Alkemade heeft grote geldzorgen Z> Bezoekers De Does klagen vooral over vuile voeten De Stemming Leiden Regio 'Oude prenten vertellen' voor Jan Poel Sportfondsen Alkemade moet 30.000 gulden bezuinigen Kwekers krijgen gratis tijdelijke vergunning Skispringen op Kagerplassen Bouw brandtrappen laat op zich wachten Extra glas- en papierbakken in Leiderdorp Er komt een nieuwe groep glas- en papierbak ken, oftewel een milieucorner, te staan in de wijk Molenhof in Leiderdorp. De gemeente heeft hiervoor de hoek van de Burgerhof en de Meerburglaan op het oog. Nu er steeds meer mensen komen wonen in Buitenhof Midden west en de wijk Molenhof raken een aantal glas- en papierbakken in de omgeving overbe last. Vooral de milieucorners aan de Polder tocht, Beukenschans en Buitenhoflaan/Gordijnsingel hebben het zwaar te verduren. Verder gaat de gemeente binnen kort bij een aantal bestaande milieucorners be ginnen met het op kleur gescheiden inzamelen van glas. Op een groot aantal plaatsen blijven de vertrouwde glasbakken staan. ZATERDAG 14 MEI 1994 College worclt er moedeloos van 3t| Alkemade staat er financieel slecht voor. De gemeente i moet de ene na de andere tegenslag verwerken. ,,Het is om moedeloos van te worden", verzuchten B en W in a hun voorjaarsnota. De belastingen gaan op korte termijn echter nog niet omhoog, maar in de toekomst stijgen ze 'I zeker wel. Bestuur sportcomplex niet blij met deze maatregel Sportfondsen Alkemade (SFA) moet minimaal 30.000 gulden bezuinigen. B en W van Alke made voelen er niets voor om steeds maar op te draaien voor de hoge tekorten. Voor 1994 verwacht SFA, die het sport complex De Tweesprong in Roelofarendsveen beheert, een tekort van 247.000 gulden. B en W stellen voor om dat tekort te rug te brengen naar 217.000 gulden. Dat heeft het college de raad van beheer Sportfondsen laten weten. Voorzitter F. Schoonderwoerd van SFA is niet blij met de brief. ,,Als het zo makkelijk was om 30.000 gulden te bezuinigen, was dat wel in de begroting doorgerekend. Aan de uitgaven kant zie ik helemaal geen moge lijkheden. En met de inkomsten moet je heel voorzichtig zijn. Als je de tarieven gaat verhogen, blijven de mensen misschien weg. Ik heb geen idee waar we die 30.000 gulden vandaan kun nen halen." Schoonderwoerd kan diverse oorzaken noemen van de tekor ten, die overigens sinds de nieuwbouw al behoorlijk zijn teruggedrongen. Zo worden de bezoekersaantallen die destijds door Sportfondsen Nederland zijn berekend en waar de nieuwbouw op is afgestemd, niet gehaald en wordt SFA ge confronteerd met de bezuini gingen op het schoolzwemmen en het gymnastiekonderwijs. Ontevreden is de SFA-voorzit- ter echter helemaal niet over de belangstelling. .Vorig- jaar be zochten zo'n 121.000 mensen het zwembad. Dat was best goed. We zaten maar zo'n 4 tot 5000 bezoekers onder die van Leiderdorp. Het zwembad heeft daar nog een veel groter verzor gingsgebied en- wij zijn boven dien vorig jaar nog een maand dicht geweest." De raadscommissies welzijn en Financiën bespreken volgen de week het bezuinigingsvoor stel van het college. Zo'n vijftien Aarlanderveense glastuinders hoeven niet te be talen voor hun milieuvergun ning. De kwekers die hun ver gunning al in huis hebben en daarvoor enkele duizenden gul dens hebben betaald, krijgen hun geld terug. Dat is het resul taat van de protesten uit de tuinderswereld tegen de kostba re vergunning die de kwekers over een jaar al niet meer nodig hebben. In de eerste helft van volgend jaar wordt een algeme ne maatregel van bestuur van kracht waardoor veel bedrijven