door de Floriade extra goed opgeknapt. Op het Floria- de-deel tussen de Geniedijk en Vijfhuizen kunnen de aangeleg de wegen en andere voorzienin gen naderhand benut worden voor woningbouw of voor een tuinbouw-proefstation. In oktober beslist de Tuin bouwraad waar de Floriade komt. Als de bouwvakkers 's middags naar huis rijden kan de robot Capsy zonder problemen nog een nachtje doorgaan met het boren van gaten in beton. De eerste volautomatische boor machine, die zelf met laserstra len de plaatsen zoekt waar een gat moet komen, werkt gestaag door de tweede spoortunnel die bij Schiphol in aanbouw is. Om de spoorrails vast te zetten, moeten daar de komende maanden 120.000 gaten van 37 millimeter worden geboord, dertien centimeter diep. „Eén man kan met de hand per dag vier tot vijf van zulke gaten boren. De onbemande ro bot boort er elke vier minuten twee tegelijk en tot op 2 mm nauwkeurig gepositioneerd", vertelt prof. ir. Ch. J. Vos. Hij is voorzitter van de stichting Ro- bouw waarin participeren de bouwondernemingen Holland sche Beton- en Waterbouw HBW en Strukton en de boren- fabrikant Hilti. Samen met de Nederlandse Organisatie voor Toegepast Natuurwetenschap pelijk Onderzoek TNO is de 'loopboor' in drie jaar tijd ont wikkeld. Volgens Vos bestaat er vanuit het buitenland grote in teresse voor deze robot. Het ap paraat weegt circa duizend kilo gram. De ontwikkelingskosten be droegen een miljoen gulden. Doordat het systeem zeer kos tenbesparend werkt en de robot ongetwijfeld later ook elders kan worden ingezet, is die in vestering terug te verdienen. Budget Gewoon heel bijzonder. Budeet Autoverhuur Leiden is sinds I mei verhuisd en kunt ij Ford Rijnland BV Vijfmeilaan 7 m Leiden elefoon: 071 - 32 28 22. Menken-Landbouw Holding heeft vorig jaar een netto winst geboekt van drie miljoen gul den: 23 miljoen tegen 20 mil joen in 1992. Tegelijkertijd daal de de omzet licht, van 544 mil joen naar 527 miljoen. Het be drijf wijt dat laatste onder meei aan de toenemende recessie een wegvallende afzet in Oost Europa en een slechte zomer. Menken verkoopt met name zuivelprodukten en frisdranken, VRIJE TIJD Voorjaarswandeling De Vereniging voor Natuur- en Milieu-educatie (afdeling Lei den) houdt op zondag 15 mei een voorjaarswandeling op landgoed De Horsten in Was senaar/Voorschoten. De wan deling wordt geleid door een natuurgids en begint om 14 uur. Het startpunt is de Papenweg in Wassenaar. Kindervrijmarkt Basisschool De Viersprong de Timorstraat houdt op woensdag 18 mei een rommel markt en kindervrijmarkt. Te vens zijn er tal van (kinderspe len en een rad van avontuur. De vrijmarkt begint iur op het schoolplein.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16