Leiden asielzoekers liaar school Woonwijken werkterrein voor tweede graffiti-team Kinderen Acrie tegen 'foute fietsenverplaatst zich CV3 071 -12 00 06 Auto's mogelijk weg van parkeerplein Utrechtse Veer Overval op tankstation Boekje vestigt aandacht op Jugendstil in Leiden Oude Opeis rijden door Leidse regio 1 (KATERDAG 14 MEI 1994 Huis zoeken? NVM Doezastraat 21, Leiden Bejaarde vrouw overleden leiden De 85-jarige Leidse A. Homburg-van der Spek, die dins dagmiddag met uitdrogingsverschijnselen naast haar bed in haar woning aan de 2de Binnenvestgracht werd gevonden, is eergisteren overleden in het Academisch Ziekenhuis. De vrouw is getroffen door een maagperforatie. De bejaarde woonde in het zogeheten Jan de Laterehofje, temidden van meer dan twintig studenten. Die verzorgden doorgaans de bejaarde vrouw. Op maandagavond had een van hen mevrouw Homburg nog toege stopt. De volgende dag trof een vriendin haar aan naast het bed. Actie tegen dierenleed leiden Een vrachtauto van een Zoeterwouds pluimveebedrijf is in de nacht van donderdag op vrijdag met verf besmeurd. Leden van de actiegroep 'Radicaal Ecologisch Leiden' wilden hiermee protesteren tegen dierenleed. Op de voorzijde van de auto wa ren met witte en blauwe verf teksten geschreven. Fick Makelaardij opent de juiste deuren voor u! Geldzorgen A Q De gemeer|te Alke- I made heeft geld zorgen. De ene tegenslag volgt de andere op. 'We worden er moedeloos van', verzuchten B en W. Zuid-Afrika A f- De Leidse ex-wet- I 3 houder Aart van Bochove was waarnemer bij de verkiezingen in Zuid- Afrika. 'Er heerst nu een sfeer van openheid'. Migraine De Leidse Paula Fik- I O kert vecht voor ver goeding van het anti-mi- grainemiadel Imigran. Een doosje met zes pillen kost haar 150 gulden. Liefhebbers van oude auto's kunnen zaterdag 21 mei aan hun trekken komen bij de vesti gingen van het Motorhuis in Leiden, Katwijk en Leidschen- dam. Een dikke tachtig Opel- oldtimers trekken in het kader van het 75-jarig bestaan van het autobedrijf door de streek. Daaronder tal van oude en nieuwe modellen zoals de Kapi- tan, Admiral, Diplomat, Rekord, Blitz, Olympia en de zeer be kende Kadett. De 'klassiekers' zijn vanaf 10.00 uur te bewonderen bij de vestiging van het Motorhuis aan de Lageweg 22 in Katwijk. Klokslag 11.00 uur trekt de tocht door het dorp en over de Kat: wijkse boulevard naar Wasse naar. Vanaf het terrein van de Wassenaarse Golfclub rijden de oldtimers vervolgens richting Leiden, waar zij tussen 11.30 en 13.00 uur te bewonderen zijn bij het Motorhuis aan de Leidse Vondellaan. Het laatste deel van de route loopt via de Churchilllaan, Zoe- terwoude-Dorp, het recreatie gebied aan de Noord Aa naar Stompwijk. Vanuit het kerkdorp rijdt de stoet naar de Veurse- straatweg 20a in Leidschendam. De aankomst is om 14.00 uur gepland. De oudjes zijn van de leden van de Opel Oldtimerclub Ne derland. Het merendeel van au to's is de 25 jaar al gepasseerd. Sommige fraai gepoetste en goed onderhouden automobie- len zijn zelfs al dik veertig jaar oud. leiden kees van kuilenburg 'Krullen, lijnen en zweepslagen. Jugendstil in Leiden'. Dit is de titel van een boekje van Petra Kotterman, waarin de Jugends til- of Art Mouveau-periode in Leiden wordt beschreven. Het boekje wordt woensdag 18 mei gepresenteerd in sociëteit De Burcht. De Jugendstil kwam aan het eind van de negentiende eeuw in bijna heel Europa op. In de beginperiode was deze stijl heel uitbundig. Alle gebouwen, kunstwerken en gebruiksvoor werpen moesten draaien, kron kelen, rollen, omstrengelen of wuiven. In een later stadium werd de stijl beheerster en geo- metrischer. In het boekje leidt de kunsthistorica Petra Kotter man de lezer langs gebouwen en andere objecten die herinne ren aan de Jugendstil. Het vroe gere pand van Kooreman aan de Nieuwe Rijn is daar een goed voorbeeld van. Het boekje is het derde deel in de reeks 'Leids Verleden' van de dienst Bouwen en Wonen. Als eerste verscheen vorig