geen milieuvergunning meer nodig hebben. Vanaf de invoe ring van die maatregel zal onder andere voor de meeste glastuin bouwbedrijven een simpele melding van de activiteiten vol staan. Maar tot het zover is, zijn de bedrijven in principe ver- VRIJETIJD Darttoernooi Liefhebbers van dart kunnen vandaag een gooi doen naar een prijs in het maandelijkse darttoernooi van buurthuis Westerhaven, aan de Emma- laan in Alphen aan den Rijn. Vanaf 19.00 uur kunnen deelne mers zich inschrijven voor tien gulden per persoon. Het toer nooi begint om 20.00 uur. Geraniummarkt De Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde verzorgt vandaag de negentien de Geraniummarkt in Voor plicht een milieuvergunning in huis te hebben. De gemeente gedoogt de tuinders echter al vele jaren zonder achter ver gunningen aan te zitten. De kwekers hebben zelf geen haast omdat de verlening van een vergunning veel tijd en geld kost: de legeskosten kunnen op lopen tot meer dan zesduizend gulden. Zij waren dan ook be hoorlijk in hun wiek geschoten toen de gemeente liet weten dat de kwekers op het laatste mo ment toch nog een vergunning aan moeten vragen. De kwekers protesteerden hevig, en met succes. De gemeente blijft er bij dat de kwekers een milieuver gunning moeten aanvragen, maar stelt hen vrij van het beta len van leges. Wie leges heeft betaald nadat bekend werd dat de milieuvergunning binnen kort overbodig wordt, krijgt zijn geld terug. schoten. In de Voorstraat zullen van 9.00 tot 17.00 uur diverse soorten geraniums te bewonde ren zijn. Ook op de Statendaal- der in Leiderdorp is vandaag een geraniummarkt. Rotaryloop De Rotaryclub Rijnwoude orga niseert morgen de tweede Ro taryloop te Hazerswoude, Om 10.00 uur begint de inschrijving in het clubhuis van Hazers- woudse Boys aan de Sport parklaan 15. De opbrengst van de loop komt ten goede aan twee tehuizen voor gehandi capte kinderen in Polen. Een verhoging van de belastin- gen is onvermijdelijk als Alke- made vanaf 1997 inderdaad minder geld uit het gemeente- fonds krijgt. De gemeente re kent op een jaarlijkse korting -j van 1,63 miljoen gulden. In dat geval moet de bevolking 1,25 j miljoen extra ophoesten, i i Boosdoeners op dit moment izijn het sportcomplex De Twee- 1 sprong dat met tegenvallende j resultaten te kampen heeft, de steeds toenemende kosten van I de verwerking van het huishou delijk afval en de vermindering van uitkeringen van het Rijk. Verder gaan wegenbeheer en nieuwbouw van Huize lacobus de gemeente veel geld kosten. Meevallers zijn op korte ter mijn niet te verwachten,. meldt het college. Voorheen putte Alkemade altijd voordeel uit woningbouw. Woningen mogen echter voorlopig niet meer wor den gebouwd. Een lichtpuntje zou er slechts zijn als de bouw van de scheidings- en vergis- tingsinstallatie voor het huisvuil doorgaat. Het verwerken van af val wordt dan goedkoper. B en W stellen nu voor om op korte termijn maatregelen te treffen die jaarlijks 150.000 gul den opleveren. Extra belasting verhoging raadt het college nu nog af omdat de bevolking de komende jaren te maken krijgt met hogere afvalstoffentarieven en rioolrechten. Bovendien is de kans groot dat de inwoners van Alkemade, gezien de te ver wachten korting op het gemen- etefonds, over enkele jaren toch al met een forse belastingverho ging worden geconfronteerd. Ook stelt het college voor om op korte termijn te onderzoeken of reeds geplande uitgaven kun nen worden herpverwogen. De 50.000 gulden die de gemeente had gereserveerd voor nieuwe plannen in 1995, worden bo vendien