Nederlands paar brein achter kunstzwendel Formatie paars kabinet komt op gang Binnenland Tijdelijk een gratis kookwekker bij Lassie Toverrijst. Tachtig tips over moord op meisje na TV-oproep Eis twaalf j'aar en TBS voor injectie AIDS-bloed Lubbers vleit Kohl en Mitterrand in campagne om voorzitterschap Heen en weer met Mausi Kiezer staat buitenspel na verkiezingen9 VRIJDAG 13 ME11994 n Nederlands Persbure Identiteit meisje na vijftig jaar bekend den haag Een journalist van de Haagsche Courant heeft na vijf tien maanden speurwerk de identiteit achterhaald van een meisje in een authentieke joodse oorlogsdocumentaire. Het kind met haar gezicht tussen de deuren van een veewagon op weg naar Auschwitz symboliseerde voor velen de tragedie van de uit- roeiïngspolitiek van de nazi's. Het blijkt het zigeunermeisje Set- tela Steinbach uit Limburg, dat op 19 mei 1944 op transport werd gesteld vanuit het kamp Westerbork. Daar is ze met haar moeder en negen broertjes en zusjes op 1 augustus 1944 vergast. Illegalen ontsnapt uit nieuw complex tilburg» Uit het Justitieel Complex voor vreemdelingenbewaring Koning Willem II in Tilburg zijn de afgelopen dagen drie illegale vreemdelingen ontsnapt. Het complex werd pas een paar weken geleden, op 26 april, officieel in gebruik genomen. De gevange nis is uitgerust met een uiterst geavanceerd elektronisch veilig heidssysteem. Bovendien is het complex omgeven door een vijf meter hoog zogenaamd zwiephek. Een woordvoerder begrijpt dan ook niet hoe het desondanks mogelijk was dat de illegalen ontsnapten. Kamerleden pleiten voor Amerikaan den haag Een kleine vijftig leden van de Eerste en de Tweede Kamer hebben woensdag aandacht gevraagd voor de zaak van Leonard Peltier. Deze Indianenleider werd in 1976 tot twee keer levenslang veroordeeld wegens moord op twee FBI-agenten. Peltier, die sindsdien achter de tralies zit, ontkent. De bewijsvoe ring is omstreden. De politici overhandigden een petitie bij de Amerikaanse ambassade. Daarin dringen ze er bij president Clinton op aan de rechtszaak te heropenen of gratie te verlenen. Dader schietpartij meldt zichzelf delft» De politie van Delft heeft een 45-jarige man aangehou den die ervan wordt verdacht eon 25-jarige plaatsgenoot te heb ben doodgeschoten. De man meldde zich gisterochtend zelfbij de politie en overhandigde een geladen pistool. Hij zei dat hij ie mand had doodgeschoten. In de Van der Horststraat werd in derdaad een dode man gevonden. De politie vermoedt dat de schietpartij het gevolg van een familiedrama is. Het slachtoffer zou de ex-schoonzoon van de schutter zijn. (KIJK ÓP DE AKTIEVERPAKKING) [LASSIËI de rijst die alles heeft Fransen vinden zo 'n duizend vervalsingen van ChagallDalf en Picasso Met de arrestatie van een Nederlands paar in een Frans gehucht vlakbij Poitiers zeggen de Franse en Duitse poli tie de omvangrijkste kunstzwendel sinds de jaren zeven tig te hebben beëindigd. Bij een huiszoeldng werden meer dan duizend vervalste schilderijen van onder meer Chagall, Dalf en Picasso gevonden. De arrestanten zijn een 50-jari- ge man en een 49-jarige vrouw die onder de valse naam Van den Bergen al tien jaar in Frank rijk woonden. De man zou vol gens de Franse politie 'een ar tistiek genie' zijn. Hij maakte aquarellen, gouaches, litho's en olieverfschilderijen van Magrit- te, Karei Appel, Miro en Duffy na. Hij wist de uiteenlopende stijlen van de kunstenaars meesterlijk te imiteren. Zó goed dat vele tientallen verzamelaars en diverse gerenommeerde Duitse veilinghuizen er jaren lang in stonken. De volgens