jaar april een boekje over oude muurreclames in Leiden. In september van dat jaar volgde een boekje over gevelstenen. In middels zijn de eerste twee deejtjes van de serie uitver kocht. Voordat het boekje van Petra Kotterman wordt gepresenteerd wordt om 16.00 uur aan de Dul lebakkersteeg/hoek Oude Rijn een reclame voor Romburgh Ijzerwaren onthuld. Deze recla me dateert vermoedelijk uit de jaren twintig en is door specia listen gerestaureerd in de oor spronkelijke kleuren. Wethou-, der Tjeerd van Rij van volks huisvesting en ruimtelijke orde ning onthult samen met I.uba- directeur R.G. Mantel de Ju- gendstilreclame. Luba heeft de restauratie en ook de uitgave van het boekje financieel onder steund. Een gewapende overvaller heeft gisterochtend om zes uur het benzinepompstation van Total aan de dr. Lelylaan in Leiden beroofd. De overvaller, wiens hoofd onherkenbaar was onder een integraalhelm, sloot de eni ge medewerker onder bedrei ging van een vuurwapen op in het kantoor. Vervolgens haalde hij de kassa leeg, waarin een paar honderd gulden wisselgeld lag, en vertrok. De bediende liet zich na een telefoontje door zijn baas bevrijden. VOLKSFEEST Het bestuur van de Leidse 3 October-Vereeniging blijft een spannende jongensclub. Zoals die mannen - sinds kort zelfs een enkele vrouw - een geheim kunnen bewaren! Ik ken geen andere club die de scoutseer van Lord Baden Powell zo verdedigt. Met velen zitten ze boven op hun spaarpot en niemand vertelt hoeveel er in zit. Een van de best bewaarde geheimen van Leiden, dunkt mij. Het Leidse feestcomité heeft flink wat geld op de bank staan. Maar al sinds jaar en dag is aan den volke niet bekend hoeveel. Wel mogen Leidenaars weten dat in het kader van de 100ste viering van 3 oktober vorig jaar 300.000 gulden uit de spaarpot is gehaald. Met een tekort van 80.000 gulden loopt dat op tot bijna vier ton. Dat komt nog eens bovenop een bedrag van acht ton dat de kermisexploitanten betalen. Totaal bijna 1,2 miljoen gulden. Natuurlijk mag het enige echte volksfeest boven de rivieren wel wat kosten. Geen kwaad woord over het prachtige feest rond Leidens Ontzet. Waarmee ik moeite heb is dat het be stuur van de 3 October-Vereeniging geen verantwoording aflegt voor wat het doet met gemeenschapsgelden. Want hoe ik het ook wend of keer, het is geld van Leide naars. De acht ton die de kermis opbrengt, is via de en treeprijzen van de attracties door Leidenaars betaald. Ook de contributie - 6000 leden betalen minimaal vier gulden per jaar - is geld van Leidenaars. Het heeft geen pas daar over geheimzinning te doen. In feite is de 3 October-Vereeniging niet te controleren. Een overschrijding van de kosten van 80.000 gulden; het is niet meer dan een vlekje dat binnen het bestuur even wordt weggewerkt. Pottekijkers hebben ze niet nodig. Zijn er geen blunders gemaakt afgelopen jaar? Zijn attracties niet ge woon de mist in gegaan? Waren sommige activiteiten niet veel te ambitieus? Van enige kritische toetsing lijkt geen sprake. De jaarlijkse ledenvergadering stelt weinig voor. De op komst is altijd gering. Wie is geïnteresseerd moet bij toeval uit de krant vernemen dat de jaarvergadering wordt gehou den. Een persoonlijke uitnodiging is er niet. Bovendien is er in feite niets te controleren. Er worden mededelingen ge daan die niet kunnen worden geverifieerd. Omdat het jubileumfeest vorig jaar te duur is geweest - dat moeten we op goed geloof maar aannemen - speelt de ver eniging nu met de onzalige gedachte de minimum-contri butie van vier gulden naar tien gulden per jaar op te trekken. En zo hob- belt deze volksvereniging mee in de tarievenrace van gemeentebesturen, andere overheden en or- Nee, vier gulden is niet veel voor de meesten van ons. Het is evenwel het onomstotelijke be wijs dat het hier gaat om een bijdrage voor een volksfeest die door ieder een kan (kon) worden betaald. Het eerste graffiti-team bleek in 1992, een jaar nadat met de proef werd begonnen, zo