Volkskunst van globetrotter Daverende ouverture Cannes Publiek kan restauratie twee Vermeers vanaf straat volgen Robbert Fortgens uit meer kracht Év Cultuur Kunst VRIJDAG 13 MEI 1994 17 annemiek ruygrok. 071 -356472. plv -chef Expositie in Dever en bij Silvester De Voorburgse kunstenares Meta Thepass exposeert haar schilderijen in 't Huys Dever in Lisse van 28 mei tot en met 12 juni. Zij schildert landschappen, bloemstillevens en tuinen waarbij de herinneringen aan haar geboorteland Indonesië een belangrijke inspiratiebron zijn. 't Huys Dever is gevestigd aan de Heereweg 349a in Lisse en geopend van dinsdag tot en met zon dag, 14.00 tot 17.00 uur. De Leidse Saskia Masselink, kunstena res en illustratrice van het jeugdboek 'Julie en de wolven', expo seert enkele van haar tekeningen in Jeugdboekhandel Silvester, Rapenburg 17 in Leiden. Zaterdag 14 mei signeert zij in Silvester tussen 12.00 en 14.00 uur haar boeken met een kleine tekening. Oosteuropese muziek in Volkshuis leiden» Folkclub Horus houdt op vrijdag27 mei een festival met optredens van de folkband Sutaras uit Litouwen, de muziek groep Jozef Kawulok uit Polen, en de groep Bernhard Gazaj uit Slowakije. De aanvang is 20.00 uur in het Leidse Volkshuis, Apo- thekersdijk 33a in Leiden. Toegang 12,50 gulden, 7,50 gulden voor Horus-donateurs. Bel voor inlichtingen 071-768980. Toverlei op zoek naar mannen leiderdorp» Theater 'Toverlei' uit Leiderdorp zoekt mannen tus sen de twintig en dertig jaar met toneelervaring, voor de uitvoe ring van het volkstoneelstuk 'De Twee Weezen' uit de vorige eeuw. Het stuk, een 'tearjerker' doorspekt met levensliederen, moet in het voorjaar van 1995 in première gaan. Mannen met interesse voor een rol kunnen contact opnemen met Corrie van Dijck, tel. 01712-2535. Jeugdorkest Oegstgeest zoekt leden oecstgeestHet Jeugd Symphonie-orkest Oegstgeest houdt we kelijks repetities waar mensen die mee willen spelen langs kun nen komen. Het orkest bestaat uit drie groepen: de speelgroep, met leden van 8 tot 12 jaar, repeteert op woensdag van 17.10 tot 18.15 uur in de Mauritskerk in Oegstgeest. Het juniorenorkest met leden van 11 tot 16 jaar oefent op vrijdag van 16.30 tot 18.15 uur in het Bonaventura College in Leiden. Het seniorenorkest met leden van 14 tot 20 jaar repeteert op vrijdag van 18.30 tot 20.30 uur in het Bonaventura College. Mensen die mee willen spelen kunnen voor informatie bellen met dirigent Johan Top, 071-171043, of met Aukje van Gorkom, 01714-13839. Het vol gende concert van het Jeugdorkest is op zaterdag 11 juni, om 19.30 uur in de Mauritskerk in Oegstgeest. Felle en ongeremde expressie beeldende kunst In februari van het vorige jaar veranderde er veel voor de kun stenaar Robbert Fortgens. Hij doorliep een 'Reiki'-weekeinde ('Reiki' is het Japanse woord voor levens-energie'), en be reikte hiermee een belangrijk omslagpunt. Tot die tijd maakte Fortgens hooguit 15 schilderijen per jaar. Na; het weekende ging hij als een dolle aan de slag; sindsdien heeft hij iedere dag een schilde rij gemaakt. Bovendien veran derde zijn stijl. Voorheen beeldde hij vooral stille landschappen uit, sinds fe bruari 1993 heeft zich een dui delijke ontwikkeling voorge daan van verstild en ingehou den naar steeds vrijer en ex pressiever. Toch is het recente werk van Fortgens over het al gemeen niet extravert te noe- Het merendeel van zijn huidi ge grote produktie is onderdeel- 'Dagboekfragmenten'. Het zijn notities van de wereld om hem heen - vooral zijn atelier - waar in mensen en mèubilair zijn te herkennen. Het Figuratieve ele ment speelt echter een onder geschikte rol. Het gaat in de eer ste plaats om het schilderen, en het vastleggen van de energie die volgens