deskundigen vrijwel niet van echt te onderscheiden verval singen gingen, mede dankzij eveneens vakkundig nagemaak te echtheidsgaranties, grif van de hand voor bedragen van en kele duizenden tot 40.000 gul den per stuk. Hoewel het onder zoek nog maar net op gang is, staat vast dat het om een zwen del van vele miljoenen guldens gaat. Enkele weken geleden kwam er een kink ir\ de kabel. Justitie in de Duitse deelstaat Baden- Württemberg startte een onder zoek na de ontdekking van een partij vervalste kunstwerken die ter veiling was aangeboden in Stuttgart. Al snel bleken ook vei linghuizen in Bonn, Keulen, München, Hamburg en Düs- seldorf benaderd te zijn door dezelfde verdachte verkoper. Via veelal nietsvermoedende tussenpersonen en een reeks brievenbusmaatschappijen in de regio's Parijs en Orleans leid de het spoor uiteindelijk naar het nietige Linazay, zo'n veertig kilometer ten zuiden van Poi tiers. Daar had het echtpaar 'Van den Bergen' zich ongeveer een jaar geleden gevestigd op een afgelegen landgoed. Toen Franse politieagenten vorige week samen met agenten van het Landeskriminalamt een inval deden in de boerderij, ge loofden ze aanvankelijk hun ogen niet. In een als atelier in gerichte ruimte en verspreid over andere kamers van het huis troffen ze een kleine dui zend kunstwerken aan. Een deel daarvan was vermoedelijk be stemd voor de verkoop, het grootste deel betrof studies en vingeroefeningen. Afgelopen woensdag kwamen tijdens een tweede huiszoeking nog eens ruim honderd schilderijen, aquarellen en litho's te voor schijn. Voor de gerechtelijke politie in Orléans staat inmiddels als een paal boven water dat het echtpaar het brein was achter een enorme kunstzwendel. De politie vreest dat het paar zich niet uitsluitend op de Duitse of zelfs Europese kunstmarkt heeft gericht. Het is verre van uitge sloten dat ze ook vervalste meesterwerken op de Ameri kaanse markt hebben weten af te zetten. De politie in Drente heeft on geveer tachtig tips gekregen over de moord.op een 15-ja- rig schoolmeisje uit het Drentse Ruinen, nu een jaar geleden. Afgelopen dinsdag deden justitie en politie via het AVRO-programma Op sporing Verzocht een oproep. Het was de eerste keer dat daarbij een psychologisch portret van de dader werd verspreid. Volgens de politie zou de dader een blanke man zijn tussen de achttien en 25 jaar, met een rustig, teruggetrok ken karakter. Deze laatste kenmerken zijn niet geba seerd op verklaringen van ge tuigen die de moordenaar mogelijk hebben gezien, maar op de omstandigheden waar in het lichaam van het ge wurgde meisje in de bossen van Gijsselte werd gevonden. Dit zogenoemde daderpro fiel, een psychologisch portret van de dader, is samengesteld met behulp van een speciaal opgeleide rechercheur die verbonden is aan de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) in Zoetermeer. Hij boog zich over de zaak nadat het Assense rechercheteam in fe bruari was ontbonden omdat het onderzoek was vastgelo pen. Eén keer werd een 19-ja rige militair opgepakt, maar die bleek de moord te beken nen zonder hem te hebben gepleegd. Het gebruik van de dader- profielanalyse stamt uit de staat Virginia in de Verenigde Staten. Al in 1934 legden zeer ervaren rechercheurs de basis voor deze aanpak door onop geloste zaken naast elkaar te leggen en te vergelijken. Niet zelden leverde dat nieuwe ge zichtspunten op die uiteinde lijk leidden tot het aanhouden van de dader(s). In de jaren zeventig werd de methode verfijnd, onder andere door meervoudige moordenaars zeer indringend te intervie