vergeten. oudade/rupweteringJan Poel, de oudste inwoner van Oud Ade heeft gisteren het eerste boekje 'Oude prenten vertellen over Oud Ade en Rijpwetering' ge kregen. De Oudajer kreeg het boekje, een uitgave van de Stichting Oud Alkemade, uit handen van Ida Bakker-Hoogenboom en Gerard van der Meer. Beide inwoners van Roelofarendsveen hebben het boekje geschreven. Later op de dag kreeg ook me vrouw J. Straathof-Rotteveel, als één van de oudste inwoonsters van Rijpwetering, een exemplaar overhandigd door de twee schrijvers. Het boekje is op verschillende adressen in beide dorpen en ook bij het historisch centrum van de stichting in Oude Wetering verkrijgbaar. Het kost 35 gulden. Daarvan gaat vijf gulden naar de Vrien den van de Vrouw Vennemolen. Die spannen zich in voor de restauratie van de molen. FOTO BEN DE BRUYN tv-commentatriceJoan Haanappel. Dat de springers nu actief zijn op het water is niet zo merkwaardig. De meeste sporters trainen hoofdzakelijk op het water, maar voor de wedstrijden zoeken zij hun heil in de sneeuw. LEIDERDORP DORITH LIGTVOET 8 Het is nog steeds niet duidelijk wanneer de flats aan de Leider- dorpse Santhorst, Lokhorst, Raaphorst en Laan van Ouder zorg/Van Diepeningenlaan 4 worden voorzien van brand ei trappen. Inmiddels beschikken alle flats wèl over extra brand deuren en noodverlichting. Al een jaar geleden trok de brandweer bij de eigenaar van het complex, het ABP, aan de 5 bel. Bezorgde bewoners hadden 4 na het uitbreken van een brandje in een liftkoker vragen gesteld over het gebrek aan brandtrappen en vluchtwegen. Onderzoek van de brandweer wees uit dat de veiligheid in de flats inderdaad te wensen over- Sommige tekortkomingen waren te wijten aan de bewo ners zelf, die al te gemakkelijk deuren in het trappenhuis op de haak lieten staan. Die haken zijn verwijderd om te voorko men dat de rook zich snel door het gebouw kan verspreiden als er brand uitbreekt", zegt brand weercommandant A. Fons. „An dere gebreken, zoals een tekort aan branddeuren in de kelders, heeft het ABP zelf al opgelost. Hij heeft de indruk dat de be woners blij zijn met de nieuwe voorzieningen. „Natuurlijk is er wel gemopperd nu deuren in het trappenhuis niet meer op de haak gezet kunnen worden. Het is wel makkelijk om met je win kelkarretje zo naar binnen te kunnen rijden. Maar over het algemeen zien ze de noodzaak van de maatregel wel in." Het ABP heeft de voorzienin gen in goed overleg met ge meente en brandweer aange bracht. „We zijn niet onredelijk als we de brandveiligheid kun nen verhogen", aldus een woordvoerder van het ABP. Al leen de laatste eis van de brand weer, het aanbrengen van*" brandtrappen, vormt nog een struikelblok. Dit kost tonnen. Tot nu toe studeert het ABP nog op de mogelijkheden. de kaag Spectaculaire beelden gistermiddag op het water voor Kaageiland. Tal van bekende vaderlandse en buitenlandse skispringers ga ven een demonstratie van hun kunnen op de Dieperpoel, een van de vele poelen en plasjes die tot de Kagerplassen behoren. Voor een in ternationaal gezelschap van in ons land voor de eerste keer congresserende skilareraren lie ten de plaatselijke favoriet en talent Guido van Rijn, de veelvoudig Nederlands kampioen Mi- chiel de Ruyter en andere freestyle-skisprin- gers uit binnen- en buitenland hun kunsten zien. Michiel de Ruyter was deze winter deel nemer aan de Olympische Spelen in Hamar in Noorwegen. Hij behaalde tien keer de Neder landse titel en springt dit seizoen voor het laatst. De sprongen werden begeleid door des kundig commentaar van oud-kunstrijdster en aanvoering