Fortgens in alle mo gelijke onderwerpen zit. Dat hij zijn eigen persoonlijke omgeving als aanleiding neemt heeft voor- en nadelen. De wer ken stralen een grote integriteit en intimiteit uit, maar ook een ondoorgrondelijkheid die af stand schept. Dit laatste wordt ook bereikt door een vaak don ker kleurgebruik. Het is vooral in de schilderij en waarin hij zijn persoonlijke omgeving loslaat, dat het werk sterker naar buiten komt. Dit is bijvoorbeeld het geval in 'Tus sen willen en zijn'. Hierin ge beurt hetzelfde als in het schil derij 'Reiki 1', het eerste schilde rij dat Fortgens maakte na het belangrijke weekeinde; Fortgens •bereikt hier een expressie die feller en ongeremder is dan in de meeste andere schilderin gen. De kleuren zijn lichter, de vormen wilder, de contrasten scherper. Er wordt liier hele maal niet meer verwezen naar een figuratieve werkelijkheid. Nu was deze figuratie bij Fortgens nooit doel op zich, maar door deze geheel weg te laten, schept hij ruimte voor zijn sterkste kant: een directe en vrije hantering van de kwast, als vanzelfsprekend - middel om zich uit te drukken. Want dat Fortgens zich thuis voelt in dit medium is duidelijk. De intimiteit valt in de non-fi guratieve werken weg, maar daarvoor in de plaats komt meer kracht, waar Fortgens zich hopelijk verder op blijft i Rijksmuseum voor Volkenkunde toont collectie Houtzager Vroeger droegen de zwangere vrouwen van het Ashanti- volk uit Ghana langwerpige houten beeldjes met een ronde kop in een draagdoek op hun rug. Dit was een sig naal aan de hogere machten dat ze graag een mooie ge zonde baby wilden baren. Het gebruik komt nauwelijks meer voor, maar de beeldjes worden nog volop gemaakt en verkocht. In Ghana zijn ze bij toeristenkraampjes te koop voor een tientje, in Nederland zijn ze in galeries en winkels die 'primitieve kunst' verkopen te krijgen voor rond de driehonderd gulden. Man en vrouw, beschilderd hout. Flesharad, Zweden. FOTO BEN ORISHAAVER leiden roderick de smit Een mooi voorbeeld van de ver vagende grenzen tussen oor spronkelijke kunst, gebruiks voorwerpen, en souvenirs voor de toeristenmarkt. Het beeldje had eerst een duidelijke functie, namelijk het bevorderen van een voorspoedige bevalling, toen werd het het door Europe se kunstliefhebbers verzameld vanwege 'de artistieke waarde, en nu wordt het in massapro- duktie gemaakt voor toeristen die op zoek zijn naar een ty pisch Ghanees aandenken. In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde is tot en met 8 janua ri de verzameling volkskunst van Elisabeth Houtzager ten toongesteld. Zij reisde tussen 1945 en 1993 de wereld rond en nam uit alle uithoeken souve nirs mee, variërend van kitsche rige poppetjes in klederdracht, die bijna overal gemaakt wor den, tot mysterieuze beeldjes uit Sumatra en Oceanië. Verder zijn er zilveren sieraden uit Noord-Afrika, er is aardewerk uit de hele wereld, houtsnijwerk uit Afrika, Azië en Oceanië, en de beroemde doodshoofden van het Mexicaanse Allerzielen- viering. Soms zit de verandering van origineel naar commercieel al leen in het formaat. Toeristen die de geschilderde motieven van de Toraja-huizen in Indo nesië bewonderen, kunnen de zelfde motieven nu op een plaatje in A4-formaat aanschaf fen. In andere gevallen verandert ook de aard van de kunstnijver heid. Noord-Amerikaanse In dianen maakten al eeuwenlang manden en andere gebruiks voorwerpen van gevlochten materiaal. Nu vlechten de In dianen mens- en dierfiguurtjes speciaal voor de verkoop aan toeristen. Elisabeth Houtzager, voorma lig directrice van het Centraal Museum in Utrecht, moet zelf een avontuurlijke persoonlijk heid zijn. Geboren in 1907, „maar nog een zeer kwieke da me" aldus een medewerkster van het Volkenkundig museum, reisde zij de wereld rond in een tijd dat het nog niet gebruikelijk was om met chartervliegtuigen naar allerlei exotische bestem mingen te vliegen. Laat staan om als als vrouw alleen de globe te verkennen. 