succesvol dat veel bewoners van buurten bui ten het centrum zich beklaagden over een toe name van het aantal muurschilderingen en - teksten. Binnen het kernwinkelgebied werd zo consequent schoongemaakt dat graffiti-arties ten en kliederaars al snel de wijk namen naar andere gebieden in Leiden. Vooral vanuit de Rivierenbuurt, Leiden-Noord en Zuid-West kreeg de reinigingsdienst klachten te verwer ken. Omdat de sociale vemieuwingswijken straks aan de financiering van het tweede graffiti team zullen bijdragen, krijgen meldingen uit deze wijken volgens het plan voorrang op klachten uit andere wijken. Zesendertig leerlingen naar Merenwijk Ook rijwielen aan AZL-kant van station worden verwijderd Kinderen van asielzoekers, die in het opvangcentrum aan de Flevoweg zijn gehuisvest, kunnen vanaf volgende week naar school. In totaal 36 leerlingen worden tot aan de zomervakantie verdeeld over drie openbare basis scholen in de Merenwijk: de Dukdalf, de Meerpaal en de Merenwijkschool. De gemeente heeft tot deze 'noodoplosing' besloten omdat de situatie in het asielzoekers centrum 'onhoudbaar' is. Het tijdelijke onderkomen voor in totaal 250 vluchtelingen, onder wie een groot aantal kinderen, is overbevolkt. Na de zomerva kantie hoopt de gemeente de L beschikking te hebben over een I ruimte waar de kinderen van vluchtelingen apart les kunnen f krijgen. Directrice van de Dukdalf, W. Franken, kwam op het idee om 3 de kinderen uit het asielzoe kerscentrum tijdelijk onder te brengen op verschillende scho len in de Merenwijk. „Het plan is uit nood geboren", zegt Fran ken. „Ik had van diverse kanten gehoord dat de kinderen in het centrum zich vreselijk vervelen. Er is daar niets te doen, ook niet voor de ouders trouwens. De mensen lopen maar wat heen en weer. Dat trof mij zo dat ik naar de gemeente ben gestapt met dit plan." De Merenwijkschool neemt met ingang van donderdag 19 mei zestien kinderen tussen 4 j en 11 jaar onder haar hoede. De overige twee scholen krijgen er elk tien leerlingen bij. Ze wor den over alle klassen verspreid. Franken: „De bedoeling is dat de kinderen bij leeftijdsgenoot jes in de klas komen. De jong- sten hebben genoeg aan speel goed. de wat oudere kinderen krijgen les." De kinderen krijgen aange past onderwijs. Franken: „Het heeft weinig zin ze Nederlands te leren, omdat helemaal niet zeker is dat ze hier blijven. Maar we kunnen ze bijvoorbeeld wel achter de computer zetten." De drie scholen kunnen geen aanspraak maken op extra mid delen om de kinderen van vluchtelingen te begeleiden. „Dit komt echt uit een sociaal voelend hart, wij krijgen hier niets voor", aldus de Dukdalf directrice. De tijdelijke aanwas van leer lingen zal-volgens Franken geen problemen opleveren. „Bij een totaal aantal leerlingen van 320, maken tien extra niet zo veel uit." De ouders van leerlingen van de drie betrokken scholen krij gen begin volgende een brief, waarin de komst van extra leer lingen wordt toegelicht. (Zie verder zaterdagbijlage) De actie 'fiets fout is fiets weg' verplaatst zich volgende week naar de AZL-kant van het sta tion. De ambtenaren van de ge meentelijke dienst milieu en beheer hebben daarbij vooral de vele tientallen fietsen op het oog die dagelijks worden gepar keerd tegen de hekken langs het bouwterrein aan de zijkant van de nieuwe bewaakte fietsenstal ling. De verwachting lijkt ge rechtvaardigd dat het publiek feller zal.reageren op het verwij deren van deze Fietsen. Er staan dikwijls relatief nieuwe exem plaren tussen en de eigenaren laten hun rijwielen op deze plek meestal voor korte tijd achter. De eigenaren van de fietsen aan de stadskant van het station be kommeren zich minder om hun voertuig en laten het veel langer onbeheerd achter. Deze week zijn aan de achter kant van het station borden met stickers geplaatst waarop de ac tie wordt aangekondigd. Met de actie wil de gemeente de over last-van illegaal gestalde fietsen indammen. Dat is vooral nodig nu er