écht groen en links wordt, zou wel eens bedrogen kunnen uitkomen. Want in de eerste de beste ledenvergadering van Groen Links na de verkiezingen, die hij dus als 'gewoon' lid bijwoonde, ging hij de critici van zijn partij te lijf. Natuurlijk kon Groen Links weer doodleuk in het college gaan zitten. Rijksweg 11- west, wie maalt daar nu nog om? Die weg komt pas in de volgendé eeuw aan de orde en niet in deze collegeperiode. Dat voorstanders van deze weg geen boodschap hebben aan het terugdringen van de auto in het algemeen, kwam niet bij hem op. Wat nou Boommarktgarage, de nieuvve Groen Links-wethouder Jan Laurier heeft toch prachtige bestuurdersportefeuilles in de wacht gesleept? De terugkeer van De la Mar zal zich geheel geruisloos voltrekken. Hij is de ideale opvolger van voorzitter Rob van Lint, die in de Leidse milieuraad moord en brand schreeuwt over Schiphol, het volbouwen van polders in de regio en het niet te stuiten automobilisme, maar die daar zodra hij zijn Groen Links-pet op heeft geen enkele consequentie aan verbindt. Ook Van Lint zal wel weer terugkeren. Het wachten is verder op Jan Hoekema en Thorrrde Graaf van D66, die binnenkort als Tweede Kamerleden worden geinstalleerd. Welkom terug ook Laila Driessen, Henriette van Dongen en Saskia Den Uyl- Noorman. Nee, Otto en Ter Haar, jullie niet! Hygiëne in Leiderdorps zwembad laat te wensen over LEIDERDORP JUDY NIHOF De hygiëne in de kleedruimte van zwembad De Does in Lei derdorp laat te wensen over. Een groot aantal bezoekers van het bad vindt dat hieraan snel iets moet worden gedaan. Over de bereikbaarheid, de sfeer, het personeel, de service en de veiligheid van De Does zijn veruit de meeste zwem mers tevreden. Dat blijkt uit een enquête onder 350 bezoe kers. Sportfondsen hield de enquête eind februari. „We wilden graag weten hoe de be zoekers van de Does tegen het zwembad aankijken en wat er volgens hen aan schort", aldus zwembad-manager Winand Willigers. Volgens hem is er goed op gelet dat alle elf ver schillende groepen bezoekers (zoals aquajoggers, trimzwem- mers, zwangere vrouwen) in gelijke mate aan bod kwamen. „We wilden de enquête beslist niet naar één bepaalde doel groep toeschrijven. Anders krijg je geen realistisch beeld." De reactie op de enquête was volgens de manager 'formida bel'. Veel mensen vroegen uit zichzelf of ze ook een formu lier mochten invullen." De be trokkenheid bij het zwembad is groot, vindt Willigers. De klacht over het gebrek aan hy giëne rond de kleedaccommo datie is het meest in het oog springende punt van de hele enquête. Maar liefst 166 zwemmers merkten er iets over op. Dit verbaast Willigers niets. Dat het anders moet vindt hij zelf ook. „Aanpassing van die ruimte is brood- en broodnodig. Nu zo veel bezoe kers dat ook kenbaar hebben gemaakt, is het zaak om zo snel mogelijk actie te onder nemen." Willigers zwaait sinds 1 januari van dit jaar de scepter in De Does. Hij is in dienst van Sportfondsen, dat het gemeentelijke bad exploi teert. Het eerste dat hem op viel toen hij begon, waren de smoezelige vloertegels bij de kleedkamers. Door de opstel ling van de kleedkamers moe ten de zwemmers zowel met hun schoenen als hun blote voeten over de tegels lopen. Er zou eigenlijk permanent een schoonmaker achter iedereen met schoenen aan moeten aan lopen. Maar zelfs dan blij ven de tegels er vies uitzien. Door slijtage zijn ze niet meer wit te krijgen. Een bescherm laag aanbrengen heeft geen zin. „Dan worden de tegels te glad en gaat het gevaarlijk worden. Nee, de indeling is gewoon verkeerd." Willigers