'Volkskunst van verre, de collectie van Elisabeth Houtza ger* is tot en met 8 januari 1995 te zien in het Rijksmuse um voor Volkenkunde. Ope ningstijden dinsdag tot en met vrijdag 10-17.00 uur, week ends en feestdagen 12-17.00 uur. Bij de tentoonstelling ver schijnt een brochure van 10 gulden. Honderd jaar lezende dames in Den Haag Een bibliotheek die 'n genoemd wordt, honderd jaar bestaat en waar 450 vrouwen en een dozijn mannen lid van zijn. Het Haagse 'Damesleesmuseum' werd in 1894 opgericht door vrouwen uit gegoede kringen die streefden naar ontwikkeling van de vrouw. In het Letterkundig Museum in Den Haag is een ten toonstelling over dit opmerkelij ke instituut. Rond de eeuwwisse ling was het museum een be langrijke ontmoetingsplaats voor de opkomende vrouwenbewe ging. In de jaren twintig werden de activiteiten uitgebreid en werd het meer een sociëteit waar men ook kon baden, lunchen en bridgen. Na de oorlog kreeg het museum vooral de functie van bibliotheek. Opmerkelijk is het leescomité, dat de nieuwe boe ken keurt en bepaalt of ze aan sluiten bij de belangstelling van de leden. Naar aanleiding van het honderdjarig jubileum van het museum is ook een boek ver schenen: 'Het Haagse Dames leesmuseum 1894-1994' van Li- zet Duyvendak. Het Letterkundig Museum is van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 10-17 uur, op zondag van 13-17 uur. De tentoonstelling tot en met 28 augustus. Bizarre en briljante komedie gebroeders Coen cannes gpd Het 47-ste festival van Cannes is gisteravond begonnen. Met de openingsfilm The Hudsucker Proxy van de broers Joel en Et han Coen is meteen een streep in het zand getrokken waarna nog maar te bezien valt wie van de andere competitie-deelne mers verder kan springen. Het betreft een even bizarre als bril jante komedie die al deze maand in Nederland te zien is. Een absurde moraliteit over za kendoen in de Verenigde Sta ten, over de 'American dream' anno 1958, over zo'n jongen die begint in de postkamer en zich opwerkt tot baas van de firma. Zo'n succesverhaal dat alleen maar mogelijk lijkt in Amerika, het doet sterk denken aan het succes van de gebroeders Coen zelf. Enkel een horrorfilmpje hadden ze nog maar gemaakt, Blood Simple, toen ze in 1987 door Cannes werden uitgeno digd om hun tweede film, Rai sing Arizona, te komen verto nen als nachtelijke surprise. Een enige film, maar het had een toevalstreffer kunnen zijn. De jeugdige cineasten leken nog heel erg op al die andere aan film verslaafde, handige, joodse jongens die aan de bak kwamen als klonen van Steven Spielberg. Joel en Ethan Coen hadden tijdens hun interview nauwe lijks iets mee te delen, maar koddig was hun relaas over de opnamen van Raising Arizona. In die film wordt een baby gek idnapt die deel uitmaakt van een vijfling. Tijdens de opna men werden drie teams van vijf baby's beschikbaar gehouden. Het draaide uit op totale chaos met soms vijftien zuigelingen in alle richtingen over de set krui pend. Voor dat interview kreeg ik al le tijd, want wie wilde er in 1987 nou praten met de gebroeders Coen? Ze vroegen me of ik het niet leuk zou vinden als hun hoofdrolspeelster erbij zou blij ven om mee te babbelen. Ze kwam net binnen en ik vond het galant dat ze hun actrice wat publiciteit wilden bezorgen, maar wat moest ik met haar? Ik Filmdistributeurs boos over subsidie Cinemien Star Film Distribution en Three Lines Pictures opereren net als het van oorsprong feministische Cinemien op dezelfde