wen. Sindsdien worden ook in Nederland af en toe dader profielen opgesteld. Bij de ontvoering van Gerrit-Jan Heijn ging het helemaal mis. De politie is er lange tijd vanuit gegaan dat het om een groep daders ging. Pornografische parodie Jurassic Park verboden amsterdam anp Juranal (Lust) Park, de porno grafische parodie op Steven Spielbergs Jurassic Park, moet uit de handel worden genomen op straffe van een dwangsom van duizend gulden. Dat heeft de president van de Amster damse rechtbank in Amsterdam eergisteren in kort geding be paald. Producent is Video Sales Net work (Men Only) uit Hilversum. Dit bedrijf moet bovendien een bedrag van 2.500 gulden beta len aan de Amerikaanse produ centen van Jurassic Park als voorschot op een schadever goeding. De geëiste inbeslagna me van de door Video Sales Network genoten winst werd door de rechtbank afgewezen. De rechtbank oordeelt dat het aannemelijk is dat Universal Ci ty schade ondervindt door de associatie met porno. Vooral omdat de videofilm wordt ver kocht door een warenhuisketen en daarmee een groot publiek onder ogen komt. Kaderleden CD rebelleren tegen Janmaat pen haag gpd Kaderleden van de Centrumde mocraten zijn in opstand geko men tegen het beleid van partij leider Janmaat. Ze vinden dat de lijsttrekker openlijk afstand moet nemen van racistische uitspraken van andere partijle den. Ook wordt het volgens hen hoog tijd dat Janmaat taken de legeert en niet de macht in ei gen hand houdt. Als de partijlei der niet aan deze eisen voldoet, zullen tientallen CD-gemeente- ragdsleden opstappen. De actie is een initiatief van fractievoorzitter G. van der Spek van de CD in de gemeenteraad van Delft. Samen met zijn zus W. van der Spek is hij met de actie begonnen nadat het televi sieprogramma Deadline ont hulde dat CD-fractievoorzitter Y. Graman in Amsterdam brand had gesticht in centra voor bui tenlanders. ,,Er lopen nog een paar van die types in de partij rond. Die moeten onmiddellijk worden geroyeerd. Wij dulden dergelijk racistisch gedrag niet", aldus W. van der Spek. PIN-code rukt op amsterdam anp Nederland is massaal gezwicht voor het pinnen. Veel mensen halen hun contant geld alleen nog uit de muur en steeds meer klanten betalen hun bood schappen met behulp van de PIN-code. Het aantal PIN-beta- lingen is vorig jaar verdubbeld. De Bankgirocentrale (BGC) heeft vorig jaar 61,3 miljoen PIN-betalingen verwerkt. Dat is ruim twee maal zo veel als in 1992 (30,3 miljoen), zo staat in het woensdag gepubliceerde jaarverslag. In 1991 vonden er nog 20,1 miljoen transacties plaats via de betaalautomaat, in 1990 16,3 miljoen Het gebruik van geldautoma ten ging in 1985 aarzelend van start, maar nu behoort Neder land tot de internationale voor hoede met betrekking tot de au- tomatendichtheid. Officier van justitie Gonzalez heeft woensdag voor de recht bank in Amsterdam twaalf jaar cel en TBS met dwangverple ging geëist tegen een 39-jarige man die zijn 36-jarige ex-vrien din in juni vorig jaar AIDS- bloed heeft ingespoten. De vrouw is al seropositief en zal volgens deskundigen waar schijnlijk binnen twee jaar AIDS krijgen. Officier Gonzalez had moord ten laste gelegd, omdat zij aan wijzingen had dat het slachtof fer hard achteruit ging. „Ik wist niet of zij ten tijde van deze zit ting nog in leven zou zijn." Om dat de vrouw nog leeft, veran derde ze de aanklacht in het op zettelijk en met voorbedachten rade toebrengen van zwaar li chamelijk letsel, met de toe komstige dood als gevolg. Ze eiste daarvoor de zwaarst mo gelijke straf. „Vergelding moet hier op alle