driftig wordt gebouwd aan en in de omgeving van het sta tion. De bereikbaarheid van het station laat toch al te wensen over door alle bouwactiviteiten. De gemeente laat de fietsen verwijderen. Eigenaren kunnen hun rijwiel 's maandags tussen 12 en 13 uur en donderdag tus sen 18 en 19 uur terugkrijgen. De verwijderde fietsen worden bewaard in de voormalige be waakte fietsenstalling naast het viaduct aan de Rijnsburgerweg- zijde van het station. Met een sleutel van het doorgeknipte slot kunnen ze aantonen dat de fietsen hun persoonlijk eigen dom zijn. Tot dusverre zijn vrij wel alle fietsen weer afgehaald. Woordvoerder F. Delemarre van de dienst milieu en beheer verbaast zich erover dat hoewel de actie aan de stadszijde van het station nu al bijna een maand gaande is, de ambtena ren nog dagelijks 'vele tientallen fietsen, dan wel tot wrak omge bouwde rijwielen' moeten ver wijderen. Delemarre houdt het voor onmogelijk dat de met veel, zelfs landelijke publiciteit omgeven actie niet of onvol doende bekend is bij het pu bliek. Voor de conclusie dat het probleem oneindig en dus on oplosbaar is, vindt hij het nog veel te vroeg. „Van tevoren wis ten we dat het een kwestie van een lange adem zou worden. We gaan minstens door tot het nieuwe station klaar is." Volgens Delemarre reageert het publiek 'nauwelijks veront waardigd' op de actie 'fiets fout U- fiets weg'. „Het is eerder op gelucht dat het zijn fiets weer terugkrijgt. Het eerste wat het denkt als de fiets er niet meer De gemeente houdt rekening met felle reacties van het publiek als de doorgaans in goede staat verkerende fietsen aan de achterzijde van het station worden verwijderd. foto loek zuyderduin staat, is immers dat-ie is gesto len. Dat blijkt dan mee te val len." Delemarre verwacht ook zul ke reacties van de eigenaren van 'foute fietsen' aan de AZL- kant van het station. „We ma ken geen onderscheid tussen mensen die oude nog nauwe lijks berijdbare fietsen weken lang illegaal parkeren of men sen die voor de duur van een treinreis hun nieuwe fiets op een plek zetten waar dat niet is toegestaan. Die zetten hun rij wiel nota bene aan de verkeerde kant van de muur van de fiet senstalling. Je kunt je afvragen of deze fietsers zich wel meer bekommeren om hun rijwiel want ook zij hebben nog geen twee gulden over voor een plaats in de bewaakte stalling." leiden Het parkeerpleintje aan het Utrechtse Veer wordt mogelijk autovrij gemaakt. De ge meente Leiden wil dat al langer en ziet, nu de verzakte kademuren worden vernieuwd, een mooie gelegenheid om dat ook daadwerkelijk te doen. Omwonenden hebben positief op het plan gereageerd. De buurtvereniging is ook niet tegen, maar wil wel voor elke verlo ren parkeerplaats er elders in de wijk een te rug. Het onbebouwde stuk van het Utrechtse Veer nabij de Veerstraat staat al jaren vol met ge parkeerde auto's. De gemeente ziet daar lie ver bankjes, boompjes en lantaarns zodat een leefbaar gebied ontstaat waar ook nog wel plaats blijft voor enkele parkeervakken. Dat plan kan eindelijk uit de ijskast nu is besloten om de slechte kademuren te restaureren. Een definitief besluit over het parkeerplaatsje wordt waarschijnlijk na de zomer genomen. De Leidse wijken buiten het zogenaamde 'kernwinkelgebied' krijgen binnenkort een ei gen graffiti-team dat - waar nodig - binnen 48 uur muren, straatmeubilair, speeltoestellen en tunnels reinigt. De gemeente is bereid daarvoor 120.000 gulden uit te trekken, de wijkgroepen sociale vernieuwing zouden gezamenlijk 30.000 gulden moeten bijdragen. In het kemwinkelgebied is al sinds 1991 een graffiti-team inzetbaar, naar volle tevredenheid van de deelnemers aan het project. Het tweede team dat buiten het kernwinkelgebied aan de slag gaat, wordt net als het eerste gevormd door werknemers aan de Zijlbedrijven. Zij zor gen ervoor dat verf is verwijderd, twee dagen na melding via de speciale graffitilijn.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11