markt van artfilms voor filmhuizen. Het is de commerciële distributeurs al geruime tijd een doom in het oog dat onder meer Cinemien op die markt met behulp van subsidies films voor hun neus kan wegkapen. Zij gaan nu een zwartboek aanleggen van de negatieve ervaringen die zij met Cinemien op de filmmarkt opdoen. Zes filmdistributeurs zijn er kwaad over dat mi nister d'Ancona van wvc aan de stichting Cine mien voor de komende drie jaar 1,7 miljoen sub sidie heeft verstrekt zonder de voorwaarde dat deze distributeur niet marktverstorend mag ope- De zes maatschappijen, Argus Films, Meteor Film, Hungry Eye Pictures, The Movies, Shooting beleefd een volgende keer te willen, maar dat ik het voor dat moment al inge wikkeld genoeg vond om met twee regisseurs tegelijkertijd te praten. Want wie was die hoofdrolspeelster nou hele maal? Een nerveus spichtig wrak, vol rode bultjes. Wie had er in 1987 ooit gehoord van Holly Hunter? Een half jaar jaar later was ze ineens doorgebro ken via Broadcast News. Vorig jaar was ze terug in Cannes en won de Actrice-Prijs voor The Piano, een film die bovendien de Gouden Palm kreeg, waarna Holly ook nog een Oscar mocht ontvangen voor dezelfde rol. The Piano had dus in Cannes twee prijzen ontvangen van de officiële jury, hetgeen sinds 1991 eigenlijk niet meer had ge mogen. Want dat jaar was er groot schandaal ontstaan toen de jury, onder voorzitterschap van Polanski, liefst drie prijzen had weggegeven aan één enkele film. De Gouden Palm, de Re gie-Prijs èn de Acteursprijs, ze kwamen allemaal terecht bij Barton Fink, van Ethan en Joel Coen. En die zijn nu dus terug met The Hudsucker Proxy, een film die beter is dan Barton Fink. Klavercollectie brengt ruim 3,5 miljoen op De veiling van de collectie tekeningen van de Amster damse ex-zakenman Jaco bus A. Klaver heeft deze week bij Sotheby's in Am sterdam een bedrag van 3,5 miljoen gulden opgebracht. De verzameling bestaat uit 110 werken van 17e eeuwse Hollandse meesters als Hendrik Goltzius, Jacques de Gheyn en Hans Bol. De opbrengst lag boven de ver wachting, zo meldde een woordvoerster van het vei lingbuis. De kopers van de duurste werken waren bijna alle maal afkomstig uit het bui tenland. Het Rijksprenten kabinet van het Rijksmuse um in Amsterdam, dat vo rig jaar een tentoonstelling samenstelde uit de collec tie, kocht voor ruim tien duizend gulden een studie van een staande vrouw van Abraham van den Tempel aan. Klaver liet zich bij zijn aankopen dikwijls advise ren door deskundigen van Ijet Rijksmuseum. Het duurste stuk was een tekening van Gerard ter Boch, getiteld Een Melk markt op een plein. Een Duitse verzamelaar betaal de er 276.000 gulden voor. Het werk was geschat op anderhalf a twee ton. Hen Amerikaanse verzamelaar had 172.000 gulden over voor Het droevige nieuws van Frans van Mieris (schatting één a anderhalve ton). De studie van een zit tende vrouw van Adriacn van de Velde, die het om slag van de catalogus sier de, werd voor ruim 155.000 gulden door een Duitse ga lerie aangekocht. De schat ting beliep maximaal 100.000 gulden. Een Nederlandse verza melaar verwierf een studie van Jacques de Gheyn. Het werk met een catalogusprijs van 175 tot 225.000 gulden, bracht minder op; 161.000 gulden. De Amsterdamse zaken man Klaver begon pas in 1979 met het verzamelen van tekeningen. Zijn pen sionering en zijn aanstaand vertrek uit Amsterdam heb ben hem doen besluiten zijn collectie van de hand te doen. Het was volgens So theby's de belangrijkste groep Hollandse tekenin gen die de laatste twintig jaar in Nederland werd ge veild. Daalbergen s meubel lease service De nieuwe manier van zorgelooinrichten. Vraag naar Je folder! ibdftdorp diemen den haag anp Het