fronten plaatsvin den", aldus de officier, die het delict 'vilein' noemde. Het slachtoffer is moeder van twee kinderen, elf en dertien jaar oud. Deskundigen van het Pieter Baan Centrum (PBC) hebben de man, die ettelijke malen opge nomen is geweest in psychiatri sche ziekenhuizen en eerder in aanraking kwam met justitie, als verminderd toerekenings vatbaar beoordeeld. De man prikte zijn ex-vrien din op 11 juni vorig jaar met een injectiespuit die volgens de officier was gevuld met bloed afkomstig van een AIDS-pa- tiënt, een zwakbegaafde vriend van de man. Die wist niet wat de bedoelingen van de man wa ren en zal niet worden vervolgd. Op de bewuste dag toog de man naar de woning in de Bijl mermeer van het slachtoffer on der het voorwendsel dat hij een schuld aan haar zou terugbeta len. De relatie tussen de twee was enige maanden daarvoor definitief beëindigd, tot frustra tie van de man. Kort na zijn aankomst in de woning stak hij de vrouw met de spuit in de arm. Hij zou haar hebben ge zegd dat zij AIDS zou krijgen. Hij gaf ter zitting voor het eerst toe te hebben gestoken, maar hij ontkent dat hij bloed van zijn vriend heeft afgenomen en dit bij de vrouw heeft ingespo ten. Volgens de man bedreigde de vrouw hem met een mes en heeft hij haar daarop geprikt. Deze beweringen worden door geen enkele feit gesteund. Een eerste test wees uit dat de vrouw niet besmet was. Een tweede proef drie maanden la ter leverde wel een positieve uitslag op. Volgens de Amster damse AIDS-deskundige wacht de vrouw een overlijden binnen enkele jaren. Uitspraak op 25 mei. Premier legt bescheidenheid af aken marc peeperkorn De bescheidenheid is verdwenen nu premier Lubbers zich eenmaal officieel kandidaat heeft gesteld voor het voorzitterschap van de Europese Commissie. De demissionaire premier greep het media-spektakel rond de uitreiking van de Karei de Grote-prijs in Aken met beide handen aan voor een stapje nader tot het Brusselse pluche. Natuurlijk was er lof voor de Noorse premier Brundtland, die de prijs in ontvangst nam. Een groot politica, aldus Lubbers, een echte democra- te behept met een sociaal bewustzijn. Integer ook, efficiënt en doelgericht. „Kortom: een staats vrouw eerste rang", aldus de premier die er enige minuten later fijntjes op wees dat uitgerekend zij hem had gevraagd zich kandidaat te stellen voor Brussel. Net als de Spaanse premier Gonzalez overigens, ook niet de minste in politiek Europa. Doorslaggevend voor Lubbers' benoeming evenwel is de steun van de Duitse bondskanselier Kohl en de Franse president Mitterrand. En dus was er lof voor Kohl die 'moedig' de eenwording van zijn land had doorgezet. Een historische ver dienste van de bondskanselier, en van belang voor Europa. Maar wie week er destijds niet van zijn zijde? Precies: Lubbers. Aldus Lubbers. Hij somde de uitdagingen en kansen voor één Europa nog maar eens op. Kansen die er mede door het Verdrag van Maastricht, door Lubbers' toedoen dus, zijn gekomen: meer economische groei en daarmee werk. Daarnaast zijn sommige ontwikkelingen (asielzoekers, criminaliteit) alleen in groter verband in betere banen te leiden. Lub bers waarschuwde evenwel voor een te grote na druk op het koelberekenende nutsdenken. Euro pa moet meer zijn, moet ook herkenbaar zijn aan zijn christelijke en humanistische waarden. Deze fundamentele waarden moeten volgens Lubbers opgenomen worden in een Moraalcodex, dat als een soort moreel handvest voor de EU en de aangesloten landen kan fungeren. De Britse oud-premier Heath, ook in Aken aanwezig, brandde het idee