heeft inmiddels een verbou wingsplan voor de kleedac commodatie gemaakt, waar mee hij binnenkort naar de gemeente zal stappen. Want binnen de begroting is het probleem niet op te lossen. Hoeveel de verbouwing moet kosten, wil Willigers nog niet zeggen. Ook met de andere punten uit de enquête gaat het zwem badpersoneel aan de slag. Zo wilden een aantal bezoekers graag meer faciliteiten om ei gendommen veilig op te ber1 gen. „Misschien moeten er meer lockerkastjes komen. Dat zijn er nu blijkbaar te wei nig." Ook waren er een aantal klachten over de temperatuur van het zwemwater. „De een vindt de temperatuur te hoog, de ander te laag. Dat is moei lijk. We proberen de gemid delde bezoeker tevreden te stellen. Belangrijk is dat de temperatuur van het water in elk geval constant is", aldus de manager. Willigers wil over twee, drie jaar weer een en quête houden. Dat is volgens hem nodig om te meten of de ze enquête werkelijk effect heeft gehad. „Dan kom je te weten of de bezoekers zich hier werkelijk meer thuis voe len dan voorheen." De Leidse gemeentepolitiek is klaarblijkelijkverslavend. Oud-wethouder Cees Waal, nog niet zo heel lang geleden burgemeester van Deventer, pikte direct na zijn terugkeer iri de Sleutelstad de draad weer op en is inmiddels uitgegroeid tot één van de actiefste leden van de plaatselijke PvdA- afdeling. Ook schrijft hij hele hoofdstukken van gemeentelijke uitgaven, zoals het jaarverslag van de dienst bouwen en wonen. n vroegere wethoudersma atje Dick Tesselaar (PvdA) wordt veelvuldig gesignaleerd bij de Groenoordhallen waarvoor hij in opdracht van de gemeente plannen maakt. Tinus Laken, oud-WD-raadslid, had genoeg van zijn partij (en die ook van hem) en maakte een opmerkelijke rentree ategrote regelneef en omroep toeter van de enge Leidse Vaarwel en welkom terug Saskia en Centrumdemocraten. En nu dus Hans de la Mar. Ook zijn vaarwel van de Leidse gemeentepolitiek in november van vorig jaar, blijkt niet meer dan een 'tot kijk' te zijn geweest. Want een halfjaar later is hij in elk geval kandidaat-bestuurder- mogelijk zelfs voorzitter - van de Leidse Groen Links-afdeling. Moeten we nu blij zijn met al die Heintjes Davidsen? Hoewel De la Mar niet ten onrechte grote bekendheid geniet als een uiterst Hans. principieel, slim, gepassioneerd, radicaal en actievoerend politicus maakte hij zeker de vorige raadsperiode (die zijn laatste bleek) een uitgebluste indruk. De passie, waarop hij en andere Groen Linksers zo prat gaan, leek hij tegelijk met de rook van zijn halfzware shag te hebben uitgeblazen. Hij smeet niet met de deuren toen de andere wethouders rijksweg 11-west opnamen in een toekomstplan voor Leiden en zich uitspraken voor de bouw van de Boommarktgarage. Hij hield zich op de vlakte toen de plannen voor de autoluwe binnenstad werden uitgekleed, onthield zich van commentaar bij het afgeven van FOTO LOEK ZUYDERDUIN hinderwetvergunningen aan omstreden bedrijven in het bio science-park, is nauwelijks gesignaleerd in de wijken die massaal achter de CD aanliepen en staat ook bij krakers, milieu activisten en andere rebellen al lang niet meer te boek als de goeroe. In zijn afecheidsinterview in deze krant hield hij vol dat hij inhoudelijk nauwelijks is veranderd maar dat hooguit zijn manieren niet meer dezelfde zijn. Hij gaat wat minder snel de barricades op en doet wat meer aan 'stille diplomatie'. Zei hij. Wie nu denkt dat De la Mar als afdelingsvoorzitter weer helemaal de oude zal zijn en dat Groen Links onder zijn

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13