publiek kan de restauratie van de twee topstukken van het Haagse Mauritshuis, Gezicht op Delft en Meisje met de -parel van Johannes Vermeer van zeer nabij en van dag tot dag volgen. De deze week begonnen restau ratie zal tot eind augustus du- Belangstellenden hoeven er niet eens het museum voor in. Op het voorplein is een groot lichtvenster gemaakt dat een kijkje gunt in het daaronder lig gende atelier, waar de restaura toren aan de twee doeken wer ken. In het museum zelf krijgt men een beter beeld. Slechts gescheiden door een glazen wand kan men van dinsdag tot en met vrijdag op twee meter afstand over de schouder van Met een speciale microscoop inspecteert e publiek kan bij de restauratie toekijken. de restaurator meekijken en zo men wil dagelijks vaststellen hoe het werk vordert. Voorzover directeur drs. Frits Duparc van het Mauritshuis be kend is, is het uniek dat men de restauratie van dergelijke top stukken vrijwel volledig en van zo nabij kan meemaken. Hij heeft tegemoet willen komen aan de groeiende interesse voor restauratie en conservering. Daarom is een speciaal tijdelijk restauratieatelier ingericht op de plaats waar zich de biblio theek bevond. Een team van vier restaurato ren voert de werkzaamheden uit onder leiding van drs. Jörgen Wadum, de Deense hoofdres taurator van het Mauritshuis. Zij maken daarbij gebruik van operatiemicroscopen. De conditie waarin Gezicht op Delft verkeert, is volgens Du parc uitzqnderlijk goed voor een schilderij van Vermeer (1632-1675) en is nog van nage noeg alle oorspronkelijke verf voorzien. Het doek zal dan ook voornamelijk een schoonmaak- behandeling krijgen. Dat bete kent dat de in 1956 aangebrach te vemislag wordt verwijderd en een nieuwe wordt opgebracht. Dat moet nu gebeuren omdat de gebruikte vemis gedeeltelijk uit schellak bestaat, die in de loop van de tijd steeds moeilij ker oplosbaar wordt. Verschil in dikte in de vernislaag leidde bo vendien tot een wat vlekkerig beeld. Meisje met de parel behoudt de craquelures, de kleine barst jes in de verflaag die onstonden tijdens het drogen of als gevolg van omstandigheden van bui tenaf zoals het klimaat. Daaraan is volgens Duparc niets te doen. Wel zijn over bestaande cra quelures, om deze te accentu eren, bij een eerdere behande ling bredere zwarte craquelures geschilderd. Die worden nu ver wijderd. Ook worden retoucher ingen die in 1960 zijn aange bracht, ongedaan gemaakt om dat ze donkerder zijn geworden. Ook bij dit schilderij wordt de vernislaag vernieuwd. Door de behandeling zal het beeld dat we van de schilderijen hebben, drastisch veranderen, aldus Duparc. Met name Ge zicht op Delft krijgt een heel heldere kleur, zoals het schilde rij die oorspronkelijk moet heb ben gehad. Het is niet uitgeslo ten dat vroegere restauratoren bewust een gelige vernislaag aanbrachten om 'de gouden toon van de Hollandse 17e eeu- wers' te bereiken. De twee doeken maken sa men met Meisje en Diana en Hoofdrestaurateur Jorgen Wadum verwijdert met in e vernislaag van Meisje met de Parel van Vermeer. haar nymfen, het derde werk van Vermeer in bezit van het Mauritshuis, eind 1995 en begin 1996 deel uit van de grote Ver meer-tentoonstelling die het Haagse museum samen met de National Gallery of Art in Was hington organiseert. Volgens di recteur Duparc is daar 'een aan zienlijk deel' van Vermeers oeu vre. in totaal ruim dertig doe ken, te zien. De onderhandelin gen daarover zijn nog in volle gang. Het is de eerste keer dat er een overzichtstentoonstelling aan Vermeer wordt gewijd. Ze is eerst in Washington te zien, daarna in het Mauritshuis. De totale kosten van het Vermeer project bedragen ongeveer vijf miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17