onmiddellijk af. Want uiteinde lijk is Sir Leon Brittan ook in de race voor het Eu ropese voorzitterschap. Rotterdam Door Schulz van de Stoomstichting Nederland (SSN) zet een wissel om voor stoomlocomotief 011075, door haar Mausi genoemd. Honderden mensen bezochten gisteren in Rotterdam de ANWB Nationale Stoomtreindag. Drie grote voormalige Duitse locomotieven tuften op het terrein van de SSM aan de Giessenweg heen en weer. foto anp De formatie van een nieuw ka binet is het dieptepunt in onze democratie. De oorzaak ervan zit in het systeem, waarbij de kiezer na het uitbrengen van zijn stem geen enkele invloed krijgt op wie gaan regereren. Dat doet de democratie per de finitie geen goed, aldus PvdA- minister Van Thijn van binnen landse zaken woensdag tijdens een bijeenkomst van het Cen trum voor Parlementaire Ge schiedenis! Van Thijn vindt dat na de ver kiezingen de lijsttrekker van de grootste partij - in dit geval Kok van de PvdA - een kabinet moet samenstellen, waarvan hij zelf premier wordt. De tussenstap met een informateur acht Van Thijn volstrekt overbodig en on democratisch. Theoretisch en praktisch is het immers moge lijk dat uiteindelijk een kabinet ontstaat van partijen die op grond van de verkiezingsuitslag niet behoren te regeren. Ook voormalig CDA-minister De Koning sprak zich uit voor «en kabinetsformatie waarin de informateur wordt overgesla gen. Hij vindt evenals Van Thijn dat de volksvertegenwoordiging volkomen buitenspel staat. Een informateur heeft immers al leen verantwoording af te leg gen aan de koningin en dat ge beurt achter gesloten deuren, zonder parlementaire controle. De fractievoorzitters van'PvdA, WD en D66 gaan volgende week serieus onderhandelen over een paarse coalitie onder leiding van drie informateurs, één van elke partij. D66-leider Van Mierlo wilde al eerder drie informateurs, Kok en Bolkestein gingen daarmee gisteren infor meel akkoord. Daarbij zijn de namen genoemd van PvdA'ers Tjeenk Willink, Van Kemenade en Meijer en D66-senator Vis. Tjeenk Willink zou vanmiddag of vanavond naar koningin Beatrix gaan, die officieel de in fo rmateur(s) moet benoemen. Kok toonde zich woensdag avond voorzichtig enthousiast over de kans op een Pv- dA/WD/D66-kabinet. „Over de atmosfeer waarin de gesprek ken zijn gevoerd, ben ik positief. Bij alle drie de fractievoorzitters overheerst het gevoel dat we niet met een gezelschapsspel bezig zijn, maar dat we de zaak serieus moeten onderzoeken. Daartoe ben ik volop bereid". De woordvoerder van Tjeenk Willink liet weten dat de drie fractieleiders bereid zijn over al le programmatische vèrschillen Informateur Tjeenk WillinK (tweede van rechts) met van links naar rechts Bolkestein, Van Mierlo en Kok. fot- o cpd roland de bruin te praten. Er zijn geen blokka des opgeworpen, de wil om concessies te doen is aanwezig. Met name PvdA en WD zullen naar elkaar toe moeten groeien. De partijen verschillen stevig van mening over onder meer de sociale zekerheid, het asielbe leid, ontwikkelingssamenwer king en het gewenste milieube leid. Kok benadrukte dat de partij en nog geen enkele afspraak hebben gemaakt om de ver schillen uit de weg te ruimen. „Als de verschillen echt ernstig blijken, ben ik bereid op een be paald moment de streep te trek ken". Hij voegde er echter aan toe niet uit te gaan van onover brugbare verschillen. Bolkestein herhaalde dat zijn partij de on derhandelingen 'open' ingaat. Van Mierlo zei steeds verheug der te worden, naarmate zijn paarse ideaal dichterbij komt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3